[ anon315 @ 22.01.2005. 10:08 ] @
Pozdrav,

prijavio sam se kod Sezam-a za ADSL paket 256/64 flat i evo danas sam dobio email da su postignute sve mogućnosti i da ostaje još da Telekom odradi svoj deo posla. Dakle, uskoro će stvar biti realizovana.

Pošto 90% radim u Linux-u, vrlo mi je bitno da ovo čudo proradi na tom OS-u. Konkretno, koristim Gentoo Linux. Možda je bitno da napomenem da je 64-bitni, jer pojedine aplikacije (drajveri, npr. ATI) imaju problema zbog ovoga.

Trenutno me zanima kakva je Linux-ova podrška za ADSL modeme. Kod Sezama se dobija USB modem, ali najverovatnije se mogu opredeliti i za ethernet modem ruter (koliko sam shvatio). Šta je bolje da uzmem ? Koji se lakše podešava ? Kada sam ih kontaktirao u vezi ovoga genijalci su mi samo rekli: "pa moći će da radi ako postoje drajveri za taj modem ..". Mislim se: "ma keve ti".

Znači, zanima me za koji varijantu da se opredelim (usb ili eth), i kako otprilike izgleda instalacija tog uređaja na Linux-u. Trebalo bi da postoji više modela modema koje Sezam nudi, tako da ne bi bilo loše da se pomene neki modem koji PROVERENO radi. Ako treba mogu da pitam, pa da postavim ovde, listu modema koju nude.

Biće tu još pitanja oko načina povezivanja (sada nema kppp ili gnome-ppp :-P) kad sve stigne, ali za sad je to to.

7
[ age @ 22.01.2005. 10:30 ] @
Super stvar opredeli se za erthernet modem ruter , na racunaru imas mreznu karticu zabodes utp u mreznu i u ruter na *nix podesis parametre za mreznu tvoj ip dns gatewey , posto verovatno dobijas fiksni ip user i pass ti nisu ni potrebni ...
Sto se tice mrezne ako je nemas moja preporuka je da uzmes POLOVNU iz nekog brand name racunara recimo neka Compaq NC 3121 NIC , veina movih mrezni kartica je s**** , sve u svemu letece ti
[ anon315 @ 22.01.2005. 13:49 ] @
IP adresa je dinamička. Da li to komplikuje stvari, kako i koliko ?

Imam Realtek-ovu mrežnu kartu. Kernel je vidi.

Dakle, u tom slučaju je potrebno podesiti samo mrežnu kartu i kraj priče ?
Nikakva podešavanja i drajveri nisu potrebni za taj modem ruter, on sam radi posao ?
Jedina veza je računar<->mrežna<->modem-ruter<->"zid" ?

Btw, nemam iskustva sa mrežama ...

Ok, detalji slede kad dođe oprema.
[ tdjokic @ 22.01.2005. 14:02 ] @
Steta je sto nisi pitao kakve modeme ce davati. U njihovoj ponudi se govori iskljucivo o USB modemima a ako nemaju one sa Eternetom, sta onda? Da kupis i da hoces nema nigde (mozda gresim) a i skupi su (mozda gresim). Onda ides kod drugog provajdera, kod koga vise nema mesta?
[ anon315 @ 22.01.2005. 18:01 ] @
Nisam bas toliki pesimista da mislim da nece biti preko ethernet-a i da svi usb modemi koje imaju ne rade po linuxom. A i u tom najgorem slucaju imam alternativu da Linux masinu umrezim sa Win masinom koja ce biti izlaz na internet. Vezano za to da nude samo USB - u ugovoru koji sam danas potpisao pri dnu pise nesto u stilu Korisnik uzeo USB modem / Ethernet modem ruter .. blah, truc .., pa verujem da ce moci. Al ajde da sacekamo pa vidimo.
[ axez @ 23.01.2005. 14:51 ] @
U principu ja kontam da ce moci oba istovremeno kao na kablovskim modemima.
Ja na kablovskom imam i usb i eth prikljucak tako da mogu da biram.
Ako vec postoji eth mislim da ti je to bolje resenje jer ima manje zezanja.

