[ zvjezdana @ 14.03.2005. 08:49 ] @
trebam da napravim program "igricu" tako da masina sama uci....
na primjer trika.... X & O.... i slicno ....
imate li kakvih idea....
[ masetrt @ 14.03.2005. 09:39 ] @
Pitanje da li zelis da masina nauci da igra ili da napravis algoritam koji ce da nalazi najbolji potez. U prvom slucaju treba ti poznavanje neuronskih mreza a u drugom mini-max algoritam. Sve imas na netu samo treba da naucis
[ zvjezdana @ 14.03.2005. 11:09 ] @
nije bitno fakticki je dovoljno da opisem kako se moze uraditi, nemoram programirati, mada bi bilo lijepo i nesto pokazati.... imas li mozda nekilh linkova.... bilo sta.... ne znam gdje bih pocela....da nadem primjer na netu samo da ga mogu objasniti je uredu... i bitno je da je JAVA..... u svakom slucaju hvala....
[ filmil @ 14.03.2005. 12:11 ] @
Ključna reč: reinforcement learning.

Ideja je da se napravi program koji ume da poštuje pravila i da zna  kada je igra gotova i ko je pobedio. Zatim se program pusti da igra partije (recimo sam sa sobom) i da beleži koja partija se kako završila. Na osnovu toga se pravi stablo odlučivanja.

Pošto je stablo veliko za bilo koju pažnje vrednu igru, moraćeš da smisliš način da „znanje“ koje je program pokupio igrajući sam sa sobom smestiš na (relativno) mali prostor. Neuronske mreže nisu nužno jedini način na koji to može da se uradi.

f
[ toroman @ 30.03.2005. 23:24 ] @
Neuronske mreze su zakon za ovakve probleme.
Jednostavno, nm i nije najpametnije rijesenje ali svakako
jeste najzanimljivije :) bar meni ...

Steta, ne razumijem se bas najbolje, ali znam da ima dobra knjiga na srpskom u kojoj je ova tema dobro raznadjena. Pa ko voli, nek izvoli :)

Btw, posto me ovo interesuje malo vise od "pukih" programcica, da li neko ima neki dobar link prema nekakvom online materijalu koji se bavi ovim neuronskim mrezama?

Pozdrav! SCG-Spanija 0 - 0 , opa pogodjen rezultat, idem po 100 KM u kladionicu :) yupiii