[ Zrenjaninka @ 01.04.2005. 00:25 ] @
Zelim da upisem filoloski fakultet i volela bih kad bi mi neko ko je studirao na njemu ili jos studira objasnio kako tacno izgleda prijemni (engleski i srpski). Znam otprilike kako izlgeda ali bi volela da mi neko ko je to prosao pomogne malo i kaze koliko je tesko i sta se najvise trazi. Pomogli bi mi puno!
HVALA UNAPRED!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
[ Turin Turambar @ 04.04.2005. 12:28 ] @
Ja studiram srpsku knjizevnost i jezik (05 grupa), pa ti mogu reci samo kako izgleda prijemni iz srpskog. Potrebno je da kupis testove na fakultetu (za ovu godinu izlaze tek u maju i nemoj cekati, nego pronadji neke od proslih godina, jer se pitanja ne menjaju puno). Spremaj iz gramatika za srednju skolu! Takodje, za neke delove koje su isuvise komplikovano objasnjeni mozes se posluziti cak i knjigama za osnovnu skolu! :) Jer gramatika je uvek ista...ali je jako bitno kako ti je neko objasni. Uradi sto vise testova koje nadjes iz prethodnih godina i nemoj se uzdati da ce ta pitanja ponavljati na testu, jer to nikada ne rade. Oni daju samo isti tip pitanja! Na testu ima dvadesetak pitanja i na zaokruzivanje su.
Sto se engleskog tice, znam samo da je prijemni dosta zeznut, ali princip ti je isti. Nadji testove iz proslih godina i samo ih radi sto vise! Takodje, prodji sve one osnovne stvari iz gramatike koje si imala u srednjoj skoli.
Nadam se da sam bila od pomoci. Ukoliko ti ne bude nesto bilo jasno, pitaj!

Pozdrav,
Milica
[ Zrenjaninka @ 04.04.2005. 22:50 ] @
E HVALA TI puno! Kupila sam neke testove od proslih godina i pocela sam da spremam srpski. Cini mi se da je jako tesko! Engleski mi se cini mnogo laksi, valjda zato sto mi bolje ide od srpskog. znas sta me jos zanima. Da li se samo vukovci i jako dobri ucenici upisuju ili sve to vise zavisi od prijemnog? Posto ja nisam jako dobra ucenica, uglavnom prolazim 4.54.
Hvala ti puno!!!!!!!! Vec sam mislila da mi niko nece odgovoriti!!!!!!!!!!!!!!
Pozdrav
[ Azizam @ 05.04.2005. 00:25 ] @
Pa upisuju se ljudi i sa prolaznim ocenama koje su jedva dovoljne, aka 2jka.
Prijemni je važan, kao i sama grupa na koju se upisuješ, sve zavisi koliko je "tražen" taj jezik, tj. grupa.
[ Balša @ 05.04.2005. 00:56 ] @
Uspeh iz srednje škole donosi najviše 40 poena, uspeh na prijemnom najviše 60. Dakle, maksimu je ukupno 100 poena. Na www.infostud.com možeš naći statistike sa prethodnih upisnih rokova i informacije o broju poena koji je bio potreban za grupu koja te interesuje. Engleski, italijanski i španski su već godinama najtraženije grupe i tu je "crta" na 80-95 (zavisno od težine prijemnog te godine).
[ mizza @ 07.04.2005. 11:49 ] @

Cao! Ovde Milica sa Turin Turambara...:)
Nisi nam samo rekla koju grupu hoces da upises. Od toga isto zavisi kolike su sanse da te prime. Ima grupa gde je navala ogromna, a ima i onih na kojima cak ostane i praznih mesta! Test iz srpskog nije tezak, mozda ti se to samo sada cini. Kada savladas osnovnu gramatiku i nesto od istorije knjizevnog jezika, videces da ce ici mnogo lakse. Preporucujem ti da pocnes sa gramatikom srpskog jezika Zivojina Stanojcica. Ne bih ti savetovala da odatle radis sintaksu, jer je bespotrebno komlikovano sve objasnjeno. Ja sam prosla sa maximumom poena na tom testu, a gramatiku sam spremala (pored ove) i iz gramatike za osnovnu skolu od Duske Klikovec, koja je vrlo jednostavno i lepo napisana. Sto se proseka tice, moj prosek iz skole je bio 4.00, a na prijemnom sam bila 14. po redu!
Samo napred!

