[ Lajavi_Krelac @ 27.03.2005. 00:36 ] @
Dali postoji neki drugi nacim, osim PhotoShop-a, za
retusiranje fotografija!?

Primer PhotoShop:

[ Lajavi_Krelac @ 27.03.2005. 01:53 ] @

Mislim neko automatizovano resenje!

Mogli bi i da postujete neke svoje zanimljive radove!

Pozdrav!
[ Nikola Denić @ 27.03.2005. 01:55 ] @
GIMP :P LOL .. naravno da ti je shop najbolji ... ;)

[ Lajavi_Krelac @ 27.03.2005. 03:13 ] @
A da nema neki specijalizovani PlugIn za PS?

Pogledajte i kako to rade profesionalci:

http://www.rayfresh.com/retouche/

P.S. Povlacite misa levo desno preko slike za efekat,
ili zumirajte za uvecan prikaz
[ bluesman @ 27.03.2005. 03:47 ] @
Ne postoje 2 fotografije koje se retusiraju na isti nacin.

Profesionalci znaju da prepoznaju na koji nacin ce je retusirati, najbolje, najbrze i najefektinije. Mislim da takav jedan plugin nebi imao smisla (profesionalcima)
[ dr ZiDoo @ 27.03.2005. 11:09 ] @
Bluseman je u pravu. Već je bilo sličnih pitanja.

Za neke stvari se jednostavno ne može napravaiti plugin. Retuširanje je jednostavno pitanje koliko je dobar čovjek koji to radi. Niakda ne znaš šta ćeš retuširati, ni kakve boje. Za to je potreban osjećaj, i debelo iskustvo, a software je možda i najmanje bitan (naravno, nećemo u obzir uzimate paint ;))
[ Maja_Lo @ 28.03.2005. 19:52 ] @
Retusiranje treba da bude rucno meni licno se to vise isplati i treba da koristis male poteze!! Ovo je iz iskustva!! I naravno Photo je nezamenljiv, ja ga obozavam
[ Lajavi_Krelac @ 30.03.2005. 01:58 ] @
I Divis mu se "do imbecilnosti"!
[ Maja_Lo @ 31.03.2005. 01:02 ] @
Najimbecilinije moguce!
[ Vladimir Mirkov @ 31.03.2005. 08:48 ] @
Nepostoji plug in za retusiranje niti ce ikad biti napavljeno tako nesto.
Kao sto je neko vec rekao, svaka slika se drugacije retusira... moze imati neke slicnosti sa nekom predhodnom u nekim detaljima ali u celosti nikako.

Takodje treba razgraniciti retusiranje od sredjivanja kolora. To su dve razlicite stvari i ponekad je bolje da retus radi jedan, a color correction drugi pro.

Na zapadu, narocito u filmskoj industriji ove dve stvari su jasno razgranicene.

Mislim da je dalja diskusija po ovom pitanju besmislena... mozda bi bilo korisnije da razmenimo iskustva o retusu i coloru nego da palamudimo o pluginovima

Umalo da zaboravim, mnogo je teze retusirati kvalitetan image, narocito one bogate detaljima (pore na kozi, trepavice, detaljne texture i sl.)
[ SIK@ @ 01.04.2005. 00:06 ] @
moja preporuka je da si nabaviš recimo corel i polako detalj po detalj ručno
obrađuj sve dok nedobiješ kvalitet fotografije koji te zadovoljava
za svaku sliku posebno - sve ti ovisi o količini detalja koje ti želiš retušitati i budi spreman da ulupaš sate i sate drljanja i popravaka dok se ne ufuraš
pogledajte i komenterišite - u corelu - za mene kao početnika tj. za moje potrebe
sasvim dovoljno-slika stara oko 50-ak godina malo je izmenjena ali je ljepša od originala

pozdrav svima

[Ovu poruku je menjao SIK@ dana 01.04.2005. u 03:21 GMT+1]
[ DoubleScorpio @ 01.04.2005. 01:11 ] @

moze posluziti i corel ali je photoshop kralj u toj sferi...rekao bi nezamjenjiv...

mozda je najbolje da pocnes sa jednostavnim zadacima...tipa retusiranja jednostavnijih slika i retusiranja samo nekih dijelova tih slika...sve da bi sto brze shvatio osnove i neke fazone koje ces kasnije koristiti kod ozbiljnijih radova..
[ Lajavi_Krelac @ 01.04.2005. 03:32 ] @
Nije lose.
Vidis mene konkretno zanima retusiranje jako ostecenih slika.
To mi je nekako izazov. Imam i neke koje su bile mnogo vise
ostecene nego ona gore, a sredio sam ih priblizno ili isto kao
i nju. Neke crno bele sam obojio, a neke kojima fale delovi sam
miksovao sa drugima koje imaju bas te delove koji mi trebaju.
Za plugin sam pitao bas iz tog razloga. Ako posteje dodaci za
video programe koji izbacuju logoe i slicne stvari iz slike skoro
neprimetno, zasto nebi onda postojali i za staticnu sliku? Ne
mora to da bude nesto ekstra, ali bar da poizbacuje sitne
tackice i ogrebotine, a za ostalo je lako. Ovaj deo najvise
oduzima vremena.
[ baranjac @ 01.04.2005. 20:14 ] @
Mislim da je corel photopaint alat isto tako dobar kao i adobe photoshop. Što se tiče plaginova za retuširanje ne verujem da postoje i ako postoje radili bi više sranja nego koristi. Softver ne može znati na jednoj digitalnoj fotografiji koji piksel je potreban a koji ne, to najbolje može odraditi čovek ako me razumiješ.
[ Nabukodonosor @ 11.04.2005. 00:20 ] @
Evo ja nesto sto sam ja radio.

http://img122.echo.cx/img122/7251/mamaitata5dk.jpg
http://img180.echo.cx/img180/1460/mamaitatanova4tv.jpg
[ pajaja @ 11.04.2005. 01:09 ] @
@nabuk.
dobro ti ono :)
samo haljina je malo jarka...
smanji saturation i bice ok...
[ bluesman @ 11.04.2005. 01:27 ] @
što oboji crno belu fotku, gde će ti duša? :)
[ Nabukodonosor @ 11.04.2005. 12:54 ] @
Citat:
pajaja: @nabuk.
dobro ti ono
samo haljina je malo jarka...
smanji saturation i bice ok...

