[ O4SiS @ 01.04.2005. 01:59 ] @
evo ovako
Zamolio bih pomoc

pjevam u jednom vokalnom zboru(dalmatinska klapa) i dosli smo do toga da bi snimili CD. isli smo u studio za kazu oko 14 000 KN a mi pravi amateri

Pa sam se sjetio svoje skatule (racunala) i creative labs kartice cak je i live!

nabavit cu kvalitetne mikrofone i spojiti ih na nabavljenu miksetu pa miksetu na line in ulaz na kartici.

Da li postoji mogućnost promjene ulaza na zvučnoj karici tako da stvorim tri mikrofonska ulaza pa da zaobidjem miksetu i sve reguliram software-ski?

koji je software dobar za takvo snimanje?

Eto unaprijed zahvaljujem!
[ ton_majstor @ 01.04.2005. 13:18 ] @
Citat:
Da li postoji mogućnost promjene ulaza na zvučnoj karici tako da stvorim tri mikrofonska ulaza pa da zaobidjem miksetu i sve reguliram software-ski?


Ne.
[ statusquo @ 03.04.2005. 14:01 ] @
Sta ce Ti 3 mikrofona ? Kolko sam shvatio u pitanju je hor?Ja bi to uradio sa dva mikrofona (xy stereofonija),preko mixete -obavezno -pa u komp , ja bi koristio "sound forge"...Pazi i na izbor mikrofona(tip,karakteristika...)nije bas jednostavno....
puno uspeha
possalji snimak(ako Ti uspe),pusticu na radiju....
[ O4SiS @ 04.04.2005. 13:51 ] @
jeste u pitanju je hor...
pošto su glasovi odjeljeni na:

prvi tenor (1 pjevač)
drugi tenor (3)
bariton (2)
bas (3)

mislio sam da je najbolje svakom pojedinom glasu dati mikrofon (p. tenor, d. tenor, bariton-bas) ali izgleda da ću bit primoran na xy stereofoniju (znači široko pojasni?)

nabavio sam cooledit 2000 i Adobe Audition 1.5 mislim da će zadovoljiti...
da li je bolje da snimam mono ili stereo?

Evo bas lijepim kartone od jaja i neke spužve neću li napraviti gluhu komoru .

i hvala na odgovorima...

pošaljem snimak
[ Ni ten ichi ryu @ 04.04.2005. 17:06 ] @
ako si već u mogućnosti da pozajmiš neku opremicu, bolje nabavi neke fine mikrofone i predpojačala, ne bi li zaobišao mikser. U najgorem slučaju - iznajmi ih. Mikser ti nije potreban, jer svi izvođači borave u istoj prostoriji (predpostavljam da želiš da snimiš ceo hor zajedno).
evo kako bih ja to uradio. Izgooglaj malko XY stereo technique, XY coincidental pairs, XY stereo ili sl. i postavi mikrofone u XY. Snimi hor. Onda se vrati i pažljivo preslušaj signal. Pogledaj da li i koji od elemenata hora imaju probleme u snimku. Tenori mogu da pregaze jedni druge. Bariton može da pregazi bas, i slično... Ako je neko od pevača premalo zastupljen u snimku, eksperimentiši sa dodatnim mikrofonom. U najgorem slučaju (s obzirom na prostor, monitoring ograničenja softvera koji bi koristio), možeš naknadno da dodaš neke od elemenata...

Kartoni od jaja i neke spužve: možda ćeš morati da se pomiriš sa činjenicom da će tvoj snimak patiti od (hopefully) blagih akustičkih problema, što i nije tako strašno. Kartoni od jaja su mit koji ne radi uvek kako treba. Ipak vredi pokušati.

sad posle svega se setim da tvoja kartica ima samo stereo ulaz (zar ne?), i pola mog posta pada u vodu. Problem možeš da rešiš mikserom, ali se time odričeš dela kontrole u miksu. Najbolje bi bilo da odradiš xy i onda naknadno overdubbuješ elemente koji su se svađali. Ili jebiga, pozajmiš karticu sa više ulaza.

good luck?
[ vindic8or @ 04.04.2005. 17:18 ] @
mozes i da snimis sve to iz delova. pa da umixujes lepo.

treba mozda malo vise vezbanja u pevanju, ali moze i tako.
[ Ni ten ichi ryu @ 04.04.2005. 17:42 ] @
Citat:
malo vise


malo više više ;]
[ Dalibor81 @ 04.04.2005. 22:38 ] @
To "malo vise" je samo teoretski moguce, a uostalom rekao je da su teski amateri, ne vidim potrebu za tolikim trudom.
Molim bez da se neko oseti uvredjenim.
Pozdrav
[ vindic8or @ 04.04.2005. 23:03 ] @
hm..

