[ Milos Stojanovic @ 21.03.2005. 14:44 ] @
Ovde će biti reči o hardveru potrebnom za povezivanje računara u ethernet mreže (kablovske mreže standarda IEEE 802.3).

Kablovi
Postoji više tipova kablova koji se koriste kod povezivanja dva mrežna uređaja (bilo mrežnih kartica, hubova, switcheva, routera, itd). Kod standardnih mreža se najčešće koriste kablovi tipa UTP - Unshielded Twisted Pair za indoor iliti zatvorene instalacije, kao i STP - Shielded Twisted Pair za outdoor iliti spoljne instalacije izložene vremenskom uticaju (kiša, temperaturne promene, direkna izloženost suncu, ne prijaju običnim UTP kablovima). Oni se razlikuju samo po zaštitnoj "košuljici" oko provodnih parica, inače sami vodovi su istog tipa i istog broja (4 para žica, iliti 4 parice). Postoje i neke varijacije kablova kao na primer SFTP (Shielded Foil Twisted Pair) i ScTP (Screened Twisted Pair) i još sigurno par drugih naziva, ali generalno se, po zaštiti, podela svodi na ona dva tipa.

Postoji još i podela po kvalitetu samih vodova, tj. njihove provodne moći. Evo tabele kategorija:
Code:
Kategorija      Maksimalni protok
CAT 1            Do 1 Mbps (1 MHz)
CAT 2            4 Mbps
CAT 3            16 Mbps
CAT 4            20 Mbps
CAT 5            100 Mbps
CAT 5E           1000 Mbps
CAT 6            Do 400 MHz
CAT 6E           Do  625 MHz
CAT 7            600-700 MHz (1.2 GHz u paru)


CAT 5E je ujedno i najzastupljeniji tip kabla danas.


Maksimalna dužina samih kablova je vrlo diskutabilna i zavisi od kvaliteta kablova, ali neko generalno pravilo je da kabl između dva uređanja treba da bude do 100m dužine (znači od računara do računara, ili od računara do switcha, i slično).

Konektori na mrežnim kablovima kod 802.33 ethernet mreža su najčešće tipa RJ-45, to su oni četvrtasti konektori nalik onima za telefon (RJ-11) samo malčice širi. Konektori se na kabl kače specijalnim klještama za krimpovanje (konektor se "krimpuje" na kabl) i jednom kada se nakače nemoguće ih je skinuti (osim sečenjem konektora), zato - pažljivo ;)

Od izbora redosleda žica pri krimpovanju zavisi koji ćete tip kabla dobiti. Postoje dva tipa: straight-through i crossover.
Straight kablovi se koriste kod spajanja računara sa switchem, routerom i slično, dok se crossover kablovi koriste kod direktnog spajanja dva računara.

[Ovu poruku je menjao trooper dana 05.05.2006. u 15:16 GMT+1]
[ Milos Stojanovic @ 21.03.2005. 15:07 ] @
Kod krimpovanja kablova, potrebna su vam


krimp klješta


2 RJ45 konektora

i željena dužina UTP/STP kabla.

Sa svake strane UTP kabla treba skinuti izolaciju (spoljnu! a ne izolaciju samih žica-parica) na nekih 3-4cm dužine. Nakon toga treba pažljivo poravnati sve žice koje se nalaze unutar kabla u tačno određeni redosled (vidi sledeću poruku), poravnati ih odsecanjem viška žice i onda tako pripremljen kraj kabla gurnuti u prazan RJ45 konektor skroz do kraja konektora (ovo je vrlo bitno da bi se ostvario kontakt konektora sa svim žicama) i onda takav kompletan konektor ubaciti u klješta i snažno stegnuti klješta dok se ne čuje "klik" ;), to je znak da je sve na svom mestu (nemojte ovo snažno da shvatite krajnje bukvalno, ipak su RJ45 konektori od plastike :)


Kada ovaj postupak ponovite i za drugi kraj kabla, trebalo bi da dobijete nešto ovako:


[Ovu poruku je menjao trooper dana 17.06.2005. u 18:40 GMT+1]
[ Milos Stojanovic @ 21.03.2005. 15:17 ] @
Kako je već rečeno, zavisno od toga kakav kabl pravite bitan je raspored žica u samom konektoru, evo nekih ilustracija krajeva kabla, obratite pažnju na konvenciju označavanja bojama, svaki kabl bi trebalo da ima iste boje


Za 10Base-T/100Base-T kablove:


Citat:
Broker:
Ako sami pravite kablove ili zelite da proverite one koje imate potrebno je da znate raspored vodova na konktorima. Evo ga islustrovan

standardan kabal


ukrsteni kabal



Raspored se gleda tako sto uzmete konektor, okrenete kraj u koji ulazi kabal prema sebi (to jest, kraj koji se ubada u uticnicu od sebe) a ka gore okrenete ravan deo konektora koji nema polugicu za zabravljivanje u uticnicu. Vodovi se slazu sa leve strane na desno.



Citat:
Milan Andjelkovic:
Ili isto to, samo možda malo jednostavnije prikazano:



Straight kabl = T568B - T568B
Crossover kabl = T658A - T568B



Citat:
Gojko Vujovic:
Ili isto to samo jasnije normalnim ljudima:





Za 1000Base-T kablove:

(Crossover)


dakle isto kao i za prethodne stim što se koriste sve 4 parice (dakle i plava i braon koje kod prethodnih nisu bile bitne)


[Ovu poruku je menjao trooper dana 05.05.2006. u 14:54 GMT+1]
[ Beltrammi @ 11.11.2005. 21:52 ] @
pozdrav kablovci, par pitanja:

zahvaljujuci vasim uputstvima napravio sam nekoliko kablova i sa zadovoljstvom video da rade.

Ipak sa jednim je bilo problema i naknadno sam video da nisu dve zice i to narandzaste usle do kraja pa sam naravno ponovio postupa i izgubio jedan konektor. Pitanje:

Ima li neko masinche da se proba da li je kabel OK posto ga krimpujemo i koje su ocekivane cene UTP kablova i RJ-45 konektora u Srbiji ?

Pored toga, kad sam trazio konektor na moje cudjenje s obzirom da sam trazio rj-45 covek mi je objasnio da ima nekoliko tipova kablova i rekao mi da uzmem rigid tj, onaj gde je jedna zica jedna zica a ne kao kod naponskih gde je vise tankih zicica umotano u jednu !

Naknadnom inspekcijom kabla video sam ovo da pise na njemu: CAT 5.E, dakle 1Gb/s !
[ Marcony @ 11.11.2005. 22:35 ] @
Imas da kupis kabl tester. To ti je najjednostavniji uredjaj koji samo testira da li su zice ispravno povezane.
Imas naravno i uredjaje koji testiraju kvalitet kabla, veze...ali to vec kosta dosta $$$

http://images.google.com/image...lr=&q=network+cable+tester

Mislim da bas ovaj ima da se kupi kod nas
http://www.extras4u.com/pictur...bletester/cabletester_pic1.JPG

[Ovu poruku je menjao Marcony dana 11.11.2005. u 23:40 GMT+1]
[ Milan Andjelkovic @ 11.11.2005. 22:44 ] @
Različiti testeri su mi se u više navrata (makar dva se sećam) pokazali kao nepouzdani. Hoću da kažem da se ne treba u potpunosti oslanjati na njih.
[ Beltrammi @ 11.11.2005. 22:57 ] @
http://www.southwest.com.au/~jfuller/rj45/rj45.htm ko hoce moze ga i sam napraviti.