Ma tesko da to izvedem. Ovo sam radio pre nekoliko godina, tako da nemam psd...A i rekla mi keva da joj haljina nije uopste bila te boje, nego neka skroz druga!

Citat:
bluesman: što oboji crno belu fotku, gde će ti duša?

Ma prvo sam hteo samo da je popravim, a onda mi palo napamet da je malo obojim.
[ Corey @ 11.04.2005. 20:44 ] @
Dobro si to odradio sam si mogao i levu stranu da dovršiš.
[ ventura @ 11.04.2005. 22:17 ] @
[ miniC @ 11.04.2005. 22:52 ] @
S kojom bise pre smuvao????
[ Nabukodonosor @ 11.04.2005. 23:44 ] @
Citat:
Corey: Dobro si to odradio sam si mogao i levu stranu da dovršiš.

Ma nisam se nesto preterano baktao sam tim, samo mi je jednom palo na pamet da je malo obradim. Ali mozda je jednom zavrsim. Lepa je slika.
[ Lajavi_Krelac @ 15.04.2005. 00:25 ] @
E ovo je vec nesto!
[ Nabukodonosor @ 15.04.2005. 10:16 ] @
Pa jebiga, to su verovatno radili ljudi iz Photoshop tima...zato je tako i dobro. Ako mislis na ovu devojku.
[ ne11e @ 28.04.2005. 21:37 ] @
Najbolji ti je Photoshop ima vishe nachina za retushiranje i svaki se barem kod mene pokazao odlichan dodge tool.healer tool.lasso tool ...
[ Nabukodonosor @ 06.05.2005. 16:40 ] @
Evo sad sam preturao po nekim svojim diskovima i nasao jos jedan svoj rad. Ako tako moze da se nazove nesto sto radis u dokolici. :-)



[ pajaja @ 06.05.2005. 20:31 ] @
dobro je, samo sto se kod onih drvenih daski ( sta li su ) vidi da si
nesto radio :)
[ Corey @ 06.05.2005. 20:36 ] @
Pa i nije neki retuš.
Nego što skloni onu devojku ona jedina valja na slici:)
[ Nabukodonosor @ 07.05.2005. 00:19 ] @
Citat:
pajaja: dobro je, samo sto se kod onih drvenih daski ( sta li su ) vidi da si
nesto radio :)

Gde bre?! Ajde zaokruzi na slici, bas me zanima na sta mislis.

Citat:
Corey: Pa i nije neki retuš.

Zasto? Sta konkretno mislis da nije dobro?
[ Corey @ 07.05.2005. 14:40 ] @
Dobro si uradio nego sam mislio da si mogao da uzmeš neki veći izazov:)
[ Nabukodonosor @ 07.05.2005. 17:10 ] @
aaaa...pa mogao sam. Ma to sam radio onako bez veze, bilo mi dosadno.
[ pajaja @ 07.05.2005. 17:12 ] @
mislio sam na ovo :

[att_img]
[ timi263057 @ 07.05.2005. 21:57 ] @
Jel mi netko može na jednostavan način napisati kako da crno-bijelu fotografiju retuširam u fotografiju u boji?! Please!
[ Corey @ 08.05.2005. 09:39 ] @
Jednostavno bez ulaženja u detalje,uzmeš četkicu i olovku i bojiš oanko kako ti misliš da treba.Na primer evo kako je to Nabuko uradio http://www.elitesecurity.org/poruka/707596.
[ Nabukodonosor @ 08.05.2005. 12:38 ] @
Citat:
pajaja: mislio sam na ovo :

Pa mozda...a mozda i ne. Ja bas mislim da je OK....Ja nikada ne bih provalio da mi neko ne pokaze to mesto...a ni tada...
[ Corey @ 08.05.2005. 13:58 ] @
Može da se vidi ali samo ako se zagledaš.
[ krdr @ 10.05.2005. 09:01 ] @
A mene zanima kako uklone onolike pore i bore na:

http://www.rayfresh.com/retouche/

Navalila devojka da joj "ocistim lice" od pora/bora a mene mrzi da sa sredjujem svaku poru posebno, jel imate neki savet kako da se proces ubrza?
[ Corey @ 10.05.2005. 21:32 ] @
Dove sapun za vreme kupanja a uveče Nivea krema Šalim se naravno....
Alatke: Pečat,četkica za doterivanje i Patch tool.

[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 15.05.2005. u 19:37 GMT+1]
[ pajaja @ 10.05.2005. 21:47 ] @
Bolje pogledaj prvo neke tutotiale...


e, corey, da te pitam nesto
sto citiras poruku iznad tebe....
meni brisu poruke zato sto citiram, pozivajuci se na clan 7, ( iako citiram po 2-3 reci i post nije iznad mene )...
deskriminacija
[ deki77 @ 10.05.2005. 23:51 ] @
Meni je ovo najjjjj!!!!!
[ Corey @ 11.05.2005. 21:18 ] @
#paja
Citiram zato što je moguće da će se pojaviti neka nova poruka između moje i koje citiram.A i ne brini u vezi toga jer i meni briše Boki poruke redovno kada citiram
[ lamegirl @ 15.05.2005. 14:45 ] @






Moji zadnji radovi..
[ Pali zari @ 15.05.2005. 15:26 ] @
lepo lepo mada bi ovoj drugoj ribi bilo lepse da si stavila zelene oci
[ mrkidivx @ 15.05.2005. 16:03 ] @
Ja mislim da je u pitanju ista "riba"...
[ dr ZiDoo @ 15.05.2005. 16:05 ] @
Prva nije dobra... fali joj realističnosti, oči su joj čudne...