Za konektovanje koristis rp-pppoe a ostali parametri se podesavaju standardno ( resolv.conf..itd )

Ono sto bih ja uradio je da bi otisao direktno kod njih i trazio da vidim koje modeme imaju, zapisao bih modele i malo proguglao.
[ BojanBG @ 24.01.2005. 02:12 ] @
Na benchu sam negde procitao da Sezam daje Fritz! USB ADSL Box kao usb varijantu za kucne korisnike a da ce sa ethernetom deliti iskljucivo biznis korisnicima (da ne bi valjda umrezavali ljudi pola zgrade na jedan nalog bez veceg cima :) Konkretno rec je o http://www.avm.de/de/Produkte/...ITZ_Card_DSL_USB/index.js.html a u download sekciji imaju neki drajveri kao i program za monitoring... ne bi trebalo da bude problema ali ponavljam ovo sam samo cuo (videcemo sta ce da donesu).

ethernet je svakako bolje resenje (po mom wireless iskustvu) tako da vec planiram da nabavim Alcatel Speed Touch Pro adsl ruter (njega je prvobitno nameravao telekom ali su odustali zbog vecih troskova) jer hocu da umrezim 3 kompa.

p0z
[ anon315 @ 24.01.2005. 10:36 ] @
Pre minut sam se čuo sa njima i evo o čemu se radi:

Kad sam im rekao da želim ethernet varijantu, prva stvar koju su mi rekli je: "ali vi ste home, a ne business korisnik, ne možete da kačite više računara na ovu vezu ..."

Onda sam objasnio pravi razlog i rečeno mi je da u tom slučaju neće biti nikakvih problema, samo treba da naglasim da želim eth prilikom same realizacije (kada Telekom zavrsi) i to je to
[ _owl_ @ 24.01.2005. 14:26 ] @
Citat:
ali vi ste home, a ne business korisnik, ne možete da kačite više računara na ovu vezu ...


SRBIJATM Rules.
Sa ako imas ADSL modem sa USB kablom onda ne mozes da nakacis vise racunara na vezu (ovo mora da je izum nekog od genijalnih pripadnika tehnicke podrske).
Bas me zanima kako ce da kontrolisu koliko je racunara prikaceno na ADSL modem (pogotovo ako home korisnici dobijaju samo jednu IP adresu)??
[ risk @ 30.01.2005. 15:50 ] @
bilo je nekih eksperimenata sa brojanjem korisnika iza NAT-a. ali sve to nema veze sa ovom temom pa da ne raspredam.
[ _owl_ @ 30.01.2005. 19:16 ] @
Bas me zanima kako bi se to radilo, ako te ne mrzi otvori novu temu pa da raspredemo pricu da li je to ostvarivo i koliko je primenjivo.
[ tdjokic @ 30.01.2005. 20:32 ] @
U medjuvremenu su se pojavili ADSL modemi, tako da ona moja tvrdnja da ih nigde nema, vise ne stoji. Verat uopste ne daje modeme korisnicima. Ima ih na www.pcberza.co.yu, ima jos jedna firma (nezavisna), ne mogu da je spominjem ovde zbog zabrane reklamiranja, ima jos jedna koja je navedena u Veratovoj ponudi. Tu firmu sam zvao i od sutra ce se znati cene i verovatno poceti prodaja. Za njih je isto tako Verat napisao da imaju u ponudi SpeedTouch Home, Pro i seriju 500. Kod drugih prodavaca se moze naci D-link i Pheenet.

Na nekim Linux forumima sam nasao objasnjenje o postupku za pokretanje nekih USB modema. Moze da se pokrene, nije problematicno, ali se ipak treba potruditi i mislim da jos ne rade u kernelu 2.6. Licno nemam snage ni zivaca da se stalno opet mucim kao do sada sa winmodemima i obavezno idem na Eternet. Imam karticu, OS (MEPIS) je prepoznaje.

Negde (na ES-u?) sam procitao da Sezamu doplatis 1200 dinara i onda ti dadu Eternet modem.

Niko nije spominjao - postoje i PCI ADSL modemi.

