[ ljuban @ 01.05.2002. 09:21 ] @
Kome je potrebna instalacija Oracle-a 9i za Windows NT/2000, Oracle Application Server-a za win NT/2000 i Linux (ne znam tacno verziju kernela), Oracle JDeveloper 3.2 (vrlo je slican JBuilder-u posto ga je pravio Borland), moze da naruci ove stvari preko Interneta sa Oracle-ovog sajta.

Evo sta je potrebno:
1. Prvo morate da se registrujete kao njihov korisnik.
2. Sledeca stvar koju morate da uradite je da odete na "Downloads"
3. U ponudjenim prozivodima izaberite Oracle 9iAS.
4. Kada dodjete na doticnu stranu izaberite Oracle 9iAS za NT (mala crvena slova)
5. Na sledecoj strani prihvatate sve uslove koje morate da ispunite.
6. Na strani za download-ovanje aplikacijskog servera, negde na polovini ima ponudjeno. Order free Oracle CD software... (ili nesto tako).
7. Kada to izaberete idete na par strana gde popunjavate neke formulare (ko ste, za koju firmu radite, koliko ima zaposlenih....)
8. Konacno dolazite na stranu gde mozete da izaberete sta zelite.

Nisam reako da postoje cetiri opcije. Cetvrte je Oracle 9i Lite koja predstavlja malu Oracle-ovu bazu koja (bar u dokumentaciji kaze) moze da radi i sa manje od 1MB RAM-a.

Toliko pa se zabaljajte.
[ mire @ 02.05.2002. 17:53 ] @
Za one koji hoce nesto vise da procitaj pravac www.lun.co.yu pa onda sql itd. ...
[ misk0 @ 02.05.2002. 23:05 ] @
Ma ja mislim da je jeftinije i brze skinuti sa neta.
Ja sam narucio 8.1.7. i dobio nakon 2 mjeseca.
mislimmmmmmm
[ ljuban @ 06.05.2002. 16:32 ] @
Citat:
misk0:
Ma ja mislim da je jeftinije i brze skinuti sa neta.
Ja sam narucio 8.1.7. i dobio nakon 2 mjeseca.
mislimmmmmmm


Sve zavisi, ali za posiljku najvise treba oko 30 dana. Ima vise opcija pri narucivanju tako da ako kazes da ti salju odmah, onda oni kazu da ces to da dobijes za 4-6 nedelja. Pazljivo pratite opcije koje su vam ponudjene prilikom popunjavanja zahteva. Inace ovde se radi o verziji 9.0.1 koja ima tri diska tako da ne verujem bas da se vise isplati da 1GB skidas sa interneta.

Pozdrav
[ igorsa @ 18.03.2004. 22:40 ] @
A da li ima nekoga ko stvarno zna Oracle i da li se može učiti ako znam samo MySQL?
[ Dejan Topalovic @ 19.03.2004. 10:57 ] @
Ja sam sa predznanjem MySQL-a pristupio kursu za Oracle Certified Professional Database Administrator & Developer (u dva dijela, 4 mjeseca, 8 sati dnevno) i moram priznati da mi je to predznanje mnogo koristilo. Prije svega mislim na SQL komande, npr. SELECT, INSERT, UPDATE, DELETE, koje su osnova vec od samog pocetka.

Kasnije se uci PL/SQL uz koristenje nekih Oracle-based stvari: stored functions, procedures, triggers, packages & dependencies.

Nakon toga dolazi Database Fundamentals I i II. U oba dijela se uci o kreiranju, podesavanju i odrzavanju baze, te naravno o backup-u i recovery-u.

Na kraju za DBA kurs dolazi performance tuning u kojem se uci detaljnije podesavanje baze za sto efikasniji i optimalniji rad, a po meni je to i najtezi dio.

Sto se tice dijela kursa za OCP Developer, tu se uci takodje napredniji PL/SQL, a zatim koristenje Oracle Forms Builder-a za kreiranje aplikacija (Building Internet Applications I i II).

Ne znam da li mislis pod izjavom "da li se moze uciti" da ucis sam ili da ides na neki kurs?
U svakom slucaju ce ti biti lakse sa predznanjem MySQL-a.
[ igorsa @ 19.03.2004. 10:57 ] @
Pa ne znam da li se ovde uopšte održavaju OCP kurcevi i koliko koštaju. Problem je što sam ja iz Novog Sada, pa i da ih ima, sigurno samo u Beogradu.
A kako bi bilo da krenem sam, po nekim tutorialima? Od instalacije, preko osnovnih komandi.. Koliko ima sličnosti sa MySQL-om? Da li početi sa 9i?
[ Dejan Topalovic @ 19.03.2004. 10:57 ] @
Raspitaj se kod prijatelja da li neko ima informacija o OCP kursevima u NS ili BG. Potrazi i na netu.

