[ dejanc @ 15.02.2005. 18:52 ] @
Svi govore Corel ovo, Corel ono....
Aj recite sta moze Coreal a ne moze naprimer Photoshop?


zidoo: nema psovanja, i pretjeranih emocija
[ dr ZiDoo @ 15.02.2005. 19:29 ] @
Vidi sinak...

Pre nego kreneš da pljuješ po softveru možda ne bi bilo loše da znaš po čemu pljuješ. Uglavnom, da ja sada ne dužim priču, a objašnjavati mi se neda, ti si upravo pokušao da porediš dve ne uporedive stvari.

Corel - Vektori
Photoshop - Rasteri

* I PS ima podršku za vektore, ako to možemo tako nazvati.

Inače bi ova teba trebala da bude obrisana ili u advocacyu ali neka, možda imaš neko pod pitanje ili ti neko uhvati vremena objasniti fundamentalne stvari po pitanju grafike.
[ bluesman @ 16.02.2005. 00:28 ] @
Dejane, kao da si rekoa "sta bre avion, sta moze avion sto brod ne moze?"

Za pocetak, ne moze da pliva... :)

To su razlicite stvari. A ako si cuo da neko negde spominje Corel, bolje pitaj njega da ti pokaze sta je to, pre nego da postavljas to pitanje ovako javno i na ovakav nacin.
[ StORM48 @ 20.02.2005. 00:33 ] @
Stvarno zanimljiva tema.

Ja bih ovo brisao bez upozorenja...
[ akasha org. @ 03.03.2005. 15:20 ] @
bicu ljubazan da pojasnim jednu sitnicu... :)
kao shto je recheno,
Citat:
Corel - Vektori
Photoshop - Rasteri


Ako, prijatelju ne znash shta to znachi, probaj sledece:
1. Otvori Corel, povuci jednu pravu liniju i zumiraj... x1000, recimo
2. Isto to odradi u Photoshopu i uochi razliku
3. Ako se bar malo bavish crtkanjem, ili dizajnom bice ti jasna razlika

Istina je da pravougaonik mozhesh da nacrtash i u Corelu i u PSu, to stoji :)
[ SerbianRenegade @ 03.03.2005. 15:25 ] @
Dejanc izgleda nezna razliku izmedju programa za vektorsku i rastersku grafiku
[ Dusan Gacic @ 03.03.2005. 23:35 ] @
Uvod:
Kod bitmapirane grafike (prog Photoshop) slika je modelirana sa nizom piksela.
Kod vektorske (prog CorelDraw) slika je modelirana kao matematicki opis kolekcije pravih i krivih linija i oblika.
Prikazivanje ovakve grafike zahteva proracun za generisanje vrednosti odgovarajucih piksela.

Razlike:
Bitmapirani slike karakterisu se kontinualnim tonovima boja i prelaza
Vektorska grafika ima jasno podvucene granice izmedju oblika i homogene boje
Bitmapirane slike gube u kvalitetu ako se uvecavaju
Kvalitet vektorske grafike ne zavisi od velicine slike

Zakljucak:
Najbolje je koriscenje i vektorske i bitmapirane grafike.
[ x centar @ 11.03.2005. 12:59 ] @
alo ljudi da pojasnimo
P.Shop je za obradu fotke, i ne treba se zajebavati u njemu i praviti logotipe il sta ti ja znam vec...tacka
[ MileG @ 11.03.2005. 14:45 ] @
@x centar
Nek si ti njima rekao! :o)

* ja bi ovo odavno zakljucao...
[ iggsy @ 24.03.2005. 00:08 ] @
E jedva se uzdrzash da ne puknem od smeha,
Ja reko' doshao neki zakleti Ilustrator-ista da se pravi pametan pa da ga pokopam, kad ono ... :)))))))))

Jbg, mozda decko postane poznati dizajner jednog dana .....
[ Trully @ 20.04.2005. 00:05 ] @
Corel me bre "hlebom 'rani".
I kako neko moze da pljuje po masterpiece software-u, stvarno mi nije jasno.
Da li si ti i probao uopshte da radish u Corelu?
[ MileG @ 21.04.2005. 01:03 ] @
Ko da u opste mora da zna da radi u korelu da bi pljuvao po njemu. Nije ovo najgori slucaj...
[ krdr @ 24.04.2005. 13:59 ] @
E pa ja cu das pljujem!

Corel je uzasno spor program, pun nelogicnost, sklon padovima. Uvek imam utisak da raidm sa beta verzijom. Od verzije 9 se nista nije promenilo, ali zato 11 ne otvara fajlove 12tice.

Prikaz je uvek los, stalno nesto moram da budzim i ne daj Boze da jos slusam muziku u isto vreme.

Ako hocu da radim prelom, najbrze i najlakse mi je da otvorim InDesign, ako je u pitanju nesto sto moze da stane na jednu stranu, a zahteva crtanje i izvoz u vektore, uzecu Ilustrator. A ako treba da uradim nesto sto moze da ide u bit mapi, crtam nesto fensi,radim loge, skice, sajtove ili sl uzecu XaraX.