Sto se splitera/filtera tice, nemam pojma ima li ih da se kupi i gde i posto.
[ BojanBG @ 30.01.2005. 23:51 ] @
Zvao sam Sezam u subotu i poslednja vest koju su imali u vezi modema je da ce ruter modeme davati Basic i Biznis korisnicima (uz doplatu od 1200 din jednokratno), dok su za Home paket namenjeni iskljucivo obicni modemi (posto su to flat nalozi da se ne bi delili na vise racunara a nisu biznis). Medjutim dobra vest je da su narucili dodatne modeme sa eth/usb (zajedno) varijantom, zbog povecanog interesovanja i davace ih dzabe kao i usb tako da smo obezvedjeni... samo jos da uvedu adsl ;)

p0z
[ xtraya @ 31.01.2005. 00:40 ] @
adsl---spliter---modem (onaj speedtouch najobicniji,sto kosta 36 evra)---linux---(sta god zelite dalje, kome god zelite da sharujete,ogranicavate i slicno)
[ tdjokic @ 31.01.2005. 02:33 ] @
Citat:
BojanBG: za Home paket namenjeni iskljucivo obicni modemi (posto su to flat nalozi da se ne bi delili na vise racunara a nisu biznis).

Znaci - USB modem i onda ne mozes da delis?
http://www.adslguide.org.uk/guide/summary.asp
Many users choose to share their USB Broadband connection using software such as Microsoft Internet Connection Sharing (ICS). In this scenario, the computer will act as a gateway for other computers to access the Internet via a Local Area Network (LAN).
[ tdjokic @ 31.01.2005. 02:47 ] @
Citat:
xtraya: (onaj speedtouch najobicniji,sto kosta 36 evra)

Znas li slucajno oznaku tog modema, odnosno vise me zanima kakav prikljucak ima na izlazu. Takodje me zanima i gde se prodaje, ako ti nije tesko da mi napises na PP ili mejl, jer pretpostavljam da ovde ne sme, zbog reklamiranja. Da li je ta, inace povoljna cena, sa PDV ili bez?
[ BojanBG @ 31.01.2005. 02:58 ] @
nisam ja rekao da ne moze da se deli vec da Sezam misli da ce nas tako spreciti ;)

A u svakom slucaju je lakse nabaviti neki hardverski ruter/modem/firewall nego imati poseban kompjuter za to (barem za ono sto meni treba) :)
[ anon315 @ 31.01.2005. 08:29 ] @
Ha ! "Hocu svoj deo, necete da me prevarite !"

Pazi, kad sam ih pitao vezano za ovo rekli su mi da nece biti nikakvih problema, takodje u mailu podsecaju kako nema nikakvih dodatnih troskova. Nemam nameru da delim konekciju, tako da cu dobiti taj ruter za dzabe i tacka !

Jedinos to se malo oduzilo, prodje skoro 10 dana, danas sam ih zvao i rekose da su pustili na Vozdovcu, ali na Vracaru jos nisu - znaci jos se ceka Telekom
[ EllesDee @ 04.02.2005. 19:17 ] @
danas smo dobili adsl modem od sezama, radi se o conexant modemu sa jednim usb i 4 eth prikljucka (biznis paket). jos da su nam dali parametre ...

[ anon315 @ 14.02.2005. 18:13 ] @
KONACNO !!!

Evo stiglo s*****, do jaja radi pod Windowsom. U pitanju je pppoA. Dakle, username i pass su podeseni u modemu. rp-pppoe ne mogu da koristim logicno jer imam pppoa. Kako da podesim sada linux da sljaka sa ovim ? Podfesio sam resolv.conf. Ali mi ikonica u gnome govori da mi je eth0 down. Kako to da odradim. Uradio sam ifconfig eth0 10.0.0.1 up, ali i dalje nista. Slab sam sa mrezema pomagajte !!!

FALA
[ homoludens @ 15.02.2005. 02:36 ] @
evo meni su iz beotela doneli usb adsl modem: "Crypt F200 ADSL USB modem"
(neka grcka igrackica, ima slika na forumu)

podrska za linux mozda i postoji jer je taj modem verovatno za conexant chip setom (kao i vecina drugih usb adsl modema), za detalje instalacije evo sajt:

http://www.zullinux.it/linux/accessrunner.html

tu je manje vise sve objasnjeno, samo jos da se proba i da neko uspe u tome, ja to necu da probavam dok mi ne poste signal.

inace u beotelu za doplatu od 1000din ti daju modem sa JEDNIM ethernet prikljuckom.

