[ bokiss @ 14.01.2005. 22:47 ] @
Kupim ja pre dva dana monitor "ADI" sa 3 godine garancije u jednoj POZNATOJ beogradskoj firmi, stignem kuci upalim kad ono:
1. od vrha ekrana na dole sve mutnije i mutnije (ostrina slike 0)
2. gornja leva ivica (prva cetvrtina) slike udubljena na desno i celu mi sliku ljudi krivi a sto je najgore nema sile da se ispravi
3. a sad najbolje, okrenem ja zadnju stranu monitora, kad tamo pise - "MAXVIEW HH-776", pa kakve veze ima to sa ADI monitorima

nisam jos rekao da je monitor crn, a farba je kao da su ga sa cetkom farbali i ispisali markerom ADI...

Vratim se ja sa monitorom sutra kod njih a oni ce meni:
1. na geometriju slike niko ne daje garanciju
2. ostrina je na svima SLICNA
a za marku monitora nisam rekao jer sam i ja tek posle toga provalio...

POMAGAJTE ljudi sta da radim...??????












[ mrkidivx @ 14.01.2005. 23:01 ] @
Pa znaš kako, postao si žrtva one engleske (ili čije već) poslovice: Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftino.

Ako već nisi uspeo da vratiš nađi neku naivčinu pa mu prodaj, a za sebe (uz odgovarajuću doplatu) uzmi ljudski monitor.
[ BytEfLUSh @ 14.01.2005. 23:04 ] @
A što ne bi recimo rekao koja je firma u pitanju, pa ako ništa drugo da im odradiš negativan PR.....
[ bokiss @ 14.01.2005. 23:22 ] @
***

[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 15.01.2005. u 03:16 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao lancia88 dana 25.01.2005. u 01:47 GMT+1]
[ Davor Vlajkovic @ 15.01.2005. 01:26 ] @
Dve reci: trzisni inspektor
[ aleksandaraleksandar @ 15.01.2005. 01:45 ] @
pa da. ako sam te ja dobro razumeo, to nije onaj monitor koji su ti pokazali kada si dogovarao kupovinu. a i inspektor zna sta je mutna slika.
[ sasa022 @ 15.01.2005. 02:14 ] @
Nije pomenuta firma izuzetak....

Pokusaj da se nagodis u servisu da pokusaju da doteraju te karakteristike
monitora.... Mogu ( milom ili silom ) da to malo poprave....

Citat:
Vratim se ja sa monitorom sutra kod njih a oni ce meni:
1. na geometriju slike niko ne daje garanciju
2. ostrina je na svima SLICNA

Ovo je skroz tacno i takav odgovor ces dobiti u 99% slucajeva.

Citat:
3. a sad najbolje, okrenem ja zadnju stranu monitora, kad tamo pise - "MAXVIEW HH-776", pa kakve veze ima to sa ADI monitorima


U garanciji lepo pise da imas PRAVO i OBAVEZU da pre preuzimanja pogledas
sta preuzimas..... Sam si kriv sto nisi gledao....
[ Davor Vlajkovic @ 15.01.2005. 02:36 ] @
Nije kriv. To sto nije pogledao sta je u kutiji samo znaci da rizikuje da dobije ostecen ili nekompletan proizvod. Garancija ne pokriva fizicka ostecenja kao sto su ogrebotine, lomovi i sl. Nema tog prodavca koji ce se legalnim sredstvima odbraniti od optuzbe da je kupcu predao proizvod razlicit od onog na racunu i posle reklamacije odbio da ga zameni!
[ tdjokic @ 15.01.2005. 03:46 ] @
Tesko je o tim stvarima mirno i razumno razgovarati.

Jeste da je nasa zemlja "prosla kroz velika iskusenja" itd., itd., medjutim, postoji pre svega neko osnovno ljudsko postenje. Jer, sto rece jedan od prethodnika, ruzno ponasanje prodavca moze vrlo lako da izazove i ruzno ponasanje kupca. Zbog raznoraznih teskoca ne mozemo sada jedni drugima da uvaljujemo kojekakve gluposti. Nije svaki kupac strucnjak, da bi vizelnim pregledom nepogresivo utvrdio stanje u kakvom mu se nesto prodaje. Sada tu dolazi na red i tehnicko postenje, pa na kraju i trgovacko.

Uzmite moj slucaj na primer: zbog teske bolesti nisam u stanju da izlazim iz stana. Komponente mi nabavlja majka stara 85 godina, koja jedva razlikuje sta je sta, a kamoli u kakvom je stanju. Njoj bi hladno mogli da podmetnu bundevu, ona donosi sta joj dadu, na osnovu moje pismene porudzbine. Ona u radnji samo kaze: "Je li to sto je napisao?" plati i donosi. Sve ima neke razumne granice, pa cak i muvanje i podmetanje.

Jednom je donela graficku karticu, cena je bila povoljna pa sam odlucio da je kupim, ali je donesena kartica odavala utisak da je bila koriscena. Setim se ja u cemu je trik, pozovem telefonom i kazem: "Moja majka je kupila kod vas pre sat vremena graficku karticu" "Da." "Je li vam to bila zadnja?" "Jeste." "Onda OK, sve jasno." i nasmejem se a nasmeja se i podavac. Jeste ona bila malo prasnjiva i imala tragove ugradjivanja, ali je radila, a da sam se nesto bunio, oni bi mi vratili novac a ja bih bio bez graficke kartice. Tu sam ja svesno preuzeo rizik na sebe zbog povoljne cene i time je stvar zakljucena. Kao sto vidite, ta graficka jos radi :-) , pomocu nje sam vam ovo napisao. Ali te fore - "Sto nisi pogledao!" to je vec nesto drugo, ne mozes da pretvoris prodavnicu u test-laboratoriju za hardver pa da pocnes na dugacko i na siroko da pregledas robu koju kupujes.
[ sasa022 @ 15.01.2005. 10:10 ] @
Evo Toma lepo rece.... OVO JE SRBIJA.
Moramo da shvatimo gde i u kakvom okruzenju zivimo.Desavaju se razne stvari,
pa je kupac cesto prinudjen da bude vrlo drzak da ne bi bio prevaren.
Licno mi je glupo da se sve raspakuje u prodavnici - servisu,ali znajuci kakvo je
" natezanje " kasnija reklamacija uvek unapred saopstavam da zelim da mi se omogci
da ono sto kupujem pre konacnog preuzimanja pregledam,a pojedine proizvode cak i isprobam.Ako mi to ne omoguce cesto odustajem od kupovine.
Monitor recimo nikada ne bih uzeo bez probe,ma koliko da verujem prodavcu.

bokiss je verovao i zali se,a slicnih primera na forumu je jos i uglavnom se ljudi
zale na slican problem.

Sto se same marke monitora tice to nije nista cudno.Postoji masa proizvoda
na koje poznate kompanije samo lepe svoj logo i prodaju ih kao svoj proizvod
iako to nije iz njihovih proizvodnih pogona.Pitanje je samo koliko je to uocljivo...
Eto na tom " ADI-ju" pise MAXVIEW,a da je to obrisano i da samo pise model
HH-776 sta bi onda bilo...Ako bokiss ima garanciju u kojoj je upisan tacan serijski
broj i oznaka modela i na maski pise ADI onda tu tesko moze nesto da ucini.
Moze jedino da natera prodavce da mu dokazu da cela serija tih monitora ima
karakteristike kao njegov primerak,pa tek ako postoje znacajna odstupanja
ima pravo da trazi drugi monitor.

( Masa je primera za pricu o marki - proizvodjacu.... Evo npr. pogledajte ko sve
lepi svoj logo i oznaku na pojedine potpuno iste opticke uredjaje http://dhc014.rpc1.org/indexOEM.htm
Od kojih proizvoda su nastale " domace " marke kucista Neo,Centralook......... )
[ koja @ 16.01.2005. 18:16 ] @
Slažem se u potpunosti sa Daxx-om, idi u tržišnu inspekciju i vidi sa njima šta mogu da ti pomognu.
Na samovolju i monopol prodavaca hardvera mora jednom da se stavi tačka!
[ StORM48 @ 16.01.2005. 20:26 ] @
Citat:
DaxxBGD: Dve reci: trzisni inspektor


Mislim da je ovo pravo rešenje.
NEMOJ ni u ludilu da se pomiriš sa situacijom i slegneš ramenima, jer je ovo ČISTA prevara.

Pozdrav i srećno!
[ NBG @ 16.01.2005. 21:02 ] @
Iz vlastitog iskustva (posto se bavim nekim slicnim poslovima) znam da na sam pomen trzisne i finansijske inspekcije svi problemi bivaju odmah reseni,zato se ne plasi,lupi sakom o sto i kazi da si prevaren i da odmah hoces da zamenis monitor(moze i doplata za novi drugi recimo) i videces kako ce se problemi resiti.
[ FREELOADER @ 16.01.2005. 22:09 ] @
Slažem se i ja. Pošteno si platio i red je da dobiješ to što si tražio. Ne živim u Srbiji, ali sve je to Balkan i svi znamo da ljudi svašta hoće uvaliti, ali to ne treba dozvoliti. Samo ti malo njima digni prašinu, pogotovo ako je to neka poznatija firma, kad vide da si ozbiljan popustit će.
[ eXmAn @ 17.01.2005. 02:32 ] @
Na našem dijelu balkana ljudi su uvijek spremni podvalit jedan drugom. Nije važno šta si i ko si, većina je takva, ali imaš i poštene ljude.
[ FormatC @ 22.01.2005. 01:35 ] @
Da ta firma možda nije ***?

[Ovu poruku je menjao lancia88 dana 22.01.2005. u 16:20 GMT+1]
[ BytEfLUSh @ 22.01.2005. 02:01 ] @
Citat:
List Computers - Nomak

[ Ebox @ 22.01.2005. 02:13 ] @
bokiss,

verovatno si vec nesto uradio, ali ako nisi moj savet ti je da se obratis trzisnoj inspekciji i da ti se reklamacija strogo temelji na tacki 2. iz tvog teksta. Mislim da je to kljucna okolnost na osnovu koje imas pravo na zamenu uredjaja. Te fore kako garancija ne pokriva geometriju slike neka prodaju trzisnom inspektoru. Sta im to znaci? Ako nekom prodaju monitor na kome se vidi samo pola slike kupac treba da im bude zahvalan jer su mogli da mu daju i uredjaj na kome se ne vidi nista? Svasta. Monitor mora da bude ispravan i da ima sve karakteristike koje odgovaraju tom tipu uredjaja. Prakticno, to znaci da slika mora da bude jasna i bez bilo kakvih deformacija. Naravno, svaki monitor ima dosta opcija za podesavanje slike, ali pretpostavljam da si ti to sve vec probao.
[ angry boy @ 24.01.2005. 00:24 ] @
Ja imam slican problem. Rec je o monitoru Samsung 797DF.Znaci prodat mi je neispravan.Kvar je
da bukvalno ima senku (duhove) , to se primecuje najbolje na nekom Word dokumentu (slovima).
A jos bolje se vidi na AIDA32 monitor testu(signal crne resetke na beloj pozadini). Od ortaka sam
pozajmio 755DFX i zakacio njega i ovaj na dual head Radeona i definitivno na 755DFX nije bilo
nikakvih senki.Probao sam i svoj monitor na njegovoj grafickoj i senke su ostale.Znaci monitor
100% ne valja.Jos da napomenem da mu je i geometriju bukvalno nemoguce namestiti .Odenesem
ja ovima monitor i trazim drugi da mi daju,a oni tog modela vise nema moracemo da popravljamo.
Ja ne znam sta mi bi pa da pristanem.Znaci zovu posle 15 dana i tvrde da monitor nije ni bio pokvaren.Ja odlazim do njih i zaticem monitor u istom stanju i lik me ladno ubedjuje kako eto cela
serija ima dupla slova.Tu se iznerviram i kazem da necu da podignem monitor sa servisa dok ga
ne poprave,a oni pogledacemo jos malo... Posle 25 dana zovu oni i kao monitor je sredjen bili ste
u pravu kvar u RGB stepenu.Odlazim po monitor (nisam ga proverio kod njih,nije bilo moguce zbog
guzve i PDV new year svinjarije) i donosim ga kuci.Na opste cudjenje kvar je i dalje tu ,samo su
debili pokusali da ga zamaskiraju stelovanjem konvergencije.E tu mi pukne film, odem ja do njih
i trazim da mi daju drugi monitor i nista drugo.A oni vase reklamacije su neosnovane,vi treba da
nosite dioptriju i jos niz drugih uvreda.Ja se jedva suzdrzim da nekog ne nabodem i odlucim da
razgovaram sa inspekcijom.Podneo sam prijavu , inspektor ce izaci na teren ove nedelje pa cemo
znati epilog.Mene samo cudi ovoliko bahato ponasanje .Da nemaju mozda neku vezu u inspekciji
Kako god bilo njima se ne pise dobro(ako ja uzmem stvar u svoje ruke bice im jos gore).Inace da
znate ova lopovska firma se zove ***.



[Ovu poruku je menjao lancia88 dana 24.01.2005. u 12:56 GMT+1]
[ the.kum @ 24.01.2005. 03:22 ] @
Par puta sam kupovao neke komponente kod njih (jer su mi blizu, a relativno su jeftini) i uvek sam dolazio u iskusenje da zgazim nekog od njih (jedino nikad ne mogu da odlucim koga jer oni prosto kao da se takmice u aroganciji) . Samo nikako mi nije jasno zasto je uvek onolika guzva u njihovoj radnji jer arogantnijih prodavaca kompjutera u zivotu nisam sreo...naravno i lazu ako procene da musterija nema pojma o hardveru, ali ovo je vec sasvim uobicajena pojava u svim kompjuterskim radnjama...

