[ nibleri @ 06.03.2005. 00:10 ] @
Pozdrav,
zar je moguće da na forumu niko nije oc ovaj procesor!? Ili bar nije imao potrebe da se "savjetuje" o tome. Imam P IV 2,8 i mb 848p neo-v pa bih molila savjet pošto do sada nisam imala iskustva sa OC. Trenutno je 14 (zaključano) X 200 (najniže) a memorija je 2 x 256(400) pa me zanima odakle da počnem sa podizanjem i ako ko ima iskustva sa ovim procesorom šta je postigao.
[ djblade @ 06.03.2005. 01:11 ] @
procesor ti je dovoljno jak i nema bas neke svrhe da ga klokas. al haj eto vec kad hoces :)

daj malo vise informacija o procesoru.

da li je 2.8c ili e. koja marka memorije i koji tajminzi.
ja bi ti predlozio da memoriji stavis manje tajminge i to ce ti dati bolje performanse. sto se tice procesora pocni sa dizanjem fsb-a. trebalo bi da ide do 225 bez problema i bez povecanja voltaze. jedino ramu daj vecu voltazu. stavi slobodno na 2.75 ili 2.80. na 225 ce ti biti 3.15 ako se ne varam ili na 230 ce ti biti 3.25. ako hoces vise moraces pomalo dizati voltazu i mozda dodati bolji cooler.

eto za prvu pomoc ali napisi vise o komponentama pa cu ti moci tacnije reci.
[ nibleri @ 06.03.2005. 01:31 ] @
Procesor Intel Pentium 4HT, 2833 MHz (14 x 202)
Jezgra procesora Northwood HyperThreading
CPU stepping D1
Podržani setovi instrukcija x86, MMX, SSE, SSE2
Originalna frekvencija 2800 MHz
Engineering Sample Ne
L1 Trace cache 12K Instructions
L1 cache za podatke 8 KB
L2 cache 512 KB (On-Die, ECC, ATC, Full-Speed)
Memorijski tajminzi:
@ 200 MHz 3.0-3-3-8 (CL-RCD-RP-RAS)
@ 166 MHz 2.5-3-3-7 (CL-RCD-RP-RAS)
@ 133 MHz 2.0-2-2-6 (CL-RCD-RP-RAS)

Ovo sam prepisala iz EVERESTA a mislim da je memorija ELIXIR.

Hvala zemljak!
[ djblade @ 06.03.2005. 02:47 ] @
Ma nema na cemu zemljakinjo :) i drugi put.

Dolazi ljeto pa ako planiras neki jaci clock razmisli o kupovini boljeg hladnjaka.

Vidim da ti je FSB na 202 sto znaci da si u biosu ukljucila opciju "fast" rada racunara(pretpostavljam). Znaci tajminzi bi ti trebali biti 2.5 3 3 7.(ako nisu stavi ih tako). E ako sam u pravu podigni slobodno FSB na 225 (trebalo bi 90% da ide osim ako nesto nije u redu). Testiraj ga sa 3DMarkom ili ga necim optereti da vidis da nece riknuti(ne bi trebao jer taj procesor moze dosta a cini mi se i memorija).Ako prodze sve digni na 230 opet testiraj. Digni napon rama na 2.9 i probaj spustiti tajminge memorije na 2 2 2 6. Ako bude islo onda je extra. Ako budes htjela dalje ici digni malo napon na procesoru i guraj lagano. Granica Northwood jezgre je oko 3.6GHz ali ti polako pronadzi(ako bas moras) granicu svoje konfiguracije. Kad ne bude mogao da boota ili pukne windows vrati ga jedno 100MHz unazad i ostavi ga tu. Uzmi prime95 i testiraj jedno 10 sati.Ako prodze bez greske ok je. Ako ikako budes imala vremena testiraj 20sati u primeu i nakon toga znas da ti si stabilan ko KAMEN. Eto tako pa experimentisi. Samo lagano i bez sekirancije. Ako dze zapne javi se :)

Moj ide do 3.6 i nece dalje, msi 865pe Neo2 i 4x512DDR Samsung 2.5cl.


[ nibleri @ 06.03.2005. 09:28 ] @
U biosu je podešen normal a za tajminge nisam sigurna pošto sam sinoć uključila prime95 pa neću da ga još prekidam jer mi je memorija bila 266 pa mi je izgleda često restartovala mašinu iako je bila provjerena - ispravna pa prije svega da ga testiram. Još mi nije jasno kad sam testirala procesor sa Hot CPU-om sve mi je normalno radilo iako je rekao PCTEL da će doći do blokiranja rada, pa jel sad to: ne valja mi test ili mi je dobar procesor?! I još nešto, u biosu imam opcije automatskog OC (private, sergeant, captain, colonel,general i commander) pa me zanima ima li ko iskustva sa ovim?
[ zokish @ 06.03.2005. 11:22 ] @
@djblade: koje su ti latencije pri 3.6GHz?

@nibleri
Moraš znati koju memoriju imaš i sa kojim latencama radi na nominalnom taktu 3-3-3-8 ili 2.5--- .
Pretpostavljam da si memoriju držala na 466 a ne na 266 (jer da je tako bilo bi 266x14=3.72GHz što je baš mnogo za tu memoriju.). Ili si namestila tzv. asinhrono memoriju na 266 (133x2) što nema nikakvog smisla jer degradiraš memorijski protok.

Ove opcije u biosu su namenjene dinamičkom overklokovanju i kad su aktivne podižu takt procesora do maks 15%. Naravno za 15% moraš imati memoriju koja može to da podrži. U tvom slučaju plafon stabilnog rada je fast u Performance mode (ovo ti omogućava aktiviranje PAT opcije) i colonel u D.O.T. (tj. 7%, 2.996GHz). Naravno CPU može više ali tada isključiš ove opcije i overklokuješ u biosu.
[ djblade @ 06.03.2005. 12:58 ] @
Citat:
zokish: @djblade: koje su ti latencije pri 3.6GHz?


2.0 3 3 6. @2.95 Nije memorija bas nesto al eto ide :)



Citat:
nibleri I još nešto, u biosu imam opcije automatskog OC (private, sergeant, captain, colonel,general i commander) pa me zanima ima li ko iskustva sa ovim?


Ne moj koristiti tu opciju. Meni je uvijek davala punoo slabije rezultate od rucnog clocka.

@nibleri: u biosu klikni na LOAD DEFAULT SETTINGS pa pogledaj na koliko MHz stoji memorija u biosu(i javi nam). Isto pronadti setovanja za latencije(i njih javi). Ona su malo skrivena kod Msi ploca :)

Sad bi ti trebalo sve biti na defaultu.
Ukljuci opciju fast (ona ce zadat nize latencije memorije(nece vise od fasta ici jer memorija ne moze)) dodaj voltaze memoriji i polako dizi fsb procesora. Stavi odma na 220 MORA da ide :).
[ nibleri @ 06.03.2005. 13:34 ] @
Baš sam gledala i nisam mogla naći setovanja za latencije pa pošto su sakrivene ako ko može pomoć da ih pronađem. Memorija jeste ELIXIR i stoji na 400 a sad ću probati na fast pa ću vam javiti.
[ zokish @ 06.03.2005. 13:52 ] @
djblade ne bih da ulazim u polemiku ali nije bas tako.
Nakon default setovanja prvo sto mora da uradi pre nego overklokuje je da zakljuca PCI/AGP na 66/33. Zatim da iskljuci DOT i postavi Performance mode na normal. Ovo stoga jer time ti overklokujes i ne dozvoljavas da se masina dodatno ubacuje u OC. Dalje, u Advanced setings za pocetak neka memorijski tajminzi budu na by SPD, a voltaza memorije 2.8V. Ovo iz sledeceg raloga: kada bude povecavala FSB u koracima recimo po 5MHz (210-215...) memorija ce sama zauzeti svoje fabricke latencije za zadatu frekvenciju (kod mene je recimo do 218 3-3-3-8 a od 219 3-4-4-8). Zatim sledi testiranje memorije, predlazem memtest86, pa onda testovi u OS-u. Obzirom da ima komercijalnu memoriju pre ce ona biti ogranicavajuci faktor za overkloking nego procesor i/ili ostale komponente.
Slazem se sa tvojom pretpostavkom da mora da moze 220, ali sumnjam da ce to biti pri rucno postavljenim tajminzima tipa 2--- ili 2.5---.
Ovako, prema ovim podacima, mislim da plafon stabilnog rezima moze biti oko 230-235, tj 14x...=3.22-3.29GHz.


evo preduhitrila si me:

bios/Advanced chipset features/DRAM Time settings...
Configure SDRAM Timing by SPDby SPD Enabled/Disabled
[ djblade @ 06.03.2005. 14:50 ] @
Citat:
zokish: djblade ne bih da ulazim u polemiku ali nije bas tako.
Nakon default setovanja prvo sto mora da uradi pre nego overklokuje je da zakljuca PCI/AGP na 66/33. Zatim da iskljuci DOT i postavi Performance mode na normal. Ovo stoga jer time ti overklokujes i ne dozvoljavas da se masina dodatno ubacuje u OC. Dalje, u Advanced setings za pocetak neka memorijski tajminzi budu na by SPD, a voltaza memorije 2.8V. Ovo iz sledeceg raloga: kada bude povecavala FSB u koracima recimo po 5MHz (210-215...) memorija ce sama zauzeti svoje fabricke latencije za zadatu frekvenciju (kod mene je recimo do 218 3-3-3-8 a od 219 3-4-4-8). Zatim sledi testiranje memorije, predlazem memtest86,


Imas pravo to ali ja vise volim da su mi tajminzi memorije manji nego frenkvencija veca. A kada se rucno klokuje DOT se automacki iskljucuje(barem je kod mene tako).
I Probao sam sa zakljucavanjema PCI/AGP kao sto pise i na MSI sajtu ali u 3DMarku mi daje bolje rezultate kada pustim da se automacki dize sa procesorom. Ali zavisi sve. Ima dosta faktora.

Citat:
nibleri: Baš sam gledala i nisam mogla naći setovanja za latencije pa pošto su sakrivene ako ko može pomoć da ih pronađem. Memorija jeste ELIXIR i stoji na 400 a sad ću probati na fast pa ću vam javiti.


Pogledaj dje ti je AGP aperature size. Tu bi trebale biti i latencije.

Ja sam samo predlagao da stavi latencije memorije na minimum i digne procesor za 200 MHz jer i 2800 je dovoljno.
[ zokish @ 06.03.2005. 15:07 ] @
@djblade: Pa vidis, ako pocinje sa overklokovanjem nek krene sigurnijim putem.
A ovo sa pustanjem PCI/AGP i mene interesuje, koliko PCI kartica imas i koju graficku imas, kolike razlike si dobio u 3Dmarku pri zakljucanim i otkljucanim magistralama? Koliki max. PCI/AGP bi tolerisao?
[ nibleri @ 06.03.2005. 15:42 ] @
Morala sam na kratko izaći a prije toga sam prvo postavila u biosu default pa ram - 400 pa onda pa onda hig odnosno fast a ram je opet bio 400 pa sam onda digla na 220 a onda je ram bio čini mi se 440 (provjerit ću) i evo oko dva sata vrti prime95 bez problema na 3,09MHz samo mi je temperatura došla na 62 a noćas dok je radio prime95 mi je na normalnom bila 59
[ ton_majstor @ 06.03.2005. 16:04 ] @
Nije bash normalno 59 C, a kamoli 62....

