[ stamar @ 28.03.2005. 20:17 ] @
Sta je konkretno posao PR menadzera i u cemu se on razlikuje u odnosu na marketing menadzera??
Unapred hvala...
[ saskamitov @ 28.03.2005. 20:47 ] @
PR-skraćenica od Public Relations tj. odnosi sa javnošću...
Što znači da PR menadžer ima zadatak da što bolje predstavi svoju firmu na javnim prezentacijama, u kontaktu sa drugim firmama, bankama,.... Znači, kontakt sa spoljnim svetom uopšte... Treba da naglasi prednosti preduzeća i ublaži, zamaskira slabosti... PR menadžeri su obično elokventne osobe, prijatnog izgleda, uglavnom žene,... :)
To je to, u globalu...
Marketing menadžer je nešto slično, nekad se ovi pojmovi poistevećuju... Marketing je mnogo širi pojam... PR menadžer je neka vrsta marketing menadžera...
[ mkdsl @ 28.03.2005. 21:06 ] @
Citat:
saskamitov: Treba da naglasi prednosti preduzeća i ublaži, zamaskira slabosti...


Pogreshna konstatacija koja je posledica vacaroshke politike i politike nepoverenja.


S obzirom da je PR poslednji ispit koji sam polozhio, evo shta je tachno PR (Iz udzbenika "Odnosi sa javnoshcu", prof. dr Milivoja Pavlovica):

Komitet za terminologiju americkog Drustva za odnose s javnoscu (PRSA) 1987. godine, predlozhio je da se kao generichki internacionalni termin za brojne srodne aktivnosti usvoji jedno od ovih dveju definicija:

1. PR je profesija koja pomaze organizaciji i njenim ciljnim grupama u procesu medjusobnog prilagodjavanja, odnosno,

2. PR predstavlja delatnost koja obuhvata aktivnosti organizacije usmerene na razvijanje saradnje sa njenim ciljnim grupama.

Charles Steinberg je PR predstavio kao napor da se osvoje novi, a pri tom ne izgube stari prijatelji.


Medjutim, danas se koristi definicija koja je sazhetija, a glasi:

PR je skup upravljachkih i komunikacijskih aktivnosti chiji je cilj da se stvore, odrzhe i unaprede dobri odnosi sa okruzhenjem.

Nashim rechima, PR menadzher je osoba koja uspostavlja imidz (predstavu o kompaniji koju predstavlja) kod javnog mnjenja, kao i da prolongira aktivnosti u cilju unapredjenja komunikacije sa medijima. PR menadzher ne sme da lazhe, mazhe, izvrce istinu itd. Takvi menadzeri uglavnom ne opstaju dugo.

Marketing menadzer nema veze sa medijima, niti sa kreiranjem imidza firme u globalu. Njegov posao je ekonomske prirode. Menadzeru PR-a nije.


Nadam se da sam dao potreban odgovor.


Pozdrav.
[ Goran Aničić @ 28.03.2005. 22:14 ] @
Citat:
saskamitov: PR-skraćenica od Public Relations tj. odnosi sa javnošću...
Što znači da PR menadžer ima zadatak da što bolje predstavi svoju firmu na javnim prezentacijama, u kontaktu sa drugim firmama, bankama,...


Tipičan samozvani "PR menadžer" u Srbiji, koje najčešće srećemo na domaćim TV stanicama, koji to uistinu i nije. Ono što vidimo na TV-u, naprikladnije možemo podvesti pod portparol iliti glasnogovornik.

Evo kratkog navoda iz prikaza dešavanja na 4. Sajmu medija u Novom Sadu, u okviru koga je bila organizovana i tribina "Tendencije PR-a u praksi u svetu i kod nas":

Citat:
Đurić je kroz primere iz prakse ukazao na važnost, standarde i etički momenat profesije "ljudi iz senke", odnosno onih koji kreiraju nečiju sliku u javnosti, te rade na unapređenju te dvosmerne komunikacije. Kod nas je ova profesija vrlo "popularna", a u stvari, iako oko 2000 zaposlenih radi u ovoj oblasti kod nas, jako je malo istinskih profesionalaca i znalaca svog posla.

