[ vbr666 @ 17.03.2005. 15:41 ] @
imam problem s izolacijom. tj. prvi problem je što mi zidna utičnica nema treći kontakt za zeleno-žutu žicu, dakle uzemljenje. kad dotaknem jednom rukom kućište kompjutera a drugom radijator osjetim kako poteče struja. nije neka jaka struja ali osjeti se. ta mi je struja spalila jedan potenciometar koji je imao metalno kućište, a ja sam ga prišerafio na kućište kompjutera dok još nisam znao da je na naponu pa mi je pregorio. provjerio sam mjernim instrumentom i vidi se da ima neka mala, izmjenična razlika potencijala između kućišta i radijatora s peakom od otprilike 5-6 V mislim. otvorio sam napajanje i nije mi se činilo da bilo koji dio dodiruje kućište napajanja. Uglavnom testirao sam napajanje tako što sam ga izolirao od ostatka kućišta tj izvadio sam ga i stavio na krevet i dodirnuo radijator i opet je potekla struja. dakle kućište napajanja je na naponu. mogu li u zidnoj utičnici razdvojiti neutralnu žicu (nulu) u 2 žice tako da mogu ovu 2. žicu spojiti na kontakt za uzemljenje na utičnici? mogu li nekako provjeriti koji element u napajanju dodiruje kućište i tako ga stavlja na napon? svaki savjet dobrodošao.
[ sasa022 @ 17.03.2005. 19:45 ] @
Sredi instalaciju jer mozes da nastradas.Ako se ne razumes u to zovi majstora jer 220V nije zafrkancija.
Inace zica za uzemljenje je povezana i na oklop napajanja,a samo napajanje je zasrafljeno na kuciste.
[ JOJO847 @ 18.03.2005. 05:13 ] @
vidi ove teme
http://www.elitesecurity.org/tema/26402/0#186730
http://www.elitesecurity.org/tema/59352/0#378986
i moj ti je savjet da zoveš električara da sredi instalaciju.
[ Black_eyed @ 18.03.2005. 10:56 ] @
Ako sam te razumeo da ti jednom rukom dodirujes kuciste a drugom radijator ???

Zajebi to ispitivanje sa rukama !!! Covece, pravis strujni krug kroz srce, to je vrlo, VRLO OPASNO. Ne daj boze da ti probije napajanje 220 na oklop.... game over.

Znaci jedna ruka u dzep a drugom ...

Elem, da se vratimo tehnici. Jel zivis u kuci ili u stanu ? U gradovima se zastitno uzemljenje moze izvesti tzv. "nulovanjem" ali to zahteva da se u trafo-stanici neke stvari izvedu na odredjeni nacin. Tu je onda moguca ova varijanta koju si ti spomijao, da na nulu spojis i zemlju. Vrlo verovatno da to nije tako, jer inace ne bi ni znao da nemas uzemljenja, tj sve uticnice bi imale normalnu zuto-zelenu zicu a gde se to u instalaciji spaja....nije ni bitno.

Varijanta kuca (tj. stan) sa uzemljenjem. Imas u kuci negde uticnicu sa uzemljenjem ali u tvojoj sobi nemas. ZABORAVI spajanje nule i uzemljenja u uticnici, moze to takav show da ti napravi da je najbolje da zaboravis na tu opciju. Pronadji najblizu uticnicu sa uzemljenjem (sve je jedno koja je uticnica u kuci, bitno je da ima uzemljenje, tj. ne mora biti uticnica moze biti i razvodna kutija, sta ti je blize) i ustemaj zicu u zid do tvoje uticnice. Posao, gips, gletovanje....jebiga ne moze drugacije. Proveri sa nekim ko to zna, da li je izvedeno uzemljenj kuce, ukopavaju se poncikovane trake oko kuce i zabijaju se uzemljivaci (metlne cevi). Onaj ko je gradio kucu toga se sigurno seca.

