[ zAkiLi @ 25.03.2005. 11:38 ] @
Da li je neko koristio Solaris 10 na desktop racunaru? Jel previse zahtevan, tj. da li je "upotrebljiv" kao desktop OS.
Kako stoji sa driverima i prepoznavanjem harvera?

Vec duze vreme zelim da ga instaliram i probam, pa rek'o ajde da cujem neka iskustva, pre nego li se upustim u takvu avanturu.
[ Gojko Vujovic @ 25.03.2005. 12:14 ] @
Koji sparc imaš?

Na intelu ni ne sanjaj... mislim možeš da ga staviš da bi probao solaris kao OS, ali samo ćeš se namučiti bez veze i opet ne vidim poentu - to nije desktop OS i neće ti zadovoljiti sve potrebe.

Hint: ebay -> pa neki sparc server - > pa vozi ako ces da ucis solaris
[ neetzach @ 25.03.2005. 16:46 ] @
Najbolje ti je da pogledas: http://www.sun.com/bigadmin/hcl/
Tu imas podrzane komponente. Sto se zahtevnosti tice... Pa cuj, sto Gojko kaze, desktop mu bas i nije namena, vec serveri (sto veci to bolje ;) ) tako da vrlo lako moze da se desi da radi sporije od Linuxa/*BSD-a i sl. Doduse, to ti je najmanji problem - malo vise ces se namuciti sa (portovanim?) softwareom i opensource alatkama. U svakom slucaju, probaj pa javi :)
[ caboom @ 25.03.2005. 16:53 ] @
hm, ja bih odmah odustao od solarisa kao desktop sistema, jednostavno - namena mu je drugacija i ne pretenduje da bude OS za sve... kao npr. linux.
[ neetzach @ 25.03.2005. 16:55 ] @
...Osim ako nisi entuzijasta... ili mazohista... ili mu to dodje isto :)
[ tdjokic @ 25.03.2005. 17:01 ] @
Pogledaj ovde, ima i komentara / osvrta i slicno: http://distrowatch.com/table.php?distribution=solaris ako vec ne mozes da ga koristis, bar da saznas nesto vise o njemu...
[ caboom @ 25.03.2005. 17:19 ] @
iz pomenutih clanaka nece bas mnogo saznati o njemu... takoreci 2 clanka koji su pomenuti kao referentni su najblaze receno glupi, pogotovo ovaj:

http://www.madpenguin.org/cms/html/47/3542.html

referentne clanke i literaturu je moguce naci na sun.com-u. ova dva clanka izgledaju kao da su ih pisali linux cowboy-i.
[ neetzach @ 25.03.2005. 18:00 ] @
Ne samo glupi, nego je ovaj drugi i netacan.
[ daca_0001 @ 06.04.2005. 14:50 ] @
Solaris 10 trebalo bi da ima integrisan Sun Java Desktop System(ako ja nisam lose protumacio dokumentaciju). To bi ga svrstalo u desktop os(mozda ne brzi od linuxa ali ipak moze da se proba). Ja evo sad skidam .iso pa cu probati.

Hteo bih da pitam one koji su ga instalirali koji boot loader instalira i dali je moguce ostaviti grub jer bih hteo da zadrzim sadasnja 3 sistema koja imam?
[ Zeleni Obad @ 12.05.2005. 07:51 ] @
Ja sam imao problema sa boot-anjem jer mi rade dva IDE HD-a, dva SATA u raid-u i jos dva DVD drive-a pride :)
Grub nisam uspio da podesim (ili je verzija uz Fedoru 4 problematicna) tako da sve boot-a LILO (Mandrake 10.0 posljednji instaliran, nakon WXPpro i Sun Solaris 10).
Kako ovo kucam sa Solarisa, upotrebljivost (za neke stvari) nije upitna. Problem je, kako sam citao ponegdje, ponasanje nekih GNU alatki pod ovim OS-om. Jos nisam stigao da se posteno iznerviram, ali javicu sta me najvise lisilo kose... :)

pozz
[ NuLLCoDe @ 20.05.2005. 09:15 ] @
Na koliko diskova ide Solaris 10?
[ tdjokic @ 20.05.2005. 09:18 ] @
http://www.sun.com/software/solaris/get.jsp
[ Silni @ 02.06.2005. 13:30 ] @
Sve zavisi od toga kakvu masinu imas. Za 1o-tku ti je dovoljno sve sto idepreko dva procesora od 700. Pa sad kolko para tolko muzike- zavisi u koje svrhe ga koristis. Kao OS za server se pokazao neprevazidjenim. Bile su neke rupe na pocetku koje su odmah zakrpljane i to je to.
Sto se ti ce unutrasnjosti, naravno tu je groovy i java. Sad, pitanje je ko kako voli da radi.
[ Zeleni Obad @ 02.08.2005. 05:47 ] @
Evo, recimo, preci na Evolution-2.2 je pravi poduhvat...
Ujedno i pitanje: ovo dobijam kad probam