Drga, može proći.
[ pajaja @ 15.05.2005. 16:36 ] @
levo oko joj je cudno...
[ Corey @ 15.05.2005. 18:28 ] @
Prva ti je ispala kao da je od plastike.Druga je OK samo da poradiš na nekim sitnicama.
[ lamegirl @ 15.05.2005. 21:16 ] @


Jel sad bolje?
[ Corey @ 16.05.2005. 15:23 ] @
Može da prođe.
[ zi:: @ 16.05.2005. 15:33 ] @
Sto je toliko zuto oko usta? Na originalu izgleda kao da se (inace vrlo simpaticna) devojka najela senfa pa zaboravila da se opere, a na popravljenoj verziji nije mnogo bolje.

Vise mi se svidja onaj poluprofil, makar se i tamo vidi da je neprirodno. Promene i retusiranje su neophodne operacije, ali cini se da je kljucna rec u tome suptilnost.
[ @lien @ 16.05.2005. 15:59 ] @
Mislim da su mnogo mutne obradjene slike...
(just a tought)
[ Nabukodonosor @ 16.05.2005. 16:03 ] @
Da, previse je blur-a. Deluje kao neka pevacica iz reklame Grand produkcije.
[ miniC @ 17.05.2005. 07:20 ] @
Mislim da ovaj program (plug in za PhotoShop) niste probali. Zove se AKVIST RETOUCHER
http://akvis.com/en/retoucher/index.php
Program je oko 4MB i stvarno je odlican. Ovde mozete pogledati primere:
http://akvis.com/en/retoucher/examples-image-restoration.php
Nazalost program je shareware, ali zato posoji http://www.elitesecurity.org/forum/37

Pozdrav,
miniC

PS> Program je iz Hrvatskog PC casopisa BUG (na DVD-u)
[ Lajavi_Krelac @ 21.05.2005. 01:17 ] @
E pa miniC svaka ti cast!

Na nesto ovako sam mislio kada sam pitao dali postoji neki specijalizovani
plagin za retusiranje. Naravno i ostali njihovi plaginovi su veoma vredni paznje.
Svaka cast i njima BRE!
Savet za sve sa ove teme: -obavezno pogledajte i tutorijale sa sajta.

Pozdrav za SVE!
[ Igoya @ 22.05.2005. 03:17 ] @
Još jedan fantastičan program, namenjen retuširanju, odnosno korekciji šuma na fotografijama je NeatImage ( aktuelna verzija 4.5 ):

http://www.neatimage.com

Postoji u standalone verziji i kao Photoshop Plug-In.
Sa njim se mogu dobiti jako dobri rezltati. Brz je i dozvoljava dobru korekciju na fotografijama, ali ipak preporučujem "ručnu" korekciju. Moje iskustvo je da se najbolji rezultati ipak dobijaju pažljivim radom u APS-u i to u kombinaciji više alata, tj. stamp-healing-patch tool.
[ timi263057 @ 05.07.2005. 12:27 ] @
Može li mi itko objasniti kako se retuširali "ljepotu" na onoj slici s djevojkom ili kako da uopće retuširam "ljepotu"?? Molim vas recite.
[ Nabukodonosor @ 05.07.2005. 18:30 ] @
Ja bih prvo morao da razumem pitanje da bih znao da odgovorim na njega.
[ timi263057 @ 05.07.2005. 19:30 ] @
Kako ste retuširali tu djevojku sa slike? Ima dvije slike 1. original
2. retuširana
Kako ste je uspjeli retuširati? Neka mi netko molim vas na najjednostavniji način to objasni. Mislim, koje ste opcije koristili...
[ Corey @ 05.07.2005. 20:40 ] @
Timi strpi se malo,proces retuširanja fotografije nije samo u jednoj opciji.Tako da ne možeš da očekuješ brze odgovore(a dobre).
[ sieben @ 13.08.2005. 18:24 ] @
Moze li mi neko objasniti kako se to radi u shop-u? To sa slikama.
[ miniC @ 16.08.2005. 22:24 ] @
Valja li ovo cemu??
Molim za Vase misljenje!!!

pozdrav
miniC

[Ovu poruku je menjao miniC dana 16.08.2005. u 23:25 GMT+1]
[ Nabukodonosor @ 16.08.2005. 22:59 ] @
Fino.
[ Corey @ 18.08.2005. 00:03 ] @
Super je,samo zavrsi.
[ brm @ 04.09.2005. 03:19 ] @
Odgovor za sve!

Retuširanje se radi svim raspoloživim znanjem, alatkama i opcijama programa u kojem radite. Sve je dozvoljeno. Radite slobodno; opušteno i bez brige. Važno je strpljenje, kratke pauze u radu, ponekad zastanite na sekund i razmislite o sledećem koraku (kliku mišem).
Na vašim aploudovanim primerima se vide ponovljeni delovi slike (brlje), a neki radovi izgledaju lepo ali futuristički, i sa rupama za usne i oči. Negde ima previše blura.

Ponovljene delove slike će te lako izmeniti tako što bilo kojim alatom (pečatom - stamp, flasterom - healing tool, zakrpom - patch tool), pritom mislim na photshop alate, uzmete deo slične površine sa druge tačke i ponovo nanesete na polje gde ste predhodno naneli duplirani deo, podešavanjem transparencije, pritiska i veličine alatke dobićete sasvim drugačiji komad i onda se retuširanje neće tako lako uočiti (na greške mislim).

Za mešanje i pravljenje novih površina na slici a da se očuva tekstura koristite patch tool; to je brzo i lako. Mada je svaka slika poseban slučaj.
Za delove sa detaljima koji se nemogu ponoviti patch tool-om, rešenje je stamp tool, ili sečenje dela slike njegova transformacija (rotacija, rastezanje i slično) i utapanje u sliku već pomenutim alatima, kao i sunđerom - sponge tool , bledilom - dodge tool, sagorevanjem boje - burn tool i gumicom - erease tool.

Korisno je koristiti filtere dust & scraches i blur-eve. S vremena na vreme pogledati originalnu fotku od koje smo počeli. Menjajte češće obim alatke kojom radite (kroz malo prakse će te skontati kada to treba uraditi).