------------
Hmm...zar ne bi trebao onaj ko je izmenio moju poruku to i da napise na kraju poruke - kao sto je Lancia gore radiJo...cisto da ne ispadne da sam bio ovako blag prema njima :P
[ angry boy @ 24.01.2005. 14:46 ] @
Zasto prepravljate poruke ako kazete da pojedinci koji su ih pisali stoje iza recenog?
Dobro kume makar si ti shvatio o kome je rec.A sad par reci o kupovini hardvera uopste.
Koliko sam shvatio mozes da kupujes komponente kod velikih distributera(koji su skoro otvorili
maloprodaje,a jednu imam u komsiluku)ali su njihove cene u maloprodaji visoke(i do 30 % vece)
a sad ovi gore pomenuti (sitna lopovska boranija) uzimaju kod tih istih velikih distributera na
veliko i posto drze nisku cenu najverovatnije imaju malu zaradu po primerku ,ali im je obrt
robe strahovito veliki(spomenuo si velike guzve) pa su na kraju opet dobri s kesom.Ali mislim
da moj primer govori da kod tih sitnih garancija postoji samo na papiru,jer ako moraju da
zamene 1 uredjaj to im dodje kao da su prodali 15 primeraka manje.A sad pitanje je da li kod
ovih velikih imas korektnu garanciju (jer ne bi trebali da se natezu na sitno),ipak su to firme
koje bi trebale da drze do ugleda.Mada kod velikih je isto komercijala uzasno arogantna.pre
3 god u jednoj firmi na NBG sam pitao za cenu Chaintech ploce i dobio odgovor Bolje uzmite
Matsonic nego taj Cajnatek(china) meni je naravno puklo pred ocima.Mislim da su u Srbiji
najbolji uslovi za mesetarenje sa racunarima,jer kad mene ovako zezaju koji se nesto razumem
sta li tek rade onima koji se nista ne razumeju.Zamisli koliki procenat skarta ovde prodje jer
se ljudi nista ne razumeju(sve se to nabavlja kao krsh na veliko one fore OEM,tray,bulk)a cene
kod nas iako kupujemo smece nisu manje od svetskih cak naprotiv.



[Ovu poruku je menjao lancia88 dana 25.01.2005. u 01:44 GMT+1]
[ the.kum @ 24.01.2005. 16:11 ] @
Ma jok, nisu me nikad tolko za***li da bi se sad cimao sa njima. Jedino sto su uvek drski,bezobrazni i arogantni pa sam morao da napisem komentar o njima. Predlazem ti da na licu mesta pokazes agresivnost, a mozda da povedes i nekog ortaka sa sobom ako ti inspekcija ne pomogne. Ili razdesi ti sam konvergenciju pa im odnesi, kazi da se opet sjebalo, mozda im dosadis pa ti daju drugi primerak. Na Samsunge mislim da niko i ne priznaje garanciju ako su slova mutna - to resavaju upravo tako - stelovanjem konvergencije, pa sad ako tako uspeju da zamaskiraju problem nema sanse da ti pomogne nikakva inspekcija, a ako problem i dalje ostane vidljiv onda bi valjda morali da ti ga zamene. Hebem li ga, pitanje je kako ce inspektor da tumaci pojam - "u granicama tolerancije" Na kraju krajeva uvali to s***** nekom ko ce da igra igrice i nikad nece ni primetiti da slova ne valjaju pa kupi neki normalan monitor. Takodje probaj da promenis i refresh rate jer bi to moglo da ti poboljsa kvalitet slova. Ortak ima 753s i u 1024*768 na 85 Hz slova su katastrofa, dok su na 75 Hz sasvim podnosljiva za oci. Naravno nosio je na reklamaciju i naravno stelovali su mu konvergenciju Srecno

[Ovu poruku je menjao lancia88 dana 25.01.2005. u 01:45 GMT+1]
[ vogonjelc @ 24.01.2005. 16:23 ] @
Ovako:

Ako monitor ne mozes da koristis odnosno na njemu ne mozes da radis jer kvalitet slike nije zadovoljavajuci (npr. ostrina) mozes da ga reklamiras ali ako je citava serija takvih kakrakteristika tj model takav tesko da ce ti neko priznati garanciju sto se tice geometrije istina na sitnije nepravilnosti ti niko nece ispuniti garanciju jer kad prodavac vrati takav monitor nazad njegov dobavljac ce mu reci da je lud sto mu vraca ispravno.
U tvom slucaju bi mogao da reklamiras monitor zbog nekvalitetne slike (odnosno zamucenja) ali jedino ako je slika totalno nerazgovetna i ako kod drugih monitora od tog modela nema takvih pojava.
Generalno ako je cena monitora premala da bi bila stvarna onda se on ne isplati kupovati ideja da kupujes los monitor da ustedis pare je dozla boga losa jer ces dobiti kantu i upropastices vid.
[ angry boy @ 24.01.2005. 17:03 ] @
Pazite sad razvoj situacije.Inspektor ih je posetio i sada kao hoce da im vratim robu (sa monitorom
sam uzeo i konfiguraciju) ali bi mi oni vratili novac koji sam ja tada uplatio,a ne vrednost robe u
sadasnjem trenutku.Na taj nacin ako bih hteo da kupim sada iste komponente morao bih da platim
nekih 6000 do 7000 dinara vise( naravno na drugom mestu),a jos neke od komponenti ne bih mogao
uopste da nadjem kao sto je Terratec Cinergy 400 tv tuner.(Odgovor onom liku sto me je pitao na PM
Nemoj se motati oko Vukovog spomenika. Trebalo bi da mu je jasno.)Kakav shit da covek ne poveruje
opusteno me zovu i kao Gospodine taj i taj vi ste podneli krivicnu prijavu protiv nas odmah donesite
sve papire,svu ambalazu i racunar kod nas(naravno sa nekim imperativnim i nadmenim glasom).a
mi cemo vam vratiti novac.Koji bre novac em se cimam 3 meseca ko majmun em sad da puknem
6000 dinara,a oni ce tu robu i ako je koriscena opet da zavaljaju i ponovo budu dobri.Prokleta
drzava. A na sajtu imaju na lageru 797DF i nece da mi daju drugi.Mozda bih i pristao da mi vrate
pare samo za monitor ali bih opet dobio oko 137 eur ,a sada takav kosta 155 eur.Ali na taj nacin
bih manje pukao i ostatkom kompa sam uglavnom zadovoljan ,ali sta ces kad oni nece(nama je
inspektor rekao da tako ucinimo i mi cemo uciniti),sad moram jurim inspektora.Jos ce na kraju
oni mene da tuze.Kakav uzas.
[ angry boy @ 24.01.2005. 17:23 ] @
Samo malo jos da pojasnim: na prijavi inspekciji sam se jos zalio sto su mi 2 memorijska modula
na dual channel ploci postavili u 1i 2 podnozje (tj. single channel) i u BIOSu za HDD postavili
Ultra DMA na disabled (ludaci) pa im valjda odatle ideja da mi vrate sav novac(pre PDV).Kako
sam se ispalio ovo je nenormalno.Usput ovaj monitor ne moze da prodje ni najlabaviji kriterijum
ispravnosti kod bilo kog normalnog coveka(tj. nije cela serija takva video sam sjajne primerke
sa istom oznakom)i svaki 793s ili 753s je bolji od ovoga.
[ sasa022 @ 24.01.2005. 23:34 ] @
Citat:
Zasto prepravljate poruke ako kazete da pojedinci koji su ih pisali stoje iza recenog?


Trebalo bi da NEMA reklamiranja na forumu,pa makar bilo i u negativnom smislu.
(Elitesecurity pravilnik za korisnike - cl.15 )
Nije mi jasno sto lancia88 nije brisao i List,ako brise sve ostalo.....

Vec sam gore napisao da je u velikoj vecini slucajeva kod svih prodavaca isto ako dodjedo reklamacije...Cimanje nevidjeno....
Ni List,ni PC I***** nisu izuzetci.....

Ali problem je u Zakonu i celom drustvu.... Nema organizacije za zastitu
potrosaca,a kontrola kvaliteta proizvoda gotovo da i ne postoji....
Postoji ali veze,vezice mito i korupcija i sve je jasno.... Nekad je cudo ako inspektori odrade sve kako treba....

Zato se mora biti uporan i netreba dozvoliti prodavcima da rade sta hoce... Jednostavno ne prihvatati preuzimanje pojedinih komponenti bez provere.... Monitori su gotovo najkriticniji
( TFT sa mrtvim pikselima,a sve to u granici garancije koja tolerise odredjen %
bas mrtvih piksela,cela serija CRT-a sa nekim nedostatkom pa i tu nema zamene... )
Mnogi prodavci ce " ladno " odbiti proveru uz razne izgovore i uveravanje
da je sve Ok,jer znaju da ima neiskusnih kupaca koji ce ta uveravanja da prihvate....

Kada ce se tome stati na put videcemo,a dotle oprez pri kupovini....
[ lancia88 @ 25.01.2005. 00:54 ] @
Pozdrav,
naravno da nema reklamiranja. Negativna reklama je problematicna zbog nemogucnosti provere identiteta autora negativne reklame kao i njegove kompetencije za takvu reklamu. Menjao sam vec i to prethodno pominjanje druge firme ali je opet osvanulo, pise da je Bojan nesto menjao, moracu sa njim da vidim sta je menjao.

Mislim licno da je veoma istinito sto je inspektor rekao prodavcu ali istovremeno te stvari ne piju vodu. Ti si kupio racunar i ne zalis se na kupovinu, sta bi bilo da si zapoceo posao zasnovan na tom racunaru? Niko Te ne moze naterati da racunar vratis, samo zahtevas ponovo kod inspektora da intervenise po pitanju zamene monitora jer vec radis na racunaru i nema nikakve potrebe da ispadas iz posla zbog toga. Ja imam u sklopu firme i veliki usluzni knjigovodstveni servis, zamisli sta bi bilo kada bi ispao jedan od racunara iz upotrebe na nekoliko dana obzirom da se svakodnevno obradjuju podaci 50-ak pravnih lica. Prema tome, nista od vracanja, ne postoji varijanta puj pike ne vazi vec inspektoru direktno se obratiti sa iznosenjem ovog novog vida maltretiranja.
[ pctel @ 25.01.2005. 20:14 ] @
Citat:
the.kum: naravno i lazu ako procene da musterija nema pojma o hardveru, ali ovo je vec sasvim uobicajena pojava u svim kompjuterskim radnjama...

Ovo je vec uvreda! Kao i u svakom poslu ima ljudi koji su spremni na svakakve prevare da bi zaradili za novi BMW i plavusu sponzorusu, a ima i onih koji samo posteno rade i zaradjuju za zivot. Ako svi kupci misle kao ti onda mi ih nije ni zao!

Inace, odavno znam za tu pojavu da se tehnicka roba uvozi sa blanko proizvodjacem i modelom pa ide na dostampavanje pomenutog, a to sto napred pise jedno a pozadi drugo je krivica stamparije, a ne kompjuterske firme

a to sto je proizvod neispravan je kriv kinez sto ga pravio
[ sasa022 @ 25.01.2005. 20:34 ] @
Citat:
a to sto je proizvod neispravan je kriv kinez sto ga pravio



A da je ovo normalna drzava ( i uvoznici ) i da se ne uvozi samo 2 i losije klase onda bi cela losa serija bila vracena Kinezu da se slika sa njom...
[ pctel @ 25.01.2005. 21:48 ] @
Citat:
A sad pitanje je da li kod
ovih velikih imas korektnu garanciju (jer ne bi trebali da se natezu na sitno),ipak su to firme koje bi trebale da drze do ugleda.

E, ovo me vec nervira vise nego prethodno, evo zasto...

Otvorila velika firma maloprodaju pored moje firme. Nista zato, razmisljam, kad ima posla za mene imace i za njih, mozda njihovi kupci dodju kod mene po nesto sto nema tamo, a moji ono sto nema kod mene mogu kupiti kod njih, pa cemo tako raditi jedni pored drugih na obostrano zadovoljstvo. I, tako, radili oni tu, ja otisao nekoliko puta kad mi zafali neki kablic, konektor ili slicna sitnica do par EUR-a pa mi je jeftinije da uzmem kod njih bez obzira koliko kosta nego da idem na drugi kraj grada gde je to 5x jeftinije. I tako, jednom prilikom, narucio vazan kupac CD rezac, i treba da dodje a meni kasni nabavka. Nista, sidjem ja do komsija da kupim taj rezac mada znam da cu ga za sat vremena prodati u pola cene. Znajuci kako je "dobar" nacin resavanja reklamacija u velikim firmama, uzmem ja da citam onaj garantni list na 2 A4 strane, kad na kraju stoji sledeci tekst "garancija se ne priznaje ako je ugradnju izvrsilo neovlasceno lice". Pitam ja prodavca da li ja kao covek sa visegodisnjim iskustvom mogu da izvrsim komplikovanu operaciju ugradnje CDRW-a, na sta on odgovara "ne, to mogu samo njihovi radnici". Na pitanje zasto mi to nije rekao odgovor je bio da se to podrazumeva i da ne moze on svakom ponaosob da govori. Dobro, predjem ja preko toga i upitam ga koliko ce kostati da mi njihovi radnici ugrade CDRW, na sta mi on odgovori nesto ne znam tacno koliko, ali otprilike toliko kosta sklapanje celog racunara u prosecnoj maloj firmi. Dobro, resim ja i to da mu platim, na sta mi on kaze da moram u drugi kraj grada da mi to ugrade... E, to je bio kraj! Lepo sam ga zamolio da mi vrati novac jer ne pristajem na kupovinu pod takvim uslovima, na sta je on odgovorio da ne moze da mi vrati jer sam se placanjem vec saglasio sa uslovima, racun je izdat, bla, bla... I da ne duzim pricu, kad mu je bilo jasno da ce doci do primene sile, vratio je pare. Od tada ne ulazim u velike prodavnice tehnicke robe, a od malih najvise volim takozvane "one man company", jer jedino isti covek ne moze u svojstvu prodavca da prica kako je nesto vrhunska tehnologija, a u svojstvu coveka koji resava reklamacije kako je to nekvalitetan proizvod gde cela serija ima gresku...
[ kevin @ 25.01.2005. 23:15 ] @
Kao shto i PCtel reche pre mene, velika je zabluda kod nas se oslanjati na velike firme zato shto su velike...Iste dzukele koje se mogu sresti po manjim firmama se muljaju i po velikim, isto kao i u domovima zdravlja, policiji...Takva smo nacija, shta cemo...Evo sad mi chovek doneo Xeon-a na reklamaciju...Shta ce, morao je malo da cheka poshto takvu robu ne lagerujem (chekao je dve nedelje), kad sam mu ga zvao da svrati da pokupi reklamaciju, chovek doneo kolache...Kaze da je josh jedan Xeon bio na reklamaciji u jednoj OGROMNOJ firmi koja se bavi serverima prvenstveno (da ne spominjem ime) 4 meseca (i slovima chetiri meseca)...Toliko o ozbiljnosti velikih firmi...


