[ Ivan Golubović @ 31.05.2002. 00:55 ] @
U cemu pisete PHP skripte??? Ukoliko ne koristite notepad, nadam se da ima nešto slicno kao npr. za neke druge programske jezike (npr Pascal, VB...)

Goran Rakić: Dopuna za nove čitaoce

Tema je pokrenuta 2002. godine, pa se i omiljeni softver mnogih promenio. Popularna razvojna okruženja za PHP koja imaju integisan uređivač koda sa bojenjem sintakse, nastavljanje kucanja koda, pregled i upravljanje projektima, integrisani debager, i druge pomoćne alatke za PHP su:

1) Eclipse PDT
2) NetBeans sa PHP dodatkom
3) Zend Studio (zasnovan na Eclipse PDT, uz dodatke)
4) ActiveState Komodo IDE
5) NuSphere PhpEd

Svi oni pored PHP-a lepo sarađuju i sa HTML, CSS i JavaScript datotekama. Moj subjektivni osećaj je da NetBeans trenutno vodi po mogućnostima za veb aplikacije, Eclipse postoji duže i ja ga trenutno koristim. Uz razvojno okruženje popularno se još koriste PHPUnit za pokretanje automatskih testova, XDebug ili Zend Debugger za otklanjanje grešaka i profilisanje aplikacija. Neke od ovih alatki su opisane u knjizi Expert PHP5 Tools koju je napisao Dirk Merkel. Hvale je po blogovima pa preporučujem, ali je nisam čitao.

Pored razvojnih okruženja PHP skriptove možete da pišete i u običnom uređivaču teksta, olakšava ako isti ima bojenje PHP sintakse što ima većina programerskih uređivača. Vikipedija ima članak koji navodi neke popularne, i naravno tu je 10+ stranica ove teme.



[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 23.06.2010. u 13:14 GMT+1]
[ Ivand @ 31.05.2002. 01:35 ] @
jedna rec : ultraedit
[ FlatLine @ 31.05.2002. 01:51 ] @
Ili EditPlus + PHP/MySQL/HTML/CSS Auto Complete + Syntax

http://www.editplus.com
[ 01011011 @ 31.05.2002. 02:00 ] @
PHP EDIT, i jos jedan imam veoma dobar program, samo mu ne znam ime, kod kuce mi je kad dodjem kuci sa posla, onda cu da ti posatvim.
[ Predrag Damnjanovic @ 31.05.2002. 11:47 ] @
UltraEdit, sa dodatkom za PHP highlighting, i crnom pozadinom, da mi se odmaraju oci :)
[ Zoran Rašković @ 31.05.2002. 13:43 ] @
EditPlus sa belom pozadinom
[ dr ZiDoo @ 31.05.2002. 13:50 ] @
daj ljudi šta vam jeeeeeeeeeeeeee....

pico and joe rulz

vivala slackware

[ Goran Rakić @ 31.05.2002. 14:08 ] @
EmEditor 3.21
[ stinger @ 31.05.2002. 14:41 ] @
Citat:
Ivand:
jedna rec : ultraedit


bolji je EmEditor, jednostavniji je i kvalitetniji.. a i stabilniji je.. :)
http://download.drenik.net/spawn/opis.php?idprogram=1440
[ RAZZLEDAZZLER @ 31.05.2002. 14:43 ] @
Do pre neku nedelju EditPlus .. sa onim PHP syntax highlighting i sl

Za sada Metapad ... jer sam instalirao novi windows, a koliko god to ludo zvuchalo, mrzi me da instaliram EditPlus [tj nije da me mrzi nego nekako uvek zaboravim ...shto je u stvari josh ludje]
[ Predrag Damnjanovic @ 31.05.2002. 15:42 ] @
Citat:
stinger:
bolji je EmEditor, jednostavniji je i kvalitetniji.. a i stabilniji je..

Hah, a sta, UE ti pao nekad
[ stinger @ 31.05.2002. 17:05 ] @
Citat:
zastita:
Citat:
stinger:
bolji je EmEditor, jednostavniji je i kvalitetniji.. a i stabilniji je.. :)

Hah, a sta, UE ti pao nekad :p


Na XP-u, mi svaki program puca, ovo mi je 3-4 reinstalacija Windo$a.. :(( doduse cackam nesto ini fajlove (mozda sam nesto zajebo i u registry-u) ali ko ce ga znati, meni je jedina zamerka ultraedit-u to sto je preglomazan, ima previse opcija i tesko se snalazimu njemu, probaj EmEditor videces o cemu ti pricam. Jednostavnost je ono sto meni treba, da je jednostavno i da "vrsi" poso... :)
a sto se tice stabilnosti.. JOE/PICO Rulz ;>
[ dr ZiDoo @ 31.05.2002. 19:32 ] @
stinger dont vori takav je XP ja se vracam na Win2000 + SP2
[ B o j a n @ 31.05.2002. 19:34 ] @
Citat:
stinger:
JOE/PICO Rulz ;>

A ja bi voleo da mi objasniš kako da obezbediš highlighting u ovim editorima. I to ne samo za php, nego i za druge kOdove.
U par navrata sam radio u VC++, kako već se zove taj mamut, i svidelo mi se sintaxno ukazivanje od strane editora da nije zatvorena zagrada, ili fali ; na kraju ... itd.

Da li postoji neki univerzalni gnu/free/whatever editor sa takvim f-jama ??
[ fimalbonegaculo @ 31.05.2002. 19:59 ] @
PHPEdit...
[ Au197/79 @ 31.05.2002. 21:21 ] @
PHPEd program nekog Turčina (tek da se zna da i oni programiraju). Sad je program otkupila nusphere kompanija. Ma dobar je i JEdit.
[ leka @ 31.05.2002. 21:33 ] @
Najbolji Linux i Windows IDE kad Vam treba podrska za raznorazne skript jezike - KOMODO ( http://activestate.com/Products/Komodo/ ) .

Za XSLT, PHP, Perl i TCL postoji ugradjeni DEBUGER ( !!! ) , tu je takodje fantasticni RegExp-er, auto-completition (najbolji koji sam video do sada!) i milion raznoraznih dodatnih zavrzlama...
[ B o j a n @ 31.05.2002. 23:37 ] @
Citat:
leka:
Najbolji je KOMODO

Leko jel' tebe plaćaju za taj advertising ... jbte, zvučiš kao neki spamer ... čak si i link stavio !

brrrrr

Jbte, nemamo svi 300$ za taj shit ....
[ Goran Rakić @ 01.06.2002. 00:18 ] @
a jel moze taj komodo da se nadje malo jeftinije?
[ Mihailo @ 01.06.2002. 02:03 ] @
Ja (još uvek ) koristim PHPEd koji je taj Turčin napisao, jer je mnogo bolji od neke nove verzije koju radi neka kompanija. Radio posao dobro i stabilno na XPu.

Evo sad sam skunuo ovaj Emeditor sa Drenika i mogu da kažem da ne izgleda loše :)
[ leka @ 01.06.2002. 02:07 ] @
Pa ovde se najviše pominjao UltraEDIT koji jeste najbolji editor (kao editor) za Wintendo, ali je sramota da se čak i poredi sa Komodoom... Sa druge stane, oba su komercijala. Eto da ne bude da ja samo pričam o opensource aplikacijama.

Da sam rekao neku opensource varijantu opet bi pola ljudi skočilo i negodovalo. Našim ljudima ne možeš da ugodiš nikako... :)

Elem, ako baš volite opensource onda evo dva programa koje preporučujem svima - Bluefish (moj omiljeni), Screem (odličan!) i naravno Quanta ...

Za Windows je (ako baš ne volite Komodo) po meni odličan HomeSite, možda je čak i bolji od Komodo-a ako Vam ne trebaju neke napredne stvari koje samo Komodo ima...
[ leka @ 01.06.2002. 02:21 ] @
Još jedna stvar... Nisam mogao da ne prećutim ovo. :) Elem, Komodo ( opet ja ) poseduje contest-sensitive debuger. Valjda je to ispravan termin... Šta to zapravo znači. Setite se kako rade svi noviji procesori teksta kad je uključen takozvani spell check - kad otkucate neku reč neispravno ona se podvuče crvenom linijom (talasasto ili reckasto, zavisno od editora).
Komodo upravo ovako radi sa (recimo) PHP kodom (a i sa Perl-om, TCL-om i XSLT-om takođe). Svima je valjda odmah jasno koliko je ovo moćna stvar jer dok kucate liniju odmah znate gde ste pogrešili i greške eliminišete U LETU!
Neko je pomenuo da Komodo košta 300 dolara - tačno, košta toliko, ali ja mislim da čak i u Srbiji programer to sebi može da priušti, a kamoli na zapadu. Da ne pominjem da non-commercial licenca košta samo 30 dolara...
Kažu ljudi "koliko para - toliko muzike"... - Nekada to zaista jeste tako.
[ Predrag Damnjanovic @ 01.06.2002. 14:28 ] @
Skinuo sam ovaj EmEditor, nije los, uspeo sam da mu namestim bolji higljighting nego u UE.
Sad idem da mu skinem plug-in za autocomplete :)
[ deki_bg @ 01.06.2002. 19:15 ] @
jel neko moze ostaviti link za download:
"PHP/MySQL/HTML/CSS Auto Complete + Syntax "

na http://www.editplus.com/html.html ima gomila fileova pa ne znam sta da skiadam...

[ B o j a n @ 01.06.2002. 20:49 ] @
Citat:
leka:
Kažu ljudi "koliko para - toliko muzike"...


Leko, ti si sramota za OS community !
Nije poenta u tome da se ti stekaš, pa nećeš da platiš za tu licencu. Nego što podstičeš plaćanje komercijalnog softvera.

bljak!

[ Divine @ 03.06.2002. 02:00 ] @
Apsolutni favorit: Macromedia HomeSite 5 ...
[ stinger @ 03.06.2002. 11:40 ] @
Citat:
B o j a n:
Citat:
stinger:
JOE/PICO Rulz ;>

A ja bi voleo da mi objasniš kako da obezbediš highlighting u ovim editorima. I to ne samo za php, nego i za druge kOdove.


to je bila sala koju ti nisi razumeo, i uopste se ne radi o naglasavanju koda u njima vec o njihovoj stabilnosti i mojoj cestoj upotrebi istih.
[ RAZZLEDAZZLER @ 04.06.2002. 03:29 ] @
Citat:
deki_bg:
jel neko moze ostaviti link za download:
"PHP/MySQL/HTML/CSS Auto Complete + Syntax "

na http://www.editplus.com/html.html ima gomila fileova pa ne znam sta da skiadam...



Pa ja kao shto rekoh neko vreme nisam koristio EditPlus ... a tek trebam da nadjem instalaciju i te dodatne fajlove, ali predlazem ti, ako ti se vec ne skidaju svi fajlovi, pa onda probanje i sl ... da skinesh najnovije [po datumu] ... mozda nije najbolji predlog, ali je najjednostavniji, a necesh mnogo pogreshiti
[ Raptor @ 05.06.2002. 00:18 ] @
Kakav je Adobe Go Live 6 ,ovaj novi, sa PHP-om cuo sam da je dobar, da li je neko probao pa da moze vise reci?
[ Makojdis @ 05.06.2002. 21:39 ] @
U kom programu od gore pomenutih ja mogu da napisem php skriptu i da je startujem na mom kompu (win98)
[ t3chX @ 06.06.2002. 14:42 ] @
Citat:
Makojdis:
U kom programu od gore pomenutih ja mogu da napisem php skriptu i da je startujem na mom kompu (win98)


Ma u kojem hoces. PHPEd, Komodo, UltraEdit, Notepad. A da je startujes skini lepo apache shutni ga i skini php ubaci .dll u config od apachea i radice. Provereno.
[ Divine @ 06.06.2002. 18:56 ] @
Instaliras PHP Apache i ostalo sta ti treba, i u homesiteu moyes direktno iz programa da startujes skriptu jer ima ugradjen browser (interni, ie ili netscape -- po zelji) i mozes na jednoj masini (kao ja) da imas: asp, cold fusion, php, jsp i da ti ma koju skriptu pises i u kom jeziku da pogledas kako izgleda. Jer podesavas tzv. SERVER MAPPINGS

Mozes da vrsis provjeru validnosti HTML kod-a (2 varijante: interni i externi validatorski rjecnik).

