[ Pigoza @ 02.03.2005. 12:20 ] @
Ovo pitam jer vecina pojacivaca vecih snaga i onih koji rade u ,,A" klasi, za napajanje koriste naravno trannsformator, grez-diode,i gigantske elektrolite 4x47000uF pa i vise,naravno oni izracunaju da napon na trafou bude manji od trazenog, ali posle elektrolita napon raste za 1.4144, pa pod opterecenjem pada zbog gubitaka.....i na kraju dobijemo otprilike trazeni napon,s tim sto mi se cini da oni gigantski elektroliti od 100 000 uF pa i vise glume rezervoar energije, zar nije bolje sa vecim transformatorom,manjim elektrolitima i stabilizatorom napona.Ne znam zasto se izbegava stabilizator napona,na kraju jel bolje sa stabilizatorom napona ili bez njega-sta je bolje za audio pojacivace?
[ gane1 @ 02.03.2005. 12:48 ] @
Klasa A podrazumeva visok kvalitet zvuka ali i trazi vrlo cist napon,zato su elektroliti velikog kapaciteta!Nema prepreke da stavis stabilizator napona ali tako neces izbeci elektrolite visokog kapaciteta ako zelis mali brum jer u protivnom se anulira svaki napor da pojacavac bude vrhunski!Stabilisani ispravljaci se ne koriste zbog toga sto u A klasi uredjaj vuce stalno struju-dakle mirna struja i struja sa signalom se ne rezlikuju/ili ne znatno/,pa se polazi od toga da ne treba poskupljivati uredjaj stabilisanim ispravljacem jer se pogodnim izborom napona transformatora postize isti efekat kao da ima stabilizator,to jest napon se /malte ne/skoro ne menja!Kao zakljucak moze se reci da ne smeta,ali i da nije potrebno!
[ Proko @ 02.03.2005. 21:37 ] @
Naravno da sa stabilizatorom napona možeš da dobiješ čist napon bez bruma, bez obzira što ulazni napon nije takav. I tome stabilizatori služe, osim što daju stalni napon. Efekat kapacitivnosti se UMNOŽAVA sa pojačanjem tranzistora u spoju najprostijeg stabilizatora sa jednim tranzistorom i zener diodom. (To se odnosi na kondenzator koji filtrira pobudni napon tranzistora, a ne na onaj na grecu). Pri tome najmanja trenutna vrednost ulaznog napona (računajući i napon bruma) mora biti veća od izlazne za pad napona na stabilizatoru. Ako je manji glavni elektrolit, napon bruma je veći, što znači da i ulazni napon mora biti za toliko veći. A napon bruma zavisi od kapaciteta filtrirajućeg kondenzatora i struje koja se troši, a ne od snage transformatora, što znači da se povećavanjem snage transformatora ništa ne dobija na tom polju.
Verovatno se stabilizatori izbegavaju zbog još jednog elementa koji se greje, pogotovo u klasi A gde se pojačalo stalno greje.
Pojačalo u klasi A jeste kvalitetnije od klase AB, ali ne toliko da bi to bilo značajno. Mnogo je važnije odabrati kvalitetne zvučnike, jer to je najslabija karika u lancu ozvučenja. Mnogo više utiču na zvučnu sliku zvučnici, zvučne kutije, pa čak i njihov položaj u prostoriji, pa i sama prostorija. Prostorija ne bi trebalo da ima glatke suprotne zidove i velike čiste površine. Dimenzije su takođe važne, gde je kocka najlošije rešenje, (kao i za zvučne kutije).
[ 1OXB @ 03.03.2005. 23:50 ] @
Po meni nema sustinske potrebe za stabilizatorima napona za izlazni stepen a jos ponajmanje za klasu A iz vise razloga. Ni sa elektrolitima nemoj preterivati... 2x10000 do 15000uF ukupno je dovoljno za skoro sve realne stepene u klasi A (pod realnim podrazumevam do oko 50-tak vati jer sve preko toga je po meni malo nerazumno i neopravdano). Bolje je uzeti 6x4700uF nego 2x15000uF.

Pogotovo obrati paznju na deo PROKINOG teksta koji pocinje sa "Mnogo je vaznije......" jer je to prava i veoma vazna istina koja se previse cesto zaboravlja ili zapostavlja!!!
[ gane1 @ 04.03.2005. 08:10 ] @
Nazalost za graditelje je mnogo manji problem pojacavac nego zvucnici jer su dobri veoma skupi
[ 1OXB @ 04.03.2005. 12:53 ] @
Tacno je to Gane i potpuno si u pravu ali smatram da ljudima treba razbiti verovanje da ce bilo kakvim vrhunskim pojacalom anulirati ili kompenzovati probleme sa zvucnicima i/ili prostorijom. Smatram da u svakom momentu treba imati pred ocima celokupnu sliku i sve sto je sacinjava.
[ nameles @ 05.03.2005. 14:30 ] @
Pa sam si rekao ulogu elektrolita,

niti jedan trafo ne moze zamjenit elektrolit, jer kad pojacalo povuce struju, radi kratki spoj na sekundaru, a elektrolit je upravo ona energija nadopunjavanja... Naravno ne treba trafo biti 7 puta veci od snage pojacala, kao ni kapacitet elektrolita...

A i mislim da ti je netko tu napomenuo, stabilizatiri su vazni u predpojacalu, jer ako tu nije izgladeno, to ce sve prenjeti na izlaz i zvucat ce kao BRUM. Ako je mirna struja mirovanja izlaznig tranzistora, oni nece brumat sami bez dovoda bruma, to iskustva pokazuju... a dodatni fiteri kao zavojnice na napajanjima mogu imat ulogu...

[ 1OXB @ 05.03.2005. 14:47 ] @
"NAMELES" budi malo precizniji kada pises jer uvek racunaj da to cesto citaju i oni sa manje iskustva i znanja pa je red da ne dobiju pogresne predstave o stvarima o kojima govorimo.

Kad pojacalo "povuce struju" nema nikakvog kratkog spoja na sekundaru a elektrolit nista ne nadopunjava vec stavlja na raspolaganje uskladistenu energiju u sebi. Od prilike znam sta si hteo da kazes ali onako kako si napisao ne bi bas svima bilo jasno!

Pozdrav Bora
[ nameles @ 05.03.2005. 15:39 ] @
Ok, ali kondezator nije samo u pojacalima, kad nakon greca dobijes konstatne valove, kondezator ce ih upravo s tom spremninom poravnati, a i to je jeftinija verzija kad se radi o ovolikim strujama...