[ rradenko @ 06.04.2005. 13:22 ] @
Sve firme kroz koje sam prošao koristile su praistorijska DOSolika rešenja za praćenje poslovanja. Neke od njih su finansijski modul zamenile novijim rešenjem ali se uglavnom završavalo na tome. Promena informacionog sistema iz osnove je prilično skup sport pa ga iz tog razloga veliki broj firmi izbegava (treba zameniti sistemski i aplikativni softver, hardver, obučiti osoblje, podneti troškove grešaka koje neminovno nastaju u prvom periodu).
Kakva su vaša iskustva?
Da li vredi menjati IS ili je bolje stalno krpiti postojeći i oslanjati se na improvizaciju?
[ zivuljka @ 06.04.2005. 13:43 ] @
slazem se sa konstatacijom...

a pogotovu kod nas i u nasim uslovima,kada je nemoguce da sve bude uradjeno u roku (just in time zapadna tj. japanska koncepcija) i ad sistem radi u savrsenim uslovima.

U poslednje vreme mnogo firme nude nove i revolucionarne IS (npr. SAP)
tako da ja mislim da ce biti mnogo razgovora na ovu temu

[ Mister Big Time @ 06.04.2005. 17:37 ] @
Sve zavisi od potreba klijenata. I iz koje su branse. Kod nekih novac nije problem ali i dalje vrte baze na clipper-u.
[ _owl_ @ 07.04.2005. 01:42 ] @
Zasto menjati nesto sto dobro radi (i pritom dati gomilu para za to novo)??
[ rradenko @ 07.04.2005. 10:13 ] @
Citat:
Mister Big Time: Sve zavisi od potreba klijenata. I iz koje su branse. Kod nekih novac nije problem ali i dalje vrte baze na clipper-u.


ima i takvih... kako istima objasniti praktičnu prednost novog ISa, ako ista postoji (ne mislim samo na sirovo tehničko unapređenje koje dolazi samo po sebi)?
Ukoliko firma duži niz godina koristi postojeći IS pisan u Cobolu, Fortranu, Clipperu, i ako je za taj period radila konstantnu nadgradnju istog, sada treba da se odrekne sve te funkcionalnosti zarad šarenijeg rešenja???
[ neo01 @ 18.04.2005. 20:04 ] @
Koriscenje starih tehnologija pisanih u COBOL-u, Clipper-u, FoxPro-u za DOS, ima smisla sada dok jos uvek nekako moze da se nadje hardware na kome bi isti dobro radio. Doci ce sigurno jednom prelomni trenutak kad ce i ovi sadasnji (trenutno super) PIV biti zastareli, pa kad neces moci tako lako da teras DOS programe. Jeste imas i DOS emulator, i sve to stoji, ali pitanje kako ce sve to da radi. Ako radi - onda je pitanje koliko se isplati prelaziti na novi IS? U suprotnom, je bolje, polako prelaziti na savremenija resenja...


Na konto ovoga, recimo - citao sam na http://www.linux.co.yu/forum/ forumu problem lika, koji je imao dobru ideju, da preko linux DOS emulatora hteo da koristi neku FoxPro aplikaciju (valjda radi i u mrezi), ali koja mu je izbacivala Segmentation Fault. Pitanje koliko su i ti emulatori dobri. Ali ako jesu, ili budu bili u buducnosti, onda nece biti problema...

http://www.linux.co.yu/forum/v...hp?t=2587&highlight=FOXPro
[ totovic @ 05.05.2006. 11:32 ] @
Citat:
Zasto menjati nesto sto dobro radi (i pritom dati gomilu para za to novo)??


Verovatno zato što to ne radi dobro. Ako misliš da neko nezna za bolje, mogu da razumem, ali ljudima treba predočiti koje sve funkcionalnosti mogu da dobiju koristeći moderne ERP sisteme. Sigurno je da oni nisu jeftini, ali je činjenica i to da se u relativno kratkom vremenu višestruko isplate.

Ovo što si napisao je isto kao i da si rekao: "što da kupim automobili, kad moja zaprežna kola izvanredno funkcionišu, a pritom su i jeftina".
Da li je možda potreban još neki odgovor?