Overkloking ti overkilling CPU...

Moj 2.8 je 51-52 C, a pod naporom ide najvise do 56-58 C... a cepam zahtevno...
[ nibleri @ 06.03.2005. 16:14 ] @
kod mene temperatura ne prelazi 46 osim kod prime95
[ zokish @ 06.03.2005. 17:50 ] @
sve ispod 60°C pri opterecenju je ok (jer je 75°C prema intelu plafon za N'wood-a) . Inače, ako ti je bios verzija starija onda prikazuje veće temperature. A takodje javlja se i razlika od 3-4°C između monitor programa (recimo CoreCentar daje višu temp od MBM5 ili SpeedFan-a.)

Takođe mnogo znači sve ostalo, kućište, kuler, pasta, sobna temp., itd.itd.
U mom slučaju 34-54°C.
[ djblade @ 06.03.2005. 19:02 ] @
Citat:
zokish: @djblade: Pa vidis, ako pocinje sa overklokovanjem nek krene sigurnijim putem.
A ovo sa pustanjem PCI/AGP i mene interesuje, koliko PCI kartica imas i koju graficku imas, kolike razlike si dobio u 3Dmarku pri zakljucanim i otkljucanim magistralama? Koliki max. PCI/AGP bi tolerisao?


2 pci i Sapphire X800XT PE.Procesor je 3.0c. Pustam automacki AGP/PCI sa procom do 3240MHz.(ne znam sad tacno koliko je) To je granica. Tada dobijam 5850 u 3DMarku05. Ako idem dalje sa otkljucanim agp/pci rezultati opadaju. Znaci to je granica kod mene sa agp/pci. Ako guram na veci overklok i ja doduse ga drzim zakljucanim :) Pa kazem da proba i sam tom mogucnosti.

U mene su temperature znali biti i po 65u primeu sa 3.6GHz ali je komp blizu radijatora i to ubi. Sada sam uzeo aero6 i iskljucio radijator i ne prelazi 50 :).Normalan rad je oko 39C.
[ nibleri @ 06.03.2005. 19:16 ] @
Evo sam malo prepisala iz biosa pa kaže da latencija može ići:

cas latenci - 3,0 / 2,5 / 2,0
ras precharge - 4 / 3 / 2
ras# to cas# delay - 4 / 3 / 2
precharge delay - 8 / 7 / 6
burst length - 8 / 4

na "normalnom" bilo je 2,5-4-4-8 a ja sam ga namjestila kako je rekao djblade 2,5-3-3-7 a sada je na adjust AGP/PCI clock 73.33/36.66 a voltaža rama je sa 2,6 povećana na2,7.

Šta mi dalje predlažete i koji hladnjak mi treba ili da poboljšam hlađenje u kućištu radi sigurnosti jer za sada koliko mogu primjetiti nije neka razlika u temperaturi od prije možda 1-2 stepena?! Da li treba da flešujem bios? Jedno vrijeme mi je bio instaliran "update" sa cd-a od matične pa da li da ga opet instaliram?
[ djblade @ 06.03.2005. 19:57 ] @
Pa jesil se odlucila za neki veci overklok ili nesto malo :)

cas latenci - 3,0 / 2,5 / 2,0
ras precharge - 4 / 3 / 2
ras# to cas# delay - 4 / 3 / 2
precharge delay - 8 / 7 / 6
burst length - 8 / 4

To je samo teorecki. Kad bi ti memorija isla na 2 2 2 6 bilo bi odlicno ali tesko da tako dobro ide.

Ja da sam na tvom mjestu bi isprobao samo koliko memorija moze da ide sa latencijama i digao proc za 200MHz. I to je to. Fakat nema potrebe za vise.

Hladzenje ti bolje za sada ne treba ali ako bas hoces Coller Master Hyper6 je odlican. Meni je smanjio temperaturu pri maximalnom opterecenju za oko 13C. Fleshanje ploce bi bilo preporucljivo ali ako nemas iskustva uradi to sa necijom podrskom :). Pogledaj na MSI stranici update za svoju plocu.

evo malo o latencijama

http://forum.pcekspert.com/sho...5236864c9592&threadid=6972
[ nibleri @ 06.03.2005. 20:34 ] @
Probala sam na 230 nije išlo ni sa manjim tajmingom a voltažu sam stavila na 2,85 jer mi je na 2,9 pocrvenila (umjesto žutih brojeva) pa mi nije bilo drago! Zanima me smeta li što se povećava vrijednost AGP/PCI i gdje se on zaključava a gdje se isključuje DOT pa da mogu pokušati i na taj način pošto ste mi ovo dosad tako lijepo objasnili na čemu se srdačno zahvaljujem.


DJBLADE i ZOKISH su pravi majstori u objašnjavanju jer (znam da će se neki naći uvrjeđeni) nama laicima je potrebno "nacrtati" da znamo kako se nešto radi dok mnogi na ovom forumu misle da je to lako razumjeti. E sad i ja razumijem o čemu se radi ali iz čitanja ostalih tema nisam mogla skontati jer sam ipak laik za OC i zato još jednom hvala!!!
[ djblade @ 06.03.2005. 21:07 ] @
DOT mod se iskljucuje cim ti rucno dizes FSB pa za to se ne brini.

Malo si pogresno razumjela ovo o latencijama. Znaci sto su brojke latencije manje to je manje vrijeme protoka informacija kroz memoriju i memorija je brza. Ako hoces da vidis dokle racunar moze da ide zokish ima pravo. Latencije stavi na default povecaj voltazu i guraj procesor u razmaku od 5. Ono sto sam ti ja preporucio je da racunar stavis na 3000MHz ili 3200 sa sto nizim latencijama memorije. Do tih frenkvencija ne moras dizati napon na procesoru a niti temperature nece biti toliko vece da bi imala potrebu uzimati bolje hladzenje.

E sad mi ti mozemo ovako "naslijepo" pomagati ali ti to moras sve isprobati i viditi kako radi. Svaki racunar je na neki nacin poseban i svaki ima drugacije mogucnosti. Zato isprobaj svakako i sa svim i svacim samo NEMOJ PRETJERAT :). Nakon kloka procesora ili memorije uradis test u PCMarku04 i vidis koliko poena dobijes. Ako poeni pocnu da padaju iako si kloknula jace to znaci da si nasla granicu jednog od ova 3.Procesora, maticne ili mamorije. :)Pa zato snizi malo. Kada se odlucis da ostavis jedan klok da stoji na duze vrijeme obavezno testrijaj primeo95, memtestom i CPUburn.

[Ovu poruku je menjao djblade dana 06.03.2005. u 23:44 GMT+1]
[ zokish @ 06.03.2005. 21:33 ] @
@djblade
Lepa konfa. E sad pre sam mišljenja da ti AGP/PCI manje utiče na performanse negoli memorijski protok, koji je opet na max. negde oko 220 (kod tebe izgleda stabilno na 216x15, a kod mene je na 218x14 max. mem. protok 5308MB/s, pa tek na 235 opet isti). Da imam bolju/zategnutiju memoriju pre bih je držao na nižim latencijama nego na višem FSB - uostalom kao i ti. Sve u svemu pokušaj malo istraživanje u okolini 215-220 sa memtest86. Mem. protok pomnoži sa 2 i videćeš veliku razliku pri malim izmenama latencija. (mada, kakvu mašinu imaš, to je čista perverzija)

@nibleri
Znači, kako ti napomenu djblade trebala bi da odlučiš na koju varijantu ideš.
Ako ćeš za svaki dan (i ovako ti je jaka mašina) overklok ti i nije neophodan.
Ako ćeš da ispituješ maksimum onda nećeš moći u jednom danu. Max. overklok ti je čista statistička veličina i treba dosta vremena da se upoznaju svi maksimumi.
Pitanje je da li želiš maks. memorijski protok ii maks. frekvencu CPU.
Evo mog predloga:
AGP/PCI: 66/33
napon na memoriji 2.75V, 2.8V
napon procesora: 1.525V
Performance mode: Normal
D.O.T. Range: disabled
Spread Spectrum: disabled
FSB 225 u koracima do 240
DRAM Timing by SPD: enabled
(enabled/disabled sa PageUp/PageDown)
a, da pretpostavljam da ti je HT enabled.

-AGP/PCI nije povezano sa Spread Spectrum već pomoću PageUp/PageDown namesti da ti budu bele brojke 66/33 a ne sive.
- memorija nema potrebe da ide preko 2.8V jer ne juriš rekord foruma.

Ostalo kako je rečeno: ne flešuj bios ako radi kako treba ili ako nisi upućena.
Obavezno kontroliši temperature. Hyper6 je sasvim OK predlog.
Na kraju maltretiranje mašine sa prime95 ili sl.
I obavezno pravi beleške da se ne bi vraćala na istu kombinaciju više puta.


edit: sad mi pade napamet: ne znam da li je moguće na 848 ploči zaključati AGP/PCI
[ nibleri @ 06.03.2005. 21:53 ] @
Ma ja sam vas pravo skontala jer opet ponavljam vi to PRAVO DOBRO objašnjavate
nego sam ja toliki laik za OC pa volim pitati kad imaš koga! Nemam ja namjeru za nekim ludžačkim OC-ovima nego mi muž voli "ratne" igre i uzme Men of valor koji neće da prođe što je za očekivati sa 7000 radeonom 64mb te mu ja kupim 9550ge 128/128 koja nam još nije stigla pa reko da se pripremim ako mu bude zapinjalo da mu odapnem! Još jednom hvala mislim da sam skopčala suštinu OC-a a naravno da je sad na meni da još eksperimentišem.

E a da vas pitam još kako sve ovo ide sa pentijumom na 400 i na 166 mhz? Šala mala za njih mi netreba OC jer sasvim dobro odrađuju posao koji treba!
[ nibleri @ 06.03.2005. 23:42 ] @
Da podnesem nezvanični izvještaj: AGP/PCI se ne može zaključati pa ako znate do koliko smijem ići recite mi još i to. Latencija može ići na najnižu na 225 ali sam sada po Zokinim uputama na 230 i evo ga radi a o stabilnosti će mo drugom prilikom (u zvaničnom izvještaju). Ima li veze kako da postavim DRAM freq. sad je na auto? A jedva skonta onaj D.O.T. nije mi jasno što nije D.O.C. (sad se mogu šalit kad sam skontala)! Pozdrav!
[ zokish @ 07.03.2005. 09:28 ] @
dobro, sad kad si zakačila virus oc dozvoli da se raširi u groznicu :)

DRAM freq. ostavi da bude auto. Time u stvari dozvoljavaš overklokovanje u režimu 1:1 (sinhrono). Postoje i drugi režimi tzv. asinhroni ali pravi oc ovisnik prihvata samo 1:1 kao parametar uspeha.
Što se tiče AGP/PCI podešavanja, ako je previsok oc onda može doći do blokade/konflikta zvuka ili grafike, naravno ako nije zaključan na 66/33 ili približno. Između ostalog flešovanje biosa se i radi zbog dobijanja novih opcija ili poboljšavanja stabilnosti rada prilikom ugradnji novih uređaja, OC-a, monitoringa itd. itd.
Konkretno u tvom slučaju smatram da nećeš imati većih problema, ali ako zaista ne može da se zaključa AGP/PCI onda nemoj terati sa oc više od sadašnjeg. Inače ljubitelji oc-a pažljivo biraju komponente, a tvoja konfiguracija baš i nije sa velikim potencijalom (osim, naravno procesora). Zbog toga ne bi trebala da budeš nezadovoljna jer u samom startu treba da znaš da ploča sa sufiksom V je namenjena najstandardnijoj korisničkoj populaciji, kao i memorija sa najstandardnijim latencijama za ddr400. Sve u svemu 15% preko nominalnog sa standardnom opremom je sasvim prihvatljivo, možda čak i više nego što bi se očekivalo, obzirom da ne znamo kakvo je napajanje, hlađenje, grafika itd.