Prilikom retuširanja slike nekih gadura i neželjenih stvari (slike su cele i treba da budu lepše) nije loše pomešati sloj vašeg retuša sa originalnom slikom/slojem putem transparencije i/ili blur-a; da bi se sitne anomalije nastale pri mešanju delova slike pri radu alatki neutralisale tj dobile finiji prelaz i realniji izgled.

Nije loše prvo uraditi grubo retuširanje, a onda picikato, ali sve vreme treba paziti na boje, svetlo i senke kao kad crtate; i kako će se to kasnije korigovati mislim na sređivanje kolora.

Još nešto: Čuvajte detalje.
[ henrik @ 14.09.2005. 09:07 ] @
Još bitnije - sve radite na adjustment layerima, zbog mogućnosti kasnijeg editovanja, maskiranja i eventualnog vraćanja.
[ schraff @ 13.10.2005. 19:24 ] @
Citat:
miniC: Valja li ovo cemu??
Molim za Vase misljenje!!!

pozdrav
miniC

[Ovu poruku je menjao miniC dana 16.08.2005. u 23:25 GMT+1]



Usudio bih se da kazem da je ovo amaterski rad, iako bih svakako cenio ulozeni trud. Najveca zamerka bi bila da je 'izgubljena' osnovna fotografija: originalna textura zid u pozadini je potpuno izgubljena - umesto nje dobili smo jednu novu kloniranu texturu koja deluje monotono i neodredivo. Sto je, po mom skromnom misljenju, nedopustivo. Zamislite da je na ovaj nacin radjena rekonstrukcija Leonardove Tajne vecere? Sta bi od nje ostalo. Cilj ove vrste retusiranja nije pravljenje nove fotografije, nego sto vernija rekonstrukcija postojece. Potpuno druga prica bi bila da se ovde radi o reklamnoj fotografiji ili stranackom izbornom plakatu.
Pre nekih 7-8 godina radio sam na slicnim stvarima za jedan nas poznati muzej. Pravio sam replike fotografija, dokumenata & mapa koji su izlozeni u muzeju dok su originalni dokumenti sacuvani u arhivu. Podrazumeva se, razlika nije smela da postoji u odnosu na original. Da sam radio na ovaj nacin, ta postavka bi danas bila smesna.
Prednji plan fotografije, cini mi se, mnogo je vernije reprodukovan, premda nekako, uvidevsi zamerke vezane za background, nemam povernja da je i on dovoljno pazljivo radjen (ne vidi se dovoljno jasno).
Ukoliko je ovaj rad puka vezba - onda je ok, ali ako je posao narucen - ja ga ne bih platio.
[ pivce @ 13.10.2005. 23:59 ] @
ja bih rekao da je vezba...chicha je solidno odradjen mada se sa leve strane vide tragovi rada :)
[ andrija87 @ 05.11.2005. 10:40 ] @
pozdrav za sve,radovi su super,ja imam neke svoje,i neke vase koje sam ja takodje preradio,samo jos da mi neko objasni kako se ovde ubacuje slika! sve pohvale za licne radove...
[ andrija87 @ 05.11.2005. 10:50 ] @
e pozdrav za osobu koja je "radila onu devojku"! samo da,koristi malo manje "blur",a da pri tome koristi "sharpen tool" , i "lasso tool",mislim da bi bolje izgledalo... evo kako sam ja to uradio na svoj nacin...
[ Kensai @ 15.11.2005. 10:41 ] @
Pozdrav!
Evo bas sam zavrsio retusiranje slike na kojoj se nalazi moja prabaka.
Zapravo to je jedina slika iz njenih mađih dana (slika je malih dimenzija) pa me ujak zamolio ako mogu ista napraviti da ju koliko toliko popravim.

De mi recite jel to ista valja.

I zanima me jos kako da slika ne izgubi na svojoj originalnosti tj. da ne postane blijeda kao neka kopija kada se isprinta u fotostudiu, i da li je moguce nekako da marama dobije malo vise bijele boje i đemper plavkasto crne ako me razumijete da li je to zapravo moguce.

Pozdrav!
[ panonski mornar @ 18.11.2005. 11:20 ] @
Za mene su ove devojke toliko vestacki doterane, meni se ne svidja, kod retusiranja, kao i kod sminkanja je cilj da se postigne prirodan izgled a cilj retusiranja i sminkanja je uklanjanje nedostataka a ne stvaranje plasticnih lutki, gde ste videli, u nekom modniom casopisu da su modeli ovako obojeni sa kilom farbe!?! neka se niko ne naljuti, moja kritika je dobronamerna, ucenja radi, a ne kritike radi....
[ andrija87 @ 18.11.2005. 20:58 ] @
sto se tice bake... mozes ovako ... ako radis u photoshopu image>adjustments>color balance... pa tu podesi kako ti odgovara... (ako sam dobro razumeo pitanje,posto sliku nisam uspeo da otvorim...)

sto se tice kritke mornara,pa ja mislim da u tome i jeste na neki nacin cilj... kako god da obradis neku osobu,ona ce da izgleda "plasticno"! svi casopisi,omoti itd,su takvi,pa sto bi mi radili nesto drugacije? moja slika jeste "plasticna",ali to sam ja tako i hteo,nista drugo... poz
[ phactor @ 20.11.2005. 01:44 ] @
...evo od mene jedam mali tutorial (step by step) na ovu temu:

1. ja sam za ovaj primjer izabrao fotografiju lica djevojke te duplicirao layer (Ctrl+J)
2. na novi layer sam nanio Gaussian Blur (radius 6)
3. na tom istom layer samanjio sam Fill Opacity na 50%
4. gumicom (E) (brush basic, master diameter 30px, hardness 0%) sam izbrisao na blur layeru oci i dio usne
5. malo igre sa Levels (Ctrl+L) i Saturation (Ctrl+U)...


