[ degojs @ 03.03.2005. 03:34 ] @
"Which Distro Do You Recommend?"

I get asked, by more junior Linux users, and people just looking to try it out, which distribution of Linux I use or recommend.
..
I hate every distro I've ever tried.
..
That's right: every distribution of Linux sucks in its own special way. Some just suck less.
However, eventually, no matter what distribution you use, something about it will drive you insane, and you'll try another distro to see if it's any better. What you'll then realize is that, while it may handle what drove you crazy before much better, it handles something else in a way that drives you even more crazy.
..
http://enterprise.linux.com/article.pl?sid=05/03/01/2248250


Ko je ono pitao: "Zašto --- 'kupusara' ?"
[ Gojko Vujovic @ 03.03.2005. 09:54 ] @
Tu bar imaš izbor - sa windowsom si osuđen na smrtnu presudu i tu nema cile mile.
[ sasas @ 03.03.2005. 10:11 ] @
Citat:
Tu bar imaš izbor - sa windowsom si osuđen na smrtnu presudu i tu nema cile mile.


Pre bih rekao da si u oba slučaja osuđen na smrtnu presudu, samo kod linuxa moraš sam da napraviš vešala, a kod windowsa dobiješ nice-looking-skinnable-user-friendly vešala.

ss.
[ tdjokic @ 03.03.2005. 10:55 ] @
Aha, MS Windows uopste ne "sucks" i nikada nikoga nije sludeo? E, od danas ce mi zivot biti mnogo lepsi posto sam to saznao!
[ mrkidivx @ 03.03.2005. 12:17 ] @
Ja ću o'ma da pređem na onu linux distribuciju za koju postoje drajveri za moj modem gvc f-1156IV+/r9a i za TV karticu prolink pixelview pv-cx881pl+.

Kad se samo setim šta je u jednoj od sličnih tema jedan lik napisao nešto u stilu da korisnici treba da uzimaju one komp konfiguracije koje su kompatibilne sa linuxom.Kakva glupost!

To će stvarno doprineti daljoj popularizaciji linuxa!
[ henrik @ 03.03.2005. 12:23 ] @
Citat:
sasas: Pre bih rekao da si u oba slučaja osuđen na smrtnu presudu, samo kod linuxa moraš sam da napraviš vešala, a kod windowsa dobiješ nice-looking-skinnable-user-friendly vešala.


Bullseye LOL
[ axez @ 03.03.2005. 21:02 ] @
Citat:
mrkidivx: Ja ću o'ma da pređem na onu linux distribuciju za koju postoje drajveri za moj modem gvc f-1156IV+/r9a i za TV karticu prolink pixelview pv-cx881pl+.

Kad se samo setim šta je u jednoj od sličnih tema jedan lik napisao nešto u stilu da korisnici treba da uzimaju one komp konfiguracije koje su kompatibilne sa linuxom.Kakva glupost!

To će stvarno doprineti daljoj popularizaciji linuxa!



Ne, glupost je da se danas pravi hardver samo za specificno parce softvera umesto da se softver pise za hardver.
[ mrkidivx @ 03.03.2005. 21:14 ] @
Pa sad ne znam da li se pravi hardver za specifično parče softvera, ali znam da i dalje imam dotični problem.
[ tdjokic @ 03.03.2005. 21:45 ] @
Citat:
mrkidivx: Kad se samo setim šta je u jednoj od sličnih tema jedan lik napisao nešto u stilu da korisnici treba da uzimaju one komp konfiguracije koje su kompatibilne sa linuxom.Kakva glupost!

To će stvarno doprineti daljoj popularizaciji linuxa!

Ja se trudim da ne budem glup, pa cu reci sledece: "Korisnici treba da uzimaju one komp konfiguracije koje nisu kompatibilne sa linuxom. Kakva mudrost!

To ce stvarno doprineti daljoj popularizaciji linuxa!"

Eto. Je li sada bolje? Mozda sam bas ja to lupio pa ostao ziv! Niko ljudima ne namece sta da kupuju od hardvera, ali smo toliko fer da onima koji se interesuju za Linux skrecemo paznju, da, eto, ima hardvera koji ne radi u Linuxu, pa ako bash hoce Linux, onda im je ipak lakse da nabave hardver koji radi u Linuxu, ako imaju mogucnosti i interesa i volje i zelje i novca i vremena i svega ostalog. Meni to izgleda posteno, a mozda i gresim, djavo ce ga znati.

Po tvome ispada da su sve Linux distribucije nikakve, jer nemaju drajvere za 2 komponente od recimo 50.000 postojecih komponenata na svetu?
[ FormatC @ 03.03.2005. 22:51 ] @
Citat:
mrkidivx: Kad se samo setim šta je u jednoj od sličnih tema jedan lik napisao nešto u stilu da korisnici treba da uzimaju one komp konfiguracije koje su kompatibilne sa linuxom.Kakva glupost!

To će stvarno doprineti daljoj popularizaciji linuxa!

Ne, nego treba da molimo proizvođače da nam se smiluju. Mislim, šta drugo očekuješ da ti kažu?
[ Not now, John! @ 03.03.2005. 22:52 ] @
Citat:
mrkidivx: Ja ću o'ma da pređem na onu linux distribuciju za koju postoje drajveri za moj modem gvc f-1156IV+/r9a i za TV karticu prolink pixelview pv-cx881pl+.

Kad se samo setim šta je u jednoj od sličnih tema jedan lik napisao nešto u stilu da korisnici treba da uzimaju one komp konfiguracije koje su kompatibilne sa linuxom.Kakva glupost!

To će stvarno doprineti daljoj popularizaciji linuxa!

Teško da se može reći da je to nedostatak linuksa.
To je greška proizvođača hardvera koji ne izdaju drajvere za linuks.
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 03.03.2005. 22:57 ] @
@mrkidivx
Ta TV kartica koju imas je podrzana u Kernelu ,ali samo kad bi ti to znao...

//u vezi modema...
Drugo, proizvodjac tog djubreta od modema sto imas, kad bude dao teh.dokumentaciju mozda se i nadje neko dokon da za njega napise driver za linux.



[ drbogi @ 03.03.2005. 23:03 ] @
Citat:
Ne, glupost je da se danas pravi hardver samo za specificno parce softvera umesto da se softver pise za hardver.


Glupost je da se kupuje hardver, kada ce se dobijati kao "bonus" uz KUPLJENI softver.
[ FormatC @ 03.03.2005. 23:38 ] @
Boli proizvođače briga za Linux. Dobili su grdnu lovu od M$-a.
[ mrkidivx @ 04.03.2005. 00:48 ] @
@tdjokic

Vidiš kada sam kupovao komponente nije mi ni u malom mozgu bio linuks, jednostavno kupio sam ono što mi se učinilo najpovoljnije u datom trenutku.
E sad ako meni u međuvremenu "dune" da pređem na linuks znači po tebi ja trebam da budem kažnjen što u datom trenutku kupovine nisam bio prorok i unapred znao da li je ili nije nešto kompatibilno sa linuksom!?

Zanimljivo!



@ Format C

Ne znam da li trebate da molite proizvođače ili ne ja samo iznosim činjenično stanje.



@Not now, John!

Citat:
Teško da se može reći da je to nedostatak linuksa.


Ne nego je moj nedostatak!

Citat:
To je greška proizvođača hardvera koji ne izdaju drajvere za linuks.


Uopšte me ne zanima čija je greška, samo iznosim stanje stvari.

@_Super_Ellite_Bug_

Citat:
Ta TV kartica koju imas je podrzana u Kernelu ,ali samo kad bi ti to znao...


Eto ne znam za linuks sam glup, pa me ti "prosvetli".

Citat:
//u vezi modema...
Drugo, proizvodjac tog djubreta od modema sto imas, kad bude dao teh.dokumentaciju mozda se i nadje neko dokon da za njega napise driver za linux.


Đubre od modema!?

E vidiš to "đubre od modema" meni radi super pod windoze-om!
Žao mi je što ne zadovoljava tako "visoke" linuks standarde!
[ mrkidivx @ 04.03.2005. 00:51 ] @
Citat:
Boli proizvođače briga za Linux. Dobili su grdnu lovu od M$-a


Uh, ako bi to stvarno bila istina onda bi Bili vrlo brzo osiromašio.
Ima tako mnogo proizvođača!
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 04.03.2005. 01:51 ] @
Citat:
Eto ne znam za linuks sam glup, pa me ti "prosvetli".

Evo odmah cu da te prosvetlim:
Da si se bar malo potrudio znao bi da to djubre HCF modem koristi Conexant-ov chipset. Dakle na tvoju srecu postoji Linux podrska za dati chipset tog modema ali nije dostupna "sirkoim narodnim masama" ..i ako hoces dzaba brzina je samo 14.4Kbps.
Cena koju ces da platis za punu brzinu je sitnica u odnosu na cenu Windowsa koji si platio, nadam se.
download:
http://www.linuxant.com/drivers/hcf/full/downloads.php

Dakle imas podrsku za sve sto si naveo...
[ degojs @ 04.03.2005. 02:07 ] @
Čudo pa na Windowsu ne mora to da zna :))

Sa MS smo to morali da znamo negde još dok smo koristili MS DOS ili Win 3.x. 10 godina je prošlo od tada..
[ mrkidivx @ 04.03.2005. 02:12 ] @
Da znam da ima conexant-ov chipset i znam da je HCF.
Znam i da NIJE đubre!


Citat:
Dakle na tvoju srecu postoji Linux podrska za dati chipset tog modema ali nije dostupna "sirkoim narodnim masama" ..i ako hoces dzaba brzina je samo 14.4Kbps


Jebiga šta da radim što pripadam "sirkoim narodnim masama" i uzgred nije mi dovoljno tih 14.4Kbps a za više mi ne pada na pamet da plaćam!

Vidiš to je problem linuksa sve je kao džabe a na svakom koraku te muzu za neku
"siću".

Uzgred ne reče mi za tv karticu.
[ degojs @ 04.03.2005. 02:21 ] @
Pa da.. modem je đubre zato što ne radi na Linuxu.. hehehe :)

[ _Super_Ellite_Bug_ @ 04.03.2005. 02:37 ] @
@mrkidivx
rekoh ti vec u prvom postu da imas podrsku u kernelu...

@degojs
"flejmujes" ...

[ mrkidivx @ 04.03.2005. 02:39 ] @
Koja verzija kernala?
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 04.03.2005. 02:41 ] @
2.4.current / 2.6.current
[ mrkidivx @ 04.03.2005. 02:49 ] @
Hm nešto nisam primetio ali proveriću.
[ tdjokic @ 04.03.2005. 09:19 ] @
Citat:
@tdjokic

Vidiš kada sam kupovao komponente nije mi ni u malom mozgu bio linuks, jednostavno kupio sam ono što mi se učinilo najpovoljnije u datom trenutku.
E sad ako meni u međuvremenu "dune" da pređem na linuks znači po tebi ja trebam da budem kažnjen što u datom trenutku kupovine nisam bio prorok i unapred znao da li je ili nije nešto kompatibilno sa linuksom!?

Zanimljivo!

Pa to nije Linux patent! To se desava u mnogim oblastima zivota, cak i kod racunara. Kad sam kupovao SDRAM memoriju nije mi ni u malom mozgu bilo da uskoro necu moci da kupim mb koja koristi SDRAM! Pokvarila mi se mb i sad sam kaznjen, i to debelo, u evrima - morao sam da kupim i novu plocu i novu memoriju! A SDRAM cami u uglu i skuplja prasinu. Mene je industrija PRISILILA da kupim nesto, jer je jedino na trzistu, a tebe niko ne prisiljava da predjes na Linuks. Ako ti jednostavno "dune", onda ne mozes ocekivati da ce sve ici glatko. Nije mi samo jasno zasto se pravite mutavi, kao da ne znate za koji hardver nema drajvera za Linuks - uglavnom za onaj za koga gospoda proizvojdaci ne daju kod ili sta vec treba.

Sto se placanja tice, nisi u pravu. Sve je manje distribucija koje nemaju slobodan daunlod a ta fora sa conexantom je retkost. Nije mi poznato da jos iko drugi naplacuje drajvere. Njihova cena je smesna, jer za te pare mozes kupiti 2 Lucenta ili slicno.
[ Not now, John! @ 04.03.2005. 09:21 ] @
Citat:
degojs: Čudo pa na Windowsu ne mora to da zna :))

Sa MS smo to morali da znamo negde još dok smo koristili MS DOS ili Win 3.x. 10 godina je prošlo od tada..

Ta priča da je Windows toliko user-friendly da se na njemu može raditi i ako ne znaš mnogo o računarima jednostavno ne drži vodu, prema mom iskustvu.
Dnevno me nekoliko ljudi nazove sa pitanjima kako da urade ovo ili ono na računaru.

Baš sinoć, rođak me zove i kaže da mu ne radi baš taj Conexant HCF modem (modem se ponaša kao da bira tel. broj, ali uopšte ne otvara liniju). Nedavno mu je jedan lik nabacio WinXP SP2, ali mu je na starom disku ostala instalacija Win98.
WinXP+SP2 uredno prepozna modem kao neki Best. Modem ne radi.
Ja promijenim u Conexant HCF (Win drajveri) - modem ne radi.
Identifikujem modem kao Conexant HCF (127A:1025), odem na www.conexant.com, skinem drajvere, instaliram i modem ne radi.
Pošto sam doveo u pitanje ispravnost modema, restartujem u Win98 i modem RADI.