U suštini, moja preporuka je da držiš kao informaciju dokle može mašina stabilno, a za svakodnevni rad ostaviš performanse na fast + DOT (colonel) i sve ostalo nominalno. (DOT je Dinamička Overkloking Tehnologija)

Takodje možeš probati i varijantu a la djblade:
U tom slučaju ručno podešavaš latencije memorije i tražiš najstabilniji rad sistema pri najvišem FSB sa istovremeno najnižim mogućim latencijama memorije. Pipav posao, ali jednako zanimljiv. Time procesor nije nešto opterećen, ali memorija itekako. Kao neku smernicu mogu ti otprilike navesti segment FSB za istraživanje: 215-220MHz. Ovakvim istraživanjem ćeš sama doći do zaključka šta je u suštini oc.


p.s.
čekaj samo dok te pritisne overklok grafičke
[ nibleri @ 07.03.2005. 09:53 ] @
Evo je od sinoć na Prime 95 sa tvojom preporukom na 220 (3,09MHz) jer na višem mi je prime95 otkazivala poslije 6-7 minuta pa sam smanjila. Ovo je izgleda maximum procesora bez mjenjanja napona a poslje ću da probam malo spuštati latenciju pa opet prime95. Trenutno kod sebe imam module 2x256 (266) kingstona ijedan 512 (266) IBM piše na jednoj naljepnici a Infineon na drugoj naljepnici pa me zanima šta je najpovoljnije za OC a možda mogu nabaviti i nešto povoljnije pošto imam dobrog servisera koji mi izađe u susret. Ostavit ću prime95 mada mislim da je ovo sasvim zadovoljavajuće! Zanima me koliko se smije ići sa dizanjem napona procesora ako se odlučim i na taj korak?
[ zokish @ 07.03.2005. 10:37 ] @
Uf! I još jednom uf!
Da, definitivno smo trebali prvo da ti tražimo detaljan opis komponenti.

U prvom postu si napisala da imaš dva modula po 256 na 400 elixir, a sada imamo informaciju da su to u stvari raznorodni moduli na 266 od različitih firmi! Sva prethodna priča se bazirala na pretpostavci da imaš memorije deklarisane kao DDR400.
Dakle, vidi ako možeš da to zameniš za DDR400 (corsair, kingston, kingmax...), jer procesor nominalno radi na FSB200 (kako sada stvari stoje imaš preterano jak procesor na solidnoj ploči sa sporim memorijama). Ovo su standardni mem moduli koji nisu namenjeni preteranom oc. Oni koji to jesu su skuplji, a overkloking je skup sport. E sad, koliko se sećam tvoja ploča ne podržava dual chanel (neka me neko ispravi) tako da je bolje imati jedan modul većeg kapaciteta nego dva manja. I sad mi nije jasno još nešto: pre neki dan sam sastavljao konfiguraciju sa tom pločom i sećam se da su bila samo dva mem podnožja. Pa se pitam da li te module imaš u fioci ili u ploči? I koja je onda puna oznaka ploče. Nemoj sad da ga zakomplikujemo.

Dalje, maksimum procesora sa takvom memorijom nikako nisi mogla da dostigneš.
Napon CPU preko 1.6V se ne preporučuje. U stvari, ako nemaš dobro hlađenje dizanje voltaže jezgra je poslednja stavka koju preduzimaš.
[ djblade @ 07.03.2005. 12:30 ] @
Citat:
zokish:
p.s.
čekaj samo dok te pritisne overklok grafičke


heheh

da ploca joj ne podrzaje dual channel.

ma reko sam ja odma da se ne isplati ga tjerat :) jos malo pa ce mo je nagovoriti da uzme p4p800delux ili ic7 za overkloka :)

nibleri kani se ti ovoga.ne isplati se :)
[ nibleri @ 07.03.2005. 14:15 ] @
Ko da se niste baš naspavali najbolje!? Fino sam rekla da kod sebe pored svoje memorije imam još 3 modula naravno na polici! A evo i i sada prime95 radi što je dokaz da smo uspleli jer 3,09MHz je ipak nešto a što je naj važnije stabilno je! Za dalje sam sve skopčala i stvarno vam kažem da ste CAREVI jer nekome objasniti OC u veoma kratkom vremenu za mene je veliki uspjeh jer do sada sam čitala o nekim magistralama, latencijama, tajminzima itd... ali stvarno nisam mogla skontati kako se to radi a zahvaljujući vama sad znam dosta toga o OC-u, a šta mogu postići sa svojim komponentama nije do vas i toga sam svjesna! Koliko para toliko muzike!!!
[ zokish @ 08.03.2005. 06:31 ] @
Evo naspavasmo se leeeeepo.
Samo još da dodam da ploča malo undervoltuje napajanje na cpu (daje manji napon od deklarisanog) pa na fsb preko 225 bi trebalo dati malo snage gladnom procu.
U tom smislu možeš bez većeg rizika ići do 1.5727V. Kada prvi put podesiš voltažu na tu meru restartuj i ponovo udji u bios pa posmatraj očitavanje napona procesora.
Zatim nastavi sa butovanjem i testiraj mašinu dalje.


edit: evo pojavio se novi thread/upit o overklokovanju celeronaD pa je red da i ti malo podeliš iskustva.
[ nibleri @ 08.03.2005. 08:06 ] @
Pozdrav,
danas moram na put ali za kasnije sigurno kažem svoje mišljenje a za sada mogu reći da je moje mišljenje da je OC-ok pravi jedino ako izdrži koji sat recimo sa prime95 jer sve ostalo može vjerovatno da radi sa nekom lakšom radnjam ali nije to to!
[ bakiman @ 08.03.2005. 11:06 ] @
Što se tiče testiranja, ja bih pre to radio sa zahtevnijom igricom, nego sa prime95 i njemu sličnim.

Razlog je očigledan:
Prime95 - smaranje
NFSUII i jače - zabavljanje uporedo sa testiranjem

+

sa zahtevnom igrom možeš i da testiraš OC grafičke, memorije i CPU.
Ako posle OCa ovih komponenti igraš igru duže vreme bez problema, onda si OK.

Jer igranje igre, zahtevne igre, predstavlja celokupan test jer nema NIČEG zahtevnijeg od toga,

Igra vuče sve resurse procesora, grafičke i dobar deo memorije.

E sad ako Prime95 ima u sebi nešto JOŠ ZAHTEVNIJE, opet nema smisla raditi taj test jer ti neće trebati/ne postoji NIŠTA zahtevnije od igre.

Moj izbor:
NFSUII +2h, ako prolazi sve OK, onda je overclock uspešan.

PozdraV
[ djblade @ 08.03.2005. 18:57 ] @
Ne vole svi NFSUII. Ja licno da ali ima ostalih koji ne :).
Jeste to dobar nacin za testiranje prvenstveno graficke a onda ostalog ali nije ko prime95 i ostalih programa koji su prvenstveno za to namjenjeni.
[ nibleri @ 08.03.2005. 19:51 ] @
Evo i mene i to razočarane jer mi je rođak kupio prije deset dana u Sarajevu 9550 koju sam ja lično naručila kod dobavljača i fino mu rekla da hoću Game edition a on kaže dolazi nam za par dana a usput nije znao da se tako nazivaju kad ja tamo ono Serijal. Te ja fino u tu rdnju a oni će meni da je to to i bla bla bla pa ja opet ostado na ati 7000 dok neodlučim šta ću jer sam im onu sa SE fino vratila jer sam iz dosadašnjih diskusija zaključila da je GE nešto bolja a ima i kuler a razlika u cijeni nije velika. E sad što se tiče OC-a izgleda da mi je AGP/PCI otišo previše (moram provjeriti koliko) jer mi je nestalo zvuka a pošto sam bila na putu nisam imala kada da se zezam pa sam samo vratila bios na normalu pa mi ostaje da se večeras pozabavim sa OC. Što se tiče testa još ga je lakše izvesti igricama samo što je Prime95 završna diploma pa je još bolje ako prođe i njega!
E evo šta sam našla kod mog dobavljača pa ko zna možda se i ploča promjeni (zbog zaključavanjaAGP/PCI).
MB Asus P4P800 Deluxe, S478/800, 865PE (USB2, S-ATA, RAID) 122 eura
MB Asus P4P800S-X, S478/800, 848 (USB2, S-ATA) 62 eura
MB Asus P4P800-X, S478/800, 865PE (USB2, S-ATA) 75 eura

ŠTO TI JE VIRUS OC-a, he, he, he!



[ bakiman @ 08.03.2005. 19:55 ] @
Moguće da nisam najbolje obavešten, ali molim te objasni mi zašto je testiranje sa Prime95 bolje od neke zahtevne igre???

Procesor je 100% ovako i onako, 101% NE postoji.

Mislim da realan odgovor na moje pitanje ne postoji, ili ja ne znam ta njega.

Dakle, malo je off topic, ali ima veze sa temom: zašto je bolji Prime95 od zahtevne igre?

A, da, slažem se da ne vole svi NFSUII, ali ja je svrstavam u zahtevnije (ne NAJzahtevnije) igre.

PozdraV
[ nibleri @ 08.03.2005. 20:13 ] @
Doduše nisam neki zaljubljenik u igre pa mi i nije baš zabavno sjediti uz neku igru par sati a recimo uz prime95 mogu fino ili otići negdje ili raditi nešto pametnije (kuku meni šta rekoh) a valjda je prime95 ipak test a igra je samo igra. Ali nemoj da se ljutiš vidiš kako smo mi to do sada sve fino odradili i ja naučila a vjeruj mi puno se toga na ovom forumu može naučiti ali samo bez prepucavanja i uz zdrav razum!

Ipak hvala na svim komentarima pa kakvi got da oni bili!