Varijanta kuce bez ikakvog uzemljenja je prilicno neverovatna tako da je necu ni razmatrati.

Pored ovog svega, uzemljenje ce da te spase od strujnog udara koji bi dosao oklopa kucista ali ne resava problem da je tebi kuciste pod naponom . Znaci, mora se otvarati napajanje...

[ pctel @ 18.03.2005. 11:39 ] @
To sto je kuciste pod naponom ako nema uzemljenja je uobicajena i normalna pojava, znaci nemoj popravljati ispravno napajanje, popravi neispravne instalacije.
[ vbr666 @ 18.03.2005. 14:05 ] @
prvo odgovor na prvi post:
ma gle znam da je zica za uzemljenje povezana na oklop napajanja ali sam rekao da na utičnici u zidu nemam 3 žice spojene na 3 kontakta (faza, nula, uzemljenje) nego 2 žice (faza, nula) na 2 kontakta. zanimalo me da li mogu ovu nulu razdvojit na 2 žice i onda spojit 1 žicu na nulu (gdje je već i spojena) a ovu drugu žicu na kontakt uzemljenja u utičnici? Razumiješ, nemam uzemljenje u utičnici a ne na kompjuteru. ne znam kad sam mjerio napon između oklopa i radijatora nije bio 220 nego 6-7 V. oklop samog napajanja mi je na naponu, a onda pošto je oklop napajanja zašarafljen na oklop kompjutera je i taj oklop na naponu, ali izvor je samo napajanje. rekoh da sam ga rastavio i nisam vidio ni jedan labavi kontakt koji dodiruje oklop i može biti izvor tog napona pa mi nije jasno otkud dolazi.

2:
živim u kući. postoji uzemljenje ali ne u mojoj utičnici. slučajno sam otkrio da mi je kućište na naponu kad sam ga dotaknuo, a 2. rukom slučajno dodirnuo radijator. kolki napon mora biti (tj struja) da spali potenciometar od par kilooma? jer spalilo ga je.

3:riješit ću problem s uemljenjem te utičnice samo mi nije jasno jedno. mislio sam da je vod nula uzemljen, a to bi onda značilo i da su sva uzemljenja na tom vodu od nule. Koji je drugi način da se izvodi nulovanje? kolko ja znam stvar je u tome da se koristi zemlja kao povratni vod do elektrane i tako se uštedi brdo žice. kak se onda drukčije to može izvesti?
[ carbYYY @ 19.03.2005. 20:56 ] @
1. NULOVANJE je sistem zastite kada se svi metalni delovi u jednoj zgradi povezuju na nulu!!! VAZNA napomena ovaj sistem je dozvoljen samo u industriji i NIKADA se ne koristi u kucnim instalacijama! Ako ti neki "majstor" kaze da to moze lupeta! Takav sistem nema dovoljan stepen zastite u kucnim instalacijama! Ovde mislim i na stanove u zgradama. Jedini dozvoljen sistem uzemljenja je povezivanje svih metalnih delova u kuci (stanu) na isti vod i njegovo sprovodjenje u zemlju!

Resenje za tvoj problem: ako ti u kuci (stanu) vec postoji uzemljenje nadji uticnicu koja u sebi ima zicu za uzemljenje i iz nje mozes da povuces do svojeg utikaca! Nemoras da stemujes moze to da uadis i sa nekim starim produznim kablom!

Ako u kuci nemas uradjeno uzemljnje onda ti nema druge nego pozoves majstora pa nova instalacija i pocetka!!!

Sve u svemu ja ti ne bi preporucio da mnogo petljas sam vec nadji nekog strucnog jer sa 220V se ne treba igrati!

