[ Pr0gr4m3r @ 22.01.2005. 20:56 ] @
Da li je moguce napraviti slagalicu u bejziku?
U koliko imate neke ideje ili ste za timski rad javite se na mail [email protected]...
[ Exit @ 22.01.2005. 22:47 ] @
Ja sam ranije tako nesto pokusao.Asocijacije su lake za napraviti.Aukcija se takodje moze napraviti.Problem mi je igra moj broj.Izvini ako su imena igri pogresna jer su takva u istom kvizu koji se emituje u CG i zove se Sfinga
[ Dark Icarus @ 23.01.2005. 00:30 ] @
Ovo pitanje ima onoliko smisla kao i "da li je moguće napisati 'Odiseju' ćirilicom?".

Naravno da je moguće.
[ reiser @ 23.01.2005. 00:39 ] @
Ja sam davno napisao u pascalu Slagalicu (znaci samo slagalicu), tako da imam neku manju bazu od oko 100,000 reci. Evo je u uploadu.
Ako vam treba pomoc oko necega, vicite, pomoci cu koliko mogu

poz
[ Aleksandar Ružičić @ 23.01.2005. 11:22 ] @
Citat:
Exit: Problem mi je igra moj broj.

Pa to je cak lakse i od asocijacija!
Samo random izabers brojeve (ono "Stop", "Stop",... :P) i onda u jednom textboxu pises izraz (samo sto treba da uradis da ne moze da koristi brojeve koji nisu izabrani itd) i samo text iz tog textbox-a (dakle izraz) prosledis Microsoft Script Control-i u funciju Evaulate i dobijes rezultat celog izraza...
[ Pr0gr4m3r @ 23.01.2005. 15:55 ] @
da to je ok,ali kako napraviti onu igru slagalica kad komp treba da izbaci najduzu rec od datih slova?
[ Shadowed @ 23.01.2005. 16:27 ] @
Treba ti baza reci sortirana po duzini. Onda samo krenes od najduze reci i proveravas da li je moguce sastaviti je od ponudjenih slova. Ako je nemoguce prelazis na sledecu rec a kad naidjes na rec koju mozes da sastavis onda je to trazena rec.
[ Exit @ 24.01.2005. 12:55 ] @
Mozes li da mo das code?Ili da uradis neki manji prog da vidim kako to izgleda?

Moze li kako da se izbjegne Microsoft Script Control?
[ Pr0gr4m3r @ 24.01.2005. 13:51 ] @
OK!Zashto se nebi udruzili zajedno i napravili taj kviz?(bilo bi lepo:))
Imam josh jedan problem,dodushe to se tice grafike a ne programiranja ali mi interesuje vashe mishljenje!U kom programu bi bilo najbolje napraviti graficki deo?
Flesh,Corel...ili neki drugi
[ Pr0gr4m3r @ 24.01.2005. 13:53 ] @
p.s
Hvala,Shadowed-u za ideju igre slagalica!
poz
[ Shadowed @ 24.01.2005. 14:00 ] @
Sto se mene tice, mozete imati moju podrsku/pomoc ali mislim da necu imati vremena da aktivno ucestvujem u samom pravljenju.
Ovo je dobra ideja jer (moze da) obuhvata dosta razlicitih stvari u programiranju pa je za ucenje (treniranje) VB-a prilicno korisno.
[ Exit @ 24.01.2005. 16:50 ] @

Citat:
Pr0gr4m3r: OK!Zashto se nebi udruzili zajedno i napravili taj kviz?(bilo bi lepo:))
Imam josh jedan problem,dodushe to se tice grafike a ne programiranja ali mi interesuje vashe mishljenje!U kom programu bi bilo najbolje napraviti graficki deo?
Flesh,Corel...ili neki drugi



Grafika se moze uraditi u Adobe Photoshop-u.Najbolje je skinuti sa interneta neke
pogodne slike i u Photoshopu ih malo obraditi
[ Pr0gr4m3r @ 24.01.2005. 18:59 ] @
Hvala na podrshci!Mogli bi se podeliti u timove!Odnosto jedan nick bi radio jednu igru...na primer nick programer bi radio igru Moj broj,ili Exit bi radio igru Slagalica...
i na kraju kad budu igre gotove sklopili bi u jednu celinu...
(kako je lepo mashtati:))
Poz svima koji su zainteresovani za kviz TV SLAGALICA!
[ Marko_L @ 24.01.2005. 21:47 ] @
Programerski deo je najjednostavniji i najmanji deo posla u jednom takvom projektu kao što je TV Slagalica ili bilo koji drugi kviz.Najveći deo posla i najteži je čista fizikalija (pravljenje GUI-ja, sakupljanje reči za bazu i sl.), tako da vam predlažem da krenete od toga (plan projekta pre svega se naravno podrazumeva), pa kad to sve rešite onda se bacite na programiranje.U suprotnom nećete daleko stići sa projektom, trust me, već sam to radio.Poput Shadowed-a, ni ja ne mogu aktivno da učestvujem u projektu, ali ukoliko negde zaglavite, javite se ovde, pa ćemo pomoći.
[ GoranVucicevic @ 24.01.2005. 22:14 ] @
Nemojte se muciti da skupljate reci za bazu, jer ako niste znali - cela stvar funkcionise na sledeci nacin:
Izaberu se dve reci po emisiji, pa se po random sistemu doda ostatak slova i ispremestaju se, a onda kad prodje vreme koje je predvidjeno za resavanje "kompjuter izbaci" najduzu rec.
To vam je isto kao kad sam dobio poziv za rezervu u neko tuzno proslo vreme pa mi cika iz vojnog odseka kaze "izvukao me kompjuter"!
[ Marko_L @ 24.01.2005. 22:28 ] @
Citat:
Nemojte se muciti da skupljate reci za bazu, jer ako niste znali - cela stvar funkcionise na sledeci nacin:
Izaberu se dve reci po emisiji, pa se po random sistemu doda ostatak slova i ispremestaju se, a onda kad prodje vreme koje je predvidjeno za resavanje "kompjuter izbaci" najduzu rec.

Mora da postoji baza reči iz drugih razloga, jer nije samo problem za tu najdužu reč , već da bi se odredilo da li je bilo koja sastavljena reč od strane igrača validna.Recimo, ja sad upišem QWDQWRDR, kako će kompjuter, tačnije program da zna da li ta reč ima ili nema smisla ako nema baze reči ?
[ GoranVucicevic @ 24.01.2005. 22:41 ] @
Osnovno pitanje je da li pricamo o programu za podrsku TV kvizu, gde Milka Canic ima funkciju, ili o zabavnom programu za kucnu upotrebu, gde ovo sto si rekao ima smisla.
[ Marko_L @ 24.01.2005. 23:00 ] @
Zašto bi neko pravio podršku za TV kviz Slagalica, kad tako nešto već postoji i funkcioniše u praksi, tako da su momci verovatno mislili da prave nešto za kućnu upotrebu.
[ Aleksandar Ružičić @ 24.01.2005. 23:56 ] @
Evo i ja se prijavljujem u tim! :D
Mogu da pomognem oko programiranja i malo oko grafike (tek sam poceo da ucim pshop)
Ja mogu da se bachim na Moj Broj - pokusacu da izbegnem Script Controlu pisuci neki moj parser (nije tesko, vec sam to radio) samo mi treba mala pomoc (ako cu ja da radim Moj Broj):
ne znam bas pravila igre :p Jel mora da iskoristi sve brojeve? Jel moze da ih ponavlja? Koje operacije su dozvoljene? xexexe, vidi se da nemam bas mnogo vremena za tv ;)
[ Aleksandar Ružičić @ 25.01.2005. 01:08 ] @
e bas sam poceo da radim parser kad videh da ima MNOGO posla! Mislim nije tesko (ustvari ne izgleda tesko ali... zeza me vise zagrada jedne u drugima...) al je brate zamorno! Pa sam zato otisao do PSC i, zamislite sta sam nasao - source za Scripting kontrolu! lol :D
Zapravo nije source za MSC vec neki evaluator (tako nekako) koji moze da (veoma brzo) resava komplikovane izraze! Pored ove mogucnosti moze i da izvrsava ceo kod (cini mi se pisan u c-u) al to nama ne treba... a mrzi me da prepravljam kod (sta cu kad sam lenj :p) pa cu lepo da ga celog ostavim (dve klase) iako koristim samo nekih 20% koda...
Pa, sad bi ga zavrsio (Moj Broj sa nekom temp grafikom) al ne znam pravila :) zato cu sutra da odgledam emisiju i eto Mog Broja do sutra uvece!

Pozdrav!
[ Aleksandar Ružičić @ 25.01.2005. 01:16 ] @
e, sad se setih jedne ideje: sta kazete da se asocijacije sastavljaju random? i to bih mogao lako da uradim al mi treba neki fond reci za pocetak. Evo kako sam ja to zamislio:
imamo jednu bazu sa pojmovima koji su povezani na sledeci nacin:
svaki pojam ima po 10-15 pojmova koji asociraju na njega i samo se izaberu 4 od njih isto tako svaki pojam bi valjalo da ima i neke sinonime...
E, a da malo zakomplikujemo one originalne asocijacije? Mislim ovako imamo 4 kolone (ono a,b,v,g) i resenje svake kolone asocira na jedan pojam (dosasd je sve isto kao u originalu...) i ima takve 4 "male asocijacije" i resenja svih tih malih daju "super konacno resenje" :D ???

...ovo je samo predlog...

ako se odlucimo za ovaj nacin, kad bolje razmislim, rado bih prepustio ovaj deo nekom drugom - nisam bas vican sa ovim bazama podataka :p (kad mi treba tako nesto ja napravim moju... ali one nisu toliko brze...)

poz i laku noc (odo ja da lalam!)
[ Exit @ 25.01.2005. 13:28 ] @

Ja cu POKUSATI da uradim asocijacije.Pokusacu da budu random asocijacije.
To bi trebalo da izgleda ovako:
4x4 text box-a.Klikom na njih se pojavljuje vrijednost tog polja (npr. A3 ili C1 itd)
4 text box-a koji ce biti resenja kolona.U njih igrac upisuje resenje za koje misli da je tacno a msgbox ga obavjestava da li je pogodio
1 text box za konacno resenje gdje se upisuje konacno resenje.ako igrac pogodi -
kraj igre. Igru bi povezao sa bazom podataka tako da bi igrac klickom na next dugme Data1 kontrole dobijao sledece rijeci i ponovo igrao igru.

Ima li ko da mi da neku bazu podataka koju bi mogao da iskoristim???
[ Pr0gr4m3r @ 25.01.2005. 14:30 ] @
To je ok!Ajd da skupimo tim , podelimo uloge i pocnemo s radom...
SVI KOJI SU ZAINTERESOVANI DA BUDU U TIMU ILI POMOGNU NA BILO KOJI NACIN NEKA SE OBRATE NA [email protected]
Poz svima...
[ reiser @ 25.01.2005. 18:51 ] @
- Da li je bolje da se kviz radi preko DX-a ?
- Da li ce kviz imati mogucnost da igraju dva igraca (mrezno) ?
- Kako ce te uraditi unos reci kod slagalice ? Kad istekne 60 sec, igrac treba da unese rec koju je sastavio. Da li ce te ga ograniciti da ima max 10 sec da ukuca rec ili na neki drugi nacin ? I sta ako unese neku rec koja nije validna, tj. kako ce to racunar znati ?
[ Exit @ 25.01.2005. 20:04 ] @

Super sto pocinjemo sa radom!!!



Moze li mi ko pomoci da nadjem neku bazu podataka za asocijacije.Ili moram
sam da sastavljam asocijacije???

Koliko mi otprilike treba razlicitih asocijacija?
[ Pr0gr4m3r @ 25.01.2005. 20:13 ] @
Mislim da cesh ipak morati da je pravish sam!
:)
[ Exit @ 25.01.2005. 20:20 ] @
OK. napravicu sam koliko budem mogao.

Koliko otprilike treba da bude razlicitih asocijacija?
[ Pr0gr4m3r @ 25.01.2005. 21:29 ] @
Pa ne znam...to ti je komplikovani matematicki proces gde je x+y=z
poz...:)
[ Pr0gr4m3r @ 25.01.2005. 21:39 ] @
Malo sale,nije na odmet...
Pa ovako imash 4kolone a,b,c,d...+konacno reshenje...
Sad bash ne razumem shta pitash...
Da li pravish za svako polje bazu reci lil neshto drugo....?
[ Exit @ 25.01.2005. 22:22 ] @
Kad se otvore sva polja, pogode sva resenja kolona i kad se pogodi konacno
resenje igra je zavrsena. Onda se klikom na jedno dugme sva ta polja
mijenjaju (traze se drugacija resenja za kolone i drugacije konacno resenje).
Znaci kad se zavrsi igra klikne se na MoveNext i polje A1 postaje drugacije nego
sto je prije bilo.Sva polja su drugacija.
Ponovo se igra samo sa razlicitim vrijednostima polja A1,A2, B4,C3... i razlicitim trazenim resenjima.

Znas li sad sta mislim?
Ako nisam dobro objasnio reci.Pokusacu ponovo :)
[ Aleksandar Ružičić @ 25.01.2005. 23:48 ] @
zar nije lepsi nacin koji sam ja predlozio? (mislim nekako izazovniji :D)
da imamo samo bazu pojmova a ne gotove asocijacije. Tako da program sam generise asocijaciju. Evo sad cu da uradim jednu asocijaciju (sa par pojmova - sta mi padne napamet) da vidite sta sam mislio...