[ bakiman @ 08.03.2005. 20:23 ] @
Ma koje, ja se ne zaglupljujem sa igrama, na računaru imam samo NFSUII i FIFA05, sada ću da je deinstaliram, a sačuvaću save. Evo ubacih MaxPayne, ali nešto zeza pa ću ga izbaciti. Brat igra FIFA 2005 i to je to...... (jao šta rekoh )
[ nibleri @ 08.03.2005. 21:10 ] @
Probaj prime95 pa možda vidiš šta te zeza!?
[ zokish @ 08.03.2005. 22:30 ] @
Pa sad, ako testiraš igricom onda je to interaktivan test glavnih komponenti, ali se ne bih složio da je 100% opterećenja po komponentama, već u pikovima, pa ako se slože vršna opterećenja istovremeno onda je to savršeno za testiranje. Međutim igrica ima svoju dinamiku pa je srednja vrednost maltretiranja komponenti ipak ispod ful opterećenja programa pisanog baš za maltrete (ne zaboravite da kombinacija preterano jakog procesora i jako slabe grafičke kartice nije kombinacija koja realno testira mašinu). Na drugoj strani prime95, SM ili HotCPU tester maltretiraju procesor solo ili u kombinaciji sa memorijom bez kraja, što opet nema bliske veze sa realnim potrebama prosečnog korisnika (da neće možda neko da traži pi na 64M decimala?). Šta odabrati je u stvari izbor simulacije planirane eksploatacije. Oboje ste u pravu. Ali bakiman ne može da vozi 24 sata Le Mana kao što ni prime95 nije za nekoga ko ne traži još jedan nepoznat prost broj. U svakom slučaju treba prepoznati najslabiju komponentu i onda kod nje tražiti granice.

Gore pomenute ploče:
P4P800-X, 865PE ispunjava podosta uslova a i cena je prihvatljiva.
kod nje eksplicitno kažu da ima mogućnost blokade AGP/PCI

P4P800S-X, 848
e tu na sajtu proizvođača kažu: "Podešavanje fiksne vrednosti radnog takta AGP/PCI magistrale"
Mož' da bide al' ne mora da znači! Takođe MSI varijanta ove ploče podržava PAT a ovde toga nema.

De Luxe je de luxe.

[ nibleri @ 08.03.2005. 23:04 ] @
Kod mene je ati 7000 i ako mi neka igre neće ne znaći da mi nešto nije u redu nego samo da mi je grafička slaba pa tako i igra može da sjecka i slično i iz toga se ne može zaključiti da li je OC prevelik pa zato i jesam da se "priznaju" samo oni sa provjerom nekog dobrog testa!
[ djblade @ 08.03.2005. 23:43 ] @
Citat:
bakiman: Moguće da nisam najbolje obavešten, ali molim te objasni mi zašto je testiranje sa Prime95 bolje od neke zahtevne igre???

Procesor je 100% ovako i onako, 101% NE postoji.

Mislim da realan odgovor na moje pitanje ne postoji, ili ja ne znam ta njega.

Dakle, malo je off topic, ali ima veze sa temom: zašto je bolji Prime95 od zahtevne igre?

A, da, slažem se da ne vole svi NFSUII, ali ja je svrstavam u zahtevnije (ne NAJzahtevnije) igre. :)

PozdraV


Nisi bas najbolje obavjesten.
Moju zvijer od 3.4GHz, 4x512Mb DDR440, Msi 865PE Neo2 Pfisr i Sapphire X800XT PE NFSU2 uopste ne zamara a ima i mnogo jacih racunara :P :) Prime95 moze do max opteretiti moju masinu i pri overkloku moze naci najmanju greskicu i time dovesti stabilnost do vrha. Na slici ces vidjeti da pri igranju koristi oko 50%CPUa i 470Rama sa ostalim programima koji su pokrenuti. Screenshot je uzet sa 2 monitora i nije nikakva montaza :)

P.S. Need for Speed je na MAX details.

[img][att_url][/img]



[Ovu poruku je menjao djblade dana 16.03.2005. u 01:33 GMT+1]
[ djblade @ 08.03.2005. 23:54 ] @
evo da ne bude zabune da sam montirao ovu drugu sliku pored NFSU2 vec da je dual screen.

[img][att_url][/img]


[Ovu poruku je menjao djblade dana 16.03.2005. u 01:30 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao djblade dana 16.03.2005. u 01:31 GMT+1]
[ nibleri @ 09.03.2005. 01:20 ] @
Mogo si malo raspremit kad si sliko ono! Šala mala, nego haj ti nama polako počni objašnjavati šta dalje i kako dalje, molimo te (ovo da ne ispadne kao naredba).
[ zokish @ 09.03.2005. 06:27 ] @
djblade: A ne važi se, voziš noću! Još da si na drugom monitoru raspalio Winamp Visualisation u visokoj rezoluciji čisto da procesor ima šta da radi :))
[ ton_majstor @ 09.03.2005. 08:05 ] @
@Nibleri:

Lepo je sto si za 8.Mart kupila suprugu graficku karticu. Sta je on tebi kupio, cooler?
Inace ne kupuj nista sa "SE" oznakom, tu ti je magistrala prepolovljena, pa mozes da imas i 256 Mb ram-a, bice sporije nego sto treba!



@others

NFS UG2 je sasvim ok za testiranje. Jako precizno sam saznao da mi je sve SUPER, ali da mi je graficka "njesra"... inace, proslogodisnji Club3D ATI 9200 128 Mb full/no ViVO...

Mogu u 1280x1024, sve je poprilicno na high, ali nista od FSAA i MAX detalja (ne treba mi motion blur i ono sa svetlima koje trail-uju)...

Pozdrav!

P.S. Slika je uglavnom OK, prilicno "messy", ali, ZASTO? one smrdljive patike ispod stola... rasterujes radoznale!?
[ nibleri @ 09.03.2005. 09:54 ] @
Možda su tene novi vid ant-virus zaštite!? Šalu na stranu fino ti čovjek reče da mu mašina nije opterećena a i to tvoje zezanje kod igara ti ne pokazuje da ti je nešto neispravno a može i biti neispravno a da se misli da grafička ne "podržava", tako da ja opet mislim test je test. Možda se varam ali isto tako mislim da igranje sa "zakucanim" do vrha procesorom i nije znak da je mašina spremna i da odrađuje sve kako bi trebalo u igri.
[ zokish @ 09.03.2005. 10:57 ] @
ton_majstor: pa nisi morao da startuješ NFS da bi ukapirao kakva ti je grafička. Uvek je bolje pre nabavke se dobro raspitati. A i ti ga baš držiš/pržiš na 1280x1024. 'Oće rikne magarence. Ne treba ti max detalja, fsaa... a treba ti ovolika rezolucija? Hm.

e, ljudi skrenusmo sa teme: Dakle niblberi, gde smo ono stali, nema winamp-a a?
[ ton_majstor @ 09.03.2005. 11:15 ] @
Alo, zokish...


Citat:
ton_majstor: pa nisi morao da startuješ NFS da bi ukapirao kakva ti je grafička. Uvek je bolje pre nabavke se dobro raspitati. A i ti ga baš držiš/pržiš na 1280x1024. 'Oće rikne magarence. Ne treba ti max detalja, fsaa... a treba ti ovolika rezolucija? Hm.


Imam 21'' monitore i VIDI se sve ispod toga da je RECKAVO....

Kada sam OVO kupovao, ZNAO sam sta kupujem, ali je u medjuvremenu tehnologija napredovala, pa bih sad kupio najmanje 9600 pro sa 128/256 Mb i ViVo. VOLIM ATI, jer ODLICNO radi sa dual-monitor situacijama (Hydra-Vision)...

Pozdrav!
[ bakiman @ 09.03.2005. 11:49 ] @
Citat:
djblade: Nisi bas najbolje obavjesten.
Moju zvijer od 3.4GHz, 4x512Mb DDR440, Msi 865PE Neo2 Pfisr i Sapphire X800XT PE NFSU2 uopste ne zamara a ima i mnogo jacih racunara (slika uploadirana):P Prime95 moze do max opteretiti moju masinu i pri overkloku moze naci najmanju greskicu i time dovesti stabilnost do vrha. Na slici ces vidjeti da pri igranju koristi oko 50%CPUa i 470Rama sa ostalim programima koji su pokrenuti. Screenshot je uzet sa 2 monitora i nije nikakva montaza

P.S. Need for Speed je na MAX details.

[Ovu poruku je menjao djblade dana 09.03.2005. u 00:58 GMT+1]


E, onda imaš HT procesooor Inače i meni radi winamp tečno uz NFSUII :P
[ bakiman @ 09.03.2005. 11:54 ] @
E, da, ta R9200 nije za bacanje uopšte! Ja imam 9200se 166/333 i radilo je solidno na 800*600 srednji detailsi, posle OCa 290/440 radi solidno na 1024*768 high details BEZ FSAA... pa ti vidi, pozabavi se OCom malo te karte... napominjem da je moja karta 64bit...

PozdraV
[ nibleri @ 09.03.2005. 12:01 ] @
Baki OC-ok grafike dolazi poslje "sređivanja" biosa pa pusti čovjeka da nam pomogne a ako znaš i hoćeš pomozi i ti.

Zoka ti kažeš da isključimo zvučnu pa da idemo dalje. Znači li to da ako se tako OC-uje nema veze što se povećava vrijednost AGP/PCI ili ona može uticati na još nešto a da mi to nevidimo odmah?
[ zokish @ 09.03.2005. 12:41 ] @
ton_majstor: A, pa 21" sve menja. Ali ako si imao 21" pa kupio grafičku mogao si znati šta te čeka. A ako je kasnije došao monitor onda sve znaš i sam. Rezolucija te prosto tera na upgrade. Kod mene na 19" ide 1280x960. I naravno ATi, šta drugo! (9600xt safir fireblade)

bakiman: misliš winamp sa onom vizuelizacijom (šarene šare šaraju umešto škrinšejvera) i još NFS? A, da hvala za info o zaključavanju agp/pci na asus pločama. Znam za De Luxe ali za ove druge samo sa sajta. Ako je to sigurna informacija onda eto preporuke za nibleri.

nibleri: pa AGP ti opterećuje grafičku, a PCI ostale kartice. Ako je kvalitetnija PCI kartica, recimo zvučna, onda će istrpeti overklok magistrale donekle, ali više od integrisane. U principu 10-15% OC bi svaka iole kvalitetnija kartica trebala da istrpi. Ovo važi i za komponente na ploči. Ako je ploča low cost tu nema pomoći. I kao što rekoh na drugom mestu proveriću oko te 848 šta može da se istera.
[ nibleri @ 09.03.2005. 14:00 ] @
Ma ti si car! Objasniš sve tako jasno u jednoj rečenici. Ako šta uspiješ "uraditi" sa našom pločom svakako javi a i ako neuspiješ VELIKO HVALA za nesebičnu pomoć.

Malo se ponavljam sa hvalom ali bih volila znati da li je još ko na osnovu ove teme uspio savladati suštinu OC-a pa javite!
[ djblade @ 09.03.2005. 14:31 ] @
Eh evo i mene :)
Sad sa faxa. Nego da ja vas sve sakupim pa da mi oko ispita pomognete :)
Jooojjj sta ste sve napisali valja sad ovo sve procitat pa cu se javit.

