[ master_m1nd @ 21.03.2005. 18:47 ] @
kao prvo pozdrav

Imam sony dcr trv17e ( kakva je kamera?, morace da posluzi..) puno ideja i dosta slobodnog vremena ...

Hocu da snimam kratke filmove, zezancije sa drustvom itd, ali hocu da to izgleda dobro i veoma pristojno ...

od opreme imam samo kameru a ostalo cu morati da improvizujem, sta bi mi jos trebalo od opreme za ovakve poduhvate:)?

Sto se tice samog snmanja , imam malo iskustva, linkovi sa tips&tricks, nekim guide-ovima bi dobro dosli (.pdf knjige takodje)

za prebacivanje filmova i montazu cu najverovatnije koristiti adobe premier (takodje neki tutoriali bi dobro dosli...) do sada sam radio samo sa movie makerom ,vegasom 4.0 itd

Sto se tice efekata (jednostavnih, ne nesto preterano tesko, npr laser iz pistolja, ociju) koji programi se za to koriste?

Adobe after effects da li moze da posluzi za ovo ^ ^

i uopste neki linkovi o amaterskim filmovima, snimanju, svetlu ...


Unapred hvala
[ downer @ 25.03.2005. 20:14 ] @
pozdrav.
evo ovako, mislim da je ta kamera ok za to sto ti treba. Sto se tice opreme treba ti (pored kamere:):

kompjuter :)
firewire kartica
firewire kabl

firewire se koristi za prenos videa na komp (ako je ta kamera DV, a ako nije konsultuj uputstvo za kameru).

Ja se bavim istim stvarima, mada imam dosta losiju kameru. Na sajtu www.jeftino.com sam nasao stativ za 30€ koji je prilicno dobar za te pare (imas u nekoj radnji na mirijevu, pise na sajtu)....

od softvera koristim Adobe Premiere Pro 7, Vegas 5 i AfterEffects 6. Preporucujem ti i da nadjes neko svetlo, npr. halogeni reflektor, nisu skupi a neophodni su za osvetljavanje seta.

sto se tice tipsova, idi na Google i kucaj "amateur movie making tips" i idi bukvalno na svaki sajt koji ti izbaci, posto su svi sajtovi vrlo edukativni. BTW, na tim sajtovima ces naci uopstene trikove za snimanje filmova, sto se tice konkretnog programa idi na help. Premiere i Vegas su krajnje jednostavni za upotrebu, after effects je dosta komplikovaniji, ali u njemu mozes da uradis sta god hoces, od fotografije filma do lasera iz ociju.

nadam se da sam ti pomogao.
poz
[ master_m1nd @ 26.03.2005. 15:03 ] @
Hvala, pomogao si mi mnogo


da li znas jos neke radnje koje se bave prodajom stativa i ostale opreme?
[ lancia88 @ 26.03.2005. 20:39 ] @
Pozdrav,

za pocetak Ti je odlicno upravo to navedeno. Ja imam svoj profesionalni studio i toliko ulozenog novca da danas ne znam odakle mi uopste hrabrost da sve to kupujem svojevremeno. FW kartica u slucaju mini DV kamere je ponajbolje i najjeftinije resenje a stativ tesko da ces naci negde bolje, eventualno da juris oglase. Ideja za svetlo je sasvim dobra, imas u "uradi sam" male reflektore sa stativom i jedan do dva bi trebali u potpunosti da Ti zavrse posao. Toliko sto se tice same opreme, eventualno da se opskrbis i sa produznim kablovima.

Sto se tice samog rada, moraces da koristis mastu da maksimuma, neophodan ce Ti biti i Photoshop za pravljenje raznih telopa i backgrounda ali ukoliko udjes u pricu o montazi, neizostavan segment ce pored Premiera i After effects-a biti i neko animiranje, 2D ili 3D, zavisno od Tvojih interesovanja. U svakom slucaju imas jos korisnih gotovih programcica (Boris, Hollywood, Illusion itd) ali to sve treba da dodje redom. Dakle, prvo Photoshop i Premiere pa onda sledece stvari. Ne zaboravi da dobar filmic veoma zavisi i od background muzike i zvucnih efekata i tome treba da dosta paznje posvetis.