[ dakiyu @ 03.03.2005. 15:40 ] @
Otvorio sam novu temu posto sam se u drugoj umesao misleci da cu brze doci do resenja ali...stoga svaka pomoc dobro dosla...pastovacu sada prethodne postove...

Tema je bila u storage ali posto je rezac ispravan mislim da je u pitanju hardwer pa je postavljam ovde...

Posto mi rezac restartuje komp potrazio sam pomoc od @will i @pctel..

@Will....jer ima tu neka komanda da mi rezac ne restartuje komp?

Kako da ga probavam i vidim sta mu je kada mi stalno restartuje komp pa me smara...ako ima neka opcija tipa "nikada ne restartuj komp"....

Inace rezac je asus...i imao sam slicnih problema...naime,ako mi disk ostane u rezacu,ceo win ne zeli da radi dok ovaj ne pocne da cita a to traje sve duze...cak kada ga restartujem sa diskom u rezacu pri botovanju se ukoci ona prva crna tabela bar 30 sekundi...mislim da se stanje pogorsava a pre nego sto uzmem novi bih da pokusam neka ciscenja ali me bre smara to restartovanje...inace nisam ni 50 diskova narezao za 1.5 godinu a sa citanja sam obavljao u LG cd-rom-u ali izgleda djabe...imam dva windowsa na dve particije garantovano dobra i nova!Prvo je rezao i citao samo RW a na cd-r mi restartuje komp a sada i RW retko cita...

hvala


[Ovu poruku je menjao dakiyu dana 03.03.2005. u 16:49 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao dakiyu dana 03.03.2005. u 16:52 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao dakiyu dana 23.03.2005. u 00:45 GMT+1]
[ dakiyu @ 03.03.2005. 15:41 ] @
@will je odgovorio:

Da i ja imam 2 windowsa, i ASUS rezac 523252AS, i nism iskusio te probleme,
mada, xp zna stvarno sporije da ucitava kada je unutra cd, spintime mu je
18sec, ali taj sve cita (mada ne bolje od mog 6 godina starog ASUS 32x
ridera).
E sad pazi,
Probaj prvo da ga nakacis na jednu granu da bude sam pa probaj, radi, fino,
nece, faza 2
Ovo sto ti predlazem je nebulozno, ali pomaze :)))
Iscupaj reset kablic sa ploce pa probaj, zna da pomogne, kada prelomis deo
sa resetom, posle par paljenja i gasenja, vrni kablic, rekoh, nebulozno ali
meni je pomoglo.

I na kraju, deluje najlogicnije, a nadam se da nije, moguce da ti rezac
izaziva kratak spoj negde, gde, to je toliko mucno i dugo traziti da se i ne
isplati, mozez da probas jedino da ga otvoris I DOBRO IZDUVAS OD PRASINE
koja mozda pravi karambol negde.

Mislim da sam te ispravno razumeo, tebi se resetuje komp kada probas da
udjes na pisac iz nekog programa, molim, te, ako ti ovo gore ne pomogne,
recim mi tacno kada je to pocelo da ti se desava, reci mi da li si primetio
da se to desava od kako si instalirao nesto?
Molim te ako bude bilo potrebe, opisi u sitna crevca (ploca, procesor....)

Srecno
[ dakiyu @ 03.03.2005. 15:42 ] @
Objasnjavam opsirnije...

@will...hvala sto si spreman da pomognes pa si mi dao volje za cackanjem...softwerski se nesto i razumem u PC ali hardwerski sam nula...vidis u potpisu sta imam a rezac je asus 5224a kao sto rekoh vrlo malo koriscen...

Evo rezime...prvo se desavalo da u stvari ne mogu rezati CD-r diskove,dok cdRW i cita i reze bez problema...sada vise ni ne cita cd-r diskove a polako se restart desava i na pojedinim cdrw.Normalno, kao i ti i ja sam pomislio da mu se blizi kraj ali dolazi do novog razvoja situacije...evo sta sam sve pokusao i polako ostajem bez ideja...

Obavljam sva moguca ciscenja sto clean diskovima sto rucno...nista.

Pomislio sam da je to od skoro kada sam otprilike kupio stampac pa reko ili se kolju ili mi je slabo napajanje(350w neo)...unninstaliram stampac i vadim ga iz USB...nista, isto.

Menjam te konektore(i proveravam da su dobro ubodeni) kao i napajanja sa LG cd rom-om....nista.

Onda resavam da probam sofwerski da se obracunam.