Kao negativan primer rada i uopšte shvatanja PR-a, naveden je slučaj domaćih PR menadžera koji umesto da osmišljavaju strategiju korporativnog PR i sprovode je u delo radeći u senci, ovi najčešće igraju ulogu kojekakvog portparola, kako bi promovisali sami sebe umesto poslodavca, odnosno klijenta.
[ saskamitov @ 28.03.2005. 23:39 ] @

:) u pravu ste ljudi... ja i jesam pricala o nasim PR menadzerima... u teoriji i praksi nekih drugih zemalja je naravno drugacije... :)
samo sam htela da priblizim marini taj pojam kod nas... u sustini-to je realnost, tako se u ovoj zemlji radi svaki posao pa i ovaj-na kvarno, nazalost... a da se to meni svidja-daleko od toga... ovde PR mora da bude profesionalni lazov i ljigavac... cast izuzecima, ako ih ima... :)

[ Dragan Varagic @ 29.03.2005. 08:06 ] @
Evo čitava diskusija na veoma sličnu temu:
http://www.elitesecurity.org/tema/29750/

Što se tiče posla PR menadžera, pitanje je kojim se delom PR menadžer bavi.

Osnovne PR aktivnosti su:

Upravljanje reputacijom (Reputation Management)
Odnosi s medijima (Media Relations)
Odnosi sa zaposlenima (Human Resource Management)
"Javni poslovi" (Public Affairs - Community Relations, CSR, Lobbying)
Finansijski odnosi (Financial Relations)
Odnosi u industriji (Industry Relations)
Upravljanje kriznim situacijama (Crisis Management)
Korporativno oglašavanje i sponzorstva (Corporate Advertising & Sponsorships)

[ stamar @ 29.03.2005. 08:11 ] @
Hvala vam puno...
Sad mi je malo jasnije:))
Veliki pozdrav!
[ Miloje Sekulic @ 29.03.2005. 08:42 ] @
Opet smo zasli u podrucje koje nije strogo uzev Internet Related. A posto slucajno znam da su ucesce u ovoj doskusiji uzele osobe cije je polje interesovanja, pisanja i predavanja upravo online PR njima cu prepustiti da "navuku vodu na e vodenicu"

Miloje
[ Mihailo @ 29.03.2005. 11:03 ] @
Citat:
Dragan Varagic:
Odnosi sa zaposlenima (Human Resource Management)


Ok, kapiram da postoje firme gde se tehnički direktor bavi popravkom vodokotlića, ali „u organizacionoj teoriji i praksi“ HRM-om se bavi HR manager, i to nema mnogo dodirnih tačaka sa PR.
[ Marko Bijelic @ 29.03.2005. 11:57 ] @
Citat:
mkdsl:
PR menadzher ne sme da lazhe, mazhe, izvrce istinu itd.


Od kada sam gledao Wag the Dog ("Ratom protiv istine", Dustin Hoffman, Robert De Niro) nikako ne mogu da se suprostavim suprotnom utisku.

Što se Online PR priče tiče, obavezna literatura je serija tekstova Miodraga Kostića:
http://www.veza.biz/srp/tonlinepr.html

Citat:

PR je umetnost da se ljudima ponude razlozi da ubede sami sebe.
-- Michael Levine
[ mkdsl @ 29.03.2005. 13:28 ] @
Citat:
Mihailo: Ok, kapiram da postoje firme gde se tehnički direktor bavi popravkom vodokotlića, ali „u organizacionoj teoriji i praksi“ HRM-om se bavi HR manager, i to nema mnogo dodirnih tačaka sa PR.


Naprotiv, PR menadzeri su ti koji komuniciraju izmedju svih unutrashnjih slojeva organizacije (ukljuchujuci i zaposlene), i prosledjuju informacije ka spoljnim strukturama (medijima, javnom mnjenju). U to se ukljuchuje i HR menadzer koji (bi trebao) u timu da radi sa PR menadzerom.

Citat:
mungos: Od kada sam gledao Wag the Dog ("Ratom protiv istine", Dustin Hoffman, Robert De Niro) nikako ne mogu da se suprostavim suprotnom utisku.


Mislim da si neshto pomeshao. Gledao sam film, i on nema veze sa PR menadzerima, vec klasichnim glasnogovornicima. 2 razlichite stvari.


I josh jedan citat iz spomenute knjige Prof. dr Milivoja Pavlovica:

Holandski ekspert Van der Mejden je ustanovio:

PR nije sredjivanje izloga, nije glancanje spoljashnosti, nije bolja rech za propagandu, nije ulepshavanje za oglashavanje niti je dobronamerno laganje odnosno skrivanje istine (Meiden: 1993, 53).


Poshto nam je mod skrenuo pazhnju da se drzhimo tematike vezane za E-marketing, evo dajem vam 2 osnovne razlike izmedju PR-a i marketinga:

PR: Public Relations is the management of all "information" and "communication" between an organisation and the general public, specified audiences, its employees and entities which may influence or affect the organisation. PR focuses strongly on the written word, and strategic mass communication.