[ Black_eyed @ 21.03.2005. 10:51 ] @
Citat:
carbYYY: 1. NULOVANJE je sistem zastite kada se svi metalni delovi u jednoj zgradi povezuju na nulu!!! VAZNA napomena ovaj sistem je dozvoljen samo u industriji i NIKADA se ne koristi u kucnim instalacijama! Ako ti neki "majstor" kaze da to moze lupeta! Takav sistem nema dovoljan stepen zastite u kucnim instalacijama! Ovde mislim i na stanove u zgradama. Jedini dozvoljen sistem uzemljenja je povezivanje svih metalnih delova u kuci (stanu) na isti vod i njegovo sprovodjenje u zemlju!


OK, povezu se na nulu a sta radis sa nulom u trafo-stanici? Uzemnuje se ! uzemljenje iz uticnica se isto poveze na nulu i sve se lepo uzemni na sekundarnoj strani trafoa. KORISTI SE u zgradama za kolektivno stanovanje a ne samo u idustriji. Ne koristi se u kucama.

Mislio sam da sam bio dovoljno jasan, NIKAKVO povezivanje nule i uzemljenja u uticnici ne dolazi u obzir.

Moguce je izbeci stemovanje (mozda je bolje reci ukopavanje u malter, jer neces ici u cigle ili blokove, dovoljno je da se ne vidi, nije bitna dubina). Uzmi plasticne kanalice koje se lako stavljaju na zidove, elegatno resenje, mozes jos neki kabel da tuda da vodis.

Kolika je struja bila, pa vidi koliko je vati bio potencijometar, napon znas, pa ces dobiti kolika je minimalno struja bila koja ga je spalila.

Ti si rekao da si osetio tu struju kroz ruke, covek pocinje da oseca tek oko 50-60v naizmenicnog napona, 6-7v se ne moze ni osetiti. To nije normalna situacija. Ako mozes probaj neko drugo napajanje pa vidi sta ti ono daje.
[ pctel @ 21.03.2005. 11:15 ] @
Povezivanje mase uredjaja na nulu u 99.9% slucajeva funkcionise bez problema, ali ostaje nam onih 0.1% slucajeva gde je to visestruko opasnije od postojece situacije. Jedan od primera je da se iz bilo kojih razloga prekine nula (vetar, zemljotres, bombardovanje, popravke na mrezi, komsija kopa bunar, busis rupu za sliku, crkne grejac na bojleru, pregori napajanje u racunaru...), masa uredjaja ostaje na potencijalu faze, a po marfijevom zakonu neko ce bas tad da se uhvati za kuciste i da pogine zato sto je tebi bilo zao da das 10 EUR-a elektricaru da popravi instalaciju, ili kao sto neko gore rece, 5 EUR-a za produzni kabl do uticnice sa uzemljenjem.
[ Black_eyed @ 21.03.2005. 12:10 ] @
Da, to su takve situacije i nisam hteo da govorim o procentima uspesnosti takve operacije da neko ne bi pomislio: "99%, hej pa to i nije tako lose, nece se valjda kod mene nesto desiti..."

Resi to i nemoj da te boli glava kasnije...
[ pctel @ 21.03.2005. 17:43 ] @
Citat:
Black_eyed: nisam hteo da govorim o procentima uspesnosti takve operacije da neko ne bi pomislio: "99%, hej pa to i nije tako lose...

ja sam namerno naveo, da neko nebi povezao, konstatovao da radi i pomislio "sta znaju ovi sa ES-a, nemaju pojma da moze i ovako"
[ smfilip @ 21.03.2005. 17:59 ] @
ma i meni se to desava,ali samo zimi...(majke mi),ne znam zašto, ali me stalno "pecne" kad dohvatim do kucista :)
[ vbr666 @ 21.03.2005. 21:19 ] @
a ne znam. vjerujem da se 6-7 V ne može osjetiti, ali 2 su činjenice: 1. osjeti se protok struje kroz tijelo kao peckanje kad se dodirne kućište i radijator 2) spojio sam pozitivnu pipaljku instrumenta na kučišta, a pipaljku mase na nulu u utičnici pa sam dobio taj napon