[ random @ 04.06.2002. 14:48 ] @
Predlog

Sećate se da je bilo neke priče o tome kako bi se implementiralo pisanje i prikaz matematičkog teksta na ovom forumu. Pa je jedna od ideja bila da se uvede [math] tag u kome bi bili izrazi u TeX notaciji, koji bi se sa strane servera prevodili u PNG slike i prikazivali u okviru poruka.

Sada imam ideju za koju mislim da je bolja. Naime već godinu i po dana postoji standard za pisanje matematike na web stranama, odobren od strane W3C konzorcijuma, znači zaista standard, pod imenom MathML.

Daklem moj predlog je da se matematika na forumu prikazuje korišćenjem MathML jezika.

Problemi:

1) Trenutno samo Netscape 7 Preview Release (i novije verzije) i Mozilla 0.9.9 (i novije verzije) imaju ugrađenu podršku za MathML. Informacije o ovome imate na

http://www.mozilla.org/projects/mathml/

Rešenje je da se uredi tako da se korisnicima novog Netskejpa ili Mozille matematika prikazuje kao MathML, a korisnicima drugih browsera prikazuje TeX notacija. Kada drugi browseri (Opera, IE, Konqueror) počnu da podržavaju MathML, skript se lako da prepraviti.

2) MathML je malo nezgodan za pisanje.

Rešenje: srećom postoji zgodna stvarčica po imenu itex2MML koja može da vrši konverziju iz TeX notacije u MathML. Ovo je usput i konzistentno sa tačkom 1).

Dakle za korisnika bi to izgledalo ovako: pišete običnu TeX notaciju u okviru [math] tagova pri pisanju poruke, a pri prikazu se vrši konverzija u MathML. Kako to može da izgleda u praksi možete da isprobate ovde:

http://pear.math.pitt.edu/mathzilla/itex2mmlFrag.html

i Zaključak...

Eto, dao sam predlog, sa već gotovim rešenjem, koje je pritom relativno lako za implementirati u postojeći forum. Nije savršeno ali je dosta dobro, i ima dobru osnovu za budućnost, kako se MathML bude prihvatao kao standard.

Komentari, primedbe, sugestije, predlozi?
[ random @ 04.06.2002. 15:06 ] @
Update:

Što se stavke 2) tiče, čitanje MathML-a u drugim browserima se može omogućiti korišćenjem odgovarajućeg stylesheeta, a za IE čak postoji i odgovarajući plug-in (MathPlayer).

A upravo sam se setio i potencijalnog problema 3:

3) Forum (ili barem poruka.php) bi trebalo da se prevede iz HTML-a u XHTML. Ovo i nije neki problem, čini mi se.
[ StratOS @ 04.06.2002. 17:03 ] @
I'm 4 that of course ...
Kad bi to barem išlo ....
[ tOwk @ 04.06.2002. 19:13 ] @
Da, predlog je na mestu, mada bi bilo lepo da se napravi i mogućnost izbora podešavanja koje želimo, i tu bih dodao još (pored MathML, i TeX u PNG) tekstualni TeX zapis (on uglavnom takođe dobro funkcioniše). Ta mogućnost izbora bi se pravila u profilu i nosila bi se u ,,kolačiću'' (da se smanji opterećenje servera). Prema tome bismo mogli imati 4 podešavanja: Auto (randomov predlog), MathML, PNG i TeX.

Dalje, ističem da se MathML nalazi u Mozilli još od davnih vremena, ali nije bio uključen u standardnu binarnu distribuciju, već je trebalo izabrati binarnu distribuciju sa uključenom MathML podrškom. Ako pogledamo http://www.mozilla.org/releases/old-releases.html videćemo da se ta podrška javila još u 0.7, mada meni se čini da se kompajliranjem iz sourca to moglo uraditi bar u M18 (milestone 18).

Jedno je sigurno, a to je da je ta podrška već dovoljno unapređena da je oni nude i u standardnoj binarnoj distribuciji, pa je sigurno već vreme da se to iskoristi.

Naravno, Mozilla MathML renderer koristi TeX fontove, tako da će izlaz ipak biti dosta sličan onome što se može dobiti klasičnim TeX pristupom. Naravno, najveća prednost je veća brzina učitavanja, i bolja integracija sa (X)HTML-om.

Što se tiče konverzije ovih stranica, nisam siguran da će to biti tako jednostavno, pošto će mnogi trenutno korišćeni tagovi biti neispravno uneti, a to sigurno i u samim porukama (da li se automatski zatvaraju svi b, i, i slični tagovi; sumnjam).


U svakom slučaju, ja sam za predlog, i staviću i svoje, inače neadekvatne, sposobnosti, na uslugu što se toga tiče. Rado ću poraditi na tome za potrebe ovog foruma, ali i moje lične (nešto slično mi i treba, trenutno imam za slike pomoću savršeno sporog ghostscripta, pa pošto je on preveliko opterećenje, izgleda je MathML---koji ne poznajem dovoljno---najbolje rešenje).

