[ sojic @ 03.02.2005. 12:56 ] @
Imam neke prijatelje (dvojica), na jedog mu crkla ploca (i procesor najverovatno), drugom CD Rekorder zeza (tesko cita, pucau CD-a), a pre neki dan i nesto se desilo, nema slike (pretpostavljam da je graficka ili ploca, nisam jos proverio).

Zajednicko za ova dva slucaja je sto je kompjuter bio u mnogo hladnu prostoriju.

Dali je moguce je ovo zbog hladnoce?
[ miki321 @ 03.02.2005. 13:03 ] @
kako ucimo u skoli procesor nece da radi ispod 5°C
za ostalo ne znam
kopmpjuter voli kad mu je hladno
[ BeastMaster @ 03.02.2005. 14:02 ] @
Ili si ti to Miki pogrešno naučio, ili vas pogrešno uče...
[ miki321 @ 03.02.2005. 14:15 ] @
ispod -5°C
[ Milos Stojanovic @ 03.02.2005. 14:38 ] @
http://www20.tomshardware.com/cpu/20031230/
5GHz record at -190°C.
Tako da procesoru sigurno ne smeta :)
E sad, na nekim haddiskovima, kao i većini laptopova (mislim na one za obične smrtnike, a ne terenske i slično) možeš da nađeš
Min Operating Temperature 41 °F (tj. 5°C)
Tako da je vrlo moguće da nekim komponentama smeta i suviše niska temperatura (možda se povećava gustina određenih fluida koji amortizuju određene mehaničke poremećaje, pa to dovodi do kvara, mada samo nagađam, nisam stručan u ovoj oblasti)
[ ssas @ 03.02.2005. 14:42 ] @
A sta je sa kondenzacijom kad se ukljuci racunar hladno-toplo?
[ sojic @ 03.02.2005. 23:14 ] @
Znaci, u glavnom haldno ne smeta.

Ne radi se o naglu promenu hladno-toplo, nego kompjuter je bio u hladnoj prostoriji, gde se ne greje.

Nego, sto sam ja primetio, a mislim da ima veze sa hladnoci.

Kad uklucim kompjuter koji stoji u hladnu prostoriju, kuler (dal na procesor il na napajanje) buci, kad postigne neku 'normalnu' radnu temperaturu, namali ili prestane buka.
[ apex @ 04.02.2005. 00:24 ] @
Citat:
ssas: A sta je sa kondenzacijom kad se ukljuci racunar hladno-toplo?

Kondenzacija nepostoji posto kad upalis racunar on je na sobnoj tj. na temperaturi u kojoj se nalazi, a do kondenzacije dolazi ako se jako toplo unese u jako hladno sto ovde nije slucaj.

E bre a kakav je to lik sto mu je u sobi jako hladno!!! Neradi mu grejanje?
[ Okmijun @ 04.02.2005. 10:33 ] @
Naravno da moze, i to ne od hladnoce, vec od VLAGE
gde je hladnoca, tu je i vlaga, tj kondenzacija, uvek bilo i bice
kome nije jasno nek prouci malo svet oko sebe
i to je to

btw imo sam jednog hitachija hdd, koji se jedva palio na manje od 10 c
(verovatno se ulje za glave steglo)

i sto zezate coveka ako mu je hladno u sobi?!
smesno...
[ Deluxer330 @ 04.02.2005. 13:12 ] @
Treba li ste da ga obucete : ) .
Do sad nikad nisam cuo da komp-u moze da ode nesto na maloj temperaturi , nemislim ja sad na -200 nego -1,-2,-3 , onda bi lap top mog prijatelja vec bio u vecnim lovistima onga svuda vucara po hladnoci po zimi , snegu..... ja licno mislim da kompu vise odgovara manja temperatura , je ti tvoji prijatelji su kupili komp skor ili je mator ?
[ StORM48 @ 04.02.2005. 21:51 ] @
Manite se ljudi Toms Hardware-a i ostalih budalaština. Probajte Vi Vaš kompjuter da stavite u frižider, gde nije ni -20, pa uključite - Ako izdrži 10 minuta, ja Vam kupujem novi. Disk će prvi da rikne, a potom i sve ostalo. Da ne pominjem bakljadu iz napajanja.

Evo i jedne stare teme, koja govori o tome... da ne razglabamo o jednom te istom, iz meseca u mesec.

http://www.elitesecurity.org/tema/36997/0#249744

Pozdrav
[ Okmijun @ 07.02.2005. 08:36 ] @
konacno jedan pametan covek da odgovori nesto
a sto se tice laptopova sto ih svi pominjete
oni se i prave da izdrze -5/-10
i za to i jesu toliko skupi
izgleda da polovina ovde nije mrdnula iz tople sobice u zivot