[ cutuk @ 24.03.2005. 16:00 ] @
Dali neko zna kako prepravit VCO oscilator da daje približno jednaku izlaznu snagu preko cijelog FM opsega (88-108Mhz) bez upotrebe promjenjivih kondenzatora i primjenom povratne veze ili ako neko ima gotove šeme nek se javi svaka pomoć je dobrodošla
[ gane1 @ 24.03.2005. 18:49 ] @
CUTUK,na ovu temu se diplomira na fakultetu!Takav VCO ces naci u svakom italijanskom predajniku pa malo pronjuskaj!Ali ne moze da bude sa samo jednim tranzistorom,a bez povratne sprege nema ni oscilatora po definiciji!
[ cutuk @ 24.03.2005. 20:47 ] @
znam da to nemože svako da napravi i da je potrebno imat dosta iskustva za to napravit ali eto mislio sam ako neko ima šemu kakvog gotovog rješenja pa da objavi
[ gane1 @ 25.03.2005. 17:59 ] @
Pa ima gotovih resenja to je tacno!Problem je sto se nekad potrosi po nekoliko meseci da se neka stvar napravi!
[ voltplus @ 11.04.2005. 21:03 ] @
Pogledaj neki TV stepen kako je uradjen.
Trosice vise struje, vise ce se grejati i vrlo tesko ces ga napraviti.

ALC je mnogo bolja i laksa varijanta.
[ zica49 @ 21.12.2012. 16:15 ] @
Koja ti je od ovih verzija privlacnija.
1.promjenon napona na varikap diodi bi islo to ne treba promjenjivi kondenzator ali preba potenciometar.
2.PLL i djeljitelj kao profi rjesenje..
[ mikikg @ 22.12.2012. 20:51 ] @
@zica49 Tema je poprilicno matora pa ne znam da li si ovo pitanje postavio nekome od ucesnika teme ili sebi :)

Ali nema veze, da ipak dam par smernica.

VCO u analognoj varijanti je prosto resenje ali "pati" od raznih destabilizirajucih pojava te je veoma bitno u tom slucaju izabrati odgovarajuce komponente (prvestveno na kondenzatore i njihov temperaturni koeficijent) + pedantna mehanicka konstrukcija.

Ako govorimo o oscilatorima koji se upotrebavalju u radio uredjajima, tehnicki zahtevi su sa vremenom postali sve stroziji, posebno ako se planira neka digitalna komunikacija (BPSK i sl). Temperaturna stabilnost i fazni shum su osobine koje moraju da budu ispostovane u veoma uskim granicama. U tom smislu, analogna resenja (bez PLL ili kristala) skoro da prakticno nisu izvodljive :( Ako se na ovo doda da bi bilo korisno da imamo VCO koji moze da generise veoma sirok raspon ucestanosti (npr 1 do 30MHz) komplikovanost analogne konstrukcije drasticno raste.

Digitalno resenje je nesto drugacija prica. Za ove namene trenutno postojo nekoliko odlicnih integrisanih resenja koji uglavnom poseduju jedan fixni oscilator (njegova stabilnost odreduje krajnje perfomanse) i programibilni delitelj (uglavno sada bazirani na fraktalnim deliteljima, znaci nije "zakucano" na okrugle vrednosti deljenja, 2,4,8 i sl).

Najprostije resenje koje daje odlicne rezultate je sa vise puta spominjanim IC ovde na forumu pomocu Silicon Labs Si570.
Mali simpatican 8pin IC koji vec ima veoma prezican XO u sebi i fraktalni delitelj a upravlja se sa relativno prostim I2C protokolom (2 zice) iz mikrokontrolera. Zavisno od modela (ima ih u 3-4 varijante), Si570CAC (CMOS 3.3V) moze da generise bilo koju ucestanost u rangu 10 - 160MHz.

Sledeca varijanta moze da bude pomocu nekog DDS-a, npr AD9850.
http://www.elitesecurity.org/p3207045
Ovaj IC ima mogucnost da generise ne samo razlicitu ucestanost vec moze programski da se definise i talasni oblik (i sinusni) pa ga mnogi koriste i za razne merne instrumente.
Ovaj IC moze da generise ucestanost od 0 do 70MHz. Stabilnost i preciznost generisanog signala zavisi od kvaliteta uoptrebljenog XO (prosecni XO u "kocki" uglavnom zadovoljavaju standardne RA potrebe).

Naravno, postoji jos puno resenja ali sam ovih par naveo kao prostije koji daju solidne rezultate. Sva ostala resenja ponaosob pate od nekog problema, uglavnom vezana za rezoluciju (mogucnost da se postavi neke konkretna ucestanost sa tacnostu od nekoliko Hz) ili opseg generisanja ucestanosti.