Evo javljam se. Vidim da nije bilo nista toliko vazno vezano za overklok. Nibleri drago mi je da si svatila poentu OCa i ja mislim da ovdje imas vise nego dovoljno materijala za buduci "rad".

Vidim da ste me zafrkavali za patike i neurednost. Patike NE SMRDE BAS TOLKO:). Navikne se covjek kad duze sjedi :) A za neurednost. PA KOJI JE INFORMATICAR UREDAN. Ja nisam jos takvog upoznao. :))

@bakiman:nije to ba covjece samo do HTa. Da sad ne ulazimo u detalje. Samo nemoj u buduce porediti prime95 i NFSU2 za testiranje overkloka procesora ili memorije vec prije za testiranje graficke. Pored Primea95 ja volim uzeti PCMark04 kojeg stavim na loop nekih 4,5 sati koji mi dobro zna "poderat" procesor. Ati 9200 nisam nikad imao tako da o njoj necu.

Eto ako bude jos kakvih zavrzlama pa se cujemo.

MfG

BLADE
[ nibleri @ 09.03.2005. 15:04 ] @
Gledala sam one ploče što sam prije navela pa kod MB Asus P4P800S-X, S478/800, 848 (USB2, S-ATA) je isto k'ao i kod moje 848 pa me zanima da li se ona mže zaključati ili je to neki drugi "faktor" u pitanju?
[ djblade @ 09.03.2005. 15:27 ] @
Citat:
nibleri: Gledala sam one ploče što sam prije navela pa kod MB Asus P4P800S-X, S478/800, 848 (USB2, S-ATA) je isto k'ao i kod moje 848 pa me zanima da li se ona mže zaključati ili je to neki drugi "faktor" u pitanju?


Ne znam tacno moze li se na toj ploci zakljucati magistrala ali kako baki kaze (hajde da mu vjerujemo) da se na svakoj p4p800 moze zakljucati agp/pci magistrala.

Ali ja ti ne bi preporucio tu plocu P4P800S-X jer je 848 a tvoj procesor se najbolje "druzi" sa 865PE chipom. Ta ploca nema i dual channel koji donosi dosta performansi. Znaci Izmedzu p4p800s-x i p4p800x DRUGU obavezno. Ali kod kupovanja ploce gledaj i na druge mogucnosti a ne samo overclockerske. Bolje daj jos malo para za p4p800delux koja je izvanredna ploca a i ima raid mogucnost koju sam ja odnedavno kod sebe osposobio. Brzina citanja i pisanja na HDDova u raid0 je skoro 3x veca od normalne brzine jednog hdda. Zato dobro razmisli oko kupovine.
[ nibleri @ 09.03.2005. 15:56 ] @
Hajde da ovako kažem: upravo sam iz Tuzle naručila 9550ge (kaže 100% GE) e sad preporuka ako se ja odlučim da promjenim procesor i matičnu za otprilike 250 eura.
Postavila sam drugu temu za potrebnu konfiguraciju koja mi treba rođaku pa nešto kontam da mu "ustupim" ovu moju a da ja idem dalje a to je nešto ne skupo pogodno za OC.

Meni ovaj forum daje takvu inspiraciju da to nije normalno, bar što se tiče računara!!!
[ djblade @ 09.03.2005. 17:49 ] @
Citat:
nibleri: Hajde da ovako kažem: upravo sam iz Tuzle naručila 9550ge (kaže 100% GE) e sad preporuka ako se ja odlučim da promjenim procesor i matičnu za otprilike 250 eura.
Postavila sam drugu temu za potrebnu konfiguraciju koja mi treba rođaku pa nešto kontam da mu "ustupim" ovu moju a da ja idem dalje a to je nešto ne skupo pogodno za OC.

Meni ovaj forum daje takvu inspiraciju da to nije normalno, bar što se tiče računara!!!


Imas odlican procesor kojeg 9550GE ne moze da prati. Zato bolje ulozi u graficku nego u novi procesor. Ako bas hoces mjenjati mjenjaj maticnu i to jednu od ove 3

Msi 865PE Neo2 PfisR
p4p800Delux
Abit IC7 Max3

i uzmi bolji ram u kitu od 2x256 ili 2x512 (Corsair, Kingston HyperX, Samsung) sa boljim tajminzima. Nesto kao 2 2 2 5 :) ili barem blizu. Tada bi imala PAKLEN stroj za overklok ako bas hoces. I ne zaboravi hladnjak za Procesor.
[ alagor2000 @ 09.03.2005. 18:11 ] @
Imam prescotta 3.0 asus p4p800 SE,2x 256 PQI 400 mem,
kad koristim asus AI mogu da kloknem procesor na 3.3 ,10 %,na 3.6 radi ali
se prime 95 rusi posle par minuta.
kako da ga kloknem vise?Probao sam i rucno da dizem fsb 220 ali se isto
desava.
Napon procesora kad prebacim na rucno pocinje sa 1.6 V,sto je previse kad se
zna da je radni napon 1.4 v.
[ djblade @ 09.03.2005. 18:26 ] @
Citat:
alagor2000: Imam prescotta 3.0 asus p4p800 SE,2x 256 PQI 400 mem,
kad koristim asus AI mogu da kloknem procesor na 3.3 ,10 %,na 3.6 radi ali
se prime 95 rusi posle par minuta.
kako da ga kloknem vise?Probao sam i rucno da dizem fsb 220 ali se isto
desava.
Napon procesora kad prebacim na rucno pocinje sa 1.6 V,sto je previse kad se
zna da je radni napon 1.4 v.


Spusti napon manuelno.OBAVEZNO!!! Klokaj iz biosa u koracima od 4ili5MHz.
Kakvo ti je hladzenje na procesoru??? Trebao bi nabaviti podobro hladzenje za taj procesor ako ces na 3.6 ili vise. Prescotti mogu dobro ici. Digni napon na memoriji i povecaj jos tajminge ili ih stavi po defaultu.

U ovoj temi je overklok procesora slicnom tvom dobro objasnjen ali tvoja ploca i memorija imaju vise potencijala zato procitaj jednom sve ispocetka i nebi trebalo biti problema.
[ bakiman @ 09.03.2005. 18:41 ] @
To ALGOR2k:

Ne mora da znači da treba da dižeš napon! Moj 2.4 na 133FSB sam digao na 167FSB (3hgz) i još smanjio napon Vcore!!! Da ne veruješ! Default je na 1.4V, a sada na 1.375

To svi:

Ja imam P4P800se ploču sa 865PE chipsetom, DeLuxe verzija je ista kao ova samo što ima ugrađen Wireless LAN, što ti u životu neće trebati (bar meni), a ova SE ima konektor za isti ako baš hoćeš, i nešto je jeftinija upravo zbog toga...

E sad, zaključavanje magistrale 66/33 nije potrebno, jer, koliko sam upućen ona je takva na:

133.3FSB ; 166.6FSB ; 200FSB... zar ne?

Inače uspeo sam OCovati ovaj proc i na 3.6ghz (1.6V), ali temp je prelazila 65C, pa reko ma bolje odma da vratim... ovo sam čisto uradio zbog nekog ćefa zvanog "može li?"

PozdraV
[ alagor2000 @ 09.03.2005. 19:23 ] @
Spusti napon manuelno.OBAVEZNO!!! Klokaj iz biosa u koracima od 4ili5MHz.

Na koliko da spustim napon i kako?

Kakvo ti je hladzenje na procesoru??? Trebao bi nabaviti podobro hladzenje
za taj procesor ako ces na 3.6 ili vise. Prescotti mogu dobro ici. Digni
napon na memoriji i povecaj jos tajminge ili ih stavi po defaultu.
Box cooler,koji ide uz procesor!
Koliko napon mem?Na koliko da stavim tajming mem.?

P.S. navio sam ga na 3.4 Ghz,igrao sam serious sam 2 nekih desetak minuta
bez problema.Temp je oko 55 C !
Prime 95 fatal error posle par minuta !? :))))
[ bakiman @ 09.03.2005. 19:43 ] @
Zaboravih odgovorim na Winamp Question

Tačno tako, igru sam pustio na TVout na televizor, a u winampu sam držao na full screen visualation...

PozdraV

PS JA SE NE BIH GLUPIRAO da menjam proc, taj se iovako može clocknuti na i više od današnjih default najbržih procesora! Jedino je debela greška matična ploča... ja sam prezadovoljan mojom P4P800se by ASUS, sada još i ima na BIOS za ovu ploču sa opcijom da se smanji množioc procesora na 12x ili 14x što ti daje OGROMNU mogućnost ubrzavanja magistrale...

Primer:

Sada: 200*14=2800
Posle: 266*12=3200, u brzini i nije neka razlika, ALI radiće mnooogo bržeee!
A i za DŽ dobićeš Pentium4 ExtremeEdition koji inače kođtaju preko 200dolara... pa ti vidi.

MADA, jedan kolega sa foruma ima 200FSB procesor kome je množitelj 14x, sa gorepomenutim BIOSom, nije dobio ništa, tj. ta opcija "spušta" množioc na 14x što bi meni mnoogo pomoglo jer ja imam 133FSB procesor i množioc 18x, dakle:

Default: 133*18=2400
New BIOS: 200*14=2800 uz mnooogo brži procesor... itd. itd.

-NAPOMENA-

Kombinacija 200FSB procesor i P4P800 ploče po meni NIJE dobar izbor... zašto?

Ova ploča podržava max. procesore od 200FSB i memoriju od 400mhz, da bi tebi VALjANO radila konfiguracija na OCu moraš uporedo da OCuješ proc i mem!
Dakle mem moraš da OCuješ na 466 za 233FSB... Dakle teško će to ići zbog memorije...

Zato sam ja uzeo proc od 133FSB i memoriju od 400, pa mogu da kombinujem kako hoću...
naime, trenutno mi je FSB166.6 i memorija 333, radi sinhrono i nemam problema, a i AGP/PCI magistrala je ostala netaknuta... uz mnooogo bolji cooler od ovog BOXa ću staviti na FSB200 kada će memorija raditi maximalnom snagom, dakle 400mhz i PCI/AGP ostati ne taknuto... drugim rečima srce kompa neće zastareti ni za koju godinu Grafička se može menjati u skladu s vremenom i to je to... eventualno još DVD pisač i NEMA ništa bolje na svetu.

Ala sam se raspisao pred utakmicu pa to ti je...

PozdraV

PS Malo sam smorio al ebiga...
[ nibleri @ 09.03.2005. 20:09 ] @
Citat:
djblade: Imas odlican procesor kojeg 9550GE ne moze da prati. Zato bolje ulozi u graficku nego u novi procesor.


Grafička ostaje rađe mjenjam ploču! Da li je za memoriju dovoljna samsung 400 ili treba još jača?
Moj procesor nije prescott koliko sam mogla vidjeti iz Everesta: Jezgra procesora - Northwood HyperThreading pa ne znam kolika je razlika između njih!


Citat:
alagor2000:kloknem procesor na 3.3 ,10 %,na 3.6 radi ali
se prime 95 rusi posle par minuta.
kako da ga kloknem vise?


Kako da ga klokneš više kad ti i tako pada na testu?!