Da ne mislite nesto pogresno, zbog politike firme u kojoj radim, svaki dan koristim Corel. I radim u njemu i dobro ga poznajem.

A ako nekog Corel hrani...

Gorak ti je taj lebac sinko, trazi povecanje plate...

PS Ovaj forum mi vise lici na tech support za Corel nego o vektroskim programima generalno. Ne bih rekao da je u pitanju popularnost programa....
[ MileG @ 25.04.2005. 15:54 ] @
Sta reci na sve ovo :o) Covjek jednostavno zna...
[ krdr @ 25.04.2005. 18:53 ] @
:)+)

Pa, moguce je da ponekad i nemam potpune informacije :)+)

Inace, izvinjavam se za onaj moj post skriptum, jer

Citat:
Na tržištu se nalazi veliki broj konkurenata. Na primer, programi kompanije CorelDraw prodaju se bolje od Illustratora i Freehanda zajedno

Marej Demo, finansijski direktor Adoba.

Cela vest:
[url]http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2005&mm=04&dd=25&nav_id=167191&nav_category=161[/url]
[ Trully @ 12.05.2005. 18:58 ] @
Ne bih da provociram, ali probao sam da radim i u In Design-u 2.0 i u
Illustrator-u 10.0 i mogu reci da mi je Corel "najlogicniji" i od jednog i od drugog
programa. Sta je prodavanije od cega me uopste ne interesuje. No hard feelings
ali... neko navija za Partizan, neko za Zvezdu. Licno Corel mi najbolje lezihttps://static.elitesecurity.org/square.gif
[ Trully @ 12.05.2005. 19:00 ] @
Ovo na kraju se ne racuna mislim http//217.26...
[ MileG @ 12.05.2005. 19:34 ] @
Ja licno mislim da je AI bolji od CD ali sam navikao na korel i sta da radim... planiram da se presaltam na AI :o) isto tako sam naviko na kvark ali sad radim u indizajnu. Fotosop je klasika a navika je navika!
[ Buki3d @ 23.10.2005. 11:52 ] @
Svaki program je dobar,onoliko koliko ga savladas.Sasvim je jasno da neko ko
dobro vlada sa Corel-om je u stanju da izradi bolje grafike od korisnika Ilustratora
koji ga nije savladao,i obrnuto.Da bi uopste sudio o dva ili vise programa trebalo bi
oba koristiti,pa na osnovu iskustva nesto reci.
Dve godine sam radio na Corel-u,kasnije presao na Ilustrator i nemam nameru nkad vise se vratiti na Corel.Corel je zderac memorije,spor i nestabilan u poredjenju sa
Ilustratorom.Adobe proizvodi su stabilni,a to je veoma vazan faktor pri radu....
[ MileG @ 23.10.2005. 18:20 ] @
Ljudi to su alati, kao gedore i dizalica sto su. Oni sami nista ne rade...
[ rapsod @ 29.10.2005. 20:27 ] @
Corel je zakon ali ima par vrlo neprijatnih bugova. Recimo kad radi uniju malo komleksnijih obijekata obicno pukne ali ti dozvoli da nesto sacuvas. Najlaksi je za rad sto jest jest za razliku od ilustratora koji je frustrirajuce idiotican.
Neznam zasto corel ne napravi corel 3d. Zamislite kakvo bi to bilo 3d modeliranje!!! Naravo nemislim na modeliranje kakvo se radi u 3d studio ili mayu nego recimo tehnicko 3d modeliranje kao u auto cad. Znaci sve tackica po tackica.
Dobar je i corel rave.

VEKTORSKA GRAFIKA JE ZAKON!!!

Kad ce napravit graficke kartice koje ce radit samo sa vektorskom grafikom??? Ja mislim da bi to moglo. Jedini problem bi bile teksture koje bi takodje morale bit vektorskog tipa.
To znaci da bi trebalo smislit program koji bi idealno pretvarao bitmap u vektorski format.
Za sad ne postoji tako nesto. Recimo sijencenje. Corel ima jednostavne tipove sijencenja ali sto recimo ako treba neko vrlo kompleksno sijencenje. Mada postoji nesto ajde da kazem slicno a to je Ink & paper shader iz 3d studia. Na to bi licilo samo mnogo bolje.

MOZETELI ZAMISLIT IGRICU BEZ PIKSELA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
JA MOGU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
[ codeart @ 20.02.2007. 09:58 ] @
porede se babe i zabe.

To mi zvuci kao "sta moze da uradi word a ne moze i explorer"
[ Zmaj @ 20.02.2007. 13:20 ] @
stvarno se izlupao, pa sta mislis kako danasnje igre rade nego sa vektorima, malo procitaj na temu pa onda pisi, ovo u meni izaziva bes na ovoliku kolicniu gluposti ponarocito sto sav bitan pise VELIKIM SLOVIMA
[ Evelyn @ 21.02.2007. 20:12 ] @
Naravno. Pa samo Corel i postoji za vektorsku grafiku!