ne znam koji je model, ali evo pitanje:
da li taj modem moze sa linuxom da radi, tacnije sa m0n0wall-om (ok to je BSD)?
i kako bih ga onda koristio?
da li moze ovako:

tel. linija--->eth adsl modem--->Pentium 1 sa m0n0wall--->switch===>na 2 racunara

ili neko ima bolju ideju, a da ova dva racunara ne zavise jedan od drugog?

i da li neko zna koji eth modem daje beotel?
[ vladika @ 15.02.2005. 12:10 ] @
@Vanja Petreski: podesi DHCP klijent na Linuxu, kako sam video da koristis X (GUI) potrazi malo network settings .
(taj tvoj ADSL router skoro sigurno radi i kao DHCP server)
[ anon315 @ 15.02.2005. 12:19 ] @
Ljudi USPEO SAM :-)

Nikad prostija stvar. Dakle, da rezimiramo. U pitanju je ethernet ruter, i protokol pppoa (ppp over atm). To je odlicna stvar jer su sva podesavanja u ruteru. Ruter se samo jednom podesava preko web interfejsa. To sam uradio iz Windowsa prema uputstvu od provajdera. Inace ruter ima adresu 10.0.0.2. Mrezna karta mi je eth1, a ne eth0 kao sto sam mislio, a to sve zato jer mi je Linux ipak prepoznao i integrisanu mreznu, a ja stavio dodatnu ... Evo ga set komandi:

ifconfig eth1 10.0.0.1 up netmask 255.0.0.0

route add -net 10.0.0.0 netmask 255.0.0.0 gw 10.0.0.2 dev eth1

route add default gw 10.0.0.2 eth1

Samo da napomenem da sam ukljucio ATM podrsku u kernel.

Brije :-)



[ tdjokic @ 15.02.2005. 14:03 ] @
Citat:
Vanja Petreski: Ljudi USPEO SAM :-)

Koji Linux, koji kernel? Ja nabavio modem D-Link DSL-300T(Ethernet, samo 1 prikljucak), pokrenuo integrisanu mreznu u Mepis Linuxu, kernel 2.6.x - nece. Prilikom starta pise da se pokrece drajver za nju a ne radi. Koji joj je djavo sad... Setim se brzo da mi ni web kamerica ne radi sa kernelom 2.6 pa uradim rebut i pod kernelom 2.4.x (oba su na raspolaganju) eth0 radi, pristupio sam modemu preko Mozile, tamo malo gledao sta i kako i to je to. Sad jos "samo" da dobijem ADSL !
[ anon315 @ 15.02.2005. 21:45 ] @
Evo ovako :o) Malo sam se nacirkao onog MB piva sto ga pljuju u onoj jednoj temi, pa sam raspolozen da sve detaljno ispricam. Btw, probajte crno MB, extra je !

Pre svega bih porucio svima koji vec duze cekaju ADSL da obavezno zovu, smaraju, prete i cimaju. Pazite ovo, necete verovati: 25 dana sam cekao posle placanja kod Sezama i onda kad sam zavrsio ispite imao sam snage i vremena da se bavim time - tacnije da popizdim i da ih nazovem i pripretim kako cu ukoliko mi ne realizuju adsl za 5 dana raskinuti ugovor sa njima, preci kod drugog provajdera i popaliti sto vise ljudi "preko najpopularnijeg foruma na balkanu" (hehe) da raskinu ugovor sa njima i zalupio sam slusalicu. Bukvalno posle 35 minuta me je nazvao covek i rekao sve je u redu, dodjite po ruter. Dakle samo agresija ! To ovde jedino pali, sa stokom (i pederima, pozdrav es mods ;)) morate na njihovom jeziku, to oduvek pricam, a ovde neki moderatori jedu g**** za to, al ajde da ne sirim pricu ...

Anyway, u pitanju je Gentoo Linux, nevezano za ovu pricu, preporucujem SVIMA da predju na ovaj PERFEKTAN Linux. Ja sam koristio 7 dana RedHat, a onda Slack do skoro, ali kad sam ovo stavio, ne pada mi na pamet da koristim bilo sta drugo ! Ima portage sistem, lako se konfigurise i moderan je.