...moj rad u attachmentu:

[Ovu poruku je menjao phactor dana 20.11.2005. u 02:46 GMT+1]
[ andrija87 @ 22.11.2005. 23:51 ] @
sto volim neobicne slike... e ok je,samo je malo vise tamna sa leve strane.(ili je to neka senka)
[ miniC @ 30.01.2006. 22:21 ] @
Jeste li probali ovaj program za bojenje crno-belih fotki??
http://www.recolored.com/
Odlican je!!!
Skracuje vreme rada puuuuuuuuuno, a veoma je lak za upotrebu! Pri tom ne morate biti veoma precizni, jer program prilicno dobro konta sta ste hteli.
Ipak bacite pogled na HELP pre upotrebe i imajte na umu da su boje koje on predlaze za usne ljudi nekako jarke (sto i nije lose ako vam treba karmin za neku osobu) ali za prirodniju boju usana je bolje odabrati neku od boja koje predlaze za kozu!!

Pozdrav
miniC

edit:
one fotka mog pradede (s frha topica) je uradjena za pola sata, a zeleo sam sao da vidim kolko cu problema imati pri finalnoj obradi i na sta sve treba da obratim paznju!
Uzgred, hvala na pohvalama i primedbama!

[Ovu poruku je menjao miniC dana 30.01.2006. u 23:30 GMT+1]
[ THEPRODIGY @ 08.02.2006. 17:25 ] @
evo i od mene jedan tutorijal >>>

nemojte da koristite blur tool jer je onda blur neujednacen! koristite gaussian blur (filters) i onda prebacite na korak iza pa stavite history brush na poslednji korak ( onaj sa blurom ) i onda crtate delove koje hocete da zamaglite ( koristite normalno opacity i fill , to znate (valjda))
To isto mozete da radite sa svim filterima, levels , color balance, saturation, hue , contrast itd......
kada na primer hocu da poplavim ja poplavim celu sliku pa onda radim sa history brush-om i ne moram nista da selektujem itd..... jedino ako necete da bude extra precizno !!!

Bilo sta pitajte reci cu vam !!!! ako vec radite crno bele slike ( crno zute u svakom slucaju ) koristite duo tonove ! Moja preporuka !
[ babarogatajna @ 01.03.2006. 20:52 ] @
Citat:
andrija87: e pozdrav za osobu koja je "radila onu devojku"! samo da,koristi malo manje "blur",a da pri tome koristi "sharpen tool" , i "lasso tool",mislim da bi bolje izgledalo... evo kako sam ja to uradio na svoj nacin...

taman sam se oporavio od jednog soka, kad evo ti drugog. prijatelju nemoj to vise raditi
[ djyova @ 06.08.2006. 16:24 ] @
Pazi sad. Javi mi se jedan tip i kaze "...el mozes da mi okrecis i omalterises kucu...", nasta ja njemu kazem da ja to ne radim i da je verovatno pogresio broj. Kaze on meni "...ma nisam pogresio jedan tvoj prijatelj mi je rekao da mozes da mi omalteris sliku kuce na kompjuteru...", a to (sad sam tek ukapirao o cemu se radi), pa moze. Slika mu je inace trebala da bi je slao prijateljima koji nisu bili na svadbi. Naravno ti prijatelji su u inostranstvu.
[ Corey @ 06.08.2006. 22:24 ] @
Citat:
djyova:  Slika mu je inace trebala da bi je slao prijateljima koji nisu bili na svadbi. Naravno ti prijatelji su u inostranstvu.

hehe,koji prevarant :p
lepo odrađeno :)
[ andrija87 @ 11.09.2006. 17:36 ] @
1,2 ili 3?
[ Andalus @ 28.09.2006. 17:25 ] @
ovo poslednje je super!
ljudi kako se pocinje...hocu i ja da naucim da retusiram fotke kao na ovoj poslednjoj slici :)
jel ima neki tutoriali za to ali detaljni?
[ camp @ 15.10.2006. 11:31 ] @
lepo je, kada bi imali neki tutorial za dobro retusiranje slika :)
[ babarogatajna @ 15.10.2006. 20:33 ] @
Citat:
andrija87: 1,2 ili 3?

1, verodostojno!
[ NatasaBG @ 16.10.2006. 14:36 ] @
Tutorijal za retuširanje pod nazivom "Beautify a Face" - skroz dobar:

http://www.lunacore.com/photoshop/tutorials/tut018.htm
[ camp @ 27.10.2006. 09:18 ] @
hvala za link :)
[ ENA BG @ 23.11.2006. 07:45 ] @
ja bih samo da naglasim da je jedno retusirati sliku a sasvim drugo slikati po istoj ...(kao sto je bio slucaj sa shirinim slikama) postoje laksi i tezi nacini ....
od jednostavnjijih nacina...
otvoriti photoshop i malo pojacati kontrast i brightness i slika moze izgledati bolje...

drugi nacin tj. druge podvarijante su sledece

A) CLONE TOOL sa ovom alatkom mozete odredjeni deo slike duplicirati sa jednog dela i postaviti na drugi deo gde slican ili isti nedostaje

B) healing tool samo ime govori sta je i cemu sluzi zgodno je za uklanjanje sitnijih gresaka (bore ,mladezi i slicno)

C) obican brush uvek koristiti meksu cetkicu (sa slabijim konturama) i opqacuty nikada nemojte drzati na 100%

D)odredjeni setovi cetkica koji su vec u obliku kose itd....

OVO JE URADJENO ZA BUKVALNO 5 MINUTA sliku sam inace ja i radila originalnu verziju

PS odlicnih tutorijala ima na deviant art.com

[ ENA BG @ 23.11.2006. 07:49 ] @
i jos samo nesto bitno je da slika ostane autenticna kako bi bila uverljiva i onda kada je nemoguce neka ostane verodostojno da bi onaj koji gleda video fotografiju koja je lepa prirodna (kao one reklame za sminku kreme itd sve se vidi ,sve je prirodno iako su to slike na kojima radi tim od 50 ljudi i da jako je bitno da slika bude u vecoj rezoluciji jer ce biti lakse da neki detalj prepravite i da za kraj ova slika je potpuno retusirana pogodite sta....



i ako nekome treba jos nesto ili misli da mogu da pomognem neka pita....