Btw, PCtel, ovo o chemu ti prichash mi se josh nije desilo...O boze, stvarno nas ima raznih...
[ angry boy @ 25.01.2005. 23:16 ] @
PCtel to sto si citirao nije bio ZAKLJUCAK vec PITANJE sa dosta skepticizma u sebi ,a i da si
pazljivo citao prethodno bilo bi ti jasno (na par mesta su spominjani i veliki u jasnom negativnom
kontekstu). Nemoj mi reci kako si se uvredio jer eto neke potencijalne musterije predrasudama
trpaju sve prodavce u isti kos. Ako hoces odgovori iskreno da li si nekada imao ovakav slucaj:
Dodje ti neko i pazari konfiguraciju sa Kung Fu napajanjem i taj dobije garanciju na celu konfiguraciju
od npr. 1 godinu. I vraca se taj neko posle npr. 6 meseci i donosi racunar koji ne radi.Otvoris ga
i imas sta da vidis :napajanje riknulo i spalilo HDD,plocu, memoriju,graficku i sad sta da se radi.
1) Mozes liku da zamenis sve komponente i da puknes zesce pare
2) Garancija ne pokriva ostecenja nastala usled varijacije napona gradske mreze....
3) Komponente koje su vidno spaljene ili fizicki ostecene ne podlezu garanciji ...
(posto se ovo moze desiti samo usled nestrucnog rukovanja!!!!)
Svi prodavci su sretali sa ovim problemom i uglavnom su odbijali da zamene komponente ili
su na to pristajali posle velikog natezanja.Svi prodavci prodaju Kung Fu cak i ako to ne zele
jer ne bi mogli da objasne da je razlika u ceni koju bi kupci platili za Chiefteca vredna toga.
Ovaj primer sam naveo ne iz zelje da NACRNIM prodavce (jer su me eto skoro neki zezce vukli
za nos)vec da ukazem koliko oni mogu da se OGRADJUJU ako zele da budu NEKOREKTNI I DA
JE GARANCIJA U TOM SLUCAJU BEZVREDNA. Problem je i to sto trzisna inspekcija nije tehnicki
obucena pa cak i ako ste u pravu ne mozete to objasniti.
[ kevin @ 25.01.2005. 23:57 ] @
Ma bre, o chemu ti prichash? Taj prodavac koji bi zamenio spaljeni rachunar je, ili extra pochetnik, pa ne poznaje garanciju dovoljno ili najbolji drugar...Nije to praksa kod nas, nego u celom svetu...Fizichki oshtecene komponente (spaljene itd.) NE PODLEZU GARANCIJI NI OVDE, NI U USA. Ja nikada, ali nikada ne bih zamenio takve komponente i to nije nikakvo vrdanje, nego je garancija takva...Ljubazno bih objasnio da sam predlagao kupovinu UPS uredjaja bash iz tog razloga i da prosto, nema vajde...

P.S. 'Ajde malo da smirimo strasti...Ja razumem tvoje nezadovoljstvo, ali je stvarno istina da su novije serije CRT monitora dresh i da se stvarno nalazi ogroman broj greshaka (TFT monitori su proshle godine prodati u vishe primeraka, pa proizvodjachi vishe nemaju zashto da se cimaju oko CRT-a). To shto tvojih 5 drugara imaju monitore koji su kupljeni pre 8-12 meseci, kada su se proizvodile bolje serije nema apsolutno nikakve veze...


Btw, ADI pravi monitore za X svetskih proizvodjacha i uopshte nije NO NAME kompanija iz kucne radinosti
[ angry boy @ 26.01.2005. 00:47 ] @
Cekaj ako je to vec normalno da li je ovo normalno (jer ja nemam pojma)

Garancija na HDD podrazumeva samo pojavu bed sektora,garancija ne pokriva kvarove
elektronike(kao da ona nece da crkne sama od sebe)

A UPS stiti uredjaj samo od udara sa mreze ali ne i od havarije u samom napajanju.
Hoces reci da su na primer zastite na Chieftec ili Antec
napajanjima toliko dobre da se gornji slucaj ne moze ni desiti.
Pa se kao to tretira u skladu sa onom Kolilko para toliko muzike

[ angry boy @ 26.01.2005. 00:55 ] @
Jos jedna napomena ako je neka serija CRTa ili bilo cega poluispravna ili ima sitne defekte
to ne bi uopste trebalo da se prodaje,a ako se vec prodaje to se mora napomenuti.Mozda ja
opet nemam pojma ali ti odgovori tipa sta oces to je jeftina roba sto nisi dao deset puta vise
pa bi dobio pravu stvar su bezveze. Bez obzira na cenu (koliko god da je jeftino) ako se
nesto prodaje kao novo to mora biti ispravno.Mislim sto onda to ne prodaju kao robu sa
greskom.Ali taj stav znas kako je to su kompleksne i relativne stvari a uvek na stetu kupca
je uzasan.
[ lancia88 @ 26.01.2005. 01:11 ] @
Pozdrav,

hajde malo o stvarima koje znamo a ne za koje smo culi. Ja vracam SVE u inostranstvo sto odande dobijem, ne uzimam visak na pretpostavljeni reklamacioni deo vec tacan broj komada zamenim i prica resena. Prema tome, u inostranstvu IMA reklamacije na bilo koji kvar. Da li ce se ta reklamacija pruziti i konacnom korisniku je vec druga stvar ali sada vec zavisi od same maloprodaje. Uostalom, ja i daleko duze garanzije od ovih kod nas navedenih dobijam ali ih takodje ne prosledjujem u punom roku dalje od sebe. Primera radi, petogodisnju garanciju uglavnom dajem kao trogodisnju a trogodisnju kao 18 meseci (12 garancije i 6 meseci za prodaju istog) pa koga sta zakaci. A da ne pricam o 7 dana garancije na tastature, miseve i zvucnike, pa to je smejurija ziva. Nemam pojma ko je to uveo ovde ali ocito svima odgovara. Sve to ima minimum jednu godinu garancije od inostranstva.

Ipak, da ne kudim samo trgovce, prvenstveno su kupci krivi za ovakvo stanje, trgovci su tek iza njih. Kupci su ti koji traze sto jeftinije, kupci su ti koji sebi dozvoljavaju luksuz da ulaze "prepametni" u radnju i traze maksimalno za svoje pare uzdizuci pritom te pare u nebesa a kada kupe ono sto su hteli, onda se hvale po komsiluku" Ma jok, brate, ja samo citao oglase i u dve reci ga ubedio da bolje znam racunare od njega i da ne pokusava da me zezne. Kupci su i izmislili varijantu: nema veze sta ima unutra, samo da je cetvorka; kupci udju u radnju i kazu: pa sta ima veze sto je Celeron, meni je vazan samo GForce.

Gospodo kupci, uzmite na sebe i vi malo teret odgovornosti za javasluk na trzistu, manite malo te komsije i rodjake koji sve znaju o racunarima, osvestite se i shvatite da ne mozete sami sklapati svoje konfiguracije, dajte vremena trgovcima da oni isprobaju kompatibilnost komponenti i da preporuce 2-5 konfiguracija zavisno od novca i potreba, nemojte on-line konfigurisati pa to isto odmah preracunavatisa drugog oglasa. Nemojte, i onda nece biti potrebe da trgovci stavljaju lazne cene u oglase i da se bas malopre to prodalo zadnje ali imamo nesto slicno za malo vise para...

Ne ide to tako nigde u svetu, dokle god budete najpametniji i sve oglase preturali za 10 eura jeftinije, trgovci ce nabavljati jos jeftinije a ispisano jos megaherca, jos megabajta i jos megawati... a Vi cete kukati i dalje. Tako i jeste doslo do svega ovoga, ranije nije tako bilo.
[ Bojan Basic @ 26.01.2005. 01:21 ] @
Citat:
kevin:
Kaze da je josh jedan Xeon bio na reklamaciji u jednoj OGROMNOJ firmi koja se bavi serverima prvenstveno (da ne spominjem ime) 4 meseca (i slovima chetiri meseca)...Toliko o ozbiljnosti velikih firmi...

Pazi sad ovo: meni posle ukupno 2 nedelje korišćenja riknuo Maxtor, 40GB, kupljen u jednoj prilično poznatoj firmi u Novom Sadu (naranvo, neću da spominjem ime). Ja naravno odnesem na garanciju, i čekao sam drugi ravno 7.5 meseci (sedam i po meseci)!!! U međuvremenu sam naravno na drugom mestu kupio drugi (za svoje pare, logično), a što se tiče ovih hteo sam da im se naje*em majke, šaljem inspektora, tužim ih, šta mi sve nije padalo na pamet, ali uvek me tata sprečavao pošto kao njegova firma sarađuje sa njima pa moramo održavati "korektan odnos" (kako lepo zvuči ova fraza) itd. Eno mi ga zamenjeni disk stoji u ormanu, možda mi nekad i zatreba, ko zna...
[ srleb @ 26.01.2005. 01:30 ] @
lancia88,
Svaka cast na odgovoru
Kada si pre mogao da kupis komjuter za 600 DM (300 evra)?
Moj prvi racunar 486 na 66MHz bez periferije - znaci kuciste + monitor(14")-HDD od 420MB-FDD... sam platio 2200 DM cisto poredbe radi tada je najaci komp bio 486 na 100.
[ angry boy @ 26.01.2005. 02:41 ] @
Ja sebi i nisam sklapao konfiguraciju, a ovi sto su mi je sastavili vec sam rekao kako su je sastavili
(stavili 2 memorijska modula na dual channel ploci u 1 i 2 podnozje, a i kablovi su mi strugali po ventilatorima),u BIOSu HDD prenos postavljen na PIO mode 4 ,a zbog BIOSa me je i TV tjuner zezao.
Tako da mi nije jasno sta su oni to nesto preterano konfigurisali ili optimizovali.Pa racunare bas
prodavci sastavljaju po principu lego kockica bez testiranja.Kada sam im rekao da pre nego sto mi
isporuce racunar sve provere oni su odgovorili Da,Daaaaaaaaa,naravno (onako u fazonu malo
sutra).Pa da su to uradili ne bi takav racunar stigao do mene.
A ideja da pitas prodavca racunara za savet oko racunara je vise nego losa,evo sta se moglo cuti
za vreme takvih razgovora: Ma ovi novi procesori sempron su super ,brzi su od bartona iako rade
na nizem taktu imaju bolju arhitekturu..... Ili ovaj :Ma svi AMD procesori se mnogo baguju,
uzmite celerona sta ce vama bolje.... ili ona fora gde se Chaintech cita kao Chinatec(sto hocete
da uzmete taj Cajnatek bolje su vam Matsonic ploce).Mislim da bih o ovim biserima mogao do sutra
Slazem se sa misljenjem ranije iznetim da prodavci oblino koriste neznanje i neobavestenost kupaca.
Ta prica kad bi ste vise placali mi bi bolje radili nije tacna.Pa ne kupuju svi krseve.
Na mojoj masini je kuciste skuplje od procesora i ona po komponentama i vrednosti spada u neku
srednju klasu. Namera je i bila da mi masina radi pouzdano ,ali kako je to moguce kad ti neko komp
lose sastavi,totalno ga razdesi i isporuci neispravnu komponentu uz njega(monitor).Hocu da
kazem da nije tacno da svi hoce da zrtvujuju kvalitet radi cene pa se posle bune.
A i nisi mi jasan kako je normalna pojava krajcovanje garancije(npr. Chieftec na svoje proizvode
daje garanciju 2 godine ,a u Srbiji svi daju na chiefteca 1 godinu),ako se to radi
da bi se oborila cena onda trebas da imas i jednu i drugu varijantu (kracu i duzu).
[ the.kum @ 26.01.2005. 03:20 ] @
Citat:
pctel:Ovo je vec uvreda! Kao i u svakom poslu ima ljudi koji su spremni na svakakve prevare da bi zaradili za novi BMW i plavusu sponzorusu, a ima i onih koji samo posteno rade i zaradjuju za zivot. Ako svi kupci misle kao ti onda mi ih nije ni zao!

Dobro bre pctel, nemoj da se vredjas. Normalno da nije tako u svim radnjama, ali je u vecini. Nemam ja sta da mislim ili ne mislim, to je jednostavno tako, ja sam samo konstatovao pojavu koja je svake godine sve izrazenija. Meni ni iz dzepa ni u dzep,izneo sam samo svoje zapazanje. Inace, slozio bih se lancia-om da su kupci u velikoj meri krivi za takvu situaciju. Pre 10-15 godina toga nije bilo jer je postajalo recimo 5 razlicitih procesora, 3 razlicite graficke, 2 hdd-a, 2 verzije cd-a itd...itd... a i oni koji su tada kupovali racunare (uglavnom) su znali sta je to i cemu sluzi, znali su da je pentium ime procesora a ne racunara ;) itd...itd... Danas kada se masovno vrsi uvodjenje kompjutera u srpske domove ko sto se nekad uvodila struja posle 45' velika vecina nema pojma sta je to ustvari i cemu sve to sluzi, vazno je da ako Laza ima "Pentium 4" onda i Pera i Mika moraju da kupe Pentium 4, pa stagod to bilo. Pa onda firma XXX baci u oglas P4 za tolko i tolko, a ono naravno sve krsh komponente, a procesor ko zna koji, pa onda to uradi i firma YYY, pa na kraju firma ZZZ htela ne htela mora to isto da uradi (ili da smatra sebe moralnim pobednikom ;) . Nema veze vazno je da svi imaju jebene Pentijume 4 stagodtobilo...i onda tako to nekako ide u krug...po sistemu - Trazili ste - gledajte :) Mada ima i frapantnih primera laganja (to je ono sto mene najvise nervira) - recimo ja udjem skoro u jednu firmu, trazim 10 metara UTP kabla, lik mi kaze cenu, meni cena OK, ja kazem seci i usput se setim da ga nisam pitao jel fly ili wall, pa ga priupitam "to je fly, zar ne" (jer po ceni sam mislio da je to to) on mrtav ladan u oci me gleda i kaze naravno fly je - e sad donesu oni to iz magacina zapakovano u neku kesu, ja zaboravim da pogledam i naravno kad sam dosao kuci imam sta da vidim - wall...ili npr. u onoj XX YYYYYY firmi, Sempron 2400 je brzi nego Athlon XP 2000+ itd...da ne nabrajam sad gomile i gomile lazi kojih sam se naslusao...
[ Stepa @ 26.01.2005. 11:07 ] @
ibm
[ lancia88 @ 26.01.2005. 12:04 ] @
Pozdrav,

Citat:
angry boy:
Slazem se sa misljenjem ranije iznetim da prodavci oblino koriste neznanje i neobavestenost kupaca.
Ta prica kad bi ste vise placali mi bi bolje radili nije tacna..


