[ slobodan1511 @ 21.03.2005. 15:06 ] @
Kao sto naslov kaze treba mi pomoc pri izboru MiniDV kamere, i goe spomenuti modeli su u igri. Inace, to mi je prva kamera, igram se trenutno sa jednim starim video8 Sony-jem, a treba mi za normalnu kucnu upotrebu, za snimanje putovanja kucnog ljubimca i sl.Ne treba mi za fotografisanje. Gornji limit budzeta mi je oko 1000 ( pre ce biti 900 evra)...

E sad ja ovako gledam na stvari, a vi me ispravite za sve sto gresim, i predlozite resenje ( moze i nesto trece - nije problem) :

SONY HC85 :

prednosti:
* kvalitetno i veliko 21mm Vario- Sonnar T* socivo
* veliki i odlican 3,5" LCD ( malo nize rezolucije, ali kazu da ne smeta)
* relativno dobar low-light ucinak
* touch screen mi ne smeta, cak mi se i dopada ta varijanta
* manuelni prsten za fokus
* odlican Steady Shot sistem
* svidja mi se Spot focus u Spot Exposure opcija
* odlican auto white balance
mane:
* nema 3 CCD-a
* preslaba default baterija
* diskutabilna kontrola kvaliteta za ovaj model - dosta ljudi je imalo problema, ali
uglavnom u NTSC ( USA ) izvedbi - opet velika vecina nema problema sa njim
* cena memory Stick Duo kartica, mada mi kartica ni ne treba, u principu

PANASONIC GS200

prednosti:
* 3 CCD-a
* kompaktan
* dobra default baterija
(GS250):
* opticka stabilizacija slike
* novi (kazu odlican) navigacioni sistem kroz menije
*
mane:

* malo socivo (7,8 mm) => losija rezolucija na najvecem zoom-u
* los low-light ucinak
* los sistem stabilizacije na GS200 ( znam da GS250 ima opticku stabilizaciju)
* 2,5" LCD ( u poredjenju sa hibridnim3.5" kod Sonija)

(za GS250):
* lose uradjen kontroler zoom-a
* visa cena ( na jednom mestu u BG nasao za 1050 E)
* malo sporiji auto white balance
* skoro identican low-light ucinak kao GS200 ( malo razocaravajuce)

Eto to ja ( mislim da ) znam o tome...
Sta je najbolja varijanta, jel se isplati uzimati GS250 zbog opticke stabilizacije, a slican efekat imam na HC85 za manje para)
Isto me zanima jel imate neki predlog kome da se obratim za kupovinu - nezavisni prodavci i sl.

Hvala unapred
[ Stefano @ 21.03.2005. 15:37 ] @
Sam si napisao sve sto treba.
Dakle kao najbolju kameru u klasi ti preporucujem GS250.Nikad sa elektronskim stabilizatorom neces dobiti istu stabilizaciju kao sa optikom,a pride elektronska stabilizacija utice i na sam kvalitet slike(negativno),zbog dodatne elektronske obrade signala(stabilizacije).
Mada ako budzet dozvoljava ja bih ti preporucio da odes na gs400 koji ima bolje low light performanse i od GS250 i od HC85-ice.
Preko nezavisnih prodavaca,ona se potpuno legalno moze nabaviti za oko 1150 eur sa garancijom.

Sto se tice samih gs200 i gs250 one imaju identican kvalitet slike pri low light uslovima,zato sto imaju isti objektiv i istu konfiguraciju-tj.odnos-velicina CCD-a:broj pixela(velicina prema broj pixela--->:dvotacka znaci prema:)
U svakom slucaju sta god da odlucis preporucujem ti nezavisne prodavce,posto je glupo da nekom dajes 100 ili vise eur za identicnu stvar.

Moram ipak da kazem,da ni sa jednom od ovih kamera neces pogresiti sve su vrhunski modeli u svojoj klasi.
Na elitu jedan user ima GS120-icu ili GS200(ne mogu da se setim) pa ce ti verovatno on reci njegove utiske).

Pozdrav
[ slobodan1511 @ 21.03.2005. 16:43 ] @
Stefano, a koje su najnize cene za HC85/GS200/GS250, i kome da se obratim za te cene - mozes da mi posaljes neki telefon na PM...

Mnogo mi je tih 1150 E za GS400, nesto mi najvise vuce na HC85...
To mi je stara zelja :o)
Jel znas jel bilo nekih poznatih defekata na evropskim modelima HC85?
i jos me zanima koliko realno dobijam sa 3 CCD-a u odnosu na 1 CCD na HC85, i koliko je problem velicina sociva na ovim Panasonicima? Trebaju mi "real-life" iskustva sa tim stvarima, a ne samo poredjenje cifara u teoriji...

pozdrav
[ Stefano @ 22.03.2005. 20:06 ] @
Nemoj da se sekiras real life iskustva ja imam-iha-ha.
Moram da ti ipak kazem da sa ovim najnovijim modelima nemam,posto su tek odskora izasli.
Moj savet ti je ako ikako mozes idi na 3 ccd.Razlika u snimku,u bojama,je u svakom slucaju prednost 3CCD kamere.Jednostavno vidi se razlika u kvalitetu,ne moze se to recima opisati,recima mozemo opisati principa rada 3 CCD kamere,ali to je teorija,U svakom slucaju i u teoriji i u praxi snimak kod 3 CCD kamere-pri dnevnom osvetljenju je bolji.Zasto napominjem dnevno svetlo,jednostavno posto ako 3 CCD kamera ima male senzore sa mnogo pixela(kao sto i jeste slucaj sa ovim novim modelima u klasi do 1000 eur),one u losim uslovima da ne kazem,mraku imaju los snimak,tamniji(da tako kazem) od recimo nekih 1 CCD kamera(na primer moja).
Sto se tice Sony-a HC85,oni imaju taj super HAD ccd,jak gain up,jednostavno prosvetle sliku(koristim sony pa znam).Taj gain up dodaje i malo shuma(logicno),moram da kazem da nisam siguran,ali mislim da se kod svih Sony kamera automatski ukljucuje gain up kod moje je bar tako,a iskreno to nisam isprobavao kod drugih sony-a.Dok recimo kod Panasonica ti gain up u manual modu sam ukljucujes kad ti zatreba,doduse uz jedno (bespotrebno) ogranicenje,a to je da ti pritom otvor blende mora biti na maksimumu.Otprilike razumem zasto su to stavilli,ali po meni su trebali da naprave da se gain up moze ukljuciti nezavisno od otvora blende,kao kod recimo skupog Sony-a VX2100,takav gain up daje najbolje rezultate.