Koristim 2004.3 AMD64 verziju. Trenutno rola kernel 2.6.9-r12.

Na Gentoo, evo fajla koji je odgovoran za automatsko dizanje mreze tj. interneta kod mene:

Code:

# /etc/conf.d/net:
# $Header: /home/cvsroot/gentoo-src/rc-scripts/etc/conf.d/net,v 1.7 2002/11/18 19:39:22 azarah Exp $

# Global config file for net.* rc-scripts

# This is basically the ifconfig argument without the ifconfig $iface
#
iface_eth1="10.0.0.1 netmask 255.0.0.0"
#iface_eth1="207.170.82.202 broadcast 207.0.255.255 netmask 255.255.0.0"

# For DHCP set iface_eth? to "dhcp"
# For passing options to dhcpcd use dhcpcd_eth?
#
#iface_eth0="dhcp"
#dhcpcd_eth0="..."

# For adding aliases to a interface
#
#alias_eth0="192.168.0.3 192.168.0.4"

# NB:  The next is only used for aliases.
#
# To add a custom netmask/broadcast address to created aliases,
# uncomment and change accordingly.  Leave commented to assign
# defaults for that interface.
#
#broadcast_eth0="192.168.0.255 192.168.0.255"
#netmask_eth0="255.255.255.0 255.255.255.0"


# For setting the default gateway
#
gateway="eth1/10.0.0.2"


Odradi se komanda rc-update add net.eth1 default i voila !

tdjokic-u,

jedino sto mi pada na pamet da nisi lepo iskonfigurisao kernel i podrsku za tvoju karticu, proveri opet pa javi !
[ JOBAH @ 15.02.2005. 23:56 ] @
homoludens, imam ja mozda bolju ideju. Dobio (platio) sam kod Beotela Crypto modem sa Etherbet prikljuckom. Mislim da je najjednostavnije da se napravi varijanta:

tel. linija--->eth adsl modem--->Pheenet router/firewall/switch--->na 1-4 racunara

Nisam stigao da iskonfigurisem ovaj mali ruter (best buy... skuplji je od switcha cca 10tak eu)... Da li neko ima ideju kako to podesiti?
[ tdjokic @ 16.02.2005. 00:20 ] @
Citat:
JOBAH:tel. linija--->eth adsl modem--->Pheenet router/firewall/switch--->na 1-4 racunara

Ako vec moras da kupujes nesto, zasto ne uzmes kod netiksa ruter sa ugradjenim modemom, da imas jednu kutiju manje (na stolu, pod stolom ili vec gde drzis)
[ homoludens @ 16.02.2005. 08:35 ] @
da to je ono sto mi treba, nisam ga do sada video (jel' ovaj Pheenet BIG-01/4C Broadband Firewall VPN ruter ~30evra)?


interesuje me samo da li sam sa ovim na neki nacin ogranicen, npr. da li ce raditi p2p programi?
verujem da ce raditi, ali ipak mi treba potvrda.

@jovan ako ti nije problem obavesti me kako si podesio i da li sve dobro radi (bolje na PP)
[ anon315 @ 16.02.2005. 12:13 ] @
Evo jos jednog dodatka. Ruter je po defaultu podesen da ne koristi PPP Half Bridge, to sam ukljucio i podesio da se eth1 dodeljuje adresa preko DHCP, default gateway sam ubio da ne bude 10.0.0.2 nego da dhcp odradio posao. Sada mogu da se koriste peer-to-peer programi. Inace, pre ovoga je prosek dl bio 27, a sada je 29 !!!
[ JOBAH @ 16.02.2005. 12:19 ] @
Ne znam tacnu oznaku, ali znam da je bio ~30eu i da nema podrsku za VPN sto i nije neophodno ukoliko ne planiras da umrezis dve udaljene lokacije...
[ tdjokic @ 16.02.2005. 12:58 ] @
"Pheenet BIG-304TA Internet ADSL Firewall VPN ruter – podržava sve aktuelne ADSL standarde, brzina do 8 Mb/s download i do 640 Kb/s upload, LAN 4 x UTP 10/100 Mb/s porta, IPSec, PPTP, L2TP, DHCP, DDNS, PPPoE, PPPoATM, Virtual DMZ / Server mapping, Quick installation wizard, Web management, Telnet, konzolni pristup..."

