[ ultraKeen @ 17.06.2002. 15:07 ] @
hocu najobicniju stvar: da otvorim novi .mdb fajl na lokalnom sereveru (valda? mojoj masini) sa novim tabelama... pored 3-4 jos postojeca fajla/baze... a radim sa IBConsole... (i .sql skript fajlom)

meni je opsta neka zbrka oko toga da mora da bude nekakve Registracije (kome se sta/baza? registuje?), pa valda posle Kreiranja Baze (valda posle te Registracije)...

a kad bi da registrujem novi lokalni server, on mi daje samo opciju udaljenog (jer valda vec ima jedan lokalni...?)

a ako i uspem to nekako da ispreskacem i odem u Interactiv SQL, tamo me saceka poruka da mi se dijalekt klijenta (3) neslaze sa dijalektom baze (ocu 3 a on je tamo 1)... a nigde ne mogu da nadjem gde se menja taj dijalekt... u one 4 postojece baze je u dva slucaja dijalekt 1 a u ostala 2 (koje sam ja odavno napravio) dijalekt 3...

i sve u tom stilu, kud god krenem sve nesto ne moze... :(((

zna li neko logicki redosled oko svega toga, ali da zna da objasni i zasto sve to tako (mora?) ide...
[ Branko @ 18.06.2002. 09:24 ] @
Poruka je malo zbrkana ali ako sam razumeo šta te muči odgovor je sledeci :
IBConsole registraciju servera i baza koristi da bi ti omogućio lakši i brži pristup, da ne bi svaki put kod konekcije unosio lokacije,protokole lokaciju *.gdb fajla, username i password...
Po default-u je registrovan lokalni server i nema potrebe da ga ponovop registruješ, treba samo da se uloguješ koristeći opciju : logon,. kada se povežeš na njega biće ti izlistane sve već registrovane baze.. Klikni na željenu i bićeš konektovan ( ili izaberi connect) . Ako nema registrovanih baza onda imaš dve opcije ili konektovanje na neku postojeću a neregistrovanu ili kreiranje nove (meni Database-Create database) . Kod kreiranja nove baze možeš da izabereš dijalekt koji ti odgovara ...
Kada kreiraš bazu , registruj je (da bi je lakše koristio , nije neophodno) i onda se konektuj na nju. Tada možeš iz Interactiv SQL da izvršavaš skriptove ...
[ Riste Pejov @ 18.06.2002. 21:15 ] @
Ukoliko ti je IBConsole malo neprakticno resenje, ja koristim Marathon, skini ga
sa www.gimbal.com.au to je najbolje free resenje za brzo manipuliranje sa *.gdb fajlovima :), mada ponekad samo isql moze da zavrsi posao.
[ ultraKeen @ 21.06.2002. 12:03 ] @
hvala;
a kad sam vec tu ;)
da pitam jos samo nesto:
otvorim isql, a tamo dugmence ispod koga pise
"Prepare the current query before execution"

cemu to sluzu ustvari ?
[ mbabuskov @ 19.07.2002. 13:22 ] @
Citat:
Riste Pejov:
ja koristim Marathon, skini ga
sa www.gimbal.com.au to je najbolje free resenje


Probao si IB Expert Personal Edition?
[ Riste Pejov @ 20.07.2002. 21:01 ] @
Pod "free" mislio sam na FREE kao slobodan, kao OPEN SOURCE,
a koliko ja znam IB Expert nije slobodan.

btw, oba imaju skoro iste mogucnosti.
[ mbabuskov @ 22.07.2002. 14:37 ] @
FREE je free, a Open Source je Open Source, to nije ista stvar.

IB Expert je komercijalan, ali je Personal Edition freeware. (ne dobijas source, samo .exe fajl), ali radi odlicno.