snime prvi take svi zajedno, bas onako kako zele da to zvuci, onda svako sa slusalicama otpeva svoj deo kako treba i ima posebne trackove za mix.
[ O4SiS @ 05.04.2005. 01:14 ] @
Citat:
Dalibor81: To "malo vise" je samo teoretski moguce, a uostalom rekao je da su teski amateri, ne vidim potrebu za tolikim trudom.
Molim bez da se neko oseti uvredjenim.
Pozdrav

nema uvrede! nismo teski amateri nego amateri. evo da se pohvalim dobri amateri

Kad snimimo radim web stranicu sa nekim stvarima pa poslusajte, narvno koga zanima dalmatinska klapa.


Hvala vam drustvo jos jednom!
[ dandellion @ 05.04.2005. 07:59 ] @
buduci da ne radite profi snimak i da su vam uslovi i tehnika prilicno ograniceni....
ja bih pre razmisljao o dobrom prostoru nego o softveru.....
npr... u dobrozvucecem prostoru ceo posao moze da se uradi sa nekim prenosnim minidiskom ili datom i malim stereo mikrofonom......
posle je najmanji problem prebaciti to u digitaliju i eventualno prepeglati malo

kartoni od jaja su inace divna stvar ali za gitarske bendove u podrumima...... ne pravite vi takvu buku da bi kartoni bili potrebni





[ ton_majstor @ 05.04.2005. 08:26 ] @
Citat:
ne pravite vi takvu buku da bi kartoni bili potrebni


Mislim da gresis. Njih pet-sest, 8-9! imaju OZBILJAN dinamicki raspon. Pomisli na basadzije, koliko njih trojica mogu da "zabruje", pogotovo ako likovi imaju volumen (krupajlije-debelinci). A i tenori su AGRESIVNA kategorija! Oni su glasniji od bilo kojeg ostalog muskog i zenskog pevaca/pevacice.

Dalje, ako pevaju ono.... hmmm. "sotto voce" (valjda se tako kaze?), tj. tijo, na uvce.. onda ce biti "udobni". Ako, nasuprot, zapevaju "Nadalinu" ;) , nece im pomoci ni svi kartoni za JAJA na svetu!

Haha... bas sam duhovit i zabavan...

Pozdrav!
[ ton_majstor @ 05.04.2005. 08:31 ] @
Citat:
isli smo u studio za kazu oko 14 000 KN a mi pravi amateri


ah, da... koliko je to u evrima i koliko imate pesama da snimite? Da li ce to neko da izda na CD-u? Da li cete raditi mastering tog materijala? Kako ces i da pevas i da snimas u isto vreme? Kakav je taj studio?

Radoznao sam, odgovori mi!
[ O4SiS @ 05.04.2005. 13:27 ] @
Citat:
ton_majstor: ah, da... koliko je to u evrima i koliko imate pesama da snimite?


to je degdje 3000 € i snimit cemo negdje 10 pjesama od repertura 40...

Citat:
Da li ce to neko da izda na CD-u?


nismo jos razmisljali o tomu, ali posto smo imali komsiski koncert prosle godine a i neki su nas zvali u goste, mozda bi bilo dobro da podjelimo koji CD ako budemo imali koncert ove godine te ako nas netko zovne u goste da mozemo dati CD samo da ljudi vide o cemu se radi i s cim raspolazemo

Citat:
Da li cete raditi mastering tog materijala?


Neznam bas sto to znaci...

Citat:
Kako ces i da pevas i da snimas u isto vreme? Kakav je taj studio?


"Studio" je u mojoj sobi gdje mi je racunalo... gdje je jako mali echo, sto ce biti jos manji kad stavim spuzvu i kartone (prijatelj mi ima tapetariju ). a to kako cu da pjevam i snimam u isto vrijeme je u stadiju razmisljanja morat cu da zovnem nekog ili cu pustit da snima pa onda sve skupa obraditi cut paste...
[ ton_majstor @ 06.04.2005. 11:50 ] @
Hmmm... "lijepa svotica.."

Steta sto niste blize....

Pitao sam za izdavanje, jer sam mislio da VEC imate nekakvog (neakvog) izdavaca, distributera, jer oni NAJVISE kostaju. Ovako, neka vam je Gospod u pomoci.

