[ Robinzon Kruso @ 29.03.2005. 18:51 ] @
Zdravo radni narode...

Treba mi detaljno objašnjenje Šenon - Nikvistove teoreme a vezano za prenos podataka... Radi se o Maksimalnoj brzini prostiranja podataka po kanalu i Propusni opseg...

Tragao sam ali sam na googlu nasao vrlo malo toga i uglavnom na engleskom...

Svaka informacija na ovu temu ce dobro doći....

Hvala unapred

Pozdrav...
[ vindic8or @ 29.03.2005. 18:59 ] @
znas kako.. ja razumem relativno dobro Nyquist theory. ali mi nije nesto stalo da ti tu pomognem. to je tvoj diplomski covece.

moram da pitam...

jesi ti ceo fakultet na taj nacin zavrsio?


btw. nauci bar engleski

[Ovu poruku je menjao vindic8or dana 29.03.2005. u 20:03 GMT+1]
[ Ve$eli @ 29.03.2005. 20:04 ] @
Citat:
Treba mi detaljno objašnjenje Šenon - Nikvistove teoreme a vezano za prenos podataka... Radi se o Maksimalnoj brzini prostiranja podataka po kanalu i Propusni opseg...


Nikvistova teorema tj. nikvistov kriterijum je direktno vezan za intersimbolsku interferenciju. Ona odredjuje maksimalni protok podataka bez intersimbolske interferencije, i u skladu je sa teoremom o odabiranju i porpusnom moci kanala.

E sad u osnovama telekomunikacija imas deteljno izvedena sva tri nyquistova kriterijuma, mada se ovo gore odnosi na prvi, jer se drugi odnosi na znacajne tacke signalizacionog intervala a treci na integral signala tj. signalizacionog intervala. Naravno sve je matematicki izvedeno uz odredjene aproksimacije, a sustina je u tome da se signal odabira u tacno odredjenim intervalima i da je razilika izmejdu signalizacionih intervala tacno tolika. Poenta je u tome da u tackama odabiranja nema uticaja drugih simbola.

Mozda mozes da pominjes testove ispitivanja pomocu osciloskopa metodom dijagrama oka...
Mozda bi pored nikvista kljucne reci mogle da budu
intersymbolic interference
eye diagram+oscilloscope (da bi izbegao prave oci :)
Ali svakako nezaboravi knjigu iz osnova telekomunikacija - Ilija Stanojevic, jeste da je knjiga stara ali je to dobar pocetak
[ Robinzon Kruso @ 30.03.2005. 09:00 ] @
Hvala Prijatelju,

Zahvaljujem se na vremenu koje si proveo za racunarom citajuci moju poruku i odgovarajuci na nju, jeste bedno ali u pitanju je utroseno vreme na to, a vreme je novac bar tako kazu na zapadu...

Naravno da nisam ispite polagao na ovaj nacin, ali sam na fakultetu nesto bitno naucio... Oni ljudi koji stvarno cene nauku i stvarno do rezultata dolaze svojim teskim i vrednim radom, odricanjem i zalaganjem jednostavno ne mogu biti losi ljudi bar ja do sada takve nisam sreo...

Tako prijatelju na osnovu par tvojih recenica mogu samo da zakljucim da ne spadas u tu kategoriju ljudi... Izvini, ali se iskreno nadam da gresim...

Pozdrav
[ Ve$eli @ 30.03.2005. 09:59 ] @
Pogresio sam prezime autora, nije Stanojevic nego Stojanovic, nadam se da mi nece zameriti :)

I jos jednu stvar sam pogresio kad sam se malo podsetio, sva tri se odnose na ISI, mada je kod prvog najuocljivije jer je najlakse matematicki modelovati.
[ Mihailo @ 30.03.2005. 09:59 ] @
@robinzon

Cut the crap.

Odakle tebi pravo da držiš lekcije? Čitanjem tvojih prethodnih poruka jasno se dolazi do zaključka da si običan parazit - sve (do jedne) tvoje poruke na ovom forumu su isključivo vezane za rešavanje tvojih problema. Pritom, mrzi te i pretragu da koristiš, pa pitaš šta je crossover kabl i slično. Ovo što si napisao bolje sam sebi pročitaj.

Lepo ti je rekao vindic8or..
[ vindic8or @ 30.03.2005. 10:42 ] @
Citat:

Naravno da nisam ispite polagao na ovaj nacin, ali sam na fakultetu nesto bitno naucio... Oni ljudi koji stvarno cene nauku i stvarno do rezultata dolaze svojim teskim i vrednim radom, odricanjem i zalaganjem jednostavno ne mogu biti losi ljudi bar ja do sada takve nisam sreo...

Tako prijatelju na osnovu par tvojih recenica mogu samo da zakljucim da ne spadas u tu kategoriju ljudi... Izvini, ali se iskreno nadam da gresim...



pretpostavljam da bi ja sad trebalo da dokazem da jesam jedan od vrednih, radnih etc, pa da ti napisem pola diplomskog?

u koju kategoriju ti spadas... po svojim licnim kriterijumima?
[ Jesenjin @ 27.03.2007. 21:53 ] @
E i mene ovde nesto interesuje.
U slucaju kanala sirine od 3 KHz, Nikvist kaze : max_brzina_prenosa = 2*H*ld(V)
sto je 6 000 b/s (H je naravno sirina kanala, a V govori od koliko se diskretnih nivoa sastoji odbirak, naravno 0 i 1).

E sad, kako izgleda takav signal, tog protoka jelte, kada prodje kroz neki NF filtar, opsega 3KHz? Koje spektralne komponente su mu prenesene ?

Zamislimo beskonacnu povorku impulsa, protoka 6000 bita/s, i tu nam u Furijeov red kaze, prvi harmonik te pravougaone povorke je na ucestanosti 6KHz. Super. Samo nama je kanal sirine 3KHz. Sta se onda koji djavo prenelo?

Senon je jos gori.
On kaze da u slucaju kanala sirine npr opet 3KHz, i odnosa signal/sum 30ak dB, max_brizna_prenosa = H*ld(1 + S/N), tj oko 33 000 bita/s. I to je gornja granica protoka koji moze proci kroz taj kanal, i u realnosti se tesko moze postici. Tu tek ne znam sta da mislim, koja kodovanja, koja matematika je upletena u to.