Kakve su cene u Srbiji ?
[ 3D-Elite @ 27.04.2006. 15:06 ] @
A jel zna neko koja je izdrzljivost tih kablova?!?!?
Koliko mogu da "vise" po banderama,promena temperature i svi spoljni uslovi?!?!?
[ Milan Andjelkovic @ 27.04.2006. 18:08 ] @
Nisi čitao pažljivo - u prvoj poruci u ovoj temi trooper kaže:
Citat:
trooper:
...kao i STP - Shielded Twisted Pair za outdoor iliti spoljne instalacije izložene vremenskom uticaju (kiša, temperaturne promene, direkna izloženost suncu, ne prijaju običnim UTP kablovima). Oni se razlikuju samo po zaštitnoj "košuljici" oko provodnih parica, inače sami vodovi su istog tipa i istog broja (4 para žica, iliti 4 parice). Postoje i neke varijacije kablova kao na primer SFTP (Shielded Foil Twisted Pair) i ScTP (Screened Twisted Pair) i još sigurno par drugih naziva, ali generalno se, po zaštiti, podela svodi na ona dva tipa.

Konkretni podaci se ne mogu dati u generalnom kontekstu, naravno. Različiti kablovi imaju različit nivo tolerancije na različite uslove.
[ Ivic@ @ 27.05.2006. 13:52 ] @
Interesuje me da li se krimpovanje kablova za 1000Mb mrezu razlikuje od 100Mb. U firmi imam odradjeno kompletno kabliranje(kanalice, uticnice, patch panel-i, CAT5e kablovi).U mrezi imam 2 servera + 18 radnih stanica. Trebao bih da zamenim 100Mbit-ne mrezne adaptere 1000Mbit-nim i 100Mbit-ni switch sa 24-portnim full Gigabitnim switch-om. Da li mogu u potpunosti da iskoristim postojecu infrastrukturu?
[ Milos Stojanovic @ 27.05.2006. 14:24 ] @
pogledaj 1000Base-T kablove, par poruka iznad
[ kakaljin @ 22.06.2006. 17:53 ] @
Zdravo, hocu da postavim dvije rj45 uticnice u dvije sobe i da i spojim utp kablom, tj da umrezim dva racunara u dvije sobe. Kako da spojim zice tu. Nece biti Crossover kabl jer pored jednog racunara ce biti switch.
[ totovic @ 23.06.2006. 09:34 ] @
Izaberi ili T-568A ili T-568B. Sa obe strane kabla mora da bude isti sistem ukoliko ne želiš crossover, s obzirom da imaš switch.
[ sasajo @ 25.07.2006. 18:15 ] @
U osnovi je greska u definisanju kaqblova. Naime postoje takozvani Wal kablovi i patch kablovi. Na pocetku ovog topic-a je bila prica o Wall kablovima koji se konektuju po B standradu na konektor koji se nalazi u uticnici sa jedne strane i patch panelu sa druge strane (u RACK ormanu). Zice 4x2 u ovom kablu su punog preseka zbog lakseg konektovanja.
I postaoje takozvani Patch kablovi koji mogu biti peer to peer ili ukrsteni sto zavisi od toga sta se povezuje patch kablovima. Lepo je data slika i nacin povezivanja na konektor.

Pozdrav
[ Tom^Cat @ 27.07.2006. 01:11 ] @
Koliko su mrezni kablovi izdrzljivi kada je u pitanju savijanje tj. “lomljenje” ?

Naime, umrezen sam sa komsijom (mislim da je CAT 5 kabl u pitanju) i vec neko vreme je veza ocajna (morao sam cak da je spustim na sa 100 na 10 Mbps da ne bi pucala nakon par minuta, pa cak i na tih 10 Mbps radi veoma lose). A jedino sto mi pada na pamet kao uzrok je to sto je on prilicno “izlomio” visak kabla kod njega u stanu).
I ako je to u pitanju da li bi pomoglo da odsecem taj kraj kabla i naravno krimpujem na kraju “zdravog” dela.