Mozes da pritiskom CTRL + D otvoris DreamWeaver(ukoliko ga imas) i da predizajniras stranicu (ukoliko ne znas HTML toliko dobro, ili si lijen)

Mislim da je jedina mana ovog programa sto macromedia ne exponuje skrivene mogucnosti!
[ dwarf @ 07.06.2002. 11:05 ] @
I sto je do zla boga spor i jede memorije k'o nezdrav...Inace je jako mocan editor...

[Shadowed: obrisan nepotreban citat.]

[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 20.03.2006. u 16:48 GMT+1]
[ Ćoba @ 09.06.2002. 14:32 ] @
EditPlus + php manual u chm formatu. Konfigurises user tools, stavis kursor u php kod, pritisnes ctrl+1 i dobijes manual za tu naredbu. Ima i malo poboljsana verzija manuala u chm-u, sa sve user commentima na http://weblabor.hu/php-doc-chm/php_manual_sample_5.zip. Inache probao sam dosta editora i nijedan nema dobru podrsku za rad sa ftp-om sto je meni od presudnog znacaja.
Activestate site nesto ne radi trenutno, kakvu podrsku za ftp ima komodo?
[ leka @ 11.06.2002. 18:18 ] @
Poruka specijalno za Bojana - ZEND STUDIO RULZ!
[ Goran Rakić @ 11.06.2002. 18:29 ] @
tu se na zalost slazem...
[ alex @ 11.06.2002. 18:37 ] @
Citat:
Ćoba:
Inache probao sam dosta editora i nijedan nema dobru podrsku za rad sa ftp-om sto je meni od presudnog znacaja.


Sta fali FTP podrsci u EditPlus-u? Ja ga koristim bez problema i nimalo mi ne smeta.
[ Raptor @ 12.06.2002. 12:04 ] @
ko moze neka proba novi dreamweaver MX izgleda fino i ima svasta ukombinovano narocito pogodno za pocetnike, sve sto je do sad postojalo samo u ultar dev varijanti i u homesite-u sad je u osnovnom programu, ima podrsku i za ostale serverske dzidze asp jsp cf , ako se kombinuje sa foxservom koji ima vec postiman apache sa php-om, samo kada se definise sajt doda se path do servera i na F12 izvrsava se uradjeni php kod kao do sada obicna web stranica, fino izgleda narocito kad se mora ujedno dizajnirati i pisati kod sto je cesto kod nas, dreamwaver ionako je najjaci bio za dizajn sad jos ima podrsku za php i to ne samo na nivuo bojenja sintakse nego i mocnije stvari kao sto su server behaviors.
Ko moze neka obavezno proba, a ko misli da je besplatan software najbolji taj probija na masu.
[ Ćoba @ 12.06.2002. 13:35 ] @
Citat:
alex:
Sta fali FTP podrsci u EditPlus-u? Ja ga koristim bez problema i nimalo mi ne smeta.


Nisi me dobro shvatio, ili se ja nisam dobro izrazio ;) Hteo sam da kazem, da nijedan od ostalih koje sam probao nema podrsku za FTP kao EditPlus. Neko je gore naveo sta Komodo sve moze, pa ako jos ima i podrsku za FTP dobru, to bi vredelo videti. Jel moze neko da kaze kakva je podrska za ftp u Komodo-u.
[ Krsta @ 27.06.2002. 01:39 ] @
Probao sam razne editore, mada za sada EditPlus je zakon pocev od preglednosti koda do interfejsa uopste.
A za FTP, WSFTP je nezamenjiv, bar po nekom mom iskustvu.
[ oadar @ 15.07.2002. 23:23 ] @
WordPad, InterDev-u
[ dinke @ 17.07.2002. 12:48 ] @
Ne mogu da verujem da niko od Vas nije ni pomenuo TextPad. www.textpad.com
[ leka @ 25.09.2002. 14:02 ] @
Neko je ovde pomenuo PHPEdit - odlican je stvarno, ali nisam imao vremena da komentarisem...
[ Goran Rakić @ 25.09.2002. 15:22 ] @
kate ili quanta je zakon...
inače na windows-u i dalje koristim emeditor...
[ bOkIcA @ 25.09.2002. 17:50 ] @
Citat:
leka:
Neko je ovde pomenuo PHPEdit - odlican je stvarno, ali nisam imao vremena da komentarisem...


Ja ga uveliko koristim iako je bagovit, no meni ne smeta. Momci ga dobro rade, dobro razmisljaju.

Kod komplikovanijih svari debug me spasava.
http://www.phpedit.com

probajte... to je sve sto mogu da kazem
[ leka @ 28.09.2002. 14:09 ] @
PHPEdit ima jedan suštinski problem, sve ostalo je super, ali ovo je sitnica koja meni život znači - CTRL-INSERT, SHIFT-INSERT, SHIFT-DELETE kombinacije rade neke totalno druge stvari nego što to treba da bude. Ovo je verovali ili ne razlog zbog čega sam digao ruke od njega, inače je stvarno dobar IDE, no meni je ovo nezgodno, ja prosto nisam navikao na CTRL-C, i slične stvari. Pomenute kombinacije koje koristim su više standard nego Windows kombinacije, i postoje pre Windows-a, i njegovih programa...
[ Aleksandar Marković @ 28.09.2002. 16:14 ] @
Zanimljiv editor je DZsoft-a

http://www.dzsoft.com/dzphp.htm

http://www.dzsoft.com/images/dzphp.gif


Inače EMeditor koristim već relativno duže vreme...ali bukvalno za sve...

[ bOkIcA @ 28.09.2002. 20:49 ] @
Citat:
leka:
PHPEdit ima jedan suštinski problem, sve ostalo je super, ali ovo je sitnica koja meni život znači - CTRL-INSERT, SHIFT-INSERT, SHIFT-DELETE kombinacije rade neke totalno druge stvari nego što to treba da bude. Ovo je verovali ili ne razlog zbog čega sam digao ruke od njega, inače je stvarno dobar IDE, no meni je ovo nezgodno, ja prosto nisam navikao na CTRL-C, i slične stvari. Pomenute kombinacije koje koristim su više standard nego Windows kombinacije, i postoje pre Windows-a, i njegovih programa...


leko, ovo ne bi trebao da navodis kao razlog za odustajanje od koriscenja programa. Iskreno, mnogo glup razlog.
Pogotovo sto PHPEdit ima i edit shortcuts, pa definises kako god ti po volji.

btw. ja ne znam koju si ti verziju probavao, u zadnjoj develop verziji shortcut-i su ok.

SHIFT-DELETE <=> Ctrl+X
SHIFT-INSERT <=> Ctrl+V
CTRL-INSERT <=> Ctrl+C
[ Extremko @ 29.09.2002. 19:40 ] @
Citat:
bOkIcA:
btw. ja ne znam koju si ti verziju probavao, u zadnjoj develop verziji shortcut-i su ok.

SHIFT-DELETE <=> Ctrl+X
SHIFT-INSERT <=> Ctrl+V
CTRL-INSERT <=> Ctrl+C


Pricate o PHP Master Edit-u?
Ja sam koristio 2.00 i tu su shortcutovi sasvim ok...

A sada koristim EditPlus 2.11... nekako mi je laksi za rad... :)
[ bOkIcA @ 05.10.2002. 19:32 ] @
Citat:
Extremko:
Pricate o PHP Master Edit-u?

Ne, pricamo o PHPEdit-u koji, nazalost, jos nije stigao do verzije 1.00 :-(
[ Extremko @ 10.10.2002. 07:38 ] @
Jel vredi skidati?
[ 01011011 @ 10.10.2002. 09:22 ] @
Kako da ne...
Pazi šta sam još našao na internetu.

Visual PHP studio

hehehe

Šta još nećeš naći na ovom internetu. Mada Extremko, php edit je po meni onako najjednostavniji, a najmoćniji.
[ Dejan Topalovic @ 10.10.2002. 13:03 ] @
Evo i moj komentar...
Od svih tekstualnih editora koje sam koristio do sad (a bilo ih je dosta), najvise mi odgovaraju PHPedit i Dreamweaver MX sa PHakt dodatkom.
Btw. ne bi bilo lose napraviti jednu anketu o tome, koji je editor najbolji, pa onda postaviti rezultate na vidljivo mjesto, da ne bude svakih 10 dana ponovljeno pitanje "U cemu pisete PHP skripte" i slicno.
[ ylodi @ 03.11.2002. 13:03 ] @
Vidim ja da nitko ne spominje SciTE (www.scintilla.org): ima najbolji syntax highlighting koji sam ja vidio kod editora (i koristi lijepe pastelne boje a ne osnovne kao ultraedit; ok, možeš to promijeniti ali..), ima podršku za code completition i php api te radi i na windowsima i na linuxu.
[ ctpaba @ 28.10.2004. 15:18 ] @
ima jedan dobar i besplatan da se skine OVDE
[ flylord @ 28.10.2004. 15:21 ] @
ctpaba Ti znas da koristis VIM? I samo mi reci na osnovu cega tvrdis da je on dobar?
[ ctpaba @ 28.10.2004. 18:30 ] @
koristim ga cesto ali sam daleko od toga da mogu reci da znam da ga koristim, bilo mi je cudno kako ga niko do sad nije pomenuo pa sam zato ostavio ovaj post.
Inace praktican je i jako brz a video sam da ima i puno funkcija (koje ja licno ne koristim).

video sam da cak ima i windows verzija pa kad je vec dzabe zasto ga ne koristiti?
[ idemo_bre @ 25.06.2005. 21:28 ] @
Ljudi, ne treba valjda da pominjem
Macromedia Dreamweaver

zakon za sve editore
[ Nemanja Avramović @ 25.06.2005. 21:40 ] @
zend
sad sam skontao koliko je dobar ;)
[ sale83 @ 26.06.2005. 07:09 ] @
Bas da pogledam taj Zend Studio ! Nesto mi mocno izgleda : LOL

[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 23.06.2010. u 12:59 GMT+1]
[ Nemanja Avramović @ 26.06.2005. 11:06 ] @
ja nisam mislio da je dobar toliko ali ima dobar highlighting, pomoc za svaku funkciju, code completion (cak i za user-defined promenljive), ....

malo me nervira sto nema (nisam jos nasao, instalirao sam ga pre par dana) kao DW - da vidim izgled strane, ali nema veze... u kombinaciji sa DW-om je super!!!

[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 23.06.2010. u 12:59 GMT+1]
[ sale83 @ 26.06.2005. 12:46 ] @
Evo instalirao sam ga i Stvarno je mocan! Nema sta!??

Debug - > Show in Browser - > Ja tako gledam izgled strane!
Pozzzzzzz
[ maddox @ 26.06.2005. 13:34 ] @
VIM ili Qunata, zavisi od toga da li sam vise raspolozen za konzolu ili grafiku :)
[ tibor @ 26.06.2005. 16:04 ] @
php expert editor

http://www.ankord.com/phpxedit.html
[ Nemanja Avramović @ 26.06.2005. 18:35 ] @
Citat:
sale83: Evo instalirao sam ga i Stvarno je mocan! Nema sta!??

Debug - > Show in Browser - > Ja tako gledam izgled strane!
Pozzzzzzz


pa i ja samo pritisnem refresh u firefox-u :D ali sam mislio na visual-design stranice... mada sam se lose izrazio...
[ WinterMute @ 27.06.2005. 08:23 ] @
Primalscript - nije besplatan ali je veoma brz i mali a to mi je važno jer mrzim kada treba da čekam više od par sekundi da mi se učita tekst editor. Osim toga podržava skoro sve skript (i mnoge druge) jezike što mi je takođe bitno jer nisam skoncentrisan samo na PHP. Zend je definitivno najbolji ako volite glomazno.

[Ovu poruku je menjao WinterMute dana 27.06.2005. u 09:38 GMT+1]
[ sale83 @ 27.06.2005. 08:45 ] @
Ja sam bio koristio ovaj:
MPS PHP DESIGNER 1.0 verzija je bila free !
Sad ima 1.3
http://www.mpsoftware.dk/downloads.php
Mnogo je unapredjenija od 1.0

ZEND sam juce instalirao i odlican je nema sta!