Podizem DOS sa flopy-ja with CD rom support...dos uredno nalazi dva cd-roma,pa d: pa dir i.....boom...restart!!!Procitao je ime fajla sa diska i u roku od par sekundi se restartovao...po mojim saznanjima time windows greske padaju u vodu ukljucujuci i drajvere i te tvoje dma i pio...mislim, windows nije krivac definitivno zar ne?

Znam da mnogi sada jedva cekaju da mi kazu da kupim novi rezac...ali finale sledi...

Nesto mi nije dalo mira pa pre prodavnice svratim do burazera koji se i bolje od mene hardwerski razume...nazalost ima p3 atlona na 900mhz i abit plocu a ne znam koliko je to bitno...ukljucujemo mog asusa kod njega....RADI KAO NAJBOLJI REZAC NA SVETU!
Svasta smo mu radili i rezali,radi strava i cita i reze izuzetno brzo sve moguce diskove....!!!!

Po mom ogranicenom znanju sam zakljucio da mi je samo BIOS ostao i update firmware.

Update firmware OK ali situacija ista.

Bios...load set up defaults....nista...load optimal....nista.

Iskljucivanje u bios-u svega...od usb do serial portova...nista.

Malo ideja mi je ostalo...trenutno je burazer uzeo rezac da proba na jos jednom novijem komp-u,javice mi u toku noci...i jos da mozda nabavim drugi rezac od nekoga...to je sve,vise ne znam...

Evo za kraj zanimljivosti koje sam primetio ako ti mogu pomoci...

Znaci,ubacujem disk,lampica trepti do deset sekundi i kada se upali skroz ide restart!
Mozda je zanimljivo,ako ostavim disk u rezacu i restartujem komp kod boot prva tabela se ukoci kada pise detecing i stoji ukocena dokle god lampica na rezacu treperi...cim se lampica upali boot krene dalje..Stavljam cd u LG rom i ponovo restartujem i tada nema kocenja kod boot-a!Svakako odavno nisam cuo ono zujanje motora na rezacu jer se restartuje pre toga a kod burazera je zujao i pri boot-u windowsa.

Ljudi,stvarno nije problem da kupim novi rezac...ali sto da bacam pare ako ne mora jer ja nekako nisam ubedjen da je u njemu problem...pre mi treba jos 256ddr-a...

Pomozite znanjem i iskustvom nekako lako cu kupiti nov ali kako da budem siguran da mi treba nov?...hvala
[ dakiyu @ 03.03.2005. 15:43 ] @
Dolazi do novog obrta...

Ma znao sam...evo i na p4 amd1700 na microstar ploci moj asus rezac radi fenomenalno...

Ma ljudi sta moze da bude...samo jos napajanje(u sta sumnjam jer komp radi fenomenalno)...sutra idem po drugi rezac od drugara i vise na znam sta mogu da ucinim...pada mi na pamet da flesujem bios(imam ih dva)ali kako je do sada radio...

[ dakiyu @ 03.03.2005. 15:44 ] @
Na moju PP ukljucuje se @pctel...

@dakiyu
Sa zadnje strane CD/RW-a imas onaj siroki trakasti kabl. E, njega iscupaj i baci pa kupi novi i trebalo bi da radi kao novi.
[ dakiyu @ 03.03.2005. 15:46 ] @
I sada moj post u real time...

@pc tel...nista....novi kabl i isto...

Evo sada je burazer doneo njegov stari teac i za razliku od mog sa njegovim smo imali par restarte a ako nije restart onda mi ukoci pa cak i zamrzne komp...znaci bolja je situacija od mog jer je na mom garantovan restart ali ni sa njegovim nista nismo mogli da narezemo...opet napominjem da imam i LG sd rom koji dobro radi sve vreme.

Da nije memorija majku mu...sada cu da flesujem bios...

Pomozite molim ako ima jos neka ideja...da nije neki virus u bios-u...stvarno ne znam...
[ Burgos @ 03.03.2005. 15:49 ] @
Pa jesi li probao? Pozajmi od nekog ako nemaš gde da ga kupiš (nije skup).
[ dakiyu @ 03.03.2005. 15:57 ] @
Verovatno si @burgos procitao dok sam ja pastovao...dakle probao njegov rezac i potpuno neupotrebljivo a bilo je i restarta....e sad kao njegov je malo stariji rezac....probacu da nabavim i noviji...