Svaka cast Trooper-u na trudu, odlicno objasnjenje, i pozdrav svima.
[ Siniša Petrović @ 27.07.2006. 10:32 ] @
To "lomljenje" koje si naveo moze ali i ne mora da bude problem. Mreza koju posedujes verovatno pati od problema cross-talka, (telefonci koriste ovaj izraz). Cross-talk moze biti izazvan i nekim magnetnim poljem u blizini kabla.
U svakom slucaju nista te ne kosta da probas da uradis to sto si naumio.
[ Milan Andjelkovic @ 27.07.2006. 17:19 ] @
Ako je kabl "izlomljen" i tako ostavljen, i nakon toga je radio dobro (znači nema ponovljenog savijanja ili konstantnog opterecenja na tim delovima), onda je mala šansa da je do toga problem. Ako medjutim on pomera kabl, ponovo ga "lomi" i sl. onda je vrlo verovatno to uzrok problema.
[ Tom^Cat @ 31.07.2006. 22:37 ] @
Citat:
spookie: Mreza koju posedujes verovatno pati od problema cross-talka, (telefonci koriste ovaj izraz). Cross-talk moze biti izazvan i nekim magnetnim poljem u blizini kabla.
U svakom slucaju nista te ne kosta da probas da uradis to sto si naumio.


Ne verujem, kabl ne prolazi pored bilo kakvog moguceg izvora magnetnog polja koliko ja uocavam, mozda mi je nesto promaklo. Da li bi mozda mogao da navedes neke izvore koji najvise smetaju ?

Citat:
Milan Andjelkovic: Ako je kabl "izlomljen" i tako ostavljen, i nakon toga je radio dobro (znači nema ponovljenog savijanja ili konstantnog opterecenja na tim delovima), onda je mala šansa da je do toga problem. Ako medjutim on pomera kabl, ponovo ga "lomi" i sl. onda je vrlo verovatno to uzrok problema.


Ne lomi ga vise, jednom ga je ispresavijao extremno ruzno i izlomio, nakon toga smo ga ispravili i sad stoji umotan u krug pod stolom (ali se ne cima i ne gazi).

U svakom slucaju hvala na pomoci, ortak je otisao na more pa ne mogu trenutno nista da experimentisem, zato se i nisam javljao ovih par dana, al' reko' pomislice ljudi da sam nezahvalan ... :)

Da li mozda ima nekih sugestija sta bi drugo moglo biti problem ?
Kod mene je integrisana mrezna na Abit NF7 ploci, kod njega je neki Realtek (izvinjavam se ako sam omasio naziv), imamo oko 20 metara kabla, Win XP na obe masine (mada je problem do hardvera 100% jer je win reinstaliran par puta) ... i to je to :)

(Ako sam sa ovim pitanjem otisao u offtopic molim moderatora da me obavsti pa da otvorim novu temu ili neka prebai moju poruku gde smatra da joj je mesto)
[ Marcony @ 31.07.2006. 23:39 ] @
Ako kabl ide spolja, moze i voda da udje, pa da pravi problem. Proveri i tu mogucnost.
[ hakinen @ 21.08.2006. 16:54 ] @
Treba da se umrezim sa komsijom, i za to mi je potrebno od 120-150 m kabla, pitanje da li ce mreza da radi ok ili mi treba "pojacavac signala", a ako mi treba pomenuta spracica, interesuje me njena cena i nacin postavljanja iste!!
[ duskooo @ 28.08.2006. 18:18 ] @
Kao što je rečeno na početku teme, ne preporučuje se da dužina bilo kog segmenta kabla prelazi 100m. A kao "pojačavač signala" će raditi bilo kakav switch. Jedini problem je naći lokaciju za njegovo smeštanje (negde na pola puta između tebe i komšije) i naravno, napajanje .
[ Cileinteractiv @ 28.08.2006. 18:54 ] @
UTP kabel switch to switch može iči do 170m. Provereno!!!
[ buljko @ 28.08.2006. 20:05 ] @
Citat:
Cileinteractiv: UTP kabel switch to switch može iči do 170m. Provereno!!!