Marketing: Marketing is the management of "bottom-line" strategies in the research and development of products and services which meet the organisation's aims for market share, growth, brand or service recognition and customer satisfaction. Marketing focuses strongly on sales and advertising campaigns.

Source: http://www.tpac.com.au/whatispr.html
[ Mihailo @ 30.03.2005. 11:26 ] @
Citat:
mkdsl: Naprotiv, PR menadzeri su ti koji komuniciraju izmedju svih unutrashnjih slojeva organizacije (ukljuchujuci i zaposlene), i prosledjuju informacije ka spoljnim strukturama (medijima, javnom mnjenju). U to se ukljuchuje i HR menadzer koji (bi trebao) u timu da radi sa PR menadzerom.


Sve to stoji, ali dužnost PR mendžera nije HRM. Valjda sam dovoljno jasno napisao? Da li se možda PR bavi analizom posla, planiranjem, regrutovanjem, socijalizacijom i treningom, performansama, upravljanjem karijerom, otpuštanjima, penzionisanjem..? A da to slučajno nije glavni fokus HRM? Uostalom, nađi spisak tipičnih dužnsti PRM i HRM pa uporedi.

Interna komunikacija. Naravno, ali glede PR-a (priprema za kontakte sa strankama, medijima, dobijanje informacija potrebnih za PR aktivnosti, etc.). Nisu njihove teme odmori, plate, osiguranja, premeštaji, bonusi, radno vreme, kursevi, etc. I čistačica komunicira sa zaposlenima pa njeno polje rada nije ni PR ni HR.
[ Goran Aničić @ 30.03.2005. 20:23 ] @
Citat:
Mihailo: Sve to stoji, ali dužnost PR mendžera nije HRM...


Ovo je samo slučajni Draganov lapsus jer je verovatno na brzinu napisao [Human Resource Management] iako je ispravno ubacio "Odnosi sa zaposlenima", znam da nije misli na HRM, već na upravljanje unutar-kompanijskim internim odnosima (komunikacijama).
[ Dragan Varagic @ 31.03.2005. 07:46 ] @
Prema jednoj od definicija koje su dostupne sa Google-a
http://www.google.com/search?q...e%3AHuman+Resources+Management

The conscious and specific direction of effort towards the quality and quantity of the workforce in the short and long term. It involves all processes and activities aimed at managing the human resources of an organisation : manpower planning, recruitment, training and development, career management and human performance.
www.eurocontrol.int/eatmp/glossary/terms/terms-08.htm

Ovde su lepo nabrojane HRM aktivnosti:
http://www.hr-guide.com/

A, evo šta USA agencija za Employee Relations (ER) kaže za svoje aktivnosti:
http://www.opm.gov/er/

Sa ovog sajta vidi se deo poslova vezanih za komunikaciju sa internim javnostima:
http://www.groupeavantgarde.com/page-17.htm

Internal Communications

* Planning and strategy
* Organizational culture and change management
* Teleconferences, Webcasts and Events
* Employee motivation programs
* Executive visibility plans

U sklopu Google-ovog direktorijuma ima HRM kategorija
http://directory.google.com/Top/Business/Human_Resources/
i u sklopu nje deo
http://directory.google.com/To..._Resources/Employee_Relations/
(iako ima i deo Labor Relations)

Goran je u pravu, Odnosi sa zaposlenima predstavlja deo oblasti upravljanja komunikacijama sa internim javnostima.

Kako je HRM upravljanje ljudskim resursima u sklopu organizacije, po mom mišljenju, na strateškom nivou odlučivanja o aktivnostima prema zaposlenima (definisanje pravaca u aktivnostima HRM sektora) presudnu ulogu bi trebalo da imaju upravo stručnjaci za interni PR.

Kako kod nas postoji deficit svakojakih strateških kadrova, a geneza nastanka HRM odeljenja svodi se na prerastanje službe za obračun plata u odeljenje koje se strateški brine o ljudskim resursima organizacije. Veliki deo aktivnosti ovakvog odeljenja ima velike veze sa strateškim PR aktivnostima.

Ovo ne pričam napamet, jer sam bio u situaciji da uspostavim sektor za poslovne komunikacije u sklopu firme Novkabel, u kojem ravnopravne delove čine služba za Marketing, PR i HRM. Jedna od osnovnih početnih aktivnosti HRM dela upravo je bila stalna i kvalitetna komunikacija sa sindikatima, odakle se kompromisom došlo do usaglašene politike razvoja sektora za ljudske resurse, koji je bio dobar "mamac" za uspostavljanje kvalitetnijeg odnosa između managementa i radnika (klasične aktivnosti odnosa sa zaposlenima). Aktivnosti ove službe za HRM se svode na pobrojane ovde: www.hr-guide.com.