Bua... ha... haha...

Corel i sencenje...
Decko, jesi li ti ikad pravio post script? Naravno, iz Corela. Sa transparencijama, senkama etc.
I sta bi dobio, da jesi, a nisi?
[ Its no good @ 22.02.2007. 09:42 ] @
Mozete vi da hvalite Corel koliko god hocete, ali ko se iole ozbiljnije bavi poslovima kao sto su prepress, graficki dizjan...... itd. radi u Ilustratoru. U svim ozbiljnijim firmama kod nas i u svetu vam traze Ilustrator a ne Corel, a zasto? zakljucite sami. Da nebi previse naprezali vase mozdane celije recicu vam 3 od mnogih prednodti a to je KOMPATIBILNOST sa Photoshopom, prikazi boje, senke koje ok izlaze u stampi ( naravno ako znate da ih uradite kako treba)......
itd.
[ Evelyn @ 22.02.2007. 16:09 ] @
Ja ne videh da je neko hvalio Corel.
[ NICS @ 23.02.2007. 07:41 ] @
Ajde malo i ja da se ubacim Corel verzija 4 je poslednja koja je bila O.K. :) Posle toga sam morao radi reda da instaliram verziju 12, inace radim u Adobe vektorskom programu. Kao sto ti predhodni clan rece, napravi PS nece ti bas uspeti ipak je ovo graficki forum kad uraids nesto morass da eksportujes a doticni hmmmm kako da kazem *.cdr ne podrzava ni jedan graficki program
[ Its no good @ 23.02.2007. 09:53 ] @
Citat:
Evelyn: Ja ne videh da je neko hvalio Corel.


Ok ispravljam se, za one koji hvale Corel:)
[ dejanc @ 23.02.2007. 16:17 ] @
a sada da vas pitam ja nesto

zasto izuzetno glupa tema uspe na ES-u, dok zanimljive, poucne ne?

naravno da ne moze da se porede corel i PS
tema je trebalo da se obrise ili barem zakljuca

A razlog postavljanja ove teme je bio cist marketing, jer ljudi otvaraju ovakve stravi... i odgovaraju ... i upustaju se u diskusije...

[ agw.mile @ 26.03.2007. 13:47 ] @
Citat:
Its no good: Mozete vi da hvalite Corel koliko god hocete, ali ko se iole ozbiljnije bavi poslovima kao sto su prepress, graficki dizjan...... itd. radi u Ilustratoru. U svim ozbiljnijim firmama kod nas i u svetu vam traze Ilustrator a ne Corel, a zasto? zakljucite sami. Da nebi previse naprezali vase mozdane celije recicu vam 3 od mnogih prednodti a to je KOMPATIBILNOST sa Photoshopom, prikazi boje, senke koje ok izlaze u stampi ( naravno ako znate da ih uradite kako treba)......
itd.



Corel je nenadmasan za pripremu za rezanje folija na rezacu i graviranje na laserskim i klasicnim graverkama. Nema nijednog proizvodjaca ovih uredjaja koji ne nude drajvere za Corel, dok za Illustrator nisam nasao ni jedanog koji nudi.
[ Its no good @ 30.03.2007. 09:29 ] @
Zato sto ima drajvera za Corel, zato je nenadmasan?
Citat:
agw.mile: Corel je nenadmasan za pripremu za rezanje folija na rezacu i graviranje na laserskim i klasicnim graverkama. Nema nijednog proizvodjaca ovih uredjaja koji ne nude drajvere za Corel, dok za Illustrator nisam nasao ni jedanog koji nudi.


Ostao sam bez Teksta!
[ roycha @ 23.04.2007. 10:32 ] @
idiotizam kao sto neko rece AI je nenadmasan, kao i inD.
Uvek imam utisak kao da sam u PSu a ne nekom zasebnom programu za vektore.
Corel ima dosta prednosti u odnosu na Ai, a to je npr mnogo bolje kretanje, gudes, grid rullers, kako u lakoci postavljanja, a tako i za setup istih. A to sto po firmama traze AI je samo zato sto im se ne isplati da posebno kupuju nezamenljivi PS i posebno CD. Kupe PSCS ceo suite, pa teraj. A kad odes tamo nece niko da te pita dal ces da uradis to u CDu ili AIu. Ionako to sve ide u eps, pdf ili u sta god za stampu. Ista stvar i za 3d vazi ACAD, 3d studio, Rhino, sta god, jel finalni proizvod nije model u programu vec print, odnosno neki proizvod ili medija.
ovo mu dodje ko uporedjivanje 3d studia i rhina koji radi sa nurbsima sto je ekv. vektorima.
pozdrav!
PS. Svako radi u onome sta mu lezi. Ovo je samo moje misljenje o AI-u, ali CD je daleko od savrsenstva, sve ima svoje mane i vrline tako da ni Flash nije u zaostatku za njima.
[ dejanc @ 23.04.2007. 12:41 ] @
jao boze, zasto je ova tema jos uvek otvorena..