Sa bilo kojim UTP kablom???
[ Cileinteractiv @ 28.08.2006. 22:34 ] @
U principu da. JA se ne sećam ko je proizvođač konkretno ali mislim da su razlike zanemarljive.
[ buljko @ 28.08.2006. 23:06 ] @
Pa, evo i moje iskustvo. Ima kablova sa kojima ne mozes imati pouzdanu komunikaciju ni na 60m! Provereno! I to sa vise switcheva i vise komada kablova! Ali... da nije tako, bilo bi cudno. Razlika izmedju pojedinih kategorija kao i proizvodjaca kablova moze biti ogromna!
[ Cileinteractiv @ 28.08.2006. 23:23 ] @
OK, u pravu si. Evo mogu pogledati kod ekipe kad odem koji je to tačno kabel, uvek koriste isti a razvukli su u preko 200 kuća više KM kabela.
[ Milan Andjelkovic @ 31.08.2006. 21:13 ] @
Neću dozvoliti da se u ovoj temi dalje preporučuje korišćenje UTP kabla veće dužine od 100m. To nije po standardima i više puta je objašnjeno zašto je to vrlo loša praksa.

Sve poruke koje budu sadržale opisanu preporuku će biti obrisane.
[ Cileinteractiv @ 01.09.2006. 20:46 ] @
@buljko
Konkretno kabel je Draka comteq cat5e.
[ buljko @ 01.09.2006. 21:02 ] @
E, dobro, nisam ni ocekivao da ces spomenuti nesto drugo! Sad, nadji pa probaj T-People (Made in China, daju i sajt www.reacht-people.com - ko uspe da se nakaci) pa probaj na 50-60m (100Mbit) komunikaciju i testiraj protok! Ako to bude radilo kako treba, prihvaticu tvoje misljenje kao zakon! Na stranu sto pouzdanost komunikacije zavisi i od krajnjih uredjaja, mislim da je 170m veliki rizik cak i za DRAKA kablove (ako je nekome bitna pouzdanost). Doduse, za 20 Eur/300m cenu nisam ni ocekivao nesto extra ali ovakve rezultate sigurno ne!
[ Cileinteractiv @ 01.09.2006. 21:20 ] @
Verujem da ima treš kablova koji mogu samo da služe za po kući ili poslovnom prostoru a ovo za Draka-u je činjenica, takođe slažem se da su dužine preko 100m rizik.
[ sava1985 @ 03.09.2006. 00:19 ] @
Pozdrav,ja sam Marko Savic.