Citat:
bakiman
E sad, zaključavanje magistrale 66/33 nije potrebno, jer, koliko sam upućen ona je takva na:

133.3FSB ; 166.6FSB ; 200FSB... zar ne?

PozdraV


Meni se magistrala povećaje i dolazi do neztanka zvuka.
Citat:
alagor2000: Spusti napon manuelno.OBAVEZNO!!! Klokaj iz biosa u koracima od 4ili5MHz.

Na koliko da spustim napon i kako?

Kakvo ti je hladzenje na procesoru??? Trebao bi nabaviti podobro hladzenje
za taj procesor ako ces na 3.6 ili vise. Prescotti mogu dobro ici. Digni
napon na memoriji i povecaj jos tajminge ili ih stavi po defaultu.
Box cooler,koji ide uz procesor!
Koliko napon mem?Na koliko da stavim tajming mem.?

P.S. navio sam ga na 3.4 Ghz,igrao sam serious sam 2 nekih desetak minuta
bez problema.Temp je oko 55 C !
Prime 95 fatal error posle par minuta !? :))))


Ko koga ovde šta pita?

@bakiman
Malo si brz za nas što tek učimo, tek sam savladala OC sa zaključanim množiocem a ti me sad zasu hrpom mogućnosti! Šalu na stranu zato sam i postavila opciju izbora procesora i ploče.

Izvinjavam se na opširnosti.
[ alagor2000 @ 09.03.2005. 20:31 ] @
PS JA SE NE BIH *GLUPIRAO* da menjam proc, taj se iovako može clocknuti na i
više od današnjih default najbržih procesora! Jedino je debela greška
matična ploča... ja sam prezadovoljan mojom P4P800se by ASUS, sada još i ima
na BIOS za ovu ploču sa opcijom da se smanji množioc procesora na 12x ili
14x što ti daje OGROMNU mogućnost ubrzavanja magistrale...
Imam istu ovu ploci,upravo sam flesovao BIOS ( 1008) ali opciju ba mi se
otkljuca mnozilac procesora,nisam dobio?
[ alagor2000 @ 09.03.2005. 20:37 ] @
Ko koga ovde šta pita?
Ovaj forum nije dobro organizovan,jer se prilikom reply ne pojavljuje
prethodno napisano.
Treba vidjeti kako je to uradjeno na [email protected] na
primjer.
[ nibleri @ 09.03.2005. 20:45 ] @
@alagor2000
Zar ti ne reče u drugoj temi da ne vidiš svrhu OC-a - što je gadan ovaj OCvirus! I molim te sam si reko da ti je OC uspio proći svega nekoliko minuta a Prime95 pa mislim da to i nije neki uspjeh u OC-u

Imaš ispod prostora gdje pišeš opcije da citiraš neku poruku pa je iskoristi jer ovako se ne može baš skopčati ko šta koga pita ili odgovara!
[ nibleri @ 09.03.2005. 20:50 ] @


Citat:
alagor2000: Ko koga ovde šta pita?
Ovaj forum nije dobro organizovan,jer se prilikom reply ne pojavljuje
prethodno napisano.
Treba vidjeti kako je to uradjeno na [email protected] na
primjer.


Izvinjavam se sad sam vidjela da si sa maligne liste pa vjerovatno ima načina i tamo da se citira probaj pročitati uputstva ili se obrati moderatorima za objašnjenje.
[ bakiman @ 09.03.2005. 20:58 ] @
Nisam rekao da se može otključati procesor, to je nemoguće, nego ta opcija koja se zove CPU LockFree kada se uključi spušta množioc procesora na 14x, što je korisno, izgleda, samo kod 133FSB procesora...

Znači množioc ne možeš menjati kako ti je volja, već ili ili...

PozdraV
[ nibleri @ 09.03.2005. 22:02 ] @
Citat:
bakiman
E sad, zaključavanje magistrale 66/33 nije potrebno, jer, koliko sam upućen ona je takva na:

133.3FSB ; 166.6FSB ; 200FSB... zar ne?


PozdraV


Upravo sam probala sa 233 i AGP/PCI vrijednost se opet povećaje.
[ djblade @ 09.03.2005. 22:06 ] @
Citat:
bakiman:
Kombinacija 200FSB procesor i P4P800 ploče po meni NIJE dobar izbor... zašto?

Ova ploča podržava max. procesore od 200FSB i memoriju od 400mhz, da bi tebi VALjANO radila konfiguracija na OCu moraš uporedo da OCuješ proc i mem!
Dakle mem moraš da OCuješ na 466 za 233FSB... Dakle teško će to ići zbog memorije...

Zato sam ja uzeo proc od 133FSB i memoriju od 400, pa mogu da kombinujem kako hoću...
naime, trenutno mi je FSB166.6 i memorija 333, radi sinhrono i nemam problema, a i AGP/PCI magistrala je ostala netaknuta... uz mnooogo bolji cooler od ovog BOXa ću staviti na FSB200 kada će memorija raditi maximalnom snagom, dakle 400mhz i PCI/AGP ostati ne taknuto... drugim rečima srce kompa neće zastareti ni za koju godinu :) Grafička se može menjati u skladu s vremenom i to je to... eventualno još DVD pisač i NEMA ništa bolje na svetu.

Ala sam se raspisao pred utakmicu pa to ti je...

PozdraV

PS Malo sam smorio al ebiga... :)


Da prevedem ovo ljudima koji ne razumiju bas najbolje.
Covjek je kupio "brzu" memoriju i "spor" procesor. Kada se to dvoje prikljuci zajedno i memorija i procesor rade "sporo"(brzina memorije je neiskoristena a procesor je na normali). Klokanjem procesora procesor postaje "brz" a memorija dolazi na svoju normalnu brzinu. Po meni ovo nije nimalo pametno. Ovo je samo za overkloka dobro ali nimalo dobro za performanse koje su mogle biti puno bolje da si malo drugacije razmisljo pri kupovini komponenti.

A i kolko ja znam da si ti poceo overklokirati tek nakon sto si dobio tu konfiguraciju.
Zato bas ne mozes reci da si planirao da kupujes te komponente.
Sjecam se bas postova dje su ti ljudi objasnjavali stvari oko overkloka.

Citat:
nibleri:
Grafička ostaje rađe mjenjam ploču! Da li je za memoriju dovoljna samsung 400 ili treba još jača?
Moj procesor nije prescott koliko sam mogla vidjeti iz Everesta: Jezgra procesora - Northwood HyperThreading pa ne znam kolika je razlika između njih!


Da ti imas Northwooda sa Hyper Threating tehnologijom. Fizicki je jedan procesor ali ga windows prepoznaje kao 2 procesora. Teorecki oni djele opterecenje i tako dobijaju na performansama. Realan dobitak je 20% od drugog Fizickog procesora. Znaci da mozes vise radnji istovremeno da obavljas a da se procesor manje opterecuje nego inace kod normalnog procesora bez HTa. Prescott jezgra je bolja za overklok ali je Northwood bolji po performansama i hladniji je od prescota. Imao sam prescota pa sam ga zamijenio za northwooda tako da se ne sekiras.

Sto se tice memorije dovoljan je samsung 400(3200) ALI pogledaj tajminge memorije kad kupujes. Sto nizi tajminzi to brza memorija.
[ djblade @ 09.03.2005. 22:08 ] @
Citat:
nibleri: Upravo sam probala sa 233 i AGP/PCI vrijednost se opet povećaje.


Kolko ja vidim da se na tvojoj ploci ne moze zakljucati agp/pci magistrala. Zato razmisli o plocama koje sam ti preporucio ako ces vec mijenjat.
[ zokish @ 09.03.2005. 22:28 ] @
Malo guglanja i tamo kažu da definitivno može da se zaključa AGP/PCI na 848p.
'Ajde lepo nibleri opiši kako si probala da zaključaš pa ne može?

[ djblade @ 09.03.2005. 22:33 ] @
Citat:
zokish: Malo guglanja i tamo kažu da definitivno može da se zaključa AGP/PCI na 848p.
'Ajde lepo nibleri opiši kako si probala da zaključaš pa ne može?


Ili jos bolje. Uslikaj bios kako izgleda pa da vidimo sta ima od opcija pa da mozemo reci :)
[ zokish @ 09.03.2005. 22:45 ] @
bakiman mašiš temu: daj da kloknemo p4 2.8c sa ddr400 preko 3.2 stabilno, po mogućstvu sinhrono.

A onaj komentar sa napomenom... evo, ne smem ni da pomislim na šta si napravio ljude koji su uzeli cpu na 200 u kombinaciji sa pločom i memorijom na 200. A tek kad budeš saznao da prave memoriju na 275 cl2,5. To nikako neće da valja za uparivanje. Užas. Evo ga djblade, smeo bi da se zakunem, odma' bi upropastio makinu sa takvim parom štanglica.

ko razume shvatiće.

[Ovu poruku je menjao zokish dana 10.03.2005. u 00:16 GMT+1]
[ nibleri @ 09.03.2005. 23:13 ] @
Ljudi mjenjam ploču i memoriju a za procesor ako kažete da valja neka bude!
Znači tražimo ploču pogodnu za OC navedenog procesora i uz to hlađenje ali nemojte ono tipa ic7 max jer mi je to preskupo.

jel ima šta od ovog da valja
MB Asrock P4I48 Intel 848, Combo, Socket 478-775 103
MB Asrock P4I48 Intel 848, Socket 478 88
MB Asrock P4I65GV Intel 865 Socket 478, Prescott, VGA 110
MB Asrock P4S55FX2 SiS 655FX S478 FSB800 Prescott ready 80
MB Asrock P4S61 SIS661, VGA, LAN, Socket 478 80
MB Asus P4C800 Deluxe, S478/800, 875PE (USB2, S-ATA, RAID) 333
MB Asus P4P800 Deluxe, S478/800, 865PE (USB2, S-ATA, RAID) 242
MB Asus P4P800S-X, S478/800, 848 (USB2, S-ATA) 123
MB Asus P4P800-X, S478/800, 865PE (USB2, S-ATA) 150
MB Asus P4S800, S478/800, SIS648 (USB2, S-ATA) 119
MB Asus P4S800D-E Deluxe, S478/800, FX655 (USB2, S-ATA) 190
MB Asus P4SGX-MX, S478/533, SIS650 (VGA, USB2, 8X) 100
MB Asus P4SP-MX, S478/533, SIS651 (VGA, USB2, 8X) 106
MB MSI 661FX, S478/800 (VGA+AGP, USB2, LAN, SATA, RAID) 138
MB MSI 848, S478/533/800 (USB2, LAN) 122
MB MSI 865PE Neo2-PSF, SATA, S478/800 (USB2, LAN, AGP8x) 192
MB MSI 865PE Neo2-V, S478/800 (USB2, LAN, AGP8x)


[Ovu poruku je menjao nibleri dana 10.03.2005. u 00:24 GMT+1]
[ zokish @ 09.03.2005. 23:24 ] @
sudeći prema ovome http://www.tbreak.com/reviews/printpage.php?id=231
oni su tvoju ploču naterali na fsb 280...
to ti je sa memorijom recimo kingmax ddr500 hardcore ili sličnom corsair i tvojim procesorom 2.8 oc otprilike 3.9. Malo li je?
[ nibleri @ 09.03.2005. 23:35 ] @
Šta je po tebi bolje imati bolju memoriju sa ovom pločom ili samsung 400 sa boljom pločom jer mi je to otprilike ista razlika u cijeni?
[ nibleri @ 09.03.2005. 23:45 ] @
Nije mi jasno ond je 15x a jesi li vidio voltaže! Inače sam polu-rus-francuz što se tiče jezika pa engleski "nabadam" a i nije mi se dalo baš čitat sve ali su im slike lijepe (ha, ha, ha).
[ djblade @ 09.03.2005. 23:51 ] @
Nije valjda da namjeravas mijenjati i plocu i ram. Joooj sta uradi forum od tebe :(
:)

Citat:
zokish: sudeći prema ovome http://www.tbreak.com/reviews/printpage.php?id=231
oni su tvoju ploču naterali na fsb 280...
to ti je sa memorijom recimo kingmax ddr500 hardcore ili sličnom corsair i tvojim procesorom 2.8 oc otprilike 3.9. Malo li je?