Mislim stvarno me boli uvo za 20 eura ali nije do rezaca garantovano...
[ nibleri @ 03.03.2005. 16:26 ] @
šta imaš od memorije i je si li je provjerio?
[ IsNoGood @ 03.03.2005. 16:28 ] @
Prvo da kazem nisam neki strucnjak, malo se razumem, ali ako si mozda vec uradio ove stvari ja sam cisto hteo da probam da ti pomognem...

1. HD mora da ti bude na jednom kabelu, a CD\RW na drugom i oba neka budu master (iskljuci drugi CD Rom, ako ga imas, ostavi samo CD\RW (master))
2. U biosu namesti da ti ucitava, prepoznaje, podize ili kako vec hoces CD\RW
3. Iskljuci autostart Win, to mozes sa "tweekui" (mislim da se program ovako zove)

Ako se jos necega setim javicu ti, a ovo probaj, a ako vec jesi onda za sada nista drugo pametno ne mogu da ti kazem.
[ dakiyu @ 03.03.2005. 16:42 ] @
Citat:
nibleri: šta imaš od memorije i je si li je provjerio?


kingston 256ddr na 333 mhz...nisam je proverio imam neki gold memory test probacu.
Ali napominjem da komp radi odlicno i da nikakvih drugih problema nemam...


@is no good...do pre par meseci je radio kako treba...ali evo i to da probam...

Sa ploce ide trakasti kabl u hard pa iz harda u asus.
Takodje sa ploce(odmah pored)ide jos jedan trakasti u LG cd a iz njega u fioku(za drugi hard ponekad).

Kada win butuje napise mi master asus cd-r...ALI se zaglavi na crnoj tabeli dok pise dettecting IDE drives....

probao sam bez LG i nista a i probao sam asusa na kabl umesto LG i opet nista...stvarno da poludi covek...i napajanja od LG I asusa sam menjao i nista...isto
[ IsNoGood @ 03.03.2005. 16:54 ] @
Pa namesti sve kako sto je bilo kada ti je sve radilo, npr. ako si dodao jos jedan HD posle i od onda ne radi (a ti nisi na vreme obratio paznju) mozda je to. Koliko ja znam CD\RW zna da blokira comp. ako su na istom kabelu i ako su oba master. Probaj da se malo igras sa dzamperima pa menjaj sa slave na master, mozda to nesto pomogne
[ dakiyu @ 03.03.2005. 17:08 ] @
Ne ,namam dva harda i nista(osim stampaca)nisam dodavao no pokusacu....nisam se igrao sa jumperima cim flesujem bios i to cu probati mada to nikad nisam dirao i radilo je...
[ pctel @ 03.03.2005. 17:26 ] @
Citat:
dakiyu: Sa ploce ide trakasti kabl u hard pa iz harda u asus...
Kada win butuje napise mi master asus cd-r...

Ovde se nesto ne slaze. HDD treba da bude master a CDRW slave. Ako su oba master, onda je veoma cudno da ga uopste i detektuje, a ako je HDD slave, to nije bas dobro resenje.
[ IsNoGood @ 03.03.2005. 18:35 ] @
Koliko ja znam nije problem da su oba master ako su na zasebnim kablovima, cak mislim da CD\RW mora da bude master. Ali ako su na istom kabelu HD i CD\RW onda rezac mora da bude slave, a HD master.
[ dakiyu @ 03.03.2005. 18:51 ] @
Ovako...primary master maxtor
primary slave asus

i jumper na asusu je slave...probao sam na master isto je a probao sam i trecu opciju jampera cini mi se depend on cable onda mi ne butuje uopste vec trazi neki fajl...

Fleshovao sam bios....nista.

Premestao na zaseban kabl hard i asus i iskljucio LG i nista...sad mogu samo da ga gledam jer vise mi nista ne pada na pamet...

Mislim,ljudi,komp radi dve godine skoro 24h...rezac jako retko...ili gledam TV ili satelitsku ili sam na internetu obicnom i satelitskom ili neka igrica...nikada nisam video bly screen a ne secam se ni da se ikada restartovao...eto probacu i memoriju ali stvarno sumnjam...

@pc tel,koja je razlika recimo u napajanju koje vuce LG i asus....mislim nista mi ne pada na pamet jedino da asus povuce vise struje sto restartuje komp...lupam sada...mislim kakav to hardwerski kvar treba da bude koji ce da restartuje PC u DOS-u?Samo napajanje ili memorija...ne znam.Da je nesto ploca u kvaru,valjda bi mi restartovao i LG....?

