[ bukovski @ 10.03.2005. 21:56 ] @
negde gojko rece da ceo es iako ogroman ne zauzima mnogo mesta ! tako nesto !
e sad kad radim backup preko phpmyadmina ( nikad vise iz samog phpbb-a ) vec baza postaje poprilicna 3 mb
ako se ovako nastavi povecavati prekoracicu i limit od 10 mb za bazu a i mnogo mi treba da je sacuvam vremena !a moram non stop jer ovi klinci non-stop napadaju phpbb !
kad idem na export idem uvek na all i full backup ima li neka caka da se smanji fajl za preuzimanje ( znam za gzip )
[ byM4k5 @ 11.03.2005. 12:37 ] @
Nije mi bas najjasnije sta je problem, ali iznecu neka svoja iskustva.

Veci dio baze kod PHPBB otpada na tabele phpbb_wordlist i phpbb_wordmatch (prefiks phpbb_ uslovno jer se to pri instalaciji foruma podesava). One sluze za pretragu foruma. Ako sam dobro shvatio kada odes u u pretragu i ukucas neku rijec, ona se trazi u phpbb_wordlist, uzima se njen id i onda se pomocu tog id-a traze redovi (rows) u tabeli phpbb_wordmatch, koja sadrzi podatke gdje se sve nalazi zadata rijec.

Tebi je baza 3MB i kada ides preko DB Utility-ja + Gzip imas oko 700 kB za download.

Koliko ja znam, ne mozes nikako da smanjis bazu, a da se neki podaci ne ostete.

Rekao si da ti "treba vremena" da je sacuvas. Sigurno je BackUp-jes preko modem-a i treba ti oko 3 minute za to. No problem ce ti mozda nastati kada se baza jos malo poveca (oko 5-6 MB) jer ce ti se desavati da pri kraju donwload-a jednostavno pukne download.

Sta mozes uraditi?

Da malo preprogramiras forum. Da za pretragu ides Query-je tip "SELECT * FROM phpbb_post_text WHERE post_text = '$trazena_rijec' ". Time ces smanjiti potrebu za velicinom bazu, jer nema potrebe za *_wordlist i *_wordmatch, ali se rad foruma usporava, jer svaki put kada pretrazujes, ponovo ucitavas cijelu bazu.
[ Mister Big Time @ 11.03.2005. 12:43 ] @
pa osim gzip-a nema nekog boljeg resenja a da je svima dostupno...
[ bukovski @ 11.03.2005. 13:18 ] @
ma ok sa gzipom
nego mislio sam da tabele kao wordlist koje nisu po meni tako bitne ne cuvam vec samo postove i usere ako moze
napomena zbog problema sa phpbb nikako neradi backup preko njega nego direktno idem preko phpmyadmina i cuvam bazu ! pa mogu da biram sta da pamtim !
hvala na sugestijama
[ byM4k5 @ 11.03.2005. 13:30 ] @
Kakvih problema?
[ bukovski @ 11.03.2005. 13:50 ] @
pa nece da uradi backup napravi samo fajl od 20 kb i to je to !
pricao sam o tome ovde na forumu sa saletom koji mi je pomogao da ga odradim preko phpmy admina ! pogledaj moje starije teme !
pozdrav