Pošto sam odustao od tjeranja Conexanta da radi na WinXP+SP2, a rođak želi na Net, ponudi se rješenje da reinstaliram Windows (kako se svi problemi na Windowsu rješavaju) ili da namjestim da rođak ide na Net iz Win98.
Pošto nemam vremena da svježe instaliran WinXP brišem i stavljam novi, ja lijepo napravim GRUB boot disketu, da rođak može da bootuje Win98 bez intervencije u BIOS-u i sad rođak može na Net.

Pošto Win koristim od kada je stvoren, mislim da znam koliko je dobar, a koliko loš, tako da sva ta tvoja, degojs, priča kako je Win sigurniji, stabilniji i šta ti ja znam šta od Linuksa kod mene ne pali.
Linuks koristim 2-3 godine i iznerviram se jedino kad me nazove neki korisnik Windowsa da mu riješim problem. Ranije je nerviranje bilo redovno.

Pozdrav.
[ Emil Ranc @ 04.03.2005. 12:06 ] @
Citat:
Dnevno me nekoliko ljudi nazove sa pitanjima kako da urade ovo ili ono na računaru.


Hehe... koliko bi te tek zvali ti ljudi da imaju linux ;)

A inače, ona priča da su proizvođači dobili grdni keš od "M$-a" pa zato ne prave drajvere za linux. Glupost. Pravili bi oni drajvere i za linux, al jednostavno vide da im se uloženi trud ne da isplatiti, pa se stoga ni ne trude. Kada bude mnogo više lin korisnika, biće i srazmerno više drajvera za raznorazan hw.

Inače, da se razumemo, nisam ni pro-win, ni kontra-lin. Evidentno je da oba OSa imaju svoje prednosti i mane...


[ mrkidivx @ 04.03.2005. 12:24 ] @
@tdjokic

Pazi mene niko ne prisiljava da pređem na linuks, jednostavno sam radoznao.Sve ovo posmatram iz ugla ispodprosečnog korisnika što se linuksa tiče.Takvog korisnika zaista ne interesuje da li je ili nije nešto sa nečim kompatibilno niti je bar prema mom mišljenju to za njega uopšte bitno.U koliko je linuks zajednici u interesu da se više proširi i na takve korisnike, moraće malo više da poradi na problemu kompatibilnosti, a hteli to da priznaju ili ne ipak je takvih korisnika najviše.Za sada ću ostaviti po strani lakoću upotrebe i sl.




@Not now, John!


Kada je meni prijatelj pre nekoliko godina instalirao win 98, meni se u početku sve činilo krajnje nejasno.Međutim vrlo brzo sam "ušao u parabolu" i sve mi je nekako izgledalo logično, pa ga nisam previše davio pitanjima.Tako da bar, što se mene tiče, "Ta priča da je Windows toliko user-friendly da se na njemu može raditi i ako ne znaš mnogo o računarima" zaista DRŽI vodu.
[ mkdsl @ 04.03.2005. 12:32 ] @
Conexant HCF sam imao davne 2000. godine na test mashini na kojoj sam furao Win2K Pro. Drajveri NISU radili, tachnije nisu ni POSTOJALI (bila je na netu neka budzevina koja ni magijom nije htela da natera modem da proradi), i nakon mesec dana zamenio sam ga za lucenta koji je radio i na win-u i na lin-u.

Sada imam plochu ASUS P4P8X iz uz nju sam dobio cd sa drajverima za linux za mrezhnu kartu (koje koristim) kao i josh krsh drugih drajvera za linux takodje. Znachi, drajveri su podrzhani...

Citat:
Emilio Ranchez: Hehe... koliko bi te tek zvali ti ljudi da imaju linux


Da ljudi imaju linux podjednako koliko i win, opet bi imao jednake probleme... Taj koji ima linux, chim ga ima, znachi da bar neshto zna... I korisnik windowsa bar neshto zna...

Oba OS-a imaju svoje prednosti i mane... Jedino u chemu se kose jeste: Kad radish neki posao u win-u i to neshto se sj*be, mozhe biti krivica tvoja ili samog windowsa (svima poznata druga varijanta). Kad radish neshto u linuxu i neshto se sj*be, krivica je ISKLJUCHIVO tvoja (neznanje)... (Setite se pisanja kilometarskih textova u word-u, a zatim BSOD...)

Pozdrav.
[ mrkidivx @ 04.03.2005. 12:32 ] @
@_Super_Ellite_Bug_


Nažalost nisam pronašao drajvere za moju tv karticu.Izgleda da su linuksovci previše opsednuti BT878 čipsetom, a moja je bazirana na conexant CX23881 čipu.Puni naziv kartice je Prolink PixelView PlayTV HD PV-CX881PL+.

Pomenuti drajver ne sadrži ni kernal 2.4.26, a ni 2.6.6.
[ henrik @ 04.03.2005. 12:55 ] @
Citat:
(Setite se pisanja kilometarskih textova u word-u, a zatim BSOD...)


Opet taj BSOD...

Meni je recimo najveći problem na winu taj što nema start meni, ako ćemo o tim vremenima.
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 04.03.2005. 15:47 ] @
@mrkidivx
Citat:

Nažalost nisam pronašao drajvere za moju tv karticu.Izgleda da su linuksovci previše opsednuti BT878 čipsetom, a moja je bazirana na conexant CX23881 čipu.Puni naziv kartice je Prolink PixelView PlayTV HD PV-CX881PL+.

Pomenuti drajver ne sadrži ni kernal 2.4.26, a ni 2.6.6.

Sadrzi.
Citat:

This is a v4l2 device driver for TV cards based on the conexant 2388x chip family.
Driver releases are available for download right here. Note that the cx88 driver also is included in the 2.6.x kernels.

http://linux.bytesex.org/v4l2/cx88.html
Postoji i u 2.4.curent kernelu.

trenutni kerneli su 2.4.29 i 2.6.11

[Ovu poruku je menjao _Super_Ellite_Bug_ dana 04.03.2005. u 17:08 GMT+1]
[ Not now, John! @ 04.03.2005. 15:52 ] @
Citat:
mrkidivx: U koliko je linuks zajednici u interesu da se više proširi i na takve korisnike, moraće malo više da poradi na problemu kompatibilnosti.

Kako? Da za svaki uređaj koji se pojavi na tržištu, obrnutim inžinjeringom prave drajvere koji nemaju blagoslov proizvođača i koji sumnjivo rade?
Je l' se tako pišu drajveri i za ostale OS?
[ degojs @ 04.03.2005. 22:47 ] @
Citat:
tako da sva ta tvoja, degojs, priča kako je Win sigurniji, stabilniji i šta ti ja znam šta od Linuksa kod mene ne pali.
Linuks koristim 2-3 godine i iznerviram se jedino kad me nazove neki korisnik Windowsa da mu riješim problem.


Samo ti tim ljudima preporuci da stave Linux pa ces da vidis onda kako nece da zovu za pomoc :))) Cik, ako smes :)
[ degojs @ 04.03.2005. 22:50 ] @
Citat:
Setite se pisanja kilometarskih textova u word-u, a zatim BSOD...


E pa... poznato je da ne sme mnogo da se cima prozor Worda dok se kuca tekst :))

Anti-MS-ovci stvarno ne znaju ni da advokatisu dobro.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 05.03.2005. u 00:44 GMT+1]
[ axez @ 04.03.2005. 23:33 ] @
Citat:
degojs: E pa... poznato je da ne sme mnogo da se cima prozor Worda dok se kuca tekst :))


Anti-MS-ovci stvarno ne znaju ni da advokatisu dobro.


Da, reci to mojoj sestri kojoj se skucao imbecilni windows dok je pisala diplomski rad pa je izgubila sve sto je radila od poslednjeg snimanja.

A ne zna devojka da mora da drzi stalno prste na ctrl + s konstantno...ona je samo zelela da uradi nesto, jebiga...otkud je ona znala da je windows smece.
[ Emil Ranc @ 04.03.2005. 23:44 ] @
Citat:
axez:
A ne zna devojka da mora da drzi stalno prste na ctrl + s konstantno...ona je samo zelela da uradi nesto, jebiga...otkud je ona znala da je windows smece.


Hmmm... u Wordu sasvim lepo može da se podesi autosave interval, kao i autobackup... Mislim, isto tako, mogao je da bude kriv npr. EPS, a ne windows koji je prsao, opet ko zna iz kojih razloga...

Sad, nećeš reći da je ceo dan kucala i da uopšte nije snimila???? Izvini, ali zaista je sva krivica njena.

I, kakav je epilog? Jel prešla na Lin+OpenOffice? (nije cimanje, ozbiljno pitam)

Pozdrav



[Ovu poruku je menjao Emilio Ranchez dana 05.03.2005. u 00:46 GMT+1]
[ degojs @ 04.03.2005. 23:46 ] @
Ma to su bre priče za malu decu. Čuj znam i ja takve priče: tamo neka strina stavila kupusaru i ovo ono.. puče kupusara i ode sve što je heklala ceo dan do đavola... A na Windowsu hekla mesecima bez problema.

Eto ti priče.

Nešto bih dodao, al ne smem :)
[ axez @ 05.03.2005. 00:11 ] @
Ma jest stvarno....ajde sada, koji prosecan korisnik windowsa zna da uopste ima autosave i autobekap...lol, windowsasi jedva znaju da upale komp.
Gluposti, to treba da radi i tacka.
Da je nestala struja pa da jos i razumem...ali nista od toga.

Zanimljivo je samo kako nikako ne mozete naci primer da je doslo do gubitka podataka na Linuxu usled zamrzavanja / padanja sistema..lol
[ degojs @ 05.03.2005. 00:12 ] @
Hahahahaha, pitaj Gojka :)))

Kako drugi neko da ti i kaže nešto, kad vas sve skupa ima 1-2%? I još da radite nešto ozbiljno? :) Eh.. svašta.

A i kad se desi nešto, ćutite i krijete. Jedino što sam ikada uspeo da čujem jeste da je Tati pukla RPM baza, a koliko znamo nije baš da Tata koristi kupusaru nešto mnogo. I verujem mu više nego svima vama zajedno. Dobro, i Gojko redovno prijavi probleme, svaka čast.

Fazon je u tome što vi, kad nešto poludi na kupusari, imate standardnu priču: korisnik je kriv. A na Windowsu - Windows kriv.

Doduše, kod vas prvo treba doći do toga da nešto uopšte i proradi kako valja.
[ degojs @ 05.03.2005. 00:22 ] @
O da i Sundance je nešto pominjao neke probleme slično kao Tata. I njemu više verujem nego vama.
[ JogyII @ 05.03.2005. 00:44 ] @
linux ima svoje prednosti kao i windows, ja zbog prirode svog posla nemogu da biram pa koristim windows, mada je vrlo verovatno da bih ga koristio i da mogu da biram, neko moje iskustvo :

nesecam se kada sam zadnji put dobio BSOD na windows-u (u poslednjih par godina) na ispravnom hardware-u (naravno mislim pritom na NT familiju - NT4, NT 2K, XP, NT2003, a ne 9x ) to se desava iskljucivo sa masinama koje koriste :
- neispravan hardware
- nekvalitetan hardware
- hardware sa losim drajverima

sto se tice drajvera na linux-u, koliko znam (ne koristim linux) postoji spisak podrzanog hardware-a, na koji treba gledati kao na "minimal requirements" u igricama znaci ako nemas to prepusten si sreci, mozda ce raditi, mozda ce raditi posle puno potrosenog vremena/novca, a mozda i nece raditi.

sto se tice tvrdnje da sam linux comunity treba da obezbedi drajvere za sav hardware to takodje nije tacno, pa ni microsoft to neradi, dovoljno je da pokriju "out of box" drajvere koji zadovoljavaju veci deo trzista, a za ostalo trazi od proizvodjaca, naravno proizvodjac nekog parceta hardware-a moze izabrati da neda podrsku za linux, ali takvih je sve manje.

znaci obe ove ogromne predrasude su rezultat kupovanja sto jeftinijeg hardware-a po svaku cenu, cenu hardware-a osim njega samog cine i pakovanje/transport, razne marze, carine i porezi, ali i PODRSKA koja obuhvata reklamni period, uslove reklamacije (po nasem dali ce perica iz komsiluka da se krije/seli kad mi se pokvari monitor, ili da mi popravi/da novi LOL), softwersku podrsku (drajvere/aplikacije za nas OS jelte ) i jos mnogo toga, oni jeftiniji najcesce stede bas na podrsci (reklamacije/drajveri) i/ili samom kvalitetu izrade, retko ko uspe da se provuce na delu carine/porezi/marze, zbog iskustva njihovih drzava u prikupljanju istih LOL

u prevodu iako ste dobili OS za dzabe to vam i dalje nedaje za pravo da ocekujete da i hardware mozete da kupite za kikiriki nemora on da bude skup, dovoljno je da bude ispravan i kvalitetan, i u slucaju da se odlucite za linux da ima odgovarajucu podrsku (ona je potrebna i za windows ali cete manje osetiti njen nedostatak)



[ Not now, John! @ 05.03.2005. 00:44 ] @
Citat:
degojs: Samo ti tim ljudima preporuci da stave Linux pa ces da vidis onda kako nece da zovu za pomoc :))) Cik, ako smes :)

Nikome od svojih prijatelja još nisam preporučio linuks, zato što niko od njih ne radi nešto ozbiljno na računaru. Većina igra igre, ide na Net i sl. Kada treba formatirati disk čak ne bude ni podataka za sačuvati. Jednom u par mjeseci formatiraju disk, reinstaliraju Win i svi problemi riješeni.
[ Not now, John! @ 05.03.2005. 00:49 ] @
Citat:
mrkidivx: Pazi mene niko ne prisiljava da pređem na linuks, jednostavno sam radoznao.Sve ovo posmatram iz ugla ispodprosečnog korisnika što se linuksa tiče.Takvog korisnika zaista ne interesuje da li je ili nije nešto sa nečim kompatibilno niti je bar prema mom mišljenju to za njega uopšte bitno.