@will...koji je to kablic za restart....kako izgleda sta pise da i njega iskljucim...
[ nibleri @ 03.03.2005. 20:55 ] @
Citat:
dakiyu:
Premestao na zaseban kabl hard i asus i iskljucio LG i nista...


jesi li đamper stavio na master?
[ Panos @ 03.03.2005. 23:01 ] @
Ajde probaj ovako:


Primary master: hdd
Primary slave: LG

Secondary master: Asus
Secondary slave: hdd fioka


Edit: probaj samo sa PM i SM (hdd + asus cdrw)
[ dakiyu @ 04.03.2005. 02:16 ] @
U fioci nemam nista.ponekad burazer donese HD.

Evo...kako rece @nibleri stavio sam asusa na zaseban kabl i stavio jumper na master i nista.

Pa sam probao sta @panos kaze i NE POSTOJI varijanta da primary master bude HDD a primary slave bilo koji znaci...:

Stavio sam na kabl iz harda asus i jumper na master i dobio sistem boot failure!
Isto to se desilo i sa LG.

Onda sam na zaseban kabl stavio asus na master i dobio

primary master hdd
primary slave none
secundary master asus
secundary slave none

pa sam na taj zaseban kabl od asusa dodao i LG(umesto fioke) i dobio

primary master hdd
primary slave none
secundary master asus
secundary slave LG

I nista nije pomoglo.


E A ONDA RASPLET DA COVEK POLUDI...

Posto ne moze LG da bude primary master ako je na kablu od harda ja stavim jumper na slave a asusa na zaseban kabl kao master i u prvoj tabeli dobijem

primary master HDD
primary slave LG
secundary master asus
secundary slave none

I TO JE SVE STO SAM VIDEO jer kada plava crta windowsa krene sledi REESSSSTAART!
I to bez ijednog diska i apsolutno svaki put!
Onda lepo dok nisam iskljucio LG nisam mogao dobiti windows a kada sam dobio windows posle duzeg vremena sam cuo ASUSA da jako vrti motor!
Stavim rw on ga procita!Izbrisem RW i snimim bez problema nesto...stavim drugi disk on procita kao u najboljim danima...nazalost stavim neki stariji sa filmom on restart!
Ali...sada NE KOCI vise na prvoj tabeli vec uredno i brzo podigne win.I dalje cita novije diskove i to ne znam zasto je.Stavio sam potom jumper na slave i onda je opet stalno restartovao i na novije diskove.

E onda mi se pri boot upalio win check disk koji me je odveo na drugu stranu problema jer je napisao otprilike 'truncatled badly linked' i neke brojeve cetitri puta.
Podignem windows,otvorim partition magic pa chk partition.Na prvoj odmah izadje error 993 kao i na drugoj(arhiva) dok na trecoj(drugi win) izadje sve OK.
Probam sa win checkdsk i opet ti 'truncatled'problemi.
Onda restartujem i udjem u taj drugi win na ispravnoj particiji gde je situacija sa asusom ista t.j mogu nesto da i narezem i procitam ali ne starije diskove jer sledi restart.Zatim u tom drugom win-u spojim asusa na primary i ide restart.Potom ga spojim sa Asusom da hard ostane sam i rade i asus i LG osim starih diskova gde asus restartuje a LG zakuca i retko restartuje(mada to moze da bude i do diskova)

Ovo sve je stvarno da poludis...merio sam napajanja harda.Dve zice su 4.92v a druge dve 12.40v.Isto je i u gornjem zasebnom napajanju gde su cd romovi.

Sada kazite sta dalje...jer moguce da me u stvari zeza HARD?????
Mozda ima logike jer kada je asus na istom kablu sa hardom obavezan je restart a na zasebnom nesto i hoce da radi (mozda sto informacije ipak idu preko ploce a ne direktno preko kabla....ne znam)

Mene stalno buni sto se i u DOS-u desava restart...moze li hard da i u DOS-u bude uzrocnik???

Hvala svakako na pomoci mogu samo na vas da cekam...
[ tdjokic @ 04.03.2005. 08:39 ] @
@dakiyu: Nesto cu ti reci, ali imam potrebu da naglasim da te ne zezam, ne stajem ti na muku, samo predlazem dodatnu mogucnost dijagnoze: nabavi Knoppix Live CD i probaj sa njim. Bar ces videti da li je do rada u Windowsu ili sta. Nemoj ga baciti. Moze da pomogne u mnogim situacijama. Sa njim mozes raditi totalno bez hdd-a, znaci - mozes da probas pojedine drajvove, jedan po jedan.