E, sto se tice Mog Broja, zakasnih veceras, stig'o sam samo da gledam asocijacije tako da jos uvek ne znam pravila te igre (smrc...) :(
[ Pr0gr4m3r @ 26.01.2005. 14:08 ] @
Mislim da je krckoorascic upravu!Bolje je imati jednu kljucnu bazu za sve!
Po meni najveci problem je vreme!Kada istekne vreme za datu igru,koliko sekundi produziti da bi korisnik dao odgovor?????
[ Shadowed @ 26.01.2005. 15:55 ] @
Sto se pravila za "moj broj" tice, koliko se secam data su 4 jednoscifrena, jadan dvocifren i jedan trocifren broj. Ne moraju se svi upotrebiti ali nije moguce ponavljanje (ako je broj 3 dat dva puta moguce ga je koristiti dva puta).
Za asocijacije bi IMHO najbolja varijanta baze bila tabela koja ima parove reci gde prva asocira na drugu. Zatim pri biranju reci odabere se prvo konacno resenje, zatim 4 reci koje (na osnovu baze) asociraju na nju a zatim opet 4 reci koje asociraju na svaku od njih. Najveci problem (mnogo posla) i jeste ispovezivati ove reci jer za recimo bazu od 10000 reci realno je potrebno minimalno 40000 redova u tabeli (za svaku rec po 4 reci koje asociraju na nju) sto se mora rucno unositi jer racunar nikako ne moze da zna sta na sta asocira.

@krckoorascic. Ako hoces da pravis f-ju za parsiranje matematickih izraza (za "moj broj" ti treba samo +, - ,*, /) napravi jednu koja radi bez zagrada pa cemo je dopuniti da radi i sa njima ;).

Mada, pade mi na pamet... kako bi bilo napraviti neuronsku mrezu koja ce koristeci ovu igru nauciti da pravi asocijacije na novim pojmovima... Hmm, offtopic ali sam u trenutku inspiracije zeleo da zapisem :).
[ Exit @ 26.01.2005. 16:07 ] @



Evo uradio sam neke asocijacije.Nisu gotove samo da vidite kako sam to zamislio.
Nisu ispale bas kako sam planirao ali mislim da takve mogu posluziti.
Nedostaju neke stvari: nije uradjena grafika, nije dodata kontrola za vrijeme.
Nisam imao vremena a ovo je samo da vidite jeli ispalo kako ste vi mislili.

Treba jos dodati Timer kontrolu da mjeri 90 sekundi od pocetka igre a ja sto se tice toga nisam mnogo dobar.
Moze li ko da mi da neki dobar code za Timer
[ Aleksandar Ružičić @ 26.01.2005. 17:06 ] @
Nisam jos pogledao ove asocijacije (sad sam ih skinuo) a evo sta sam ja zamislio. Ovo je samo demo da pokazem kako mislim da se vezuju pojmovi.
[ Aleksandar Ružičić @ 26.01.2005. 17:14 ] @
Citat:
Shadowed:
Mada, pade mi na pamet... kako bi bilo napraviti neuronsku mrezu koja ce koristeci ovu igru nauciti da pravi asocijacije na novim pojmovima... Hmm, offtopic ali sam u trenutku inspiracije zeleo da zapisem :).


kako si to zamislio da se uradi?
[ Shadowed @ 26.01.2005. 17:48 ] @
Pogledao sam Exit-ov projekat. Nedostatak u bazi je u tome sto postoje striktno definisane varijante. Ako bi se radilo onako kako sam predlozio dodatak samo jedne reci koja asocira na neko poluresenje bi stvorio mogucnost nove kombinacije (koja bi doduse bila veoma slicna jednoj od vec postojecih ali je ipak nova). Umesto Data kontrole mislim da je bolje koristiti ADO. Verujem da vecina ovde ume da ga koristi a SQL ce biti potreban. Inace i kod je mnogo veliki (bespotrebno). Takodje je pogresno koristiti skrivene TextBox-ove umesto String promenljivih.
Htedoh reci da se iz ovog projekta moze iskoristiti GUI ali sam onda video krckov projekat :) (je l' OK da pisem krcko? Komplikovano mnogo da pisem celo).

Ovo je slicno onome sto sam ja predlozio (samo sto nije ubaceno u bazu ali pomenuto je da je u planu). Jedina stvar koje se razlikuje je u tome sto bi to u bazi izgledalo ovako:
Code:

-----------------------------------
ID  |Rec      |Na nju asociraju    |
-----------------------------------
0   |Garfild  |"1|2|3|4|5"         |
1   |Macka    |"6|7|8|9|10|11"     |
2   |Strip    |"12|13|14|15|16|17" |
...

Ovde se javlja problem sa tim sto se mora parsirati kolona "Na nju asociraju" (OK, ovo bi se svakako drugacije zvalo). Drugacija varijanta bi bila.
Code:

-------------------------
Rec       |Na nju asocira
-------------------------
Garfild   |Macka
Macka     |Mis
Macka     |Persijska
Mis       |Sir
Mis       |Glodar
...

Ovde je bitno da svaka rec ima bar 4 reci koje asociraju na nju (zapravo ne mora , moze se u kodu odabrati samo ona koja ima pa kada se dopuni baza bice vise reci za resenja). Tu je onda "fora" sto je dovoljno dodati red "Macka |Pacov" pa da umesto bilo koje druge asocijacije moze da se koristi Pacov (umesto Persijska npr.). U tome je robusnost ovakvog pristupa.
Sto se Krckovog koda tice, to sam pratio donekle... i izgubio sam koncetraciju a LCD monitor koji bas ne prikazuje lepo boje (pa mi se komentari ne razlikuju od koda) mi ni najmanje ne pomaze. Probacu malo kasnije ponovo :).

Sto se neuronske mreze tice, to je komplikovanao i sasvim offtopic. Mislim da bi bilo bolje drugi put i na drugom mestu (forumu) pokrenuti tu temu.

Steta sto ne koristimo svi Jabber, mogli bismo da organizujemo groupchat...
[ vujkev @ 26.01.2005. 18:18 ] @
Nije da bas imam vremena da pravim ovu igricu, ali ajde barem malo da dam doprinos ovome. Mozda ce se i moje ime pojaviti u listi pomagaca

@Exit
Prva stvar koja mi je zapala za oko je da si za bazu stavio full path tako da sam odmah dobrio gresku jer program nije mogao da nadje bazu na datoj lokaciji. Preporuka je da koristis relativni path do baze u odnosu na lokaciju exe programa.
Druga stvar je sto dizajn baze nije bas najbolji.

Uz ovu poruku vam saljem jedan moguci dizajn baze. Kao sto neko rece (mislim da je u pitanju Shadowed), najbolje resenje je da se prvo izabere konacno resenje, zatim 4 resenja koja asociraju na to konacno, a zatim po 4 koja upucuju na medjuresenje.
U mojoj bazi postoje 3 tabele u kojima se nalaze svi moguci tekstovi.
tblResenja - Spisak svih mogucih resenja
tblGrupe - spisak svih medjuresenja
tblStavke - spisak svih mogucih polja

sve tabele su medjusobno povezane tako da u tblGrupe postoji polje IDResenja koje ukazuje na koje se resenje odnosi medjuresenje (grupa). Isti princip je promenjen na tblStavke i tblGrupe. Na ovaj nacin je izbegnuta potreba za parsiranjem iz predhodnog predloga.
Takodje predlazem da za neko resenje postoje vise od 4 moguca medjuresenja i da se ona biraju nasumice, a isti princip je moguce napraviti i za stavke i ostalo.
Moj drugi predlog se odnosi na unos resenja. Malo je nerealno da ce neko apsolutno tacno ukucati resenje jer npr u mojoj bazi resenje je "Stolica", ali takodje moguce da ce neko na napise "Stolice" i sl. Bilo bi lepo ako se pri kucanju resenja dozvoli i unos specijalih karaktera (npr "?") koji bi bio zamena za bilo koje slovo. Naravno potrebno je ograniciti na jedna spec. karakter u resenju ili npr. 5% od ukupne duzine resenja.

Imao sam jos nesto da kazem, ali posle ovolikog kucanja sam zaboravio.

Srecan rad
[ Shadowed @ 26.01.2005. 18:40 ] @
OK, znaci prvo se rade asocijacije?
Ne bi bilo lose da ako neko ima worlist-u srpskih reci (ili neki dobar, ali dobar program koji ce izblaciti reci iz teksta) da uploaduje negde.
[ Marko_L @ 26.01.2005. 18:41 ] @
Kao što već rekoh, najveći deo posla je konstruisati i popuniti bazu.Samo programiranje je manje zahtevan i jednostavniji deo posla.Ovo što je Krcko (eto ti novog nicka :)) uradio je nešto najbliže onome kako bi to trebalo da izgleda, uz malo optimizacije koda.Doduše, kada se pojmovi budu izvlačili iz baze biće lakše, jer pomoću SQL-a vrlo brzo može da se odradi izvlačenje potrebnih pojmova iz baze i smeštanje u adekvatna polja.Dalje, baza koju je ostavio Marko Paunovic je prilično dobro popunjena i može dobro da posluži za početak, jer ista baza reči može da posluži i za igru slagalica (razbacana slova od kojih treba složiti najdužu moguću reč), kao i za igru asocijacija.Jedino što neko treba da odredi koje reči asociraju na koju, kao i da odredi prioritete, tačnije postoje reči koje asociraju na više drugih reči u odnosu na reči koje asociraju na nju, ako razumete šta hoću da kažem.E takve reči bi trebalo izbegavati kao konačno rešenje već ih trpati da budu na nekom polju, ili eventualno rešenje kolone, kako bi se povećao broj mogućih kombinacija.
Sledeća stvar na koju treba obratiti pažnju jeste i korisnički input.Prvo, mnogo bolje je ovo Krckovo rešenje jer korisnik mora da potvrdi odgovor enterom, tako da se izbegava "nabadanje" kao što je slučaj u Exitovom primeru.Treba malo poraditi i na problemu koji se javlja kod upisivanja odgovora, kao i jezičke barijere.Recimo, uzmimo za primer reč večnost, e sad ukoliko korisnik naviknut na jekavicu napiše vječnost program će mu izbaciti pogrešan odgovor.Pored toga možda neko koristi i naša slova na tastaturi, pa umesto 'vecnost' upiše 'večnost'.Isto tako neki korisnik, može umesto večnost da otkuca večnorst u brzini i da opet bude pogrešan odgovor, iako je ovaj u principu znao odgovor.Za ovo zadnje, nekakvo rešenje bi moglo da bude jedan MsgBox sa tekstom "Upisali ste blablabla, da li ste sigurni da je to ogovor" i ponuđenu yes or no soluciju, ali na ova prva dva problema bi trebalo poraditi malo.Ok, možda to nije toliko bitno, ali moglo bi da pokvari utisak o programu.
[ Marko_L @ 26.01.2005. 18:49 ] @
Citat:
Ne bi bilo lose da ako neko ima worlist-u srpskih reci (ili neki dobar, ali dobar program koji ce izblaciti reci iz teksta) da uploaduje negde.

Evo, ostavio vam čovek ovde 100.000 reči, mislim da je dovoljno za početak :)
http://www.elitesecurity.org/tema/90973/0#585384
Ne bi trebalo biti problem napisati programče koji će sve da ih prebaci u jednu mdb bazu u dodeli im ID-eve.

[Ovu poruku je menjao Marko_L dana 26.01.2005. u 19:51 GMT+1]
[ Shadowed @ 26.01.2005. 18:50 ] @
Sto se jekavsko, ijekavkog, kajvaskog i ostalih tice, treba se dogovoriti i raditi samo jednu varijantu. Sad, ne znam koliko kome koja varijanta odgovara ali mnogo komplikuje stvar ako se uvrscavaju svi varijeteti. Asocijacije definitivno moraju biti na jednom jeziku.
Sto se tice malih i velikih slova rebalo bi biti case-insensitive.
Lose kucanje je lose kucanje i problem korisnika. Malo sta se tu moze uraditi (eventualno , nesto kao Google-ovo "did you mean..."). To se moze ostaviti za kasnije.

Vidimo se sutra...
[ mladenovicz @ 26.01.2005. 19:08 ] @
Nemam vremena da se ukljucim u ovo, pa ce moj doprinos biti topovanje teme ;)
[ Exit @ 26.01.2005. 20:10 ] @
Citat:
Shadowed: Sto se jekavsko, ijekavkog, kajvaskog i ostalih tice, treba se dogovoriti i raditi samo jednu varijantu.


Slazem se sa time.Da bi program (kada se sve igre sklope u jednu cjelinu) morao biti
pisan na jednom narjeciju.Bilo bi dobro imati nesto kao naslovnu stranu koja ce korisnika obavjestavati o nekim pravilima koja nisu bas ocigledna npr da li ce se
koristiti jekavski, ijekavski ili kajkavski.Treba imati i neki HELP FILE koji ce igracu
detaljno objasnjavati sva pravila.

Citat:
Isto tako neki korisnik, može umesto večnost da otkuca večnorst u brzini i da opet bude pogrešan odgovor, iako je ovaj u principu znao odgovor


Tesko se mogu predvidjeti neke moguce greske.Moze se raditi na tome da se njihov broj smanji ali uvijek ce se naci neka "pukotina" u programu koja se ne moze predvidjeti u toku pravljenja programa.

[ Marko_L @ 26.01.2005. 20:19 ] @
Citat:
Tesko se mogu predvidjeti neke moguce greske.Moze se raditi na tome da se njihov broj smanji ali uvijek ce se naci neka "pukotina" u programu koja se ne moze predvidjeti u toku pravljenja programa.