A zašto ja, kao običan korisnik, moram da razmišljam o kompatibilnosti i tržišnoj politici proizvođača hardvera koji koristim? Ako sam platio neki uređaj, onda očekujem da taj uređaj radi, čak i onda kada odlučim da promijenim softver.

Za sve uređaje koji ne podržavaju neki OS bi trebalo da bude naznačeno nešto kao:
"Dok god želite da koristite ovaj uređaj osuđeni ste da koristite sljedeće OS-ove." :)
[ degojs @ 05.03.2005. 00:51 ] @
@Not now, John!:

Pa šta se onda čudiš što ti ljudi imaju problema (sa Windowsom)? Misliš da bi sa nekim drugim OS-om imali manje? Garantujem ti da bi te zvali više. U stvari, verovatno bi te nazvali da te zamole nešto tipa: "Ej, ajd ako može da mi vratiš Windows.."

Citat:
Nikome od svojih prijatelja još nisam preporučio linuks, zato što niko od njih ne radi nešto ozbiljno na računaru


A šta, kad budu hteli nešto ozbiljno da rade, moraće Linux da stave? :)))
[ degojs @ 05.03.2005. 01:05 ] @
Citat:
Ako sam platio neki uređaj, onda očekujem da taj uređaj radi, čak i onda kada odlučim da promijenim softver


I kad platiš automobil, ako odlučiš da umesto dizela sipaš vodu, mora to tako da radi, a? ;)
[ Emil Ranc @ 05.03.2005. 01:10 ] @
Moj WinXP je star neki' godinu i kusur dana... U početku sam ga čuvao, kao samo osnovni programi i tako to, posle sam počeo da instaliram i raznorazne gluposti (u fazonu, ako ga sjebem, ghostovao sam nakon instalacije pa ću backup...), količina instaliranih programa se povećavala i povećavala... u međuvremenu je isprobavan i tuđ hardver - grafičke kartice, kačeni razni hdd-ovi... korišćen je i IE do negde sredine prošlog leta, nakon toga samo Opera i Firefox.

Bilo je i virusa, trojanaca, sve je to očišćeno... Od zaštite imam Kaspersky, AdAware, Spybot, ZoneAlarm...

I, uz sve to, windows radi savršeno. BSOD ne videh ja uopšte za sve ovo vreme. Priznaću, jedino što ne valja u mom sistemu je sporo dizanje i gašenje sistema, probao sam to da rešim, nisam uspeo. Ali, s obzirom da je to zaista jedino što mi ne valja, nisam imao potrebu da ga reinstaliram.

Eh, dodaću... Kad sam nabavio pre par meseci SP2, reko' e taman lepo sad ću da stavim novi XP pa lepo na njega SP2. Međutim, mrzelo me, reko probaću ovako preko ove tone drajvera i programa, pa ako prsne, onda ću clean install. Eto, nije prso.

Zaključak: ukoliko neko zna da vodi računa o svom NT/2k/2k3/XP sistemu, on će raditi savršeno. Neko ko ne zna da održava svoj win sistem, sumnjam da bi se snašao u linuxu.

Pozdrav
[ JogyII @ 05.03.2005. 01:26 ] @
Citat:
Emilio Ranchez: Priznaću, jedino što ne valja u mom sistemu je sporo dizanje i gašenje sistema, probao sam to da rešim, nisam uspeo.

ukoliko imas zaista ispravan i pouzdan hardware, i 1GB slobodnog diska na sistemskoj particiji (ustvari onoliko koliko imas RAM-a) mozes da koristis hibernate opciju, mozes lako i da podesis da to bude default pri pritisku na power taster, dizanje/spustanje je vrlo brzo, i sto je jos vaznije brzina je konstantna.
a opcija (koju sam ja izabrao) ti je i da negasis sistem uopste.


[ byM4k5 @ 05.03.2005. 01:27 ] @
Citat:
mrkidivx: Tako da bar, sto se mene tice, "Ta prica da je Windows toliko user-friendly da se na njemu moze raditi i ako ne znas mnogo o racunarima" zaista DRZI vodu.


Zavisi sta zna o racunarima. Ako zna malo o Windows-u, lako ce se u njemu snalaziti. Ako zna malo o Linux-u, lako ce se tamo snalaziti. Ako ne zna nista o radu u nekom OS-u, nece se nikako snalaziti. Licno, u skoli sam ucio raditi u DOS-u, i kada sam dobio racunar (na njemu je bio Windows) nisam imao blage. Gledao sam pogubljeno i pitao onog ciku koji mi je donjeo komp sta je ovo i kada mi je rekao Windows, ja sam ga samo blijedo pogledao i pitao ga da mi prebaci u DOS (daj ti meni ono "md", "cd"...). Kasnije mi je stari, pokazao neke "cake" i kada sam otkrio Paint, jao majko, nisam iz njega izlazio. :) Sve se nauci.
[ usmarko @ 05.03.2005. 01:37 ] @
citat: Tu bar imaš izbor - sa windowsom si osuđen na smrtnu presudu i tu nema cile mile.

Cinjenice:

1) Zavrsena je podela trzista... Bitnih promena nece biti u skorijoj buducnosti...

2) Linux je nesto o cemu se vec godinama prica, a nikada nista... Decko koji obecava a ima 40 godina, varijanta....

3) Sa Linuxom si osudjen da zavisis od toga kada ce neki geek da napise 850-tu verziju drajvera za bas tvoj skener ili tvoju zvucnu karticu, a neretko ce jedini lek biti da kupis neki novi skener ili komad hardvera koji je "actually" podrzan bas od te distribucije....

4) Komunizam je mrtav...

5) 2:36 AM, Must Sleep ;)



[ FormatC @ 05.03.2005. 01:56 ] @
Citat:
A i kad se desi nešto, ćutite i krijete. Jedino što sam ikada uspeo da čujem jeste da je Tati pukla RPM baza, a koliko znamo nije baš da Tata koristi kupusaru nešto mnogo. I verujem mu više nego svima vama zajedno. Dobro, i Gojko redovno prijavi probleme, svaka čast.

Fazon je u tome što vi, kad nešto poludi na kupusari, imate standardnu priču: korisnik je kriv. A na Windowsu - Windows kriv.

Doduše, kod vas prvo treba doći do toga da nešto uopšte i proradi kako valja.

Kao što vidiš, tu nema razlike, svi smo mi braća mržnjom razdvojena...
[ byM4k5 @ 05.03.2005. 02:01 ] @
Citat:
degojs: Mislis da bi sa nekim drugim OS-om imali manje? Garantujem ti da bi te zvali vise.


Bas bih volio znati kakvih bi problema imali vise, eto na npr. Linux-u? Pazi, PROBLEMA, a ne NEPOZNANICA jer si rekao:

Citat:
degojs: U stvari, verovatno bi te nazvali da te zamole nesto tipa: "Ej, ajd ako moze da mi vratis Windows.."


Znas da ljudi nisu skloni mjenjanju, novim privikavanjima.
[ FormatC @ 05.03.2005. 02:07 ] @
Citat:
4) Komunizam je mrtav...

Ko kaže, usmarko. Imaju ga Kinezi, Kubanci, Moldavci...
[ Dragi Tata @ 05.03.2005. 02:15 ] @
Citat:
degojs: A i kad se desi nešto, ćutite i krijete. Jedino što sam ikada uspeo da čujem jeste da je Tati pukla RPM baza, a koliko znamo nije baš da Tata koristi kupusaru nešto mnogo. I verujem mu više nego svima vama zajedno. Dobro, i Gojko redovno prijavi probleme, svaka čast


Hehe, kad sam ovo pročitao, skoknuo sam malo do ignorisanog kupusara foruma i ubrzo naleteo na ovo:

http://www.elitesecurity.org/t...sistem-crash-da-li-ste-vidjali

I još imaju obraza da pominju BSOD.

A što se tiče te sjebane rpm baze, bar sam naučio da ne gubim vreme na poluproizvode kao što je Linux. Evo kako je izgledao taj slučaj:

http://www.elitesecurity.org/tema/12145
[ degojs @ 05.03.2005. 02:17 ] @
@byM4k5:
Pa čuj, nepoznato je problem. Pogotovo kad je nepoznato npr. kako da proradi drajver koga ni nema.
[ Dragi Tata @ 05.03.2005. 02:18 ] @
I još jednom da zahvalim g. Vrziću na pokušaju da mi pomogne oko te baze. Srećom, nije uspeo, a da jeste ko zna koliko bih se još petljao sa Linuxom.
[ random @ 05.03.2005. 03:55 ] @
Nemanja, čoveče, to je bilo pre skoro 3 godine :o). Sad sam imao onaj jamais-vu osećaj ("ja sam ovo napisao?")...
[ tdjokic @ 05.03.2005. 04:37 ] @
Vi MS-ovci stalno pravite logicki 'salto mortale' nalik na ono kad se bolesnom coveku, koji se bavio sportom i vodio aktivan zivot, pa se ipak razboleo, govori "Znate, vi bi morali da se bavite sportom, da vodite aktivan zivot, pa cete ozdraviti":

- nekada, nisam imao pojma o Linuxu
- jedini OS koji sam koristio je bio MS Windows
- jedini OS o kome se govorilo je bio MS Windows
- jedino sto je imalo da se nabavi je bio MS Windows

Sad mi objasnite, kog cu djavola ja na Linuxu i kako sam tu dospeo? Cinjenica je da sam presao na njega, iako je "poluproizvod". Znaci, iz nekih misticnih razloga, bolje mi sluzi nego onaj tzv. "proizvod". Stalno vicete da je Windows bolji a ljudi postepeno prelaze na onaj loshiji OS. Ako neko bezi od "boljeg", tu nesto nije OK. Mozda su neki Linuxovci, musavi klinci iz moje ulice, blesavi, ali mi je malo cudno da gradska uprava Minhena prelazi na to "loshije", nakon dugih provera, proba, procena i slicno. Nedavno sam saznao da i takvi "glupaci" kao sto su proizvojdaci digitalnih risivera ugradjuju Linux u svoje proizvode.

Iskreno, nemam racionalno objasnjenje za vas stav da je MS Windows, samo MS Windows i nista drugo osim MS Windowsa, jedini dobar OS za svakog pojedinca, svako okruzenje, svako preduzece, svaku drzavu, svakog administratora, svaku namenu... Kad se srusi kupusara: "Eto, vidite da je djubre!", kad se srusi Windows: "Eh, nije znao da odrzava sistem kako treba..."
[ mrkidivx @ 05.03.2005. 06:44 ] @
@byM4k5


Citat:
Zavisi sta zna o racunarima. Ako zna malo o Windows-u, lako ce se u njemu snalaziti. Ako zna malo o Linux-u, lako ce se tamo snalaziti. Ako ne zna nista o radu u nekom OS-u, nece se nikako snalaziti.



Da samo što će se neko ko nema pojma o računarima pre prilagoditi windowsu nego linuksu.
Šta je lakše kad instaliraš neki program da klikneš dva puta mišem i instaliraš ili da se maješ kucanjem nekih komandi?
[ tdjokic @ 05.03.2005. 06:56 ] @
Citat:
mrkidivx:Šta je lakše kad instaliraš neki program da klikneš dva puta mišem i instaliraš ili da se maješ kucanjem nekih komandi?

Da kliknes 2 puta misem:

[ random @ 05.03.2005. 06:59 ] @
Ne bih da se uključujem u besmislenu raspravu, ali samo da pomenem da se u mnogim modernim Linux distribucijama koriste GUI package management alati, i programi intaliraju sa par klikova mišem. Provereno.
[ Not now, John! @ 05.03.2005. 09:43 ] @
Citat:
degojs: Pa šta se onda čudiš što ti ljudi imaju problema (sa Windowsom)? Misliš da bi sa nekim drugim OS-om imali manje? Garantujem ti da bi te zvali više.

Mislim da bi imali manje problema. Ne bi imali problema sa virusima, sa nestabilnošću, ne bi mogli da brisanjem nekog kritičnog fajla sruše cijeli sistem. Povremeno bi me nazvali da im kažem kako se radi to i to.

Citat:
degojs: I kad platiš automobil, ako odlučiš da umesto dizela sipaš vodu, mora to tako da radi, a?

Ipak sam očekivao smisleniji odgovor...

Citat:
Emilio Ranchez: Zaključak: ukoliko neko zna da vodi računa o svom NT/2k/2k3/XP sistemu, on će raditi savršeno. Neko ko ne zna da održava svoj win sistem, sumnjam da bi se snašao u linuxu.

Upravo ono što sam rekao.

Citat:
mrkidivx: Da samo što će se neko ko nema pojma o računarima pre prilagoditi windowsu nego linuksu.
Šta je lakše kad instaliraš neki program da klikneš dva puta mišem i instaliraš ili da se maješ kucanjem nekih komandi?