Ako ne znas kako se pokrece, evo. U BIOS-u podesis da se PC startuje sa cdroma i to je sve. On krene sam, imas i help na pocetku, i posle polako. Njime ne mozes lako nesto pokvariti na hdd-u jer je po difoltu podesen da samo cita hdd-e.
[ nibleri @ 04.03.2005. 09:31 ] @
usput provjeri memoriju
[ Panos @ 04.03.2005. 09:45 ] @
Citat:

NE POSTOJI varijanta da primary master bude HDD a primary slave bilo koji znaci...:


Mrzi me ponovo da citam sve - da li si probao druge kablove?
[ dakiyu @ 04.03.2005. 17:37 ] @
Da proverio sam memoriju sa gold memory tes i ok je....i menjao sam kablove.

Do 23h necu biti kuci ali danas planiram da uzmem hard od burazera a i ono o knopic-u mi je vec predlozio tako da nije na odmet...daleko od toga da mislim da me zezate jer valjda vidite da sam ocajan i svakako cu sve probati sto postoji.

Niste mi rekli samo moze li to da bude do harda?
[ dakiyu @ 05.03.2005. 02:29 ] @
Evo ovako,blizim se kraju zivaca....

Iskljucio sam hard kompletno sa napajanjem i na taj kabl kao masteri stavili LG a na zaseban kabl asus kao slave.ubacili u LG knoppix 3.2(nismo imsli noviji),podigli sistem i kada kliknem na asus ide reesstart!

Zatim sam zamenio asus i lg i asus je sasvim redovno podigao knoppix a LG je procitao film koji smo pustitli...tako da vise nista ne znam.Po tome opet ispada da ipak asus ne valja.

Sada stvarno ostaje problem da kada za widows stavim LG(na kablu sa HDD) kao slave sa HDD master a asus na secundary slave non stop imam restarte i pre nego sto se win podigne.
Jedino moram iskljuciti LF potpuno i tada i asus vecinu diskova procita i uspem nesto i da narezam.

E sad ljudi kazite mi sta je u kvaru da idem to da kupim.Ili servis,ili jos da probam rezac od drugara i kraj.Sad ostaje samo ploca t.j. ti ide kontroleri na ploci ali opet kako hard nema problema sa tim istim kontrolerima?

Ne znam....ako znate kazite,svega mi je dosta,sta da radim dalje?Da li je servis resenje?

Eto toliko
[ nibleri @ 05.03.2005. 09:28 ] @
Pozdrav, stvarno mi nije jasno kako nisi do sada shvatio da ti RW treba biti master! Moj ti je savjet kad već imaš bratovu pomoć mjenjaj njekove komponente jednu po jednu i trebao bi doći do ključa problema. Da ti pojasnim: zamjeniš njegov hard, ram itd. pa ćeš vidjeti šta je neispravno a ako ni njegovi djelovi neuspiju onda nema šta drugo biti nego matična. Izvinjavam se ako sam ispala gruba!
[ SlavishaT @ 07.03.2005. 09:07 ] @
Mislim da CD RW ne mora biti master, ali kao master uzima mnogo manje resursa nego kao slave. Pokusaj (ako vec nisi)spojiti Asus na IDE kanal 2 kao master, ako jos imas zivaca. Tako radi moj rezac.

Pozdrav
[ dakiyu @ 07.03.2005. 21:09 ] @
@nibleri....nisi gruba ali nisi ni u pravu t.j u pravu je @slavisat...napisao sam vec da jedino asusom na ide 2 kao master mogi nesto procitati i narezati ALI u tom slucaju stavljam LG cd rom na IDE 1 kao slave i onda ni ne dodjem do windowsa t.j sve su restarti pri boot!!!Zasto,ne znam ali tek kada potpuno iskljucim LG i ostavim samo asusa na IDE 2 kao master mogu nesto uraditi...TO SIGURNO nije resenje jer 2 godine mi je komp kako si napisala i sve je radilo...
Cekam drugara koji je bio voljan da otvori svoj komp da bi mi dao rezac da probam,a to ce biti narednih dana pa cu javiti...samo jos ploca ostaje,ali kako mi nikakvih drugih problema ne pravi u radu ako je ploca...jos malo imam zivaca!
[ OKAC @ 08.03.2005. 13:11 ] @
Ne gubi zivce! mrzelo me je da sve detaljno procitam unazad, onako na preskoke vidim da nisi probao drugo napajanje,PROBAJ,susreo sam se jednom sa takvim problemom,nije do master,slave,pri,sec,bios....probaj isto i bez ide kabla,ubaci cd,ako restartuje to je to! ja sam stavljao novo kung fu napajanje pa se to desavalo (windows radi ok),a tebi verovatno se osusio neki elektrolit pa nema snage kad cd povuce struju!
[ dakiyu @ 09.03.2005. 02:28 ] @
Nisam probao drugo napajanje...gde da ga nadjem...ima logike to sto kazes...ali samo jos jednom da probam drugi rezac...danas mi dolazi drugar sa rezacem a nda cu nekako i na napajanje...