/opt/csw/bin/evolution-2.2
ld.so.1: /opt/csw/libexec/evolution-2.2: fatal: libedataserverui-1.2.so.4: open failed: No such file or directory
Killed

jer, koliko mogu da zakljucim, koristim JDS, a Evolution-2.2 sam skinuo sa blastwave-a, prekompajliran za GNOME koji se takodje moze naci tamo... Grijesim? Da li neko ima Evolution 2.2 a koristi JDS? Kako? (sve nanovo, iz sourca? pkgadd nekog drugog paketa?)

[ neetzach @ 02.08.2005. 06:23 ] @
Moraš podesiti linker ( ld(1) ) i da mu kažeš gde da traži biblioteke. To možeš tako što ćeš podesiti shell promenljivu LD_LIBRARY_PATH, ili tako što ćeš konfigurisati crle ( crle(1) ). Podesiti promeljivu je najlakši i najbezbedniji način, i najbolje ti je da to staviš u system-wide /etc/profile
Kod crleta postoji rizik da ako ne pročitaš uputstvo kako treba, možeš da sjebeš sistem. Naravno, nije teško popraviti ga, samo je dosadno :)
[ Zoran Milosevic @ 28.09.2005. 18:17 ] @
Uzaludno je sve to sto pricate, kolega fon-ovac se samo "przi" na solaris :o)
zakili bolje sedi i uci c#, vidis da su svi M$ orijentisani. Svaka cas izuzecima!!!
[ Mister Big Time @ 26.11.2005. 22:08 ] @
hm, ja sam ga danas skinuo Solaris 10 (ne mogu da verujem da su DVD verziju rasparcali u 5 delova, pa moras da spajas u jedan .iso... no comment), pa se evo kanim da sredim sisteme i da pripremim particiju za install..
Stavljam ga na x86 masinu (AMD), vidim Gojko rece da samo radi lepo na Sparc-u? E pa... zao nas je, ali sparc ako daju za dzabe mogu da probam


Jel ne pravi probleme kao neki matori linuxi da zbrise sve particije bez pitanja? Planirao sam da mu dam sadasnju ResirerFS particiju gde mi je bio Suse, ima oko 20 GB, valjda ce mu biti dosta.
Takodje da li moze loader da mu se instalira na disketu, kao sto to GRUB/LILO mogu?

[ neetzach @ 26.11.2005. 23:06 ] @
Citat:
Mister Big Time
Stavljam ga na x86 masinu (AMD), vidim Gojko rece da samo radi lepo na Sparc-u? E pa... zao nas je, ali sparc ako daju za dzabe mogu da probam :D


Posto nije Sunova x86 masina onda bi trebalo da pogledas HCL (Hardware Compatibility List) da posle ne bude iznenadjenja sto nesto ne radi. Na SPARC-u svakako radi najbolje, ali nije nista mnogo losiji na Sunovom x86 hardveru. Sto se zutog hardvera tice... Srecno! :)

Citat:

Jel ne pravi probleme kao neki matori linuxi da zbrise sve particije bez pitanja? Planirao sam da mu dam sadasnju ResirerFS particiju gde mi je bio Suse, ima oko 20 GB, valjda ce mu biti dosta.
Takodje da li moze loader da mu se instalira na disketu, kao sto to GRUB/LILO mogu?


Postoji mogucnost da ti se tako nesto desi, pogotovo sto se iz nekog razloga Solaris particije vide kao swap particije u Linuxu, sto znaci da Solaris moze da ti upadne tamo gde ti je Linuxov swap, ili da Linux krene da swapuje po Solaris particiji. U svakom slucaju, pri pocetku instalacije dobijas mogucnost da sidjes u komandnu liniju i reparticionises disk, ali moras da budes bas pazljiv. Na zalost, ne mogu mnogo da ti pomognem po tom pitanju s obzirom da je proslo bas mnogo vremena od kada sam Solaris stavljao na x86 dual boot masinu.