Mislim da neki poslovi i nisu za običnog korisnika (instalacija OS-a, programa, podešavanje mreže i sl.). Mnogi ljudi ne žele da se bave računarima, već samo žele da koriste računare za obavljanje nekih poslova. Ali pošto Win treba svako malo reinstalirati, onda i Win instalacija mora biti takva da je svako može napraviti. To što su mnogi navikli da instaliraju Win, 1000 programa (besplatnih), podešavaju mrežu, to ne znači da to tako treba da bude.
Takođe, mislim da neko ko nikad nije sjeo za računar će se jednako brzo prilagoditi i na Win i na Lin.

Citat:
random: Ne bih da se uključujem u besmislenu raspravu

Nisam ni ja mislio, ali je zabavno.
Zanimljivo je vidjeti kako neki sebe uvjeravaju da je Windows bolji/sigurniji/stabilniji sistem.
[ mrkidivx @ 05.03.2005. 11:10 ] @
Citat:
Mislim da neki poslovi i nisu za običnog korisnika (instalacija OS-a, programa, podešavanje mreže i sl.)


Što, pa evo na primer moja sestra od ujaka koja ranije nije imala pojma o kompjuterima
vrlo brzo je shvatila reinstaliranje windowsa, instalacije i deinstalacije programa, a bome naučila je i neke tweakove u windowsu.Pitam se samo da li bi isto to ukapirala i sa linuksom.




Citat:
To što su mnogi navikli da instaliraju Win, 1000 programa (besplatnih), podešavaju mrežu, to ne znači da to tako treba da bude.


A zašto da ne.Zar treba te stvari mistifikovati?
[ Not now, John! @ 05.03.2005. 11:19 ] @
Citat:
mrkidivx: A zašto da ne.Zar treba te stvari mistifikovati?

Zato što (ponavljam) neki ljudi žele samo da koriste računar u obavljanju nekih poslova, a ne da se bave administracijom sistema. To su oni obični korisnici o kojima govorimo.
[ axez @ 05.03.2005. 11:26 ] @
Citat:
mrkidivx:
Što, pa evo na primer moja sestra od ujaka koja ranije nije imala pojma o kompjuterima
vrlo brzo je shvatila reinstaliranje windowsa, instalacije i deinstalacije programa, a bome naučila je i neke tweakove u windowsu.Pitam se samo da li bi isto to ukapirala i sa linuksom.


Pa ako ne bi shvatila..onda no offence tvoja sestra je ispodprosecne ineligencije.
Milioni ljudi sirom sveta shvate kako se to radi a obicni su korisnici, nisu programeri, sysadmini i sl.

Prema tome...
[ mrkidivx @ 05.03.2005. 12:01 ] @
Mislim da niste shvatili suštinu.

I ona je sasvim običan korisnik pa je eto bez problema to ukapirala.Vic je u tome da sa linuksom ne bi bilo tako.Složićete se da nema ničeg lošeg u tome da sasvim običan korisnik sam može da rešava te stvari (preinstalacija OS-a, razna instaliranja itd.)

Opet, ukoliko linuks želi da poveća svoj udeo kod desktop korisnika mora mnogo više poraditi na svom pojednostavljivanju.

Iz vaših postova se da zaključiti da linuks nije ni namenjen običnom desktop korisniku.Stoga i ne treba da čudi odnos koji valda između wina i linuksa na tom tržištu.
[ axez @ 05.03.2005. 12:07 ] @
Ajmo jovo nanovo....sta znaci opet obican desktop korisnik?
Ja znam gomilu ljudi koji su obicni desktop korisnici a koriste Linux.
Nisu ni programeri, ni administratori vec rade obicne poslove.
Ali su se ljudi eto potrudili da shvate totalno drugaciju koncepciju rada zato sto su prednosti mnogo vece nego mane i sad uzivaju.

[ mrkidivx @ 05.03.2005. 12:28 ] @
Pod pojmom običan korisnik podrazumevam totalnog početnika u svetu računarstva koji je eto nešto priučio da bi mogao uopšte da koristi računar za neke svoje potrebe.Te potrebe mogu biti raznorazne; nekima su to samo igre, drugima da vrše obradu
teksta, i sl.O takvim korisnicima govorim, dakle o ljudima koji su u svet računarstva krenuli od 0.

Da li zaista misliš da će takvom korisniku biti lakše da se snađe u linuksu?
[ Dejan Lozanovic @ 05.03.2005. 12:58 ] @
Citat:
mrkidivx: Pod pojmom običan korisnik podrazumevam totalnog početnika u svetu računarstva koji je eto nešto priučio da bi mogao uopšte da koristi računar za neke svoje potrebe.Te potrebe mogu biti raznorazne; nekima su to samo igre, drugima da vrše obradu
teksta, i sl.O takvim korisnicima govorim, dakle o ljudima koji su u svet računarstva krenuli od 0.

Da li zaista misliš da će takvom korisniku biti lakše da se snađe u linuksu?


Pa zasto si ubedjen da obican korisnik, ne moze da se snalazi sa linuxom, provrti malo stare teme cak bio sam veliki predmet zezanja kada sam jednoj svojoj ortakinji instalirao linux, a to je njoj bio prvi operativni sistem, znaci devojka nije videla windows uopste :) u pitanju je bio neki mandrake 8.x koliko me pamcenje dobro sluzi. I devojka se snasla poprilicno dobro namesten joj je bio kde na srpski jezik tako da je prvi kontakt sa kompjuterom bio nekako bezbolniji. Danas nakon par godina linux je jos vise napredovao na desktop-u po pitanju kvaliteta i lakoce koriscenja. Druga stvar koja je jos bila od presudnog znacaja jeste i cinjenica da je KDE tada velikim delom bio preveden na srpski dok se kod XP-a o tome jos uvek samo sanjalo i danas po pitanju lokalizacije programa na srpski jezik unixi su u znatno vecoj prednosti u odnosu na windows jer je dalokeo veci broj programa lokalizovan.

Da rezimiramo kada kupujes kompjuter dobijes preinstaliran operativni sistem sa podesenim drajverima i sve bude namesteno da radi bilo da je u pitanju windows ili linux. E sada tvoj pogled na svej je koliko vidim sledeci kazes da ne znas mnogo o kompjuterima, a koliko znamo dobio si racunar sa preinstaliranim Windows-om i navikao si da radis u njemu i zato ti linux izgleda tezak za koriscenje ili instalaciju, a ja sam spreman da vas Windowsase pozovem na neku vrstu dvoboja :) da nadjemo dve osobe koje nisu imale kontakt sa kompjuterima i da jednoj damo windows na instalira na klot masinu a drugoj damo da instalira linux, reci cete da je tesko naci dve osobe koje nikada nisu radile sa tim ali :) uvek mozemo da potrazimo negde po domu penzionera ;), pa da vas pitam da li ce neki deda uspeti da pre snadje sa nekim windowsom ili sa linuxom ?



[ KOLE89 @ 05.03.2005. 13:06 ] @
@mrkidivx
Koji OS koristiš? Čudno mi je da piše samo OS: Windows (bez 3.x, NT, 95, 98, ME, 2000, XP, 2003, Dugorogi Prozodi (TM)). Da ne koristiš možda User Agent Switcher (a na Linuxu si ).


ontopic:

Ja sam nedavno počeo da koristim Linux, a inače se dosta dobro razumem u Win. Nakon početničkih problema vezanih za Soft Modem, podešavanja zvuka, i slično potpuno sam navikao na Linux. Win mi je ostao na HDD-u samo zbog toga što volim da s vremena na vreme odigram neku noviju igru.

Inače dosta prijatelja mi traže da im instaliram Linux (SuSE) da bi naučili i njega da koriste, i nakon početničkih problema i oni su dosta naučili da rade na njemu (napominjem da se oni ne razumeju mnogo u kompjutere - znaju da instaliraju programe koji im trebaju i drajvere za hardware).

Zanima me da li je iko pokušao da instalira Linux nekom početiku (pod "početnik" mislim na čoveka koji do sad nije imao kontakta sa kompjuterime), nego su to samo nagađanja tipa "šta bi bilo kad bi bilo".
[ KOLE89 @ 05.03.2005. 13:13 ] @
Nisam video Dejanovu poruku dok sam kucao prethodnu.

Slažem se sa njim o tome da je prvi korak podjednako težak u oba slučaja. U Linuxu možete da izaberete nakon instalacije bilo koji jezik (neki će reći da i za Win postoji dodatak za srpski jezik, ali on treba dodatno da se instalira :)), pa će se mnogo lakše snaći korisnici koji ne znaju engleski.

Inače mnoge user-friendly distribucije imaju mogućnost instaliranja programa u nekoliko klikova (analogija windowsovom Next->Next->Finish), tako da to može da obavi skoro bilo ko.
[ mrkidivx @ 05.03.2005. 14:19 ] @
Dejane


Prvo nisam rekao da ne znam mnogo o kompjuterima već da ne znam mnogo o linuksu, tačnije rekao sam da sam ispod prosečni korisnik linuksa.Čisto faza isprobavanja.

Drugo računar nisam dobio sa preinstaliranim windowsom, ustvari to je bio moj bivši polovni komp koji sam kupio negde 99 godine i tada mi je prijatelj instalirao operativni sistem win 98.Od tada sam naučio ponešto.

Uzgred, toliko sam navikao na engleski da mi pravi sizifov posao pretstavlja kada neko ima win lokalizovan na srpski, a trebam da mu ispravljam greške.


Treće baš bih voleo da vidim taj dvoboj.Samo da win takmičar ne bude neki totalni senilko



KOLE89


Koristim trenutno windows server 2003 enterprise edition i da u pitanju je promena user agenta, nikakva filozofija testiram firefox pa sam se malo igrao sa podešavanjima.
[ degojs @ 05.03.2005. 15:42 ] @
Citat:
Mislim da bi imali manje problema. Ne bi imali problema sa virusima, sa nestabilnošću, ne bi mogli da brisanjem nekog kritičnog fajla sruše cijeli sistem. Povremeno bi me nazvali da im kažem kako se radi to i to.


Rekoh već -- te priče o nestabilnosti Windowsa možeš da obesiš mačku o rep.

Samo ti instaliraj nekom Linux pa da vidiš koliko će ostati na istom. Koliko vidimo, Linux koristi nekih 1-2% ljudi i tu ste zakucani već godinama. Uz sve te navodne prednosti Linuxa, pa još cenu od $0, ipak bih očekivao da imate malo više korisnika. Javna je tajna da većina korisnika Linuxa ima Windows na drugoj particiji, a obrnuto nije slučaj. Tebi ostaje da vidiš zašto je to tako.
[ KOLE89 @ 05.03.2005. 15:46 ] @
Citat:
degojs: Javna je tajna da većina korisnika Linuxa ima Windows na drugoj particiji, a obrnuto nije slučaj. Tebi ostaje da vidiš zašto je to tako.

Zbog igara i softvera koji ne radi na Linuxu. Ali čim Adobe i ostale veće kompanije počnu da prave programe za Linux, on će dobiti mnogo više korisnika.
[ degojs @ 05.03.2005. 15:54 ] @
Ma tu priču slušamo već 10 godina. Usput, zaboravio si da pomeneš podršku za hardver kao i TONU aplikacija koje na Linuxu jednostavno ne postoje. Pre smo pričali o tome, da sad ne ponavljamo..

Dakle, moraćemo prvo da sačekamo da se to desi.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 05.03.2005. u 17:05 GMT+1]
[ degojs @ 05.03.2005. 16:04 ] @
Citat:
axez:
Ja znam gomilu ljudi koji su obicni desktop korisnici a koriste Linux.


Ma ludilo koliko ljudi koristi linux.. :)
[ KOLE89 @ 05.03.2005. 17:08 ] @
U prošloj godini je mnogo svetskih institucija prešlo na Linux. Sada će proizvođači hardvera imati razloga da pišu drajvere za Linux. Kada bude boljih drajvera nestaće jedan od glavnijih nedostataka Linuxa. Kada proizvođači softvera budu videli da postoji tržište i na Linuxu, počeće da pišu aplikacije i za njega.

Znam da zvučim kao svi ostali, ali verujem da će se ovo desiti negde do 2008. Još ako se tome doda legalizacija, mnogi će preći na free rešenja.

Takođe zaboravljate da je broj korisnika izražen u procentima, a kako se broj kompjutera stalno povećava, ako nema novih korisnika onda bi procenat trebao da padne, ali se stalno održava na tih "tričavih" 2-3%.

U vezi procenata - IE koristi oko 90% korisnika, da li to automatski znači da je on najbolji browser? FireFox i Operu zajedno koristi oko 5% korisnika, a oni su mnogo bolji od IE-a. Nije sve u procentima, ima nešto i u kvalitetu (upravo sam smislio moj novi signature ).
[ Dejan Lozanovic @ 05.03.2005. 17:25 ] @
Citat:
mrkidivx: Dejane
Prvo nisam rekao da ne znam mnogo o kompjuterima već da ne znam mnogo o linuksu, tačnije rekao sam da sam ispod prosečni korisnik linuksa.Čisto faza isprobavanja.


Pa neke stvari na koje si navikao pod windowsom prosto receno ne moraju da budu pravilo primera radi zasto onaj krstic u gornjem desnom mora da oznacava zatvaranje prozora, i zasto npr ne moze da bude u gornjem levom delu prozora, po vasim pricama ako je u gornjem levom delu i kruzic umesto krstica onda to ispada ne funkcionalno i neprakticno zato sto vi niste tako navikli. Sto opet ne znaci da opisano resenje nije podjednako funkcionalno, ali u vasim ocima to izgleda kao nefunkcionalno.