Da li bi pomoglo da iskljucim sve sto je nepotrebno...skystar2,tv card,sb live,modem,stampac?
[ OKAC @ 09.03.2005. 09:04 ] @
Za pocetak probaj od druga ili nekoga ko je voljan da ti pozajmi u blizini nap.

Pa pomoglo bi (iskljucivanje PCI kartica) ako je u pitanju grana od 5 Volti,(CD koristi 5 i 12 V), inace sam negde procitao da ta SKYSTAR kao ludilo vuce struju,ne znam,stampac ima svoje napajanje a to preko usb je minorno u STANDBY-u.

Napajanje je vrlo bitna komponenta na koju slabo ko obraca paznju prilikom kupovine,nisam ni ja, kad sam otvorio svoje prvo ATX FRontier 300W da ocistim prasinu imao sam sta da vidim, pola delova fali (onda sam malo prostudirao switch napajanja) pa ustanovim da fali preko ulaznih filtera do izlaznih, kondenzatori ulazni slabi a izlaznih bruka i fali i mali kapacitet,a izlazne diode duplo slabije od onoga sto je pisalo na specifikaciji....mozda sam malo zasiljio.. Sve u svemu moje sadasnje napajanje je (235W Vastec/fortron source) koje je u svemu duplo od KUNG FU napajanja onog Frontiera a od ovog sto sam ja stavljao ortaku (problem sa restartom) skoro troduplo. Tako da ako je napajanje i moras da kupis KUNG FU je oko 1000din (treba imati srecu da ubodes dobro), a bolja tzv.firmirana od 3000din.
I svrati malo gore ATX NAPAJANJA ISKUSTVA ako je nap.
[ dakiyu @ 10.03.2005. 01:13 ] @
Hmmm....evo....uzeo sam od drugara microstar combo cdr-cdrw-dvd...

Radi bez problema na asusovom mestu IDE 1 jumperi slave.Tako je asus bio kada sam kupio komp.Nije bilo nijednog restarta i narezao sam 3 diska i procitao gomilu.

Ponovo sam asus stavio i opet restart.

Zatim sam stavio LG cd-rom na to isto mesto i sledi restart a da i ne udjem u windows.(sa asusom bar udjem u win i tek kada zelim da nesto procitam ili narezem ide restart)

Zatim sam odneo asusa kod drugara na asus ploci i amd 2200...i stavio asusa na IDE 1 kao slave i MALTRETIRAO ga dva sata BEZ IKAKVIH problema.

REZIME...............

Asus DEFINITIVNO ispravan proban na tri kompa.
LG cd rom i njegov restart na IDE 1 se NIGDE ne uklapa jer na IDE 2 radi dobro.Cak i sa asusom na IDE 2 mogu nesto i uraditi a na IDE 1 NISTA!
Nesto drugo u kompu je neispravno sigurno.
Hard DEFINITIVNO ispravan(proban(potpuno iskljucen) sa knopixx)
Memorija ispravna,testirana sa gold memory test.
Trakasti kablovi menjani.

Resenja nema za sada.Resenje kupovinom microstara me ne interesuje jer je to budjanje i pitanje vremena dokle ce raditi.

Mislim da mi je ostalo napajanje i ploca.

Za plocu sumnjam jer NIKAKVIH problema nemam u 20-casovnom radu dnevno.

Napajanje stvarno ne znam od koga bih uzeo(moje je NEO 350w) a sta je to NAP ne znam.Pri ruci mi je neki UPS samo ne znam da li on moze da pomogne oko napajanja?

Pokusacu nocas sve nepotrebno da povadim.

I na kraju cu u servis.

