[ Goran Aničić @ 05.01.2005. 20:13 ] @
Za one koji nisu upućeni, nakon usvajanja "na Vladi" novi Zakon o oglašavanju će se uskoro naći pred narodnim poslanicima, najverovatnije još tokom Januara. Predlog Zakona možete naći na stranici Vlade, odnosno možete ga direktno skinuti sa adrese:
http://www.srbija.sr.gov.yu/view_file.php?file_id=428

Mislim da bi ovde trebali malo da prokomentarišemo ovaj predlog Zakona jer se njegova sadržina direktno tiče svih nas koji radimo u produkciji za Web i na Webu (kao prenosiocu oglasne poruke).

Evo, na primer, i prve zamerke, u članu 2. koji definiše pojmove, zakonodavac je predvideo Web kao prenosioc oglasne poruke, ali istovremeno u stavu 3. kao oglasno sredstvo nije pomenut Web sajt:

Citat:

6) prenosilac oglasne poruke jeste javno glasilo (novine, radio program, televizijski program, servis novinskih agencija, internet i druga elektronska izdanja javnih glasila i druga sredstva informisanja namenjena javnoj distribuciji i neodređenom broju korisnika) čiju osnovnu ili sporednu sadržinu čine oglasne poruke;

3) oglasno sredstvo jeste letak, prospekt, ambalaža proizvoda, plakat, fotografija, ogledni karton, pano, transparent, bilbord, rasvetno telo, displej, motorno vozilo, sredstvo poslovne komunikacije (memorandum, koverta, poslovna karta), sredstvo poslovne reprezentacije (čestitka, kalendar, rokovnik ), kao i druga sredstva pomoću kojih se oglasna poruka može učiniti dostupnom primaocu;


Valjda se se Web sajtovi vode pod druga sredstva pomoću kojih se oglasna poruka može učiniti dostupnom primaocu. Nadalje, da li IS provajderi podpadaju pod pojam prenosilac oglasne poruke ili se drugačije tretiraju.

Pazite samo član 5.:
Citat:
Ako se oglasna poruka pojavljuje zajedno sa drugom porukom, odnosno obaveštenjem, koja nema oglasnu prirodu, oglasna poruka mora biti jasno označena.

Zabranjeno je oglašavanje usmereno na podsvest, kao i preporučivanje proizvoda i usluga tokom emisija koje nisu namenjene oglašavanju i drugi oblici skrivenog oglašavanja.


Anti-spam član 9.:
Citat:
Oglasna poruka ne može da se uputi pojedinačno određenom licu, ako je ono jasno izrazilo volju da mu se ona ne upućuje.

Zabranjeno je oglašavanje slanjem oglasnih poruka putem pozivnih sredstava sa i bez ljudskog posredovanja, putem telefaks uređaja ili elektronskih poruka, bez saglasnosti primaoca oglasne poruke.


Ovo je samo za početak, da vidimo kakva su vaša zapažanja.


[ pyc @ 05.01.2005. 22:32 ] @
Citat:

Oglasna poruka ne može da se uputi pojedinačno određenom licu, ako je ono jasno izrazilo volju da mu se ona ne upućuje.


ja bih ovo protumacio na taj nacin je da je ustvari sasvim dozvoljeno da nekome napises jednu poruku sa pitanjem da li zelis da ostanes na listi... kako se to bese zove: opt-in?
[ ddz @ 05.01.2005. 23:59 ] @
Ovo je opt-out. Svako može da ti pošalje po jednu poruku, i u dno da stavi informacije o skidanju sa mailing liste. E sad, to što link za skidanje sa liste služi za proveru validnosti e-mail adrese, to je vec druga prica... :|
[ Dragan Varagic @ 06.01.2005. 08:03 ] @
Video sam da se dosta prašine podiglo oko ovog predloga zakona, naročito u delu koji ograničava puštanje oglašivačkih poruka na TV-u. Najinteresantniji član je:

3.3.Načelo prepoznatljivosti oglasne poruke
Citat:

Član 5.
Poruka koja predstavlja oglasnu poruku mora biti prepoznatljiva.

Ako se oglasna poruka pojavljuje zajedno sa drugom porukom, odnosno obaveštenjem, koja nema oglasnu prirodu, oglasna poruka mora biti jasno označena.

