[ Alter Ego @ 29.05.2002. 15:32 ] @
Da li neko može da mi objasni razliku (u najkraćim crtama) između ove dve verzije? Do sada sam učio C++, i planirao da počnem da učim Visual C++. Dakle, da li je verzija 6 prevaziđena i da li da odmah počnem sa NET-om?
[ Dragi Tata @ 29.05.2002. 16:54 ] @
Visual C++ .NET je marketinško ime za Visual C++ 7.0 Razlike između ove dve verzije su prilično velike. Za nekog ko je do sada učio standardni C++ savetujem da odmeh radi sa VC 7.0 jer je ova verzija mnogo usklađenija sa ISO C++ standardom iz 1998.

Osim bolje usklađenosti sa standardom, ovo su najbitnije novine kod verzije 7.0:

1. Managed extensions for C++ (ponegde se skraćeno obeležava MC++) sa kojima je moguće praviti programe koji će raditi u .NET okruženju

2. Proširene biblioteke MFC i posebno ATL. Naročito je zanimljiva nova biblioteka ATL Server sa kojom se mogu "lako" pisati internet aplikacije visokih performansi.

3. Neka nestandardna proširenja jezika, kao što su atributi i nove ključne reči.

Najzad, evo zvaničnog linka, pa pogledaj sam šta te interesuje:

http://msdn.microsoft.com/visualc
[ Alter Ego @ 29.05.2002. 22:14 ] @
Sve je to O.K. ali s obzirom da trenutno imam knjigu za Visual C++ 6 (Biblija), i da nema šanse da na mojoj mašini instaliram 7-cu, zanima me dal' mi se isplati da učim ono što imam, to jest da li to može da bude osnova za kasniji prelazak na novu verziju?!
[ Reljam @ 30.05.2002. 00:53 ] @
Ta knjiga se bavi MFCom (biblioteka klasa za pravljenje UIa), tako da je tvoje pitanje da li treba uciti MFC....

A na to ne znam da odgovorim, stvarno.

U idealnom svetu bi mogao da 95% programa napises tako sto uradis interfejs (ili ceo program) u C#-u, a eventualno back end u C++-u. Medjutim, postoji dosta legacy koda, postoji dosta programera koji se ne slazu sa ovim, uostalom, postoje projekti koji se ne bi uklopili u semu C# + MC++, itd.

Moj savet bi bio da ako znas da ti MFC nece trebati naredne 3-4 godine (recimo ako si jos na faksu i ne planiras da radis MFC projekte sa strane), onda verovatno ne moras da ga ucis.
Ako ne zelis da programiras na Windows platformi - nemoj da ga ucis (postoji MFC i van Windowsa, ali zanemarljivo malo).
Ako ne mislis da ce ti C++ biti primarni jezik - nemoj da ga ucis.
Ako sada ne znas C++ - prvo uci C++, pa onda MFC. Ali stvarno nauci C++.
Ako svesno odlucis da se ne bavis UI programiranjem vec odlucis da se (ultra-)specijalizujes na nesto drugo, onda mozda ne moras da ga ucis.

Ali mislim da ako hoces da budes konkuretnan programer na Windows platformi i u C++-u, da bi trebao da imas MFC na rezimeu.
[ Dragi Tata @ 30.05.2002. 02:06 ] @
Eh, večito pitanje: šta će da bude aktuelno u budućnosti, pa to da učim? Bojim se da niko ne može sa sigurnošću da odgovori na ovo pitanje. Lično, mislim da će još neko vreme MFC da bude glavna platforma za razvoj Windows desktop aplikacija koje se prodaju "na veliko", ali trend je da se prelazi na Web aplikacije...

Uglavnom, popularne tehnologije ne zastarevaju baš toliko brzo. Ja sam se zaprepastio kad sam čitao koliko ima COBOL programera i dan danas.
[ Ivan Tanasic @ 30.05.2002. 14:27 ] @
Citat:
Reljam:
postoji MFC i van Windowsa, ali zanemarljivo malo


Hm ne zanemarljivo malo kolko NEzanemarljivo skupo, ne znam dal si cito ranije rasprave na temu MFC na ne windows platformama, ali ako jesi predpostavaljam da si zapazio blue koji je rekao kako je HP portovo MFC na 36 unixa il tako nesto, ali je cena whoowhoo tako da ne bi bilo lose da se opet pojavi sa brojkom
[ Alter Ego @ 30.05.2002. 14:27 ] @
Citat:
Reljam:
Ta knjiga se bavi MFCom (biblioteka klasa za pravljenje UIa), tako da je tvoje pitanje da li treba uciti MFC....