Toliko.neprakti�ni u velikom br
[ nervozna @ 05.06.2002. 00:38 ] @
Ja sam za,naravno,s tim sto bi neko od moderatora trebao da otvori temu u kojoj ce detaljno objasniti pisanje poruke na ovom forumu,u tom novom izdanju.Mozda ce mi sad neko reci da korisnici sami nauce kako da se snadju u novom pisanju,ali ipak mislim da zbog nekog kvaliteta i to treba da stoji,i to kao TOP tema.
Ja jos uvek ne vladam time(ovde mislim na komplikovanije zapise),nemam vremena,pa ne bi bilo lose da u svakom trenutku bas ovde pronadjem upute.Nadam se da ste razumeli sta sam htela da kazem.
poz
[ random @ 05.06.2002. 01:31 ] @
Pa notacija neće biti ništa novo, već standardan TeX zapis. Biće i kratko objašnjenje za one sa jeftinijim ulaznicama, to je bar najmanji problem.

[Ovu poruku je menjao random dana 10.06.2002 u 02:23 AM GMT]
[ tOwk @ 09.06.2002. 02:10 ] @
Još jedan dodatak:

Pošto je problem sa prevođenjem TeX formula pomoću samog TeX-a u brzini (ili ,,sporosti''), rešenja koja se prva javljaju (osim MathML-a, koji je naravno na prvom mestu, ali koji ne funkcioniše za sve) uključuju smanjivanje broja koraka pri prevođenju formule iz TeX zapisa u PNG sliku.

Prvi korak je direktno prevođenje DVI fajla u PNG---kako je DVI format veoma jednostavan, a za PNG imamo libpng, lako je napisati program koji će to da uradi za nas. Čak, nije potrebno ni toliko da se trudimo pošto sam pronašao dvi2bitmap na CTANu koji to obavlja za nas. Podržava ,,alpha'' transparentnost (da se lepo prikaže na pozadini bilo koje boje), ali mu je antialiasing loš. Lako ga je izmeniti da se dobiju nešto bolji rezultati (koje eog i xv prikazuju odlično, ali Mozilla na Windowsu i ne baš), ali to još treba srediti. Na ovaj način se dobija prevođenje koje je mnogo brže od dvips+gs kombinacije.

Sledeći očigledan korak je direktno prevođenje TeX formula u slike i MathML. Za MathML je random već dao ime programa, ali za slike mi nije poznato (neki PNGTEX ili tako nešto) da išta postoji. E sad, ukoliko ovo ne postoji, mora se napraviti. Problem sa zaobilaženjem TeX je što onda nećemo zaista moći da prevodimo sve matematičke izraze iz TeX-a (zbog raznih mathchardef-ova i definicija znakova), pa je i ovo rešenje problemski orijentisano i suviše ograničeno u odnosu na sam TeX i MathML (uostalom, zbog te svoje slobode je i TeX za ovih preko 20 godina postojanja doživeo slavu i uspeh).

Ako neko zna za neki program pomenute vrste (direktno TeX source=>PNG), neka ga objavi ovde, pošto bi onda imalo smisla to staviti na server (zasad ni varijanta dvi2bitmap nije spora, ali rešenje ne izgleda još uvek previše lepo).

Ovde sam ponudio nekoliko dodatnih rešenja za prevod formula u slike (pošto prevod u MathML smatram manje-više rešenim). Ja već pravim tokenizer za TeX kod uz interpretaciju catcode-a, ali još nisam odlučio kako da baratam sa definicijama---da li ih ugraditi u program, ili učitavati TeX makro pakete što može biti previše sporo sa nekim paketima. Dalje, javlja se i problem upotrebe raznih stilskih elemenata u TeX-u (vertikalni i horizontalni razmaci, poravnavanja) koja nisu direktno vezana za značenje formule, ali joj povećavaju čitljivost.

Svako ko ima neke sugestije neka piše ovde.

Toliko. slučaju isti broj članova za
[ random @ 09.06.2002. 15:59 ] @
Pre ovoga svega, prvo treba ostvariti prelazak barem dela foruma na XHTML. Posle toga, može se implementirati MathML, a TeX2PNG varijantu ćemo na kraju (možda se pokaže da je MathML dovoljno dobro rešenje).
[ anon315 @ 18.06.2002. 15:26 ] @
Konacno, sta se desava sa ovom dobrom idejom ? Da li je samo ostala ideja ili es team radi na tome ?

poz.
[ Gojko Vujovic @ 18.06.2002. 18:31 ] @
Radimo na prelasku na XHTML ali to malo traje jer je haos ovde u forum scriptama, prilicno los kod imamo trenutno jer browseri sve zivo renderuju pa to nije nikada ni predstavljalo problem :)