[ gkedzic @ 09.03.2005. 16:14 ] @
Imam problem sa krcanjem na pojedinjenim delovima u mom mixu.
Ocemu se radi: Ubacio sam Neke Efekte Iz "Far cry" Igrice (neke glasove..) nisam na njih dodavao ni jedan efekat (rev,phease,flanger itd sto bi moglo na neki nacin ako se pretera da osteti sound) Samo sam Dodo EQ (full bass & Trable) na Master(Bus).I kada ga pustim mix (winamp) gde su ti glasovi krci
ali ne krci na drugim delovima.Mislim da je caka u frekfenciji ali ne znam kako da je otklonim pa bih molio da mi neko pomogne. HVALA U NAPRED.
(Mix Ne Prelazi VU metar i ni na koji nacin ne dolazi do izoblicenja)
[ vindic8or @ 09.03.2005. 17:33 ] @
yf.. koji softver koristis za mix?
koji EQ je u pitanju?

moj dobronamerni savet je da *nikada* ne koristis te presete, narocito ako se zovu "full bass and treble"...

ono sto bi trebalo da uradis je da soliras taj track gde su ti semplovi u sekvenceru i da gledas da li on kada boostujes master fader na nivo koji koristis pri exportu, upada u crvenu zonu, ako se to desi moraces ili:

1) da smanjis nivo na izlazu iz semplera sa tim semplovima. i time ucinis da semplovi budu tishi.

2) da kompresujes ceo track sa hard knee kompresijom, ili jos bolje - da ga limitujes, i time smanjis dinamicki opseg tracka, ali sacuvas overall loudness (sto bi rekli englezi). za ovakve snippete obicno i nije toliko bitno da se sacuva "prirodni kvalitet" ljudskog glasa, a cesto se pustaju i kroz bp filtere i slicne "neprirodne" modulatore, tako da ti to verovatno nece unistiti sound & feel.

3) da upotrebis spectrum analyzer kao insert na master kanalu i posmatras dok slusas ceo mix gde se tacno (koji freq. band) desava clash. i da upotrebom EQ-a na jednom (ili vise) konfliktnih trackova SMANJIS doticni band. po pravilu, najproblematicnije je u opsegu 250hz-800hz, zato sto su prakticno svi instrumenti i vokali prisutni tu, tako da je neko pravilo da se tu ne radi boost... samo cut!


sta god da uradis, iskljuci taj "full bass and treble" EQ, i reci nam sta si tacno hteo da postignes, pa cemo naci kako to moze bezbolnije da se resi (nemoj da se stidis da budes deskriptivan pri ovome) :)


[ gkedzic @ 11.03.2005. 12:17 ] @
Ok Ovako:ja sam 89god.Poceo sam od FruityLoops 3.5 i stigao sam Do FL-Studio 5.02 XXL edition.
I nabubao sam 90% stvari ali sam jos amater oko finalne obrade.

-Koristim "Fruity Parametric EQ" sa 7 onih govanca (bandova).

-Hocu da Mix ne bude "zamucen", i kada pustim mix u winampu
i kad prodje kroz sve "prezente" (u winampu naravno) da se ne pojavi krcanje.(ali kada iskljucim eq krcanja nema ali kad ukljucim krcanja

ima (u winampu))

ako neko zna kako da to da postignem na drugi nacin PLEASE HELP
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

E ja radim celu stvar na sledeci nacin:

1."Exportujem" iz FL'a Basove Kickove Snarove Hatove i ...Posebno! U wav formatu 32bit 44 hz (naj bolji kvalitet)

2.Finalni Mix Radim u Cubase SX 2 i u njemu radim samo Tonirajne I dodajem u master Kompresor limiter i... (i jos nesto malo na ostalim

kanalima) tako da mi se mix cuje kao i ostale normalne pesme

ako Bi neko mogao da mi otkrije bolji put da to odradim na neki standardan nacin.(dali Je bolje Koristiti Na Cubase'u "VSt

dynamics\Compressor i limiter ON" ili "Magneto"

Jebiga Kad sam Ameater....



[ vindic8or @ 11.03.2005. 18:41 ] @
ok :) kul :)

ovako..
fruity ti je cool izbor za pocetak, po meni bolji od reasona, zbog otvorenosti za plugin-ove, audio recording-a i sekvenciranja i jos par stvari.

posto vec imas mogucnost da radis sa externim procesorima, a naucio si osnove sa fruity plugovima. mozes slobodno da predjes na nesto kvalitetnije, ja ti preporucujem da vidis da nabavis neki od ova 3 paketa:

1) waves bundle (ili gold, ili jos bolje platinum)
2) tc native bundle
3) T-racks

to su paketi sa raznim EQ-ovima, kompresorima, limiterima, sidechainerima, reverbima i raznim korisnim sranjima.

sad pravilo:

ako radis mixdown SVAKI sistem na kom preslusavas svoj mix MORA da bude potpuno flat po pitanju EQ-a, znaci ne smes da koristis winamp eq ili sta vec. mora samo na flat eq setovanjima da zvuci dobro. jer ako ne koristis kvalitetne reference monitore, nego obicne Hi-Fi zvucnike (ili jos gore, kompjuterske zvucnike) oni ti dovoljno menjaju zvuk (sto je specificno samo za te zvucnike, na drugima ce zvucati drugacije).

ono sto hoces da proveris na svakom samplu ili svakom exportovanom tracku je npr u sound forge da ti nijedan fajl ne "udara" u vrh level metera (ono skroz sa desne strane), ako se to desi sound forge ti napise "clip" iznad 0.0 - klipovanje je ono sto unisti peakove i daje tu neprijatnu distorziju.