Da, ali jedan od osnovnih ciljeva kada se radi bilo koji program je i da se predvidi što više mogućih grešaka od strane korisnika i da se napravi mehanizam koji će da ublaži njihove posledice.Zato sam i dao jednostavan predlog da se ubaci Msgbox sa tekstom "Napisali ste to i to, da li ste sigurni ?", tako da korisnik barem može da proveri šta je ukucao ako to želi.E sad ako on i pored toga klikne yes, a pogrešio je u kucanju, onda ko mu je kriv.I jedan predlog u vezi grafičkog izgleda, a tiče se asocijacija.Mislim da bi mnogo lepše izgledalo da se koriste button-i za označavanje polja, a textbox-ovi ispod njih i onda se klikom na neki od njih taj button jednostavno sakrije (svojstvo visible).To naravno ne važi za rešenja grupe kao ni za konačno rešenje.
[ Aleksandar Ružičić @ 26.01.2005. 21:26 ] @
Citat:
Shadowed: Sto se jekavsko, ijekavkog, kajvaskog i ostalih tice, treba se dogovoriti i raditi samo jednu varijantu.

A zar nije lakse (dobro nije lakse al' je lepse :p) sa svaki pojam ima listu sinonima i prilikom provere odgovora pogleda se ta lista i ako ima podudaranja onda je odgovor tacan...

p.s. ok je da me zovete krcko :D
[ Aleksandar Ružičić @ 26.01.2005. 21:40 ] @
Citat:
Shadowed: Verujem da vecina ovde ume da ga koristi...

e ja sam ta manjina ;)
evo sad sam skinuo zeljkov tutorijal pa cu da pokusam da naucim...
[ Pr0gr4m3r @ 27.01.2005. 00:21 ] @
Ovo je super!Asocijacije su ok,malo da se doradi grafika ubaci nekoliko stvari i to je to!MOLIM VAS SAMO DA SE OBRATITE NA [email protected] KAKO BIH ZNAO KO JE U TIMU,KO MOZE DA POMOGNE,KO SHTA TREBA DA RADI...
Poz
[ Pr0gr4m3r @ 27.01.2005. 00:38 ] @
Josh jedanput ponavljam
Svi zainteresovani neka se jave na



[email protected]

*********************************************
[ Aleksandar Ružičić @ 27.01.2005. 10:55 ] @
Aj, ja cu pokusam sad da uradim neku grafiku :D
[ Pr0gr4m3r @ 27.01.2005. 13:31 ] @
Vazi "krcko",pa mi poshalji na onaj mail!
poz
[ Shadowed @ 27.01.2005. 13:40 ] @
@Pr0gr4m3r. Sto si zapeo? Pa svi zainteresovani su se javili / javljaju se ovde a preko ove teme se i organizujemo. Ovde se i vidi ko sta radi, sta je uradio itd. Ne vidim neki smisao u tom mailovanju...
[ Shadowed @ 27.01.2005. 14:10 ] @
'Vako, za sad sam napravio bazu i "Menadzer" za popunjavanje iste. Mozete da dodajete reci i asocijacije na njih. Imate kod i samo treba da iskompajlirate. Zbog bug-a u VB-u projekat pokrecite duplim klikom na ikonu projekta a ne iz IDE-a (file>open ili nesto slicno). .mdb fajl treba da bude u istom direktorijumu gde je i projekat odnosno izvrsni fajl.
Sad se postavlja pitanje ko ce popunjavati bazu. Ako to svi budu radili doci ce do ponavljanja, slicnih asocijacija i sl.
Najbolje bi bilo da to radi neko ko najmanje radi na samom kodu. Za pocetak imate ubacene krckove primere. Koriscenje menadzera je (nadam se dovoljno intuitivno). Kod je dosta iskomentarisan (iako nije namenjen za krajnjeg korisnika) pre sve svega zato sto je cilj cele stvari ucenje VB-a pa taku tu imate opise sta kako radi i mozete videti primer rada sa bazom podataka pomovu ADO-a.

U kod mozete dodavati stvari ali bih zamolio da zbog preglednosti to uradite ispod oznacene linije. Ako nesto menjate u vec postojecem kodu bilo bi dobro da to naznacite komentarima u kodu i/ili u poruci ovde.

Ako vam vam SQL predstavlja problem, pogledajte sledecu knjigu http://www21.brinkster.com/theshadowed/sql21.zip (333KB). Link ce biti aktivan max. 48h.

Edit: Nasa slova se ne prikazuju dobro u ListBox-evima (iako su podeseni na Central European) ali se dobro cuvaju u bazi i prikazuju u TextBox-ovima tako da ne brinete. Nije mi poznato zbog cega ListBox-ovi ne prikazuju kako treba. Mozda bi se promenila situacija sa nekim drugim fontom (mada, sumnjam).
[ Aleksandar Ružičić @ 27.01.2005. 23:38 ] @
izvinjavam se, mislim da ja necu moci da radim grafiku :(
radio sam po 20 kombinacija ali nikako da dobijem ono sto hocu!
prvo sam trazio na netu (na rts-u i google-u) slike iz tv kviza (da bude originalno!) al nema nista! potom sam pokusao da izgleda nesto kao futuristicki, pa onda kao grafiti ali sve su to gluposti! nama treba nesto jednostavno (kao originalna grafika - a ja ni skocka ne mogu da nadjem!!!). odustajem. nemam inspiracije! evo slike koju slucajno nisam obrisao (ne znam otkud se ona nadje u drugom folderu) kada sam se iznervirao (mada mi se ni ona ne svidja)...

daklem, ja ostajem samo za kod i pisanje reci/asocijacija

@Shadowed:
meni se odlicno prikazuju nasa slova. mozda je to do XP-a
[ Aleksandar Ružičić @ 27.01.2005. 23:49 ] @
evo sad sam postavio temu u cekaonici u nadi da ce neko da mi uhvati par slicica iz kviza (preko TV kartice).
pa ako bude tih slicica ja se vracam na grafiku! :D zasad mi se smucila...

offtopic:
Shadowed, imas li jos ovih knjizica?
[ Exit @ 28.01.2005. 12:20 ] @
U asocijacije treba dodati vrijeme.Igracu treba da se mjeri 90 sekundi i nakon toga
ako asocijacije nisu rijesene - kraj igre.

Kako bi to moglo da se uradi tako da igrac vidi odbrojavanje (90 , 89 , 88 , 87 .... 0)?
[ Shadowed @ 28.01.2005. 12:32 ] @
Postavis Timer, podesis mu interval na 1000 i pri svakom dogadjaju ipisujes jedan broj manje u Label-i.
[ Aleksandar Ružičić @ 28.01.2005. 17:27 ] @
ja sam vise za progressbar (naravno 'custom' bar, da se slaze sa grafikom) nego za brojke. Uradicemo oba predloga pa sta bude bolje (lepse) to ostavljamo :D
[ Exit @ 28.01.2005. 18:15 ] @
Krcko je u pravu.Uradicemo oba predloga pa cemo vidjeti sta je bolje.Mozda da
postavimo i progress bar i timer?
[ Aleksandar Ružičić @ 28.01.2005. 18:24 ] @
Shadowed, HELP ME!!!
Jeste da ti je kod (mislim na Menadzera) jednostavan ali mene brate ove baze nesto ne vole bas mnogo! Daklem, treba mi f-ja koja bi izgledala ovako:
Code:

Function getString(strID As Integer, strPojam As String, iIDs() As Integer) As String()
...
End Function

ili tako nekako. Ja treba samo da joj prosledim broj (strID) a ona da mi iz baze vrati string (strPojam) sa tim ID-om, integer array (iIDs) popunjen sa IDovima pojmova koji asociraju na strPojam i string array pojmova koji asociraju na njega (na strPojam)...

fali mi jos samo to (najvaznije) i kod za asocijacije je gotov. posle ostaju samo reci i grafika...

poz!
[ Shadowed @ 29.01.2005. 00:27 ] @
Cini mi se da si koristio onaj tvoj nacin zapisivanja asocijacija sa ID-ovima umesto baze koju sam ja ponudio i koju Menadzer popunjava. Problem sa tim pristupom je bas u tome sto ne mozes da dobijes taj niz integer-a. Moras prakticno imati kolonu koja je tipa Text i da onda funkciom Split podelis u niz stringova pa onda konvertujes u Integer-e (po potrebi). Pokusacu da ti prikazem i kako bi to izgledalo i kako bi izgledalo sa ovom "mojom" bazom. Najgore sto sada nemam VB pri ruci pa je sve to podloznije greskama.
Pretpostavljam da ti tabela izgleda otprilike ovako:
Code:

ID     |Word     |AssocIDs
---------------------
1      |garfild  |2, 3
2      |macka    |-1
3      |strip    |-1

U tom slucaju bi ti trebalo nesto kao (pretpostavka je da si napravio konekciju DBConn kao sto je u Menadzeru samo ka svojoj bazi):
Code:

Function getString(strID As Integer, strPojam As String, iIDs() As Integer) As String()
Dim rs As ADODB.Recordset
Dim strIDs as String

Set rs=DBConn.Execute("SELECT ID, Word, AssocIDs FROM ImeTabele WHERE ID = '" & strID & "'")
strPojam = rs.Filds(1)
iIDs = split(rs.Filds(2))
End Function


Tu je problem sto sad moras jos da prozivas istu f-ju da bi dobio i konkretne reci cije si ID-ove dobio. Takodje ID-ovi su bazi verovatno brojevi pa je zaznuto da ih korisis u programu kao stringove. Jos bi onaj strPojam trebao biti prosledjen ByRef da bi f-ja mogla da ga promeni. Zapravo ti nisam napisao ceo kod jer nemam vremena a potrebno je sad da za svaki element niza iIDs napravis upit SELECT Word FROM ImeTabele WHERE ID = iIDs(xxx). To je mnogo posla. Pogledaj varijantu sa bazom koju sam ja dao
Code:

Function getAssociates (mainWord as Strin) as String()
Dim rs As ADODB.Recordset
Set rs = DBConn.Execute("SELECT Associate from Associates WHERE Word = '" & mainWord & "'")
Dim Assoc(rs.RecordCount) as String   'Nisam siguran za naziv property-a RecordCount
Dim i as integer
i=1
Do While rs.EOF
    Assoc(i) = rs.Fields(0)
    i = i + 1
    rs.MoveNext
Loop
Return Assoc
End Function


Ti proceni sta je jednostavnije i optimizovanije...

BTW, sto se knjiga tice, ima... ali o tome na neki drugi nacin da nas ne brisu ;).
[ Aleksandar Ružičić @ 29.01.2005. 00:43 ] @
Hvala! Sad cu da ubacim u kod i sutra cu ovde da postujem asocijacije! (tako da posle ostaje SAMO upisivanje reci i grafika)
[ Aleksandar Ružičić @ 29.01.2005. 01:10 ] @
sad sa malo bolje pogledao kod i video ovo:
Code:

Function getAssociates ([u]mainWord as String[/u]) as String()

daklem ja treba da mu prosledim mainWord, u redu, ali kako da dobijem mainWord pre pozivanja getAssociates? I to random?

izvini ako sam dosadan al rekoh da mi ove baze ne idu bas najbolje (iskoristicu ovaj projekat da se malo bolje upoznam sa njima)

po!
[ Shadowed @ 29.01.2005. 01:21 ] @
Iskoristis query Set rs = DBConn.Execute("SELECT DISTINCT Word FROM Associates") i posle toga prodjes kroz RecordSet kao sto je u par primera prikazano i popunis niz stringova. Posle toga uzmes random clan niza. Ili jos, bolje uzmes random broj koji < broja redova u rs-u i pomeris se za toliko redova i onda ocitas taj red (ovo je optimizovanije ako se snadjes i uspes da izvedes ;)).
[ Pr0gr4m3r @ 29.01.2005. 19:34 ] @
Poz svima! Nije me bilo dva dana...problemi sa netom..bla,bla,bla..
dokle ste stigli?(mrzi me da citam..)
p.s
Sta kazete da ubacimo reklame?Snimim digitalcom i prebacim,stim sto bi korisnik mogao da ih prekine pritiskom na Esc ili Enter?
[ Shadowed @ 29.01.2005. 21:54 ] @
Da se postavi reklama... Cija? To bi se naplacivalo pretpostavljam (sto bi inace stavio reklamu)? Kome bi isle pare? Kako bi se delilo? To ne bi moglo da se dogovori u naredne dve godine.
Jos bitnije od toga - ovo je koliko sam ja shvatio u svrhu ucenja VB-a a ne u cilju pravljanja komercijalne aplikacije. Mislim, sta bi mene sprecilo da napravim slagalicu pre vas i postavim reklamu? Nije poenta u tome...

