[ djnesha @ 25.02.2005. 16:58 ] @
bojim se da mi superlepak (od 50din) ne osteti memorijske cipove, inace lepim ih na memoriju radeona 9550 (saphire), a jedan bih stavio i na n-force2 cip na maticnoj koji se takodje mnogo greje (ploca je gigabyte 7n400l). kuleri su hand-made, tako sto sam isekao jedno box jezgro
[ Dalibor81 @ 25.02.2005. 17:15 ] @
Pa lepi ih termalnom pastom a ako nju nemas (obzirom da su memorije u pitanju) mozes i tanak sloj silikona.
[ cicika @ 25.02.2005. 17:28 ] @
Kod dobre termalne paste uglavnom izostaje osobina pretvaranja u tvrdu, glinastu masu tako da ta varijanta otpada, iako su hladnjaci za memoriju mali i laki.
[ Miroslav Cvejić @ 25.02.2005. 20:34 ] @
Ja sam pasivne hladnjake za BGA memoriju dobio sa samolepljivom trakom na njima.

Ako ti koje imaš nemaju tu traku na sebi, onda slobodno stavi dve kapi super lepka (50 din.) na suprotne krajeve (dijagonalno) i između stavi u tankom sloju termalnu pastu. Onda ide trik. Dahći malo po tome jer vlaga aktivira super lepak. I onda lepo nanišani i nasloni hladnjak na čip i drži desetak sekundi čvrsto. I to je to... Provereno u praksi. Ja sam tako na ti4200 lepio hladnjake na memoriju.
[ Goran Mijailovic @ 25.02.2005. 21:18 ] @
Miroslave
a koliko dugo drzi super glue, kako se to pokazalo u praksi? Koliko je otporan na temperaturu? Ne bih voleo da mi se jednog dana odlepi hladnjak sa chip seta?
[ slacker @ 25.02.2005. 23:25 ] @
Čuo sam već za super ljepilo da su ljudi ljepili njime NB hladnjake, ali osobno mi se to ne čini sigurno zbog toga što je kasnije problematično za skinuti ako bi slučajno trebalo (npr. za reklamaciju) i što nagriza neke materijale. Zalmanovo dvokomponentno termalno ljepilo je puno sigurnije za memoriju, a i nije skupo (oko 2 eura).
[ Miroslav Cvejić @ 25.02.2005. 23:40 ] @
Drži dovoljno dugo a pošto je lepljeno samo na dve tačke može se skinuti bez primene veće sile. Ali neće otpasti samo. Meni je tako godinu dana stajalo bez problema. I skinuo sam hladnjake kad sam prodavao grafičku kartu. Nije bilo tragova...
[ djnesha @ 26.02.2005. 10:04 ] @
Hm... pa ne znam bas... prvo, sto se termalne paste tice, ja ih i jesam tako zalepio ali, kada se na primer cipset zagreje do neverovatnih 60-70 stepeni, pasta se otopi i kuler otpadne (vec mi se desavalo par puta) ili sklizne jer stoji vertikalno (ploca stoji vertikalno, jel tako) a drugo, mislim da je super lepak preveliki rastvarac za slabasne plastike na cipovima.
Sto se dvokomponentnih lepkova tice, nema sanse to da nadjem..
Nego, moze li to OHO lepkom, mislim da ce da drzi?
[ cicika @ 26.02.2005. 10:53 ] @
Citat:
plastike na cipovima.


Plastika?!
[ djnesha @ 26.02.2005. 14:20 ] @
cicika, ja pokusavam da zalepim pasivce na cipove, imas neki predlog?
[ Dj_Losmi @ 19.03.2005. 16:03 ] @
Ako bas hoces cicika, da plastika je!
I ja imam isti problem pa ne znam cime da zalepim pasivce!
Moze li OHO lepkom?
[ Miroslav Cvejić @ 19.03.2005. 22:10 ] @
Čita li ovde iko temeljno poruke?

Da ponovim. Termalna pasta se razmaže po celom čipu. Onda se obriše sa dva suproitna ugla, kraja, šta već. I tu se stavi po kap super lepka. Malo se dahom ovlaži jer vlaga aktivira super lepak i postavi se hladnjak. I to je to. Dovoljno je jako da drži hladnjak da isti ne otpadne, a opet se može skinuti po potrebi...

Ako vas mrzi, donesite, ja ću da vam to odradim... Free od charge.