[Ovu poruku je menjao sale83 dana 27.06.2005. u 09:50 GMT+1]
[ disko @ 03.07.2005. 21:11 ] @
PHP Designer 2005....

Dzaba a dobar...
[ dk86 @ 06.07.2005. 12:02 ] @
U Macromedia Dreamweaver-u. Vrlo je zgodno što u vidu tooltipa ispisuje parametre vezane za php funkciju koju upravo pišeš.
[ Nemanja Avramović @ 06.07.2005. 13:24 ] @
Zend ima jos bolji syntax highlighting i code completion i te tooltip-ove kojima objasnjava funkciju, s tim sto ima ceo php manual u sebi ;)
[ _BloB_ @ 07.07.2005. 13:42 ] @

!!! PHP EXPERTS EDITOR !!!

najbolji sto se mene tice... pre toga sam koristio Edit+ i mislio sam da je zakon...
ali PHP EXPERTS EDITOR ima i DEBUGGERRRRRRRRRRRRRR

to me je prosvetlilo, sada php skripte koje pisem nisu vise "crne kutije"...

a i gomilu drugih stvari da sed ne pominjem, jednostavno probajte...


(znam da zvuci kao da radim za njih ali stvarno je dobar.. )

:)
poz..
[ obucina @ 07.07.2005. 14:00 ] @
Koristio sam PHP Designer 2005. Dzabe, dobar. Integrisana pomoc, izvrsavanje koda na F5, biblioteke keyworda...

Zend studio je nagruvan preko svake mere, ali je spooooooooooor, naopako.

Medjutim, retko koji PHP EDITOR, a kada kazem PHP editor ne mislim na tekst editore (UltraEdit i drugi), vec na PHP editore, ima podrsku za UTF-8, sto je meni od izuzetne vaznosti.

E, zato sam poceo da koristim Dreamweaver MX, koji ima podrsku za UTF-8, i mislim da je ultimativan.
[ broker @ 07.07.2005. 14:55 ] @
Uze mi rec iz usta. Bilo bi dobro da kada preporucujete editor napomenete da li podrzava UTF-8, jer je bez toga neupotrebljiv. ja sam isprobavao neke editore, i ima stvarno zanimljivih, ali svi odreda su pali na UTF8 uslovu.
[ Ilija Studen @ 07.07.2005. 15:12 ] @
Zend troši max 50-80MB RAMa što na današnjim normalnim računarima ne predstavlja neki problem. Na starom Celeconu se gušio samo kad nakon određenog vremena dobije fokus (recimo, kad se nakon pola sata surfovanja vratim u Zend), ali to je manje više to. Čovek preživi tih par sekundi :) Na novom računaru radi besprekorno... I brzo i stabilno...

Pisan je u Javi što znači da ima odličnu UTF podršku.

To što neko reče da je Zend "nagruvan" nije baš istina. Zend je tekst editor sa par ekstra stvarčica specifičnih za PHP. Zend nije RAD, Zend je samo IDE a ako neko kaže da je Zend nagruvan onda se taj neko nije sreo sa pravim razvojnim okruženjima...
[ dejan_su @ 24.11.2005. 13:21 ] @
A sta preporucujete za Linux?
[ flylord @ 04.12.2005. 02:29 ] @
Imas Zend za Linux, i mislim da je najbolji alat za php pod Linuxom a i sire
[ phatsa @ 04.12.2005. 07:20 ] @

Zend isključivo, i za Win i za Lin. DW je znao "da se kači" samnom oko kodnih stranica, pa sam dig'o ruke.
[ freeghost @ 05.12.2005. 07:55 ] @
PHPEd po meni ubedljivo najbolje okru�enje za razvoj php-a
[ flylord @ 05.12.2005. 08:54 ] @
Da li bi mogao da nam kazes sta sve PHPed ima te ga smatras najboljim?
[ freeghost @ 05.12.2005. 10:09 ] @
Ovo �to je meni ekstremno bitno debagovanje liniju po liniju koda sa
pra�enjem svih mogu�i� promenljivi koje se koriste, proveru sintakse, online
help (prozorce sa sintaksom) kompletan help za php. Ono �to se meni dije
svidelo kod Zend-a (barem moj prvi utisak) dosta natrpano okru�enje, ili sam
jednostavno navikao na phped
[ flylord @ 05.12.2005. 10:50 ] @
navikao si na phped, isto kao sto sam ja navikao na Zend, pa mi se nista drugo ne svidja.
[ _BloB_ @ 05.12.2005. 11:38 ] @
Da, ali u PHPed kada debagujes neki skript i treba iz njega da skocis da recimo
debagujes neku funkciju iz drugog php fajla... tu PHPed puca...

to moze sam ZEND STUDIO.... (koliko ja znam)

zato sam i presao na njega...

a to je po meni VRRRRLO bitno...

Inace PHPed je sasvim ok...

ZEND je ipak za PHP professionals

[ Nemanja Avramović @ 05.12.2005. 11:52 ] @
Istina.

I ja sam pre mislio da je Zend mnogo nagruvan/komplikovan, ali kada ga malo bolje pogledas - ima sve sto ti treba, i nista preko toga. Zato ga volim.

[Ovu poruku je menjao JaHvram dana 05.12.2005. u 12:54 GMT+1]
[ freeghost @ 05.12.2005. 20:52 ] @
Gre�i�, drago dete, silno gre�i� :)
PHPed 4.0 to radi bez frke
[ bojan_bozovic @ 17.12.2005. 18:41 ] @
Koristim jEdit (http://jedit.org/). Zend mi se ne svidja. I PHP mi se ne svidja (bolje bi bilo da su sve promenjljive lokalne ako se ne definisu drugacije BTW), al' radim na onome na cemu moram
[ Borg Collective @ 23.12.2005. 18:19 ] @
dovoljno je reci DW
[ pajaja @ 27.12.2005. 20:58 ] @
Citat:
_BloB_:ZEND je ipak za PHP professionals

Evo i ja sam profi

[Ovu poruku je menjao pajaja dana 27.12.2005. u 21:59 GMT+1]
[ marko.kralj @ 28.12.2005. 12:54 ] @
ja dreamweaver
html kit
notepad :)
[ Pharos @ 02.01.2006. 18:47 ] @
Zend.
Mislim, šta reći...
Nego jel' svi imate licencirane verzije :)
[ freeghost @ 02.01.2006. 20:50 ] @
<br>
<br>
</blockquote>
<font size="-1">Ma jok ja kupio PHPEd, vi�e mi se svi�a. Nego ja mislim
da ovu raspravu u �emu se pi�e php treba da prebacimo u (da otvorimo)
sportsku temu: ko je bolji zvezda ili partizan, hajduk ili dinamo....<br>
<br>
U principu, �ovek treba da proba par editora i koji mu se najvi�e svidi
njega da koristi. Li�no imam jednog ortaka koji ve� godinama koristi
notepad <span class="moz-smiley-s14"><span> O:-) </span></span><br>
</font>
</body>
</html>
[ MACKASTI @ 07.01.2006. 17:35 ] @
Dreamweaver ...
[ inzenjer2005 @ 14.01.2006. 02:10 ] @
Ja sam nekada koristio Dreamweaver, pa sam presao na Notepad, a onda sam ukapirao da je od Notepada bolji EmEditor, ali posle citanje ove teme, zanima me da li moze neko od vas da mi kaze odakle moze besplatno da se skine Zend pa da probam da kodiram u njemu ili ako ima neko iz Beograda ko bi mi dao Zend, ako nema nigde da se skine na Net-u?
[ ColdKeyboard @ 14.01.2006. 02:27 ] @
Ja koristim Dreamweaver... nekako sam navikao na njega i svidja mi se
pisati u njemu.
[ Nemanja Avramović @ 14.01.2006. 02:52 ] @
@Tanaskovic Vojislav: evo ti link: http://www.download.com/Zend-Studio/3000-2352_4-10322495.html
[ dany @ 14.01.2006. 19:54 ] @
Nisam primetio da je neko spominjao PHP plugin za Eclipse... Ja sam ga probrao i mogu vam reci da je odlican!
Za one koji ne znaju, Eclipse je IDE za Javu, ali ima veliki broj plugin-ova za sve i svasta. Sto je najbolje, besplatan je! Istina, malo je zahtevan, ali nisam primetio da je zahtevniji od Zend Studio-a (koji dosta kosta!).
[ 1r0nM4n @ 24.01.2006. 23:09 ] @
Probao sam ovaj plugin i mogu vam reci da je ODLIČAN!
Ima dosta korisnih mogucnosti i vrlo lako se koristi.

Inache eclipse vrlo chesto koristim (za JAVU) tako mi je ovaj plugin dobro doshao

p0z
[ vaske555 @ 17.02.2006. 15:16 ] @
samo VIM....
[ anon75319 @ 21.02.2006. 21:19 ] @
Koristio sam PHP Designer 2005 ali sam prešao na Dreamweaver 8 jer u njemu mogu odmah i vizualno dizajnirati aplikaciju a i nekako mi je močniji
[ djordje @ 25.02.2006. 19:45 ] @
PSPad
[ bunker @ 26.02.2006. 00:58 ] @
Ne koristom PHP cesto, ali kad to radim, radim u Eclipse-u. Jeste malo sporije, ali je potpuno besplatno.
[ sezaam @ 27.02.2006. 12:46 ] @
preporucite mi neki dobar editor za pocetnike. Hvala!
[ freeghost @ 28.02.2006. 12:43 ] @
phped 4.0



[Ovu poruku je menjao boccio dana 28.02.2006. u 15:17 GMT+1]
[ jew @ 28.02.2006. 13:27 ] @
Nekada sam pisao u Dreamweaveru ali sam presao na EditPlus pa onda na Zend.
[ anon75319 @ 10.03.2006. 13:59 ] @
Skinuo sam phpED i super mi je! Ostavio je odlican prvi dojam na mene!

Samo da ima još i vizalno dizajniranje kao DW bio bi odlican!!!
(ili možda ima??)
[ ribicb @ 05.04.2006. 12:17 ] @
ZDE je najprofesionalniji po mnogo ocena (npr PC Magazine), prave ga isti ljudi koji razvijaju i sam PHP. Ja ga korisitim od verzije 3 na ovamo.

Syntax highlight, auto-complete, debugger sa pamentim breakpoint-ima, CVS i SVN integracija sa sve visual diff, postoji u verziji za windows i linux (radjeno je u javi), moze da se instalira zend server koji ti onda podrzava da radis debugging na sajtu (tj, otvoris stranicu iz browsera a u ZDE-u ti se otvori ta stranica u debuggeru, sa sve breakpoints i vrednostima promenjivih tamo na serveru), phpDoc integrisano (pojave se komentari koje si uradio u phpDoc formatu kod auto-complete) i jos gomila sitnica.

Za v4 je moglo da se skine demo verzija koja posle 30 dana postaje neka besplatna foundation verzija, ne znam da li to moze i za najnoviji ZDE 5.1.

A pravi se i plugin za eclipse (odvojeno od nemackog phpEclipse) u koji su se ukljucili ZEND, IBM i valjda MySQL, koji bi trebalo da ima vecinu cool stvari iz ZDE-a, ali je trenutno jos uvek u fazi predloga. Znaci, za godinu-dve mozda nesto i bude od toga :)
[ maddox @ 16.04.2006. 14:17 ] @
Citat:
sezaam: preporucite mi neki dobar editor za pocetnike. Hvala!

