[ Pigoza @ 24.03.2005. 13:39 ] @
U cemu je razlika izmedju BI-Wires zvucnika i obicnih, jel to znaci ono kao kad imamo duple namotaje na trafou, ako su 2x15V, moizes imati 15V ili 30V u seriji(redno),jel to znaci da i ti zvucnici se mogu prikljuciti kao 4 oma ii kao 8 oma?
[ mdj300B @ 24.03.2005. 21:13 ] @
Kod BI-Wiring povezivanja zvučnika na pojačalo imaš ovu situaciju!
Zamisli dvosistemski zvučnik s jednom bas- srednjotonskom jedinicom i jednim visokotoncem.
E sad BI-Wiring ti je takvo povezivanje koje povezuje svaku ovu jedinicu zasebno, znači posebnim kablom.
Tako da na kućištu od zvučničke kutije imaš ova dva izvoda (zapravo četiri za svaki zvučni po dva).
Sigurno se sad pitaš zašto razdvajati kablo od visokotnca i bas- srednjotonca i posebno voditi jedno kablo od zvučničke kutije do pojačala i još jedno također isto tako, kada se ona ponovo spajaju kod pojačala u paralelu.
E pa neka istraživanja su pokazala da ako se zvučničke jedinice povežu odmah u kutiji može doći do određenih smetnji pri reprodukciji!
Smetnje nastaju u trenutku kada pri recimo npr. zvuku bubnja bas-srednjotonski zvučnik prestaje dobijati signal i vraća se u ravnotežni položaj inducira određene smetnje koje nemaju nikakve veze s snimkom koja se reproducira i kuda će otić nego najprije u visokotonac.
Eto to bi bila svrha Bi-Wiring-a tako isto i Tree-Wiring.

Druga je stvar ako ti na recimo kao u slučaju subwoofer-a imaš dva izvoda tj. upravo kako si rekao imaju duple namotaje na špulni ( to su obično veliki auto zvučnici tzv. subwoofer relativno velike nazivne snage) pa mođeš kombinirat povezivanje s različitim pojačalima.