Ne, pogresno je shvaceno. Naravno da vise ne zavisi stvar od placanja kupaca, nije tako ni receno, prica je o odnosu kupaca prema robi i problematici sklapanja racunara uopste. Prodavci koriste neznanje kupaca najcesce kada se kupci prave da znaju a kada se kupci ne bi pravili da znaju toliko, onda automatski bi se teret odgovornosti prebacio na prodavce. Ubrzo bi se izdiferenciralo ko ostaje a ko otpada na osnovu kvaliteta sklopljenog racunara ma koliko on kostao.

Uzmes u velikoj firmi racunar za svoje potrebe, recimo da prilikom kupovine potpisujes kod njih nekakav interni ugovor o svojim zahtevima. Na takvom dokumentu zahtevas racunar za svoje potrebe koje su taksativno nabrojane sa jasno opredeljenim tezistem. Na osnovu takvog zahteva dobijas racunar sa komponentama koje je firma izabrala.

Pokaze se kao dobro. Preporucis. Pokaze se opet kao dobro. Tu vec ulazimo u standardne tokove renomiranosti kakvi se srecu u civilizovanom svetu. Talp se i gradi ime. U firmi sad razmisljaju: cela konfiguracija isto kosta kupca ali nasa zarada zavisi od ugradjenih komponenti. To je danasnji nacin razmisljanja.
Cela konfiguracija isto kosta kupca ali moja buduca zarada zavisi od zadovoljstva tog kupca. To je prica iz daleke proslosti a izgleda iz jos dalje buducnosti. Sve se svelo na pricu. Znas, brate, ovo je do j..., pusti to, to se samo greje, bacas pare, ovo je prava stvar i ja samo zato imam ovo a ne ono.

Pa ko nasedne.

Ipak, sve je pocelo vec kod prvog pametovanja i listanja po oglasima. Prvi racunar za moj knjigovodstveni servis 386DX na 33 sa 14" mono i sa A3 matricnim stampacem ali i knjigovodstvenim programom kostao je blizu 3000 DM. Nije bilo uzalud i to na duge staze gledano, tada smo imali svega par stranki, danas 50+ a sve je doslo na preporuku. Sav taj rad je sigurno obelezen i
pocetnim ozbiljnim ulaganjem na pocetku
[ kevin @ 26.01.2005. 12:19 ] @
Verujem da se pctel uvredio zbog nachina na koji angry boy generalizuje, a usput ne konta da, dok se spremao za novu godinu, zezanje i sl. isti taj pctel je sredjivao izjave i papire do 10 uveche i verovatno pao u krevet od umora da bi izashao u susret ljudima.

Sa druge strane, uopshte nisam hteo da kazem da je ok shto je dobio losh monitor, sa svaku osudu je, ali moze da proba monitor pre kupovine i da je to trebao da uradi.

I josh jedna stvar, Lancia, prichamo o garanciji u maloprodaji, koja se svodi na ono shto sam rekao svugde u svetu...Druga stvar je shta firme mogu da provuku kroz garanciju kod proizvodjacha, ako su uvoznici i sl.

Jedva chekam da dodju dani gde cemo svi davati garanciju samo 15 dana, a posle isteka tih 15 dana imate garanciju direktno kod proizvodjacha. Kad u ovu zemlju udju Maxtor, Abit, Samsung i otvore svoje servise
[ pctel @ 26.01.2005. 12:41 ] @
Citat:
...napajanje riknulo i spalilo HDD,plocu, memoriju,graficku i sad sta da se radi.
Poslednji put mi se desilo da sam ponistio garanciju pre godinu dana. Kupac je doneo plocu sa verovali ili ne polomljenim socket-om na ploci i takodje polomljenim jezgrom kulera (u nameri da proveri sta pise na procesoru cimao kuler levo-desno iz sve snage misleci da se tako skida). Desavalo se i ranije da kupac nesto polomi, pa dodje, izvine se sto je to uradio i zamoli da pokusamo da posaljemo na reklamaciju, pa ako uspe uspe, i relativno cesto se desava da radnik na prijemu reklamacija neke vece strane kompanije kad dobije 100 ploca nece da proverava da li je na nekoj mozda polomljen socket... i tako kupac i pored ociglednih razloga za nepriznavanje garancije ponekad dobije novi proizvod :-)
Medjutim, ovaj je nastupio vrlo bezobrazno, jos sa vrata poceo da vice kako mi prodajemo ploce radjene od nekvalitetne plastike koja se lomi, pretio upotrebom sile ako se to ne resi... a ja sam malo lud po tom pitanju - ako je kupac u pravu ja cu mu zameniti reklamaciju makar to placao od svoje plate, a ako nije (i usput je bezobrazan) onda necu pa taman da ce sutra da nas bombarduju...
Inace, procenat racunara gde sve komponente izgore je ispod 1%, tako da svaka firma moze da odvoji 1% prometa na resavanje takvih slucajeva, narocito sto je u vecini slucajeva realno kriv prodavac jer je ugradio nedovoljno snazan kuler ili napajanje. Ne moze se kupac smatrati krivim sto je narucio napajanje 250W i P4 sa ATi9800, prodavac treba da odbije da mu to isporuci. Niko nece propasti ako proda jedan/nekoliko racunara manje, jer ako mu isti bude sirio losu reklamu, moze da izgubice jos 10 kupaca...

I da ne ispadne da krivim samo prodavce, za najveci broj problema indirektno su krivi kupci:
- forsiraju rokove isporuke (pozurite, placu deca), pa oprema ne moze da se istestira
- traze nesto sto im je neko rekao da je dobro (trebalo bi pri kupovini uzimati nesto sa standardne ponude firme, a ne traziti nesto sto mora da se specijalno porucuje. Komponente iz standardne ponude su obicno dobro poznate prodavcu, izabrane zato sto ne prave mnogo problema a ako prave onda ih uvek ima na stanju pa se ne ceka zamena)
- veruju brand-ovima (ja najveci broj reklamacija imam na proizvode poznatih firmi, one su osvojile trziste i sada mogu da prodaju razni krsh kao vrhunsku tehnologiju, dok su neke anonimne kompanije prinudjene da prave dobar proizvod po niskoj ceni kako bi nasle mesto na trzistu)
[ the.kum @ 26.01.2005. 15:51 ] @
Citat:
lancia88:
Pokaze se kao dobro. Preporucis. Pokaze se opet kao dobro. Tu vec ulazimo u standardne tokove renomiranosti kakvi se srecu u civilizovanom svetu.

Pa to jer malo teze, sa nivoom racunarske pismenosti u Srbiji. U situaciji kada je u vecinu srpskih domova racunar prvi put usao pre 2-3 godine ljudi jednostavno ne znaju sta je dobro a sta nije, posto i jedno i drugo i trece radi. I Pera i Mika i Laza su kupili nesto sto se u oglasu zove Pentium 4, a razlike izmedju ta 3 racunara mogu biti ogromne, a cena ista. Slazem se da bi najbolje bilo da se iskristalisu neke firme i brendovi za koje bi se vremenom proculo da su OK pa da neiskusni korisnici ne moraju mnogo da razmisljaju vec uzmu siguran i kvalitetan proizvod. Medjutim da bi se ovo desilo, mislim da ce morati da prodje jos par godina dok se nivo rac. pismenosti ne podigne tako da Pera, Mika i Laza mogu da veruju nekome i da saznaju da je Pentium 4 procesor a ne racunar.
Citat:
pctel
- traze nesto sto im je neko rekao da je dobro (trebalo bi pri kupovini uzimati nesto sa
standardne ponude firme, a ne traziti nesto sto mora da se specijalno porucuje. Komponente iz standardne ponude su obicno dobro poznate prodavcu, izabrane zato sto ne prave mnogo problema a ako prave onda ih uvek ima na stanju pa se ne ceka zamena)

Pa ako nemas nesto na lageru nemoj ni da ga stavljas u cenovnik. Ne mislim na tebe licno nego na vecinu firmi gde u cenovniku imas sve zivo, izaberes komponente koje ces da kupis odes, kad ono nema Lite-on vec samo LG, nema Abit vec samo AsusX...itd...Inace to za standadnu konfiguracije koje preporucuju firme to je sasvim OK stvar za neiskusne korisnike, ali ja ako hocu da mi npr. ploca bude Abit-ova, da mi graficka bude Transcend da mi rezac bude Nec itd... ja cu normalno da nadjem firmu koja ce najbolje da se uklopi u moje zahteve kako sa komponentama tako i sa cenom. To da li neka komponenta radi sa nekom bolje ili losije je samo moja stvar, a ti ako znas explicitno da nesto sa necim ne radi ti si onda duzan da ukazes na to ili u krajnjem slucaju i da ne prodas tu kombinaciju ako se plasis reklamacije. Ja kao neko ko zna sta mi treba, i za sta mi treba racunar cu sigurno da sastavim bolju konfiguraciju za sebe u odnosu na bilo koju od recimo standardnih 3-5 preporucenih konfiguracija od strane firmi. Rizik dal se neka komponenta kaci sa nekom je iskljucivo moj, uostalom prodavci su duzni da istestiraju mashinu koju prodaju, pa ako nesto ne radi da preporuce neku zamenu. OVo istestiraju je boldovano zato sto se ovo ne desava bas cesto. Posto je PDV uveden pa su svi zivi kupovali racunare, imao sam prilke da
prijateljima sastavljam par konfiguracija, i svacega sam se nagledao. Upalim tako jednu mashinu i sve naizgled Ok al modem ne radi - pogledam ja dal je instaliran kad ono imam sta da vidim - serviser instalirao 4 razlicita drajvera za modem, i to razlicit brend od onog koji smo narucili ali nista ne radi...da ne duzim pricu posle duzeg cimanja skontam da nesto nije u redu, otvorim kuciste (sva sreca pa nema stickera) kad ono imam sta da vidim - modem ispao iz slota, graficka u slotu al nije zasrafljena (jeste ali vrlo vrlo labavo, tek da sraf ne ispadne) Pametni serviser instaliro 4 drajvera za Intela, a unutra Agere koji je ispao iz slota! Pogodite o kojoj firmi je rec ;) Ili jedna druga firma - ne smeju da instaliraju nista od softvera ali su obecali da ce da istestiraju dal radi - donosimo to kuci, kad ono hard uopste nije formatiran - dakle u najmanju ruku hard nisu proverili da li radi, mada verovatno nista nisu proverili. To je Srbija! :)
[ StORM48 @ 26.01.2005. 20:33 ] @
Moram sve da vas ispravim... ne kaže se Pentium, nego PEMTIJUM... BRE! :)

Mene iskreno MNOOOGO nervira što neke firme (nazovi "uvoznici", "jedini ovlašćeni" itd) gotovo nikada nemaju ono što mene kao iskusnog korisnika zanima. Odeš u neku firmu i tražiš S939 i gledaju te kao da im tražiš Sparc IV. Razumem da je to malo traženo i skupo, ali ja to želim. A opet, ne želim da to isto plaćam 30 ili 50% skuplje na konto toga što on mora da se "iscima" da to donese iz neke austrijske robne kuće.

"Činjenica" da je u pitanju STVARNO retka roba ne stoji, jer ista roba se (kako sam već rekao) prodaje u svakoj bolje opremljenoj robnoj kući u inostranstvu. Možda ne baš svakoj, ali definitivno nije problem naći nešto što želiš.


Offtopic: Ono što me ubeljivo najviše nervira kada je poslovnost naših "velikih" firmi u pitanju je odnos sa krajnjim kupcem....

TRANSSKRIPT UOBIČAJENOG RAZGOVORA SA VELIKOM FIRMOM:

ONA: Da... (ni napamet joj ne pada da kaže "KRŠ KOMPJUTERS, izvolite")
JA: Dobar dan, da li je to "KRŠ"?
ONA: Da...
JA: Interesuje me ploča Gigabyte bla bla.... (Drobim ja tako, drobim, kad ono:)
Jingle bell, jingle bell, tra, la la la la..... (svira tako jedno deset minuta i veza se, naravno, prekine). Mene uhvati napad ludila, malo se smirim pa ponovo...
Gornji deo razgovora se ponavlja na identičan način, a onda me prebacuje na "komercijalu" (ustvari još jedna sekretarica, ali sa višim činom, ovaj put)...
ONA: Izvolite
JA: Treba mi ploča...
ONA: Sačekajte malo
(opet ona glupa muzika, i opet jedno 5-6 minuta... Na kraju javlja se treći "starešina" i kaže...)
ONA: Izvolite
JA: Treba mi ploča bla bla...
ONA: A zašto baš ta? Bolja Vam je Asus bla, bla...
JA: To nije S939 ploča...
ONA: To Vam je isto!
(ubeđujemo se tako neko vreme, a onda ja tražim nekog pametnijeg, odnosno "servisera")
ON: Možemo da Vam NABAVIMO tu ploču, ali moraćete "malo" da sačekate...
JA: Koliko?
ON: Ne znam tačno, kad gazda bude i'šo... Odnosno, kad bude stigao šleper...
JA: A cena?
ON: Znate, ta ploča je izuzetno retka... nema je nigde, čak ni u inostranstvu, a bila bi negde oko 350€...
JA: (spuštam slušalicu)

Ehhh... Treba li komentar? Ovo je oko 1% sličnih razgovora sa "velikim" firmama u kojima rade mali ljudi. Ovde firme obožavaju da grade imidž sa 35 raznih sekretarica, komercijalista, PR menadžera i koječega. Ukratko, uživaju u osećaju teške dostupnosti, odnosno fabrikovanja neverovatne uposlenosti, neverovatnog prometa i veličine... kao - "MNOGO SMO VAŽNI, BRE!".

E, od toga dobijam unutrašnje krvoliptanje i dođe mi da odgrizem sam sebi nogu!

S druge strane, u manjim firmama zaista dobijam daleko veću posvećenost i vrlo često su spremni da za mene potraže neku komponentu koju nikada nisu ni imali na lager listi. Još bolje od toga je spremnost da komponentu naplate po istoj ceni po kojoj su je i nabavili, samo da bi me ispoštovali. Problem takvih firmi, kada je uspeh u pitanju, je što često ne nude "Pemtijum 4 za 250 evra + poklon torbica + poklon piratski cd + poklon podloga za miša...". Zato će oni uvek biti mali na papiru. A ovi veliki.... nadam se da će nestati jednog dana...