[ Dj_Losmi @ 20.03.2005. 14:54 ] @
A da li ce super lepak malo nagristi plastiku(mislim da plastika ne pobledi), posto ako bude reklamacija da ne bude problema?
Pozdrav...
[ JOJO847 @ 20.03.2005. 21:27 ] @
Koliko sam vidio i isprobao jednom, dobro mi se pokazalo Zalmanovo termalno dvokomponentno ljepilo pa vam ga preporučam, cijena je nešto sitno ala 2-3 eura.
Samo jednom kad zaljepiš....više ga ne odlijepiš :)
[ Miroslav Cvejić @ 21.03.2005. 00:44 ] @
Citat:
Dj_Losmi: A da li ce super lepak malo nagristi plastiku(mislim da plastika ne pobledi), posto ako bude reklamacija da ne bude problema?
Pozdrav...


Ne nagriza (bar ja nisam primetio), i pošto se lepi samo na dve tačke to se može po potrebi jako lako skinuti...
[ Dj_Losmi @ 21.03.2005. 11:59 ] @
Ok hvala ,sad cu da zalepim pasivce...
Pozrdav!
[ Aleksandar1992 @ 13.09.2018. 12:53 ] @
ne bih rekao da je super lepak dobro resenje. ima li on uopste neke osobine termalnog provodnika kad se osusi i stvrdne? to je jako bitno. kod mnogo grafickih kartica ne mozes ni proveriti temperature memorija,da znas da li si uopste nesto uradio korisno. samo neke kartice novije imaju senzore za temperaturu memorija,a inace ovako,moze se onim laserskim senzorom proveriti. moze da se desi da bude jos gore kad stavis hladnjake i super lepak,a da to ne znas.
[ mjanjic @ 13.09.2018. 13:07 ] @
Pa kad se stavi lepak, makar i tačkasto, koliko god tanak sloj bio, hladnjak neće lepo nalezati celom površinom.
Postoje lepkovi za to (thermal glue, heatskink glue, Arctic Alumina Thermal Adhesive, i sl.), samo izbegavaj one navodno termalne dvostrano lepljive trake, jer usporavaju prenos toplote.
Neki su koristili i običnu termalnu pastu za CPU, koja može da drži hladnjak ako nema većih vibracija na kućištu zbog nekog ventilatora sa lošim ležajem i sl.
[ Miroslav Cvejić @ 13.09.2018. 13:20 ] @
Neke stvari su se promenile za 13 i po godina...

Tada nije baš bilo dostupno šta je sada normalna pojava i veoma povoljno za nabaviti.

Ono što se nije promenilo je pravilo da se ne otvaraju toliko matore teme.

Ovde se pričalo o GeForce 4 kartici... Koliko generacija kartica je izmenjeno u međuvremenu? :)
[ mjanjic @ 13.09.2018. 14:00 ] @
Pa, u brzini pogledao samo poslednju poruku... mogle bi teme koje su stare NNN meseci da se zaključaju... ili da postoji "arhiva" u kojoj su takve teme i da su tamo automatski blokirane za dalje dodavanje odgovora.
[ gilopile @ 13.09.2018. 14:08 ] @
I ja sam imao tog nekog radeona 9550, neko zalepio hladnjake na memoriju :D Koja glupost, kao da se ta memorija i grejala, samo gubljenje vremena.

Isto i za RAM. Ne znam sada koliko se ove nove ddr4 greju, ali to meni lici samo na ukras. Kad crkne, sigurno nije od prevelike toplote :) Krenuse i PCB na maticnoj ploci da ukrasavaju, lepe nesto preko...izgleda savremenije, pa je uglavnom to i proda.
[ Ivan Dimkovic @ 13.09.2018. 14:28 ] @
Overklokovani ili gusto-pakovani serverski DDR4 hoce i te kako da se greju.

Pitanje je samo koliko je temperatura daleko od kriticne. Ako je vrlo toplo ima smisla dodatno je hladiti kako bi joj se produzio radni vek. Visoka temperatura predstavlja i mehanicki stres (zbog sirenja) a naravno da smeta i samom cipu ako je suvise visoka tj. preko granica za normalan rad.
[ ademare @ 13.09.2018. 17:41 ] @
Taj 9550 , bio oslabljeni 9600 i on po defaultu naravno nije imao nista preko DDR1 RAM-a . Cak je bilo i pasivno hladjenih .

Za memoriju na grafickim uvek je vazilo sve sto je na default vrednostima moze , ali i ne mora hladnjak.

Posebna glupost od kada su poceli da prave pasivno hladjenje , sa velikim hladnjakom koje pokriva i memoriju ! Prvo sto ja nisam video nijednu , ma na koliko TDP da je deklarisana graficka , a da nije vrela i to naravno od GPU. Plus sa tim hladnjakom nece se te kartice naziveti, a na njima RAM ako crkne to ce biti samo od Ogromne toplote koju rasipa GPU i preko zajenickog hladnjaka prenosi na RAM .

