[ dfast @ 04.03.2005. 11:38 ] @
Da li vam se desilo da u rukama imate radio prijemnik koji je star vise decenija koji recimo krci i ima odredjeni intenzitet zujanja na svakoj stanici. Znaci ispravan ali to nije vise kao sto je bilo kad je bio nov.
Od vise ljudi sam cuo da sve sto od elektronskih komponenata moze da menja svoju strukturu s godinama, su elektrolitski kondenzatori i normalno plastika i izolacioni materijali koji su s godinama krti i lako pucaju.
Interesuje me da li i trafoi mogu da budu uzrok takvome zujanju, ( pretpostavljam da se i namotajima u trafou s godinama skine izolacija pa se poremeti ulazno-izlazni odnos trafoa, pa mozda i daje jacu ili slabiju voltazu nego sto je bila deklarisana ) normalno u periodu do potpunog pregorevanja koji opet mozda, moze biti i vremenski duzi.
Puno toga sa "mozda" zato sto nisam iskusan u ovom polju i prilicno nagadjam. Imam u rukama jedan takav radio Schneider izvadjen iz podruma, sa tranzistorskim stereo izlazom ,star tacno 28god i sa gore opisanim simptomima pa me interesuju vasa iskustva.
Pozdrav svima
Goran.
[ guja011 @ 04.03.2005. 12:31 ] @
brujanje potiče od isušenih elektrolitskih kondenzatora a krčanje, pucketanje dolazi od oksida na prekidačima ili na kliznoj pisti potenciometara. postoji i krčanje kod promenljivih kondenzatora gde je isto oksidirana pista klizača.
ostalo nema veze sa "ostarivanjem". postoje i naravno "hladni lemovi" koji se javljaju kod komponenti koje se u radu greju a i kod lemova velikih komponenti koje su podložne vibracijama (ako je radio za kola)
[ Marcony @ 04.03.2005. 13:11 ] @
Da li postoji nesto cime bi se skinula oksidirana pista klizaca kod promenljivih kondenzatora?
[ Proko @ 04.03.2005. 14:20 ] @
Promenljivi kondenzatori nemaju pistu klizača, već osovinu, preko koje pokretni deo rebara dobija kontakt. Može da se otvori i očisti deo gde naleže osovina, mada je to "pipav" posao. Često se problem može rešiti, ili barem smanjiti, pritezanjem šrafića na ćoškovima kondenzatora za jedan do dva kruga. Tako se poveća pritisak na osovinu, i obično bolje radi.
Ako je došlo do oštećenja plastičnih listića-izolatora između rebara, onda mu pomoći nema.
[ guja011 @ 04.03.2005. 14:21 ] @
obično to bude neki kontakt sprej. ima ih podosta varijanti od nekoliko proizvođača,
svaki se reklamira ko "čudo tehnike".
naprimer:

Cramolin:
Contactclean,
Top-Pin,
Tuner

CRC:
Contact-Cleaner,
Electro

Teslanol:
Oszillin

Kontakt Chemie:
Kontakt 60
Tuner 600

u principu nije samo oksid ima tu svakojakih brlja, sulfida, prašine, nikotina..
[ guja011 @ 04.03.2005. 14:24 ] @
svaka osovina promenljivog kondenzatora ima svoj kontakt. dal je pista ili paprika nije bitno. sad ćemo opet prepucavanja terminologije,jel.
naprimer da šrafići u ćoškovima drže listiće statora i ne mogu uticati na osovinu koja je u centru. ili da je pritezanje od 2 kruga toliko da izaziva deformaciju i ništa više.
[ Proko @ 04.03.2005. 14:37 ] @
Ne pričam ovo napamet, već iz prakse. A rasturao sam ih dosta još u vreme kada su "tranzistori" bili čudo tehnike, i pritezanjem tih šrafića se ceo poklopac sve sa trimerima pomera prema osovini i vrši veći pritisak na "pistu" od jedne tačke. Jeste da su ti šrafići već pritegnuti, ali uvek može još malo (dok ne pukne).
Svi (a bilo ih je dosta) kojima sam na taj način popravio aparat nisu se žalili, uostalom ne bi mi platili da nisam ništa uradio.
Sa kontakt sprejom se samo napuni prostor između rebara i natope listići od plastike, koji su od starosti već porozni, i ceo kondenzator promeni kapacitet.
[ guja011 @ 04.03.2005. 17:17 ] @
ha ajmo sad do besvesti. nigde nije napisano da se kontakt sprejom natapaju promenljivi kondenzatori. onima koji nisu vazdušnog tipa i ne može se prići osovini da bi se "zalivalo".čak ni sa "slamčicom". lista sprejeva koji se nalaze kod nas se odnosi na prekidače i potenciometre kao pretežne izvore krčanja.

mali dodatak:
sprejevi na ne-uljnoj bazi, znači "pravi kontakt-sprejevi" isparavaju totalno bez ostatka ili "filma". piše to i na kantici. tako da priča o natapanju ne stoji.

[Ovu poruku je menjao guja011 dana 05.03.2005. u 08:42 GMT+1]
[ gane1 @ 04.03.2005. 21:05 ] @
Tu ce pre biti suvi elektroliti,oksidirali kontakti i sve na tu temu!A sam kondezator mozda moze samo blagim pomeranjem ali ako je oksidirao tu je tesko pomoci!
[ nameles @ 05.03.2005. 14:18 ] @
Istina,

"tesko da ima pomoci", ako imaš volje, sve promjeni i ocisiti, zvana generalka...
[ dfast @ 05.03.2005. 23:06 ] @
Dobro sto mi rekoste da ne koristim sprejeve na ulnoj bazi, bas sam se spremao da ga isprskam sa wd-40. Doduse imam i jos jedan koji se gotovo skroz rasprsi i ostavi tanak film ulja i kako proizvodjc tvrdi, ulja na silikonskoj bazi. Ali ne pise da je namenjen za elektroniku. Do sada sam cesto koristio wd-40 ali ga na natopim nego isprskam i sve prebrisem i necistoca i prasina se uglavnom skine. Ali se verovatno i brzo posle toga nakupi jer ulje lepi prasinu za sebe.
Sto se tice radija, trenutno je rasturen i videcemo za dalje.
[ nameles @ 06.03.2005. 13:20 ] @
ja sam koristio wd, i odlicno se ponasa, za duze periode ne znam... wd je zeznut gdje ima vlage... je nagriza...