Pozdrav
[ pctel @ 27.01.2005. 02:47 ] @
Dobre vesti za kupce racunara i komponenata - danas sam sa kolegama iz par malih firmi diskutovao oko ovde pominjanih problema sa reklamacijama, i dosli smo do zajednickog zakljucka u vezi buduce strategije. Naime, nabavljace se i forsirati prodaja komponenata proizvodjaca kod kojih nema problema sa garancijom, drugim recima, sve primedbe ce se resavati za minut, u dve-tri reci, "ovo mi ne radi", "izvolite novo". Da, da, tako je, nema servisiranja, samo novo! Za kupce koji se ipak odluce da insistiraju na svojim omiljenim proizvodjacima i modelima, roba ce se i dalje nabavljati, ali ce cekati na resavanje reklamacije po nekoliko dana/nedelja, kao i do sada. Nadam se da ce i ostale firme slediti taj primer. I na kraju ono za neke najvaznije, ima nacina da sve to prodje bez ikakvog uticaja na cenu
[ abishai @ 27.01.2005. 03:13 ] @
@pctel: "Medjutim, ovaj je nastupio vrlo bezobrazno, jos sa vrata poceo da vice kako mi prodajemo ploce radjene od nekvalitetne plastike koja se lomi, pretio upotrebom sile ako se to ne resi..."

Takvih nazalost ima mnogo.
Retko ko od "takvih" da dodje i da kaze lepo "desava mi se to i to itd..." nego odmah pocinju sa svadjom...
[ kevin @ 28.01.2005. 02:05 ] @
Word...Meni se desilo da je chovek doshao i bacio komp na pod samo zato shto nije znao da Barton 2500+ radi na ~1800MHz...Chovek mislio da smo ga odradili i pitao svog druga "struchnjaka"...I dan danas se pitam zashto nisam liku ukinuo garanciju
[ Davor Vlajkovic @ 28.01.2005. 02:26 ] @
Sta ce tek da rade oni koji su kupovali Pentum IV C128K, Pentium IV XP1700+, Pentium IV XP 2500+ itd. kad pronadju System Properties...
[ BytEfLUSh @ 28.01.2005. 02:42 ] @
Pentium IV XP?! :)
Jel to znači da ima instliran WinXP na njemu ili.... ?
[ Davor Vlajkovic @ 28.01.2005. 05:35 ] @
:)
[ Slobodan Miskovic @ 28.01.2005. 05:55 ] @
Evo oglas u danasnjim novinama...u pitanju je lokalni list ...

[ lancia88 @ 28.01.2005. 12:31 ] @
Pozdrav,

a inace, kako bi Ti pojasnio ljudima u placenom oglasnom prostoru da je Intel zastitio ime Pentium i da se po toj logici nikad nece prodati nista drugo sem Intela obzirom da najsira javnost kod nas poznaje iskljucivo ime Intel?

I stvarno ne znam kakve veze Intelovi marketinski trikovi imaju sa prodajom racunara?

Znaci, kupac mora biti informisan pre kupovine ili treba pisati: pandam P IV koji se zove...

Pa upravo zbog takve "informisanosti" i dolazi do pominjanih problema.
[ Slobodan Miskovic @ 28.01.2005. 13:03 ] @
Citat:
a inace, kako bi Ti pojasnio ljudima u placenom oglasnom prostoru da je Intel zastitio ime Pentium i da se po toj logici nikad nece prodati nista drugo sem Intela obzirom da najsira javnost kod nas poznaje iskljucivo ime Intel?


Pa, vidis u tome je problem, zasto su ljudi toliko neobavesteni? Nismo glup narod da ne bi shvatili da postoje dve vrste procesora. Zato sto je jednom prodavcu primamljivije da napise Pentium IV AMD Semprom nego samo AMD Semprom jer misli da su ljudi culi samo za Pentium. Ali ito ce se promeniti, jer prema novom zakonu o oglasavanju postoji ita odredba koja ce takvo lupetanje zabraniti i kaznjavati. Ista stvar je i sa popustima, jer posle uvodjenja PDV-a i fiskalnih kasa za svaku robu ce se znati tacna cena u svakom trenutku tako da nece moci da se ispisuju po izlozima svakakvi natpisi tipa popust 50% i slicno...

Citat:
Znaci, kupac mora biti informisan pre kupovine ili treba pisati: pandam P IV koji se zove...


Treba pisati onako kako jeste. Ako su ljudi stvarno culi za Intel pre nego za AMD onda je to problem AMD-ovog marketinskog tima a ne prodavca.
[ lancia88 @ 28.01.2005. 13:36 ] @
Pozdrav,

jasno, i po Tvojoj logici treba platiti vise novca za manje performanse zato sto je to problem AMD-a?

Informisanost ce se promeniti? Pa na ovom forumu imamo postavljeno nedavno pitanje kupovine konfiguracije u koju se gurne sto vise toga za odredjen novcani limit...menja se ocito informisanost...
Najcesce nije samo neinformisanost problem vec ljudska sujeta sa kojom se ne moze izaci na kraj. Kakva je razlika izmedju dobrog PII i osrednjeg PII? Niakkva, malko u brzini, sve ostale komponente su nezavisne od ploce i procesora, moze imati isti disk, rezac itd. Razliku primecujemo tek kod najjacih PIII koji su stanju da dekodiraju satelitske programe ali sujeta uvek kaze: daj trojku, to je bolje od dvojke.

Ista ta sujeta nagoni coveka i da kupi "novu cetvorku" pa tako imamo sijaset slucajeva prodaje racunara sa bazom od celerona 1,7 koji se iscitava kao P IV, naravno, samo zbog sujete...

Ipak, sujeta i tera ljude da budu zajedljivi pa onda jedan drugom govore kako nemaju O IV, to je neki AMD za one koji imaju manje para, nema to veze sa P IV; ta sujeta tera i prodavce HW-a koji svakog meseca promene svoju konfiguraciju jer je prodaju da pisu po internetu kako imaju snazne racunare ali ne pominju zasto...i naravno, cilj je samo da im sujeta bude zadovoljena.

Prema tome, tesko ce se izmeniti informisanost oko racunara kao sto se mi u svetu ne menja ta ista informisanost jer zasto bi se uopste neko time i opterecivao?

Normalan covek zaista nema zasto da se informise oko toga, potrebno je da udje u firmu od poverenja i da zatrazi racunar za svoje potrebe...e prethodno treba da se informise oko svojih potreba, to je prava neinformisanost koja i pravi problem: meni samo treba da malo idem na internet, da nekad igram neku slabiju igricu, pogledam film i ono,...ma znate vec, da pisem na njemu i tako te stvari...

I takvom coveku ces pojasniti koja je razlika izmedju Pentiuma i Atlona/Bartona? Da,da....

Nemaju trgovci druge nego da na ovaj nacin obezbede svoje ponude od apriori nerazmatranja "strucnih" i "informisanih" musterija udobno zavaljenih u svoje fotelje pred sirokim auditorijumom clanova svoje porodice koja gleda svoje informaticko bozanstvo kako britko u dva poteza otkriva prevare u oglasima.
[ Slobodan Miskovic @ 28.01.2005. 14:35 ] @
Citat:
i po Tvojoj logici treba platiti vise novca za manje performanse zato sto je to problem AMD-a?


Hoces da kazes da AMD ima bolje performanse u ondosu na Intel?

Vidis, ti razmisljas kratkorocno, ako svakoj musteriji uvaljujes jeftiniju komponentu radi zarade i ubedjujes je da je AMD isto Pentium to ce se na duzi period vratiti lose tvojoj firmi kao gumerang... Npr. ja sam kupac koji nema veze o racunarima, dodjem i ti mi napricas bajke kako je AMD isto sto Pentium i kako je to mnogo bolje za mene. Prodje 1-2 godine a ja se malo racunarski opismenim, pocnem da se interesujem za stvari i skontam da si mi ti nalupao toliko gluposti i svakakvih bajki da prosto ne mogu da verujem a posto je proslo dve godine od poslednje kupovine ja odlucima da menjam ili up-grade-ujem konfiguraciju, sta mislis da li cu opet doci kod tebe tj. u tvoju firmu?

I da, ne tera sujeta ljude da kupe Intel umesto AMD-a nego je to posledica neinformisanosti. To je kao kada bi pricao nekome ko hoce da kupi auto da su Diesel i TurboDiesel ista svtar samo je Diesel bolji jer je jeftiniji a daje iste performanse...
[ the.kum @ 28.01.2005. 16:42 ] @
Ali nije toliki problem u procesorima nego je mnogo veci problem u tome sto masa ljudi nema pojma da pored procesora ima gomila drugih komponenti u racunaru. Pa koliko puta ste culi recenicu - "kupio sam CETVORKU", "a jel ti taj komp. CETVORKA", "jao sto sam video jefinu CETVORKU u oglasima". Oni advanced eventualno znaju poneku oznaku za graficke za koje im je neko rekao da su dobre (sto ne znaci da se nece zayebati i uzeti 64-bitnu verziju), eventualno znaju da im je bolje da uzmu 80GB od 40GB, a kad se spomenu ploca, monitor ili ne daj Boze kuciste i napajanje gledaju u belo. Komsija skoro kupio JEFTINU CETVORKU i zvao mene da mu ja pogledam eto "dal' to valja":P I da mu objasnim kako da udje u word i tako to...AsusX sa integrisanom grafickom, 192 Rama, Sempron 2200, TFT neki Solar ili tako neko njesra. Eto, moj srecni komsija ima CETVORKU. Jedino sto ga nisu mnogo odrali za tu kantu, manje vise bili su realni sa cenom. Da ne bude zabune, ne palim se ja na brze procesore, graficke itd...nego kazem kanta jer je takvim ljudima prva asocijacija na CETVORKU nesto ultramegagiga najnovije i najbolje, mada kada vidim kakvo je kuciste, ploca i monitor, pa i nije da nije kanta ;)

p.s. ZIIIVEO DRUG TITO! ZIIVELA PARTIJA! ZIIIVELE CETVORKE!
[ pctel @ 28.01.2005. 18:01 ] @
Citat:
Ista stvar je i sa popustima, jer posle uvodjenja PDV-a i fiskalnih kasa za svaku robu ce se znati tacna cena u svakom trenutku tako da nece moci da se ispisuju po izlozima svakakvi natpisi tipa popust 50% i slicno...

Sta je problem povecati cenu, pa je minut kasnije sniziti? 99% cena se slobodno formiraju, znaci ja mogu sad da podignem cenu kompjutera na 50.000 EUR/kom, a zatim da uvedem popust od 99%. Jedini nacin je da se zakonom zabrani rec "popust" :-)

Citat:
Ako su ljudi stvarno culi za Intel pre nego za AMD

Nisu ljudi culi ni za Intel ni za AMD vec samo za Pentium4. Na kraju krajeva, ljudi i ne znaju da je to procesor, vec misle da je to model kompjutera.

Ako bolje pogledate, niko nije upotrebio naziv "Pentium4" za AMD procesor, vec se to odnosi na kompjuter. Mislim da nemate razloga da mi verujete da me 99% kupaca zove i trazi "Pentium 4 kompjuter", a ja ih odmah pitam "sa AMD ili Intel procesorom" na sta mi oni odgovaraju da im to nije bitno i pitaju u cemu je razlika. I za AMD i Intel su culi samo tehnicki upuceniji ljudi, a za Pentium4 zna i svaka baba koja cuva ovce i plete vunene carape.

Znaci, Pentium4 je registrovana oznaka za Intel procesor, i takodje Pentium4 je oznaka za racunar odredjenih performansi. To je kao sto se Apple zove tako bez obzira sto uopste nije jabuka, kao sto Fiat svoj automobil zove "Panda" a uopste nije divlja zivotinja i kao sto u mineralnoj vodi nema posmrtnih ostataka Knjaza Milosa.
[ Slobodan Miskovic @ 28.01.2005. 18:17 ] @
Citat:
Sta je problem povecati cenu, pa je minut kasnije sniziti? 99% cena se slobodno formiraju, znaci ja mogu sad da podignem cenu kompjutera na 50.000 EUR/kom, a zatim da uvedem popust od 99%. Jedini nacin je da se zakonom zabrani rec "popust" :-)


Pa nije bas tako jednostavno. Ti ne mozes podici cenu sada pa je sniziti za 1h ili 1 dan...elem, mislim da ce postojati odredba koja se odnosi na to koliko prethodna cena treba da bude itaknuta pre popusta...recimo da popust ne moze da bude za robu cija cena je formirana pre mesec dana...drugim recima da je moguce istaknuti popust na cenu samo ako je ta cena aktivna najmanje mesec dana.
[ pctel @ 28.01.2005. 20:28 ] @
Citat:
Pa nije bas tako jednostavno. Ti ne mozes podici cenu sada pa je sniziti za 1h ili 1 dan...
Naravno da mogu, zar si zaboravio period hiperinflacije kada su se cene menjale u proseku dvaput dnevno? I sta ako prodajes npr. tresnje, i ne daj boze stavis visoku cenu pa ne mozes da prodas. Kad vidis sta si uradio, moras da das popust, ali... treba sacekati mesec dana od promene cene a u medjuvremenu tresnje istrule...
Nemoj pogresno da me shvatis, i meni smetaju te gluposti sa popustima, ali ne moze to zakon da spreci. Cenu odredjuje samo ponuda i potraznja, drzava tu nema sta da trazi, a ako je neko glup pa ne kupuje gde je jeftinije nego gde je popust 80%, sta mi tu mozemo...
[ lancia88 @ 28.01.2005. 22:06 ] @
Pozdrav,

Stellanova, hajde uzdrzi se od pisanja reci tipa: glupost ili lupetanje da Ti ne bih brisao postove a i nemoj da raspirujes flame oko AMD VS Intel varijante. Tvoja licna stvar je Tvoja kultura izrazavanja ali to samo kada se ne radi o javno napisanoj reci na forumima gde je kultura postovanja vise nego ocigledna, ovo su takvi forumi.
Tvoja licna stvar je i da se informises ili ne, niko Tebi ne brani da zivis u Intel zabludama ali nemoj vise pisati ono sto sam naveo. Uostalom, moderator si i nemam uopste nameru da Te poducavam pisanju na forumu kao sto moram sa korisnicima. Odluci sam, ja cu se prema Tvojoj odluci bec postaviti.