[ peterbra @ 27.12.2006. 10:35 ] @
Da li neko mozda ima ideju kako da bez para (skupo...za mene amatera) produzim AKVIS-ove alate...istekli trial-i ?

[ TGCVugi @ 27.12.2006. 12:24 ] @
@peterbra
.. ja znam, javi mi se PP-om..
[ peterbra @ 29.12.2006. 15:41 ] @
Poz Vugi,
ne mogu da saljem PP zato sto nemam jos dovoljan broj POST-ova... treba vise od 10, a ja sam nov, a ne zelim da pisem gluposti samo da bih pisao... zato posalji ti meni na PP tvoj mail pa cu da ti se javim ili napisi ti meni mail na peterbra*at*gmail _tacka_ com
znas sta trebas da zamenis :) a ovo sam napisao samo zbog spider-a koji skidaju mailove sa foruma pa salju SPAM-ove...

Hvala ti unapred !
[ DZERY @ 05.01.2007. 20:18 ] @
Dali mozete napisati postupak kako retusirati sliku hvala unapred
[ Korto Maltez @ 06.01.2007. 23:18 ] @
Hi
Retusiranje je u glavi i u ruci. nepostoji objasnjenje kako to uraditi jer svaka slika je prica za sebe.. . postoji jedan filter "kodak digital GEM" koji ti moze pomoci u pocetku bavljenja Photoshopom. Vrlo zanimljiv filter.

Korto
[ codeart @ 20.02.2007. 08:56 ] @
Mislim da je prakticno nemoguce napraviti neki plugin za fotoshop koji sluzi za retusiranje. Ako i postoji mogucnost taj dodatak bi bio velik ,malte ne kao i sam program
[ djyova @ 03.03.2007. 21:41 ] @
@peterbra
Ako koristis na primer eMule, i skines to sto ti treba, neces imati tih problema. Verovatno sam pogadjas zasto Ako bih ti ja rekao zasto, krsio bih pravila foruma

@codeart
Prakticno je moguce, i jedan od njih je Akvis-ov alat za tu namenu. Mada on meni vise sluzi za skracivanje vremena retusiranja, a "zavrsne radove" ipak moras da odradis rucno. Naravno ako hoces vrhunski kvalitet retusirane fotografije.
[ andrija87 @ 04.03.2007. 17:40 ] @
poz ljudi... zanima me,jel zna neko slican sajt sa fotkama,tipa ovog http://www.rayfresh.com ?!
[ Sulle @ 09.04.2007. 14:08 ] @
Ima li neko serial za AKVIS Reotoucher?
[ Braineater @ 13.04.2007. 10:16 ] @
Ljudi ja se bavim ovim poslom profesionalno po zanimanju sam fotograf. Sto se tice PhotoShop-a ja sam za to da nekazem specijalac donjet cu ja neke svoje slike (sad nemam tu) pa da vidite sta znaci profesionalni rad

OK
[ Sulle @ 13.04.2007. 20:56 ] @
Ajd pokazi radove kad si vec tako skroman.
[ Milija Patak @ 11.05.2007. 00:54 ] @
Naravno da je Shop najbolji...kakvo glupo pitanje.....mislim imas ti i par sitnijih programa koji nisu nesto poznati ali mogu solidno da odrade posao....ali ipak je shop shop...
[ madrasko @ 25.10.2007. 14:49 ] @
trebao si se malo pozabavit i sa kontrastom i osvjetljenjem a i onaj dio oko tablice auta malo popravit
[ ViperSnake85 @ 16.11.2007. 20:31 ] @
http://img217.imageshack.us/my.php?image=faceretouchzw0.jpg Ovako izgleda fotografija koju sam ja retusirao, da bi skontali sistem retusiranja fotografija u Photoshopu, najbolje je da skinete par tutorijala za to. http://www.tutorialized.com Brdo tutorijala za sve moguce oblasti.
[ MajstorRA @ 05.07.2008. 17:08 ] @
Kritike? :)


[ skemamen @ 06.07.2008. 15:08 ] @
Nemojte ljudi da šibate po tom "bluru" kao da vam je pao s neba...
[ THEPRODIGY @ 06.07.2008. 21:12 ] @
previse blura sigurno, i premalo kontrasta...
[ Braineater @ 08.07.2008. 10:38 ] @
ja sam odma primjetio da si joj promjenio boju ociju tako da mi se to nesvidja trebala je ostat njena prava i imas previse blura moglo je to i bez toga :))))
[ MajstorRA @ 08.07.2008. 13:38 ] @
Ok, probacu ponovo sa manje blura

Jedno pitanje: Da li je na ovoj slici uklonjena "prljavo bela, zuta" uz pomoc Image -> Adjustments -> Black & White ?

[ Skandy @ 08.07.2008. 14:35 ] @
Mozda ti autor moze reci sta je tacno koristio. Ono sto ja mogu dodati je da se rezultat mogao postici na vise nacina, a svako radi kako je navikao, kako mu odgovara ili kako situacija zahteva.
Ja bih to uradio tako sto bih smanjio saturaciju, a potom bih isao na "Selectiva Color" pa bih iz belih partija izvukao zutu i po potrebi magentu, a potom ko zna sta......
Ja bih tako zapoceo, neko drugi mozda na neki drugi nacin.
MAda sada kada pogledam, cini mi se da je fotografija jednostavno prebacena u Grayscale, a potom uradjen bightness and contrast.
[ MajstorRA @ 09.07.2008. 01:25 ] @
Sada ?