Ja iskreno receno imam problema kada sednem na windows masinu jer mnoge stvari se ne nalaze tamo gde sam navikao da budu u KDE-u. Pa mi treba jedno 10-15 minuta da se priviknem na razliku i ti sa druge strane ako ne koristis linux svakodnevno osecas iste probleme verovatno.

Citat:
mrkidivx:
Drugo računar nisam dobio sa preinstaliranim windowsom, ustvari to je bio moj bivši polovni komp koji sam kupio negde 99 godine i tada mi je prijatelj instalirao operativni sistem win 98.Od tada sam naučio ponešto.


Pa opet se vracamo na pricu da si kao pocetnik dobio preinstaliran operativni sistem tj nisi se mucio sam da ga instaliras i podesavas.
[ mrkidivx @ 05.03.2005. 17:53 ] @
Citat:
Pa opet se vracamo na pricu da si kao pocetnik dobio preinstaliran operativni sistem tj nisi se mucio sam da ga instaliras i podesavas.


Tačno, ali sam zato već par dana kasnije SAM preinstalirao sistem.Nikoga nisam davio pitanjima.

Teško da bih to tada uradio sa linuksom.
[ Not now, John! @ 05.03.2005. 19:07 ] @
Citat:
mrkidivx: Tačno, ali sam zato već par dana kasnije SAM preinstalirao sistem.Nikoga nisam davio pitanjima.

Teško da bih to tada uradio sa linuksom.

Kada si prvi put čuo za Linux (ili neki dr. OS) koliko dugo si već koristio Windows?
[ mrkidivx @ 05.03.2005. 19:14 ] @
Ne razumem svrhu ovog pitanja, ali ako te baš interesuje ubrzo sam čuo da postoji i linuks, ali me u to vreme to nije previše interesovalo.
[ Palma @ 05.03.2005. 19:32 ] @
U majku mu, dva dana sam odsutan i ispišete brdo texta. Elem, da odgovorim redom - krećemo od poglavice

Citat:
gojko:
Tu bar imaš izbor - sa windowsom si osuđen na smrtnu presudu i tu nema cile mile.


Ma jes’, tako je... Džabe ti mož’ da biraš do mile volje, kad nijedna kupusara ne valja.


Citat:
Not now, John!
Teško da se može reći da je to nedostatak linuksa.
To je greška proizvođača hardvera koji ne izdaju drajvere za linuks.


Jeste, greška proizvođača hardvera – evo svi propadoše zato što ne izbacuju drajvere za Linux.

Citat:
_Super_Ellite_Bug_:
Drugo, proizvodjac tog djubreta od modema sto imas, kad bude dao teh.dokumentaciju mozda se i nadje neko dokon da za njega napise driver za linux.


Je li bre, ja sam jos letos polemisao sa Gojkom oko soft modema, mislio sam da je to razjašnjena stvar. Al’ vidim da ima još nedokazanih ljudi, pa ajmo iz početka... Da ja tebe pitam, a ti iskreno da odgovoriš: „Zašto je njegov modem đubre?“ Uopšte ne razumem šta vi Linux-ovci imate u tim glavama kad napišete ovakvu budalaštinu! Šta to hardverski modem radi što softverski ne može? Ja sam lično isprobao jedno 5-6 modema, što softverskih što hardverskih i nisam primetio ama baš nikakvu razliku u radu. Jedina razlika je u ceni. Pa ti kaži nama ovde ko je lud da kupi skuplji modem ako jefitinij vrši posao i radi potpuno isto? Da ja kupujem modem samo da bi radio u Linux-u, ma ni u ludom besu. A samo da dodem, moj softverski Lucent radi u Linux kao sat, isprobano u Mandrake 9.1 i Suse 9.1. Pa sad ti meni kaži zašto bi neko kupio skuplju stvar?

I da, da ja sad čekam da se nađe neko dokon da napiše drajver za modem. E neću vala, koristim Windows, i uz svaki komad hardvera lepo dobijem cd sa drajverima i za Win 9x i NT seriju.

Citat:
_Super_Ellite_Bug_:

Evo odmah cu da te prosvetlim:
Da si se bar malo potrudio znao bi da to djubre HCF modem koristi Conexant-ov chipset. Dakle na tvoju srecu postoji Linux podrska za dati chipset tog modema ali nije dostupna "sirkoim narodnim masama" ..i ako hoces dzaba brzina je samo 14.4Kbps.
Cena koju ces da platis za punu brzinu je sitnica u odnosu na cenu Windowsa koji si platio, nadam se.
download:
http://www.linuxant.com/drivers/hcf/full/downloads.php

Dakle imas podrsku za sve sto si naveo...


Vi se bre ubijate na svakom koraku

Pazi koja je to pamet da se ograniči brzina na 14.4, a ako hoćeš brže – plati. I to je taj vaš slobodni i besplatni „operativni sistem“? Pa bre, da ne znam koliko da je Windows đubre, bar ne moram da plaćam za drajvere. Bože, šta sve ovde neću da vidim



Citat:
Not now, John!
Baš sinoć, rođak me zove i kaže da mu ne radi baš taj Conexant HCF modem (modem se ponaša kao da bira tel. broj, ali uopšte ne otvara liniju). Nedavno mu je jedan lik nabacio WinXP SP2, ali mu je na starom disku ostala instalacija Win98.
WinXP+SP2 uredno prepozna modem kao neki Best. Modem ne radi.
Ja promijenim u Conexant HCF (Win drajveri) - modem ne radi.
Identifikujem modem kao Conexant HCF (127A:1025), odem na www.conexant.com, skinem drajvere, instaliram i modem ne radi.
Pošto sam doveo u pitanje ispravnost modema, restartujem u Win98 i modem RADI.



Čudno kako samo Linux-ovci imaju probleme sa Windows-om, koji inače ne koriste.

Kako reče Perica: „Ne znam Windows i ponosim se time!“



Citat:
Axez, the great zealot:
Da, reci to mojoj sestri kojoj se skucao imbecilni windows dok je pisala diplomski rad pa je izgubila sve sto je radila od poslednjeg snimanja.

A ne zna devojka da mora da drzi stalno prste na ctrl + s konstantno...ona je samo zelela da uradi nesto, jebiga...otkud je ona znala da je windows smece.


Pa Axez, znaš kako – ovo se jesenas desilo kod mene kući:

Na jednoj mašini podignut Windows Server 2003, pišem neki text u Word-u. Na drugoj mašini SuSe 9.1, taman konfigurisana Samba. Odjednom napon poludi i resetuju se oba kompjutera – Windows 2003 se odmah posla toga normalno podigne i Word mi vrati text koji sam prethodno kucao, dok SuSe u pola bootovanja stane i zalepi neki silan text preko celog ekrana. Sve u svemu, reinstalacija SuSe-ta. Možda je to bila obična sitnica, možda je moglo da se popravi promenom samo jednog parametra pa da se sistem butuje, ali ja to tada nisam znao. E vidiš, „sitnica“ u korist Windows-a. A ti i dalje slobodno pričaj o tvojoj sestri koja je kucala diplomski rad, možda ti neko i poveruje.

A pogledaj, svako malo pa ES padne. Da je kojim slučajem sve to na Windozi, ti bi prvi reko da je Windows s***** i da zato ES pada kao kruška. E, a kako ne radi na Windows-u mogao bi i da se vadiš da server administrira neka neznalica pa zato pada. Ali, kako svi mi ovde znamo da Gojko nikako nije neznalica, nego čovek koji stvarno zna posao, šta ti preostaje. Gremlini?

Citat:
KOLE89:
Zbog igara i softvera koji ne radi na Linuxu. Ali čim Adobe i ostale veće kompanije počnu da prave programe za Linux, on će dobiti mnogo više korisnika.

Pogledaj ti malo moj potpis
[ degojs @ 05.03.2005. 19:52 ] @
Citat:
Kada si prvi put čuo za Linux (ili neki dr. OS) koliko dugo si već koristio Windows?


Pa šta je trebao, '95 ili '98 da koristi Linux? :) Hehehe.. užas.
[ degojs @ 05.03.2005. 19:55 ] @
Citat:
U prošloj godini je mnogo svetskih institucija prešlo na Linux. Sada će proizvođači hardvera imati razloga da pišu drajvere za Linux. Kada bude boljih drajvera nestaće jedan od glavnijih nedostataka Linuxa. Kada proizvođači softvera budu videli da postoji tržište i na Linuxu, počeće da pišu aplikacije i za njega.


Sada će...
Kada bude...
Kada proizvođači softvera..

E to slušamo već 10 godina, kako rekoh.

Daj da se to desi, pa ćemo onda tu priču da raspredamo. Nije niko lud da plaća i Windows i aplikacije ako Linux radi isto, za $0.

Citat:
U prošloj godini je mnogo svetskih institucija prešlo na Linux.


Ma prešli, sve u 16 :) Čak i u toliko navođenom Minhenu je to stvar koja će trajati godinama. Ili npr. IBM prelazi na Linux na desktopu, pa onda godinu posle sami pevaju drugu pesmu.. itd, itd.

[ henrik @ 05.03.2005. 22:19 ] @
Citat:
Ali čim Adobe i ostale veće kompanije počnu da prave programe za Linux, on će dobiti mnogo više korisnika.


Možemo to i obrnuto: Adobe i ostale veće kompanije, kao renomirane firme sa krdom stručnjaka za praćenje zahteva tržišta, nemaju interes u Linuxu zbog njegove konstantno male zastupljenosti na desktop sistemima, te zbog toga i ne portuju softver na njega.
[ axez @ 05.03.2005. 22:23 ] @
Citat:
Palma:
Pa Axez, znaš kako – ovo se jesenas desilo kod mene kući:

Na jednoj mašini podignut Windows Server 2003, pišem neki text u Word-u. Na drugoj mašini SuSe 9.1, taman konfigurisana Samba. Odjednom napon poludi i resetuju se oba kompjutera – Windows 2003 se odmah posla toga normalno podigne i Word mi vrati text koji sam prethodno kucao, dok SuSe u pola bootovanja stane i zalepi neki silan text preko celog ekrana. Sve u svemu, reinstalacija SuSe-ta. Možda je to bila obična sitnica, možda je moglo da se popravi promenom samo jednog parametra pa da se sistem butuje, ali ja to tada nisam znao. E vidiš, „sitnica“ u korist Windows-a. A ti i dalje slobodno pričaj o tvojoj sestri koja je kucala diplomski rad, možda ti neko i poveruje.



Vidis, razlika izmedju mene i tebe je sto ja znam Linux, ti znas windows.
Daj meni windows i ja cu uraditi sve sto i na Linuxu, ali ako dam tebi Linux ti ces blejati ko tele u sarena vrata.......prema tome.......
[ henrik @ 05.03.2005. 22:37 ] @
Recimo, kada bih ja imao dosta vremena u životu, verovatno bih imao Linux na jednom računaru, i drkao ga čisto zezanja radi. Bavim se inače DTP-om, tako da mi ne bi bogznašta pomogao što se posla tiče. Verovatno bih išao sa njega na net. Ovako, pošto nemam vremena za geek varijante, koristim Mac i Win, koji mi savršeno obavljaju posao. Čak me win nervira zbog toga što moram da mu podesim gomilu stvari posle clean installa, tipa korisničkog interfejsa, isključivanja nepotrebnih servisa, scratch diska itd itd, za razliku od Maca, koji je idealan sistem za sesti-i-raditi-posao. Tek kada bih imao Linux, poludeo bih, kao što sam već jednom u pokušaju podešavanja neke RedHat distribucije pre par godina kada sam bio veći entuzijasta nego danas. Meni je dobar sistem onaj koji ima par stvari odjednom, a to su minimalna zajebancija pri instalaciji i podešavanju korisničkog interfejsa, stabilnost u radu, kompatibilnost sa postojećim hardverom, postojanje odgovarajućih aplikacija i tako. A Linux mi je, sve u svemu, od ta tri OSa na solidnom trećem mestu.
[ degojs @ 05.03.2005. 23:29 ] @
Citat:
axez:
Vidis, razlika izmedju mene i tebe je sto ja znam Linux, ti znas windows.
Daj meni windows i ja cu uraditi sve sto i na Linuxu, ali ako dam tebi Linux ti ces blejati ko tele u sarena vrata.......prema tome.......


Što se poznavanja Windowsa tiče bolje nemoj. Mnogo "veće" baje ovde su se isprovaljivale do daske - ne poznajete Windows više od igranja igrica :))) Doduše, ti nikad nisi ni učestvovao u nekim tehničkim raspravama ovde, pitam se, pitam zašto :)

Inače, slažem se da ćeš na Windowsu (ili bilo kom drugom OS) lako da uradiš sve što i na Linuxu. A obrnuto naravno ne vredi: ni nema dovoljno raznog softvera da bi uopšte mogli da se porede.
[ byM4k5 @ 06.03.2005. 01:27 ] @
Ala se nakupi od sinoc...

Citat:
degojs: Pa cuj, nepoznato je problem.


Problem ili ljenost, tj. ljenost je problem.

Citat:
degojs: Pogotovo kad je nepoznato npr. kako da proradi drajver koga ni nema.