[ marbaz @ 15.04.2005. 20:09 ] @
hvala
[ krdr @ 24.04.2005. 17:08 ] @
Mada, internet ima veliku ulogu u PR aktivnostima, provo od nalazenja pocetnih informacija, pa do plasiranja informacija sa kojima se zeli postici odredjena reakcija javnosti. Naravno, i urazmeni informacija. Dobro isplaniran korporativni sajt moze biti izuzetno orudje u stvaranju potrenbne slike o organizaciji, spolja i unutra.

Kod nas ima nekoliko agencija koje se jako profesionalno bave PRom, od kojih PRA vazi za jednu od pet najjacih u svetu
[ Miloje Sekulic @ 24.04.2005. 18:44 ] @
Citat:
Kod nas ima nekoliko agencija koje se jako profesionalno bave PRom


Ukoliko i prihvatimo da je prethodna ocena data na osnovu iskustva u radu sa njima ili da osnovu pracenju rezultata njihovog rada (ali svakkao spada u domen licnog stava) ...

Citat:
od kojih PRA vazi za jednu od pet najjacih u svetu


... bilo bi mi jako interesantno da izneses rezultate istrazivanja, citate, linkove, parametre itd za ovaj deo tvoje izjave.

Miloje
[ krdr @ 25.04.2005. 19:01 ] @
Konkretno za PRA, imaju 2 zlatne IPRA nagrade, nekoliko putra su ulazili u finale za najbolju PR kampanju.

Izvinjavam se na nepreciznosti, ali je direktor PRA, prof. Vujovic, svrstan medju pet najjacih PR strucnjaka na svetu za PR u oblasti Vladinih komunikacija.

Koliko znam, nase PR agencije rade i za inostrane firme i organizacije (van zemlje). Tako da...

Pricam o nekim mojim istrazivanjima (amaterskim) koje sam svojevremeno vrsio dok sam bio zagrejan za PR, a i iz prica sa nekim mojim klijentima. Sad ne mogu da dam linkove, jer vise nisam u zemlji...

[url]www.ipra.org[/url] bi trebalo da bude dobar.

[Ovu poruku je menjao krdr dana 26.04.2005. u 18:01 GMT+1]
[ Dragan Varagic @ 25.04.2005. 20:46 ] @
Sasvim slučajno predajem online PR u PRA :) Tačno je da postoji svetska nagrada za PR kampanju od pre jedno dve godine. Dr Predrag Vujović je verovatno prvi doktor nauka iz PR-a u Srbiji, a 1992. g. je otvorio školu za PR (detaljnije o ovome - http://www.pra.co.yu/menuMain....=oNama&lang=sr&dir=htm).

Dopada mi se što prof. Vujović pokušava da uvede IPRA standarde u PR edukaciju, i na nivou organizacije IPRA lobira da se kreira sertifikat iz oblasti PR edukacije.

Naravno ovo nije jedina škola ovde, ima ih još nekoliko koje nisu loše.

To da je prof. Vujović jedan od 5 najvećih eksperata za PR u svetu... Ovo je veoma smela pretpostavka, i mislim da bi se i on slatko nasmešio na ovakvu tvrdnju...
[ hodac @ 09.05.2005. 22:02 ] @
HRM nema bez moderne organizacije .

A moderna organizacija podrazumeva pomeranje strukture nje same u ravan (holizam ) i izlazak iz hijerarhijske strukture . Samim tim se gubi jasna podela posla po funkcijama, to jeste dolazi do mnogo veche saradnje i prozimanja instrumenata i svih resursa u organizaciji , cime se povecha fleksibilnost i dinamika organizacije.

Samim tim pr predstavlja jednog od osnovnih partnerskih instrumenata MLJR , sa tim shto strategija nastaje direktnim uskladjivanjem marketing i MLJR-A .


U srbiji trenutno ne postoji ozbilljna organizacije (preko 100 zaposlenih lica ) , koja ima MLJR , vec se sve svodi na promenu imena funkcije iz personalne u MLJR , ber promene strukture same organizacije . Po negde na srechu Taj personalni ima strateshku komponentu shto je osnova se postepeno pretapanje u HLJR ako top menadzment za to bude imao sluha .