Na takve uvek stavim makar i najmanji dodatni ventilator preko hladnjaka i tek onda je covek miran .

Ovo za pasivno hladjene vazi od najstarijih po najnovijih . I kad napisu 20 wati TDP , opet vrelo .

Zato je AMD jedno vreme na low end 2400 , 3450 , stavljao Plasticni providni hladnjak sa malecnim ventilatorom , direktno na GPU . Ej, plasticni hladnjak ? Ja kada sam prvi put to video kada se pojavilo , nisam mogao da verujem , da postoji plasticni hladnjak
[ Zlatni_bg @ 13.09.2018. 22:33 ] @
Memorija uglavnom ne ide pod hladnjake. Cak i na lap topu, SODIMM koji sam ubacio nema nikakav hladnjak na sebi, i temperature u radu variraju izmedju 35 i 43C.

A ovi "heatsinkovi" na desktop memoriji su cista sminka.

P.S. SODIMM koji sam ubacio ima temp senzor u sebi.
[ gilopile @ 14.09.2018. 01:14 ] @
Ivane, govorim opcenito. Da je sminka u pitanju, u 99% jeste i tu nema diskusije. Ako mi nadjes da je RAM crko usled povisene temperature, onda verujem.

Zasto se stavljao hladnjak na Kingstone blue seriju DDR2 i ostale? Hehe, sigurno nije da ce im to parce aluminijuma produziti zivot, vec da mogu da istampaju kojesta i ofarbaju taj modul da izgleda naprednije...nista vise. On se greje na 60-70c i grejace se i sa tim hladnjacima isto.

Ista prica hladiti GF2 MX440 VRAM cipove :)

Zasto sada kad kupujes MB od 400 eur ima presvucenu plastiku preko celog PCB-a, slotovi ofarbani u ljubicasto, na kutiji pise 50.000 sati capacitor i sl?

Ko ce da kupi smedji PCB danas? Demode:)
[ Zlatni_bg @ 14.09.2018. 02:10 ] @
Pa vecina tih "hladnjaka" nije cak ni od nekog toplotno-provodnog materijala poput aluminijuma. Vidjao sam cak i plastiku da se koristi.

Meni je taj dodatni SODIMM slot na kom imam jos 4GB DDR3 na ovom lap topu desno od touchpada, i osetim blagu toplotu tu. DDR koristi 3.3V sa ATXa kada je na PC-ju, to se step-downuje na 1.x V, uglavnom 1.5V za DDR3, nesto nize za DDR4. Potrosnja struje je bas, bas smesna, a PCB je dovoljan da obavi disipaciju toplote.

Trenutno sam na krevetu, ispod mene je carsav, dusek sa memorijskom penom i taj ventilacioni otvor za RAM je skroz zatvoren. Zavrsih pre 5-10 minuta nesto u PHPStormu sto sam radio, i evo su temperature:



Obratiti paznju desno gde je SODIMM senzor. Nema protoka vazduha oko DDR3 modula a temperatura je u niskim 40im. Ako treba, opalicu i neki stress test da vidimo sta se onda desava. U laptopu je najobicniji Kingston 1600MHz DDR3 4GB, uz to ima ja mislim Samsung modul od 4GB integrisan na ploci. DDR3 trenutno apsolutno nema ventilaciju.

Btw, imam jednu MX440 u ormaru, greota mi da bacim taj PC. Trazih pre par dana neke heatsinkove za OrangePi, da stavim na SoC, i nisam uspeo da nadjem hladnjake na MX440 na memoriji :D
[ gilopile @ 14.09.2018. 02:37 ] @
Ma da, Zlatko, ciista paljevina oko svemirskog izgleda komponenti. Sto kazes, neki moduli cak imaju i plastiku :) Mislim da je to neka Kingstone serija bila, onako crven modul sa plasticnim perajima i onda dodje u win-w...dijabola i kaze, `ovaj cu da kupim` :D Skuplji 20-30% modul od `uobicajenog`...show.


Ne idem cesto po ti radnjama, ali drugar me je nekako namolio da odem s njim da kupi neki TV... Brate, kad sam usao u par tih prodavnica i kada sam video kakvo se tu smece prodaje, nisam mogao da verujem i to po kakvim cenama :D Show
https://www.elbraco.rs/kupi/intex-dj215k-bt-9221
Pazi ove kutije sto prodaju, a sto je najgore i kupuju se. Bile 25,000, a to je samo jedan artikal od milion smeca sto se prodaje kod nas