Zabranjeno je oglašavanje usmereno na podsvest, kao i preporučivanje proizvoda i usluga tokom emisija koje nisu namenjene oglašavanju i drugi oblici skrivenog oglašavanja.


Obzirom da su sve poruke oglašavanja usmerene na podsvest, ovo je veoma interesantna interpretacija, gde se verovatno hteo postići neki drugi efekat vezan za nedozvoljene oblike skrivenog oglašavanja.

Inače, kako je Zapad mnogo razvijeniji sa aspekta postojanja organizacija iz ove oblasti, primer ovog zakona samo potvrđuje ono što poslovna praksa odavno poznaje: Odnosi u industriji je najbolje sam regulisati u sklopu adekvatnih poslovnih organizacija, da se ne bi zakonodavac umešao i napravio glupost. Tako na zapadu većina pravila oglašavanja je samo-regulatorne prirode.

Evo kako to rade oni:

European Advertising Standards Alliance (EASA)
http://www.easa-alliance.org/

Kodeksi i pravila Internacionalne privredne komore (ICC):
http://www.iccwbo.org/home/statements_rules/menu_rules.asp

Evo nekih interesantnih:

ICC International Code of Advertising Practice (1997)
http://www.iccwbo.org/home/sta..._rules/rules/1997/advercod.asp

ICC Guidelines on Marketing and Advertising using Electronic Media (2004)
http://www.iccwbo.org/home/sta...lines-on-Interactive-Media.asp


Što se tiče Interneta, npr. Yale i FTC su još 1998. g. napisali preporuke koje se odnose na zaštitu privatnosti korisnika Interneta (ABOUT PRIVACY: PROTECTING THE CONSUMER ON THE GLOBAL INFORMATION INFRASTRUCTURE):
http://www.ftc.gov/speeches/other/dvaboutprivacy.htm

[ broker @ 06.01.2005. 12:17 ] @
Čitao sam predlog zakona u celini i reklo bi se da nije baš spamerski. Zakon ne sadrži samo citirani stav već na poseban način tretira email i faks.

Više o tome u diskusiji http://www.elitesecurity.org/tema/87360
[ Miloje Sekulic @ 15.01.2005. 15:30 ] @
Broker o spamu u predlogu Zakona o oglašavanju za novi broj e magazina (izvinjavam se istom zbog skraćivanja njegove izjave i pozivam da postuje u celini)

Citat:
Spam u predlogu Zakona o oglašavanju

Sa druge strane, čuju se i povoljni komentari na pojedine segmente ovog zakonskog predloga. Na pozitivan uticaj Zakona o oglašavanju u predloženom obliku na slanje neželjene elektronske pošte ukazuje Predrag Supurović, pokretač Jugoslovenske antispam inicijative. "Na prvi pogled e-mail spam nije predmet Zakona o oglašavanju. Međutim, kako se u drugom članu Internet navodi kao prenosilac oglasne poruke, to možemo smatrati da se i ostale odredbe predloga zakona odnose i na Internet oglašavanje", objašnjava gospodin Supurović. Iako smatra da predlog zakona nedovoljno reguliše problem neželjene elektronske pošte, zadovoljan je jer i ovakav kakav je stvara preko potrebne pretpostavke da se neželjena pošta može sankcionisati. U tom smislu gospodin Supurović ističe tri bitna stava ovog zakona: "U članu 9, stav 3. zabranjuje se slanje oglasnih poruka putem elektronskih poruka bez saglasnosti primaoca oglasne poruke, što je vrlo bitan princip, ako bi se tumačio u tom smislu da oglas ne sme biti poslat elektronskom poštom ako se pre toga nema jasna i samoinicijativna dozvola ili zahtev primaoca da mu se takva poruka pošalje. Dalje, predlogom zakona nije dozvoljeno iznositi lažne podatke o oglašivaču, što je kod spama čest problem. Vrlo bitna je i obaveza oglašivača da za svaki oglas sačini deklaraciju u kojoj su predviđeni prilično detaljni podaci, ne samo o oglašivaču nego i o proizvođaču oglasne poruke, načinu prenosa, autorskim pravima i slični detalji, tako da će to u velikoj meri isključiti anonimnost, ne samo oglašivača nego i onih koji u ime oglašivača proizvode i šalju spam".