Znaci da ploca ima potencijala. Procesor SIGURNO ima. Znaci da te memorija koci. PA AKO BAS HOCES uzmi skuplju(kvalitetniju) memoriju samo. Ali prvo da odgonetnemo to sa zakljucavanjem agp/pci.
[ djblade @ 09.03.2005. 23:59 ] @
Citat:
nibleri: Nije mi jasno ond je 15x a jesi li vidio voltaže! Inače sam polu-rus-francuz što se tiče jezika pa engleski "nabadam" a i nije mi se dalo baš čitat sve ali su im slike lijepe (ha, ha, ha).


Ma ovo je samo za testiranje i za ovo moraju imati VODENO hladzenje definitivno.
[ djblade @ 10.03.2005. 00:01 ] @
Citat:
zokish: bakiman mašiš temu: daj da kloknemo p4 2.8c sa ddr400 preko 3.2 stabilno, po mogućstvu sinhrono.

A onaj komentar sa napomenom... evo, ne smem ni da pomislim na šta si napravio ljude koji su uzeli cpu na 200 u kombinaciji sa pločom i memorijom na 200. A tek kad budeš saznao da prave memoriju na 275 cl2,5. To nikako neće da valja za uparivanje. Užas. Evo ga djblade, smeo bi da se zakunem, odma' bi upropastio makinu sa takvim parom štanglica.

ko razume shvatiće.

[Ovu poruku je menjao zokish dana 10.03.2005. u 00:16 GMT+1]


Nadze se danas svasta na forumu :)
[ bakiman @ 10.03.2005. 00:18 ] @
Komponente sam sam birao, kako bi bilo pogodno za overclock, koliko sam tada znao, i sa performansama sam prezadovoljan, a vi možete da pričate šta hoćete...
Tačno je da sam počeo sa OCom na ovoj konfiguraciji, srećom, ispostavilo se da je kombinacija komponenti ODLIČNA.

Moja ploča podržava memorije do 200mhz, tako da me jače ne interesuje...
[ nibleri @ 10.03.2005. 00:25 ] @
Baki idi spavaj ili nam pomozi ali MOLIM TE bez prepucavanja!

Sad sam trknula do biosa i slike nam se ne podusdaraju a nisam mogla viditi njihovu oznaku pšto viri djelimično pa je vjerovatno u pitanju drugačija verzija od moje ali nema veze jeste li vi gledali šta od onih navedenih ploča pa javite.
[ djblade @ 10.03.2005. 00:34 ] @
Citat:
djblade: Nije valjda da namjeravas mijenjati i plocu i ram. Joooj sta uradi forum od tebe :(
:)



Znaci da ploca ima potencijala. Procesor SIGURNO ima. Znaci da te memorija koci. PA AKO BAS HOCES uzmi skuplju(kvalitetniju) memoriju samo. Ali prvo da odgonetnemo to sa zakljucavanjem agp/pci.


A jesili ti razmislila o ovome??

I meni je nesto sumljivo to sa biosima. Mozda bi trebala flesnuti bios.

Sad niko ne zna sta ti tacno hoces. Hajde odluci se. A ploce koje bi trebala uzeti su one sto sam ti ja naveo osim IC7 koji je preskup.

Citat:
bakiman: Komponente sam sam birao, kako bi bilo pogodno za overclock, koliko sam tada znao, i sa performansama sam prezadovoljan, a vi možete da pričate šta hoćete...
Tačno je da sam počeo sa OCom na ovoj konfiguraciji, srećom, ispostavilo se da je kombinacija komponenti ODLIČNA.

Moja ploča podržava memorije do 200mhz, tako da me jače ne interesuje...


covjece ne pricamo mi sta hocemo vec iznosimo svoja misljenja koja bi i tebi mogla koristiti a ti uporno GLAVOM KROZ ZID!!!
[ nibleri @ 10.03.2005. 00:52 ] @
Može li ova prva
ASUS P4P800-X, Intel 865PE,478,DDR400,+SB,+LAN
Socket:478
Chipset:Intel 865 PE Intel ICH 5
FSB:800 / 533 / 400 MHz
Memorija:4 x 184-pin DIMM DDR 400/333/266
Konektori:2 x ATA 100/66/33
2 x SATA
1 x AGP 8x
4 x PCI
Zvuk:AD1888 audio CODEC
Lan:Realtek 10/100 Mb Lan
Bios:3 Mb Flash ROM AMI BIOS
ATX Form Factor 145,00 KM

ASUS P4P800 SE, Intel 865PE,478,DDR400,SRAID,+SB,+LAN
Socket:478
Chipset:Intel 865 PE Intel ICH 5R
FSB:800 / 533 / 400 MHz
Memorija:4 x 184-pin DIMM DDR 400/333/266
Konektori:2 x ATA 100/66/33
2 x SATA RAID
1 x AGP 8x
5 x PCI
1 x WiFi
Zvuk:AD1985 audio CODEC
Lan:Marvell 88E8001 Gigabit
Bios:4 Mb Flash ROM AMI BIOS
ATX Form Factor 177,00 KM

ASUS P4P800-E DELUX, Intel 865PE,478,DDR400,RAID,+SB,+LAN
Socket: 478
Chipset: Intel 865 PE Intel ICH 5R
FSB: 800 / 533 / 400 MHz
Memorija: 4 x 184-pin DIMM DDR 400/333/266
Konektori: 2 x ATA 100/66/33
1x ATA RAID 133
2 x SATA
2 x SATA RAID
1 x AGP 8x
5 x PCI
1 x WiFi
Zvuk:
Realtek ALC850 audio CODEC
Lan: Marvell 88E8001 Gigabit Lan
Bios: 4 Mb Flash ROM AMI BIOS
ATX Form Factor 208,00 KM
[ djblade @ 10.03.2005. 01:25 ] @
Druga definitivno.
3 jeste najbolja, ali je ipuno skuplja.


2.
[ nibleri @ 10.03.2005. 10:24 ] @
Problem je da sam specifikacije ploča skinula sa neta a kod mog dobavljača nema baš one srednje - druge pa nađoh ovu koja mi je dostupna samo ne kontam koja je ovo meni liči na drugu.

Asus P4 P800-MX intel 865 127 KM
Intel 865PE MCH, Intel ICH5R, 800 / 533 / 400 MHz, maksimum od 4GB PC3200/PC2700/PC2100 ECC DDR, 1 x AGP8X (1.5V only), 5 x PCI, 1 x ASUS WIFI, 2 x UltraDMA 100/66/33, 2 x Serial ATA, RAID 0, 1, ADI AD1985 SoundMAX, 3COM Gigabit Lan, do 8 USB 2.0

A ima i ova

MSI 865PE NEO2 PFS, SATA, GBLAN 158,00 KM
Supports Intel® P4 Northwood/Prescott/P4 EE Socket 478, FSB 400, 533, 800MHz, up 3.6GHz/800MHz, up to 4GB memory, Dual channel DDR266/333/400/433/466/500/533 MHz and up, AGP 8x, ATA 66/100 IDE, Serial ATA/150, Audio, GLAN

samo mi nešto jeftine pa ću ih zvati da provjerim.
[ zokish @ 10.03.2005. 11:09 ] @
he he, šta bi baki reko na ovu MSI koji ide samo do 533 and up, a on lično ne bi terao memoriju preko 400.

anyway, za MSI mogu da pričam, a za ovu asus bi morao da se raspitam.
MSI ima jednu seriju Neo2 koju naziva Platinum i u koju upada čini mi se i ova PFS. Ali treba proveriti, prepoznaju se po crnoj boji matične ploče i potpisu glavnog inžinjera. E one su namenjene overklokerskoj populaciji i malko su skuplje od iste bez oznake Platinum (ugrađivane kvalitetnije komponente). Obzirom da je moja ploča Platinum malo je neuljudno hvaliti je od moje strane, ali imam gomilu linkova sa uporednim testovima pa je po tom osnovu preporučujem.


E sad, sa memorijom ddr400 KingstonVR (čista konfekcija) stabilan rad na ovoj ploči sa p4 2.8c je bio na FSB 235, a maksimum na 242 ali nestabilno.

pcmark04=5126, ako to nešto nekome uopšte znači.
maks memorijski protok 5308MB/s. itd, itd.
[ djblade @ 10.03.2005. 12:56 ] @
Citat:
zokish:
pcmark04=5126, ako to nešto nekome uopšte znači.
maks memorijski protok 5308MB/s. itd, itd.


ovih 5126 PC Marka imas na FSB200 ili 235.

Ja imam Msi 865PE Neo2-PFISR (6728) (crvene boje) i trazio sam Platnium edition ali je tada nisam mogao naci. Ali i ova ide do maximuma procesora tako da se ne kajem. Na kutiji ponosno stoji Tom's HArdware Editors choice(Best Performance, Great C/P Value) :)

A za ovu PFS ne bi reko da je platnium edition ali nisam 100%siguran. Ali i da nije to je odlicna ploca. Uglavnom tjera proc na max ako mema dozvoljava.

[ bakiman @ 10.03.2005. 13:01 ] @
Ko je rekao da ne bi terao jacu memoriju? Izgleda vi mene niste razumeli, ja sam rekao šta je najbolje na svetu za MOJU plocu koja NE podržava brže memorije od 400. Šta ce meni onda jaca memorija kada je ne podržava... al nema veze...

Ja bih preporucio P4P800SE, kod mene se ponaša odlicno, a i uspeo sam da OCujem moj proc (2.4 133FSB) na 3.6 200FSB, ali zbog temperature nisam smeo da proveravam stabilnost, tj. nisam smeo da ga ostavim na +65C...

Max memorijski protok kod mene je 4712MB/s (3ghz proc ; 333mhz mem).
PC Mark05: CPU: 4050 MEM: 4550 HDD: 4250 GPU: 800 :)
General: ~4300marka ne računajući grafiku R9200se, jer umnogome kvari prosek...

Dakle, pošto većina kaže da je OK kombinacija ove ploče i tog procesora, onda ću i ja reći isto...