Nesto meni nece da proradi ekstenzija za Mozillu koja cita moje misli i otvara zamisljeni URL, kaze na oficijalnom site-u da je nema.

Citat:
mrkidivx: Sto, pa evo na primer moja sestra od ujaka koja ranije nije imala pojma o kompjuterima vrlo brzo je shvatila reinstaliranje windowsa


"Svidja" mi se tvoje poducavanje! Ucis sestru da radi na Windows-u, a kao dodatak ucis je da probleme rijesava reinstalacijom.

Citat:
mrkidivx: Opet, ukoliko linuks zeli da poveca svoj udeo kod desktop korisnika mora mnogo vise poraditi na svom pojednostavljivanju.


Ja nisam vidio nista komplikovano. Iako dugo vec radim na Windows-ima, lako sam se snasao na Linux-u. I to nije neki novi, vec Red Hat 9 koji je (ako se ne varam) nesto mladji od XP-a. Doduse jos nisam uspio instalirati modem, ali nisam ni na XP-u iz prve.

Citat:
KOLE89: neki ce reci da i za Win postoji dodatak za srpski jezik, ali on treba dodatno da se instalira :))


I to poslije SP1.

Citat:
degojs: TONU aplikacija koje na Linuxu jednostavno ne postoje


Istina, postoji mnogo vise software-a za Windows, ali nisi razmisljao kakvog? Bar pola njih je trecerazredni software. Vise od pola njih je Shareware, a uz dobar dio njih dobijas pride Spyware, nove Toolbare u IE... Onda neke od njih ne mozes ni deinstalirati, neki ostavljaju gomilu Registy Key-sova, gomilu file-ova iza sebe, neki "hrabri" ostave svoj Setup. Cuo sam cak i za jedan primjer IE skoljke koja ne moze raditi na rezoluciji manjoj od 800x600... Treba li jos?
[ mrkidivx @ 06.03.2005. 01:58 ] @
Citat:
Svidja" mi se tvoje poducavanje! Ucis sestru da radi na Windows-u, a kao dodatak ucis je da probleme rijesava reinstalacijom


Naprotiv, samo ukazujem da i totalni početnik može brzo da nauči da instalira windows.A što se njenog windowsa tiče još uvek se drži uprkos brojnim njenim eksperimentima.Čudo zar ne?




Citat:
Citat:

mrkidivx: Opet, ukoliko linuks zeli da poveca svoj udeo kod desktop korisnika mora mnogo vise poraditi na svom pojednostavljivanju.


Ja nisam vidio nista komplikovano.



Mnogi ipak jesu, u suprotnom bi bilo više linuks korisnika.


[ henrik @ 06.03.2005. 02:03 ] @
Citat:
Doduse jos nisam uspio instalirati modem, ali nisam ni na XP-u iz prve.


Blago tebi.

Citat:
Istina, postoji mnogo vise software-a za Windows, ali nisi razmisljao kakvog? Bar pola njih je trecerazredni software. Vise od pola njih je Shareware, a uz dobar dio njih dobijas pride Spyware, nove Toolbare u IE... Onda neke od njih ne mozes ni deinstalirati, neki ostavljaju gomilu Registy Key-sova, gomilu file-ova iza sebe, neki "hrabri" ostave svoj Setup. Cuo sam cak i za jedan primjer IE skoljke koja ne moze raditi na rezoluciji manjoj od 800x600... Treba li jos?


Evo, muku mučim sa shitwareom koji mi je Adobe ubacio. A onaj AutoCAD, mmmjbm, zapleo mi se u registry, ne mogu da ga isteram.
[ degojs @ 06.03.2005. 02:22 ] @
Hahahah, softver na Windowsu trećerazredni. Pa ovo je stvarno smešno :)

Pa koji je onda razred ono smeće na Linuxu? Deseti?

Da ne pominjem da čitave kategorije softvera jednostavno ne postoje na Linuxu. Pa do juče niste imali ni kakav-takav Office softver. Misssim stvarno, pa šta su ljudi u stanju da napišu..

Pa što se toga tiče, tu je i Apple Mac tata za Linux.
[ degojs @ 06.03.2005. 02:24 ] @
Citat:
Problem ili ljenost, tj. ljenost je problem.


Sudeći koliko se Linux ekipa u poslednjih godinu dana isprovaljivala na račun svog (ne)poznavanja Windowsa, bolje da to ne pominješ.

Na kraju, šta treba, svi da budu neki IT majstori? Pa po toj logici i Solaris, FreeBSD i OpenBSD su super desktop sistemi.
[ degojs @ 06.03.2005. 02:32 ] @
Citat:
Cuo sam cak i za jedan primjer IE skoljke koja ne moze raditi na rezoluciji manjoj od 800x600... Treba li jos?


Ništa od toga neće da ti bude instalirano po difoltu uz Windows. Sa druge strane, svaka popularna linux distribucija nakrka ti po difoltu toliko smeća da je užas koliko mora da se apdejtuje. Vidi onu drugu temu ("Bube i bubice") dokle to ide - svako malo, skidaj par desetina MB.

Citat:
Onda neke od njih ne mozes ni deinstalirati, neki ostavljaju gomilu Registy Key-sova, gomilu file-ova iza sebe, neki "hrabri" ostave svoj Setup.


Bilo koji komercijalni softver ili od poznatije firme, kako je Nebojša već primetio, nema problema sa ovim o čemu ti pričaš (spyware i slično). Niko tebe ne sprečava da ti instaliraš neko smeće. Stvar je da ga u Linuxu dobiješ po difoltu :)
[ Dragi Tata @ 06.03.2005. 02:40 ] @
Citat:
degojs
Pa što se toga tiče, tu je i Apple Mac tata za Linux.


Mac je u svakom pogledu tata za Linux. Jedina zajednička osobina im je što ne znam za šta bih ih koristio :) A tako bih rado našao izgovor da kupim ovako nešto:

http://store.apple.com/1-800-M....0.11.1.0.6.21.1.3.1.2.0.0.1.0
[ tdjokic @ 06.03.2005. 08:14 ] @
Citat:
Dragi Tata: Mac je u svakom pogledu tata za Linux. Jedina zajednička osobina im je što ne znam za šta bih ih koristio A tako bih rado našao izgovor da kupim ovako nešto:

http://store.apple.com/1-800-M....0.11.1.0.6.21.1.3.1.2.0.0.1.0

A tamo pishe: "Pardon, Dragi Tata vas je malo zezno!" E, sad, ja treba da ti verujem ono sto kazes za Linux, Windows, za softver, hardver, za procenat korisnika Linuxa?
[ Not now, John! @ 06.03.2005. 09:35 ] @
Citat:
tdjokic: A tamo pishe: "Pardon, Dragi Tata vas je malo zezno!" E, sad, ja treba da ti verujem ono sto kazes za Linux, Windows, za softver, hardver, za procenat korisnika Linuxa? :-) :-)

Pa, ako je korisnika linuksa tako malen broj, mora da linux sucks.
(Neko je već pomenuo) mora da je onda IE, mnogo bolji od svih ostalih pretraživača zajedno.
Mora da je hidrogenski motor mnogo lošiji od dizelskog itd. itd.
[ axez @ 06.03.2005. 10:46 ] @
Ovaj degojs ocigledno nije cuo za custom install a tu se kao nesto predstavlja za naprednog korisnika.
Pa ko jos pobogu instalira sve po defaultu ili ako i instalira bar ne proceslja sta je instalirao da vidi sta mu treba a sta ne...:)

Jebiga degojs, nisi ti kriv sto te je windows zaglupio pa se gubis na bilo cemu ostalom.......***ote, ti bi i na MacOS X-u se pogubio.

Kako ja nemam nikakav apdejt ni security, ni othervise vec 4-5 dana...a bas volim da apdejtujem sistem jer vozim current.

P.S. Doduse u tom tvom svetu kakav zamisljas da treba da bude ne bi smelo da postoji nista drugo osim busnog windowsa pa onda razumem zasto se ni ne trudis da razumes druge filozofije i nacine rada.
[ Palma @ 06.03.2005. 12:11 ] @
Citat:
axez:
Jebiga degojs, nisi ti kriv sto te je windows zaglupio pa se gubis na bilo cemu ostalom.......***ote, ti bi i na MacOS X-u se pogubio.


Evo ga opet, vi ste Linux-ovci najpametniji, znamo mi to.

Citat:
axez:
Kako ja nemam nikakav apdejt ni security, ni othervise vec 4-5 dana...a bas volim da apdejtujem sistem jer vozim current.


Ti kol'ko si zadrt valjda i nemaš ništa drugo osim kernela!
[ _Super_Ellite_Bug_ @ 06.03.2005. 12:32 ] @
@Palma
Citat:

Je li bre, ja sam jos letos polemisao sa Gojkom oko soft modema, mislio sam da je to razjašnjena stvar. Al’ vidim da ima još nedokazanih ljudi, pa ajmo iz pocetka... Da ja tebe pitam, a ti iskreno da odgovoriš: Zašto je njegov modem djubre?..
..Šta to hardverski modem radi što softverski ne može?..

Sa takvim stavom... da nije za tebe sve ovo licno?
Nije u pitanju "sta" nego "kako".
Svako nepotrebno sakacenje hardvera i softverskim putem uspostavljanja min. funkcionalnosti uredjaja u datoj okolini predstavlja surogat i za mene je djubre.
Ali tebi i ne treba bolje.
Da se ne bi gadjali linkovima otvoren sam za "tehnicku" diskusiju.
U suprotnom cu da ignorisem tvoje postove u vezi ove teme.
Citat:

Vi se bre ubijate na svakom koraku
Pazi koja je to pamet da se ogranici brzina na 14.4, a ako oc'eš brže – plati. I to je taj vaš slobodni i besplatni „operativni sistem“? Pa bre, da ne znam koliko da je Windows djubre, bar ne moram da placam za drajvere. Bože, šta sve ovde necu da vidim

Prvo, covek je rekao da uopste nema "drajvera", a ima. Da to ovde to nisi video ne bi znao da postoji.
Posto si saznao, vise nikada neces moci da kazes da nema. Imas jedan manje izgovor.
Drugo,mogu da razumem tvoj gnev, ali nemoj ga ispoljavati ovde. Ljudi koji su radili na tome mogu da rade sa tim sta im je volja.
Na njihovom sajtu i pise zasto se naplacuje(sumnjam da si procitao), a ako ti to nije dovoljno mozes da im napises i koji mail.
[ Dragi Tata @ 06.03.2005. 14:00 ] @
Citat:
tdjokic: A tamo pishe: "Pardon, Dragi Tata vas je malo zezno!" E, sad, ja treba da ti verujem ono sto kazes za Linux, Windows, za softver, hardver, za procenat korisnika Linuxa? :-) :-)


Hehehe, Apple me je zeznuo. Mislio sam na ovaj:

http://www.apple.com/imac/
[ tdjokic @ 06.03.2005. 14:41 ] @
Citat:
Dragi Tata: Hehehe, Apple me je zeznuo. Mislio sam na ovaj:

http://www.apple.com/imac/

Ma OK, shvatio sam ja, ali nisam mogo da odolim :-) . Inace, racunarce je stvarno strava! Medjutim, pretpostavljam da ti treba eksterni cdrom a mozda jos po nesto, pa to malo kvari utisak, ali je i dalje ludnica.

Edit: sad sam se ja zezno - ima i cdrom, uffff.........
[ byM4k5 @ 07.03.2005. 00:55 ] @
Citat:
henrik: Blago tebi.


Hoces da se mijenjamo?

Citat:
henrik: Evo, muku mucim sa shitwareom koji mi je Adobe ubacio.


Evo, meni je mnogo poznatija firma [Microsoft] ubacila bas iskreno Shitware od Software, Internet Explorer i Windows Media Player. Prvi zbog nedostatka modernih karakteristika Browser-a, a ovaj drugi, skoro kad god sam mu dao sansu, zaglavio se. Toliko o testiranju...

Citat:
henrik: A onaj AutoCAD, mmmjbm, zapleo mi se u registry, ne mogu da ga isteram.


A taj AutoCAD, zapleo se medju korisnike, skoro svaki kompjuter ga obavezno ima.

Citat:
degojs: Hahahah, softver na Windowsu trecerazredni. Pa ovo je stvarno smesno :)


Fino sam napisao "Bar pola".

Citat:
degojs: Da ne pominjem da citave kategorije softvera jednostavno ne postoje na Linuxu.


Bas ste cudni. Ovamo govorite da Windows ima "tonu" software-a, a ono ima nekoliko primjeraka Software-a kojeg koristi ~1% Windows korisnika. Nesto propustio?

Citat:
degojs: Na kraju, sta treba, svi da budu neki IT majstori? Pa po toj logici i Solaris, FreeBSD i OpenBSD su super desktop sistemi.


Nisi me shvatio ili nisi htio. Necu sad da objasnjavam.

Citat:
degojs: Nista od toga nece da ti bude instalirano po difoltu uz Windows. Sa druge strane, svaka popularna linux distribucija nakrka ti po difoltu toliko smeca


A IE i WMP, kojeg sam gore spomenuo?

Citat:
degojs: Bilo koji komercijalni softver ili od poznatije firme, kako je Nebojsa vec primetio, nema problema sa ovim o cemu ti pricas (spyware i slicno).


Da, upravu si, ali sta cu ja da radim eto sa nekim Spywareless Software-om za arhitekturu? Da mi stoji za ukras? Da mi sakuplja digitalnu prasinu? :)

Citat:
degojs: Niko tebe ne sprecava da ti instaliras neko smece.