Notepad ako si na winu, ili kwrite, gedit ako si na linu, prvo naucis sintaksu pa predjes na neke editore koji imaju sve i svasta, bar je po meni tako bolje :)
[ dejangex @ 02.05.2006. 01:09 ] @
Korsitm paralelno Dreamweaver i zend
[ Davor Grubelić @ 30.05.2006. 23:16 ] @
linux + zend = neprocjenjivo...
[ Keyframe @ 31.05.2006. 03:18 ] @
UltraEdit kad sam na Win mašini

Quanta i/ili VI(M) na linuxu..

s tim da sam instalirao Eclipse sa PHP dodatkom (i c/c++), pa pokusavam se naviknuti sada na to.. jos da skuzim kako debugger da proradi pod tim..

inace, tamno tamno tamno plava pozadina sa custom highlighingom u svakom od editora (cak i vi).. navikao sam se na odredjene boje, sta ces :)
[ urosh_989 @ 10.06.2006. 22:29 ] @
Koristim Dreamweaaver 8 u Windowsu, a u linuxu koristim Bluefish editor i Quanta Plus...
[ crnimilosradojevic @ 25.06.2006. 22:51 ] @
Najbolji je za mene PHP Designer 2005!
[ vasjo @ 26.06.2006. 12:02 ] @
scite
[ MilanMilan @ 03.07.2006. 12:18 ] @
vim, ne samo za php, nego za svako programiranje! :)
[ Crazy Man @ 04.07.2006. 08:27 ] @
Prije sam koristion Dev-PHP a sada koristim PSpad
[ nefa @ 07.07.2006. 01:58 ] @
maddox
Citat:
Notepad ako si na winu, ili kwrite, gedit ako si na linu, prvo naucis sintaksu pa predjes na neke editore koji imaju sve i svasta, bar je po meni tako bolje :)


Nodepad, Kwrite jos uvek.
[ cume @ 07.07.2006. 07:25 ] @
Dugo vremena sam koristio dreamveawer .... od skora presao na Zend.
Prezadovoljan sam.
[ Critical @ 09.07.2006. 11:27 ] @
PHP Designer 2006.
[ freeghost @ 10.07.2006. 08:52 ] @
PHPed

------=_Part_71502_23272128.1152517687697
Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-1
Content-Transfer-Encoding: 7bit
Content-Disposition: inline

<br><br><div><span class="gmail_quote">On 7/9/06, <b class="gmail_sendername">Critical</b> &lt;<a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a>&gt; wrote:</span><blockquote class="gmail_quote" style="border-left: 1px solid rgb(204, 204, 204); margin: 0pt 0pt 0pt 0.8ex; padding-left: 1ex;">
PHP Designer 2006.<br><br>--<br><a href="http://www.elitesecurity.org/p1210451">http://www.elitesecurity.org/p1210451</a><br><br>Prijave/odjave: <a href="http://www.elitesecurity.org/liste">http://www.elitesecurity.org/liste
</a><br><br>Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>esauth:10158:1440f1bb4b703a1d8fb95ee8f652df1c<br>
[ _BloB_ @ 10.07.2006. 14:10 ] @
definitivno Nusphere PhpEd 4.5

www.nusphere.com

Trenutno najbolji po meni. (ne bih da prozivam druge editore i njihove korisnike, ovo je moje subjektivno misljenje).

Ima sve sto i Zend (koji sam do nedavno koristio) ali ima i jednu VEEELIKU prednost:

PRAVI REMOTE DEBUGGING.

Kod Zend Studija ovo je jako tesko podesiti da radi kako treba, a i kada se namesti radi preko nekih
Dummy.php fajlova, i server varijable ($_SERVER) nisu bas iste kao na serveru...

dok PhpEd tu jednostavno blista...

uspeo sam da instaliram na svoju test masinu PHP 4 (Apache module) i PHP 5 FAST CGI
i PhpEd odlicno radi sa obe verzije.
Nije u pitanju neki simulirani lokalni server koji dolazi uz program (mada ima i to)
vec direktno mogu da debagujem skripte na lokalnom Apache serveru (koji moze biti i na udaljenoj masini).
(a rezultat mogu da vidim u samom editoru ili u browseru)

cak moze i da se otvori stranica iz IExplorera (postoji toolbar) i da se submituje forma i da se tek onda
zapocne debagovanje pri sledecem ucitavanju strane koja prima poslatu formu
(naravno sa pravim $_POST varijablama koje je poslala forma)...

u Zend Studiu to nisam nikako uspeo (iako bi trebalo da moze)...

sto se mene tice, od sada koristim PhpEd dok EclipsePHP ne sazri....

pozdrav svima
Uncle Blob

[ 01011011 @ 18.07.2006. 20:47 ] @
Citat:
Critical: PHP Designer 2006.


valja li ovo ista?
[ MorPHeuS_ @ 24.07.2006. 01:15 ] @
Navikao sam da pisem u Dreamweaver jer fino boji, a i koristim ga za HTML, pa sve na jednom mjestu.

Za brzo editovanje koristim WordPad.
[ dados.p @ 16.08.2006. 20:07 ] @
PHP Designer 2005
Dreamweaver
PHPed
[ gordon_beneth @ 20.08.2006. 09:27 ] @
PHP Designer 2006
[ laki777 @ 24.08.2006. 13:18 ] @
Koliko ja vidim...
mozete da birate izmedju:

PHP Designera 2007
Dreamweavera 8
PHPed-a
i zend-a

Ja koristim ultraedit i Dreamweavera 8, ali s obzirom da je prica oko ovih programa velika, skinucu ih da pogledam o cemu je rec.


[ XTeam @ 03.09.2006. 07:37 ] @
Jao, nisam mogao da odolim, ovo je genijalno, evo ga citat:

http://www.nusphere.com/products/php_debugger.htm

Citat:
How to debug a PHP script

There are many techniques used for PHP debugging, varying from desperate PHP code inspection to angry keyboard slamming. A less extreme and more useful approach would be to use print statements and logging embedded in your PHP code, printing out variable values throughout various stages of the program execution. This approach works well in general, however suffers from several drawbacks, for example:


P.S. Koji od svih ovih alata (navedenih na prethodnih 7 strana) ima najbolji debuger..?
[ freeghost @ 03.09.2006. 15:57 ] @
PHPEd


[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 12.09.2006. u 13:56 GMT+1]
[ Jezdimir Lončar @ 22.11.2006. 08:52 ] @
E baš ću da probam Zend studio.
Inače, sad koristim DreamWeaver 8 jer ima i za dizajniranje.
Ako mi se svidi Zend koristiću ih paralelno.
P.S. Ima li Zend design view ?
[ flylord @ 22.11.2006. 09:53 ] @
zend studio je namenjen za programiranje u php-u. Ne za dizajniranje. Tako da nema dizajn view
[ Jezdimir Lončar @ 22.11.2006. 10:23 ] @
Pa ok...
Onda ću obadvoje da koristim...
Jedva čekam da ga "testiram" na mojoj "mašini"
[ Davor Grubelić @ 22.11.2006. 11:41 ] @
kako sam imao nekih problema sa instalacijaom zenda na ubuntuu, odlučio sam instalirat eclipse + php plugin.
moram priznat da sam se oduševio. nema baš sve mogućnosti zenda(bar ih ja nisam sve još isprobao na eclipsi), ali je daleko najbolji belsplatni editor
za linux(i win).

[ Jezdimir Lončar @ 22.11.2006. 11:50 ] @
Meni nije jasno kako free može biti bolje od komercialnog!?
Uglavnom, free je dobro zato što je free ...
[edit]: Prvenstveno mislim na softver za win. mada je manje više uopšte tako...
[ Nemanja Avramović @ 22.11.2006. 14:32 ] @
Naravno da može opensource (nije isto sto i "freeware") da bude bolje od komercijalne aplikacije (zatvorenog koda). Možda zato što apsolutno svako može da doradi program?
Anyway, ja koristim QuantaPlus i ok je. Probaću i eclipse.
[ 1r0nM4n @ 22.11.2006. 18:43 ] @
Takodje kao i Nemanja koristim QuantaPlus. Probao sam i plugin za Eclipse ali mi se ne svidja nešto (više se ni ne sećam zašto, bilo je davno). Eclipse koristim samo kada pravim JAVA aplikacije.

Citat:
Meni nije jasno kako free može biti bolje od komercialnog!?

Ako misliš na FOSS onda strašno grešiš!

p0z
[ dakipro @ 23.11.2006. 08:34 ] @
Koristim Zend, a po potrebi phpEd koji ima zaista prost debbuger (u smislu podesavanja), u kome za razliku od zend-a nije potrebno nista bogzna sta podesavati (nije ni u zend-u, ali me mrzi).

p.s. mnogo volim kad pocne da se flejmuje na temu, i mislim da bi tehnicko osoblje trebalo malo strozije da gleda na tu pojavu
[ kelja @ 23.11.2006. 12:11 ] @
Dz Soft PHP editor .Ima sve sto je meni potrebno.
[ Zmaj @ 23.11.2006. 17:29 ] @
Citat:
Nemanja Avramović:
4) Zend je ... ne znam koliko zahtevan (imam dosta rama pa ga ne primećujem) ali nije tako "lak" program (pisan je u Javi pa je pomalo kilav)


zendu kad iskljucis u opcijama os look and feel on poleti, tako da nije bitno koliko ghz i gb imas on se vuce, kad mu iskljucis ovo malo ruznije izgleda ali radi odlicno

JEDNO PITANJE: kako podesiti zend da radi sa mysqlom (interni/eksterni debuger)
[ Jezdimir Lončar @ 23.11.2006. 19:11 ] @
Ja imam 256 mb sdrama i 750megaherca (procesor)...
Moraću da ga malo podesim...
@offtopic
Ako ko ima sdram neka mi se javi na pm...

edit: Nemanja: Bez pominjanja piraterije.

[Ovu poruku je menjao Nemanja Avramović dana 23.11.2006. u 22:09 GMT+1]
[ Nemanja Avramović @ 23.11.2006. 21:40 ] @
Citat:
Zmaj: zendu kad iskljucis u opcijama os look and feel on poleti, tako da nije bitno koliko ghz i gb imas on se vuce, kad mu iskljucis ovo malo ruznije izgleda ali radi odlicno


Sorry, ne koristim ga više

Citat:
Zmaj: JEDNO PITANJE: kako podesiti zend da radi sa mysqlom (interni/eksterni debuger)


Ne bih znao...
[ _BloB_ @ 23.11.2006. 21:57 ] @
Vec jedno vreme pratim ovu temu i nisam hteo da se 'upecam' ali prosto ne mogu da izdrzim:

bavim se razvojem PHP4 i PHP5 aplikacija dosta ozbiljno i prvo sam dugo koristio Zend Studio 5 jer sam mislio da je najbolji...

ali to je daleko od istine..

Zend ima bagova, spor je, intellisense i code completion nisu savrseni (ja sam vrlo zahtevan po tom pitanju) a (remote) debagger je komplikovan za podesiti, a i ne radi (barem meni nije uspelo da ga nateram da radi u potpunosti).

e sad: NuSphere PHPEd 4.6 je pravi IDE za PHP.

u svakoj opciji blista i bolji je od Zenda za ceo vrat i glavu...

a pravi (remote) debugging mu je bez i jedne mane...

na kraju sam ga i kupio jer nema krek za 4.6 nigde na netu...

za starije verzije ima ali to nije to...

preporucujem svima koji se muche sa Zend Studio-m da probaju PHPed a oni koji tek pocinju, nemojte ni da se premisljate...


toliko od mene...
i ne, ne radim za NuSphere, mada bih voleo...

pozdravlja vas UncleBlob




[ Jezdimir Lončar @ 23.11.2006. 23:36 ] @
Hahaha...
Htjedok neš da kažem ali nije bitno...
E sad sam u dilemi šta da skidam ili da ništa neskidam i radim u čemu i do sad?
Ovako:
prvo ću skinuti zend pa ću za kasnije vidjeti.
[ Jezdimir Lončar @ 24.11.2006. 20:29 ] @
Ljudi evo skinuo sam Zend i poceo neki projekat u njemu!
WOW!
Kako je lako pisati kod u njemu!!!
Samo malo da se priviknem i ima da bude.... !
EXTRA je !!!!
Svima toplo preprucujem!
Bye,
Jezdimir
[ Happy Coding !!! ]
[ _BloB_ @ 24.11.2006. 22:11 ] @
e jos kad bi probao PhpEd, ne bi morao ni da pises kod...

on sam sve odradi


poz
UncleBlob
[ Davor Grubelić @ 24.11.2006. 23:50 ] @
i koja je onda čar programiranja ako ti IDE sam pravi kod...
daj molim te...

ti to onda ne radiš iz istog razloga kao i ostali na forumu..
[ _BloB_ @ 25.11.2006. 00:31 ] @


bojim se da se nismo bas najbolje razumeli, ali nema veze..

poz
[ pixelz @ 25.11.2006. 00:46 ] @
Rapid PHP 2006 - Odličan ne samo za PHP, već i za JSCRIPT, CSS, ...
[ Bojan Kopanja @ 25.11.2006. 15:17 ] @
Dreamweaver 2004MX za dizajn i poneki red PHP koda, a kad bas radim samo PHP ( znaci kad vise ne menjam dizajn ) onda kod pisem u Crimson Editor-u .
[ ||NeX|| @ 26.11.2006. 01:47 ] @
Ajde da i ja probam taj PhpEd, ne bude li valjao biti će mrtvih. :)
[ Mr. Jack @ 26.11.2006. 08:24 ] @
> Ajde da i ja probam taj PhpEd, ne bude li valjao biti ce mrtvih. :)


Po meni PhpED je ubedljivo najbolji editor/debugger za php.

ono sto je mene odusevilo je:

- opcija run with parameters
- precice za sve elemente editora
- launch box
- database client
- integrisani manuali za HTML,CSS,PHP,MySQL,Smarty,...

nista ne kosta da probas :)
[ Mr. Jack @ 27.11.2006. 10:07 ] @
> Ok.
> Mada sve jedno da li zarađuješ ili ne, uvijek je bolje kad
> možeš za džabe da "prođeš"...
> Mada je Zend mnooogo boli od phpEd-a, ni ovaj nije loš ko hoće wizarde (ja neću).
> Kod Zenda imaš mnogo moćnije opcije ali kod njega skoro uvijek zaboravim ; .
> Debuger ja extra (Zend) ali je komplikovan...
> ¤ Da zaključim: svima preporučujem Zend sa Dreamweaverom za mjenjanje designa.