Mozes ti uciti sve sam, jer tako i tako, pored kursa moras sam kod kuce vjezbati i uciti. Medjutim, ovdje u Austriji, da bi izasao na ispit, moras prvo ici na neki kurs. Ne daju ti izaci na ispit, ako nisi bio na sluzbenom predavanju po Oracle programu.

Ne znam kakvo je stanje u Srbiji u vezi toga.

Slicnost sa MySQL-om je zasnovana na SQL standardu. Oracle je naravno taj standard prosirio svojim dodacima, ali najvise informacija mozes pronaci na samom sajtu http://www.oracle.com/ . Posjeti takodje i http://www.oracle.com/education/ , gdje mozes naci informacije o ispitima, a i dosta dokumentacije na http://otn.oracle.com/documentation/

Pocni sa 9i, pa ces lako onda preci na 10g, jer se 9i koristi u vecini firmi. Jos mnogi nisu presli na 10g ...
[ igorsa @ 20.03.2004. 04:16 ] @
Evo sada sam gledao, nema kod nas kurseva za Oracle.
Znači preostaje mi da se sam snalazim.
E sad, pošto sam stvarno početnik u ovome, možete mi preporučiti šta da skinem sa njihovog sajta, ili ako neko već ima sve što je potrebno da mi da, naravno uz odgovarajuću novčanu nadoknadu.
[ Dejan Topalovic @ 20.03.2004. 07:32 ] @
Ako imas volje i vremena da ucis samostalno kod kuce, onda ti je obavezna stanica na tom putu stranica sa dokumentacijom:
http://otn.oracle.com/pls/db92/db92.homepage

Izvanredno rasporedjena dokumentacija uz mogucnost pretrage. Ima i dosta knjiga u PDF formatu. Preporucujem da prvo pocnes od Database Concepts u kojoj je stvarno detaljno i temeljito objasnjeno funkcionisanje samog server engine-a. Nakon toga procitaj ili Database Administrator's Guide ili jos bolje SQL (ili PL/SQL) Reference. Poslije tih knjiga ces vidjeti da li je Oracle stvarno za tebe ili ne.

Osim citanja te dokumentacije, preporucujem instaliranje Oracle servera na kojem ces moci teoriju i prakticno isprobati.

Sto se tice ispita, mogu ti dati programe od SelfTestSoftware-a sa veoma slicnim pitanjima kao na pravom ispitu. [Adresu za download cu ti poslati putem privatne poruke]
[ igorsa @ 20.03.2004. 12:25 ] @
StRiPy, hvala ti mnogo za testove i za dokumentaciju.
Jel mi možeš još reći šta tačno da skinem, jer mi je glupo da čitam o Oracle-u, koji ne znam ni kako izgleda, ni kako se instalira, ni šta je to ustvari!?
[ Dejan Topalovic @ 20.03.2004. 20:15 ] @
Nema problema. Mislio sam tako i tako postaviti par top tema sa linkovima i savjetima o instalaciji Oracle-a, osnovnim pojmovima vezanim za njega, te onako ukratko opisati njegovu primjenu u praksi.
Strpi se, ako mozes do sutra uvece ili do ponedeljka, jer sam sad samo na kratko navratio.
[ igorsa @ 20.03.2004. 20:47 ] @
Naravno, strpiću se. Hvala ti još jednom.
[ aldabic @ 22.03.2004. 06:51 ] @
Kursevi se mogu slusati u BF u Digit-u i parallel-u. Ja trenutno pohadjam kurs u Digit-u, i zadovoljan sam. Polaganje se vrsi i informatici (BG) i Vinci (BG), ali mislim da je bolja informatika. Kursevi su 125 $ dan (80$ sa popustom??, valjda).
Testovi koje je poslao Stripy su odlicni, ako ne i neophodni za polaganje ispita.
Ispit kosta 125 $...
Potreban je , mislim , odslusan jedan kurs za polaganje ispita
[ CandyMan @ 16.09.2004. 22:38 ] @
Ajde da ima jos koja adresa...