Istina, niko me ne sprecava, ali sto se muciti sa tamo nekim smecem, kada sigurno ima neko bolje "smece", koje mi pruza ugodniji i produktivniji rad.
[ henrik @ 07.03.2005. 01:14 ] @
Citat:
Evo, meni je mnogo poznatija firma [Microsoft] ubacila bas iskreno Shitware od Software, Internet Explorer i Windows Media Player. Prvi zbog nedostatka modernih karakteristika Browser-a, a ovaj drugi, skoro kad god sam mu dao sansu, zaglavio se. Toliko o testiranju...


Niko te ne bije po ušima da ih koristiš. Imaš tonu alternativa za dž.

Citat:
A taj AutoCAD, zapleo se medju korisnike, skoro svaki kompjuter ga obavezno ima.


? Kome treba, taj ga ima. Nekako mu to dođe logično.

Citat:
Da, upravu si, ali sta cu ja da radim eto sa nekim Spywareless Software-om za arhitekturu? Da mi stoji za ukras? Da mi sakuplja digitalnu prasinu? :)


Voleo bih sad da mi navedeš top aplikaciju iz bilo koje oblasti da je ima za Linux, a ne postoji ili nema ekvivalent za win. Ali baš top, ne zamenu.
[ degojs @ 07.03.2005. 01:23 ] @
Citat:
A taj AutoCAD, zapleo se medju korisnike, skoro svaki kompjuter ga obavezno ima.


Ma pričaj nam kako se Linux zapleo među korisnike... Pa verovatno ima više instaliranog AutoCAD-a nego te kupusare. Da još napravimo poređenje "samo Windows" vs "samo Linux" (tj. ljude koji imaju oba sistema ne brojimo), pa onda bi kupusara bila na nivou greške, što i ovako jeste..

Citat:
Istina, niko me ne sprecava, ali sto se muciti sa tamo nekim smecem, kada sigurno ima neko bolje "smece", koje mi pruza ugodniji i produktivniji rad.

Ma.. mogu i ja tako da pričam bajke. Da kupusara i kupus na njoj pruža te prednosti, pa ko bi kupovao i Windows i AutoCAD? Ni jedno nije besplatno. Ne vidim ih nešto (kupusaru i kupus).. otkud znam, možda nismo na istoj planeti?


Inače, evo, ovih dana ću da radim taksu.. da vidimo šta se nudi: QuickTax i TaxWiz. Prodaju se na kilo. Ima li to za kupusaru? Čini mi se da za Mac postoji verzija, pored Windowsa.
[ degojs @ 07.03.2005. 01:50 ] @
Citat:
A IE i WMP, kojeg sam gore spomenuo?


Najbolje da dobijemo OS bez ikakvog web browsera i bez medija plejera. E to je sistem i po. Kao onaj Red Hat Linux 9 što sam onomad probao, nije mogao ni mp3 da pušta po difoltu. To je super za korisnike.

I reče ti čovek lepo, na Windowsu imaš izbor. Ja lično ne koristim WMP, nego WinAmp, stvar navike valjda. Kad MS uradi takvo što, onda trčimo na sudove i plačemo kako MS uništava konkurenciju. A ako ne ubace sve to, onda kukamo što nema. Pazi, ako hoćemo Firefox, treba da ga instaliramo. Gde ja da skinem ili kupim QuickTax ili TaxWiz za Linux? Ozbiljno pitam, ima li negde, nisam ni proveravao?

O zaglavljivanju WMP kod tebe.. šta da ti kažem osim da nisi ubedljiv: trebao si da napišeš da ti se pojavio BSOD kad si ga pokrenuo.
[ mrkidivx @ 07.03.2005. 03:07 ] @
Citat:
Evo, meni je mnogo poznatija firma [Microsoft] ubacila bas iskreno Shitware od Software, Internet Explorer i Windows Media Player. Prvi zbog nedostatka modernih karakteristika Browser-a, a ovaj drugi, skoro kad god sam mu dao sansu, zaglavio se. Toliko o testiranju...



Ja stvarno ne želim da budem maliciozan, ali kako to da uvek linuksovci imaju neke probleme sa windowsom?

Ni ja lično ne koristim WMP ali kad god sam ga koristio nikad nisam imao problema.
[ degojs @ 07.03.2005. 05:43 ] @
Citat:
A IE i WMP, kojeg sam gore spomenuo?


E da, skoro da zaboravim :)

Ako živiš u EU, uskoro ćeš imati i Win bez WMP. Što se IE tiče, ebi ga, kasno Marko na ... bla bla.

Naravno, niko te neće sprečavati da nam kažeš kako ta verzija Windowsa nema ni medija plejer :)

Baš će biti interesantno da posle uporedimo kako se u EU prodaje Win sa i bez WMP. Pa da vidimo ima li smisla tolika kuknjava ili ne, oko toga. Šta znamo, možda Win-WMP bude hit. Sudeći po vašim iskustvima sa WMP, mora da će ova verzija biti mnogo tražena, zar ne? Živi bili pa videli.
[ Ivan Dimkovic @ 07.03.2005. 08:43 ] @
Citat:
Citat:
degojs: Hahahah, softver na Windowsu trecerazredni. Pa ovo je stvarno smesno :)


Fino sam napisao "Bar pola".


Zato je na Linuxu bar 90% softvera petorazredno. Ako se "gZshlja 0.1.304 alpha / CVS - EXPERIMENTAL" uopste moze i nazvati softverom a ne necijim sandboxom :)

Naravno, razliku izmedju "proizvoda" i "projekta" ne zelim ni da objasnjavam, posto verovatno vecina sagovornika sa linux strane nece hteti da razume.

Cifre su neumoljive, kad Linux bude imao market share od 30-40% na desktop/workstation polju, moci cemo da pricamo nesto. Do tada - sod off.
[ Not now, John! @ 07.03.2005. 11:00 ] @
Citat:
mrkidivx: Ja stvarno ne želim da budem maliciozan, ali kako to da uvek linuksovci imaju neke probleme sa windowsom?

Odavde zaključujem da "nelinuksovci" nikad nemaju nikakve probleme sa Win...

Čini se da je ovaj forum namijenjen za svađu, a ne za advocacy. Najbolje se pozivati na to kako je malen broj korisnika Linuxa, nazvati ga kupusarom i poluproizvodom i "dokazati" kako linux sucks.
To što je procenat korisnika linuksa malen nije nikakav pokazatelj kvaliteta (pokazano na primjeru IE).
To da je poluproizvod - jeste, ali je taj poluproizvod daleko kvalitetniji od još većeg poluproizvoda Windowsa. Da je Win poluproizvod pokazuje potreba za stalnim Win Update-om, zakrpama i sl. Neke zakrpe se pojave nekoliko dana nakon objavljivanja SPn.
Toliko o Win kako gotovom proizvodu.

Pozdrav.
[ Ivan Dimkovic @ 07.03.2005. 11:09 ] @
Citat:

To da je poluproizvod - jeste, ali je taj poluproizvod daleko kvalitetniji od još većeg poluproizvoda Windowsa. Da je Win poluproizvod pokazuje potreba za stalnim Win Update-om, zakrpama i sl. Neke zakrpe se pojave nekoliko dana nakon objavljivanja SPn.
Toliko o Win kako gotovom proizvodu.


Sure, daleko je lakse reci "Uredjaj XXXX nije podrzan" a onda dodati kako su ti uredjaji lame i kako nisu profesionalni i kako linux ne podrzava win-igracke.

Takodje je lakse reci "a, sorry, softverski paket xxxx ne radi sa kernelom x.xx, uzmite source code i promenite glibc, a zamenite i sistemske pozive na... pa ce proraditi"

I tako linux savrsen - ne treba ti apdejt uopste :-) Ej, imam novosti za vas - ni MS-DOS 6.22 ne trazi apdejt, poslednja stable verzija je iz 1993 ... radi savrseno, a za sve ostalo su krive aplikacije :)

Smesno. I onda posle svega toga navedenog gore reci za Windows da je poluproizvod... ma da, sigurno - zato i zaradjuju 2 milijarde dolara mesecno na poluproizvodima.
[ mrkidivx @ 07.03.2005. 13:06 ] @
@Not now, John!

Ja uopšte nisam rekao da ljudi koji koriste windows nemaju uopšte problema sa istim.
Ja sam samo rekao da ja nisam imao problema sa WMP, a moja obzervacija da linuksovci često imaju probleme sa windowsom se odnosi na to da možda dotični slabije poznaju windows.
Evo ja naprimer imam vrlo skromno znanje linuksa pa se često može desiti da je neispravan rad moja krivica.
[ Not now, John! @ 07.03.2005. 14:07 ] @
Citat:
mrkidivx: Ja uopšte nisam rekao da ljudi koji koriste windows nemaju uopšte problema sa istim.

Rekao si već dvaput na ovoj temi: "kako to da linuksovci stalno imaju neke probleme sa Win.".
Ako ja koristim Lin to ne znači da Win poznajem manje od Linuxa. Rekao sam već da Windows koristim od kad postoji i mislim da ga prilično dobro poznajem. Štaviše, poznajem ga bolje od linuksa.
Ali, eto, ja sam komunista, utopista i sl. pa čisto iz inata koristim Linux, jer volim da me zovu hakerom.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 08.03.2005. u 06:39 GMT+1]
[ Dragi Tata @ 07.03.2005. 21:16 ] @
Hehehe, degojs i dinke će imati pune ruke posla ovde.

tdjokic: Ozbiljno, zašto koristiš Linux? Nekako iz tvojih postova mi se više čini da ti je to hobi - istražuješ distribucije i tako to.
[ dr ZiDoo @ 07.03.2005. 22:11 ] @
Citat:
ventura: Moja greska...

Ipak Linux administratori mogu da zaradjuju pare... (Samo je pitanje u kojim firmama i dokle, jer kad menadzment shvati koliko se para baca na te kupusare, letece i kupus i linux administratori napolje)...

Dakle Linux administratori kojima je opis radnog mesta da se staraju da kupusara radi... Znaci firma koji hoce Linux server mora da ima jednog fulltime kupusara koji ce da odrzava sve to...


Sta bi sa onik likom iz Slackware-a, odrastao covek, ceo svoj zivot poklonio linuxu i stvorio Slackware jednu od najpopularnijih distribucija, sta je bilo kad se covek razboleo, morao je bukvalno da moli za svoj zivot... Ne bi me cudilo da covek batali sve to jer je verovatno shvatio da je ceo zivot proveo u utopiji...



Interesantne tvrdnje. Stvarno cijenim tvoj intelekt ali stvarno misliš da si pametniji od:

mnogo OS developera i adminstratora
mnogo firmi koji rade samo sa Linux softwerom
mnogo firmi koji svoje hosting usluge pružaju isključivno na linuxu
i da ne nabrajam dalje.

Mislim, iz iskustva. Radio sam na sistemu od 50+ servera koji vrte aplikacije od koje sam neke i ja pisao i koje rade savrseno. Opterećanja su velika, ako ne i ekstremna i sve naravno radi. Mašine naravno održavaju dva administratora i nije bilo kvarova, bilo je "iskakanja" usred preopterećenja hardwera.

E sada kada to želiš da uradiš na windowsu šta dobiješ. Dobiješ to da treba da daš MSu 50x1000$ (mislim da je oko 1000, znači minimalno 1000) dolara za 50 licenci w2k li w2k3. Dobiješ da trebaš da daš još po 10x1000$ za MS SQL servere ili neke slične servise pisane za windows (u zavisnosti šta radiš). E sada naravno uz sve to moraš još da plaćač dva administratora. I naravno svojim developerima da kupiš MS DEV za po 4x500$.

Vidiš to sve košta puno para.

Tehnička službra. Molim te ventura, aj mi ti reci da imaš 20 haj produktiviti mašina i nemaš admina pa kada se sjebe zovneš tetu koja ti diktira a ti kucaš.
Uviđaš li apsurd?

Ja to ponavljam svagdje, Win je ok, šta više ali Linux je takođe jako OK. Linux je stvarno za neke stvari jako dobar, i ako izneseš jedan dobar argument ja ću nastaviti ovu diskusiju.

Stvarno ne mogu da vjerujem da ti koji važiš za nekoh IT čovjeka, nekog ko prste stavlja direktno u IT i Ekonomiju možeš sebi da dozvoliš ovakve izjave.

Nadam se da dragi moderatori neće saključati ovu zanimljivu temu.

edit - degojs: izbačen nepotreban deo koji opet nije nego poziv na vatromet

[Ovu poruku je menjao degojs dana 08.03.2005. u 06:57 GMT+1]
[ degojs @ 08.03.2005. 05:58 ] @
Ok, tema je očišćena. Ovo što je ostalo - mislim da može da se nastavi i na tu temu - zaposlenje i poslovi vezano za Linux i Windows UKOLIKO ne počne sa ličnim dobacivanjima.

Ventura,
nismo ovde da raspravljamo gde i ko šta radi prozivajući učesnike na temi i slično. Raspravljamo sisteme, a možemo i poslove vezano za njih, itd ALI ne na takav način. Ukoliko nastavimo tako - samo je pitanje kada će da pređe u nešto žešće, a i ovako je bilo već.. :) Jednostavno se uzdrži od takvog pisanja na tu temu - vidiš i sam gde to vodi. Jeste da u svojoj prvoj poruci nisi nikog konkretno imenovao, ali nakon te poruke sve je otišlo gde ne treba.