ceo članak
http://www.emagazin.co.yu/clanak.asp?id=347

Pozdrav
Miloje
[ Dragan Varagic @ 29.09.2005. 07:32 ] @
U međuvremenu donet je Zakon o oglašavanju. Detaljnije preko stranice
http://www.minttu.sr.gov.yu/novosti_septembar_07_p.htm

Zakon se može skinuti preko stranice
http://www.parlament.sr.gov.yu...kta_detalji.asp?Id=274&t=Z

Iz vesti na sajtu Ministrarstva trgovine:

Citat:

Zakon o oglašavanju sadrži brojne zabrane i treba da onemogući zloupotrebe u javnom oglašavanju, da uvede praksu odgovornog oglašavanja, veću zaštitu potrošača, a naročito ograničava oglašavanje povezano sa maloletnicima ili sa drugim oblicima diskriminacije različitih kategorija potrošača.
Za ovaj zakon glasalo je 125 poslanika, protiv i uzdržanih nije bilo, a nije glasao 71 od prisutnih 196 poslanika.
Načela oglašavanja sadržana u zakonu su sloboda oglašavanja, istinitost, potpunost i određenost oglasne poruke, prepoznatljivost oglasne poruke, zabrana zloupotrebe poverenja, zabrana diskriminacije (polne, verske, rasne), zabrana povrede morala, zabrana pojedinačnog oglašavanja ličnim obraćanjem, zabrana povrede konkurencije, stvaranja i održavanja dominantnog položaja.
Novina koja je uvedena ovim dokumentom je deklaracija, pismeni obrazac koji mora da popuni oglašivač, i obaveza da se oglasna poruka i deklaracija čuvaju 30 dana od isteka poslednjeg dana kada je poruka emitovana. U ovaj zakon ugrađene su brojne direktive Evropske unije koje regulišu oblast oglašavanja.
Nadzor nad sprovođenjem zakona obavljaće tržišna i komunalna inspekcija, Ministarstvo zdravlja i Radiodifuzni savet u delu koji je vezan za medije i koji će imati najveća ovlašćenja u kontroli sprovođenja dokumenta.
Skupština je usvojila amandman da se dozvoli oglašavanje političkih stranaka van izborne kampanje, tako da će stranke ubuduće moći i van kampanje da se oglašavaju putem oglasa, letaka, bilborda, čestitki, kalendara, ali im je zabranjeno reklamiranje na radiju i televiziji, odnosno neće moći da imaju plaćene reklamne poruke na elektronskim medijima.


Inače, nedavno je spomenuto da će oblast online oglašavanja pokriti Zakon o e-trgovini. Ne znam nikoga ko zna nešto više o ovom predlogu Zakona...

Izdvojio bih meni jedan interesantan detalj iz Zakona o oglašavanju:

Citat:

USLOVI I NAČIN OGLAŠAVANJA

1. Uslovi za oglašavanje

Deklaracija

Član 11.
Oglašivač je dužan da licu koje objavljuje odnosno emituje oglasnu poruku, uz oglasnu poruku dostavi i popunjen obrazac (u daljem tekstu: deklaracija ), koji naročito sadrži podatke o:
1) proizvođaču oglasne poruke (poslovno ime i sedište, broj pod kojim je registrovan u odgovarajućem registru za obavljanje delatnosti proizvodnje oglasnih poruka, odnosno ime i prezime, adresa stanovanja, matični broj, broj lične karte i mesto izdavanja lične karte odgovornog lica);
2) oglašivaču (poslovno ime i sedište, broj pod kojim je registrovan za obavljanje delatnosti u okviru koje je predmet oglašavanja, odnosno ime i prezime, adresa stanovanja, matični broj, broj lične karte i mesto izdavanja lične karte odgovornog lica);
3) oglasnoj poruci (tekst, trajanje, dimenzije, način oglašavanja, autoru teksta, muzike, fotografije, ilustracije, dizajna, reditelju, snimatelju slike ili zvuka, izvođaču čiji se lik ili glas koristi u oglasnoj poruci, kao i podaci o drugim autorima u smislu propisa o zaštiti autorskih i izvođačkih prava).
Ako oglašivač uz oglasnu poruku ne dostavi deklaraciju ili dostavljena deklaracija ne sadrži propisane podatke, oglasna poruka neće biti objavljena odnosno emitovana.
Ministar nadležan za poslove trgovine bliže propisuje sadržinu deklaracije.