Takodje, nemoj propustiti priliku ni da se informises oko slobode formiranja cena o kojoj se nastojis raspravljati sa Pctel-om jer on radi taj posao, u uskoj je vezi sa knjigovodjom i ZNA ovo o cemu pise. Ukoliko se i Ti informises, mogao bi biti zanimljiv topic
[ Slobodan Miskovic @ 29.01.2005. 03:18 ] @
Citat:
Stellanova, hajde uzdrzi se od pisanja reci tipa: glupost ili lupetanje da Ti ne bih brisao postove a i nemoj da raspirujes flame oko AMD VS Intel varijante.


Izgleda da si se prepoznao u ovome kada si jedino ti tako odreagovao. Inace nisam mislio na tebe licno nego uopsteno a ako ti mislis da je ispravno reci za AMD procesor da je Pentium 4 onda stvarno nemam komenatara.

Nisam nigde raspirivao flame, niti je iko komentarisao odnos izmedju Intela i AMD-a, nijedan odgovor nije bio upucen a da je u sebi sadrzao pokusaje flame-a.
Izgleda da jedino ti to iz samo tebi znanih razloga vidis.


Citat:
Tvoja licna stvar je Tvoja kultura izrazavanja ali to samo kada se ne radi o javno napisanoj reci na forumima gde je kultura postovanja vise nego ocigledna, ovo su takvi forumi.


Ne znam samo na sta mislis, pojasni....

p.s. Ne vidim da je prisutna neka kultura postovanja...izlgeda da slabo pratis forum koji moderises...
Ako hoces ima primera koliko kog zelis i oni ce ovakav tvoj komentar samo opovrgnuti i uciniti ga da bude usresredjen na ono sto jeste, na mene a ne na moj nacin izrazavanja...




Citat:
Tvoja licna stvar je i da se informises ili ne, niko Tebi ne brani da zivis u Intel zabludama ali nemoj vise pisati ono sto sam naveo.


Opet trcis ispred rude...
Ko je ovde hvali Intel??? Ja sam samo rekao da prodavci prodaju kompjutere koji nisu sa Intelovim procesorom pod Intelovim brandname-om...
Ne znam samo sto se ovoliko nerviras... Mozda se osecas prozvanim...

Citat:
Takodje, nemoj propustiti priliku ni da se informises oko slobode formiranja cena o kojoj se nastojis raspravljati sa Pctel-om jer on radi taj posao, u uskoj je vezi sa knjigovodjom i ZNA ovo o cemu pise. Ukoliko se i Ti informises, mogao bi biti zanimljiv topic


Dobro sam ja informisan, ne brini. U EU je reklamiranje i privlacenje kupaca na osnovu popusta koji nije realan kaznjivo.


Citat:
Naravno da mogu, zar si zaboravio period hiperinflacije kada su se cene menjale u proseku dvaput dnevno?


To je bilo vreme kada zakoni nisu nimalo postovani, nije uopste neki argument kada kazes da su tada mogle da se rade takve stvari...

Citat:
I sta ako prodajes npr. tresnje, i ne daj boze stavis visoku cenu pa ne mozes da prodas. Kad vidis sta si uradio, moras da das popust, ali... treba sacekati mesec dana od promene cene a u medjuvremenu tresnje istrule...


Kakve tresnje imaju veze sa kompjuterima?


Citat:
Cenu odredjuje samo ponuda i potraznja, drzava tu nema sta da trazi, a ako je neko glup pa ne kupuje gde je jeftinije nego gde je popust 80%, sta mi tu mozemo...


NIgde nisam rekao da se cene nece moci menjati, normalno je da se cene formiraju na osnovu ponude i traznje ali ja sam govorio o popustima i o tome da nece moci da se na izlogu napise da je nesto snizeno 50% ako je pre toga cena podignuta za toliko...
[ FREELOADER @ 29.01.2005. 07:37 ] @
Slažem se s pctel-om u vezi cijena. Cijenu nekog proizvoda u prvom redu određuje prodavač, a ako zna svoj posao pratit će stanje ponude i potražnje i u skladu s tim odrediti ciienu. Postoji dobar dokumentarac "Neželjena računala" koji opisuje kako se to sve odvija u Japanu. Tamo je svakodnevno mjenjane cjena neizbježno ako trgovci misle prodati svoja računala. Naravno daleko smo mi od njih, ali sličnost postoji.
[ lancia88 @ 29.01.2005. 09:35 ] @
Pozdrav,

nije ni mnogo bitno sad slagati se sa onim sto Pctel pise o ovome po pitanju cena jer je apsolutno u pravu. Nigde, pa ni u EU ne postoji takva zakonska stavka koja bi racunare podvela pod restrikciju u pogledu slobode formiranja cena. U EU je situacija samo drugacija utoliko sto su to stabilna trzista sa stabilnim frontom kupaca i njihove finansijske snage pa se nemaju zasto prodavci utrkivati da prodaju sto vise racunara jer vec na jednom racunaru imaju zaradu koja obezbedjuje ekonomsko opravdanje njihovog poslovanja. Neupucenima to u svezi sa nekim poluinformacijama zvuci kao zakonski okvir. Zakonske restrikcije se primenjuju retko a iskljucivo na stratesku robu u pojedinim periodima nestasica i labilnog globalnog svetskog trzista, racunari, bar dosad, nikad nisu upadali pod takve kategorije. Upravo je poenta trzisne ekonomije slobodno formiranje cena.

Stellanova, ja verujem da tesko primecujes izraze na koje sam Ti skrenuo paznju i da smatras da su oni sasvim normalni cak i na ovom forumu. Verujem jer stvari i inace posmatras sa svog aspekta, ali za takvu tvrdnju koristi malo statistike: pogledas dvadesetak tema na forumima koje ja moderisem i "slabo pratim" pa napravis poredjenje sa vecinom ostalih foruma na ES-u i dobijes onaj zagonetni odgovor koji Ti trenutno iz Tvoje perspektive nije logican.

Citat:
STELLANOVA: Hoces da kazes da AMD ima bolje performanse u ondosu na Intel?

Vidis, ti razmisljas kratkorocno, ako svakoj musteriji uvaljujes jeftiniju komponentu radi zarade i ubedjujes je da je AMD isto Pentium to ce se na duzi period vratiti lose tvojoj firmi kao gumerang... Npr. ja sam kupac koji nema veze o racunarima, dodjem i ti mi napricas bajke kako je AMD isto sto Pentium i kako je to mnogo bolje za mene. Prodje 1-2 godine a ja se malo racunarski opismenim, pocnem da se interesujem za stvari i skontam da si mi ti nalupao toliko gluposti i svakakvih bajki da prosto ne mogu da verujem a posto je proslo dve godine od poslednje kupovine ja odlucima da menjam ili up-grade-ujem konfiguraciju, sta mislis da li cu opet doci kod tebe tj. u tvoju firmu?

I da, ne tera sujeta ljude da kupe Intel umesto AMD-a nego je to posledica neinformisanosti. To je kao kada bi pricao nekome ko hoce da kupi auto da su Diesel i TurboDiesel ista svtar samo je Diesel bolji jer je jeftiniji a daje iste performanse...


U ovom citavom postu se obracas meni jer pocinjes svoj post sa ti, dakle ja razmisljam kratkorocno itd. Nemoj prevideti ni da si jos pre pocetka potencirao u prvoj recenici da AMD nema bolje performanse od Intela, tj. odmah si presao na flame. Cak si i zavrsio post sa takvim reakcijama.

Prema svemu ovome, ja nikako ne trzim ispred rude jer Ti definitivno hvalis Intel i to je svima ocito, ja sam veoma neugodan igrac kada sam direktan i neposredan. Nije izvodljivo kod pisane reci tako lako pricati ja nisam na to mislio. Kada nesto decidirano ponovis u svom postu onda JESI tako i mislio.

Demagogiju tipa osetio si se prozvanim ostavi za svoje vrsnjake jer ni to nece proci ovde, ja sam vec pisao ovde na forumu oko svojih iskustava i stavova po pitanju AMD-a i Intela, takodje sam vec pisao i o svojim stavovima po pitanju prodavaca ali i kupaca, prema tome moji su stavovi prilicno poznati na ovim forumima. Ne zilim da se ovaj topic pretvori u diskusiju i prepucavanje a necu ni dozvoliti inace to nikome, postoje forumi za vrelu mladu krv koja se voli neargumentovano prepucavati i time cemo zavrsiti ovu diskusiju.
[ bakara @ 29.01.2005. 12:58 ] @
nemojte ljudi ko boga vas molim... dajte da se vratimo temi, vrlo je zanimljiva
[ Slobodan Miskovic @ 29.01.2005. 16:24 ] @
Citat:
Pozdrav,

nije ni mnogo bitno sad slagati se sa onim sto Pctel pise o ovome po pitanju cena jer je apsolutno u pravu. Nigde, pa ni u EU ne postoji takva zakonska stavka koja bi racunare podvela pod restrikciju u pogledu slobode formiranja cena. U EU je situacija samo drugacija utoliko sto su to stabilna trzista sa stabilnim frontom kupaca i njihove finansijske snage pa se nemaju zasto prodavci utrkivati da prodaju sto vise racunara jer vec na jednom racunaru imaju zaradu koja obezbedjuje ekonomsko opravdanje njihovog poslovanja. Neupucenima to u svezi sa nekim poluinformacijama zvuci kao zakonski okvir. Zakonske restrikcije se primenjuju retko a iskljucivo na stratesku robu u pojedinim periodima nestasica i labilnog globalnog svetskog trzista, racunari, bar dosad, nikad nisu upadali pod takve kategorije. Upravo je poenta trzisne ekonomije slobodno formiranje cena.


Da li ja treba da crtam? Ja NIGDE nisam rekao da je formiranje cena protivzakonito niti sam rekao da postoji zakon koji sprecava promenu cena. Rekao sam da u EU postoji zakonska odredba kojom se zabranjuje reklamiranje nekog proizvoda sa naznakom popust ako taj proizvod pre toga nije imao duze vreme cenu na koju se popust odnosi.

Niko tebi ne zabranjuje da smanjujes cene i povecavas ali to smenjivanje i povecavanje cene ne sme biti u funkciji reklamiranja i privlacenja kupaca popustima i raznim rasprodajama.


Citat:
U ovom citavom postu se obracas meni jer pocinjes svoj post sa ti, dakle ja razmisljam kratkorocno itd. Nemoj prevideti ni da si jos pre pocetka potencirao u prvoj recenici da AMD nema bolje performanse od Intela, tj. odmah si presao na flame. Cak si i zavrsio post sa takvim reakcijama.


Aman, covece, ja sam uzeo primer Intela samo zato sto se kompjuteri prodaju pod Intelovim brandname-om (Pentium) a u sebi menaju ni I od Intela. Ja kazem da je to prevara i svesno laganje kupaca.

Citat:
Ti definitivno hvalis Intel i to je svima ocito, ja sam veoma neugodan igrac kada sam direktan i neposredan.


Niko ne hvali Intel, i to je svim ocigledno. Drugi deo recenice ostavi za sebe....

Citat:
Kada nesto decidirano ponovis u svom postu onda JESI tako i mislio.


Postali smo vidoviti?

Citat:
Demagogiju tipa osetio si se prozvanim ostavi za svoje vrsnjake jer ni to nece proci ovde, ja sam vec pisao ovde na forumu oko svojih iskustava i stavova po pitanju AMD-a i Intela, takodje sam vec pisao i o svojim stavovima po pitanju prodavaca ali i kupaca, prema tome moji su stavovi prilicno poznati na ovim forumima


To sto ti sada raspravu svodis na starosnu razliku samo ide u prilog tome da su argumenti kojima raspolazes nikakvi.
A da, da nisi mozda toliko pametan i mudar da ako ti kazes da je INtel losiji od AMD-a to znaci da svaka rasprava treba da bude prekinuta, jer, boze to se zna, ja sam rekao i to ja tako...

Citat:
Ne zilim da se ovaj topic pretvori u diskusiju i prepucavanje a necu ni dozvoliti inace to nikome, postoje forumi za vrelu mladu krv koja se voli neargumentovano prepucavati i time cemo zavrsiti ovu diskusiju.


Ne zelim ni ja ali ti si zapoceo citav ovaj flame. Niko se nije toliko uzbudio osim tebe.
Ako postoje forumi za ''mladu krv'' onda mi objasni za kakvu krv je ovaj forum? Za plavu? Ili je sve ovo zato sto ti se nisam obracao sa Vi?

Over and Out
[ lancia88 @ 29.01.2005. 16:47 ] @
Pozdrav,

da, over and out je ponajbolje sto mozes da uradis jer i ne treba ulaziti u diskusije dalje vec se vratiti temi, a narocito ukoliko jos uvek postoje postovi koje si pisao pa svi i dalje mogu to procitati.

Da razjasnimo jednu stvar oko ova dva proizvodjaca: i kada jedan isprednjaci malo ispred drugog, ne postoji nikakav osnov da se generalno taj proizvodjac proglasi boljim, J asvoja iskustva iznosim u cilju argumentacije, dakle, ne prenosim tudje testove itd. iznosim svoja iskustva jer imam vise racunara i mogu ih porediti medjusobno a imam i mogucnost uporedjenja novih tehnologija sa takodje realnim odzivom rada u praksi.

To sto prodavci bivaju prinudjeni da pisu za AMD da je Intel je zahvaljujuci svojevremeno najjacem Intelovom potezu i zastitom imena Pentium. Time se i ogradio za buduca vremena jer je narod upamtio Pentium kao sinonim dobrog CPU, sto je neosporno i bio. Tako lezeci na lovorikama, Intel je i dozvolio da bude preteknut i tek kasnije se vratio u igru tako da sada razlika izmedju CPU ova dva proizvodjaca nije veca od minimalne. Svakako je vreme za opismenjavanje po pitanju IT tehnologija ali i za shvatanje da iskljucivo kupac diktira trendove prodaje. Onog momenta kada kupci odluce da kupuju samo u pouzdanim firmama, pocece, valjda, da se menjaju i prodavci HW-a. To vreme dolazi tesko i sporo ali jedan od uslova za dolazak tog vremena je i prelazak na legalan SW. Tada ce mozda i postati jasno zasto je igranje na racunaru ipak preskupa stavka a racunari se nece vise kupovati/upgradeovati iz obesti pa da imamo slucaj da je racunar upaljen desetak puta tokom garantnog roka ili da se na njemu samo slaze pasijans ili posecuje internet a kad se kupovalo morala je biti Jaka cetvorka...
[ sasa022 @ 29.01.2005. 20:16 ] @
http://www.tomshardware.com/hardnews/20050127_145603.html

A izgleda da ce se ova " PENTIUM prica " nastaviti i kod 64-bita....
[ kevin @ 30.01.2005. 00:38 ] @
Molim sve korisnike i kolege moderatore da flame AMD vs Intel ostave za drugi topic...
[ sasa022 @ 30.01.2005. 05:22 ] @
Nikako mi nije namera da raspaljujem flame AMD vs Intel .
Neka svako zadrzi za sebe misljenje ko je bolji Intel ili AMD.Takvih rasprava je stvarno previse.
Jednostavno samo hocu da kazem da mi se cini da ce se kod nas uskoro traziti
PENTIUM 5 ili ce se spominjati Intel Inside VIIV.Pocetnici - tj. slabo obavesteni
kupci i dalje nece znati za AMD.