Cena 56 + PDV. Ovde ne pise jasno da ima i modem u sebi, ali na sajtu proizvodjaca ima. Takodje mislim da pise i Annex A/B, sto nisam siguran.
[ anon315 @ 16.02.2005. 14:23 ] @
To Annex A/B sluzi valjda ako imas analognu ili isdn liniju pa izaberes ..
[ homoludens @ 16.02.2005. 16:00 ] @
anex a je za obicnu a
anex b za isdn

inace Pheenet BIG-304TA podrzava oba standarda:

http://www.pheenet.com.tw/pheenet/spec_upload/BIG-304TA.PDF
[ BojanBG @ 16.02.2005. 16:20 ] @
PPP Half Bridge: When the PPP Half Bridge is enabled, only one PC is able to access the Internet, and the DHCP server will duplicate the WAN IP address from the ISP to the local client PC. Only the PC with the WAN IP address can access the internet.

Ovo je iz manuela za ruter. Podesio sam tu opciju i net je automatski bio mrtav... jesi namestao jos nesto pored te opcije?

(eth je namesten da uzima adrese preko DHCP)

p0z
[ anon315 @ 16.02.2005. 16:23 ] @
Kada promenis na enabled resetuje se podesavanje da se koristi pppoe, moras da vratis na pppoa i snimis i onda radi ...
[ BojanBG @ 16.02.2005. 17:05 ] @
Bio si u pravu... do pppoa je bio problem. Sada se ruter ponasa kao obican modem tj. nema izlaza na net za ostale racunare u mrezi (u mom slucaju jos jedan). Pored toga kod mene nema razlike u brzini (DU metar pokazuje uvek 28,2 Kb/s). p2p mi je radio i sa default setovanjima...

p0z
[ bjov1498 @ 16.02.2005. 17:24 ] @
Vanja,
I ja sam u 100% istoj situaciji kao i ti, samo sto sam na famoznoj Dedinjskoj centrali gde im je navodno "pukla vodovodna cev", tako da adsl nikako da mi ukljuce..
Elem, ja sam koristio PPPoE DSL modem pod linuxom godinama, sa i bez rutera (u inostranstvu).. E sad kod nas je valjda PPPoA standard, tako da moze biti drugacije, ali koncepti bi trebali da su slicni..

Ako ga koristis bez rutera (znaci cist DSL ethernet modem), onda treba da namestis PPPoE konekciju.. Najcesce je to u vidu odvojenog virtuelnog adaptera.. RedHat/Fedora to lepo odrade za tebe, tako da to nisam rucno radio - samo pokreni network config gui..

Ako si pak dobio modem koji je ujedno i ruter, onda je situacija totalno drugacija. Onda treba da namestis taj ruter (najcesce tako sto mu direktno pristupis preko njegove IP adrese), da se ponasa kao DHCP server, i on ti onda automatski dodeljuje IP adresu. Ovi ruteri su najcesce presetovani iz fabrike da se tako ponasaju.. Oni su najcesce programabilni tako sto im direktno pristupas preko WEB-a (najcesce 10.0.0.1, 192.168.0.1 ili nesto slicno, zavisi od toga kako su pre-setovani)... Pogledaj uputstvo za ruter..

Jako me interesuje kako si prosao sa Sezamom i zahtevom za ethernet modemom? Sta si dobio, posle koliko cimanja, i koliko si i da li doplatio?
Ako ti treba pomoc, bio bih vise nego rad da pomognem, i ujedno probam :).. Imam i linux laptop, tako da mozemo i to da probamo.. Ajde ako hoces, javi se: 064 315 7894..

bojan
[ anon315 @ 16.02.2005. 18:51 ] @
Sto se tice podesavanja sa DHCP, presao sam na to jer sam se istripovao da mi nece raditi p2p jer kad sam probao da pristupim apache-u nisam uspeo, pa sam mislio da je to to, onaj nat sto su pricali, ne razumem se bas u to najbolje ... Dakle, onda cu da vratim da ne radi dhcp, ako je sve isto, da moze da se kaci vise racunara ...

bjov1498,

hvala na ponudi, pomoc mi ne treba, kao sto vidis sve sam namestio :o) Ali ukoliko si raspolozen da se eksperimentise javi mi se na email pa da se dogovorimo ...