Pitanje godine ostaje da li su LG restart na IDE 1(a da i ne stignem do windowsa) i ASUS-ov restart na IDE 1 (ali tek kada aktiviram rezanje ili citanje) ISTI KVAR????????

Ako neko ima nesto pametnije da doda bio bih zahvalan.
[ dakiyu @ 10.03.2005. 03:23 ] @
@OKAC...ponovo sam sada iz ocaja citao postove pa videh da nisam sve uradio...dakle sto se LG tice,ako ostavim napajanje a iskljucim IDE kabl NE RESTARTUJE SE!
Isto vazi i za asusa.Ubacim disk na kome se 100 posto restartuje a bez IDE kabla,onda lampica treperi pa potom stane ali nema restarta.Problem je upravo da cim lampica stane,u istom trenutku ide i restart.Sta to znaci ne znam...
[ OKAC @ 10.03.2005. 09:40 ] @
Nap.-napajanje

UPS nece bas pomoci u tvom slucaju,ali mozes probati ima on neke filtere (govorimo o primaru) koje nema tvoje napajanje koje je gotovo identicno (lose) onom sa kojim sam ja imao problema (RexPower/kme/everpower 350w sve ove firme su pisale na njemu,NEO 300w je bio identican ovom 350w pa sam uzeo 350w valjda ima koji W vise!)

Moj problem je bio upravo sa LG CD-rom-om 52x,ako je disk u njemu nema podizanja windowsa vec non stop restart (jer pri boot-u on mora da procita cd).

Zanimljivo je meni bilo sto nisam uspeo sa unimerima da snimim nikakav pad napona na 5-12v tako da je tu nesto drugo oko napajanja i jeftine konstrukcije za koje me je i mrzelo da se bakcem dal je ovo ili ono kad mi je sve radilo ok sa mojim nap. i takodje sa drugim 350W no name(izvadjeno iz kucista posto nisu imali boje od ovih losih, koje odradjeno mnogo kvalitetnije) koji sam dobio u zamenu za ovo lose

Citat:
dakiyu: @OKAC...ponovo sam sada iz ocaja citao postove pa videh da nisam sve uradio...dakle sto se LG tice,ako ostavim napajanje a iskljucim IDE kabl NE RESTARTUJE SE!
Isto vazi i za asusa.Ubacim disk na kome se 100 posto restartuje a bez IDE kabla,onda lampica treperi pa potom stane ali nema restarta.Problem je upravo da cim lampica stane,u istom trenutku ide i restart.Sta to znaci ne znam...


Pa sad moze biti i ovako,ako ti je CD rom u windowsu podesen na auto play,kad ubacis cd, CDrom ga procita manjom brzinom(gasenje lampice)-onda sledi max ubrzavanje,samim i tim opterecenje nap. a mozda tu i motor stvara neku prljavstinu u struji a lose napajanje nema filtere .................restart.

Mozda ga ja siljim sa napajnjem ali dok ne probas neces znati!!!
[ nikolac @ 11.03.2005. 00:47 ] @
sigurno napajanje
[ dakiyu @ 11.03.2005. 18:18 ] @
@okac i ostali....

Desilo se da me je drug hitno zamolio da mi donese komp jer je s***o WIN...ko 1 na 11...

Komp je mesec dana star,MSI k7n2,sempron 2400+,512ddr...i naravno ASUS rezac 5232a....

Predpostavljate...prvo sam njegov rezac stavio kod mene I SVE JE OK!!!!!!!

Potom sam NAMERNO moj rezac stavio kod njega i s njim mu CELU NOC upisao XP,sp2,ofiice,sve drajvere i gomilu programa BEZ ijednog problema!!!

Zatim sam ponovo ukljucio moj komp sa njegovim ASUS rezacem i ceo dan rezao i upisivao svasta...i sve OK!!!

Pa jer mi napajanje nije u redu???????Kako rade drugi rezaci sa tim napajanjem?

Mislim,ovo je sada prevazislo svaku meru,znam da sam vec dosadan i zahvaljujem se svima na pomoci ali se nadam da me shvatate...kod mog slucaja vise nista NEMA LOGIKE!

Recicu samo da sam resio problem LG koji se nigde ne uklapa!I znam da mi necete verovati,ali LG mi vise ne restartuje komp kada je na IDE 1 od kada sam prmenio kabl na IDE 1!Sve to ipak nije pomoglo ASUSU koji se isto ponasa i sa novim kablom!
A i sa starim "pokvarenim" kablom ostali rezaci rade odlicno tako da i nisam siguran da je pokvaren,a zasto LG reaguje restartom na njega ne znam...