20 gb je svakako dosta, a sto se loadera tice cini mi se da moze da se ucita preko grub-a kao chainloader. Za opciju sa disketom se bas ne secam, ali u svakom slucaju trebalo je da sacekas Update 1 jer ce u njemu da bude "New Boot", tj. modifikovani GRUB, za bootovanje Solarisa na x86 masinama.
[ Mister Big Time @ 28.11.2005. 01:03 ] @
shit, mora preko fdisk-a da se pravi nova primarna particija...
a ono sto je on prepoznao ja nemam pojma sta je... ocekivao sam da ce da vidi linux ext3 particiju pa da mu kazem da se nabaci na nju... medjutim neki sektori i cudesa... velicine u GB totalno nelogicne, kao da nije moj hard disk...

Nista do sutra, pa cu da vidim da mu metnem jedan manji hard da mi slucajno ne s*ebe sve particije i 4 sistema na njima...

[ nkrgovic @ 28.11.2005. 15:02 ] @
Iskrena preporuka :

- Proveri da li mozes naci drajvere za sav hardver. Ja u masini imam dve mrezne na primer : jedna nvidia integrisana gigabit, druga D-link 530 sa Via Rhine chipom. Nijedne nema na zvanicno podrzanom spisku, solaris ih ne prepoznaje, ali mozes da skines i instaliras drajvere. Ako ti sve radi : pici. Ako ti nesto fali, batali Solaris.

- Kad ustanovis da ti sve sto mora da radi - radi onda : batali Linux i stavi samo Solaris. Razlika je samo kernel - svi daemon-i rade vrlo slicno (nije isto ako ti je npr. bitna razlika da li je smb.conf u /etc, /etc/samba , ili /etc/sfw ... Ostalo jeste).

Dva harda su eventualno resenje, ali ti nikako ne predlazem da kombinujes Linux i Solaris kao dual boot. Razlike se svode na drajvere i packet filter - sto i nisu neke razlike.

Da - ako predjes na Solaris, i ako ti proradi nVidia za X.org javi :) . Mene muci debelo, ali mislim da je to jednostavno zbog mog odnosa sa Xfree/X.org koji se vuce odavno ;). Kako ja ne rabim 3D osim za screensavere, ne bunim se. :)
[ Mister Big Time @ 29.11.2005. 02:21 ] @
Nisam uspeo da podesim ethernet, samo se vidi lo0 adapter, a on je virtuelni loopback - localhost 127.0.0.1. (Epox 8rda+ je ploca i njena integrisana LAN kartica).
Onaj Java desktop je odlican, baziran na gnome-u.
Elem, morao sam da obrisem Solaris jer sam ga instalirao na primarnu particiju glavnog diska (ex C: FAT32), pa se MBR uje*ao, pa nisam mogao u windowse / linuxe da udjem.

Sada sam guglao malo, i trebalo bi da ovako ide sa podesavanjem ethernet-a:

http://solaris-x86.org/documents/guides/interfaces.mhtml


Takodje nigde nisam uspeo da nadjem DHCP, to bi mi zavrsilo posao jer imam ruter na kome je podignut DHCP, ali solaris kao da ni nema DHCP... sada citam da ima, ali opet drndanje preko cmd linije. :-|


Mogli su da dodaju bar nekakav sistem podesavanja, neki config manager, na foru Yast-a kod Suse-ta. Ali dobro, Solaris i nema pretenzije da bude user friendly OS.

Takodje, onaj njegov boot loader prepoznaje samo primarne (ne logicke) particije diska. Sada cu mozda da kreiram novu particiju za solaris, na kraju diska, i da bude aktivna... nadam se da ce uspeti.

ATI karticu mi je odlicno prepoznao, sve uredno cak i refresh rate 85Hz za monitor.

Evo odlicnog manual-a za dual boot:
Multi-booting Solaris and other operating systems - http://multiboot.solaris-x86.org/



A evo i idealnog recepta za kreiranje multi boot sistema - Single hard disk, Solaris, Linux, Windows NT:
http://multiboot.solaris-x86.org/v/2.html


[Ovu poruku je menjao Mister Big Time dana 29.11.2005. u 03:38 GMT+1]
[ Dusan Marjanovic @ 29.11.2005. 07:32 ] @
Za većinu mrežnih kartica ćeš morati da skidaš drajvere.
[ nkrgovic @ 30.11.2005. 23:27 ] @
Citat:
Dusan Marjanovic: Za većinu mrežnih kartica ćeš morati da skidaš drajvere.