PS. Ako ova rasprava oko imena nije za ovu temu,ajde da pokrenemo Uvalili mi kutiju 2....
[ duleKG @ 30.01.2005. 13:37 ] @
gde cak doguraste a covek je poceo od toga da nece da mu zamene monitor
[ pctel @ 30.01.2005. 21:02 ] @
Citat:
Kakve tresnje imaju veze sa kompjuterima?

Evo, da ne ostanem duzan odgovor na ovo pitanje...
Tresnje sam izabrao kao izrazito sezonsku robu, koja ima neku vrednost maksimalno 7 dana a onda istruli i nema vise nikakve vrednosti. Sto se kompjutera tice, dogadja se slican proces, samo malo usporen. Evo ja sada u magacinu imam oko 10-ak tona zastarele kompjuterske opreme. Nekada je to vredelo milion $ a danas bih bio zadovoljan kad bih dobio i 99,9% manji iznos. A nije da se nije moglo prodati, da smo na vreme istakli popust 50%, sve bi otislo! Isto vazi i za tresnje - ako prodavac na vreme ispise popust i rasproda ih to je dobro, a ako ne ostace mu kamion trulih tresanja i poluprazni dzepovi...

Nego, da mi nebi obrisali poruku, moram nesto da kazem i o monitoru :-)
Vidim, sporna je situacija sto coveku hoce da vrate onoliko koliko je platio, a on misli da treba da mu plate vise, tako da ima dovoljno para i za monitor i za porez koji je drzava u medjuvremenu pocela da naplacuje. Sta da je Tsunami otisao malo dalje pa porusio fabriku monitora i istima cena skocila na 1000$, sta onda, kupcu bi trebalo isplatiti toliko!? Po meni je u pravu prodavac, vraca mu sve sto je naplaceno i ne shvatam odakle kupcu pravo da trazi nazad PDV koji nije ni platio...
Ali, posto ja to mozda gledam subjektivno, neka i drugi kazu svoje misljenje...
[ lancia88 @ 30.01.2005. 23:08 ] @
Pozdrav,

pa i gledas subjektivno ali samo zato sto zanemarujes ostatak price, jer ovaj deo je u redu donekle. Sta sa vremenom izgubljenim oko trazenja da se ispostuje garancija, sta sa odlascima u servis i sta sa vremenom za koje racunar ne radi njihovom krivicom? Mora se prihvatiti odredjena odgovornost za prodaju krajnjem korisniku.

Ja vec pomenuh da postoje i racunari koji moraju da rade cim se kupe, svako stajanje predstavlja i strasan zastoj u poslu. Pauze moze biti ali ona mora doci planski a ne kada to prodavac HW-a odluci. To je daleko veci problem od bilo cega drugog samo ga covek ne spoznaje dok se ne sretne sa njim.
[ ghost2k3 @ 30.01.2005. 23:20 ] @
Zar tu nema neke kamate?
Te pare nisu isto vredele sada i onda.
Pa psihicko stanje kupca usled stresa.
Sve to kosta.
[ Slobodan Miskovic @ 01.02.2005. 13:15 ] @
@pctel

Pa to sto si ostao sa toliko robe u magacinu je tvoj problem jer nisi privukao kupce konkurentnom cenom od pocetka nego si je podigao toliko da je ona ostala neprodata i nekonkurentna. To je i glavni cilj takve odredbe, zastita potrosaca. To kod nas ne postoji pa zato i vlada takav haos na trzistu.
Imao ovde dosta ljudi koji su kao i ja bili u inostranstvu ili su jos tamo, neka oni kazu kako je u EU. KOd nas ispisu na sred izloga popust do 80% a ono se ispostavi da je taj popust na dve-tri komponente ili stvari a da su ostali artikli ostali sa istom cenom ili su snizeni 5-10%...ali bitno je da je na izlogu -80%...cista prevara i manipulacija....
[ bakara @ 01.02.2005. 17:27 ] @
> Imao ovde dosta ljudi koji su kao i ja bili u inostranstvu ili su jos
tamo, neka oni kazu kako je u EU...
Nemojte vise pricati ocenam , jer cemo i suvise daleko otici, opste
poznata je stvar da mi sve debelo placamo, a u opste ne mora da znaci da
dobijamo kvalitet...pogledajte samo cene patika i garderobe koje se prodaju
u nasim elitnim trznim centrima pa ce sve biti jasno...nigde necete naci
vise no name stvari toliko skupe kao u Srbiji...A o kompjuterskoj opremi i
da ne govorimo...
[ GIGATRON @ 03.02.2005. 00:46 ] @
Evo dragi prijatelji , citam raspravu na ovoj temi ( vrlo mi je interesantna , sa obzirom na posao kojim se bavim) pa ajde i ja da se malo ukljucim.
Kao vlasnik firme koja se bavi prodajom racunara i opreme za njih mislim da na osnovu licnih iskustava mogu dati neki svoj komentar o svemu ovome.Potrudicu se da budem sto je moguce realniji u kometaru na relaciji KUPAC - PRODAVAC.
Smatram da je u osnovi problema to sto u vecini slucajeva kupci imaju unapred jako nepoverljiv stav prema prodavcima.Kontaktiraju te ili dolaze u radnju sa stavom " hoce da me prevare ".Po meni , tu lezi osnova i izvor velikog broja problema.E sad , glavni problem je zasto je to tako i ko je zato kriv.Moje misljenje je da najveci deo krivice snosimo mi prodavci ,ali jedan deo krivice snose i sami kupci.Nasa krivica je u tome sto smo mi koji posteno radimo svoj posao i trudimo se da u ovaj posao uvedemo prave poslovne principe i svetske standarde , svo vreme mirno to posmatrali i sami nismo preduzimali nista protiv onih koji su krsili poslovnu etiku( nije mi se malo puta dogodilo da mi klijent donese racunar, van garancije, na dogradnju ili servis sa ne otvaranom garantnom nalepnicom i racunom od raznih " poznatih " Beogradskih firmi pa da se, kad moji serviseri pregledaju isti ,ispostavi da se pola komponenti ne slazu sa onima na specifikaciji i drugi slicni primeri )Odgovor bi bio eto oni su prevaranti a mi smo posteni i posao ide , trenutno ok , ali na duze staze nam se desava ovo sta nam se desava.Nedao bog da se nesto pokvari ili sl.Odmah si prevarant uvaljujes skart, prodao si mi krs a ja sam dao celo bogatstvo( 350 e) za taj racunar , itd.A kako covek da ne misli tako kad mu u glavi stoji da su svi koji rade sa racunarima prevaranti jer je svako imao komsiju,rodjaka ili prijatelja kome su nesto uvalili ili "nisu".E tu je glavna caka , previse je svih ovih godina bilo kucnih varijanti , radionica u podrumima i barakama ,madjarskih kombinacija, firmi koje traju 6 meseci i slicnih stvari.( Pogledajte HALO OGLASE , sad ima 10 strana PC oglasa a cele prosle godine od 30-50).Imam informacije da se preko 20 firmi zatvorilo od pocetka godine ( sta ce ljudi koji su kupovali racunare u onoj pred-PDV frci , kod njih, bato kad pocne da se kvare a tamo gde je bio PC Shop - mesara) Sve to i jos puno slicnih primera je debelo zacrnilo obraz nasoj profesiji.
A sad malo o kupcima.
Deo njihovog straha da ne budu prevareni potice pored gore navedenog i iz njihove licne neobavestenosti , princip - nemam pojma o tome , pa ce ovi da mi uvale sta stignu.E pa nije bas tako ima ih i koji nece , jer razmisljaju o tome da ce kad ti komsija koji se " razume " pregleda racunar reci e svak cast momcima dobio si sta su ti rekli i to po odlicnoj ceni pa ce te preporuciti i jedan i drugi dalje.A drugo , ako srbin kad kupuje auto i kad se odluci za model , moze da se raspita koliko je svaba zavrtalo srafove na motoru,koja je kubikaza,koliko ima konja,jel ima servo i klimu i zasta sve to sluzi a sve to proveri bezbroj puta dok ne izbroji evrice,moze to da uradi i kad kupuje racunar.Dakle licna neobavestenost - licni problem,nikako izgovor za nepoverljivost.
Sto se tice ispunjavanja,odnosno ne ispunjavanja garancija u maloprodajama , situacija je tu za svakog normalnog sasvim jasna.Prodavac je duzan da kupcu za svaku tehnicku robu izda garantni list , overen pecatom sa tacno naznacenim datumom kupovine , uslovima garancije , rokovima vazenja i naznacenim pravima i obavezama kupca i prodavca.Ko bilo sta od toga prekrsi treba da za to snosi posledice.Medjutim , tu se kupci ponekad malo zaborave , pa i ne procitaju garanciju uopste nego tek kad nastane problem.Naime , ako je kupac platio odredjen proizvod i preuzeo ga uz garantni list on je samim tim prihvatio uslove garancije koje je propisao prodavac ( pa cak i kad pise da se proizvod menja novim tek po isteku 45 dana od prijema istog na servis(ovo je zakonski rok))Ljudi mora da shvate da je svaki rok pre toga cista dobra volja prodavca.

Sve u svemu moj savet kolegama je , prodajte iskljucivo proverenu robu od proverenih dobavljaca ,isporucite kupcu ono sto je platio i maksimalno ispostujte svakog klijenta ali nedajte na sebe i na svoje ime.Mozda cemo posle ciscenja u IT biznisu , koje neminovno pocinje , posle odredjenog vremena uspeti da barem delimicno osvetlamo obraz nasem poslu....
[ bakara @ 03.02.2005. 17:31 ] @
Interesantno je da se javi neko i prokomentarise ovo sa gledista
prodavca....
Imam ja jedno pitanje, koliko puta vam se desilo da kupujete i placate nove
komponente, a dobijete koriscene, tj. kako oni kazu komponente sa testiranja
(ja to zovem polovnim stvarima),vise puta mi se dogodilo da dobijem procesor
sa ostacima paste na sebi (ali obrisane paste...) HDD sa particijama, pa i
sa podacima itd...
[ sasau @ 10.02.2005. 02:07 ] @
Cisto kao dodatak, danas me jurio poznanik da mu na brzinu nadjem monitor, nije bilo drugog sem ovog "Adi"-a. Nije mi bila ranije poznata ova prica, naravno da ne bi ni lud ponudio covek ovo da sam znao.

Aj, uzmem, nema 793s ali i taj 793s je u principu daleko od dobrog monitora, razmisljam "koliko ovaj moze da bude losiji".

Medjutim, ipak sam se iznenadio...

Pre svega, monitor je vec otpakivan, tj. otvaran, moguce koriscen/proban.
Prelepljena selotejp traka (smedja debela-standardna) preko providne kojom je kutija prvi "originalni" put zatvorena.

Gledam, ne verujem... ali ajde, mozda su lepili neke nalepnice, ima firmi koje tako obelezavaju svoj uvoz.

Otvaram monitor, vidim podatak koji neosporno dokazuje da je vec bio prikljucivan, ona "tracica" kojom se vezuje VGA kabl da bude uredniji, namotana totalno drugacije nego sto je to slucaj kada je u pitanju fabricki vez, vidi se da je isavijana vec x puta.

Mislim, vec je jasno da cu vratim monitor, ali ajde da vidimo na kraju i na sta taj monitor lici.

Palim, neverica! Fali crvena boja, znaci kabl negde u prekidu, ali i to je nedovoljno da se sakrije OCAJNA slika, sto kaze decko koji je pokrenuo topic, po horizontali mestimicno mutno da se ne razaznaje pixel. Ugasio sam ga za 10 sec, dovoljno.
Zagledanje monitora i potpisujem da ovo nije ADI monitor.
Font i stampa logotipa su preterano drugacija od onoga sto sam vidjao na ADI monitorima, a vidjao sam ih mnogo + imam oko za te stvari (druga zanimacija je stampa i priprema za istu).

Ko je kriv za ovo, samo uvoznik. Znam ko je u pitanju, jer je ovaj komad monitora istovaren 3 minuta pre nego sto sam ga uzeo iz kombija sa njihovim imenom, tako da firma, druga ruka gde sam ga ja uzeo sigurno nije krivac.

Ali, ako uvoznik dovozi tj. prodaje vec otpakivane i makar probane monitore, koje je neko pogledao, video koliko uzasno izgledaju, ali ajde, mozda je taj neko i blesav, ali valjda vidi boje, ovde potpuno FALI jedna boja i daltonista ne bi promasio da bela nije bela vec zeleno-plava, onda je ovo apsolutno i samo KRIMINAL!

Ne znam sta je ciniti, mislim, u slucaju ovog primerka, ja cu ga vratiti i zameniti, ali da li se moze verovati da je ovo samo usamljen slucaj u najvise nekoliko (videli da je monitor krshina ali ga i dalje prodaju).

Ja ne verujem.
[ sasa022 @ 10.02.2005. 14:06 ] @
Pa samo se potvrdjuje da ovde nema kontrole kvaliteta.....
Takvim uvoznicima je bitna samo zarada i nista vise...
Da imaju i malo poslovne etike model koji je isproban i za koji je
utvrdjeno da ima nedostatke nikada ne bi stigao do krajnjeg korisnika.