Stvarno ne znam sta da radim vise,ovo je prevazislo svaku meru i uopste mi nije jasno sta da radim i DA LI MI JE UOPSTE NESTO POKVARENO???

[ pctel @ 11.03.2005. 20:14 ] @
Citat:
Pa jer mi napajanje nije u redu???????Kako rade drugi rezaci sa tim napajanjem?


Pazi ovako...
zamisli da imas jedno staro, suvo, trulo drvo i jos jedno normalno, zeleno, u punoj snazi. I sad zamisli razne ptice koje slecu na grane jednog i drugog drveta, slecu laste, sve u redu, slecu crapci, sve u redu, ali kad doleti neki orao i stane na granu suvog drveta, grana se polomi, a ako stane na granu onog zelenog drveta, nista se ne dogodi.

Konkretno, u tvom pitanju, napajanja su drvece, cd uredjaji su ptice, niti svaka ptica isto opterecuje granu, niti svaka grana jednako izdrzava opterecenje...
[ dakiyu @ 12.03.2005. 00:20 ] @
Ok...probacu i napajanje...ako ne pomogne...@pctel,spreman sam od nedelje da "doletim" kod tebe u BG ako vrsite popravke?
[ dakiyu @ 22.03.2005. 23:42 ] @
Evo da zahvalim svima na pomoci,izgleda da je mojim mukama kraj...

Novo napajanje resava problem....uzeo sam neko od 400w (nisam hteo da se isprsim za chifteac jer mi komp bas nije prva liga)...inace pravi problem je bio sto su drugi rezaci kao i moj sopstveni cd-rom radili sasvim dobro,pa je stvarno tesko bilo otkriti da je napajanje dok se ne proveri sve drugo...kada sam procitao post od @pctel o pticama i drvecu,shvatio sam da moram u servis jer nemam napajanja a da drugarima rasturam kompove je glupo...

I da BAS nikakvih drugih problema u radu nemam mislim,stvarno glup kvar...moglo je napajanje lepo da crkne a ne da me zajebava ovoliko...

pozdrav
[ pctel @ 23.03.2005. 00:28 ] @
Citat:
dakiyu: kada sam procitao post od @pctel o pticama i drvecu,shvatio sam da moram u servis jer nemam napajanja

Eto, vidis...
Obicno mi moderatori brisu poruke gde na kompjuterska pitanja odgovaram pricama o pticama, drvecu, travi, kosilicama, motornim testerama, kukuruzu... srecom po tebe ova im je nekako promakla
[ White Weedow @ 23.03.2005. 12:59 ] @

Ipak mislim da nije do hardwera mislim da je do servica na xp-u ako koristis windows nisam procito sta koristis!!

Ovako jednostavno idi na run i upisi services.msc i tu pronadji svoj rezac i promjeni ga na manuelno i restartaj pc i vidi sta ce se desiti, a zatim pogledaj postavke na njegovim opcijama i vidi dali ce se onda restartovat, ako se bude restartovao opet uradi isto run services.msc i promjeni na off znaci iskljuci ga skroz i ako se tada bude restartvao onda imas gresku na hardweru koju moras u servisu napraviti stim ako se nerazumijes u to!!!! Probaj mozda ce pomoci!

POZDRAV
[ dakiyu @ 23.03.2005. 23:37 ] @
Hvala @okac,i ti si mi pomogao...daleko sam od pocetnika ali kvar je bio odvratan jer se moglo sumnjati na svasta...napajanja nisam imao a morao sam proveriti sve ostalo da bih znao gde sam i upravo sam tu trebao pomoc od vas...zato sam sa saznanjima otisao u servis i rekao da nista drugo ne proveravaju osim da zamene napajanje i memoriju...inace bi mi zadrzali komp bar tri dana sto ne mogu da dozvolim jer sam zavisnik od njega a i tece mi satelitski internet...a i dalje mi ne ide u glavu da to isto pokvarno napajanje trpi sve ostale rezace osim mog asusa....stvarno me je namucilo...u samom startu sam skontao da je greska sto menjam IDE 1 i 2 kao i master i slave jer je onako kako je bilo radilo dve godine sto znaci da niko to nije menjao pa kao zato ne radi...ali smo morali i to da probamo da bi znao gde sam...jbg....bilo ne ponovilo se...ostace sacuvan post,mozda se nekome i ponovi ovakva glupost...