Da se ne lazemo ovo je i u svetu tek u zacetku , sa izuzetkom japana odakle i potiche MLJR .
[ Dragan Varagic @ 10.05.2005. 07:33 ] @
Hodač, vaš odgovor je malo... Shvatio sam da je HRM jednako (valda) Management Ljudskih Resursa (MLJR, a zašto onda nije ULJR illi Upravljanje Ljudskim Resursima), a HLJR je verovatno greška, ili grešim?

Verujte da u ovoj državi ima firmi preko 100 zaposlenih koje primenjuju prava HRM (ULJR) rešenja i implementacione strategije, a što je dobro, ima i manjih firmi. Nema ih naravno puno (jer tada ne bi ni imali toliko problema u privredi koliko ih imamo, između ostalog), ali ih ima sve više. Ovaj trend će se sigurno intenzivirati, naročito kada rukovodstva firmi i vlasnici shvate da kvalitetnim strategijama primene HRM (ULJR) može se na duži rok izbeći negativni uticaj štrajkova (manje štrajkova) i unapređenje sindikalnog delovanja.

[ Milan Tomin @ 11.05.2005. 15:42 ] @
Bez dobrog PR-a, slabo koja kompanija moze da funkcionise.
Kao sto je i pomenuto - PR je sirok pojam, ne mora samo da se odnosi sa odnosima izvan kompanije. Svakako je jedan od najbitnijih odnos sa potrosacima, ali unutrasnji odnosi: menadzmenta, funkcionera i samih radnika je od velike vaznosti.

Siroka tema, a malo vremena (imam) :)

[ krdr @ 11.05.2005. 18:45 ] @
Posto se ovde pricao HRM i PR, evo ziv primer iz Kine.

Kina polako uvodi "radnicku demokratiju" u preduzeca, odnoso samoupravljanje (s tim da ne idu u iscepkanost firme i tacno se zna titular imovine i ko je odgovoran).

Vrlo bitan faktor u uspostavljanju te demokratije je transparentnost delovanja rukovodstva, koja se ostvaruje kroz interni PR, najcesce zidne novine. Dosta paznej se posvecuje medjusobnom kontaktu rukovodstva i zaposlenih. Rukovodstvo je obavezno da o svojim odlukama upoznaje i diskutuje sa zaposlenima.

Takodje, zbog kulturnog okruzenja, rukovodstvo i zaposleni zajednicki ucestvuju u velikom broju kulturnih aktivnosti, akcija, stalnaog obrazovanja zaposlenih.... Zanimljiv eksperiment koji sprovode na osnovu nasih iskustava.

Cak, pojedini strucnjaci tvrde (kinezi sa kojima sam ja u dodiru) da je trenutni model privrede koji preovladava u Kini stvoren po ugledu na nas. Ovo treba uzeti sa rezervom, zbog njihove ljubaznosti....
[ hodac @ 19.05.2005. 23:43 ] @
Hmm ,da bila je greshak MLJR JE HRM , srpski naziv .


Mozete da navedete jednu firmu u srbiji koja ima preko 100 ljudi stalno zaposlenih i strukturu (arhitekturu organizacije ) koja nije hijerarhijska .



Prosto , problem je shto i u svetu je personalni menadzment samo preimenovan i postao HRM .Bez da se promenila struktura , i relacije izmedju zaposlenih , samo je ljudski resurs dobio znachajniju ulogu u poimanju TOP menadzmenta , i vechi uticaj na odluke.



Drugo , sama rech upravljanje nije u skladu sa politok HRM (menadzer je konsultat , mentor , prijatelj ) sa zaposlenima .






[ marijagrubac @ 27.03.2007. 19:07 ] @
PR menadzer je osoba koja firmi omogucava da uspostavi kontat sa javnoscu.U javnosti stvara pozitivan imidz o firmi i informise je o firmi, a firmu treba da isvjestava o javnosti i njenim potrebama.Ukratko treba da omoguci firmi da ide u korak sa novitetima,da se uskladi sa javnoscu a u isto vrijeme i da doprinese da javnost reaguje onako kako to firmi odgovara.A to sto danas svaki frizer vise ima "pr"-a je potpuno suludo.Pr menadzer u svijetu je osoba bez koje nijedna firma ne moze da opstane i ima izuzetno zahtjevne poslove.Ona stvara politiku,kulturu i osnovne vrijednosti firme,zaduzena je za ljudske izvore,njen logo,nacin komunikacije u firmi,odjevanje,marketing,reklamu,sponzorstvo,odgovornost prema javnoscu,stratesko planiranje i toliko jos toga.