PozdraV

PS Kod nas, u Beogradu se ta ploča može naći za ~100eura
[ nibleri @ 10.03.2005. 14:31 ] @
ovo su "bosanske" cijene, 158KM=80,60 eura naravno plus 10% poreza

A recite mi ima li šta isplatno sa socketom 775?
[ Shemso Bonaparta @ 10.03.2005. 18:33 ] @
imas isplatno dobru asusovu plocu : Asus P5GD1 cispet 915P za 105 eura=210 km za socket 775 ja sam je uzeo i zasad je dobra s tim da ja nisam oc procesor ali ima mislim da je dobra i za clock vidi na netu ......dobra ploca ali nije skupa
[ Shemso Bonaparta @ 10.03.2005. 18:35 ] @
i zaboravio sam reci da je pro verzija 210 km a ne obicna ...mada su tu negdje znaci
Asus P5GD1 Pro
[ nibleri @ 10.03.2005. 19:20 ] @
Sigurno ima još puno dobrih ploča ali mene sada zanima neka koja je dobra za OC bez nekog posebnog razloga a kontam možda je bolje preći na socket 775 jer valjda bi onda mogla sa istim pojačati procesor za neko izvjesno vrijeme a sa 478 s nisam sigurna da će ići više od sadašnje ponude.
[ zokish @ 10.03.2005. 19:21 ] @
@djblade: naravno na 235=5126, ali na 218=5308MB/s

@nibleri: a posle će da bude šta ima od DDR2, pa PCI expres, pa na 64, pa SLI, pa... a sećaš se kako je počelo: je l' može da se klokne p4?
[ djblade @ 10.03.2005. 19:28 ] @
:)
[ djblade @ 10.03.2005. 19:32 ] @
Citat:
zokish: @djblade: naravno na 235=5126, ali na 218=5308MB/s



ma nemam osjecaja. Ja na defaultu imam skoro toliko. a na FSB 230 imam preko 5500 ako se dobro sjecam. Sada trenutno na FSB 225 (gdje proc stalno i drzim) imam oko 5400. Doduse mene i graficka izvlaci kod PCMarka. Kada sam imao 9800Pro bilo je nesto nize.
[ nibleri @ 10.03.2005. 19:42 ] @
Citat:
zokish:@nibleri: a posle će da bude šta ima od DDR2, pa PCI expres, pa na 64, pa SLI, pa... a sećaš se kako je počelo: je l' može da se klokne p4?


Pa vidiš da sam ja fleksibilna, ne bi mi smetalo ni da mi ko predloži nekog AMD-a, a upravo mi se pružila prilika da "bezbelno" prmjenim nešto pa što da ne!? Ovu konfiguraciju kod sebe imam nešto više od mjesec dana ali tada sam punooo manje znala o konponentama i onda se učlanih na ovaj forum i gle čuda: sada mogu skromno preporučiti nekome nešto za kupit.
[ nibleri @ 11.03.2005. 11:41 ] @
@djblade:Imas odlican procesor kojeg 9550GE ne moze da prati. Zato bolje ulozi u graficku nego u novi procesor.

Malo je offtopic ali može koristit: jutros mi je stigla 9550GE i probali smo Morty 2, Medal of Honor Allied Assault i Men of Valor (koju nije htjela pokrenuti sa ati 7000) na rezoluciji 1280x1024 (Morty 1280X960 jer nema veću opciju) i sve na max. podešavanjima i ide bez ikakvih problema pa mislim da je ovo dobra grafička za 135 KM (cjena je sa porezom).
[ bakiman @ 11.03.2005. 12:00 ] @
Grafičke karte za igranje su dobre sve preko R9200, ona je više "da daje sliku" nego "animaciju", ostalo, tipa nasvirana 9550 je potpuno OK, sve na dalje što nema sufiks SE, (primer R9600se) je, možda i više od potrebnog! Dakle sve što nema SE se može OCovati bez problema i dobiti skoro najbržu grafičku kartu... mada čujem od drugih da se novije grafičke OCuju mnogo slabije nego starije, konkretno moju R9200 sam OCovao za 75%GPU i 33%MEM, mnogo zadovoljavajuće...

A ako hoćeš u uputstva od nas kako OCovati R9550GE otvori novu temu, da ne remetimo ovu...

PozdraV
[ nibleri @ 11.03.2005. 12:22 ] @
Prvo da se smislim hoću li mjenjati proc. i matičnu pošto imam priliku (čak sam razmišljala i CPU AMD Athlon 64 3000+ Box i MB Asus K8N nForce3 socket 754) a onda idemo na OC "cjelog sistema". Hvala na nesebičnoj pomopći!
[ djblade @ 11.03.2005. 13:32 ] @
Citat:
nibleri: Prvo da se smislim hoću li mjenjati proc. i matičnu pošto imam priliku (čak sam razmišljala i CPU AMD Athlon 64 3000+ Box i MB Asus K8N nForce3 socket 754) a onda idemo na OC "cjelog sistema". Hvala na nesebičnoj pomopći!


Ta konfiguracija je jaka kao i tvoja trenutna. Ako vec hoces mijenjati uzmi nesto jace.

Citat:
bakiman: Grafičke karte za igranje su dobre sve preko R9200, ona je više "da daje sliku" nego "animaciju", ostalo, tipa nasvirana 9550 je potpuno OK, sve na dalje što nema sufiks SE, (primer R9600se) je, možda i više od potrebnog! Dakle sve što nema SE se može OCovati bez problema i dobiti skoro najbržu grafičku kartu... mada čujem od drugih da se novije grafičke OCuju mnogo slabije nego starije, konkretno moju R9200 sam OCovao za 75%GPU i 33%MEM, mnogo zadovoljavajuće...

PozdraV


Kako to mislis da klokanjem 9200 ili 9550 dobijes SKORO NAJBRZU KARTU???
To ni priblizno!!!
[ djblade @ 11.03.2005. 13:44 ] @
Citat:
bakiman: mada čujem od drugih da se novije grafičke OCuju mnogo slabije nego starije, konkretno moju R9200 sam OCovao za 75%GPU i 33%MEM, mnogo zadovoljavajuće...

PozdraV


Zavisi kako koja karta. Nisu ni sve stare dobre za overklok.

npr. najludza karta za overklok koju sam nedavno imao je Sapphire X800SE-overklok skoro za 50%, X800Pro(non VIVO) su slabi overkokeri dok su sa VIVO a posebno Toxic kartice odlicni overklokeri. Tako da to nije bas 100% istina da se novije kartice puno slabije klokaju. Doduse sada sa Sapphire X800XT PE 520/560 mogu samo do 540/585 nije nesto puno ali KOME TREBA OVERCLOCK SA X800XT PE??????
[ alagor2000 @ 11.03.2005. 15:50 ] @
Vidi ovako,imam r9200 128 bita,128 MB koji mi je u 3dmark-u 2003 davao oko
11xx poena,OC oko 13xx,istina je da se kartica moze dobro kloknuti,ali
daleko je to od recimo R9600XT koji daje u sdmarku oko 4000 a u 3dmarku 05
oko 1600 poena,a da ne govorimo o
radeon x800 koji baca oko 8000 u 3dmarku,ili geforce 6600 GT koji daje u
3dmarku 3 oko 50xx.
Slazem se da se na r9200 mogu odigrati sve nove igre,kao i doom 3 koji je
meni najvise zakivao ali samo na 800x600 sa malo detalja.
Sad imam r9800 128 bita,128 MB,pa kad u doom 3 stavim sve na max.sjecka li
sjecka,doduse kazu da je to zbog rama kojeg imam " samo " 512 MB PQI 400.
Kako to mislis da klokanjem 9200 ili 9550 dobijes SKORO NAJBRZU KARTU???
To ni priblizno!!!
[ alagor2000 @ 11.03.2005. 15:50 ] @
Aj pusti 3dmark 03 i 05 pa da vidimo koliko ce da " baci " !

Malo je offtopic ali može koristit: jutros mi je stigla 9550GE i probali smo
Morty 2, Medal of Honor Allied Assault i Men of Valor (koju nije htjela
pokrenuti sa ati 7000) na rezoluciji 1280x1024 (Morty 1280X960 jer nema veću
opciju) i sve na max. podešavanjima i ide bez ikakvih problema pa mislim da
je ovo dobra grafička za 135 KM (cjena je sa porezom).
[ nibleri @ 11.03.2005. 16:31 ] @
Imam sada nekih obaveza pa čim stignem javljam na www.elitesecurity.org/tema/101944-asus-9550GE-128-128!
Pozdrav!
[ bakiman @ 11.03.2005. 18:19 ] @
Ma dobro nisam mislio bukvalno, ali po frekvencijama jeste, jedino pipeline-ovi vade stvar, širina magistrale...

Kod mene OCed R9200 u 3Dmark03 daje 1100markova, to je zato što je 64bit, a inače default imam ~800markova
[ zokish @ 11.03.2005. 18:33 ] @
a na ovoj strani nećemo da pominjemo overklok p4?
[ nibleri @ 11.03.2005. 18:41 ] @
Baki dala sam ti temu pa će mo se tamo naći dok uradi 3DMark!

A Zoka ja sam trenutno na dvoumljenju između zamjene ploče pogodne za OC ili čak i procesora, može i AMD naravno opet pogodno za OC pa evo upravo nađem nešto na netu i zovnem a ono tamo "baš nam je to nestalo".
[ zokish @ 11.03.2005. 20:08 ] @
pa da zatvaramo thread?
[ nibleri @ 11.03.2005. 20:43 ] @
O.K stvarno smo se udaljili od suštine teme a što se tiče OC-a ja sam skontala suštinu i još jednom veliko HVALA a poruka za druge ako im nije šta jasno slobodno pitajte tu su ljudi za pomoći!

Čim nešto promjenim javljam pa ako gdje zapne zovem pomoć (sugestije i prijedlozi dobrodošli na p.p)

P.S.
Možda ne bi bilo loše da moderatori izbrišu "višak" postova tako da je lakše prelistati temu.

Pozdrav!
[ StORM48 @ 11.03.2005. 21:32 ] @
Khm... a možda bi bilo bolje da se postuju SAMO korisne poruke?
[ nibleri @ 25.03.2005. 23:52 ] @
Pozdrav,
prvo moram da se zahvalim Zoki jer je čovjekova riječ ko kamen! Reko da će ispitati ploču i uradio je što je obećao!

Dakle ovako zaključavanje PCI/AGP na ovoj ploči (MSI 848p neo V) ide što se vrijednost poveća za jedan korak 67,01/33,50 i samim tim je zaključano tj. vrijednost se ne mjenja povečavanjem ostalih parametara.

E sada mi ostaje da nađem bolju memoriju jer ova moja izgleda nije baš izdržljiva pošto mi je Prime95 pao poslije 6 minuta na 3,16Ghz pa javljam čim nešto išćeprkam!

U međuvremenu sam promjenila kućište (Foxonn TLA-570A 34 eura),pošto mi je napojna crkla,koje ima kuler za izvlačenje toplog zraka i usmjerivać zraka na procesor tako da mi je temperatura za vrijeme rada Prime95 bila 53 stepeno što mislim da je normalno i ne previše za rad pri opterećenju.