Sto se tice Sezama i rutera, doplatio sam jednokratno 1200 kinti za ruter jer sam home korisnik, a oni dobijaju samo usb varijantu.

poz.
[ JOBAH @ 16.02.2005. 18:59 ] @
Vanja, da li ako jednog dana raskines ugovor sa sezamom dobijas tih 1200din nazad? Ovo je meni logicno jer vracas ADSL modem... ljudi iz Beotela nisu umeli odgovore na ovo pitanje (kod njih je doplata 1000din)
[ anon315 @ 16.02.2005. 22:39 ] @
Haha, ne planiram da raskinem ugovor, ali teorijski, ako bi se to desilo, ne bi im ni trazio 1200 dinara, ali ne bi im ni vratio ruter. To je cist bezobrazluk sto mora da se doplati 1200 kinti, tako da smatram da sam ga kupio i da je moj.
[ bokiss @ 23.02.2005. 14:25 ] @
E sad i ja....

Posto se bas nesto mnogo ne razumem u mreze, dali je neko uspeo i dali uopste postoje sanse da se Crypto F200 ADSL USB modem (iz Beotela) instalira pod Linuxom, i kako?
[ vBm @ 14.04.2005. 17:20 ] @
evo pronashao sam mogutje reshenja ali sajt je na grchkom

Code:
http://lists.hellug.gr/pipermail/linux-greek-users/2004-December/102096.html


ukoliko neko uspe neka javi ...
[ miloses @ 14.10.2005. 11:34 ] @
Ja imam ADSL preko Beotela.
Zanima me posto imam 2 racunara, da li mogu da nabavim ADSL ruter, koji kod nas prodaje jedna privatna firma, da li ce da mi radi P2P, posto on zahteva spoljnu adresu

Ako neko ima iskustva sa ovim, koliko je komplikovano da se namesti mreza, jer ovaj modem koji sam dobio od beotela, koji mi sad radi, se kaci na usb, pa ne znam koliko je komplikovano da se namesti LAN preko ovog rutera.


U pitanju je "Efficient Networks - Siemens SpeedStream 5861 ADSL Firewall VPN ruter 4 x UTP LAN", MP cena je oko 3500 dinara.

[ miloses @ 14.10.2005. 11:34 ] @
Ja imam ADSL preko Beotela.
Zanima me posto imam 2 racunara, da li mogu da nabavim ADSL ruter, koji kod nas prodaje jedna privatna firma, da li ce da mi radi P2P, posto on zahteva spoljnu adresu

Ako neko ima iskustva sa ovim, koliko je komplikovano da se namesti mreza, jer ovaj modem koji sam dobio od beotela, koji mi sad radi, se kaci na usb, pa ne znam koliko je komplikovano da se namesti LAN preko ovog rutera.


U pitanju je "Efficient Networks - Siemens SpeedStream 5861 ADSL Firewall VPN ruter 4 x UTP LAN", MP cena je oko 3500 dinara.

[ JOBAH @ 14.10.2005. 12:15 ] @
To je jeftin a kvalitetan ADSL modem sa ruterom. Obrati paznju, mislim da taj model ne mozes da koristis ako imas ADSL preko ISDNa, jer ne podrzava Anex B. Ukoliko na ruteru namestis presumeravannje portova i ako se logujes na beotel sa usernam/ip i imas javnu ip adresu onda ne vidim problem?
[ djricky @ 14.10.2005. 17:23 ] @
speedstream je fino parce hardvera, koje se lako konfigurise i lepo radi, verovatno BEST BUY kod nas!

jedina mana su mu 10-megabitni portovi na switchu
[ miloses @ 14.10.2005. 23:57 ] @
Hvala na pomoci. Nemam ISDN, imam samo 1 tel broj i dig. centralu 2390xxx, znaci moze, super....
SAmo ne znam cemu sluzi onaj peti port, kao za kontrolu,da li tu moram da nakacim kabl kad konfigurisem ruter ili je to za nesto drugo...
[ Mister Big Time @ 15.10.2005. 17:37 ] @
Za lin je najjaca kombinacija ethernet port / router. "Sipas i ne mislis"
Samo podesis mreznu, gateway i vozi.