Idemo dalje lagano. Malo se zapucalo, a mrtvih nema :)
[ mkdsl @ 08.03.2005. 12:26 ] @
degojs je donekle u pravu, strasti treba smiriti i vratiti temu na pravi put.

Ne znam zashto se potencira toliko o "OS #1 sucks, OS #2 rocks" etc. Svi operativni sistemi imaju svoje prednosti i mane, neki manje, neki drugi vishe. Poenta i jeste da zadovolje odredjeni krug korisnika i pomognu im u lakshem radu itd (svrha rachunara kao sistema je upravo ta). Ne pljujem po windows-u, ali meni lichno linux odgovara za onaj deo posla kojim se bavim. Tako neshto ne bih mogao da izvedem u windows-u, ili pak ne bi mogao sa tolikom funkcionalnoshcu i stabilnoscu (sad ochekujem pochetak flejma na ovu rechenicu).

Ali da ne bih lupetao, evo primer koji mi se deshavao dok nisam reinstalirao windows xp:

Pre 4-5 meseci sam kupio Mustekov PowerMust Office 650 UPS, UPS prosechnih performansi. Dobio sam CD sa drajverima i za linux i za windows. Uz drajvere sam dobio i neko parche softvera koji radi monitoring stanja baterije, jachinu napona itd. A onda se pojavio apsurd. Pri nestanku struje (program je nameshten da ugasi rachunar automatski u sluchaju da struja ne dodje u roku od 10 min) windows jednostavno NIJE hteo da gasi rachunar. Da, windows je setovan kako treba, imam ATX napajanje, i jednostavno mi nije jasno ZASHTO? Takodje, mnogo puta mi se desilo da taj program za UPS (ne secam se kako se zove, vishe ga nisam ni instalirao) pri startu windowsa nece ni da se POKRENE?!?!. A chekirana opcija "Start with windows...".

Napomenucu da CD ima drajvere i za linux, i na linuxu zaista nema problema. Jeste da trazhi instaliranu javu, ali radi.

E sad, korisnik windows-a bi ochekivao da mu program radi ako je kupio uredjaj i dobio drajvere na cd-u. Jer iskreno, meni je apsurd da mi UPS ne radi apsolutno funkcionalno na win-u, a da mi radi na linuxu.

PS. Mala zamerka moderatorima Advokacy-ja. Negde u pravilima sam prochitao da je zabranjeno nazivati windows Winblowz, Microsoft = Micro$oft itd... Mozhda greshim, ali vi konstantno nazivate linux KUPUSAROM (ili sam ja neshto pogreshno skontao?). Budite korektni i promenite ili pravila, ili ponashanje. Para ushi onima koji su zadovoljni operativnim sistemom koji se vama ne svidja.


Pozdrav.
[ dinke @ 08.03.2005. 15:32 ] @
@mkdsl

Da odgovorim na ovu tvoju zamerku. U poslednjih par nedelja nisam imao mnogo vremena da moderisem forum, tako da se dosta toga izdesavalo. Trenutno forum aktivno moderise degojs, koji je upravo user koji taj termin i koristi. U pravilima ne pise da je zabranjeno koristiti takve reci vec da takve izraze treba izbegavati.
[ tdjokic @ 08.03.2005. 16:13 ] @
Citat:
zabranjeno nazivati windows Winblowz, Microsoft = Micro$oft itd...

Ma, to je zafrkancija, to ne boli. Druga je stvar kad se kaze da se od Linuxa ne moze ziveti a ja znam da covek zivi od njega - e, to boli! Ne toliko zbog samog Linuxa a vise zbog neistine na forumu na kome i ja visim svaki dan.

Sto se tice mana Linuxa, hm... Uglavnom se govori da nekih programa nema za njega itd. nesto o sigurnosti. Problem sa programom se resi onog trenutka kad neko napise taj program. To je relativno lako. Takodje, programi koji nedostaju nisu namenjeni bas svakom korisniku, tako da to nije presudno za osvajanje desktop trzista.

Pravi Linux problemi su dosta sakriveni i o njima se retko govori. Nisam nikakav genije, samo sam sticajem okolnosti dosta pazljivo citao osvrte na razne distribucije, jer sam trazio odgovore na neka konkretna pitanja, pa sam primetio i nesto izmedju redova. Recimo, distribucije Mepis, Vector, Libranet, Xandros su do skoro bile strogo komercijalizovane distribucije, mada je taj trend u vidnom opadanju - nije bilo besplatnog skidanja njihovih ISO-a. Cak ni to nije glavno: glavna stvar koja im se zamera je da uzmu sve besplatne programe, naprave distribuciju, priloze neki svoj program za olaksavanje instalacije i odrzavanja sistema manje upucenim korisnicima a onda taj SVOJ program tretiraju STROGO PRIVATNO - ne daju sors za njega i slicno!

To je jedan od aspekata rasipanja resursa. Juce sam probao najnoviji Mepis 3.3 - stavis CD u cdrom i on poludi, stalno nesto snima na hdd-u i melje, melje, bez veze. To je jednostavno NEDOPUSTIVO! Istovremeno se razvija gomila skoro identicnih distribucija, a ceo taj rad nema za rezultat neki novi program nego samo razlicito pakovanje i instalaciju postojecih programa.

U Debian-baziranim distribucijama znam da podesim ADSL vezu. Opet juce, probam Vector (baziran na Slackware) - nema sanse, ne znam gde sam, totalno razlicito!

Pa onda recimo onaj biser da rpm jedne distribucije ne pasuju na drugu, koja takodje koristi rpm, ali svoj rpm. Ima takvih varijacija do besvesti. Za mene licno su to veliki problemi Linuxa. Od juce nabavljene 3 distribucije, proradila je samo jedna! E, pa .....
[ Dragi Tata @ 08.03.2005. 17:40 ] @
@tdjokic: U principu, mislim da je pogrešno govoriti o Linuxu kao operativnom sistemu. Svaka distribucija je poseban operativni sistem, mada dele dosta zajedničkih komponenti, ali su upakovane drugačije. To je jedan od problema sa kojima se proizvođači software-a susreću pri portovanju svojih aplikacija na Linux. Drugi problem je kratak životni vek verzija iste distribucije - npr RH9 smatraju maltene praistorijom a izašao je 2003; podrška je ukinuta 2004. Da li je taj životni vek dovoljan da se isplati razvoj i QA komercijalnog desktop softvera za RH9? Posebno ako se zna kolika je rasprostranjenost ovog OS-a i generalno očekivanje Linuxovaca da dobijaju besplatan software.

Da skratim, tehnički gledano Linux (kernel) je dovoljno dobar da se na njemu napravi dobar desktop OS, ali način na koje su skrpljene današnje distribucije je dobar samo za entuzijaste koji vole da "prčkaju" po svom OS-u i da ga doteruju po svom ukusu. Da bi Linux dospeo na desktop, potrebno je da jedna velika kompanija (Novel, IBM, Sun...) napravi OS koji bi više ličio na Mac OS X nego na današnje distribucije Linuxa: jedan DE, jedan wm, dobar instalacioni sistem, mogućnost da se sve (baš sve) obavi iz grafičkog okruženja bez komandne linije ili daleko bilo kompajliranja.

Današnje Linux distribucije su jednostavno previše fleksibilne. To odgovara hobistima i ponekad administratorima, ali ne ni desktop korisnicima ni proizvođačima komercijalnog softvera.
[ degojs @ 08.03.2005. 22:20 ] @
Citat:
mkdsl:
Negde u pravilima sam prochitao..


The Advocacy's Code is more of a set of what you'd call "guidelines" than
actual rules. :)

[ dr ZiDoo @ 08.03.2005. 22:39 ] @
Dragi Tata mi se oduvjek sviđao ;)

To je zapravo bit linuxa, to da možeš da uzmeš sebi drag distro odradiš na njemu šta želiš i da to radi jako savršeno. To je ono, uzmeš Debian, staviš LAMP i sve radi kao sat.

Ta windows desktop univerzalnost je stvarno bi dobro došla u linuxu. RedHat radi na tome ali sve je to još uvjek pre škakljivo. Fedora je reklo bi se jako blizu i Suse takođe, ali reklo bi se ne dovoljno. Novell takođe radi neki svoj distro, nisam prbao ali izgleda dobro.

To ujedinjenej nije baš prejednostavno. Mislim da tu do izrašaja dolazi ona raznolikost. Sav taj Linux desktop svijet je previše podjeljen na QT/KDE i GTK/GNOME svijetove. Oba okruženja su super dobra ali kada bi se nekako mogla ujediniti to bi bilo perfektno. Ja naprimer koristim GTK ali ima mnogo dobrog softwera koji je pisan za KDE. Ajde kada prevaziđemo look&feel barijeru, ipak kada učitaš obe biblioteke (qt,gtk) malo se isfuraš kada vidiš da ti gnome sa jednim kde editorom jede 220mb :/

Opet i ja mislim da će neka velika kompanije (možda IBM?) da sredi te stvari. Ljudi već dugo rade sa linuxom, imaju pare, kadrove. Oni su ti koji sponzorišu mnogo toga u OS svijetu i mislim da bi oni mogli malo da diktiraju.
S druge strane očito fino zarađuju na proizvodnji hardwera dok već nisu počeli da rade opasno na Linuxu.
[ degojs @ 08.03.2005. 23:41 ] @
Citat:
Opet i ja mislim da će neka velika kompanije (možda IBM?) da sredi te stvari.


E pazi, to će možda i da se desi, ali nema mnogo vajde od onog što će biti i to možda, nego daj danas šta ima.
[ byM4k5 @ 09.03.2005. 01:00 ] @
Citat:
degojs: O zaglavljivanju WMP kod tebe.. sta da ti kazem osim da nisi ubedljiv: trebao si da napises da ti se pojavio BSOD kad si ga pokrenuo.


Stvarno, cemu smisao ovoga? Ako kazem da sam imao problema, i to problema kada mi je trebao, a nisam imao/znao_za nista drugo pri ruci, i on mi je pravio probleme, ispada da lazem. Evo,

[ubjedljivi laz mode]
kada sam pokrenuo WMP, odmah mi se zakucao OS, ekran je BSOD-irao i morao sam resetujem racunar.
[/ubjedljivi laz mode]

Jel, OK?
[ degojs @ 09.03.2005. 01:43 ] @
Naravno da jeste. Sad je mnogo bolje, a evo i zašto: ja čim stavim pokazivač miša iznad WMP ikonice, sistem pukne, te mi je ono tvoje prvo bez BSOD delovalo nekako suviše neubedljivo :)
[ Not now, John! @ 09.03.2005. 01:52 ] @
Konačno smislena rasprava...

Mislim da je tačno da je veliki problem kod proboja linuksa na desktop tržište to što ima brdo distribucija. Jedne koriste RPM, druge DEB, treće TGZ, a četvrte ni jedno. Onda jedne koriste SysV za boot skripte, druge BSD tip (nadam se da sam se dobro izrazio, stručnjaci mi neće zamjeriti). Jedne floppy ugrađuju u /floppy, a druge u /mnt/floppy. Jedne po defaultu koriste KDE, druge Gnome.
I kako onda nekom početniku da pomognem kada me pita kako se pristupa floppy disku. Može biti na /mnt/floppy na /floppy ili na /sdj/jhks/lpp/evo_ovdje_je_floppy.

Početniku je teško odlučiti se za distribuciju. Trebalo bi probati cca 5 distribucija, pa vidjeti koja odgovara određenom korisniku.

Dalje, SuSE 8.0 je meni ostao u katastrofalnom sjećanju kao vrlo nestabilan (skoro da sam odustao od linuksa). Danas je izgleda SuSE naj user-friendly distribucija. Kad god čujem da je neka firma izbacila laptop sa linuksom to bude SuSE.

Sa RH8.0 sam imao problem pri instalaciji novijih aplikacija. Sve su zahtijevale Gtk/Qt koji ja nisam imao. Da bih stavio noviju verziju Gtk/Qt morao sam staviti noviju verziju Glibc, kada sam to uradio, dobio sam "kernel panic" i reinstalirao sistem. :)

Za slične zahtjeve veoma je bitno poznavanje koje biblioteke zavise od kojih, a to je previše za običnog korisnika.

Naravno, ono što je u jednu ruku nedostatak, u drugu ruku je prednost.
[ henrik @ 09.03.2005. 08:32 ] @
Evo da i ja pitam: šta troši SuSE - rpm, tgz ili nešto treće (9.1 personal)?
[ Ivan Dimkovic @ 09.03.2005. 08:48 ] @
Citat:

Opet i ja mislim da će neka velika kompanije (možda IBM?) da sredi te stvari. Ljudi već dugo rade sa linuxom, imaju pare, kadrove.


;-) Kadrove.... how about vision? :-)

IBM je napravio bar 3 galakticka mega-promasaja na consumer PC & OS trzistu u poslednjih 25 godina, mozda su nesto naucili iz svojih gresaka, ali cini mi se da oni bas i nisu najbolji partner za desktop PC razvoj ;-)

Steta sto Apple nije portovao svoj OS na x86 u prosloj deceniji, no sta da se radi - zato su nitche ;-)
[ neo01 @ 09.03.2005. 13:14 ] @
Citat:
Evo da i ja pitam: šta troši SuSE - rpm, tgz ili nešto treæe (9.1 personal)?

9.1 Professional koristi rpm-ove, a verovatno i Personal...