[ Jurivaka @ 11.07.2008. 12:31 ] @
Ovo što si uradio sa fotografijom nije loše, ali se to može mnogo bolje uraditi - u Fotošopu, naravno. Na boljem osvetlenju lica nije ništa urađeno, kao i na koloru cele fotografije. A sve
to je vrlo lako obraditi.
[ Dragan291186 @ 30.10.2008. 16:32 ] @
Photosho,photosho i samo photoshop:)
[ MayanX @ 13.11.2008. 15:26 ] @
MajstorRA slika ti djeluje previše osvjetljeno sada... Probaj ovako:

1.Obrisi bubuljice i "zipove" na koži,i uradi genearlne promjene (boja ociju...)

2.Koristi blur tehnike za omekšanje kože.

3.Image >adjusment>... (ne spelujem dobro:D)

4.uživaj:)

Ja sam dosta vježbo sa retuširanjem, I koristim KODAK DIGITAL AIRBRUSH PLUGIN kojim SVI profići rade retuširanje!
[ huliganka @ 17.12.2008. 18:24 ] @
Ja volim da se zazam sa slikama i da ih preuredjujem...naravno ja sam amater tu,i preuredjujem ih pomocu GIMP-a i images editora,a sad bih rado skinula i Pains.net ali kada ga skinem ne radi mi...trazi da skinem jos nesto,ja skinem,i kad krenem to da instaliram,trazi mi jos nesto.Ja skinem i to,i tu mi pokaze neku gresku...
Postoji li negdje da to skinem ili da mi neko preporuchi neki sajt gdje mogu da skinem neki jednostavan progranchic za sredjivanje slika???Nesto zanimljivo...
[ Nikola Dunja @ 08.01.2009. 16:18 ] @
da li neko moze ostaviti kakav link do tutoriala - el.knjiga ili bar dela koji se tice restusiranja slika na srpskom jeziku.unapred hvala
[ Dragoljub M. Radojevic @ 04.06.2009. 20:42 ] @
Uz sve uvazavanje predhodnih komentara, smatram da je ipak najbolje raditi u Jasc Paint Shop Pro 8 .Photoshop je ,,mali Jovica,, u odnosu na ovaj program.Probajte, pa kritikujte!!
Bicete odusevljeni samo dok malo ovladate ponudjenim alatima( kloniranje, inverzija, promena boje ,itd.)Moja iskustva su veoma, veoma dobra i u profesionalnim realizacijama.
Dragoljub
[ skemamen @ 04.06.2009. 21:44 ] @
Photoshop je "Mali Jovica"...?

HahahahahahahahahahahahahahHahahahahahahahahahahahahahHahahahahahahahahahahahahahHahahahahahahahahahahahahahHahahahahahahahahahahahahahHahahahahahahahahahahahahahHahahahahahahahahahahahahahHahahahahahahahahahahahahahHahahahahahahahahahahahahahHahahahahahahahahahahahahahHahahahahahahahahahahahahahHahahahahahahahahahahahahahHahahahahahahahahahahahahahHahahahahahahahahahahahahahHahahahahahahahahahahahahah

Ok, ovu tvrdnju oko "Jovice" sam dobro podneo : )
[ dzenisdemic @ 13.09.2009. 10:54 ] @
Uzmi preko photoshopa ovu alatku kao na slici i makni bubuljice i bore itd .... kad to odradis skines veoma lijep i mali programcic photoscape ne znam koja je verzija i ubacis tu sliku u njega i nadjes ovu opciju kao sa slike

A ako hoces profesionalno onda moras ucit na photoshop manuelno da odradis...
[ quit @ 22.11.2009. 22:35 ] @
evo je ko nova xD

[ speceps1 @ 26.11.2009. 23:08 ] @
Joj ubi me ovaj X control: flip - flip - flip; brrrr; xD;

Elem, Pozdrav svima, postovanje i sve ostalo, svakom po zelji...

Vidim da ste svi expert, pa iako nema veze sa temom da mi neko rekne par reci...korisnih...

Ne bih da budem ni dosadan, ni naporan...ali, na dizajn zoni ne mogu da se snadjem... pa rekoh, ajd da probam ovde...
...ako nekoga ne mrzi da mi reply... please...

Skinem styles, otvorim ("pripalim") Photoshop, goto: preset manager, load styles, select, open i masina radi ko luda... stilova mali milion, style-ingujem sav treperim od zadovoljstva - ako nekom trebaju nakacicu ih i ovde - ...

Ali... kad ja tamo, a ono medjutim... ugasim Ps, otvorim nakon some time, da kvrcnem styles, nema ih nigde...

cekaj, stani,...bili su tu...!?

Opet ja preset-tra-la-la tra-la-la...stylovi rade ko mravi - savrseno... close Ps - open Ps, opet ih nema i opet ista prica: preset manager, load styles, i masina radi ko luda...

Sumary: Hocu li ovako morati svaki put kad hocu da koristim new styles?

Ajd, pa pomagajte....
[ audio87 @ 24.03.2010. 16:50 ] @
Zanima me koliko moze umetnicka slika 601 x 400 - 62k da se uvelica a da bude cista?Ja sam laik sto se tice ove oblasti, pa me zanima dali moze nesto da se uradi preko photoshopa?Hocu sliku da uvelicam pa da je stampam da bi imao neku sliku na zidu.Jel ima neko neki predlog?Izvinite sto vam upadam na temu,preusmerite me slobodno na drugu ako ima.
[ koska @ 24.03.2010. 21:51 ] @
Tako malu rezoluciju tesko da mozes da razvuces na neki veci format a da dobijes na detaljima i zadrzis kvalitet.

