[ Roopa @ 01.04.2005. 17:33 ] @
Imam vrlo jednostavno pitanje. Pisem maturalnu radnju o teoriji relativnosti i ne znam trebam li staviti Dopplerov efekt i Hubbleov zakon pod specijalnu ili opcu teoriju relativnosti. Ja bih to stavio bez problema u specijalnu, ali neki tvrde da je to glupost...
[ tomkeus @ 04.04.2005. 13:34 ] @
Kod elektromagnetnih talasa dolazi do crvenog i plavog pomaka iz dva razloga:
1. U STR, gde je je prostor-vreme ravno pomak je izazvan relativnim kretanjem izvora svetlosti u odnosu na promatrača. Tj. iz Lorencovih transformacija možeš direktno da dobiješ veličinu pomaka u zavisnosti od brzine kretanja izvora u odnosu na posmatrača.
2. U OTR, gde je prostor-vreme 4-dimenzionalna zakrivljena mnogostrukost do pomaka može doći i zbog zakrivljenosti istog (nekada je ovaj pomak toliko veliki da se posmatraču čini da se objekat udaljava od njega brzinom većom od c, pod uslovom da pomak tumači koristeći STR logiku). Sve ovo u suštini znači da gravitaciono polje (tj zakrivljenost prostor-vremena) izaziva pomak. To je i eksperimentalno potvrđeno tako šta je izvor na površini zemlje emitovao svetlost vertikalno naviše, a iznad njega je na nekoj visini bio montiran detektor koji je ustanovio crveni pomak svetlosti.

Ako te zanimaju neke jednačine mogu da ti ih izvedem ovde i detaljno objasnim (nisu komplikovane).