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 14.09.2018. u 03:52 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 14.09.2018. 05:05 ] @
E moj Dragane, ne pratis nove trendove. Sad DDR4 ako ti nema RGB osvetljenje na sebi, dzaba si ga uzimao ;)
[ ademare @ 14.09.2018. 09:56 ] @
Slabo to Kinezi imaju iskorjeno bas za orange . Vidim da fabricki imaju jedan model , ali meni to vise lici na shield kao kod mobilnih telefona na primer , koji vise sluzi protiv interferencije signala , nego sto ima funkciju hladjenja .

https://www.aliexpress.com/ite...=ae803_2&priceBeautifyAB=0

Druga stvar vidim da sada Kinezi umesto klasicnih aluminijumskih hladnjaka , za te male plocice , valjaju Keramicke ? hladnjake ! To nisam probao i nemam pojma da li ima neke koristi . Jer da je keramika bila dobra za hladjenje , ne bi prestali da procesore pakuju u keramicka kucista .

Ovako je tesko naci bas iskrojeno za orange od aluminijuma i dosta je skuplje nego za Raspberry gde se moglo naci dok nisu poludeli sa postarinama za 0.3 $ , tri komada . Evo ovo sada nude iskrojeno za orange , a ima slika i zalepljeno . Ali nije nijeftino jer su hladnjaci prava minijatura .

https://www.aliexpress.com/ite...=ae803_2&priceBeautifyAB=0
[ Zlatni_bg @ 14.09.2018. 11:18 ] @
Ma cepio sam hladnjak za tranzistor/mosfet preko OrangePi cipa, izmedju stavio MX-4 pastu i resio problem :) Hladnjak iz MikroPrinca za par desetina dinara. 4 ARM jezgra na 1.2GHz ispod 65C pod stress testom, na normalnom radu ili idle izmedju 40 i 45C. Termalni maksimum SoC-a je 125C, nisam ni na pola puta dotle :) Ako prevali 65C ide na 1.08GHz, pa dalje spusta ako bas mora, mada sam na drugoj temi pisao kako pravim neku integraciju za OrangePi zero, ako nema loada rade samo 2 jezgra na 480MHz, potom se dize clock na 640MHz, potom pali jos jedno jezgro, potom dize na 800MHz, pa onda pali jos jedno jezgro da dobijem 800MHz, i po potrebi dizem dalje frekvenciju, sa aktivnim monitoringom i prikazom u web panelu.

Ne verujem da nekoga interesuje ali mogu da radim i testove potrosnje, s obzirom da sam ovde pitao i za najbolju semu za "malo pametniji UPS" za to, pitao za neka iscitavanja iz kernela da dodjem to svih podataka... igram se dosta u poslednje vreme s tim. Ali ovde je tema DDR koliko vidim :)

Po mom iskustvu, ako bas mora da se "ne brljavi", staviti STO TANJU termalnu samolepljivu traku!!! Ako moze malo da se brljavi, staviti STRUJNO NEPROVODLJIVU pastu poput MX-4! Svako drugo resenje je vise izolovanje hladnjaka od cipa nego bilo sta drugo.
[ gilopile @ 15.09.2018. 08:53 ] @
Cekaj, pa ima termo lepak. odlicno za te namene, termo provoljiv i lepi.

https://www.kupujemprodajem.co...-oglas.htm?filter_id=164552645

Nesto slicno su stavljali na neke starije m. ploce na cipset. Dodje kao neka guma, hladnjak se lagano pomera, a da ga skines treba bas jaka sila.
[ ademare @ 15.09.2018. 10:24 ] @
Naravno da ima . Evo to ti je ovo , Dobijes 3 komada jeftinije nego u Sremcici 1

https://www.aliexpress.com/ite...=ae803_1&priceBeautifyAB=0

Ima mozda i jeftinije , ali nemam vremena sada da pretrazujem . Kome je hitno neka plati 3 X plus kurire .
[ Zlatni_bg @ 15.09.2018. 11:04 ] @
Dobre su i paste poput Noctua NT-H1. Dosta je gusta, posle par minuta treba sila da se odvoji hladnjak.

Te lepkove nisam koristio jos :)
[ gilopile @ 15.09.2018. 11:08 ] @
Za te male hladnjacice, tipa 1cmx1cm mislim da moze ta pasta ako je ona gusta, hladanjak ga nema pola grama :D. Za vece termo lepak i caos.
One paste 30gr za 300 din sto se valjaju po oglasima nikako. Ispari vodurina i ostane bukvalno prah. Uzas, malo bolje resenje od zubne paste :D
Mislim da ih proizvodi jedan lik kod nas. Receptura mu je krs.
[ mihailo.b @ 15.09.2018. 12:59 ] @
Termalni lepak imaš i po našim radnjama HALNZIYE Termalni Lepak HY910 5g nekih 399 dinara u G***tronu.