Ok nebih da ulazim u neku raspravu ovde čisto me interesuje koje su to moćnije opcije pošto sam ga koristio ranije i nisam naišao na iste.
[ Jezdimir Lončar @ 27.11.2006. 10:16 ] @
Pa evo ti primjer:
skriptu u Zendu pišem sat, u Dreamweaveru 2 sata dok u phpedu oko sat i po.
Pola sata sam uštedio, što, za veće projekte nije malo.
[ rajkoBekrija @ 28.11.2006. 21:50 ] @
Moj izbor je notepad++ utf-8 i još mnogo toga, ima dodaak za pluginove, nešto više opterećuje procesor od notepada, znači ništa
[ Jezdimir Lončar @ 28.11.2006. 22:05 ] @
Mora ću da probam i to...
Baš je shit što mi Zend ne radi...
Mora ću reinstall :(
[ Zmaj @ 29.11.2006. 11:38 ] @
pitanje za sve:: koji od ovih editora sem dreamweavera podrzava CSS u style atributu, u mesanom php kodu, moze i u cistom html-u. prednost dajem naravni free programima ali nije obavezno, nije bitno ni dali se ta funkcionalnost dobija pomocu nekog plugina za dati program. Naravno da se code completition podrazumeva za sve ostalo, PHP, JS, HTML...
[ Jezdimir Lončar @ 30.11.2006. 08:58 ] @
Mislim da phped ima dok Zend nema.
Mada nisam 100% siguran !
[ anon75319 @ 01.12.2006. 19:07 ] @
Dreamweaver za dizajniranje aplikacije i forma a onda skripte pišem u Rapid PHP Editor 2006 koj je po meni odličan!
[ _CaRtMan_ @ 23.12.2006. 16:21 ] @
PHP Designer 2007 i Dreamweaver.
[ Ilija Bursac @ 27.12.2006. 06:27 ] @
Rapid PHP 2006
[ Miroslav Ćurčić @ 30.12.2006. 16:46 ] @
PHP Designer 2005 je bio dobar, u njemu sam dugo radio, posebno mi se svidela opcija "cursor beyond EOL" kojom mi je dopuštao kretanje kursorom iza poslednjeg karaktera u liniji, što je i bio standard za stare (DOS) editore. Nažalost u verziji 2006 to ne radi.
Probao sam PhpED ali bilo je par sitinica koje nisam mogao da podesim, na primer help nije radio.

Sad sam se navukao na Zend.
DW ne koristim, dizajn radim peške, tekstom kroz Zend-ov editor.
[ Maidomax @ 12.01.2007. 01:06 ] @
PSPad
toplo preporucujem
[ exdatis @ 06.02.2007. 13:01 ] @
Možda je već i preterano odgovarati na ovo pitanje ali mislim da bi trebalo isprobati
editor PSPad. Ja sam veoma zadovoljan njime adresa firme je http://www.pspad.com.
Odličan editor i potpuno je besplatan. Ne znam da li je neko već pominjao ali takodje
odličan je editor PHP DESIGNER 2006. Može se naći na adresi http://www.mpsoftware.org.
Nadam se da sam pomogao u izboru!
[ icemaja @ 16.03.2007. 14:21 ] @
jello

mrzi me da pregledam sad celu temu pa mi oprostite ako ponovim predlog
ja koristim ConTEXT. ima za jedno 20 jezika. do sad nisam imala problema.
http://www.context.cx/content/view/18/41/
e da, i dzaba je
[ Reformator @ 11.04.2007. 10:46 ] @
Notepad++

Extra je i za PHP, a i za još 15tak programskih jezika.
Ja ga koristim i za html, i za javascript i za dokumente bez ekstenzije (knjige i sl. koje sačuvam, a ne dam im extenziju)

Evo linka za download: http://ocili.com/index.php?ind...&op=entry_view&iden=28
[ 1r0nM4n @ 11.04.2007. 12:55 ] @
Citat:
Reformator:Extra je i za PHP, a i za još 15tak programskih jezika.

Tačnije, 46 ;)

Onaj link nije dobar...
http://notepad-plus.sourceforge.net/

p0z
[ vaske555 @ 11.04.2007. 13:03 ] @
Presao sam na eclipse... ali ponekad koristim i VIM ili ti gvim.
[ Funkman @ 16.04.2007. 08:55 ] @
Evo, budem vrlo iskren:

Prije nego li sam i poceo ozbiljnije se ufuravat u pisanje kodova, nasao sam na nekom warezu Sapien Primalscript 4.0, naravno krekkiran :)

I gadno se naucio na to. Nije da volim pirateriju, nit poticem ikog na koristenje iste, i znam da je ispravnije koristiti nesto od freeware softweraja, ili bar platiti nesto, ali navikao sam na Primalscript, i tako ostao na tome.
Svakako je ok editor za vece kolicine koda, inace nije problem otvoriti notepad za ovako nesto.
[ b0ris @ 27.04.2007. 12:03 ] @
PHP designer 2007 personal
Malo je nezgrapan ali radi posao :)
[ Dr NIK @ 02.05.2007. 13:03 ] @
Koristio TextPAD, i super je..

Trenutno koristim Eclipse... Ima par VELIKIH nedostataka, tipa nemoguce je menjati boju pozadine, sinhronizacija sa helpom je nikakva, ne moze da se namesti da bude broj linije u margini, uopste mnogo je losiji od Eclipsa za Javu.. Ali bar je CODE navigation do jaja i to mi je i jedini PRO, ali je dovoljno. Neke funkcionalnosti tipa debugging nisam ni probao, ali sam trenutno na Eclipsu.... A i free je.. ne grize me savest...
[ plcb83 @ 02.05.2007. 14:08 ] @
Citat:
b0ris: PHP designer 2007 personal
Malo je nezgrapan ali radi posao :)


Jel radi u suse 10.1 Linuxu ?
[ Bokultis @ 10.05.2007. 10:51 ] @
Veoma prosto : Zend Studio
[ dezareo @ 11.05.2007. 15:45 ] @
DPHPedit odlican je.... Naleteo sam skoro na njega. Inace pre njega sam koristio ZendStudio.
DPHPedit je jednostavan programcic, i ono sto mi se svidja je to sto se jednostavno na veoma brz nacin moze pogledati sta si uradio kada programiras kroz njega samog. Samo se podesi URL servera i odredi se URL za script-ove koje napises. Ja sam zadovoljan njime i ne planiram uskoro da ga menjam.
naravno besplatan je...



[Ovu poruku je menjao dezareo dana 11.05.2007. u 16:56 GMT+1]
[ MortDread @ 12.05.2007. 17:46 ] @
Ja licno koristim EditPlus....zakon je....
[ agvozden @ 13.05.2007. 14:48 ] @
Mislim da izbor editora zavisi od načina na koji pišete aplikacije, mada i editor može uticati na pravac vašeg razvoja.

Smatram da je zend nezamenljiv ukoliko težite full oop programiranju. Mislim da jedini ima podršku za rad sa klasama koje se predaju po referenci. Pretpostavljam da još samo eclipse može da radi nešto slično, ali nešto slabije.

Za brzu ispravku fajlova koristim notepad++. Stvarno je fantastičan, sa onim svim pluginovima.

Ali, budući da razvijam mfc cms mnogo je brže otvoriti projekat u zendu.
[ Salindrija Filip @ 04.06.2007. 11:08 ] @
UltraEdit/Bluefish. Jednostavni su, pregledni, brzi.
[ dimitar_spiroski @ 15.07.2007. 10:22 ] @
Dreamwaver i to osmicu.
[ Brcak @ 12.08.2007. 01:54 ] @
Notepad ++ :-D
[ Alexxandar @ 13.08.2007. 11:04 ] @
WeBuilder radi sve ;)
[ u_jogurtu_nema_kostiju @ 05.09.2007. 17:47 ] @
PHP coder
[ milton @ 06.09.2007. 10:24 ] @
UltraEdit...
[ RuleMaker @ 01.10.2007. 22:24 ] @
Obavezno Notepad2, program je besplatan.
[ peca_90 @ 02.10.2007. 08:58 ] @
PHP Expert Editor
[ _korso_ @ 02.10.2007. 09:15 ] @
eclipse europa
[ umpirsky @ 28.10.2007. 01:03 ] @
Zend Studio, notepad++
[ Bojan Kopanja @ 28.10.2007. 08:59 ] @
Eclipse 3.2 ( pod Linuxom ) sa PHP pluginom...
[ grind3r @ 06.11.2007. 16:56 ] @
NuSphere PHPEd
Notepad ++

Dva omiljena editora...
[ _BloB_ @ 06.11.2007. 17:22 ] @

konacno da neko pomene NuSphere PHPEd!!!

po mom misnjenu to je ubedljivo najbolji IDE za PHP.

ko nije probao ne zna sta propusta...
[ proos @ 11.11.2007. 23:17 ] @
NuSphere PhpED 5

Tko god ga je probao - ostao je u njemu.
[ sorry @ 14.11.2007. 15:49 ] @
Do sada sam koristio Zend Studio, nezamenljiv je, pogotovo za vece prijekte i aplikacije, za sitne stvari bi preporucio PHP Designer 2007 Personal koji je i besplatan. Eclipse nisam koristio preterano, spor mi je bio u startu. E sad se pojavio Zend Studio for Eclipse Beta ili tzv Zend Studio Neon koji isprobavam i za par dana cu da vam kazem svoje misljenje. To je ustvari Eclipse sa svim forama iz Zend-a ima podrsku za Zend Framework i jos dosta dosta stvari. Verzija za win koju sad isprobavam nije uopste spora, mada brzina mnogo zavisi i od velicine projekta koji je ucitan...
[ kazil @ 02.12.2007. 21:04 ] @
Zend i pod Linuxom :) wheeeeee :) kako mi odma nije palo na pamet da sigurno imaju zend studio za linux, nego sam se mucio sa eclipsom :I
[ maxmagnus2 @ 05.12.2007. 20:21 ] @
PHP Eclipse plugin
nego zna li neko kako se u Eclipse
iskljucuju autocompleate { ' " (
dobio sam fobiju od kucanja
kad znam da mi ovo pravi greske
MM
[ Stojanovic I @ 06.12.2007. 00:36 ] @
Citat:

PHP Eclipse plugin
nego zna li neko kako se u Eclipse
iskljucuju autocompleate { ' " (
dobio sam fobiju od kucanja
kad znam da mi ovo pravi greske
MM



U Eclipsu
Window > Preferences...
Sa leve strane prozora izaberes PHP > Editor > Typing

i iskljucis sta ti smeta :)
[ holodoc1701 @ 01.02.2008. 22:48 ] @
Po mom skromnom mišljenju nuSphere phpEd (http://www.nusphere.com/) je za sada neprevaziđen na polju razvoja PHP aplikacija. Međutim, paprena cena za bilo koju od licenci jednostavno odvraća od razmišljanja o legalnom korišćenju tog parčeta softvera.