Milica
[ Zrenjaninka @ 07.04.2005. 20:08 ] @
Hocu da upisem spanski. E hvala ti puno, Milice, bas si mi ulila nadu. Inace kazu da je za spanski velika navala svake godine. uf... a srpski mi bas deluje tesko. Al cu ga vec nekako spremiti! Hvala ti jos jednom!
Pozdrav
[ mizza @ 07.04.2005. 22:41 ] @
Jeste velika navala, ali ni tvoj prosek nije los!
Srecno!
[ MARKO MAXIMUS @ 11.05.2005. 20:18 ] @
Hmmm milice koleginice pa za malo da je i oteras od prijemnog
Da tamara na spanskom ti je ogromna navala (bolje bi prosla sa skandinavskim ili kineskim mozda ) ne zezam posto je tamo obicno promaja na prijemnom (citaj poluprazne grupe )
Inace spanski xexe LEP JEZIK veoma lagan ali i velika navala
Najveca navala ti je na Engleski (ali i najvise primaju) Italijanski i Spanski
Na spanskom kvota je i ove godine ista kao i ranije i iznosi 42+40 studenata
Znaci 42 finansiranih iz budzeta i 40 koji bacaju €

A kao sto koleginica rece moze se desiti i da varira taj prag malo ali to je samo za 5'6 mesta

Inace evo kakvo je stanje sa prijemnim
Pocni da se pripremas sto ranije nabavi ispitna pitanja iz prethodne dve tri godine Nabavi knjige za pripremu prijemnog iz prethodne godine i uci uci uci

Kao sto neko rece testovi nece jos (mada nisam gledao mozda su i izasli za ovu godinu)
Tako da nabavi iz prethodnih godina inace da mogu da ti posluze zbirke iz srednje za srpski a za engleski e tu je vec pitanje koliko znas dobro engleski jer imas neke zbirke i gramatike na engleskom koje su odlicne ali ok
Jos nisi rekla da li hoces da polazes ENGLESKI kao strani jezik ili SPANSKI posto imas mogucnost odabira i spanskog (ali nemoj ukoliko nisi ucila u skoli (bez obzira sto je laksi od engleskog ))
A test za spansku grupu iz engleskog hmmm sta da ti kazem da je lak i nije bas zahteva dobro poznavanje engleske gramatike i perfektno poznavanje pravopisa engleskog jezika
Ali ono tesi se time da je ipak laksi od testa za one na grupi za engleski jezik
Podeljeni ste u grupe i ti si u grupi sa italijanskim skandinavskim kineskim i ostalim manje zastupljenim jezicima na fakultetu a "englezi su u svojim grupama "
Tako da ces imati malo laksi "drugaciji " test od njih
I jos jedna napomena PREPISIVANJE khmmm xexe
E to je osnovna zamka na polaganju GOTOVO da je nemoguce sem ukoliko ne budes u amfiteatru a uz to imate i bar sest razlicitih testova "grupa" u "ucionici"
Poz i srecno buduca koleginice
[ misko2004 @ 18.05.2005. 20:47 ] @
Zanima me sledece: gde mogu posle Filoloskog da radim??
Znaci KONKRETNO STA mogu da radim?
Recimo,zaposlim se u nekoj firmi i zavrsio sam Filoloski i sta onda?
Prevodim tekstove? Pesme? Bajke?
Kao svi kazu,ako idem na jezike,mogu bilo gde da radim...GDE TO???
Znaci...totalno sam pogubljen...
I molim vas,odgovorite konkretno...
[ Mila05 @ 12.02.2009. 22:59 ] @
zanima me, jel moze neko da mi se javi ko je vec na filoloskom, anglistika, i da me uputi sta sve da spremam...uopste nisam upucena. p.s. nisam iz BG-a.
[ makili91 @ 22.09.2009. 12:00 ] @
Ja bih da se upisem na ceski, jel to trazeno ili ne? i zanima me ako mozete da mi predlozite neke knjige iz srpskog-gramatika jer nemam pojma, uglavnom sam zivela u inostranstvu :( hvala
[ stareci @ 21.03.2010. 18:53 ] @
cao!i ja sam prvi put ovde...molim vas pomozite,koliko sam cula i videla svi kude filoloski fakultet,pricaju kako je neorganizovan,pretezak...koliko je to tacno???koja je razlika studirati u kg-u ili pak u bg-u???koliko je tezak prijemni?upisala bih knjizevnost i srpski jezik...pozzz svima
[ Miroslav Jeftić @ 21.03.2010. 22:11 ] @
Najbolje pitaj na samoj grupi koja te zanima:

http://forum.fil.bg.ac.rs