Dokle smo stigli... Pa, ne bi bilo lose da ipak procitas. Sto se mene tice, nisam nista novo uradio ali mislim da cu danas ili sutra malo poraditi na osnovu one forme iz Krckovog programa.
[ Aleksandar Ružičić @ 30.01.2005. 01:24 ] @
poz ljudi!
evo jedva stdioK da se bachim na kod za ove asocijacije (malo sam preokupiran citanjem ove ap0x-ove knjige i pisanjem koda za jednu igru koju sam poceo da pisem pre neki dan)...
uradio sam kod (pisao ga citavih 30 minuta) i onda ga pokrenuo... kad ono - ZAKOVALO!!! po kodu sve izgleda uredu, nisam znao sta je pa sam postavljao brake pointe na razna mesta i potom (posle break-a) isao F8,F8,F8... i sve tako dok nisam naisao na petlju koja treba da izbaci reci koje se ponavljau. I nikako da program izadje iz te petlje presao sam je jedno bar 200 puta!!! (drzao F8 oko 1 minuta) i onda sam zakljucio da je problem u bazi! nema dovoljno reci. huh, srecom nije do mog kodiranja (valjda, lol!) ali evo koda pa vidite da li je problem u bazi ili u meni...

sto se tice reklama ja sam DEFINITIVNO PROTIV. Kao sto rece Shadowed mi smo se okupili da ucimo Vb a ne da zaradimo na ovoj igri!!!

da ne duzim vishe, evo koda kom SAMO fali to sto ne znam sto nece da radi i neka grafika... (a da ubacimo i miziku... ali prvo da zavrsimo kodiranje)

pozdrav!

krcko.
[ Exit @ 30.01.2005. 11:13 ] @
I ja sam protiv reklama.Ali mi ovo pade na pamet:
Umije li ko od vas da radi u 3D Studio Max ili u nekom slicnom programu za pravljenje animacija?Ako neko umije mogao bi da napravi neku kratku uvodnu animaciju od par sekundi.To bi znatno uticalo na kvalitet kviza.
[ Pr0gr4m3r @ 30.01.2005. 13:22 ] @
OK!Mislim da je ideja oko ona animacije sasvim uredu,samo sto treba neko to da uradi...(ja i grafika dva sveta)Za koji dan saznacu ko radi grafiku pa cu ti reci da li neko zna da radi u 3d studiu...
poz
Mogli bi veceras da se cujemo preko IRC-a na krstarici?
[ Shadowed @ 30.01.2005. 13:34 ] @
Ili preko Jabber-a na ES-u ;).
[ Pr0gr4m3r @ 30.01.2005. 13:59 ] @
:)))
Da li moze veceras u 21h na irc-u krstarici
sobica #tvslagalica
[ Aleksandar Ružičić @ 30.01.2005. 15:24 ] @
pokusacu da dodjem mada ne obecavam nista (obicno se kacim tek oko 2)
i jel neko pogledao kod da mi kaze zasto nece da radi?
[ Exit @ 30.01.2005. 16:44 ] @
I ja cu pokusati da dodjem nocas u 21 na chat.Ali nisam siguran da li cu moci jer mi mIRC nesto nije kako treba
[ Pr0gr4m3r @ 30.01.2005. 18:15 ] @
OK!Cucemo se....
poz
[ Shadowed @ 30.01.2005. 18:52 ] @
Za one kojima mIRC ne radi kako treba, zele da isprobaju jos nesto ili iz ma kojeg drugog razloga Jabber smatraju boljim od IRC-a alternativa je:

[email protected] ;)
[ Exit @ 30.01.2005. 21:59 ] @
E ljudi pukla mi je veza za vrijeme chata.Nikako nisam mogao da se konektujem.
Tek sam sad uspio. Mozemo sutra da se opet nadjemo na chat?
[ Shadowed @ 30.01.2005. 22:37 ] @
Pogledao sam krckov kod. Problem je sto ti u petlji prvi put daje "crtani film" a kada trazis reci koje asociraju na njega rs.RecordCount je -1 tako da ne dobijas ni jednu rec. Onda ovo pokusava u krug i nikada ne izlazi iz petlje. Nije mi jasno zasto je rs.RecordCount = -1, query vraca rezultate kako treba...
Osim toga, cemu svi oni PictureBox-evi???

Edit: Krcko, pogledaj http://msdn.microsoft.com/libr...do270/htm/mdprorecordcount.asp
i http://msdn.microsoft.com/libr...ado270/htm/mdprocursortype.asp
[ Aleksandar Ružičić @ 30.01.2005. 23:30 ] @
e to sam i ja primetio (malopre) - da je RecordCount UVEK -1 (ubacio par debug-ova...)
pokusacu da popravim (jos nisam otisao na te linkove)

a sto se tice pic boxeva - imaju samo 4 (kolko se ja secam) dva su za progress bar a dva koristim da u njih smestim brojac (onaj label ispod progress bara) i broj poena. ova dva sam ubacio da bi smanjio onaj fliker efekat (ustvari vise ga i nema).... forma je ionako na brzinu napisana i kao sto sam napisao u kodu trebala bi da se napise nova (koja ce da koristi onaj modul), mene je mrzelo jer nisam mogao da provalim gde je greska...

poz!
[ Shadowed @ 30.01.2005. 23:35 ] @
Za progres mozes da koristis ProgressBar a za broj poena, logicno Label. Zato mi je i bilo neobicno sto imas PictureBox-eve.
BTW, upravo prepravljam formu (uglavnom imena kontrola) da bih je upotrebio u svojoj verziji.
[ Aleksandar Ružičić @ 30.01.2005. 23:45 ] @
Citat:
Shadowed: Za progres mozes da koristis ProgressBar...

da ali kad budemo imali grafiku (ako budemo imali sliku u pozadini) onda bi bilo lepo da i progres bude u sklopu sa tim. Ja sam zamislio izgled asocijacija (i celog kviza) kao originalna tv grafika sa skockom u pozadini ali nema nikoga ko je rad da mi uhvati par frejmova iz kviza... (smrc)
[ Exit @ 31.01.2005. 07:49 ] @
Ne mora da bude grafika kao u pravom kvizu.Bolje da mi smislimo nesto.Bice orginalnije.
[ zarezoya @ 31.01.2005. 11:03 ] @
evo za berzu, pogledajte pa mi javite da li da nastavim sa istim ili da promenim nesto
[ Pr0gr4m3r @ 31.01.2005. 13:17 ] @
Exit,nishta nisi propustio na chetu...Cekali smo krcka ali se nije pojavio...
poz
[ Aleksandar Ružičić @ 31.01.2005. 14:00 ] @
:D pa rekao sam da verovatno necu doci... evo sinoc sam skinuo JAJC i evo me sad sa Shadowedom na Jabberu. Predlazem vam da i vi skinete JAJC ili neki drugi jabber client i da se svi nadjemo jedno vece na [email protected]. ovaj jabber je mnogo bolji od irc-a!

poz!
[ Aleksandar Ružičić @ 01.02.2005. 00:14 ] @
evo sad sam malo prepravio onaj kod, samo modul (Shadowed radi formu) ali i dalje zakiva u petljama... verovatno zato sto je baza mala. A mozda bi trebali da napravimo drugaciju bazu - da ima pored 'Word' i 'Associate' i 'MainWord' kolonu u kojoj ce biti konacna resenja (onda bi u 'Word' bila resenja kolona a u 'Associate' bi bile reci koje ce e naci u poljima). Ako baza bude bila ovakva (pretpostavljam) program ce sljakati k'o leptir!
Ali i dalje nam ostaje to ko ce da popunjava bazu. Ja predlazem da to budu ili Exit ili Pr0gr4m3r (ili neko treci koji hoce da se prikljuci u tim).

A sto se tice one ekavice, ijekavice... mislim da bi trebali da dodamo jos jednu kolonu (jesam dosadan, zar ne?) u kojoj bi bili snimljeni sinonimi (svaka rec ima svoje sinonime) razdvojeni po nekom separatoru (recimo , [zarez])...
[ Pr0gr4m3r @ 01.02.2005. 19:05 ] @
krcko,ja sam vec dosta dugo koristio irc,i pre neki dan sam poceo da koristim jabber...mogu ti reci da sam prijatno iznenadjen...Shvatio sam da je jabber mnogo bolji od irc!!!
Sto se tice kviza,i dalje imamo problem sa grafikom,niko se nije javio da hoce da pomogne oko grafike...pa ukoliko vi znate nekog dobro ce nam doci...
Postavicu forum tamo negde u grafici pa mozda se neko bude javio...
poz svima
(Da li ste razmisljali o sigurnosti ovog foruma?)
[ Marko_L @ 01.02.2005. 19:55 ] @
Citat:
evo sad sam malo prepravio onaj kod, samo modul (Shadowed radi formu) ali i dalje zakiva u petljama... verovatno zato sto je baza mala. A mozda bi trebali da napravimo drugaciju bazu - da ima pored 'Word' i 'Associate' i 'MainWord' kolonu u kojoj ce biti konacna resenja (onda bi u 'Word' bila resenja kolona a u 'Associate' bi bile reci koje ce e naci u poljima). Ako baza bude bila ovakva (pretpostavljam) program ce sljakati k'o leptir!

Najbolje rešenje je da se napravi izlaz iz petlje ukoliko se ne pronađe dovoljno reči i da se automatski pređe na generisanje drugačije asocijacije.Ukoliko se tako ne uradi, program će se zakivati svaki put kada ne bude mogao da izgeneriše asocijaciju, a to ne možeš da predvidiš, pogotovo ako je baza reči velika.Po meni, generisanje asocijacije bi trebalo da funkcioniše ovako:
Prvo se po random principu odabere jedna reč koja će biti konačno rešenje.Onda se izvrši SQL upit koji će da izlista sve reči koje asociraju na tu reč, tačnije eventualna rešenja kolona.Onda se proveri da li je broj rekorda jednak ili veći od 4 (pošto toliko kolona ima), i ukoliko nije, automatski izlaziš iz petlje i tražiš neku drugu reč za konačno rešenje, a ako jeste onda za svako rešenje kolone izvršiš SQL upit koji izlistava reči koje asociraju na reč koja predstavlja rešenje kolone, gde takođe sva 4 SQL upita moraju vratiti 4 ili više rekorda, a ukoliko neka vrati manje od 4 rekorda, onda se pristupa selektovanju neke druge reči koja asocira na konačno rešenje.Ukoliko se ne nađe rešenje, onda se program vraća na početak i ponovo bira neko drugo konačno rešenje, pa sve iznova.Naravno, negde bi trebalo upisivati reči (konačna rešenja i rešenja kolona) koje su već isprobane i za koje je utvrđeno da ne mogu biti niti konačno rešenje, niti rešenje kolone (odnosno, ne postoje 4 asocijacije na tu reč), kako se ne bi ponavljale, čime bi se sprečilo zakucavanje programa i ubrzalo generisanje.Time bi se postiglo da ukoliko može da se izgeneriše barem jedna asocijacija, program će je i generisati, a ukoliko ne može ni jedna, onda uradi nešto drugo (bitno je da se izađe iz petlje u tom slučaju).Samim tim, što je više reči u bazi, veća je šansa za brzo generisanje asocijacije, a ukoliko je baza reči mala veća je šansa da će se program više puta vraćati na početak.U svakom slučaju, bitno je da se spreči zakucavanje programa ukoliko ne može da se izgeneriše nijedna asocijacija, odnosno zakucavanje u bilo kojoj petlji.
Citat:
(Da li ste razmisljali o sigurnosti ovog foruma?)

Na kakvu sigurnost misliš ?
[ Aleksandar Ružičić @ 02.02.2005. 00:18 ] @
pa ima smisla (i to mnogo) ovo sto si predlozio ali ja imam jedan problem:
.RecordCount mi je uvek -1 !?! Pokusavao sam i da promenim kursorr al ne vredi, da nemas neku ideju?
[ Shadowed @ 02.02.2005. 16:28 ] @
Eh, imao sam ispit juce pa me nije bilo. Za sad nista (zbog pomenutog ispita). Samo da vam skrenem paznju da je najbolje da se ne uzbudjujete previse oko UI-a jer je najbolje stvar raditi tako da sto manje zavisi od UI-a a opsle menjati i prepravljati UI po zelji.
Dakle, bitan je engine.
[ Pr0gr4m3r @ 02.02.2005. 18:53 ] @
pa,kako si proshao na ispitu?(ako sme da se pita)
[ Shadowed @ 02.02.2005. 19:12 ] @
Offtopic, ali, necu ni ja znati skoro...
[ Marko_L @ 02.02.2005. 20:00 ] @
Citat:
.RecordCount mi je uvek -1 !?! Pokusavao sam i da promenim kursorr al ne vredi, da nemas neku ideju?

Nisam stigao detaljno da pregledam tvoj kod, ali na brzaka sam primetio sledeće.Naime, mnogo koristiš "on error resume next", što u principu nije dobra ideja, pogotovo ukoliko dalje u kodu može da postoji više različitih grešaka, jer onda nikada ne možeš biti siguran koja je greška u pitanju.Ovo ne važi ukoliko je u pitanju neka greška za koju očekuješ da se pojavi i koja ni na koji način neće uticati na dalji rad programa.Sledeća stvar, bilo bi brže da pre nego što kreneš da popunjavaš array, proveriš da li imaš dovoljno elemenata za isti, dakle prvo preko upita pozoveš reči koje asociraju na nešto, a onda ih prebrojiš sa recordcount.Ukoliko ima elemenata, sigurno neće vratiti -1, naravno pod uslovom da je SQL upit dobro postavljen.Proveri i to.
[ Shadowed @ 02.02.2005. 20:03 ] @
I ukoliko ima elemenata vraca -1. Svakako, dobra ideja za uklanjanje On Error Resume Next i dodavanje obrade (tj. identifikacije) gresaka ako postoje.
[ Aleksandar Ružičić @ 02.02.2005. 20:07 ] @
pa izbegao sam to sa recordCount na ovaj nacin:
Code:

Public Function ascCount(sRec As String) As Long
    Dim rs As New ADODB.Recordset
    
    ascCount = 0
    
    Set rs = DBConn.Execute("SELECT DISTINCT Associate FROM" & _
                                       "Associates WHERE Word = '" & sRec & "'")
    
    Do Until rs.EOF
        ascCount = ascCount + 1
    Loop
    
    rs.Close
    Set rs = Nothing
    
End Function

ako bi samo uradio:
Code:

Public Function ascCount(sRec As String) As Long
    Dim rs As New ADODB.Recordset
    
    Set rs = DBConn.Execute("SELECT DISTINCT Associate FROM" & _
                                       "Associates WHERE Word = '" & sRec & "'")
    
    ascCount = rs.RecordCount
    
    rs.Close
    Set rs = Nothing
    
End Function

onda bi uvek dobio -1 dok za istu rec (npr. "garfild") ako se koristi gornji primer dobio 6 (koliko ih i ima u bazi). Cudno zar ne?
[ Marko_L @ 02.02.2005. 20:34 ] @
Citat:
I ukoliko ima elemenata vraca -1.

