[ Nevidljivi @ 21.04.2002. 14:31 ] @
Posto se ovde prica o yubc-ovom i eunet-ovom linku od 34 mb/s, i dosta se prica o nekom DSL-u na tim linkovima (provajderima), zanima me kako tako mali link moze da opsluzi nekih 50000 korisnika dsl usluga, jer se prostom racunicom dobija da 50000 * 0.1 mb/s (100 kb/s) = 5000 mb - 5 gb, sto znaci da je potreban link od minimalno 2 gb ka svetu (jer nece svih 50000 korisnika download-ovati i upload-ovati u isto vreme).Voleo bih da mi odgovorite na to pitanje.
I jos jedno pitanje za one malo bolje informisane.
Koliki ce ptt imati link ka svetu, kada bude uveo svoj kablovski projekat do nas, krajnjih korisnika ???
[ Nevidljivi @ 22.04.2002. 00:51 ] @
Sta nikog nema da odgovori, ili barem da da komentar ???
Lepo ...
[ Gojko Vujovic @ 22.04.2002. 01:27 ] @
Ti si dao opis realnog problema, i stanje je za sada takvo kakvo je.
Možemo se samo nadati boljim linkovima u budućnosti, za sada
ćemo morati i ovim da se zadovoljimo jer će sigurno bolje
funkcionisati nego dosadašnje spore dialup mreže. Ako bude
bilo uslova i dsl se bude širio, širiće se linkovih tih provajdera.

Nažalost, trenutno nijedan od njih ne nudi zagarantovan protok i
QoS uopšte.. to što je na zapadu normalna stvar, ovde će malo
kasniti kao i sve drugo. Nema tu ničeg čudnog, oni će imati
zaradu kao i do sada jer bolje nemaš u ovoj državi pa si primoran
da koristiš te usluge koje nude, i da se pomiriš sa (ne)kvalitetom.
[ torbica @ 22.04.2002. 02:09 ] @
odakle ti cifra od 50.000 ili 5.000 korisnika dsl-a?
a sto se linka tice PTT-a kad uvedu KDS ni to ne znam
[ [SER]ChatNick @ 22.04.2002. 10:14 ] @
Anyway... niko nikada nije ni rekao da moze 50.000 (A/S)DSL korisnika na takav link.. to je ipak malo.... ali mislim da ce to ici napred .... sada kada imamo 4 takva linka (na fizikom nivou telekom ima 2) ka YU, a ko zna verovatno ce ih biti jos... zavisi od zelje provajdera..... iliti kako ono bese iz Politike... dobavljaca internet usluga :)))

[Ovu poruku je menjao torbica dana 23.04.2002 u 03:50 AM GMT]
[ Nevidljivi @ 22.04.2002. 18:31 ] @
Ja sam rekao 50000 usera, zato sto, cim oni puste u javnost (ako uopste imaju u planu dsl), prijavice se minimalno 30000 usera.Naravno nece uvesti dsl svim userima (npr 30000) ali opet je imati dsl u zemlji, a da ga ima 1500 ljudi.
Razumem verat, on je digao cene + telekom + hardware, pa zato i mogu da reklamiraju dsl, jer znaju da ce ga malo usera uzeti, a ovi ostali (eunet, yubc) bi isto trebali da postupe kao verat, samo sa malo manjim cenama, cisto da imaju nesto usera, ali opet da ne bude za sire mase, nego samo za ozbiljne usere.Jer im ti pisljivi linkovi nisu za sire mase.
Videcemo kako ce se sve stvari odvijati, ali sve mi to nesto lici na nasu sadasnju drzavu (vladu).Prica se prica, i na kraju nista !

[ UroS @ 22.04.2002. 20:22 ] @
50 hiljada dsl usera?

cekaj prvo postavi pitanje koliko ima aktivnih internet usera u yu ?

ali stvarno aktivnih... nikad ne bi nasao 30 hiljada ljudi u yu da oce dsl to je cista glupost.... cak i kad bi cena bila 50 dm mesecno
[ [SER]ChatNick @ 23.04.2002. 13:09 ] @

Samo jedna mala obzervacija... ja licno smatram da je sve ovo samo pricanje price i tako ce da ostane sve dok se ne skine monopol, dok ISP-ovi ne budu mogli da prave svoju infrastrukturu na fizickom nivou, dok ne budu mogli da dobiju ulazne linije onoliko koliko im treba i koliko zele, dok ne budu mogli da imaju pristup razdelnicima telekoma u svrhu postavljanja adsl koncentratora, dok se ne napravi ATM mreza pa makar i BG prsten itd itd... sve do tada.. indijanska posla :)

Nema ni interneta u punoj meri kako treba da bude niti price od DSL-u pre svega onog sto je stvanro neophodno kako bi se napredovalo...... :) Sve ostaje u domenu SF-a :)