Citat:
tako da firma, druga ruka gde sam ga ja uzeo sigurno nije krivac


Jesu i oni krivci sto prodaju neproverenu robu za koju daju garanciju
da je ispravna.
Ti se ne obracas uvozniku radi reklamacije nego toj firmi gde si kupio
monitor.
[ pctel @ 10.02.2005. 14:19 ] @
Mislim da nema sanse da je neko testirao monitor a zatim namerno prodao neispravan. Pre ce biti da je jedan radnik testirao i odvojio sa strane a drugi npr. naisao sa viljuskarom, monitor mu zasmetao na putu, on ga lepo podigao i "odneo na gomilu gde mu je mesto" :-) ili neka greska... Ko je lud da prodaje neispravnu stvar? Koristi od toga nema - ionako na kraju mora dati ispravan, jedino moze da nastane steta kad se procuje los kvalitet robe (i usluge) u toj firmi. Tamo gde se komponente testiraju to se radi iz jedinog moguceg razloga da se spreci prodaja neispravnih stvari, a ne da bi se neispravne prodavale a ispravne trunule u magacinu!
[ bakara @ 10.02.2005. 16:18 ] @
Citat:
> Aj, uzmem, nema 793s ali i taj 793s je u principu daleko od dobrog
monitora, razmisljam "koliko ovaj moze da bude losiji".
>
> Medjutim, ipak sam se iznenadio...
>
> Pre svega, monitor je vec otpakivan, tj. otvaran, moguce koriscen/proban.
> Prelepljena selotejp traka (smedja debela-standardna) preko providne kojom
je kutija prvi "originalni" put zatvorena.

Ovako sam i ja prijatelju trazio monitor pre Nove godine, ali mi smo
hteli da uzmemo ADI sa flat ekranom (takav imam kuci, odlican je), medjutim
svi znate kakva je frka bila oko NG i izbor mi se sveo samo na klasican ADI
monitor (crni, osnovni model), i moj je bio sa otvorenom kutijom ne znam
zasto...Uglavnom donesem ga kuci, namontiram prijatelju komp, i sutradan
odnesem da mu povezem sve to...kad sam otpakovao monitor, ziv blam me pojeo
kad sam ga izvadio (jo ga nisam ukljucio..) taj dizajn vam ne mogu recima
opisati, nista ruznije nisam video, a ADI logo ko da je radjen u sito stampa
tehnici pa se malo i razmazao...postolje monitora se kliza po stolu, monitor
se ljulja na postolju...Ima i neku okruglu LE diodu oko power tastera,
valjda da bi izgledao fancy...kablovi za napajanje i video su neverovatno
kratki (u zivotu nisam video krace...)
Verujte mi da sam se plasio da li ce da radi kada ga upalim, ali radio
je slika je bila mutna (poredim sa mojim flat ADI),geometrija grozna...ali u
glavnom bez ikakvog razumnog razloga za reklamaciju...sve je bilo ispravno,
a monitor nikad gori...STA RADITI, mene je sramota, a prijatelju ostade
grozan monitor.
PS: a da umalo da zaboravim....znate li da je garancija na taj monitor 3
godine?
[ bakara @ 10.02.2005. 16:20 ] @
Citat:
> Mislim da nema sanse da je neko testirao monitor a zatim namerno prodao
neispravan
>Ko je lud da prodaje neispravnu stvar?

@pctel
Ima sanse i to velike, a sto se tice toga ko je tu lud, prodavci sigurno
nisu, jer oni ce ti dati neisparavnu ili (najcesce)poluispravnu stvar, pa
ako prodje prodje, ako ne ici ce sledecoj zrtvi....pardon musteriji, sve dok
ne naidje na nekog potpunog laika koji ce precutati, a verujte da ima i
takvih, neke ljude je jednostavno sramota...

[ angry boy @ 11.02.2005. 12:42 ] @
Naravno da je tako i da ce probati da proguraju neispravnu robu ,a i kada se to otkrije onda
ce tvrditi da je roba ispravna i osporavace vase poznavanje problematike(citaj praviti budalom)
da je to bas tako govori moj slucaj sa monitorom sa pocetka threda.
Inace ta stvar se zavrsila tako sto sam im odneo njihov krs ,a oni su meni isplatili novac po
sadasnjoj vrednosti monitora. Mozda i ovo govori o tome koliko ja NISAM bio u pravu.
Mada blago receno za nepriznavanje garancije i vredjanje musterija odlicno su prosli.
Prema tome ovo mi nije dovoljna satisfakcija pa cu da ih olajavam gde god stignem.
Nisam ja kriv sto nam je drzava shit,da nije ovakvima bi firme odavno bile zatvorene.
[ Marvin Freestyle @ 11.02.2005. 15:57 ] @
A koji si ti monitor kupio čovek? Mislim, koji model ADI-ja?

Pozdrav
[ angry boy @ 11.02.2005. 16:11 ] @
Ja nisam kupio ADI vec Samsung i samo sam iskoristio vec postojeci thread da
iznesem identican problem.Procitaj malo bolje....
[ bakara @ 11.02.2005. 17:44 ] @
Ja kao sto rekoh i sam koristim ADI (flat) monitor, i prezadovoljan sam, cak
sam nameravao da kupim njihov TFT, ali vidim da cu od sada morati sve da
raspakujem i proveravam na licu mesta, pa nek se oni bune...
[ vertex @ 11.02.2005. 18:08 ] @
Ja bwe nikad nisam imao srece s hardwarom.Sta god da kupim ima neku manu :(
Sad sam dobio novi komp i za divno cudo jos uvek radi odlicno.Sve mi je to cudno...
[ sasa022 @ 11.02.2005. 22:37 ] @
Citat:
ali vidim da cu od sada morati sve da
raspakujem i proveravam na licu mesta, pa nek se oni bune...


Ja sam ovo na pocetku rekao....
Primenjujte tu taktiku i videcete da ce biti manje problema.
[ Goran Mijailovic @ 11.02.2005. 23:16 ] @
Citat:
VERTEX.eXe**SH@DER: Ja bwe nikad nisam imao srece s hardwarom.Sta god da kupim ima neku manu :(
Sad sam dobio novi komp i za divno cudo jos uvek radi odlicno.Sve mi je to cudno...

Bolje da si istabo nekog prodavca nego sto si teo onog mucenika iz reda za loto.
[ vertex @ 11.02.2005. 23:24 ] @
Ma nisam bwe ja njega hteo da mlatim, nego matori hteo mene da lema sto sam rekao da se svi naprzili na loto ko budale pa svaki put su mi priznali reklamaciju pa nije bilo potrebe da intervenisem
[ Goran Mijailovic @ 12.02.2005. 00:20 ] @
Iz jednog mog starijeg posta... kupio sam kod njih jos cuvam njihovu garanciju mada sam ga prodao...
Citat:
Moj prethodni racunar sam kupio u jednoj poznatoj BG firmi...
a onda sledi spisak kvarova:
1. crk'o Quantum = put u Beograd
2. crk'o monitor Belinea = put u Beograd
3. dobijem LG-a da se sluzim dok oni poprave moj monitor, kad sam ponovo otisao po moj monitor = put u Beograd, oni ga popravili i prodali nekome uz konfiguraciju, oplatim 15DM za Hansola
4.crkla MB+graficka = put u Beograd
5. poprave mi ovo gore = put u Beograd
6.crko Mustek dobijem LG = put u Beograd
7.taman istekla garancija (1 god.) ponovo crko Quantum = put u Beograd, odem i kupim Maxtora...
itd...
....sad sam kupio krsh u mom gradu i imam garanciju 2 god. a hvala Bogu prodavac je blizu pa nek 'opravlja...
[ Buum @ 12.02.2005. 02:14 ] @
Čoveče... Pa možda ti struja (variranje napona) spržilo sve te komponente? Imaš li UPS?
[ angry boy @ 12.02.2005. 02:21 ] @
Vidis zanimljivo uocavate ima tu i srece (pa i LOTOa) kad posaljete
prodavca da vam donese vase parce hardwarea treba drzati palceve.
Ja sam uvek izvlacio neke koske -tj. uredjaje koji naizgled rade a ustvari
na trenutke pokazu svoju mracnu stranu i bace te u rebus.
I dok shvatis da je to kvar ,a tek dok oni (pozele) da shvate....Veselo.....
Mogao bih i ja reci da sam svojevrstan baksuz (a mozda se uklapam
u fizicki i karakterni profil prodavca -pogodan za osisati-)
tako da me je na duze prosla zelja za bilo kakvom kupovinom hardware-a(joj +++PDV)
[ Goran Mijailovic @ 12.02.2005. 03:18 ] @
Citat:
Buum: Čoveče... Pa možda ti struja (variranje napona) spržilo sve te komponente? Imaš li UPS?

Nemam ups, inace trafo stanica je u mojoj zgradi i napon je konstantno 220V i nesto malo preko.
[ bakara @ 12.02.2005. 09:47 ] @
> > ali vidim da cu od sada morati sve da
> > raspakujem i proveravam na licu mesta, pa nek se oni bune...
>
> Ja sam ovo na pocetku rekao....
> Primenjujte tu taktiku i videcete da ce biti manje problema.
>
Da primenjivao bih ja tu taktiku uvek, kad se oni nebi bunili,jedno je
kad kupis jednu komponentu, a drugo kad treba da raspakujes desetak...kao
pravis im ogromno guzvu (sto i jeste istina) jer su to obicno neki
stanovi...Uglavnom kazu imas garanciju, pa vrati...
Ali u principu, ja nisam nikad vratio monitor, najcesce sam vracao
neisprevne procesore (zadnji put je tek treci bio ispravan), kao i HDDove
koji su na sebi imali podatke (a kupio sam kao nov)...
Tako ja vratim HDD od 120gb (ispravan, ali koriscen)...a hteo sam da
kupim od 160gb kojeg nije bilo...
Oni: sta nije u redu...
ja: disk je koriscen...ispravan, ali koriscen
oni: (prvo se kao cude,nemoguce) ali znate da imate godinu dana garancije na
njega...
ja: ali ja sam platio novu stvar, a ova je koriscena
oni: posle 10 min.zamenicemo, ali nemamo od 120gb, nego od 160gb
ja: ok taj sam juce i trazio
oni: posle par minuta, jao izvinite svi su otisli u konfiguracije, imamo
samo od 40gb
ja: uzmem taj i ne dolazim vise...
Ako vas zanima mogu da vam ispricam i za procesor, prica je slicna...samo je
firma druga
>
[ srdjee @ 12.02.2005. 14:02 ] @
Citat:
pctel: Ko je lud da prodaje neispravnu stvar? Koristi od toga nema - ionako na kraju mora dati ispravan, jedino moze da nastane steta kad se procuje los kvalitet robe (i usluge) u toj firmi. Tamo gde se komponente testiraju to se radi iz jedinog moguceg razloga da se spreci prodaja neispravnih stvari, a ne da bi se neispravne prodavale a ispravne trunule u magacinu.


Generalno tako bi trebalo da bude no bas i nije
iz licnog iskustva sa vise firmi u NS
monitore kod kojih se slika siri na prikazu belog ( npr Notepad prozor ) LG 710B flat
ne mozes da vratis jer ti kazu to je OK , na insistiranje se dobije drugi i isto stvar!!!
Kako bre , kazu svi su takvi dosli ( ~100 komada )
Sledeci put uzmem od drugog proizvodjaca da bi izbegao probleme Samsung 753DFX/bk
i opet isti problem
mos ga je**t
Ista prica je bila sa nekim serijama Hansola 730 E

Geometrija slike je posebna prica

Pa sad ko tu kome sta uvaljuje
Govorim o vrlo vrlo jakoj firmi koji su izuzetno ok sto se tice garacjie
cak sto vise trudim se da samo kod njih uzimam
al et i njih bole neka stvar sto ce 100 komada nazovi ispravnih monitora prodati
( kazu ko ce to da primeti )

[ angry boy @ 12.02.2005. 17:34 ] @
Disanje tj. pumpanje slike kod monitora pri naglom prelasku sa tamne na svetlu pozadinu
stvarno nije kvar i to zavisi iskljucivo od kvaliteta elektronike i VN trafoa u monitoru.
Tako da imaju puno pravo da to ne prihvate kao reklamaciju.
Mislim ja se na to ne bih nikad zalio,jer to je vec nepoznavanje karakteristika uredjaja
npr. od 17ica na Samsungu 797DF uopste ne dise slika,a za ostale ne znam.
Sto se tice geometrije ona bi morala makar dok je monitor nov da se bez neke
velike egzibicije izvuce i to na svim standardnim rezolucijama (sta tek da ocekujes kad popuste
elektroliti kroz godinu i vise),pa je tako nepriznavanje garancije za geometriju
cist bezobrazluk i bas zbog ovoga treba proveriti monitor na licu mesta.

Kad je vec neko spominjao CPU da ispricam moje iskustvo sa tim.
Uopste kupovina komponenata povezana je sa vecim sansama da dobijete
kosku jer imaju vise prostora za ogradjivanje u onim pricama nestrucna ugradnja...
mada vam ovo nece reci pre prodaje.
U svakom slucaju zovem ja telefonom i pitam da li imaju AMD 2000+ BOX i oni kazu
imamo cena ta i ta. Dolazim kad oni ne nemamo BOX to je TRAY + kuler?
Umesto da se okrenem i odem,ja se predomislim i kao uzecu to.
Nakacim ja CPU kuci i sav cvetam od srece koliko se primecuje razlika u odnosu
na 1000 MHZ Durona. I taj CPU tako sljaka divno jedno 2 meseca u standardnoj primeni
(Divx,DVD,Games) jer nisam ni imao vremena za egzibicije sa bilo cim ozbiljnim.
I nabavim ja u medjuvremenu VIVO karticu i zatreba mi kompresija sirovog videa
u Divx format (non -real time).I gle cuda radi 2 minuta pa se zaglavi i tako stalno.
Promenim kodek ,promenim OS opet isto.Setim se ja da sa tim CPUom nisam
grebovao nijedan audio CD i stavim da prvo sve ripuje na HDD,pa da onda
odjednom radi MP3 kompresiju i gle cuda prodje ripovanje ali kompresija
posle 2 minuta totalno zakucavanje kompa. Znaci ladno Divx i MP3 dekompresija
radi super ,ali Divx i MP3 kompresija nece samo tako.Ubacim ja Prime95 da delje
i posle 2 sata dobijam gresku .Odnesem ja ovima CPU
a oni ma nemoguce,jel prolazi 3dmark,ja mu objasnjavam 100 godina da 3dmark
nije merodavan a oni mi tako testiramo procesore.I ostane to kod njih 5 dana
i zove lik i kao bili ste u pravu neispravan je,ali nemamo da vam damo drugi
pa treba da doplatite 9 EUR za 2200+,da stvar bude jos jaca lik mi daje procesor
i kaze proverio sam ga (polovna roba) radi ,a ono ona 4 odstojnika sa strane
skroz zdrobljena mislim se al ga je proverio.......
Srecom ovaj CPU stvarno nije pravio probleme ,ali sam se ipak resio i njega
i cele masine sigurnosti radi.