Ah, pa to je ADO, sorry, nisam obratio pažnju :) On vraća -1 kad ne može da utvrdi broj rekorda.Elem, pa onda prebroj rekorde pomoću SQL upita, dok ne smislimo nešto pametnije.Ovako:
Code:
SQL = "SELECT COUNT(ime polja) as brojrekorda FROM Associates WHERE Word = '" & sRec & "'"
ascCount = rs.Felds(0).Value
[ Aleksandar Ružičić @ 02.02.2005. 23:56 ] @
hvala, sad cu da probam...
[ Pr0gr4m3r @ 03.02.2005. 16:59 ] @
Ljudi,dobre vesti javio se jedan lik za grafiku...Mislim da ce biti od velike koristi!
Za koji dan cu da zavrshim sa igrom "Ko zna zna"...
Mislim da je baza od 1223 pitanja sasvim dovoljna?
poz
[ Aleksandar Ružičić @ 03.02.2005. 21:48 ] @
super za grafiku!
1223 pitanja!?! to je FENOMENALNO (jesi lih ti sastavljao? - neverujem, nisi imao vremena :D)
ja nisam imao mnogo vremena da radim na kodu al cu nocas do jedno 3-4 visiti na kompu (uobicajeno) pa cu srediti kod za asocijacije (da jednom konacno zavrsimo sa njima!)

poz svima!
[ Exit @ 04.02.2005. 12:46 ] @
Super za grafiku.
Koja bi da je igra ko zna zna?
Zaboravio sam :D
[ Pr0gr4m3r @ 04.02.2005. 13:58 ] @
Pa to ti je ono ...klasican kviz.Imash 10 pitanja svako tacno odgovoreno nosi 10poena a svako netacno oduzima isti toliki broj poena,inace mislim da je to 4 igra po redu...
Naravno da nisam ja sastavljao tolika pitanja...neshto sam nashao na netu a neshto mi je drug dao(on je pravio neki kviz pa mu je ostala baza s'pitanjima)
poz
[ Shadowed @ 04.02.2005. 14:57 ] @
Evo nesto koda. Da se znacajno optimizovati ali je potrebno da se unapredi funkcija GetRandom tako da se vrsi filtriranje, ili da se napravi jos jedna f-ja koja vraca niz prvih N prirodnih brojeva u slucajnom redosledu. Tada ce se izbaciti i GoTo. Za sada aplikacija ucitava glavno resenje i resenja kolona (i odmah ih ispisuje, nije radjeno pogadjanje i ostalo).
Krcko, pogledaj u kodu kako mozes dobiti RecordCount ispravno.
[ Shadowed @ 06.02.2005. 14:26 ] @
Nesto ste se uspavali?
[ Aleksandar Ružičić @ 07.02.2005. 00:04 ] @
stvarno ste se uspavali! ja nisam bio u mogucnosti da pridjem kompjuteru ovih dana tako da nisaam imao kad da radim kod a pogotovu da se kacim na net. Sad skidam Shadowed-ov kod pa cu da vidim o cemu se radi, a sto se tice ispravnog RecordCounta probao sam na onaj nacin koji je predlozio Marko_L. (mozda si ti na to mislio - jos nisam pogledao kod)

Ajde ljudi, nemojte da nam ova ideja propadne! I valjalo bi da se malo vise ukljucite u samu izradu koda.

poz, krcko!
[ Aleksandar Ružičić @ 07.02.2005. 00:08 ] @
evo malo sam sredio one reci sto nam je dao Marko Paunovic. slozio ih po broju slova i izbacio duplikate (bilo ih je oko 100) ali mi problem prestavlja ubacivanje svih tih reci u jednu bazu. Pokusao sam prreko nekog koda, ali ne ide. Evo ovde sve u jednom zipu, pa pogledajte.
[ Exit @ 07.02.2005. 07:47 ] @
I ja sam u zadje vrijeme nesto u frci sa vremenom pa sam se zbog manje kacio na internet (malo sam se uspavao).Al sad bi trebalo da imam vise vremena
[ Aleksandar Ružičić @ 10.02.2005. 00:13 ] @
Ljudi, jel meni ovo neko nije rekao da smo prekinuli sa radom ili sta?
Ja stvarno nisam imao mnogo vremena proteklih dana (danas naplatih jedan progy - 10 jevrica!!! nije lose za prvi put) ali evo sad sastavih neki kod za Slagalicu. Pogledajte i recite sta mislite.
posto sam mnogo umoran (od tog programa sto prodadoh danas) nisam imao snage (nisam sinoc oka sklopio!) da uradim proveru za ponavljanje slova. Sada npr. ako je ponudjeno samo jedno slovo A ako korisnik sastavi rec sa dva A (i ta rec se nalazi u bazi) onda ce ta rec biti prihvacena (sto je ne moguce jer nema dva A). Takodje nema grafike....

Poz!
[ reiser @ 10.02.2005. 01:29 ] @
Ostaste samo ti i Shadowed :\
[ Shadowed @ 10.02.2005. 13:29 ] @
Nekako sam propustio sve poruke posle one moje tako da nisam znao da ste se javljali pa nisam nista novo postovao.
Inace, zavrsio sam jos pre neki dan kompletno dobijanje cele asocijacije iz baze, sa svim proverama da li postoji dovoljno resenja i sl. Znaci "engine" je gotov ali ostaje da se uradi sama igra (kliktanje, brojanje poena, vreme...). Kako sam mislio da se ne javljate (i dalje mi nije jasno kako sam propustio poruke) a i radio sam na na nekoj kompresiji nisam uradio nista dalje.
Nisam pogledao tu listu reci koju si dao ali ako je to ista ona koja je data ranije onda je problem sa njom sto nema nasa slova.

BTW, sto se mene tice kad zavrsimo ove asocijacije radio bih jos na igri moj broj ako cemo raditi parser za formule (to mi izgleda nakako zanimljivo :)). Ostale igre mi ne izgledaju bas interesantne a i ne secam se cega ima sve. Eventualno sama slagalica ali je ona bas, bas jednostavna...
[ Aleksandar Ružičić @ 10.02.2005. 17:00 ] @
da jeste problem sto nema nasih reci... a meni izgleda MNOGO dosadno da svaku rec pregledam i menjam c sa č,ćč s sa š itd... U pravu si da je slagalica previse jednostavna, evo ja sam je uradio za nekih 10 minuta a bio sam strasnoo umoran, srecom tek sam se sad probudio :D pa sam se vala odmorio.
U pravu si da je zanimljiv parser, ja sam hteo da ga pocnem al' nikako - nemam inspiracije aj zapocni ti ako nije problem pa cu se ja ukljuciti (da naucim nesto)...

Pozdrav!
[ Exit @ 10.02.2005. 17:06 ] @
Nisu ostali samo krcko i Shadowed.Ja nisam imao vremena.Sad skidam ove krckove asocijaije.Jeli to konacna verzija asocijacija?
[ Aleksandar Ružičić @ 10.02.2005. 23:34 ] @
:D, nisu asocijacije uopste (lol) vec slagalica. Shadowed rece da je uradio asocijacije ostaje samo da neko (predlazem da to budes ti - da nesto naucis iz ovoga sto radimo) uradi formu i sva ona "kliktanja" kako rece Shadowed. A evo danas sam malo preradio ovu slagalicu (malo odmarao) nema sad 15 slova nego 12 (kao sto treba da bude) ne mozes da koristis jedno slovo vise puta. E jedini i problem prestalja 'Paste' komanda iz menija na text-boxu, naime ako je ponudjeno jedno slovo 'A' i vi ga kopirate pa pastujete vise puta, mocicete da ga koristite (A) koliko god zelite....
[ Exit @ 11.02.2005. 12:28 ] @
OK. Moja greska.
A sta ja da uradim?

To za paste nikome nece pasti na pamet.
[ Pr0gr4m3r @ 11.02.2005. 19:25 ] @
Pozdrav programeri....Nije me bilo ovih dana,neshto sam u skripcu sa vremenom kao i ostali...Ovi profesori su ludi,uopshte nemaju razumevanja za druge.Prosle nedelje sam imao cak 4 kontrolna i pismeni iz matisha.Otpala mi glava od ucenja.Samo uci,uci i uci.Tako da nisam imao vremena da se posvetim igri ko zna zna,ali nadam se da ce sledeca nedelja biti bolja.Kad sam vec kod igre,stao sam kod baze.Trenutno imam 2746 pitanja ! Interesuje me samo josh neshto.Da li bi bilo dobro da se na kraju napravi jedna jedinstvena baza za sve igre?
p.s
Krcko odlicna ti je Slagalica!
[ Aleksandar Ružičić @ 11.02.2005. 22:15 ] @
pa, ako si primetio ja sam u jednu bazu ubacio reci za slagalicu (tabel '2','3'....'12') i za asocijacije (mada njih i nema bas mnogo, niko da uzme onaj Shadowed-ov Manager i da je popuni :( ...). Nije problem ubaciti i za Ko Zna Zna....
[ Pr0gr4m3r @ 12.02.2005. 08:39 ] @
Mislish da peko Menagera ubacim pitanja za kviz?
[ Shadowed @ 12.02.2005. 09:52 ] @
Ne, menadzer je napravljen samo za asocijacije, ne vidim kako bi se moglo dodati i za "Ko zna, zna". Doduse moglo bi, ali bi to ugrozilo asocijacije koje bi koristile istu bazu (pocele bi da izvlace pitanja i odgovore iz "Ko zna, zna" . Videcu danas da nadjem tu koncanu verziju (melo su mi se pomesali projekti) pa da upload-ujem...
[ Pr0gr4m3r @ 12.02.2005. 15:16 ] @
Da,upravu si.Ali mislim da bi moglo da se uradi i za igru ko zna zna...
[ Aleksandar Ružičić @ 12.02.2005. 19:28 ] @
Citat:
Pr0gr4m3r: Mislish da peko Menagera ubacim pitanja za kviz?

ne mislio sam da se u istu bazu ubace pitanja za Ko Zna Zna i za Asocijacije i Slagalicu. Npr, pitanja za Ko Zna Zna nek budu u tabeli 'Pitanja' i nece imati veze sa asocijacijama koje se nalaza u 'Assotiations' tabeli ni sa recima za slagalicu koje se nalaze u tabelama '2','3','4'...'12' (slozeni po duzini, dakle u tabeli '2' su reci od dva slova, u tabeli '3' su reci od 3 slova....)
Evo poceo sam da radim najtezi deo posla - ubacivanje nasih slova u bazu od 20000 reci (!). Mislim, malo sam sebi olaksao posao pisuci jedan progy koji mi je izbacio samo reci u kojima se nalaze c,s,z. ali i dalje ima dosta posla pa bi mi pomoc dobro dosla....
[ izonic @ 12.02.2005. 23:41 ] @
Imam gotovu slgalicu u Vb sa bazom podataka i latinicnim slovima.
Dijelove koda bih vam mogao postaviti a cio program je velk. Ako vam se isplati skidati ja cu je postaviti.
Pozdrav

[ Aleksandar Ružičić @ 13.02.2005. 00:22 ] @
ta baza sa latinicnim slovima je i vise nego dobrodosla! :D
sto se tice koda ne treba nam, hvala (pogotovu ako je veliki). mozes da pogledas kako smo to uradili, mada je kod radjen na brzinu i ima jos posla do "final" verzije....
[ izonic @ 13.02.2005. 19:15 ] @
Evo Bazu cu postaviti na ovu adresu:
http://www.inet.ba/~izonic/ u direktoriju VB ime Slagalica.zip.
Vasu sam slagalicu malo pogledao.
Pa ako mogu par primjedbi da bi bila jos bolja.
1. Nevidim da moze generisati slova koja imaju dva znaka(Nj,LJ itd)
2. Tabele su podijeljene po broju slova
Evo mali prijedlog.
Sve rijeci smjestiti u jednu tabelu.
Pretragu vrsiti metodom polovljenja da bi to brze redilo tj.
Trazi se prvo rijec od 6 slova pa ako nadje onda 12-6=6 te 6/2=3 6+2=8
znaci trazimo rijec od 8 slova (naravno rijec od 6 slova cuvamo) i ako je sad nismo nasli 8-6= 2 22=1 Trazimo rijec sa 7 slova.
Pozdrav i sretan rad
[ Aleksandar Ružičić @ 13.02.2005. 23:55 ] @
hvala na bazi, upravo je skidam. sto se tice gresaka koje si naveo, znam da ne moze da generise polje od dva znaka, zato ce gotova slagalica biti na cirilici (a verovatno i ostale igre iz kviza). a sto se tice trazenja reci, program ne pokusava da od datih slova sastavi sto duzu rec, vec prvo izabere jednu rec (od 8-12 slova) i onda dopuni array (ako je potrebno, tj ako je izabrana rec < 12 slova) sa nekim random slovima. potom samo popuni polja sa tim array-om (koji se predhodno izmesa)....
[ izonic @ 14.02.2005. 10:10 ] @
Malo kasnije sam bolje pogledao kod i vidio sam da to radi upravo tako kako si objasnio.
Nemoj me pogresno shvatiti ali na ovim prostorim je daleko više rasprostranjeno latinicno pismo pa ako mislite napraviti dobar program ipak mislim da bi ga trebalo raditi na latinici.
Sto se tice duplih slova ja bi vam pomogao jer vec imam kod.
Druga stvar trebao bi da iz baze pronalazi rijeci koje postoje u bazi.
Ovaj kviz se nekada zvao brojke i slova i ja sam tad napravio slova a brojke nisam sto bi trebalo jos napraviti i ovaj je kviz bio jedan od naj popularnijih na ovim prostorima.
Nebi bilo lose da ga u cjelosti uradimo.
Ja licno vise nemam vremena ni volje da ga doradim.
Mislim kad bi ga zajedno radili da bi napravili nesto sto valja.
Pozdrav
[ Pr0gr4m3r @ 14.02.2005. 21:05 ] @
E krcko ,svidja mi se kako si uradio vreme za slagalicu.Posto nemam vremena da detaljnije pogledam code ,da li mozesh da mi napishesh neki prost primer da ubacim u igru ko zna zna?(ja sam to pre radio u status baru ,ali ovo mi se jako svidja)
poz...
[ Dark Icarus @ 14.02.2005. 23:09 ] @
E ja tek sada video da vi ovo pravite (iz nekog čudnog razloga, stalno ignorišem TOP teme... :P)

Pa što ne rekoste ranije da se i ja ubacim

Pošto sam zauzet sa ispitima možda neću mnogo moći da doprinesem, ali opet... Evo, ako vam treba grafika ja doniram svoj DirectX engine. Ili možda kada završite sa svim elementima igre da mi date kod da ga ispoliram za korišćenje DirectDraw-a i DirectSound-a. Neće povećati veličinu Exe fajla više od 200-300k.

