[ Milos Jankovic @ 15.06.2002. 20:49 ] @
Zdravo,

pripremam se za polaganje prijemnog ispita i ovih pet nazovi logičkih zadataka mi predstavljaju problem u smislu da nikako ne mogu da provalim sistem(e) na osnovu kojeg(ih) se rešavaju. Bilo bi lepo ako nekog ne mrzi da ih reši, i da mi objasni način na koji se rešavaju, jer mi rešenje samo za sebe malo znači, već fora na osnovu koje se daju rešiti. Stvarno bi mi mnogo značilo, nemam koga drugog da pitam pa moram ovako javno da ih okačim i čekam neku dobru (i pametnu) dušu da mi da objašnjenje... Evo ih:


Zadatak 1:

Klizačica se vrti oko svoje ose praveći piruetu pri čemu je zadržava partner. U toku obrtanja ona se za 10 sekundi 20 puta okrenula licem (oči u oči) ka svom parteru, koji je u toku tih istih 10 sekundi i sam napravio dva kruga oko klizačice.
Koliko je obrta u sekundi pravila klizačica, ako su se ona i njen partner vrteli u istom smeru?

a) 2
b) 2.1
c) 1.8
d) 2.2


Zadatak 2:

Ivan je krenuo sa ocem na streljanu. Dogovor je bio sledeći: Ivan ima 5 hitaca, ali za svaki pogodak u metu dobija još dva hica za nagradu. Na kraju je ispalo tako da je Ivan pucao ukupno 17 puta. Koliko je puta pogodio u metu?

a) 6
b) 5
c) 12
d) ne može se odgovoriti, jer to zavisi od toga da li su se pogoci dogodili sa onih prvih 5 hitaca, ili kasnije


Zadatak 3:

Zoran je napisao na tabli jedan aritmetički izraz u kome su se pojavili brojevi 1,2,3,4,5,6,7,8,9 i znaci računskih operacija + i -. Kao rezultat dobio je broj 21. Zatim je došao Saša i prepravio neke od znakova + u - i obrnuto i dobio nov rezultat, broj 20. Na kraju je došao Marko i sve - prepravio u + i kao rezultat dobio je broj 45, tako da je na tabli pisalo 1+2+3+4+5+6+7+8+9=45.

Markov rezultat je očigledo tačan, dok se Zoranov i Sašin ne mogu proveriti jer su prepravljeni. Da li se međutim može sa 100% sigurnosti tvrditi da je neko od njih dvojice pogrešio u računu?

a) pogrešio je Saša
b) pogrešili su obojica
c) pogrešio je Zoran
d) niko nije pogrešio
e) ne može se tako nešto tvrditi sa 100% sigurnosti


Zadatak 4:

Na livadi raste trava. Ako se na nju dovede 9 krava na pašu, one popasu svu travu za 4 dana. Ako bi se na istu tu (nepopasenu) livadu pustilo 8 krava, one bi popasle svu travu za 6 dana. Koliko krava se može prehraniti na toj livadi, bez bojazni da sva trava bude popasena?

a) 6
b) 4
c) 2
d) 1
e) nijedna!


Zadatak 5:

U akvarijum oblika kocke dimenzija 1x1x1m, Perica stavi 3 zlatne ribice, a zatim stane pored, tako da mu je glava otprilike na polovini visine akvarijuma i pogleda niz prostornu dijagonalu kocke (jednu od njih naravno). Ako se zna da se svetlost prilikom prelaska iz vode u vazduh prelama, koliki je maksimalan broj ribica koje Perica može da vidi sa svoje pozicije (iako je svestan činjenice da u akvarijumu ima tačno 3 ribice)? (u attachmentu ove teme se nalazi zip sa dve slike: slikom pogleda niz prostornu dijagonalu (slika 1) i slikom koja ilustruje prelamanje svetlosti prilikom prelaska iz vode u vazduh (slika2))

a) 3
b) 6
c) 9
d) 12
e) ne može se reći na osnovu datih podataka


Unapred hvala!
Milošdi kori�tenje Frontpage ekstenz
[ filmil @ 18.06.2002. 13:40 ] @
Čitaš li arhivu poruka?

f
[ Marko Bijelic @ 18.06.2002. 16:58 ] @
Evo ja sam pokusao da odradim Ivana & Tatu, te krave,
btw, znaj da sam zavrsio tek 1. srednje ETS :)

Zadatak 2:
Sada ne znam taj tvoj sistem zadataka, jel se moze zaokruziti
samo jedan ili vise ? Evo ja sam pokusao jednu soluciji:

Ivan ima pocetnih 5 hitaca pogadja 2
za dva pogotka dobija po dva hica znaci ima 4 hica pogadja 2
ima 4 pogadja 1
ima 2 pogadja 1
ima 2 promasuje oba, znaci ima 0 pogodaka

kada se sve sumira dobije se da je gadjao 17 puta i da je metu pogodio 6 puta
sto se poklapa sa odgovorom pod a)

Zadatak 4:

Ovdje nije definisano koliko dana treba da se krave prehranjuju
tako da se sva trava ne popase.

U slucaju da je rijec o jednom danu dobija se sledece:

4 dana - 9 krava
1 dan - x krava

1:4=x:9
9=4x
x=2.5 = 2.5 krave

po drugoj se dobije rezultat od 1.3*, nakon cega se dobije
aritmeticka sredina od 1.9 krava za jedan dan, odnosno
da 2 krave za jedan dan popasu sve, a nama je potrebno da
ostane nesto na livadi, tako da mozemo komotno prehraniti
1 kravu (odgovor pod d) i ostace nam jos pola livade,
naravno za jedan dan.

Aj komentarisi jel u redu... pa da pokusam izvesti i neke logicke
zakljucke... btw, kazem jos jednom ne zaboravi da sam tek zavrsio
prvi i da nisam neki superioran matematicar..





[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 23.03.2005. u 18:32 GMT+1]
[ Gojko Vujovic @ 18.06.2002. 17:43 ] @
Ovi zadaci su već rađeni, ljudi čitajte stare poruke!