Zbog toga lično koristim PDT (http://www.eclipse.org/pdt/) sa pridodatim Zend debugerom i još par stvarčica koje znatno olakšavaju razvoj PHP aplikacija. Činjenica da je kompletna platforma free i da postoji za skoro sve popularne platforme ide samo u prilog PDT-u.
[ Analyzer76592 @ 17.02.2008. 13:03 ] @
ja sam koristio php editor i nije bio los mada je brljao oko citanja iy direktorijuma.
sad bez problema radim u DW8... pregledno, ima kod analajzer i lijepo je na oko.
[ agvozden @ 19.02.2008. 09:36 ] @
ZendStudio-5.5.1 !!!
[ dimitrovski @ 18.03.2008. 00:23 ] @
ConText editor i cini mi se da nudi sve sto i edit plus
[ Nemke_BG @ 02.04.2008. 14:17 ] @
Probao sam nekoliko editora ali nikako da se odviknem od Dreamweaver-a...:)
[ fischer @ 08.04.2008. 16:51 ] @
http://www.youtube.com/watch?v=VRFZpk-YHl4
[ dr ZiDoo @ 08.04.2008. 18:10 ] @
Kad smo vec kod Eclipsa jel postoji neki SFTP plugin za Eclipse koji omogucava prilikom kreiranja konekcije da se podesi jebeni port! Ono IDE je ok, samo nedostatak network komponente je sucks
[ rajkoBekrija @ 18.04.2008. 01:20 ] @
Za developing Zend Studio 5, a za brzu-svakodnevnu intervenciju naravno Notepad++
[ Mystery @ 14.06.2008. 13:21 ] @
Eltraedit, ali me zeza sa našim slovima.
[ knjazmilos_007 @ 27.06.2008. 14:37 ] @
notepade . com :P
[ agvozden @ 28.06.2008. 15:03 ] @

Hm, ne zna da li uopšte postoji razlika između php eclipse i zend studio for eclipse, osim što je prvi besplatan, a drugi ipak košta...

ja nisam primetio i eclipse radi onako kako treba - koristim ga za framework sisteme.

za obično pisanije koristim n++ koji sada ima i automatizovan word completition....

odustao sam od kupovine zend studia, barem za sada...
[ dr ZiDoo @ 28.06.2008. 15:22 ] @
eklips ima ocajnu ftp/sftp podrsku, nusohere postaje sve bolji i bolji :)
[ amitkic @ 01.07.2008. 15:23 ] @
Sta kazete za notepad++, evo i link "http://notepad-plus.sourceforge.net/uk/site.htm"
[ agvozden @ 02.07.2008. 08:35 ] @
Ovde moramo razdvojiti dve stvari, a to su alati za razvoj IDE i editori teksta za skripte.

Eclipse, zend i slicni imaju podrsku za rad sa projektima, imaju autocomplete i browse kroz sve klase cak i kada se pozivaju kroz reference.

Sto se tice editora skripti tu sam pokusao dosta alata, ali mislim da je Notepad++ najbolji u toj sferi.
Jednostavno, plugin-ovi omogucuju gotovo sve. Nedostaje mu samo WYSIWYG da bi bio kompletna alatka.

Odavno razvijam programe za unix/linux i ranije sam koristio PFE (programmers file editor), ali je notepad++ sada koristim kao default editor za sve...

(mogao bih da reklamiram proizvode.... ;) )
[ 1r0nM4n @ 20.07.2008. 19:05 ] @
Slučajno naletih na jednom blogu na ovo pa će možda nekome koristiti...

Citat:
A List of PHP Editors
Saturday, June 28th, 2008

Windows

ConTEXT - version 0.97.4; freeware
Crimson Editor - version 3.60; freeware
Programmer’s Notepad -
PSPad - version 4.3.0; freeware
Notepad++
NuSphere PhpED - version 5.0; commercial
NuSphere Nu-Coder - version 1.4; commercial

Mac OS X

skEdit
Smultron - version 1.0.1; freeware
TextWrangler
TextMate
Coda

Linux

Bluefish - version 1.0; other
Geany
gedit
gPHPEdit
Kate - version 2.2; freeware
Quanta Plus - version 3.2.1; freeware

Multiple OS

NetBeans
Eclipse
Aptana
Emacs - version 21; freeware
jEdit - version 4.1; freeware
SciTE - version 1.53; freeware
Vim - version 6.1; freeware
nano
[ GaVrA @ 23.07.2008. 16:21 ] @
Citat:
ali je notepad++ sada koristim kao default editor za sve


Takođe! Bukvalno sve što mogu - ja radim u notepad++... Nisam pro2gramer, samo nekim osnovama php-a se bavim, ali i za to je totalna ladovina sa np++... Ne znam zašto ali mi je lakše celu stranicu da otkucam u njemu nego da je pravim u dreamweaveru...

Takođe mislim da kada bi uveli i WYSIWYG da bi to bilo sweet...

Dovoljno je baciti pogled na ovu stranicu i videti kolko je kewl program:

http://notepad-plus.sourceforge.net/uk/site.htm
[ jelena_t @ 08.08.2008. 12:16 ] @
Dreamweaver CS3...
[ spezia @ 10.08.2008. 22:07 ] @
Imam jedno pitanje oko Notepad++ editora.
Tacnije koristim DW 8.
1) Za razliku od ostalih editora, DW kodove mi boji jasnim i jarkim bojama,
za razliku od Notepad++ i Zend studio .
2) +Odmah mogu da gledam i dizajnersku stranu,narocito ako imam forme..
Sve na jednom mestu.
3) U notepad++ nemam olaksice da kad krenem da pisem rec tipa $_REQUEST ili neke php funkcije da
mi je odmah izbaci,vec moram sve da lepo kucam.U DW imam olaksicu za SESSION,REQUEST,...
4) Font je vrlo neprijateljski,i dosta naporan za oci...Kod DW je sve citkije,preglednije i lakse pri gledanju kodova.

Pitanje za ljubitelje Notepad ++ editora: Zasto ga koriste??Kada DW i Zend ispred njega.
I da li ima neka posebna podesavanja ,neke pluginove,koja ga cine preporucljivijim??Skinuo sam blue temu,i 3 plugina kao dodatke:explorer,list funkcija...
Ja nisam video neku posebnu svrhu a vidim da je hvaljen...
[ agvozden @ 10.08.2008. 23:31 ] @
Prvo,

Notepad++ je free, za razliku od dreamweavera koji je preskup, zend je ipak pristupacniji.

Notepad++, kao i ostale programe mozes konfigurisati - prilagodis boje i fontove sebi, a to se vrlo lako radi...
Autocomplete funkcija je podesiva i postoje dva nacina - po recima koje imas u skriptu ili po komandama.

Ja licno koristim Eclipse za razvoj aplikacija, buduci da radim OOP. Notepad++ i DW nije podesan u tom slucaju.

Ono zbog cega ga cesto koristim jeste kada trebam da editujem jedan fajl (recimo konfiguraciju). Tada ce se on momentalno otvoriti za razliku od dosadnog cekanja na podizanje ostalih programa. Mozes otvarati ogromne fajlove, radi sa UTF-8, BOOM, Unix/win file format...

Notepad++ ce ti otvoriti svakojake fajlove pisane u xx programskih jezika, shellova, ini, xml fajlova...

Instalacijom raznih pluginova koji se stalno doradjuju mogucnosti postaju jos vece...
[ corelko @ 25.11.2008. 16:40 ] @
Notepad najjaci !
[ agvozden @ 25.11.2008. 17:22 ] @
Probao sam "aptanu" preko eclipse-a i imam problem jer mi se eclipse sada podize veoma dugo...
na kraju sam nanovo nabacio eclipse za php...

ima li neko iskustva sa paketom APTANA?
[ HiTech Profile @ 03.12.2008. 23:38 ] @
Koristim Aptana Studio, i osim sto je pisana u javi i samim tim i "malo" spora nemam drugih velikih zamerki. Za razliku od vecine free/opensource projekata ima i podrsku za utf8 sto moze biti veoma korisno. Ima pametno dopisivanje koda i jos sto stvari. Zavisi ko sta trazi od programa.
[ kazil @ 15.12.2008. 21:22 ] @
Prosle nedelje sam skinuo NetBeans 6.5, pored Java-e ima podrsku za C/C++, PHP, Ruby i dodatni plug-in za Python (kada se razvije dovoljno taj plug-in mislim da ce ga ubaciti u NetBeans), tako da polako prelazim na njega :)
[ drdino @ 25.12.2008. 08:46 ] @
Eclipse klasicni sa php pluginom,

....pdt je super ali ima jedan nedostatak koji mi jako smeta a to je ne moze da highlight-a trenutnu varijablu u citavom fajlu :)
[ agvozden @ 26.12.2008. 08:17 ] @
Mozda bi trebalo da updateujes svoj eclipse??
Meni radi highlihts cim obelezim nesto pojavi mi se na svim ostalim mestima...
[ namesnik @ 01.02.2009. 00:06 ] @
NetBeans 6.5

keva
[ tnenad @ 26.02.2009. 23:06 ] @
Notepad++
http://notepad-plus.sourceforge.net/uk/site.htm

HateML Pro
http://www.migajek.com/?c=hateml/download
[ zeljkoa @ 30.03.2009. 22:18 ] @
Notepad++ definitivno !!!
[ kazil @ 30.03.2009. 22:55 ] @
Sa netbeansom sam izdrzao jedno dve-tri nedelje... Dzaba, ne volem Java bloat :S

Od tada samo vim ;)
[ Skaarj @ 30.03.2009. 23:49 ] @
Najvise zbog debagovanja (ali i drugih sitnica) napustio sam standardne editore i uglavnom se orijentisem na IDE okruzenja.

Trenutno koristim Netbeans 6.5. Prosto fascinira kojom brzinom napreduje, a najvise mi se svidja lakoca debugovanja koda. Jos da dodaju podrsku za CodeIgniter i ZF i sreci nikad kraja... :) Steta je to sto ce da odumre ako IBM zaista preuzme Sun.

Sa Eclispe/PDT kombinacijom sam se mucio jer nikada nije htela da radi kako ja hocu (posebno debagovanje) i nijednom nisam uspeo da uradim upgrade postojece verzije. Svaki put samo morao da skidam ceo novi Eclipse sa PDTom. To malo pocne da nervira.

Zend Studio je jako opao u kvalitetu u odnosu na ranije verzije i generalno pun je bagova (sto je istina i za PDT koji mu je osnova) a uz to se i placa.

