[ doomed @ 13.03.2005. 00:37 ] @
Kako rešiti sledeći problem : Na XP mašini je instaliran MS SQLServer 2000. Na XP-u je su instalirane tastature serbian latin i serbian cyrlic. Međutim, naša slova se ne upisuju tabele već ih sam prepravlja u engleski alfabet. Pričam za srpsku latinicu. Baza je već dignuta i u upotrebi je - kako mogu da je "prepodesim" da lepo prima naša slova? Pretpostavljam da je nešto u pitanju sa podešavanjima karakter seta ali ne ynam kako sada da promeni sve to...ne bih da rušim bazu pa da je ponovo kreiram.

Pitanje 2: kako najjednostavnije da uradim export baze ali slično kao kod Oracle-a. Dakle sve u jedan fajl pa se lepo posle samo uvuče
[ jablan @ 14.03.2005. 07:47 ] @
Citat:
doomed: Međutim, naša slova se ne upisuju tabele već ih sam prepravlja u engleski alfabet.

Čime upisuješ stringove? Nigde nisi pomenuo šta ti je klijent.

U SQL serveru imaš "N-" tipove podatka: NVARCHAR, NTEXT itd, koji služe za pamćenje unikod stringova, probaj da promeniš tipove polja sa kojima radiš u njih, ako greška nije na klijentskoj strani (a ja pretpostavljam da jeste).
Citat:
Pitanje 2: kako najjednostavnije da uradim export baze ali slično kao kod Oracle-a. Dakle sve u jedan fajl pa se lepo posle samo uvuče

Imaš backup/restore i attach/detach. Bazu možeš da skriptuješ, ali bojim se bez podataka, samo strukturu.

Pogledaj help.
[ Deep|Blue @ 14.03.2005. 10:47 ] @
MS SQL pravi skript samo za strukturu,
poguglaj malo i naci ces razne programcice koje prave i skriptove za podatke


a za slovca proveri i kolaciju nad problematicnim poljima
[ doomed @ 14.03.2005. 12:31 ] @
Hm, Klijentska strana je radjena u Borland C++Builderu. I tu se lepo vide nasa slova. Naime korisntim DBGrid kontrolu.
Medjutim isto se javlja kada pokrenem Enterprise manager i direktno unosim podatke u tabelu. Znaci cim "komitujem" o'ma mi prepravi nasa slova u engleski alfabet Š u s i tako dalje. Mislim znam kako bi moglo da se prevazidje problem ali tada bi trebalo da ubijem bazu i da napravim novu bazu koja ce da koristi SQL_Latin1_...... .
Mogu li vec postojecu bazu nekako da promenim u SQL Latin1.... ne bih da zongliram sa "exportima"
[ Deep|Blue @ 15.03.2005. 12:14 ] @
procesljaj malo sql forum
cini mi se da je negde postovan kod za vb koji menja kolaciju cele baze (negde letos)
[ doomed @ 16.03.2005. 21:11 ] @
nasao sam odgovor na moje pitanje ali u sql server dokumentaciji ( ko jos cita dokumentaciju :( )...sve se radi kroz alter table odnosno alter database.......

hvala momci