I mogli biste da mi date bazu za "ko zna, zna" da je dopunim pitanjima.
[ Pr0gr4m3r @ 15.02.2005. 09:49 ] @
Mozesh da se prikljucis u tim kad kod hoces.Pomoc nam je uvek dobrodosla.Sta bi ti hteo da radish?
[ Exit @ 15.02.2005. 11:03 ] @
Pomoc je uvjek dobrodosla (posebno u vezi grafike). Mnogo za citav projekat znaci
dobro uradjena grafika i zvuk. Tu bi Dark Icarus mogao da mnogo doprinese :)
[ Pr0gr4m3r @ 15.02.2005. 12:17 ] @
U potpunosti se slazem...
[ Shadowed @ 15.02.2005. 13:16 ] @
Evo, znaci kompletirana je funkcija GetAssoc. U formi se nalazi samo kod koji demonstrira koriscenje te funkcije. Takodje obratiti paznje da se imena kontrola razlikuju od prvobitnih iz krckovog projekta.
Nisam ranije dao kod jer mi nije bio dostupan...
[ Exit @ 16.02.2005. 14:28 ] @
Ja ne mogu da statujem Shadowedov projekat.
Prikazuje poruku da ne moze da nadje biblioteku i oznacava dio koda
[ Shadowed @ 16.02.2005. 15:03 ] @
Koji deo koda?
[ Exit @ 16.02.2005. 20:33 ] @
U redu je tvoj kod nego meni nije nesto kako treba.Nesto oko Referenci.Moracu da to rijesim
[ Marko_L @ 16.02.2005. 22:03 ] @
Verovatno nemaš referencu na Microsoft ActiveX Data Objects (ADO).
[ Exit @ 17.02.2005. 13:28 ] @
Nisam imao pa sam je dodao al opet nista
[ Shadowed @ 17.02.2005. 17:42 ] @
Znam da je u redu kod :) ali ako kazes kod kojeg dela prijavljuje problem lokse ce se utvrditi u cemu je problem.
Inace ovako na slepo, pretpostavljam da je problem sa razlicitom verzijom ADO-a. Probaj da instaliras najnoviji MDAC (oko 5MB), potrazicu adresu...
[ Exit @ 18.02.2005. 12:46 ] @
Gresku prikazuje kod ADO.U onom djelu koda koji povezuje projekat sa bazom.
A na kojoj adresi da nadjem najnoviji MDAC ?

Imam jos jedan problem nevezan za ovaj projekat.
Kad koristim App.Path stalno usmeruje prog na C:\Program Files\Microsoft Visual Studio\VB6 a tamo ne moze da nadje bazu.
[ Shadowed @ 18.02.2005. 15:01 ] @
http://www.microsoft.com/downl...85d0506396c&DisplayLang=en
ili direktan link
http://download.microsoft.com/...8851-49ae3777586f/MDAC_TYP.EXE
[ Exit @ 19.02.2005. 13:56 ] @
Downloadowao sam.Sad radi kako treba.Xvala


A sta da radim za App.Path?
Mozda ga pogresno koristim?
[ Shadowed @ 19.02.2005. 15:14 ] @
Probaj da pokrenes projekat duplim klikom na ikonu umesto sto prvo pokrenes VB.
Ako ne radi ni tako, pa, uvek mozes da iskopiras bazu u taj folder - C:\Program Files\Microsoft Visual Studio\VB6
[ Exit @ 19.02.2005. 22:25 ] @
Meni je problem kad ja pravim program i koristim App.Path pri pokretanju programa pojavljuje se greska da ne moze da nadje bazu.
[ Aleksandar Ružičić @ 23.02.2005. 10:23 ] @
Pozdrav ljudi! nije me bilo neko vreme (iz opravdanih razloga - pad sistema. URGH!! taj WINDOUZ!!!) al vidim da niste bas nesto mnogo odmakli (:P shala) prvo moram da pohvalim GetAssoc funkciju, svaka cast Shadowed! A sto se tice DirectX-a ja sam i vise nego za! :D. Vise puta sam pokusavao da naucim DX al nikako da nadjem pravu dokumentaciju (lol) Ako je taj tvoj engine, Dark Icarus, malo jednostavniji (koliko to moze da bude u DXu) bachi ga ovde na forum, mi smo se ionako okupili na ovom projektu da bi nesto naucili.

Pozdrav Svima!
[ Exit @ 28.02.2005. 12:50 ] @
Ocel' nesto da se desiiiiiiiii???
Sto niko nista ne pise?
[ Mladen_Perisic @ 28.02.2005. 12:58 ] @
Hm... Pa kako ce da se desi? Mislim, koliko ljudi koristi VB da bi nesto isprogramirao kroz DX? Pojednostavljeno. DX se, naravno, uglavnom koristi za igre. A VB niko (bar da ja znam nekog od profy ko ga koristi) ne koristi za igre. Svakako, tema je zanimljiva i mene licno mnogo interesuje. Cisto da znam kako da napravim efektniji interfejs :-)).Inace, koga interesuje pravljenje igara neka radi u Delphiju ili C++...Inace, na MSDN cdu koji si (nadam se) kupio uz instalacioni disk VBa dolazi uputstvo kako koristiti DX u programiranju. Nazalost, kad sam ja nesto slicno pokusao, otkrio sam da je vrlo zajebano (sorry na izrazu) i za moj mozak pretesko.
[ nika100 @ 28.02.2005. 20:24 ] @
Ako hocete mogu da vam pomognem!
Npr.Mogu napraviti programcic da score exportuje u EXE fajl.
[ Exit @ 01.03.2005. 13:40 ] @
OK.Napravi taj prog ( da score exportuje u EXE fajl)
Pomoc je dobrodosla
[ Aleksandar Ružičić @ 01.03.2005. 20:04 ] @
Citat:
nika100:....Npr.Mogu napraviti programcic da score exportuje u EXE fajl.


apsostrumpfno nepotrebno! zasto bi kog djavola eksportovali u exe??
[ Exit @ 01.03.2005. 21:34 ] @
Neka pravi.Ionako je ovo zamisljeno za vjezbanje
[ Dark Icarus @ 01.03.2005. 23:11 ] @
Citat:
Mladen_Perisic: A VB niko (bar da ja znam nekog od profy ko ga koristi) ne koristi za igre.
KHM!
Citat:
Mladen_PerisicInace, koga interesuje pravljenje igara neka radi u Delphiju ili C++...
Ako taj neko hoće da radi u game programming industriji, npr. da ode i da programira za EA, onda neka uči isključivo C++. A ako hoće da pravi igre kao lone wolf, a ne zna ni jedan jezik, Delphi je bolji izbor i od C++a i od VBa.
Citat:
Mladen_PerisicInace, na MSDN cdu koji si (nadam se) kupio uz instalacioni disk VBa dolazi uputstvo kako koristiti DX u programiranju. Nazalost, kad sam ja nesto slicno pokusao, otkrio sam da je vrlo zajebano (sorry na izrazu) i za moj mozak pretesko.
Uopšte nije zajebano zato što je VB, nego zato što je to DirectX. Jes' kao DX kod je čitljiviji u C++u nego u VBu.

Istina je da se VB ne koristi za profi igre, zato što profi igre pucaju na grafiku, znači treba im brz i efikasan kod a C++ je, granted, mnoooogo brži od VBa. Ali kada malo bolje pogledaš to nije uopšte bitno za "manje" developere. Razlog: šta je sporo danas, radiće sutra, kada jača konfiguracija postane standard. Kada sam radio u VBu na 133MHz, priznajem, seckale su sve igre koje sam tada pravio. 3 godine kasnije, standardna konfiguracija je bila 1GHz i od tada moje igre rade BESPREKORNO. Pošto nisam velika firma koja mora prva da izbaci najlepšu igru, mogu sebi da priuštim da 'ladno radim u VBu i da se ne nerviram.

A kombinacija VB/DX se ne koristi za mnogo toga, ali iz prostog razloga što support scena za VB game-makere nije toliko velika kao za Delphi ili C++.

Plus, VB je, bar po meni, mila majka u odnosu na C++ kada moraš sam da održavaš i debagiraš kod.

Citat:
Mladen_Perisic:Svakako, tema je zanimljiva i mene licno mnogo interesuje. Cisto da znam kako da napravim efektniji interfejs ).
Pogledaj radnu verziju moje trenutne igre. DX. VB. Interfejs. Voila.

[Ovu poruku je menjao Dark Icarus dana 04.03.2005. u 21:46 GMT+1]
[ TheAlas @ 03.03.2005. 23:27 ] @
Moram da se malo umesam.

Icarus, linkovi su ti 404

Ja sam prilicno iskusan sa igrama u vb i c++, idi na http://www.vbgamer.com/ pa tamo mozes naci odlicne igre radjene u vbu (nisu naravno sve odlicne, ali ima ih!).
Pa onda imas http://rookscape.com/vbgaming/ , ovde mnogo mozes da naucis, ja sam to prevazisao, ali imaj na umu da se sve zasniva na matematici, trigonomertiji, vektorima, complex proracunima, itd. a o 3d igrama i da ne pricam (da, za sada govorim o 2d).

Bez muke nema nauke, za igre je potrebno MNOGO muke. Kao prvo, ako iko hoce stvarno da se bavi igrama, mora da poznaje c i c++ odlicno, to se postize sa godinu dana prakse uz dosta internet/domace literature. Mozes vezbati c++ praveci sitne igrice, igre su odlicne za usavrsavanje programerskih vestina.

Fore sa vbom, tipa: sta ima da se mucim kada mogu sve to u vbu? E pa kao sto sam rekao, ako neces da se mucis onda nema dobre igre.
Zatim, dizajn sledi, cak i ako si super-talentovan, sigurno znas koliko vremena oduzima crtkanje... skoro bilo cega... samo 32x32 ikona zahteva minimum 30 minuta rada.
Pixel art je vrlo zaj**an, za to treba dosta ucenja od iskusnih jer se koriste tehnike koje su usavrsavane godinama radi lepsih slika i naravno vece optimizacije.

Sto se tice DirectX-a, tu nema mnogo sta da se "poznaje", imas msdn pa ako ti nesto nije jasno, imas tu. DX je biblioteka koja OLAKSAVA programiranje igara, ne otezava, laka je za koriscenje i ne zahteva preterano velik kod za recimo prikaz 3d modela, ili neke slike. Problem je u tvom kodu, mozda ti je crtanje kompleksnih 3d animacija, specijalnih efekta na slikama ili 3d efekata spansko selo, ali nema tu nista komplikovano osim algoritama i matematike .

Za 3d igrice je potreban tim ljudi za: teksture, 3d dizajn, engine, zvucnu podrsku, efekte, ambijent, i samu igru.

Za 2d je slicno, samo sto je svaka disciplina 20-ak puta jednostavnija , nema neke nauke oko ambijenta, ili 2d modela (ako dobro crtas), engine je sam deo igre, a sama igra ne zahteva neko mozdano naprezanje... samo dosta kafe i zivaca.

Osim dx-a imas jos mnogo bilbioteka, ja odlicno poznajem famoznu Allegro biblioteku, a imas i OPEN GL koji je glavni Microsoftov konkurent sto se tice 3d igara.
3D Engine mozes da skines sa interneta i koristis, vecina ozbiljnih igara koristi Quake3 engine ili Unreal (to su vec malo vece korporacije), imas i neke besplatne, ili one jeftinije za samo 200-600$.
Naravno, niko ne pocinje sa 3d igrama, kazem... napravi Super Mario igricu (http://www.wieringsoftware.nl, ili www.dosgames.com), to je odlicno za pocetak.

Ja sam bas pre mozda 2 godine napravio neki Mario klon, i jos uvek stoji na:
http://www.planet-source-code....p?txtCodeId=54558&lngWId=1
I igra je bas napisana u vbu, namucio sam se da uradim valjano u vbu (teze je nego u recimo C-u za dos), brzo radi na 200MHz.

I niko ne moze da komentarise c/c++/delphi/vb ako nije guru za iste. Igre se prave LAKSE u c++ jeziku, basic sintaksa je stvarno jadna, masivno koriscenje objekata u vbu je jos gore, i to COM objekata od kojih se vb sastoji, kompilovani exe kao proizvod vba je spor ko djavo. Mislim ima tu jos hiljadu stvari koje te teraju da se zapitas zasto kog vraga radim igru u visual basicu....


Eto, ako nista, barem par linkova koji mozda koriste.

[ Dark Icarus @ 04.03.2005. 21:04 ] @
@TheAlas
Updejtovao sam link, bila je u pitanju glupa context-sensitive greška.

Rasprava VB vs C++ je milion puta vođena i isto toliko puta se završavala flejmovima... složimo se samo da nekome više odgovara jedno, a nekome drugo. Čovek može i te kako da se pomuči i u VBu da bi napravio nešto, obično su programerski problemi sintaksa-nezavisni (najveći deo posla je napraviti algoritam, implementacija u bilo kom jeziku je manje-više prosta). Ono što meni približava VB više nego C++ je jednostavnost: lakše je, meni lično, da čitam i održavam VB kod. Kada budem hteo da pravim novi Doom onda ću sigurno uzeti VC++, dotle... opušteno. Ako je tebi C++ lakši - svaka čast, samo napred! Da, VB jeste spor, i da, nema šta da traži u AAA naslovima. Ali mi ovde ne radimo AAA naslove. DirectX je DirectX, u kojem god jeziku da ga koristiš; komanda DDSBackBuffer.Blt(argumenti) će se izvršiti istom brzinom kao i lpBackBuff->blt(argumenti). Seti se opet šta sam pričao o napredovanju brzine konfiguracija.