PhpED je prilicno dobar i bez nekih izrazenih mana ali je komercijalno resenje a ja sam resio da ne placam ako ne moram.
[ mnebojsa @ 09.04.2009. 00:49 ] @
Eclipse i ponekad DW kada ima i neki dizajn da se uradi.
[ rajkoBekrija @ 11.04.2009. 11:24 ] @
NetBeans 6.5 najvise mi lezi, prije toga sam koristio Zend Studio
[ DeJaaaN @ 12.04.2009. 01:29 ] @
koristio sam Dreamweaver do pred neko vreme.
Sad koristim Notepad++
[ gigaman @ 12.04.2009. 11:46 ] @
php eclipse je zakon, i mnogo brzi od drugih, jedina zamerka je to sto je zahtevan .
[ ratko007 @ 22.04.2009. 23:14 ] @
Ja koristim Coffee cup free html editor.Extra mi radi.
[ peromalosutra @ 08.05.2009. 21:39 ] @
U zavisnosti od toga na cemu radim:

Linux - gedit
Windows - Notepad++
Linux shell (server) - vim

Ovo poslednje naravno nije za razvijanje aplikacija, vec samo za manje izmjene i debuging. :)
[ Tudfa @ 08.05.2009. 23:03 ] @
Notepad++ i Dreamweaver.
Što se tiče Eclispe/PDT kombinacije nije loše, mada sam navikao da kad se nešto radi u Eclipse-u to bude Java
Planiram pošto još nisam da (već jednom)isprobam Zend Studio.
[ milos72 @ 03.06.2009. 18:03 ] @
Dreamweaver 2004 sam koristio na vetš za php, a sada Dreamweaver CS3.
[ loonies @ 03.06.2009. 20:06 ] @
Kodiranje:
Eclipse
phpeclipse
subeclipse

Debug:
testovi
xdebug
DBGP
firebug
firephp
[ agvozden @ 02.07.2009. 09:13 ] @
Da li je probao neko Zend Studio 7.0?

citao sam da imao podrsku za namespaces...
[ LSDCracker @ 05.08.2009. 19:26 ] @
NetBeans 6.7
[ LSDCracker @ 08.10.2009. 10:21 ] @
PhpEd 5.9
[ ravac @ 27.10.2009. 20:57 ] @
Malo "zastarela" tema, ali čisto da predstavim program u kojem pišem skripte, fantastičan je.

phpDesigner 7 - Link
[ vatri @ 28.10.2009. 07:45 ] @
kDevelop:scripting, inace "naprednija" verzija kWrite-a.

http://www.kdevelop.org/
[ Man-Wolf @ 28.10.2009. 08:48 ] @
Ok, tema se rastegla na 10+ strana i cinjenica je da "Svako svoga konja hvali ..." :-) Elem, cini mi se da je neko vec pomenuo u jednom od prethodnih postova, ali, aj da ponovimo:

Kad vec ostavljate u kom editoru/razvojnom okruzenju radite, ostavite i neki dodatni info (tipa - sta sve poseduje, zasto ga koristite, da li je besplatan, ....). Na osnovu toga ce buduci, a mozda i sadasnji programeri moci lakse da se odluce za editor ...

Elem, da probijem led:

NetBeans

Karakteristike:

- Besplatan
- Razvijen u Javi, tako da je Multi-Platform (radi na Win/*nix sistemima)
- Brace Matching
- Code folding
- Indent style
- IntelliSense
- Line completion
- Syntax highlighting
- Uz download dodatnih modula, moze da radi i kao editor za druge programske jezike
- Veliki broj plug-in-ova
- etc.

Kompletna lista feature-a:

http://www.netbeans.org/features/index.html

Screenshots:

http://www.netbeans.org/features/ide/index.html

Download:

http://www.netbeans.org/downloads/index.html
[ dakipro @ 28.10.2009. 10:30 ] @
Odlican predlog, zahvaljujuci njemu sam upravo probao netBeans, i sve sto pise na sajtu je super, ali meni u praksi to malo drugacije radi/ne radi. Prvo, autocomplete nece sam da iskoci, sta god da kucam, koliko god da kucam. Sad, znam, previse sam se vezao za zend (i to stari, ne ovaj na eclipse), pa bi hteo zaista da to promenim, ali neke stvari mi bas smetaju. I kad pozovem autocomplete rucno, njemu treba 1-2 sekunde da se pojavi. Kada koristim neku metodu, ne otvara mi se 'help' oko potrebnih parametara koje trebam proslediti funkciji.
A da ne spominjem sto nema Word-Wrap, ali ajd, mozda bi i preziveo bez toga.
Na xp sp3 sam, da li se ovo ovako i kod tebe ponasa?
[ vatri @ 28.10.2009. 11:44 ] @
evo da se ispravim :)

kDevelop:scripting, inace "naprednija" verzija kWrite-a.

Features (one koje su meni vazne):
- namjenjen za Linux (KDE tacnije, ali moze i u GNOME)
- mogucnost otvaranja fajlova u tabovima
- moze se sacuvat session tako da kad pokrenete program mozete izabrat grupu tabova koje ste sacuvali u posebne sesije
- highlight open i close "bracket-a"
- odlicna syntax highlighting (mjesanjem HTML-a, JS-a i PHP-a nemate nikakvih problema, sve oznaci po posebnim pravilima koja se inace mogu prepravljat)
- opcija code snipets ( sacuvate sebi kodove koje cesto upotrebljavate)
- u desnom meniju se nalazi "documentation tab" dokumentacija za PHP sa php.net, tako da ne moram otvarat browser i trazit po google-u ili php.net-u
- u lijevom meniju se nalazi File selector tako da ne moram otvarat prozore i trazit fajlove po kompu
- indentation i "tabovanje"
- mogucnost auto-completion (to sam sad iskljucio jer mi smeta)
- nalazi se u Ubuntu rep. tako da se lako instalira
- u paketu se nalaze alati za C/C++, RUby i jos neke prog. jezike

http://www.kdevelop.org/ < tu sve imate necu ja kacit link do Screenshot-ova :))
[ vatri @ 28.10.2009. 21:46 ] @
Ko radi u Linuxu neka obavezno proba editor APTANA.
Ja sam se dugo cimao oko izbora editora, koji je ok
za sve od CSS do PHP-a.
I sto se Linuxa tice mislim da je APTANA zakon.
Nema je u repoima pa cete morati da je skinete.
[ agvozden @ 28.10.2009. 22:36 ] @
Aptana za osnovu ima Eclipse, cini mi se da je mozda samo prosirenje,a li je kompletna.
Inace je, kao i sam eclipse, radjena u Javi, tako da je multiplatformska.

Meni se licno nije svidjala kada sam instalirao jer mi je ugusila komp (to sam radio na Win32XP sistemu)
[ Man-Wolf @ 29.10.2009. 09:06 ] @
@dakipro

Sto se tice AutoComplete-a, uglavnom ne radi sam, vec moras da pritisnes CTRL+SPACE. Neko je slicno pitanje postavio ovde: http://forums.netbeans.org/topic6341.html :-)

Citat:
dakipro
Kada koristim neku metodu, ne otvara mi se 'help' oko potrebnih parametara koje trebam proslediti funkciji.


Hmm, nisam siguran zasto, ali probaj ovako (pod pretpostavkom da pozivas neku metodu Testiranje() ):

Code:


$referencaKlase->Testiran // CTRL+SPACE -- Nemoj da otkucas celo ime, vec samo deo, posto zna da zabaguje ovde ....



Ovo bi trebalo da ti otvori tab koji prikazuje deklaraciju funkcije. Evo screenshota od mene:


---

P.S. Isto imam SP3, ali svejedno ne verujem da je u tome problem :-)

Pozdrav!

EDIT:

Samo da dodam, ono sto me isto u velikoj meri navuklo na NetBeans jeste i pozamasna lista KeyBoard shortcut-ova, kao npr:

1. CTRL+Shift + Arrow Up/Down -- Klonira selektovanu liniju/linije i ubacuje ih iznad ili ispod iste
2. ALT + Shift + Arrow Left/Right -- Indentuje kod levo/desno
3. CTRL + / -- Komentuje Liniju/Linije

Inace, evo cele liste shortcutova:

http://wiki.netbeans.org/KeymapProfileFor60
http://www.netbeans.org/files/documents/4/2355/shortcuts-6.5.pdf
[ matijalukic @ 04.01.2010. 15:16 ] @
phpDesinger morate ga probati, html kodove skoro da upisuje sam, i deobru saradnju sa promenljivima, i sa php-om
[ Phikret @ 10.03.2010. 14:29 ] @
OK da li može jedan mali rezime?

Kao prvo želim da kažem da ja koristim Dreamweaver CS3 za PHP i da nisam zadovoljan zbog nedostatka Intellisense-a za funkcije koje ja pišem. A najveći nedostatak mi je što nemam debuger pa ne mogu da izdebagujem aplikaciju. Mozda debuger i postoji ali ja nisam dobro video.

Nameravao sam da predjem na Zend studio pa me interesuje da li tu imam ovo sto sam prethodno naveo a falillo mi je u Dreamweaveru? I jos nesto - da li, kada razvijam aplikacije u PHP-u kroz Zend studio, razvijam nad ZEND frameworkom, ili mogu da korisim čisti PHP kod?
[ agvozden @ 10.03.2010. 16:21 ] @
Mislim da je Dreamweaver preskupa stvar za pisanje PHP aplikacija, a ukoliko se kaze da je nenamenski onda je 'glupost' jos veca.
Jeste odlican za sredjivanje html-a i css-a, moze da posluzi za dodavanje php-a u html.

Ukoliko zelis lagan program za editovanje php-a tu postoji gomila stvari: notepad++ i slicni, lagani, brzi, editori.

Ukoliko zelis da pises aplikacije, 'projekte' onda se podrazumeva eclipse, netbeans, zend studio... i slicne, robusnije stvari. Ovde je vec rec o build putanjama, kesiranjima, ukrstenim autocomplete-ima, cvs, svn...

Mislim da je ovo jasnije, uz ne-forsiranje nijednog editora ;)
[ Phikret @ 11.03.2010. 00:35 ] @
@agvozden hvala na odličnom odgovoru. Da li netbeans i ZendStudio imaju debuger?
[ Bojan Kopanja @ 11.03.2010. 00:45 ] @
@Phikret

I Netbeans i ZendStudio imaju debugger, ali ti ja iskreno preporucujem da probas PhpEd, to je IDE koji je meni najvise "legao" i ima stvarno fantastican debugger, meni bar pregledniji od svih ostalih koje sam probao ( kad agvozden nije hteo da favorizuje eto mene izmedju ostalog da se javim sta koristim ).
[ mitke013 @ 13.03.2010. 11:18 ] @
PHPEd . Nema boljeg. Brz, pregledan, radi bukvalno sve i vredi svaku paru.
Obavezno probati!
[ a zo zo @ 23.06.2010. 11:33 ] @
Meni je sasvim super pspad a besplatan je i moze koristiti za mnoge druge prog. jezike. Evo linka za skidanje:

http://www.pspad.com/en/download.php (kliknete na Instaler slicicu ispod i save i to je to)
[ Goran Rakić @ 23.06.2010. 19:55 ] @

Izašao je novi PDT 2.2.0 (zasnovan na Eclipse Helios platformi). Novostii pogledajte ovde.


Meni interesantno:

1) Code assist za parametre - Koliko se sećam Zend Studio 5 je ovo imao





2) Ctrl+Shift+I izračunava označeni izraz u debageru





3) WebKitGTK+ na Linuksu kao kontrola za ugrađeni preglednik umesto Mozille



Da bi ovo radilo ubaciti "-Dorg.eclipse.swt.browser.UseWebKitGTK=true" u eclipse.ini

[ Nikola Poša @ 27.06.2010. 18:52 ] @
Citat:
Goran Rakić1) Code assist za parametre - Koliko se sećam Zend Studio 5 je ovo imao


I NetBeans poseduje istu tu funkcionalnost.
[ Goran Rakić @ 02.07.2010. 01:12 ] @
Našao sam i dodatak za PHPUnit u Eclipse PDT, MakeGood.



[ GMarco24 @ 22.05.2011. 18:38 ] @
A moze li neko meni od NetBeans korisnika da kaze kako da podesim da UTF-8 radi normalno? Ako otvorim fajl sa nasim slovima, lose ih vidi, ako prepravim, lose ih kasnije browser cita...
U stvari ne. On za novi projekat lepo nudi encoding i sl. ali za jedan fajl, koji je negde vec iskucan, snimljen lepo i radi odlicno kada otvorim ne znam kako da promenim

[Ovu poruku je menjao GMarco24 dana 22.05.2011. u 19:50 GMT+1]
[ Miroslav Ćurčić @ 22.05.2011. 20:05 ] @
Nema za pojedinačnu datoteku, samo grupno za projekat.

Da bi izmenio za već postojeći projekat, sa leve strane, desni klik na koren projekta i odabereš 'Properties', i tab 'Sources' imaš UTF8.

Mada, malo je neuobičajna ta potreba da unutar projekta šaraš s encondingom.
[ matijalukic @ 24.08.2011. 17:35 ] @
E-texteditor
Podrzava mnogo toga i mnogo olaksava i skracuje pisanje.