Potpisujem. Ja sam skidao za 2 od 2 na mojoj masini ;).

Dobra stvar je da Soalaris nije Linux i da je interfejs za pisanje drajvera (i generalno kernel modula) dobro standardizovan i upward compatibilan vec nn godina.

Znaci, ako nadjes drajver za Solaris 7,8,9... radice ti. Najbolje da skines sors drajvera, polako iskompajliras i ne brines. Jednom kad ga instaliras, svi ostali pecovi na kernel ti nece smetati - znaci nema onoga "stavio sam novi kernel pec, moram novi drajver".
[ Mister Big Time @ 22.12.2005. 05:20 ] @
Ja sam guglao nasao ovo: http://www2.essex.ac.uk/cs/ser.../drivers/default.htm#AT-2500TX

Posto mi je Allied Telesyn AT-2500TX kartica na server masini, ali za drajver pise da je za Solaris 8 i 9, valjda ce da radi.

Posto mi treba jos jedna LAN kartica za server, sta mislite da uzmem D-Link DFE-530TX+, videh na SUN.com HCL da ima status "Reported to Work".

To u slucaju da ne uspem sa postojecom AT karticom, onda cu da uzmem dve Dlink.

P.S. Ima li nade za integrisane kartice, sa Realtek-ovim cipom? nForce 2 maticna ploca.

[ Dusan Marjanovic @ 22.12.2005. 07:36 ] @
D-Link DFE-530TX+ radi provereno, evo ti driver. Imam dve takve u serveru gde nisu htele da prorade dve integrisane Intel(R) PRO/1000, a inače ista ta kartica na drugom serveru radi...ali ovde su integrisane i iz nekog razloga neće, javi pri bootovanju eeprom checksum error. Možda proradi sa Solarisom 10 1/06 :)
[ z@re @ 31.12.2005. 01:35 ] @
pa nije toliko los za desktop, ali definitivno neces nac drivere za neke no-brand komponente. ja imam desetku instaliranu na x86 masini, a posto su sve komponente brand name (baza kompjutera intel/intel/intel, matrox graf., 3com mrezna...), nema nekih problema. jedino sta fali je hadverska 3d akceleracija pod X-om. al sam ga instalirao s namjerom da proucim malo java alate i neka sunova rjesenja, cisto me se je** za 3d pod njim.

naravno bilo bi to lipo vidit kako radi na nekom sparkicu.
[ Mister Big Time @ 02.01.2006. 05:13 ] @
Jel ovo izasla nova verzija?
[ RooTeR @ 05.01.2006. 02:41 ] @
Evo, ja sam skinuo tu 10 1/06 verizju sa neta. Mislim, posto ja ne znam nista o Solarisu, jedino mogu da pricham o tome da le je lepo za oko, ili nije. E pa, java desktop system je bar meni dosta prijatan :)

Inache, imam samo josh problema da namestim actiontek-ov usb adsl modem ... (mada sumnjam da cu ga namestiti, ali cuj sad ...:)
[ Mister Big Time @ 06.01.2006. 05:09 ] @
Uuuu USB na solarisu Mission impossible.

A tek drajver... QQ lele.

Jesi li uspeo da namestis mreznu karticu? Odnosno sta ti NIJE prepoznao po defautlu"?
[ RooTeR @ 08.01.2006. 19:12 ] @
Stampac i mreznu mi nije prepoznao po "defaultu", ali sam to podesio bez problema.
Heh, za sada mi je najvishe problema zadala instalacija psi jabber klijenta, ali dobro, i to sam nekako pregurao :)
[ Mister Big Time @ 09.01.2006. 03:08 ] @
@RooTer: koju mreznu rece da imas i kako si resio dravjer, nasao na HCL zvanicnom sajtu ili kako?

[ RooTeR @ 09.01.2006. 03:15 ] @
Imam integrisanu intel pro/1000 ct network connection (valjda se tako zove)...
Na intelovom sajtu sam bio nashao neke drajvere, ali nisam bash siguran da li su mi oni reshili posao. U svakom sluchaju mojoj kartici odgovara intefrace e1000g (ovo pisem napamet iz windowsa) i samo sam bio podesio fajlove /etc/hostname.e1000g0 i /etc/netmask i proradila je :)
[ RooTeR @ 16.01.2006. 10:46 ] @
Pozdrav iz Solarisa :)
[ Tyler Durden @ 19.01.2006. 09:52 ] @
Ja sam nedavno pokusao da instaliram onu Express verziju i proslo je iznenadjujuce glatko. Prepoznat je sav hardware ukljucujuci i mreznu (neka realtek ne znam tacno koja) i sve je radilo odlicno. Nazalost nisam imao mnogo vremena da se igram sa njim, ali mogu da kazem da JDS i meni fino izgleda.
[ Mister Big Time @ 06.02.2006. 05:57 ] @
Ja sam poceo da skidam ovu novu ver. Solaris 10 1/06



Jel probao neko ovde?