Ja sam korisnik Beogrid mreze vec dve godine.Sve je bilo ok do pre 10-ak dana.
Kada sam premestao kabl od mreze pre 6 meseci onaj jezicak na zabici je pukao,tada sam imao lap top.
Iako je jezicak pukao ,normalno sam koristio internet beogrida,ali kada bi se lap top malo pomerio mreza bi se prekinula
jer bi zabica lako ispala iz laptop,to mi medjutim nije smetalo.
Ali skoro sam kupi kompjuter,obican,koji nije lap top.
Stavio sam mrezni kabl u njega ,beogridov internet je radio,ali zbog ostecenja zabice,non stop je u donjem desnom uglu ekrena
pisalo netwrk cable unplugged pa posle par sekundi pluggde,pa tako se manjal,i koncija se prekidala non-stop.jer ja kako pomerim malo kuciste kabl se izvuche i net ne radi,ili misov kabl kada mal pomerim on utice na mrezni kabl da se ovaj malo pomeri i da mi mreza ne radi,dok kabl mrezni ne namestim u polozaj u kome mreza radi.
Sada,imam maticnu ASUSOVU plochu n force 4,koja kada ubacish KABL i kada je kompjuter iskljucen ,i kada nije,na mreznom ulazu ima neka svetiljka i ako je kabl dobro gurnut,ona sveli zute boje.( znachi probao sam na novom kompu beogridov internet ,radio je ali me je zezao kabl koji se izvlacio non stop)
Ja sam se iznervirao zbog kabla,i skinuo sam staru zabicu,isakao sam kabl malo ispod zabice ,kupio sam novu zabicu.
Lepo sam isekao kabl ,,onda sam spolanji deo kabl ,precizna sa skalpelom obrezao( nekih 3 cm,da bi onih 8 zicica mogao da lepo namestim,pogledao sam staru zabicu,i video sam raspored zica koji je bio sledeci ( kada se zabica okrene tako da je jezicak zabice ka dole a ja lgedam u one male metalne zubice,raspored zica tada je od leva ka desno sledeci ( na staroj zabici) :
belo zelena,zelena,belo narandzasta,plava,plavo bela,narandzasta,belo braon,braon.ja sam zice ,njih osam poredjao tim redom i isekao sam ih pravo sa onim specijalnim kljestima za kabliraranje,stavio sam novu zabicu,bash sam je natakao jako,i svih osam zica su bile tataknute do kraja zabice,uzeo sam specijalna kleshta,stavio zabicu u njih i nsazno pritisnuo do kraja,sve je bilo OK.
gurnuo sam kabl,u mrezu ,ali nista se nije desilo,pisalo je network cable unplugged,niti je ona svetiljka na ploci sijala.
Pogledao sam rapsored zica ,i raspored je bio identican onome na staroj zabici ( s tim sto je ta stara zabica imala neki metal oko sebe,)
DA LI JE TAJ METAL BITAN ?? sto se nalazio oko stare zabice???posto oko ove nove nisam imao nikakav metal.
Ovo sam ponovio sa 5 zabica,i nije htla da uopste radi mreza.
MEDJUTIM kada sam slucajno 6 put obrnuo zice,to jest slucajno sam ih stavio redosledom od 8-e pa do 1-e,znachi umeto belo zelene sam stavio braon,umesto zelene braon belu i tako......
Ja gurnem tako kabl,kada ono svetlo pocne da zuti,a na monitoru vishe ne pishe da je network cable unplugde,pishe da je plugged ,medjutim kada sam otvorio internet explorer ,intenret nije radio ,to sam i znao da nece jer sam video da sam redosled zica obrnuo.
BILO MI JE CUDNO DA KOMP PRIHVATIO MREZU ,DA MREZA JE PLUGGED,sa totalno obrnutim rasporedom zica??????
Na krovu na anteni sam se popeo,i video da je raspored zica sledeci :
belo narandzasta,narandzasta,belo zelena,plava ,belo plava,zelena,belo braon,braon

Pogledao sam na internetu, i pishe da tako i treba da bude sa kros kablom.
opet sam probao sa onom kombinacijom zica,onom prvom,koja je bila i na staroj zabici,i opet mi je pisalo mreza unplugged,medjutim posle toga, sam anmerno ponovo pokusao sa obrnutim redosledom,onim sto sam slucajno obrnuo,i komp je nomalon prihvatio,pisalo je mreza plugged,ali kada sam pokrenuo intenret explorer ,internet nije radio.

Chitao sam svuda na netu,i pokusavao preko 10-puta medjutim ,ne znam u cemu je problem.
Da li je problem u tom metalnom delu koji je bio na staroj zabici??? da li treba kupiti neke psoebne zabici za kros kabl ????

[Ovu poruku je menjao sava1985 dana 03.09.2006. u 01:47 GMT+1]
[ Cileinteractiv @ 03.09.2006. 07:43 ] @
Problem sigurno nije u tom metalnom delu a nisu potrebne ni posebne "žabice",
moguće da su loša klešta i da ne dođe do kontakta žica iz kabela sa metalom
preko kog se ostvaruje spajanje kabela i mrežne karte. Nakon spajanja kleštima
uvek malo kabel dodatno poguraj u "žabicu" da bi se osigurao kontakt.
[ Milan Andjelkovic @ 03.09.2006. 08:58 ] @
Ova tema će nadalje stajati zaključana, a ja ću je još pročistiti kada budem imao vremena. Za sva pitanja možete iskoristiti neku od postojećih tema sa istom/sličnom tematikom, ili možete postaviti novu.