Ali idemo malo offtopic.
[ TheAlas @ 04.03.2005. 21:29 ] @
Kako znas da ti je basic laksi kada ne znas cpp?

Dobro, ta diskusija je stvarno bajata .

Dao sam ti linkove, pa na posao!

Ja sam sa 17 godina napisao onu primitivnu igricu (dao sam ti link), mislio sam isto kao i ti tada, dok nisam shvatio da nema nista bez par knjizurina sa temama "Turbo C", "Napradno programiranje", "C++", itd.
Izvorni code te simpaticne igrice mi sada izgleda smesno, pun je propusta, viska, spor je... mada je bolji od vecine igara na tom psc sajtu.

Pogledaj moju igru Cuballs:
http://www.planet-source-code....p?txtCodeId=50951&lngWId=1
Nju sam napisao za oko... 20 sati, ne koristi nikakve biblioteke, vec samo GDI32 apije i neke vb objekte, radi odlicno i na 486ici.
Radi se o zaraznoj logickoj igrici.
[ TheAlas @ 04.03.2005. 21:51 ] @
Skinuo sam tvoju igru sada, ali ne radi bas najbolje .

Moj monitor podrzava max. 800x600@55 rezoluciju, mogao si da napravis neki ini fajl sa osnovnim sistemskim opcijama u koje spada i rezolucija i brzina osvezavanja.

Zatim, video sam da koristis bitmape sa paletama od 24 bita, i to svaki bitmap ima svoju posebnu paletu, sa recimo 8mb video memorije igra bi bila... straaasno spora.

Verovatno se ne razumes u palete, ali barem svedi bitmape na 8 bita (256 boja) u nekom programu poput PhotoPainta ili PhotoShopa, to ubrzava igru za najmanje 50%, plus smanjices download na oko 600kb, a i kvalitet ostaje isti posto nisi bas primenio preterano mnogo boja u slikama . Tvoj program ce koristiti samo 256 boja za crtanje svake slike, maksimalan neoznaceni 8-bitni broj je 255 a 24-bitni je 16777215.

Gde je taj CODE? Zar je igra toliko velika i komplikovana, da se bojis da ce je zlonamernik ukrasti ?
Open-source, open-mind, bez koda igra ti ne vredi nista jer ti niko nece pomoci u razvoju, a postoje odlicni sajtovi preko kojih mozes dobiti veliku podrsku ljudi kojima se svidja koncept igre, sadasnji kod, itd.
Ukljuci se na one sajtove koje sam ti poslao, posalji svoje kodove i ideje, trazi pomoc, ako nemas dosta love za investiciju onda je najbolje resenje open-source, tako mozes i koristiti i tudji source za dzabe, ako ti vlasnik dozvoli...

[ Dark Icarus @ 04.03.2005. 22:41 ] @
Citat:
TheAlas:Moj monitor podrzava max. 800x600@55 rezoluciju, mogao si da napravis neki ini fajl sa osnovnim sistemskim opcijama u koje spada i rezolucija i brzina osvezavanja.
U stvari, po instalaciji će se detektovati konfiguracija, ali pošto je ovo samo probna verzija ti praktično otpakuješ prefs.dat fajl koji je neka moja prethodna verzija igre napravila. Zameni prefs.dat ovim fajlom koji ti šaljem, igra će početi u 800x600x16, ali nisam optimizovao igru za tu rezoluciju pa će se negde preklapati tekst i slike.

Ma znam ja sa paletama, ali ću do izlaska igre raditi sa transparentnim teksturama u RGBA modu tako da custom palete otpadaju.
Citat:
TheAlas:Gde je taj CODE? Zar je igra toliko velika i komplikovana, da se bojis da ce je zlonamernik ukrasti ? Open-source, open-mind, bez koda igra ti ne vredi nista jer ti niko nece pomoci u razvoju, a postoje odlicni sajtovi preko kojih mozes dobiti veliku podrsku ljudi kojima se svidja koncept igre, sadasnji kod, itd.
Očigledno si potcenio moju igru; ja pravim shareware projekat, i radim ga sam; sve što mi treba mogu sam da isprogramiram, tako da mi Open Source pristup nije potreban (iako je bio planiran jedno vreme). Plus, kod JESTE prilično velik i komplikovan (do sada ima ~550K a to nije ni trećina planiranog koda).
[ TheAlas @ 04.03.2005. 23:28 ] @
Opet ne podrzava rezoluciju , ali hvala u svakom slucaju.

Znaci podesi 800x600 sa refresh rate-om od 55 hz. Ako ne podrzava, nema veze, ionako niko ziv vise ne koristi monitor koji lista na 55hz.

Pa dobro, to 500kb u vbu ne znaci nista, vb pravi masivne izvrsne fajlove mada donekle imas kontrolu velicine optimizacijama, ali ako zelis sam da odradis sve onda je shareware dobro resenje. Nikako ne podcenjuj open-source projekte, postoje vb projekti sa preko 40 000 linija koda, koje odrzavaju i povecavaju najveci programerski gurui, kojima je vb u sustini hobi (i to najvise od kako se vb.net pojavio ).

Imas dobre (ne za bas svaki ukus) igre na: http://www.totallyscrewed.net/
sve su pravljenje u vbu, uz dosta muke... i naravno bugova i propusta koje zamenjuje odlicna... tako reci, igrivost.

Vazno je da ne preterujes u izradi neke igre, ne mozes sam da radis 15 sati dnevno jednu istu igru, od toga vecina ljudi izgubi razum a i samim tim volju za dalji rad na projektu. Upravo zato 80% projekata koje radi jedan jedini covek ostaju zaboravljeni na nekom geocities sajtu ili jos gore na cdu ili disketi, i to ponekad 90% zavrseni projekti. Ja ako bih ikada poceo da radim neku ozbiljniju igru, bio bi neki open-source projekat koji bi se pojavio za download odmah posle prve funkcionalne verzije, koji moze kasnije da se unapredjuje, naravno uz pomoc zajednice. Multiplayer igre su najpopularnije danas, i to nema veze da li se radi o 2d ili 3d, vazna je zabava, obican java online sah moze da privuce gomilu stalnih igraca...


[ Dark Icarus @ 04.03.2005. 23:43 ] @
Stvarno ne radi? Sorry... (pomoglo bi ako možeš da mi kažeš kako da u DX7.0 DDRAW podešavam kompatibilnost sa refresh rate-om). A kad kažem 500kb mislim na 9,347 linija koda. btw. Sviđaju mi se igre, SoM je SJAJAN. Nemo' ništa da se brineš, moja prva igra je imala 30x gori kod. Pozdrav.
[ TheAlas @ 05.03.2005. 10:43 ] @
Code:

DirectDrawObject.SetDisplayMode 800, 600, 32, 55, DDSDM_DEFAULT



Deo artikla iz MSDN biblioteke:

Code:

HRESULT SetDisplayMode(
  DWORD dwWidth,        
  DWORD dwHeight,       
  DWORD dwBPP,          
  DWORD dwRefreshRate,  
  DWORD dwFlags         
);


dwWidth, dwHeight
Sirina i duzina moda

dwBPP
Broj bajtova po pikselu tj. bits per pixel (logicno, sto je manje, igra je brza)

dwRefreshRate
Brzina osvezavanja. Ako je parametar 0, koristi se default vrednost. Ja sam sta

dwFlags
Ovo moze biti samo DDSDM_DEFAULT ili DDSDM_STANDARDVGAMODE sto simulira prastare dos igre, tzv. mode 13, to ti u sustini nikada ne treba, uvek stavi 0.


Kao sto vidis c++ verzija daje rezultat promene video moda (HRESULT je alias za Long, 32bitni integer, a DWORD je "rec"... isto 32bitni broj), pa mozes da proveris je li sve ok. Verzija za vb je napisana posebno, znaci nikako nisu ista ta dva DX-a, dve razlicite i odvojene biblioteke .


Na vbgamer mozes da postavis shareware vb igrice, sajt je vrlo popularan, neka vrsta kluba nezavisnih programera vb igrica , neko vreme si cak mogao da skines slicicu koje su svi stavljali u igrice, na kojoj pise "Powered by Visual Basic".


Poz.
[ Shadowed @ 05.03.2005. 12:45 ] @
E, ljudi, jes' da je ova slagalica usporila al' nemojte toliko u offtopic.
Otvorite drugu temu...
[ Exit @ 06.03.2005. 11:08 ] @
Ovo je tema "Da li je moguce napraviti kviz TV SLAGALICA u VB?" i treba se nje manje-vise pridrzavati.
Za rasprave kao DX ili VB vs C++ otvorite novu temu.
Ako neko ima neku sugestiju za TV Slagalicu neka je slobodno kaze
[ Pr0gr4m3r @ 25.04.2005. 14:16 ] @
Evo prolece doslo,sve procvetalo samo nash kviz i dalje stoji...:)
Pozz junoshe i deve...Nije me bilo dosta dugo ,(crko mi HDD,pa dok sam nagovorio moje da mi kupe nov...) pa sam odlucio da svratim malo na ES da vidim shta se deshava shta ima novo...Poshto nam se blizi raspust imacu dovoljno vremena da se posvetim VB-u.Moracu ispocetka da pisem igru Ko zna zna...ali shta je tu je...Medjutim nije sve tako crno .Uspeo sam da sa onog HDD izvucem neke podatke medju kojima se nalazio i onaj "prashavi" folder TV SLAGALICA.Tako da sam se malo pocetio dokle smo stigli i kreno da radim...(nadam se da cu podstaci i ostale koji su bili zainteresovani za ovu temu):))))
[ Exit @ 05.05.2005. 22:27 ] @
Ovo se bas oduzilo
[ l_a_z_a @ 06.05.2005. 18:16 ] @
Ja sam pre pola godine počeo da pravim ovu igru u flashu, al' me je brzo smorilo.
Nakačio sam skočka. Ako vam treba još nešto od grafike pošaljite PP.
[ Pr0gr4m3r @ 08.05.2005. 19:49 ] @
Hvala za skocka super je...
[ rancic45 @ 18.05.2005. 22:37 ] @
A zasto n bi moglo?Kako ces sa grafikom?
[ Rongon @ 21.06.2005. 22:50 ] @
Ja sam uradio "Moj broj", i sve radi normalno. Jedino ne znam kako da VB izracuna izraz koji korisnik otkuca (tj. korisnik klikce na brojeve i matematicke operacije i oni se upisuju u text box). Koja funkcija racuna to sve kao matematicki izraz?
[ Aleksandar Ružičić @ 22.06.2005. 00:51 ] @
pa ne postoji takva funkcija ugradjena u vb moras sam da je napises ;)
a mozes i da koristis skript kontrolu:
dodas Microsoft Script Control na formu (Project->Components) i nazoves je recimo sc
i sad gde ti treba da izracuna neki izraz:
Code:

Resenje = sc.Eval("(3 - 2 ) * 5 + 100 - 2 * 3")

i ovde ce Resenje da ti bude 99 (u ovom slucaju)...
[ timmy @ 22.06.2005. 15:38 ] @
Slucajno naleteh na vasu diskusiju, a mozda mogu bar malo da vam pomognem.
Imao sam davno ideju da se i sam bavim slicnom tematikom, ali su druge stvari u vek bile prece, tako da je projekat nezavrsen. No, mozda bude od pomoci primer kako racunar (grubom silom - kombinatorikom) nudi resenje igre "moj broj". Trebalo bi nadograditi sa zagradama, i da radi u pozadini dok takmicar razmislja (za par sekundi verovatno dolazi do najblizeg broja).

Vise kao ideja nego kao nesto korisno...

[ Rongon @ 16.08.2005. 15:03 ] @
Evo, ja sam zavrsio moj broj (u stvari se zove Pravi broj).
Idite na:
"http://sava-minic.4t.com/download.htm" i onda download-ujte "Pravi broj".
Nadam se da ce vam se svideti.

[Ovu poruku je menjao Rongon dana 16.08.2005. u 16:04 GMT+1]
[ l_a_z_a @ 31.08.2005. 21:29 ] @
http://www.rts.co.yu/jedna_ves...rce=komentar&IDNews=123173
[ ALGHEN @ 18.02.2006. 15:43 ] @
Pretpostavljam da je ova tema, nazalost, davno zaboravljena :(
meni treba pomoc koja je ovde iskoriscena.
Naime, napravio bih nesto kao slagalica, ali imam problem sa logikom i sa kodom:
Kako da izvucem iz baze rec koja je sastavljena od datih slova.
Nije problem kada ih ima 12, postavicu SQL upit sa SELECT * FROM ime_tabele WHERE kolona LIKE "%A%" AND kolona LIKE "%B"% AND kolona LIKE "%C"% AND kolona LIKE "%D"%.......
Mada mi ovo u startu ne izgleda kao najbolje resenje, vec kao najgore...
E sad, ako ne postoji rec od 12 slova, ovaj gore preopsirni upit ja vise ne mogu da primenim na reci od 11 slova...Kojih 11 da izaberem za LIKE upit, a permutacija i kombinacija ima mnoooogo....
Ne znam dal sam dobro objasnio moju "zbunu" ali sustina pitanja je: "Kako da izvucem iz baze ili DataSet-a rec koja je sastavljena od datih slova???"
Pisao bih to u C#.