Mastering znaci FINALNO pakovanje tog materijala, pesama na CD u profesionalnom zvucno-tehnickom obliku. Obicno se to "kao" podrazumeva tj. ulazi u cenu snimanja, ali, cesto to kosta od 20-50e po pesmi extra. Vodi racuna.

Uuuu, ovo sa studijom je bas debakl... ne verujem da ce ti uspeti. Samo ces imati problema... voleo bih da se varam..

Pozdrav!
[ dandellion @ 06.04.2005. 11:54 ] @
Citat:
Mislim da gresis. Njih pet-sest, 8-9! imaju OZBILJAN dinamicki raspon. Pomisli na basadzije, koliko njih trojica mogu da "zabruje", pogotovo ako likovi imaju volumen (krupajlije-debelinci). A i tenori su AGRESIVNA kategorija! Oni su glasniji od bilo kojeg ostalog muskog i zenskog pevaca/pevacice.


nisam na to mislio. mozda gresim, ali uvek mi se cinilo da ti kartoni od jaja samo ubiju malo reverba po visokima.... sto je obicno problem kada imas mnogo distorzirane gitare......



[ ton_majstor @ 07.04.2005. 08:21 ] @
Kartoni za jaja samo povecavaju ukupnu povrsinu zida. Struktura kartona od kojega su sastavljeni ne demfuje/prigusuje zvuk nista posebno. OK, ima tu malo bass i high-trappinga, ali samo malo.
Materijal za piramide mora da bude upijajuci, a ne reflektujuci. Sa desetak m2 piramidalnih sundjercica od 50x50 cm, sto kosta oko 100 e (40 komada), mozes sobu uciniti poprilicno upotrebljivom.
Inace, patos i plafon su GLAVNI problemi. Na patos, vuneni tepih ili deblji tapison, a na plafon rostilj, gips-ploce i IZNUTRA sundjer od 15 cm! Onda si miran i za komsije i za sebe.

A sto se tice tvoje "greske"... ja, npr. ne bih pristao (sa mojim trenutnim set-upom u studiju) da radim taj posao, jer ne mogu tehnicki da ih valjano odradim. U tome je sustina greske: kvalitet uslova i tehnicki nivo studija. Ipak, ako sam svinja, "odradicu" ih i uzeti pare, a oni ce ostati kraci za 14000 kuna.... pardon... 240000 dinara!

Inace, ja bih DAO 14000 kuna tim likovima, da me posle ne izbace iz klape, kada zaserem snimak kod kuce... ovako, imamo koga da 'bemo ako nesto ne valja...

Usput 14000/9 = 1560 kn. Pa momci, skupite se za toliko!

Pozdrav!

[ Ni ten ichi ryu @ 07.04.2005. 08:42 ] @
ma šta bre da se skupe za toliko... gazda mog studija, čovek sa 35 godina iskustva i fantastičnim studiom, bi mogao da odradi taj projekat za te pare. Ja bih verovatno mogao da uradim taj projekat za dvaput manje para; ako ej u pitanu neki brzi demo još jeftinije. Poenta: neko je video da su momci neiskusni, i odmah je pomislio da ih ošiša.

04SiS, moj lični predlog - potraži još neki studio okolo. Kad tad ćete morati da nabasate na nekoga ko nije gnjida da vas samo odere.



ps. jel se vidi da sam loše volje večeras? ;]
[ ton_majstor @ 07.04.2005. 09:25 ] @
Potpuno se slazem, taj posao je uredna sljaka i moze to i jeftinije od 3000 e

Dalje, Ni ten je u pravu, TRAZITE povoljniji studio, NE SNIMAJTE kod kuce!!!

Citat:
ps. jel se vidi da sam loše volje večeras? ;]


Prvo, ovde je JUTROS, drugo, sladak si ko secer.... ;)

Pozdrav!
[ O4SiS @ 08.04.2005. 11:38 ] @
Ako ne nista bar cemo probat...

Nismo ekipa da ce radi loseg snimka netko ispasti iz klape(hora)

ako ne ispadne kako treba... nista nam ne preostaje nego da nadjemo neki drugi studio...bar cu pokusat...ko zna mozda u buducnosti i otvorim svoj studio

Citat:
ton_majstor:Usput 14000/9 = 1560 kn. Pa momci, skupite se za toliko!

Vecinom smo studenti neki apsolventi, samo ih par radi pa je malo nezgodno a i nije neki standard zivljenja ovdje...skupljali jesmo samo smo veci dio novaca ulozili u proslogodisnji koncert...

Sve u svemu hvala vam na odgovorima...

Saljem CD !