[ login @ 09.06.2002. 02:55 ] @
Hmmm,

da li je moguce?

Imamo tabelu u bazi u koju se unose korisnici sa svim svojim podacima. U jednoj koloni se unosi ime i prezime. Svaki korisnik je u bazu unet vise puta sa istim imenom i prezimenom, a razlicitim ostalim kolonama tj. nekim drugim podacima o posetama. E sada, covek u pretrazi trazi odredjenog korisnika i unese njegovo ime i prezime, (...WHERE korisnik like '%$upit%' ), a ovaj query mu izlista tog korisnika onoliko puta koliko je ovaj puta unesen u bazu. Je li tako? Tako je. Da li je moguce da tog korisnika izlista samo jednom, kao i svakog drugog koji lici na $upit , tj. da prepozna da se radi o istoj osobi i da je ne ponavlja vise puta.

Odmah da kazem, ne vredi mi pretrazivanje po drugim kolonama.

Hvala
[ Zoran Rašković @ 09.06.2002. 03:03 ] @
Chek a zasto se u tabelu unosi vishe puta korisnik sa istim imenom ????????

Chemu to?
[ login @ 09.06.2002. 03:14 ] @
Ajde da ne ispadne bez veze, pokusacu blize da objasnim.

Unet korisnik NN, koji je odredjenog datuma, npr bio kod zubara i popravio zub.
Sledeci put kada dodje kod zubara, izvadi zub i to takodje treba uneti, negde. Zamisljeno kao novi zapis u tabeli, pod NN korisnikom.... Da li ima neko bolje resenje? Nisam siguran.
[ Mihailo @ 09.06.2002. 03:44 ] @
Nije mi baš jasno pitanje, valjda ti treba ovako nešto

mysql> SELECT DISTINCT klijent_ime FROM klijenti;
mysql> SELECT DISTINCT klijent_ime FROM klijenti where klijent like '%baboon%';

Pitanja o SQLu pišite u Databases forumu!!
[ login @ 09.06.2002. 03:51 ] @
hvala, probacu tako.

Nisam bio bas najsigurniji da li da pisem ovde ili u database.

sorry ;)
[ Zoran Rašković @ 09.06.2002. 03:55 ] @
Hehe

Ovde na snagu stupa ono sto se zove Relaciona baze podataka

Npr napravi jednu tabelu, nazovi je npr "Musterije" i u nju stavi polja npr: id_musterije, ime, prezime, adresa, telefon.

Onda napravi drugu tabelu nazovi je "Intervencije" npr, lupam imena ali to je cisto da dobijete ideju o cemu se radi. U ovu tabelu "Intervencije" stavi polja npr: id_intervencije, id_musterije, datum, opis.

Znachi nije potrebno trpati i babe i zabe u jednu tabelu nego lepo razdvojite podatke po vrsti.

Sada imate 2 tabele: "Musterije" i "Intervencije". Tako da jedna musterija moze doci bezbroj puta kod vas u ordinaciju i potpuno bi suludo bilo da vi svaki put unosite iste podatke (ime, prezime, adresa....), vec je dovoljno da u tabeli "Intervencije" uzmedju ostalih podataka unesete i id_musterije i onda kasnije mozete lako izvrsavati razne operacije nad jednom musterijom.

Primetite ovde da je moguce da postoje npr 2 musterije sa istim imenom, cak i sa istom adresom (?!) ali nikada nece postojati 2 musterije sa istom vrednoscu "id_musterije". Eto to je vazno da se uochi ovde.

Naravno, ovo je samo primer sto se ordinacije tiche... Bilo koji drugi primer bi sledio isti kalup.

Ostavljam vama da pronadjete kako sada izgleda sintaksa za selektovanje polja iz vishe od 1 tabele istovremeno u mysql-u.

A mozda je ovo diskusija za Databases forum?
[ login @ 09.06.2002. 04:06 ] @
Sada vidim da je ovo definitivno za database.

Sjajno resenje, svaka cast.

dve tabele... eeee kako se toga nisam setio.

Puno zahvalan :-))
[ MoHicAn @ 09.06.2002. 04:18 ] @
Citat:
login:
dve tabele... eeee kako se toga nisam setio.


Verovatno zato sto nisi polagao principe programiranja ili uopste programiranje na prvim godinama jugoslovenskih fakulteta posto na skoro svakom imas zadatak da napravis program za neku vrstu radnje koja ima dva objekta koji su medjusobno povezani trecim i imaju zajednicki parametar preko koga se povezuju bla bla truc ...
[ login @ 09.06.2002. 19:15 ] @
Ne, naravno da nisam (samouk).

Znas, za nekoga ko se bavi telekomunikacijama, mislim da mi sve ovo zaista dobro ide. To sto se nisam ovoga setio je zato sto mi je ovo prvi projekat za neku radnju, tacnije auto servis. Znas kako je, covek mi popravlja auto za dzabe, pa i ja moram nekako da uzvratim :)

Mislim da ti je odgovor malo ironican i da nije bas na mestu, posto to nisam trazio, zar ne?
[ ultraKeen @ 10.06.2002. 09:02 ] @
ako bi ja mogao nesto da preporucim SVIMA koji se bar i malkice bave bazama podataka: da prouce sto vise mogu relacionu teoriju... neka nadju negde na mrezi 12 osnovnih Kood-ovih zapovesti, prvo to pa onda sitni slatki mali primercici... sustina je veoma prosta: primarni & uvezeni kljuc, odnos 1:vise & vise:vise - ali stos je u shvatanju ideje...

a ne odma' da se zatrce na Access... imam jednog "zatrcanog" u firmi, eno se sad pati i pravi rupe glavom u zidu: sve su mu tabele ne normalizovane...

(savet daje neko koga placaju da se bakce sa bazama)
[ dwarf @ 10.06.2002. 10:28 ] @
Potpuno tacno, i ja sam imao prilike da vidim kako se ljudi muce nekim potpuno bezveze resenjima zato sto nikada nisu procitali Kodov clanak ili nesto slicno. Pa cak i Access ima u helpu, koliko se secam, neke osnovne stvari o normalizaciji baze, a iste, u svakom slucaju, mogu da se nadju na MSDN-u.

Toliko o tome. A niko nikome ovde ne prebacuje niti se ruga (apropo login-ove poruke).
[ Zoran Rašković @ 10.06.2002. 14:17 ] @
A mogu i da procitaju ono gore sto sam napisao i shvatice bar nesto.

To vam govori decko koji voli sve sto vole mladi