A na to ne znam da odgovorim, stvarno.


Čekaj, zar NET nije zasnovan na MFC-u!?

Citat:
Reljam:
Moj savet bi bio da ako znas da ti MFC nece trebati naredne 3-4 godine (recimo ako si jos na faksu i ne planiras da radis MFC projekte sa strane), onda verovatno ne moras da ga ucis.

Na žalost, upravo mi je potreban za fax...

Citat:
Reljam:
Ako ne zelis da programiras na Windows platformi - nemoj da ga ucis (postoji MFC i van Windowsa, ali zanemarljivo malo).
Ako ne mislis da ce ti C++ biti primarni jezik - nemoj da ga ucis.
Ako sada ne znas C++ - prvo uci C++, pa onda MFC. Ali stvarno nauci C++.
Ako svesno odlucis da se ne bavis UI programiranjem vec odlucis da se (ultra-)specijalizujes na nesto drugo, onda mozda ne moras da ga ucis.


Ne umirem od želje za Windowsima, ali se uglavnom svo programiranje koje radimo na faksu svodi na tu platformu.
Čini mi se da nisi obratio pažnju na moju poruku, jer sam napisao da sam učio C++, ne znam ga baš savršeno, ali Bože moj... Mislim da neko ne može sebe da smatra ozbiljnim programerom bez znanja C++, tako da se to pitanje ovde ni ne postavlja.
Ono što je mene zanimalo je zapravo ovo: DA LI IMA SMISLA UČITI MFC PO VISUAL C++ 6 BIBLIJI?
Znači, koliko je stvari u ovim verzijama isto???

Citat:
Reljam:
Ali mislim da ako hoces da budes konkuretnan programer na Windows platformi i u C++-u, da bi trebao da imas MFC na rezimeu.

Slažem se!
[ Dragi Tata @ 30.05.2002. 17:02 ] @
1. MFC 7 je samo malo prošireni MFC 6, tako da slobodno možeš da koristiš "bibliju".

2. .NET uopšte nije zasnovan na MFC-u, već je to potpuno nova i različita tehnologija.
[ Alter Ego @ 30.05.2002. 21:25 ] @
Citat:
Dragi Tata:
1. MFC 7 je samo malo prošireni MFC 6, tako da slobodno možeš da koristiš "bibliju".

Tako kaži! Hvala na informaciji...

Citat:
Dragi Tata:
2. .NET uopšte nije zasnovan na MFC-u, već je to potpuno nova i različita tehnologija.

[/quote]
A čemu to služi?
[ Dejan Krstic @ 30.05.2002. 21:28 ] @
Citat:
Dragi Tata:
2. .NET uopšte nije zasnovan na MFC-u, već je to potpuno nova i različita tehnologija.


Kako to mislis da .net nije zasnovan na mfc-u? Pa mfc je samo skup biblioteka (klasa).
[ Reljam @ 30.05.2002. 22:05 ] @
Citat:
Dejan Krstic:
Citat:
Dragi Tata:
2. .NET uopšte nije zasnovan na MFC-u, već je to potpuno nova i različita tehnologija.


Kako to mislis da .net nije zasnovan na mfc-u? Pa mfc je samo skup biblioteka (klasa).

Jeste MFC skup klasa, ali .NET ipak nije zasnovan na njemu. .NET koristi WinForms za UI, a WinForms nema veze sa MFCom.
[ MAD-MAX @ 31.05.2002. 17:15 ] @
Slazem se :)

A inace Dragi sta mislis da l' se mogu koristiti identicni progiji iz VC++6 u VC++ .NET bez izmena? Kad sam nesto tako radio samo mi je trazio da "prilagodi" source ali je sve osalo bilo OK. E sad, ja se pitam da li za neke slozenije projekte iz VC++6 moze da se nastavi dalji rad u VC++.NET bez izmena?
[ Dragi Tata @ 04.06.2002. 23:12 ] @
Izvinjavam se što tek sad odgovaram na ovo pitanje.

Ukratko, sve što sam ja probao da prenesem sa VC 6 na VC 7 je radilo bez problema, osim u jednom slučaju kada je korišćen neki STL hack. Mada, čuo sam sa raznih strana da to nije uvek išlo glatko.