finalni mixdown mozes da zavrsis i u samom fls-u. samo pazi gde rutiras koji track i kako radis sa master efektima (hint: ne preteruj sa setovanjima).

kada sve boucujes u jedan stereo interleaved .wav fajl, potrebno je da ga uvuces u sound forge (ili cubase sx2) i da sa multi-band kompresorom poravnas dinamiku na svim opsezima (low, low-mid, low-high, high etc) da bi mix zvucao balansirano. na kraju je potrebno da uradis dithering sa 32bit fp na 16bit, nemoj da samo da sejvujesh 16bit fajl, shebaces dinamiku.

za pre-mastering vidi ako mozes da uzmes Izotope Ozone paket - sve u jednom, user-friendly, ako citas knjige, tutorijale i sl. lako ces se snaci.
[ R A V E N @ 06.09.2005. 03:50 ] @
Evo već dva puta čitam post-ove i ni dalje nije mi jasno o čemu on govori.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 06.09.2005. u 14:16 GMT+1]
[ Kirk Hammet @ 07.09.2005. 11:16 ] @
Predji ti lepo na Cubase ili Nuendo.BAtali FL.
[ ton_majstor @ 07.09.2005. 21:14 ] @
Kirk, to nije odgovor.. covek radi u FL i ne treba mu preporucivati nesto RADIKALNO drugacije. Pritom, ovih dana se uveravam da cela ta bagra SX i 3.0 zvuci JAAAKO traljavo. Znaci, oprez!

gkedzic, neki od procesa ti je los i dovodi do preopterecenja audio-enginea. Znaci, probaj da te zvucne semplove (FarCry) SAME exportujes, pod istiom procesima, pa onda cuj da li ti se to javlja. Dalje, pusti tu pesmu u nekom drugom playeru, a ne Winampu. Pusti je u Sound Forgeu, Media Playeru...

Da li ti "krca" uvek na ISTOM mestu? Ako da, u pitanju je digitalni overload, sto se resava pazljivijim mixanjem.

A i inace, malo je konfuzno sve to, bio je tu R A V E N u pravu...

Pozdrav!


[ Kirk Hammet @ 09.09.2005. 15:45 ] @
citat:
Pritom, ovih dana se uveravam da cela ta bagra SX i 3.0 zvuci JAAAKO traljavo. Znaci, oprez!

Darko,nisam te dobro razumeo shta si time hteo da kazes,da je SX shit ili shta vec???
Ne vidim shta to ne moze da su u cubase-u napravi a sto u fl-u moze.
Meni FL5 deluje kao igrachka za kucnu zabavu ,izuzetak je 1 analogni synth i nishta vishe.
[ ton_majstor @ 09.09.2005. 20:26 ] @
Ovih dana sam dobio par potvrda sa razlicitih strana, od ljudi koji ZNAJU svoj posao, da SX ima nekih problema sa zvukom, na odredjen nacin.

Dalje u ovo necu ulaziti, jer nije na meni da pljujem ili hvalim tako krupan proizvod/kompaniju! Samo se potvrdjuje da Steinbergu ne treba gledati kroz prste, tj. uzimati ga zdravo za gotovo.

FL je radikalno drugaciji komad softvera od Cubasea. Naravno da se i u jednom i u drugom moze raditi donekle slicno, ali generalno je FL jako simpatican i straightforward sistem (ne znam za verziju 5). Za razliku od njega, Cubase je glomazan, dosadan, preopterecen gomilom nepotrebnih stvari, donekle bagovit (ne posebno znacajno). Kvalitet zvuka iz Cubasea je uvek bio diskutabilan. FL je imao bolji timing, i ako se pravilno koristi export algoritam, i bolji zvuk.

Taj jedan sint je samo jedan sint. VST radi i na FL, kao i svi DirectX plug-inovi.

Ahm, da ne bude zabune. U FL sam radio samo jednu tech-house plocu, a Cubase mi je svakodnevno neophodan...

Pozdrav!
[ gkedzic @ 12.09.2005. 10:40 ] @
Za one koji ne znaju o cemu se radi:

Uzeo sam neke gotove wav fajlove iz "Farcry" igrice (C:\....\Farcry\Sounds...........)
I ubacio ih u svoj mix.

Kada sam preslusavao mix, na tim wav-ovima osetila se Distorzija (Krcanje)

Obratio sam se ES-u i poslusao vindic8or-a Skino sam sa neta "Waves All Bundle 4"
Stavio Multiband Kompresor na Master Traku, malo sam se vise drk. da provalim "C4 i LinMB"
ali na kraju je sve ispalo kako treba.

Problem je bio sto sam suvise digao freq u EQ Izmedju 8000hz i 16000hz na masteru.
Posle sam EQ zamenio sa Multiband Komresorom
i na kraju je sve ispalo kako treba.



Mozda FL izgleda kao igracka za malu decu, Ali ako neko zna da ga koristi, onda Ubija.

Respect Cubase -koji koristim za final
Respect Reason -koji ne koristim
itd...
[ ton_majstor @ 12.09.2005. 11:31 ] @
Citat:
gkedzic, neki od procesa ti je los i dovodi do preopterecenja audio-enginea.


Citat:
Da li ti "krca" uvek na ISTOM mestu? Ako da, u pitanju je digitalni overload, sto se resava pazljivijim mixanjem.


Eto, to je to. Digitalni overload nema LEPE distorzije, samo ružne!

Pozdrav!