U svakom slucaju probaj nesto od ovog softwarea koji koliko-toliko moze da ti doprinese da uvecana fotka ne izgleda toliko strasno.
[ kordun3 @ 03.06.2010. 18:24 ] @
standard za kvalitetnu štampu fotografija je 300 tačaka po inču,tu tvoju fotografiju je moguće npr uvećati za 100 posto uz podnošljiv gubitak detalja pošto joj je rezolucija 601 x 400 finalna bi bila 1202 x 800,dakle u štampi bi izvukao fotografiju 4 x2 inča ili približno 10 x 5 cm,sto je stvarno maleno,ali više nećeš izvući,pitanje je kako ce izgledati i na ovoj veličini.
gledao sam ove gore retuširane fotografije,ona lijepa djevojka na vrhu ove stranice,njoj je retuširano već unapred retuširano lice,čime je postala toliko plastična i nafarbana jarkim tonovima da je po meni uništena inače vrlo dobar portret. na donjim postovima sam vidio ono početničko retuširanje sa mnogo blura,to tek očajno izgleda,predlažem svima zainteresovanima ko voli ovu oblast da nabavi neke video tutorijale i da se uci od profesionalaca.sto se tiče restauracije starih fotografija digitalnim putem,to je težak posao koji zahtijeva mukotrpan rad,to će teško moći ikakav plug-in da odradi u bližoj budućnosti,a od photoshopa za rastersku 2d grafiku bolje aplikacije nema,to će se složiti velika većina ljubitelja kompjuterske grafike.
nemojte mi uzeti za zlo sto sam ostro kritikovao na pocetku posta,nema tu zle namjere ,kada budem imao vremena uradicu jedan veliki tutorijal iz ove oblasti pa cu da ga nakacim pa ce pocetnici u ovoj oblasti imati bar mali uvid u tehnike koje se koriste za te stvari,onima koji znaju eng jezik nek traze video tutorijale na netu.
[ deks007 @ 14.02.2011. 23:04 ] @
Jedan primer . Pozdrav !
[ pexus @ 01.04.2011. 23:07 ] @
Sta bih mogao (trebao) ovde jos da uradim, pa da dedi odstampamo lepu fotku? I koji je savet kako da iz skeniranja izvucem max, kada skeniram stare, c/b fotke?

[ deks007 @ 06.04.2011. 01:04 ] @
Kod njegovog levog ramena je malo losije odradjeno , mozda da je obojis .... Pozdrav !
[ pexus @ 06.04.2011. 01:45 ] @
Da i ja sam video brljotine na levom ramenu :( (uzmi u obzir da sam amater, a morao sam da isečem -flipujem- -i preslikam, posvetlim.... ceo desni rever na mesto levog, jer je toliko iscepana slika da nisam imao sta da hilujem ili pečatiram ? )
Nisam nesto planirao da je bojim već samo da izvučem , ako je moguće još kontrasta tj. oštrine, ali nisam dobio zadovoljavajuće rezultate. Postane odviše veštački i očigledno da je nešto čačkano.Možda jedino da još maaaalo izbelim pozadino da bih tako istakao ćaleta, tj. dedu mog sina :) ??
[ rasha1985 @ 27.04.2011. 09:48 ] @
Ja se izvinjavam ako ovde nije mesto za ovo pitanje ali da li neko moze da mi kaze kako je najbolje "ocistiti" mutnu sliku? ili bar pokusati da se to uradi....
hvala....
[ skemamen @ 28.04.2011. 11:14 ] @
@rasha1985

Padajuci meni filter / sharpen / unsharp mask... (npr.)
[ skemamen @ 28.04.2011. 11:16 ] @
@rasha1985

Padajuci meni filter / sharpen / unsharp mask... (npr.)
[ superpedja @ 22.11.2011. 17:11 ] @
Pozdrav, da li ima neko ko se odlicno snalazi u fotošopu da mi pomogne oko jednog problema, volio bih da se javi pp ili ovde pa da ga kontaktiram. Ne znam da li je dobro izabrana tema, ali je na ovu foru. Pozdrav :)
[ skemamen @ 22.11.2011. 17:35 ] @
Reci javno, verovatno ce se javiti neko ko ti moze pomoci. O cemu je rec...?
[ superpedja @ 22.11.2011. 17:36 ] @
Treba da izmenim neke stvari na jednom papiru :), da ne objasnjavam sada u detalje.
[ skemamen @ 22.11.2011. 18:16 ] @
Poslao sam ti PP...
[ superpedja @ 22.11.2011. 18:30 ] @
Odgovorio sam
[ smeker79 @ 03.01.2012. 10:23 ] @
Da li meni neko moze da pomogne oko ove slike? Ja ne znam kako da je ocistim a mnogo mi znaci fotografija. Imam fotoaparat nikon coolpix i ne znam zasto ovakve slike pravi nocu?![att_img]
[ skemamen @ 05.01.2012. 08:53 ] @
Zato sto aparat udara blic na prvo na sta naidje a sve ostalo u pozadini ostaje tamno. Sta ti tacno treba oko ove fotografije...?
[ smeker79 @ 09.01.2012. 17:25 ] @
Pa voleo bih da nije tako mutna pokusavao sam da ocistim preko photoshopa ali kad se ja nerazumem toliko oko njega pa mi nije uspelo.
[ deks007 @ 10.01.2012. 20:24 ] @
Mutno da izostris-tesko , kolor korekcije i uklanjanje suma moze . Sliku okaci u punoj rezoluciji pa mozda i neko resi da je malo popravi . Pozdrav !
[ skemamen @ 11.01.2012. 08:11 ] @
Ovo je prvi prolaz, uklonjen je sum sa slike a vas dvoje ste izostreni najvise sto moze, sve preko toga bi rezultovalo pucanjem slike. Tesko je od loseg materijala napraviti dobar...

[ smeker79 @ 12.01.2012. 20:02 ] @
Hvala. Izgleda da mi nista drugo ne preostaje nego da kupim drugi fotoaparat.
[ skemamen @ 13.01.2012. 08:01 ] @
Citat:
smeker79: Hvala. Izgleda da mi nista drugo ne preostaje nego da kupim drugi fotoaparat.


Ha ha ha ha ha... :)
[ deks007 @ 13.01.2012. 22:01 ] @
Sliku sam i ja malo korigovao ali je problem sto ne mogu ovde da je okacim nesto me zeza .....Pozdrav !





[Ovu poruku je menjao deks007 dana 14.01.2012. u 22:34 GMT+1]
[ astery @ 22.02.2012. 11:50 ] @
mozda moze i ovako

[ skemamen @ 22.02.2012. 15:37 ] @
Zrnasto... Da je crno bela bila bi odlicna...