Podseca na Text Mate na mac-u
[ JohnnyNT @ 27.09.2011. 21:10 ] @
Notepad++ , česo i Eclipse.
[ MPesic @ 24.11.2011. 12:44 ] @
Jedno pitanje u vezi NuSphere PhpED.
Ne znam da li ja slucajno pritisnem neko dugme ali cesto mi se desava da dok kucam u njemu on krene da mi brise karakter po karakter ukoliko ispred crtice za kucanje imam vec nesto otkucano. Do sada sam taj problem resavao tako sto iznova pokrenem PhpED, ali je vec pocelo da bude dosta iritirajuce, posto se to cesto desava.
[ Milos911 @ 24.11.2011. 13:05 ] @
Pritisnes insert (iznad delete) :)
[ plus_minus @ 24.11.2011. 13:37 ] @
Notepad++

Mislim da bolji, brži (free) text editor jednostavno ne postoji. Ima pregršt ekstenzija što je jako zanimljivo. Od istih koristim samo jednu. To je File Explorer.
[ Milos911 @ 24.11.2011. 14:21 ] @
Citat:
plus_minus: Notepad++

Mislim da bolji, brži (free) text editor jednostavno ne postoji. Ima pregršt ekstenzija što je jako zanimljivo. Od istih koristim samo jednu. To je File Explorer.
+1.
Imas li mozda neki plugin za prikaz svih funkcija? Ja sam koristio onaj sa zvanicnog sajta, ali on ne radi sa novijim verzijama(moja trenutna je 5.9.5).
[ plus_minus @ 24.11.2011. 14:27 ] @
^^

Ctrl + space hoće da pomogne... bez ikakvih dodataka kad popritreba.

Valjda ovo (koliko se sećam) nije uključeno po defaultu..



Inače, naziva plugina za to, ne trošim ništa osim FileExplorer-a, ne bih znao da ti pomognem.
[ Milos911 @ 24.11.2011. 15:10 ] @
Tek kasnije sam provalio da si napisao da koristis SAMO file explorer... Hvala u svakom slucaju.
Inace treba mi neka da izlista moje funkcije, ne da mi zavrsava one sto vec postoje. Mnogo dobra stvar, ubrzava posao bas mnogo...
[ pajaja @ 01.04.2012. 23:21 ] @
Ako nekoga zanima, od danas do 16. aprila JetBrains daje 30% popusta na PhpStorm.
[ webjunior @ 23.05.2012. 17:10 ] @
Ja bih izdvojio notepad++ za pojedinačne i male poslove. Ima skoro sve što mi treba. A bio bih slobodan da pitam, ima li neko modifikovan xml fajl sa dodatnim (novijim) funkcijama za php?
[ PHPovac @ 08.06.2012. 10:39 ] @
Notepad++ za vecinu projekata, netbeans slabije jer je spor na slabijem harveru (koristim netbook za rad)
[ MarkoBalkan @ 27.07.2013. 13:21 ] @
koristim geany i na windowsima i na linuxu

Geany
[ Orome @ 29.07.2013. 13:22 ] @
koja je besplatna najbolja opcija? posto vidim da se preporucuju varijante koje se placaju. koristim windows.
[ pajaja @ 29.07.2013. 18:50 ] @
Ako ne zelis da platis pogledaj Aptana studio.
[ plus_minus @ 29.07.2013. 19:34 ] @
Kate, geany, np++ kako gde i kako kad.
[ deZio @ 30.12.2013. 11:23 ] @
Sad je i Sublime Text skoro besplatan :D Tačnije ima neograničen trial, što bi se moglo prevesti kao besplatno. Do sada sam koristio Notepad++ al od sada koristim Sublime Text 3. Ima mnogo funkcionalnosti koje su mi ekstra.. Posebno snippeti. Snippet koji sam sam napravio i koji najviše koristim:

Ukucam * + tab i dobijem:
Code (html):
<!doctype html>
<html lang="en">
<head>
     <meta charset="UTF-8">
     <meta name="viewport" content="initial-scale=1">
     <!-- <link rel="icon" href="favicon.ico" type="image/x-icon"> -->
     <title>Document Title</title>
     <meta name="Description" content="Document Description">
     <link rel="stylesheet" type="text/css" href="">
     <script src="http://code.jquery.com/jquery-1.10.1.min.js"></script>
</head>
<body>
     
</body>
</html>


Ili npr. kada je PHP u pitanju, ukucam ifsetnotempty + tab i dobijem:
Code (php):
if( isset( $variable ) && ! empty( $variable ) ){}


pri čemu mi trepere 2 kursora kod obe promenljive $variable tako da samo kucam i menjaju se imena obe promenljive, onda samo tab i kursor se pozicionira unutar {}

ST je ekstra, mnogo bolji od notepad++ baš zbog ovih stvari koje sam naveo.. Jedina prednost N++ koju sam primetio je FTP. Notepad ima mnogo bolji plugin za FTP od ST3.
[ diego82 @ 28.03.2014. 20:51 ] @
Notepad++
[ Duke Nukem @ 21.02.2016. 19:26 ] @
jos jedan glas za
bluefish
[ pisac @ 27.04.2016. 15:18 ] @
Šta je najbolje za linux? Trenutno koristim nano (u konzoli) i kate (u prozorima), ali mi treba više od toga.

Međutim, izbegao bih sva rešenja koja koriste java virtuelnu mašinu.
[ jablan @ 27.04.2016. 15:20 ] @
vim
[ pisac @ 27.04.2016. 15:46 ] @
Vim je previše user-antifriendly, pa ga nisam nikada koristio ozbiljno. A šta ima vim što nema nano?
[ jablan @ 27.04.2016. 16:00 ] @
A šta tebi treba više od nanoa?
[ plus_minus @ 27.04.2016. 16:48 ] @
@pisac

Za php u linuxu ti ništa više osim Geany (GUI) ne treba i isto tako nano, koji ti je već legao za CLI/konzolu.
[ pisac @ 28.04.2016. 08:50 ] @
Citat:
jablan:
A šta tebi treba više od nanoa?


Treba mi za kompletne projekte sa više fajlova, tako da mogu da uradim "replace" imena neke variable ili funkcije i da to bude zamenjeno u svim fajlovima, sem toga bilo bi korisno da mogu klikom na neku funkciju da skočim do koda te funkicije, zatim da mi nudi moguće php komande i parametre tokom kucanja, i slično.
[ dejanet @ 28.04.2016. 10:28 ] @
Meni(nemam pojma php) je legao NetBeans, prilikom intervencije u jednoj legacy php aplikaciji, pre par meseci. Znaci sve sto si naveo, plus debugging.
Jedino sto je java based, znaci JVM, sto ti ne odgovara.
[ Tyler Durden @ 28.04.2016. 10:40 ] @
Još jedan glas za vim.
[ jablan @ 28.04.2016. 10:48 ] @
Neće njemu vim raditi posao pošto očigledno traži IDE, a ne editor. Za zamenu imena klase ili metode u svim fajlovima je potrebna alatka koja parsira i razume kod koji se edituje, daleko iza nivoa bojenja sintakse.

Npr. JetBrains pravi dobre IDE-e. Možda i NetBeans radi posao.
[ plus_minus @ 28.04.2016. 11:57 ] @
Citat:
pisac:
Treba mi za kompletne projekte sa više fajlova, tako da mogu da uradim "replace" imena neke variable ili funkcije i da to bude zamenjeno u svim fajlovima, sem toga bilo bi korisno da mogu klikom na neku funkciju da skočim do koda te funkicije, zatim da mi nudi moguće php komande i parametre tokom kucanja, i slično.


Kao što rekoh, geany koji i jeste IDE, sve to može. Rađen je u GTK, ima minimalan broj dependencies paketa, neverovatno je brz i žilav.
Od bloat-a - nula - za razliku od Kate-a (koji i nije IDE) i kojeg takođe poprilično gotivim, ali `žuta lampa`, za sad, bar meni, nenadmašna.

Ne samo za php, koristim ga za sve.
[ Tyler Durden @ 28.04.2016. 12:51 ] @
Citat:
jablan:
Neće njemu vim raditi posao pošto očigledno traži IDE, a ne editor. Za zamenu imena klase ili metode u svim fajlovima je potrebna alatka koja parsira i razume kod koji se edituje, daleko iza nivoa bojenja sintakse.

Npr. JetBrains pravi dobre IDE-e. Možda i NetBeans radi posao.


Naveo sam vim kao odgovor na orginalno pitanje, ali za ovo konkretno možda može nešto da se uradi sa makroima i :grep npr.
[ nkrgovic @ 28.04.2016. 13:32 ] @
Delimicno offtopic: vim + grep/sed/awk mogu SVE sa textom. :D

Jos bolje, imas ih na SVAKOM racunaru za koji sednes, makar kao remote ssh.

Na zalost, to je ono.... "Unix is the worlds most user friendly OS. It's just picky about it's friends." :D
[ jablan @ 28.04.2016. 14:25 ] @
Citat:
Tyler Durden:
Naveo sam vim kao odgovor na orginalno pitanje, ali za ovo konkretno možda može nešto da se uradi sa makroima i :grep npr.

Pa teško. Zamisli imaš klasu A i u njoj metodu abcd. I hoćeš da preimenuješ tu metodu u efgh. E sad, zamisli da pored toga imaš u projektu još jednu klasu B i u njoj isto metodu abcd, potpuno nevezanu za ovu iz klase A. Alat treba da bude dovoljno inteligentan da preimenuje sva pojavljivanja metode abcd iz klase A ali ne i one iz B. Znači, heavy duty. :)
[ maksvel @ 28.04.2016. 15:07 ] @
Da preimenuje se tema u "U čemu pišete skripte za editore za pisanje skripti"
[ Shadowed @ 06.09.2016. 21:50 ] @
Ne znam da li previse odstupam od teme ali mislim da ce se uklopiti.
Elem, ne radim cesto PHP ali cu morati malo da se bavim istim pa mi treba preporuka za PHP IDE. Mogu i sam videti koji postoje tako da je ono sto mi zapravo treba preporuka sa razlogom zasto bas taj.

Ono sto je neophodno:
-Da ima podrsku za projekte, dakle da ucita vise fajlova odnosno direktorijum
-Syntax highlight
-Debugging
-Da nije Eclipse

Ono sto je pozeljno:
-Da ima "go to definition" (ako sam na pozivu neke funkcije odabirom opcije me vodi do te funkcije, potencijalno u drugom fajlu).
-Da ima "find usages" (pronalazi pozive date funkcije)
-Auto-complete
-Da je besplatan
-Da radi na Windows-u


U sustini, sve to jedan moderan IDE treba imati, ali sam ipak hteo da navedem za svaki slucaj, jer nemam pojma kako stvari stoje sa php-om u poslednje vreme. Nisam skoro radio a i kada jesam bili su obicni editori.

Zahvaljujem unapred
[ dakipro @ 06.09.2016. 22:12 ] @
Kao sto je pomenuto u prvoj poruci, netbeans funkcionise dovoljno dobro za sve spomenuto (iskreno nisam ni trazio alternative skoro, tj jesam ali komercijalne, i nije da ih bas ima)
[ jablan @ 07.09.2016. 08:57 ] @
@Shadowed: ne znam koji je tvoj "matični jezik", ali zahtevi koje si nabrojao nemaju podjednaku važnost u različitim jezicima. :)
[ Shadowed @ 07.09.2016. 11:59 ] @
Radim pretezno u C#-u.
Imacu nekih povremenih intervencija po php-u, nista preterano (inace bih prosledio nekom drugom) i to sto sam pobrojao je uglavnom ono sto mi deluje da bi mi najvise olaksavalo i ubrzavalo posao kad trebam da se snalazim u nekom postojecem kodu.
[ S A J A @ 07.09.2016. 22:32 ] @
Ja koristim PHPStorm. Vrlo sam zadovoljan. Jedino što nije besplatan.
[ Nemanja Avramović @ 11.09.2016. 11:36 ] @
phpStorm koristim već neko vreme, ispunjava sve gore navedene uslove (osim cene) i pruža još dosta opcija (vcs, deployment, generisanje funkcija, docblock-ova, itd), tako da ne znam kako sam ranije radio bez njega :D
[ Shadowed @ 12.09.2016. 11:40 ] @
"Beslpatno" je ipak bila samo pozeljna kategorija :)
Na kraju sam PhpStorm uzeo na probu pa cemo videti. Deluje obecavajuce a i vec imam pozitivna iskustva sa proizvodima JetBrains-a.
[ Miodrag1983 @ 19.01.2017. 11:06 ] @
Aptana Studio.
[ Juliana82 @ 03.09.2023. 22:14 ] @
Ja koristim visual studio code za sve pa cak i za talismane hahaha