http://www.montora.com/srb/tpartneri/oracle/kursevi/index.htm
[ tehno @ 01.04.2005. 11:05 ] @
U vezi ovih free CD-ova koji se narucuju sa sajta, zna li neko kako ide sa postarinom, ko placa i kolika je?
[ djoka_l @ 20.04.2005. 13:45 ] @
Oracle radi (ponovo) u Srbiji već dve godine. Informacije možete videti na [url] http://www.oracle.com/global/yu/index.html [/url]
Partneri koji su ovlašćeni za Oracle kurseve mogu se videti na: [url] http://www.oracle.com/global/yu/partneri/certified.html [/url] (oni koji imaju OAEP pored svog imena).
[ Jim Jackson @ 20.04.2005. 16:17 ] @
Citat:
U vezi ovih free CD-ova koji se narucuju sa sajta...

Mislim da vise nema free CD-ova. Moze sve da se skine, ali izgleda da vise ne salju CD-ove.
[ Dejan Topalovic @ 20.04.2005. 17:06 ] @
Ja sam kontaktirao Oracle u Srbiji prosle godine sa pitanjem u vezi slanja tih free CD-ova i davanja bilo kakvih korisnih informacija, koje bismo mogli objaviti ovdje na forumu, ali nisam naisao bas na pozitivnu reakciju.

Od jednog njihovog zaposlenika sam dobio odgovor NAKON MJESEC dana, da se za free CD-ove i bilo koje druge informacije mozemo obratiti njihovim partnerima, cije adrese mogu da se nadju na njihovom web sajtu.

Toliko o pomoci Oracle-a iz Srbije.
[ djoka_l @ 21.04.2005. 11:34 ] @
Moja firma je Oracle partner u Srbiji. Mi, kao partneri, možemo da dajemo trial licence zainteresovanim korisnicima. To ne bih zvao "džabe", ali se svodi na to. Naravno, da bih nekome dao CD, moram da ga skinem sa Interneta (sati downloada), ili da ga naručim, a to me košta 60 USD po CD packu + trškovi DHL + zezanje sa carinom. Ukoliko ga već imam, onda zezanje sa kopiranjem. Ja lično, nikada od Oraclea nisam dobio besplatan CD, ali ponekad se dobije ako se pretplatite na Oracle Magazin http://www.oracle.com/oramag/index.html . "Pretplata" je besplatna, ali su količine besplatnih primeraka ograničene.
Razumećete da davanje trial licence obično ide potencijalnom kupcu, jer od toga nema nikakve zarade, a oduzima vreme. Moja firma je razmišljala, da u saradnji sa Oracle SCG napravi seriju besplatnih kurseva za studente završnih godina tehničkih fakulteta, a ako ikada dođe do toga, potrudićemo se da to i najavimo unapred.
[ dacaa @ 05.02.2010. 07:38 ] @
pozdrav svima . ja se prvi put susrecem s atim oracel-om iskreno nista nz trebam za ispit neku prezentacija oracela i seminarski rad a nz odakle da pocnem. ako neko nesto zna neka se javi bila bih mu zahvalna . daca banja luka.
[ GORSHTAK @ 23.03.2010. 22:33 ] @
Imaš Oracle XE, to ti je besplatna verzija oracla i verujem da ti je dovoljno za učenje
Uvek možeš na netu da potražiš neki ebook, skoncentriši se na sql, pl/sql i sqlplus
Za grafičko okruženje imaš sqlDeveloper
[ MarkoBalkan @ 26.03.2010. 14:09 ] @
i enterprise baza je besplatna za učenje i razvoj.
[ dacaa @ 26.03.2010. 19:28 ] @
Hvala puno na informacijama , napokon sam se snasla u svemu ovome .. Pozdrav
[ dacaa @ 26.03.2010. 19:32 ] @




--0-148781114-1269631982=:42935
Content-Type: text/html; charset=utf-8
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

Puno puno hvala , snasla sam se polozila ispit , sad prelazim na web programiranje i dizajn. Pozdrav od srca.--- On Fri, 3/26/10, MarkoBalkan <[email protected]> wrote:From: MarkoBalkan <[email protected]>Subject: Re: Oracle "dzabe"!!! [elitesecurity.pracenje.teme]To: [email protected]: Friday, March 26, 2010, 9:09 AMi enterprise baza je besplatna za učenje i razvoj.--http://www.elitesecurity.org/p2558808Prijave/odjave: http://www.elitesecurity.org/pracenje#9054Ne menjajte sledece dve linije ukoliko
odgovarate putem emaila!esauth:9054:e538fcf0b6318ec4d555bca636f099f3