[ cronet @ 16.02.2005. 23:41 ] @
Evo kako stoje stvari :

Imam priliku da radim grafičku pripremu za jedne lokalne novine, međutim ne znam koji program da koristim za to .

Znam za Corel li In desing, ali me zanima da li netko zna najbolji program za ovakav posao.

I corel i In Desing se mogu koristiti za to , ali i kod jednog i kod drugog programa je komplicirano uvođenje teksta ( nema nasih fontova i sl. )

Ako netko zna nesto o tome bio bih zahvalan na pomoći !
[ [nq] @ 17.02.2005. 00:46 ] @
In desing. Definitivno.

Potpuno te podrzavam ako zelis cirilicu!

poz :)
[ cronet @ 17.02.2005. 11:33 ] @
A što mislite o "Corel Ventura" ?
[ SupaDucta @ 19.02.2005. 03:12 ] @
Citat:
I corel i In Desing se mogu koristiti za to , ali i kod jednog i kod drugog programa je komplicirano uvođenje teksta ( nema nasih fontova i sl. )


Ma šta ti pričaš... Corel bi koristio za pripremu novina? Majko mila... a komplicirano je uvođenje (!) teksta i nema naših fontova... majke mi, ne znaš šta pričaš, pa ti je bolje da pitaš nego da u javnosti ovakve stvari piskaraš. I zove se InDesign, ne In Desing... i ti bi radio novine? Idi odradi bar 400-500 vizitki, 2000 letaka i 300 memoranduma za početak pa onda nakon 2-3 godine učenja osnova pripreme za tisak i tiska te bar osnovnog upoznavanja s aplikacijama za poslove takvog tipa i nekoliko godina mukotrpnog rada razmišljaj o novinama.
[ MileG @ 19.02.2005. 12:25 ] @
Prva varijanta -> InDesign + PhotoShop + Illustrator (adobe)
Druga varijanta -> QuarkXpress + PhotoShop + Corel
[ [nq] @ 19.02.2005. 22:22 ] @
InDesign + PhotoShop + Corel

ilustrator je mnogo komplikovaniji.

poz :)
[ henrik @ 20.02.2005. 02:49 ] @
notepad+paint+word

corel i photoshop su mnogo komplikovaniji
[ snipa @ 21.02.2005. 07:07 ] @
Citat:
henrik: notepad+paint+word

corel i photoshop su mnogo komplikovaniji


hah da ;) sa tim mozes i new york times da prelomish ;)


btw, InDesign i Photosop, ok solucija ...
[ roto @ 08.03.2005. 10:25 ] @
Radimo lokalne novine sa -> QuarkXpress + PhotoShop + Corel


Sada provaljujemo InDesign


posetite http://oglasihalo.co.sr[url][/url]
[ dukeStepa @ 22.03.2005. 07:00 ] @
Nakon godina iskustva u poslu --->>>
InDesign, Illustrator, Photoshop (i Acrobat naravno).
Svaki od ovih programa je u svojoj klasi zakon i imaces najmanje problema da na kraju dobijes to sto hoces. Posebna prica je Adobe CS paket koji je prava bombona...
[ zelvel @ 26.08.2005. 22:21 ] @
Ove kobinacije sto ti pisu je glupost. Koristi sta znas. Kakve veze ima Kvark sa Korelom itd.
Ako radis novine tipa Blic jos uvek Kvark. A Indizajn mozes da koristis recimo za casopise. Ja radim u Indizajnu sve. U Korelu se ne prelama ama bas nista. Mada sam video tipa koji prelama knjigu u njemu. Posto se ja ne pitam ja mu nisam ni mogao da dam Nobelovu nagradu za muku.
[ MileG @ 27.08.2005. 12:04 ] @
Tebi nisu bas sve koze na broju ili bez veze oces da zapocnes raspravu!?
[ Mmmmmmm @ 15.09.2005. 11:32 ] @
Citat:
zelvel: Ove kobinacije sto ti pisu je glupost. Koristi sta znas. Kakve veze ima Kvark sa Korelom itd.
Ako radis novine tipa Blic jos uvek Kvark. A Indizajn mozes da koristis recimo za casopise. Ja radim u Indizajnu sve. U Korelu se ne prelama ama bas nista. Mada sam video tipa koji prelama knjigu u njemu. Posto se ja ne pitam ja mu nisam ni mogao da dam Nobelovu nagradu za muku.


Da, Blic nije kompatibilan sa Indizajnom. Ako prelamas Blic u Indizajnu, obicno izbacuje neki error... Ili ja nisam provalio sarkazam u ovoj poruci ili neko lupa.
[ NikolaBlink @ 16.09.2005. 00:33 ] @
Citat:
SupaDucta: Ma šta ti pričaš... Corel bi koristio za pripremu novina? Majko mila... a komplicirano je uvođenje (!) teksta i nema naših fontova... majke mi, ne znaš šta pričaš, pa ti je bolje da pitaš nego da u javnosti ovakve stvari piskaraš. I zove se InDesign, ne In Desing... i ti bi radio novine? Idi odradi bar 400-500 vizitki, 2000 letaka i 300 memoranduma za početak pa onda nakon 2-3 godine učenja osnova pripreme za tisak i tiska te bar osnovnog upoznavanja s aplikacijama za poslove takvog tipa i nekoliko godina mukotrpnog rada razmišljaj o novinama.


Apsolutno se slazem.






Uglavnom, nemoj ulaziti u nesto sto ne znas da radis. Imaces samo stetu. A opet sto se programa tice, radi ono sto ZNAS !!! Ali znas!!! Po tvom postu, nisam siguran da poznajes bilo koji program od navedenih. U Corelu moze da se uradi prelom, ali sa kojom mukom, pa nisi svestan.
[ nolezmaj @ 31.12.2005. 12:55 ] @
Najiskrenije, i krajnje prijateljski - ako te zanima priprema novine, ili časopisa za štampu, uzmi kurseve Word-a (da naučiš osnove tipografije - nikako preloma), Photoshopa (osnove rada sa bitmapama, i obradama i pripremama istih), a zatim nađi nekoga ko se ozbiljno bavi prelomom, idi mu na radno mesto, i par nedelja posmatraj i uči kako se radi priprema. Prosto, ima previše toga što moraš da znaš da bi mogao prosto da otvoriš neki program (koliko god da su ovih dana intuitivni), i da uradiš pristojan prelom teksta.
Imao sam prilike da objašnjavam prelom i dizajn strane inteligentnom momku, sa dobrom osnovom korišćenja računara, i iskustvom u radu u Word-u i Photoshopu, pa je za nekoliko nedelja počeo da se snalazi u Indesignu (koji, kada smo već tu, jedini preporučujem).
Cenim tvoje interesovanje, i neću da te odgovaram, ali, ako te DTP zaista interesuje, budi spreman da se mnogo potrudiš da bi naučio sve.