[Ovu poruku je menjao Mister Big Time dana 06.02.2006. u 06:58 GMT+1]
[ Dusan Marjanovic @ 06.02.2006. 07:58 ] @
Ja ga koristim na nekoliko servera, nema nekih za mene znacajnih novina.
[ Mister Big Time @ 28.02.2006. 08:38 ] @
evo samo da potvrdim da Allied Telesyn AT-2500TX mrezna kartica radi bez problema na Solarisu, sve po defaultu prepoznaje

[ Mister Big Time @ 03.03.2006. 15:57 ] @
Nego, zna li neko zasto ne prepoznaje CD/DVD-RW uredjaje? Vidim u GNOME okruzenju po defaultu nema
programa za rezanje, ali ima onaj built-in kao kod Windowsa, medjutim kada mu kazem Write these
files to CD on kaze da nema odgovarajuceg uredjaja na sistemu...
[ neetzach @ 03.03.2006. 16:03 ] @
>

Jesi li probao sa cdrw alatkom iz komandne linije?


[Ovu poruku je menjao neetzach dana 03.03.2006. u 17:17 GMT+1]
[ Mister Big Time @ 03.03.2006. 18:27 ] @
Code:
# cdrw
cdrw: not found
#


nema..

ulogovan sam kao root naravno..
[ mixboy @ 03.04.2006. 18:20 ] @
Instalirao sam pre par nedelja 10-ku na Compaq P700 Works.
Imam problem sa Matrox G200/16MB MileniumII - neće da se mrdne sa 640*480.
Gledao sam konfiguracione datoteke za /etc/openwin/* i one sve ukazuju da je za ovaj adapter mnogo široka lepeza podržanih modova rada.
Tokom instalacije je inače pokazivao 1024*768.

Jel imao ko sličan problem?
[ z@re @ 04.04.2006. 02:45 ] @
Hmm...cudno. Jel koristis JDS ili CDE?
[ mixboy @ 04.04.2006. 09:55 ] @
Za oba je ista stvar. Mozda bih mogao da se potrudim da nađem nekog ATI-a pa da resim stvar, no Matrox nije mali proizvođač iako su za Solaris ponuđeni drajveri samo drugih, nezavisnih proizvođača.
[ random @ 04.04.2006. 10:03 ] @
Probaj sa Xorg.
[ z@re @ 04.04.2006. 13:48 ] @
Ma nemas potrebe...meni je na G400 radilo sve super. Probaj preko one alatke u JDS-u postavit rezoluciju i refresh.
[ mixboy @ 04.04.2006. 14:22 ] @
ne znam sta je u pitanju, ali preko JDS- alatke Change D-top res. neće da se pomeri sa 640*480/60Hz. tj nema ništa za izbor osim ove.
[ neetzach @ 04.04.2006. 14:42 ] @
Jesi li probao sa kdmconfig iz komandne linije?
[ z@re @ 04.04.2006. 18:19 ] @
Ako pod JDS-om u listi nemas drugih modova, onda je sigurno greska u konfiguracijskom fajlu za X11.
[ mixboy @ 04.04.2006. 21:28 ] @
Stvar je rešena.
problem je bio podignuti Xorg server koji ni na jedan način nije prihvatao podešavanja.
Komanda kdmconfig je bila prava alatka. Nakon izbora Xsun sistem je proradio saosnovnom paleton 256 boja (depth=8).
Nakon promene parametra defdepth=16 u /etc/openwin/server/etc/OWconfig i OWconfig.BAK cela stvar je legla za čistu desetku.
Inače u pitanju je CPQ ProWork AP700 sa Slot1 2*PII450/512KB i 513 SCC RAM.
Što se tiče interfejsa: CDE je neznatno brži, ali Gnome je daleko prijatniji. Sama brzina odgovora sistema na rad dostupnih aplikacija kao desktop mašine je sporija od MSXP što se i očekuje. Ovih dana ću postaviti Oracle10g pa ću da ga testiram.
Hvala svima na brzim i kvalitetnim odgovorima.