Unapred zahvalan...
Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao ALGHEN dana 18.02.2006. u 16:46 GMT+1]
[ Shadowed @ 18.02.2006. 18:19 ] @
Izvuci sve reci duzine 12 iz baze pa onda u kodu proveri koje odgovaraju. Pa ako ne nadjes onda izvuces sve cija je duzina 11 itd.
[ nika100 @ 10.07.2006. 11:51 ] @
Ja iz one baze reci napravio kompresor fajlova :)
[ Stefan1986 @ 12.07.2006. 13:30 ] @
radi li ko šta na slagalici, ili ste svi odustali?
[ Aleksandar Ružičić @ 12.07.2006. 18:07 ] @
ja sam odustao :D

losa organizacija od pocetka, nije postojao jasan cilj...

mada nikoga nista ne sprecava da pokupi sourcove ovde objavljene i da dovrsi zapoceto :) (ja trenutno imam jedan veliki projekat tako da necu moci da se prikljucim novom timu, ako igra bude razvijana timski)
[ Crtani @ 24.07.2006. 13:38 ] @
Citat:
Stefan1986: radi li ko šta na slagalici, ili ste svi odustali?

radilo se:
http://www.elitesecurity.org/t177853-0#1160833

[ mpecanac @ 31.10.2006. 22:58 ] @
Nije teško napraviti MOJ BROJ. Ali, da li se sećate kviza BROJKE I SLOVA gde je jedan matematičar iz žirija uvek posle igre nalazio približnija rešenja od takmičara. Dakle: kako napraviti program koji će naći najpribližniji (ili tačan) rezultat?

Imam i pitanje: Da li može u SELECT CASE da se kao argument stavi niz?

umesto
Case 1,2,3,4,5,6

da se ubaci nekako
Case NIZ
gde je NIZ Array(1,2,3,4,5)

mpecanac
[ goranvuc @ 31.10.2006. 23:09 ] @
Citat:
mpecanac:
Imam i pitanje: Da li može u SELECT CASE da se kao argument stavi niz?

umesto
Case 1,2,3,4,5,6

da se ubaci nekako
Case NIZ
gde je NIZ Array(1,2,3,4,5)

mpecanac


Pa jesi probao? Ne moze. Ali moze:
Code:

Select Case Izraz
    Case 1 To 5
        'ovde se radi nesto
    Case Else
        'ovde se radi ostalo
End Select

naravno, ako ti to nesto pomaze.
[ mpecanac @ 01.11.2006. 05:32 ] @
Hvala, znam za
Case a To b.

Ali, kada je niz brojeva nepravilan...
[ mpecanac @ 01.11.2006. 06:00 ] @
A je l' imaš predlog za MOJ BROJ?
[ goranvuc @ 01.11.2006. 06:44 ] @
Imao bih neke predloge, ali na zalost - nemam vremena! Svojevremeno sam i napravio program za podesavanje i emitovanje vise vrsta kvizova koji je isao na jednoj lokalnoj televiziji, veruj mi da je to prilican posao, pa zato mislim da ako nemas vremena i znanja da ga uradis kako treba - bolje da ga i ne radis (narocito ako ne postoji izgled da se doticni program nekom proda).
[ Aleksandar Ružičić @ 01.11.2006. 19:18 ] @
Citat:

A je l' imaš predlog za MOJ BROJ?


ako imas problema sa izracunavanjem "komplikovanih" matematickih izraza (zagrade, postovanje redosleda izvrsavanja operacija) pogledaj ovo:

http://www.freebasic.net/forum/viewtopic.php?t=5740

napisao sam to u FreeBASIC-u mada sam imao i VB verziju (malo prostiju doduse, ali bash ono sto bi tebi trebalo, pogledacu da li je imam slucajno na nekom disku jer ne mogu da je pronadjem na hardu...)


Citat:

mislim da ako nemas vremena i znanja da ga uradis kako treba - bolje da ga i ne radis

pa ako ne pokusa bilo sta kako ce onda da stekne znanje?
recimo ja sam bash bio zainteresovan za ovu temu (parsiranje izraza) a nisam imao nikakvog znanja (doduse imao sam vremena), moji prvi koraci su bili srednje zalosni; pamcenje zagrada i predhodne operacije, i jos dosta stvari koje su samo komplikovale kod a nisu resavale problem u potpunosti (secam se da mi se parser "smrzavao" na desetak ugnjezdenih zagrada), ali vezbanjem (i citanjem neke literature) sam uspeo da napisem dobar bottom-up parser, a SEE (link onaj sto sam dao) je samo jedan deo njega (nemenjen samo za izracunavanje matematickih izraza, ukljucijuci i funkcije kao matematicke faktore)...

poz
[ goranvuc @ 01.11.2006. 19:34 ] @
Ja sam to rekao iz mog ugla, jer od ovog posla zivim, placam poreze...

Ne mogu bas sebi da priustim mesec dana volonterskog rada na projektu koji nema komercijalni potencijal. Naravno, ako nemas nista da radis, super je uzeti neki zahtevni projekat pa se "kaliti" na njemu, ali ja se odavno ne nalazim u toj prici, pa sam zato takav odgovor i dao.
[ rgdrajko @ 09.11.2006. 15:12 ] @
Veoma je lako napraviti program Slagalica. I popis srpskih reci je veoma lako nabaviti jer na adresi www.rasprog.com nalazi se Srpski elektronski recnik Matice Srpske. Ovakve spiskove ima skoro svaki enigmata.
Jedino pretrazivanje velikog broja reci moze predstavljati problem i najbolje je primeniti algoritam zbir ascii vrednosti svih slova iz slagalice, dok u recniku za svaku rec takodje mora biti zbir ascii vrednosti svih slova te reci iz recnika. Uporedjivanjem ovih zbirova mnogo ubrzavate pretrazivanje, posebno kada npr. imate milion reci.
[ rgdrajko @ 23.03.2007. 21:20 ] @
To je previse lako za brojeve. Kod slagalice sa slovima morate posedovati bazu sa recima koja se moze skinuti sa interneta, npr Vujaklijin recnik...
[ mbabuskov @ 23.06.2007. 23:25 ] @
Pretraga reci ce raditi super brzo ako bude u SQL bazi sa indeksom (log2 od milion je oko 30 - znaci 30 citanja iz indeksa).
[ vladica09081985 @ 28.07.2007. 14:31 ] @
Ako vas zanima igra Moj Broj, kao na slagalici, ja sam odavno (jos kada sam bio u srednjoj skoli) uradio jedan takav progra.

Odite na andersu: http://vladica_radivojevic.somee.com/download.asp

Tu su jos neki moji programi. Inace svi su uradjeni u VB6.
[ X Files @ 28.07.2007. 15:38 ] @
Pogledaj ovu temu:
http://www.elitesecurity.org/t...j-BESPLATAN-software-ovoj-temi

Inače, Milonera ne mogu da pokrenem jer nakon učitavanja resursa dobijam sijaset poruka "Class not registered...", itd.

Igra Moj broj radi, ali mi se ne dopada što mi menja rezoluciju ekrana dok traje igra. To bi trebalo modifikovati.
[ vladica09081985 @ 28.07.2007. 16:25 ] @
X Files:
Znam za taj bag oko frekvencije monitora pri promeni rezolucije.
Tada sam imao staru masinu pa mi to nije licilo kao bag. Ima to jos po koji bag... Mogu to popraviti ali ne vidim smisao svega toga. Malo ko ima u opste volju da se bahce matematikom.
U svakom slucaju ispravicu tih nekoliko bagova, najkasnije za 2-3 dana.

Milioner je stara boljka. Nebih da se vracam na to. Ukratko ako imas VB6 instaliran nebi trebalo da bude problem. Radi se o skupu neregistrovanih ocx i dll fajlova i to je razlog sto zeza.
[ vladica09081985 @ 28.07.2007. 18:39 ] @
Izmeni sam kod u igrici Moj Broj. Sada radi kako treba. Probacu da sredim i Milionera.

link: http://www.vladica_radivojevic.somee.com/download.asp
[ X Files @ 28.07.2007. 19:10 ] @
Sada ima drugi problem:
[att_img]
... Ima li taj VB6 Wizard za instalacionu proceduru, pa da registruješ te OCX?

EDIT: Izgleda da je iz DRUGOG klika na EXE proradilo :) Hm... sad radi!

[ vladica09081985 @ 29.07.2007. 09:39 ] @
Moze da se napravi instalacija. Ali radi i bez nje sve sem milionera.

Ako ima ljudi koji bi hteli pomognu testiranjem kako bi profunkcijonisala ova varijanta milionera, neka mi se jave. Pa da testiranjem na razlicitim Win OS utvrdimo sta zeza.

Milioner bi zasigurno radio kada bi se pre toga instalirala celokupna instalacija mog programa za evidenciju zaposlenih (zove se "Licenca"). Problem je njegova tezina od oko 9MB. Ali nisu svi ti fajlovi potrebni, pa ako neko hoce da pomogne (kao sto vec rekoh) neka se javi.
[ Y-DECK @ 29.01.2008. 11:09 ] @
Evo, mene ova tema zainteresovala, pa sam dosao. Prvo: ne znam o kakvo milioneru pricas, sorry, pojasni mi. Drugo: Ne vidim problem sto je tezak 9 MB, ali uopste ne vidim problem. Imas te razne zippere i tako to ako hoces da ga smanjis? I da: gde mogu da downloadujem tu verziju (ne znam jesi li uopste postavio link)?
[ Shadowed @ 29.01.2008. 12:41 ] @
Milioner se odnosi na igru baziranu na kvizu "Zelite li da postanete milioner".
[ Y-DECK @ 29.01.2008. 12:59 ] @
To sam mogao da zakljucim ali procitajte moj post odgore /\
[ Y-DECK @ 22.02.2008. 18:15 ] @
Da li ste vi zavrsili tu slagalicu? Ako jeste, da li ste postovali link za download?
[ Aleksandar Ružičić @ 22.02.2008. 19:50 ] @
pa prodji kroz temu, mozes da skines gotovu slagalicu i asocijacije (samo sto je baza prazna :D)
[ Y-DECK @ 23.02.2008. 11:17 ] @
Daj mi link za to. Ja ovde ne vidim nista.
[ Aleksandar Ružičić @ 24.02.2008. 10:03 ] @
opet ti kazem, prodji kroz temu, evo ja sam sad "preleteo" pogledom i nasao sam i asocijacije i slagalicu...

samo obracaj paznju na poruke koje smo pisali Shadowed i ja i nacices
[ misao @ 08.07.2008. 03:23 ] @
Drugari, jel' se radi jos na slagalici?

Samo pitam...
[ mbabuskov @ 04.08.2009. 12:10 ] @
Napravljena je web varijanta svih igara na sajtu slagalica.tv

Zanimljivo da za igru Slagalica ima baza reci, ali se jos naknadno proverava. A igra "ko zna zna" radi kao Milioner sa po 4 ponudjena odgovora. Nekako mi se cini da je bolja ova web varijanta nego da se downloaduje exe. Em sto mozes odmah da igras, em sto radi i pod Mac-om i Linux-om.
[ baki123 @ 31.08.2009. 06:41 ] @
Program iz VB 2008 se može preuzeti na

http://rapidshare.com/files/272666805/kvizcd.zip

Raspakujte ga i pročitajte "Procitaj me.doc"

[ baki123 @ 01.09.2009. 12:39 ] @
Nove lokacija za download kvizdc.zip su

http://www.nawelny.com/en/files/008El8Y3UpIoAAReS7Q/kvizcd.zip

ili

http://filemoon.com/en/file/2628/kvizcd-zip.html
[ baki123 @ 02.09.2009. 13:15 ] @
Prethodni program je imao neke greške oko registracije.

Ovo je ispravljena verzija i ne zahteva .NET Framework 2.0

koji je takodje generisao greške.



Link je:



http://www.nawelny.com/en/files/008NQkr3GMTDQwjyvFT/kvizcd.zip



Pozdrav svima
[ baki123 @ 03.09.2009. 06:10 ] @
Izvinjavam se svima koji su downloadovali program sa zadnjeg linka koji je naveden.

Potkrala se mala greška u paketu.
Greška se ispravlja tako što nakon raspakivanja programa u folderu koji se formira promenite
naziv fajla "setup.exe" u "setup1.exe".

Pozdrav svima.
[ Sofrontije @ 03.09.2009. 06:42 ] @
Postoji vec setup1.exe i setup.exe, ali program i dalje ne radi kod mene. Bljesne na trenutak i sam se iskljuci.
[ baki123 @ 03.09.2009. 07:36 ] @
Moguće su greške:
Ako je operativni sistem VISTA
ili ako je operativni sistem tako podešen da ne dozvoljava upis (Readonly) u windows folder.
Uzrok greške je isti.
Takodje se ta greška javlja ako nakon instalacije otvarate fajlove u c:\k1v2i3z folderu.
Probajte da obrišete ovaj folder, omogućite upis u windows folder ako nije moguć i startujte instalaciju
ponovo.
[ baki123 @ 03.09.2009. 08:27 ] @
Sofrontije,
ako ovaj zadnji savet nije pomogao pošalji mi na [email protected] tvoju adresu i telefon (pošto vidim da si iz Beograda).
Došao bi do tebe da pogledam šta može da pravi probleme da bi napravio verziju koja bi to prevazišla.
[ nele1 @ 17.09.2009. 21:47 ] @
Đe b'a zapelo
[ Rajkoogi @ 28.11.2023. 16:47 ] @
Da li je neko napravio neki program sa svim igrama iz slagalice? Treba mi za školu deci organizujem takmičenje.
[ MilanCeNS @ 28.11.2023. 17:07 ] @
>
[ Rajkoogi @ 28.11.2023. 17:53 ] @
!
[ MajorFatal @ 29.11.2023. 16:48 ] @
Citat:
Rajkoogi:
Da li je neko napravio neki program sa svim igrama iz slagalice? Treba mi za školu deci organizujem takmičenje.


Jeste. Dobro.