[ Angel_of_Dark @ 08.04.2005. 03:00 ] @
Evo, pocinjem sa pravljenjem jednostavne trkacke igrice za svoju dusu.

Igrica je pokusaj da unesem neke nove ideje i gameplay u trkacko-arkadni zanr. Igrica je za online upotrebu, tako da je cilj napraviti je tako da nije prevelika za skidanje sa neta (oko 2-4 mega maximum).
Ciljna platforma su noviji kompovi i graficke kartice koji podrzavaju Vertex & Pixel shadere 2.1.

Igrica bi trebala da ima bogate fizike (havoc) tako da ce citavo eksprimentisanje i tweening gameplaya biti dosta komplikovan.

Ponajvise zelim da iz-eksperimentisem neke vizuelne tehnike poput Global Illuminationa, bump mappinga, senki, refleksija i refrakcija u realnom vremenu uz pomoc HLSL shadera.

Prica je jednostavna - radi se o trkacko-letackoj simulaciji. Ambijentirana je u morskom predelu, i vozi se po specijalnim antigravitacionim stazama koje su postavljene iznad vode. Antigravitaciona staza je nevidljivo polje oiviceno lebdecim bovama. KAda se vozilo nalazi iznad tog polja ovo moze da leti jako brzo. U krivini je lako izleteti iz polja i u tom slucaju se voznja nastavlja po povrsini vode.. tj. letelica postaje camac. Oko staze su postavljene rampe tako da u slucaju da se sleti sa staze moguce je ponovo vratiti se na nju samo uz pomoc ovih rampi.
Inace, svaka letelica je opremljena sa dinamickim topovima. Sa njima je moguce gadjati protivnike - u slucaju da se protivnik pogodi od nazad, on dobija na ubrzanju. Cilj je pogoditi protivnika u krivini tako da ga na taj nacin izbacite sa staze a ne na ravnom delu staze jer na taj nacin cete mu samo povecati brzinu. Takodje, ove topove je moguce koristiti u eventualnom multiplayer modu i timskom igranju da pomognete vasim kolegama i da im date potrebno ubrzanje.

Engine u kom ce funkcionisati igrica je Virtools.

Evo i prvog screenshota iz MAX-a: ovo je 3d skica broda. potrebno je jos raditi na njemu, texture su samo onako bezveze bacene:


[ Angel_of_Dark @ 08.04.2005. 03:02 ] @
Evo i screenshotova direktno iz enginea:




[ bkaradzic @ 08.04.2005. 07:49 ] @
Ideja zvuči interesantno. Zvuči kao mešavina Wipeout i Blood Wake. Posebno mi se dopada što je moguće da je odradi veoma mali tim. Moj savet je da odradiš prvo gameplay pa tek onda da se baciš na grafiku, efekte i shadere. Na taj način ćeš uvek imati da pokažeš igrivu igru u slučaju da ti je neko zatraži (mislim ako tražiš izdavača, finansiranje, i slično). Igriva igra je više od tech demoa, tj. kada izdavač vidi da imaš igru koja može da se igra od početka do kraja i vidi par propratnih screen shotova kako ti želiš da igra izgleda kada izađe, lakše će se odlučiti da ti na osnovu toga da novac za razvoj igre.

U prilog odugovlačenju sa HLSL ide i da se ovakva igra ubila za PSP, a tamo nema HSLS, ali zato ima $$$ od prodaje igre. ;)
[ Filip Strugar @ 08.04.2005. 08:10 ] @
I meni se dopada ideja - gameplay zvuci izvodljivo jednostavno, a opet je i dovoljno zanimljiv.
Mozes li nam reci malo vise o Virtools-u? Kakvi su uslovi, sta pruzaju?
[ Nothingman @ 08.04.2005. 11:40 ] @
Posto sam skoro igrao Knights Of The old Republic ideja me podseca na trku brodova u toj igrici ;) Samo sto si ti uneo elemente koji bi je zaista ucinili mnogo boljom. Good luck!
[ Vranac @ 08.04.2005. 12:39 ] @
Virtools je svojevremeno dok se zvao NeMo imao jedan sample koji je jako licio na wipeout, a vidim da u 2.5 dev verziji ima hydroboat(trka camcicem kroz kanale) i tunnel(tunel brodic, puno municije i mete :)).

Probaj da nadjes taj sample koji sam spomenuo na pocetku (moguce da se zvao compression ili tako nesto) na netu negde, mislim da ce ti pomoci.

sto se tice samog virtools-a ovo im je link http://www.virtools.com

Stvari koje se naprave u virtools-u mogu da se pustaju iz njihovog proprietary player-a i web plug-in-a, naravno mogu i da se linkuju u druge projekte.

Za primere uradjene u virtools-u, kompnente i ako me secanje dobro sluzi tutoriale adresa je http://www.theswapmeet.com/

Downside webplayer-a je sto je za IE, FF ne podrzava :(, a netscape verziju nece da instalira pod xp-om
[ Angel_of_Dark @ 08.04.2005. 13:35 ] @
Citat:
Vranac: Virtools je svojevremeno dok se zvao NeMo imao jedan sample koji je jako licio na wipeout, a vidim da u 2.5 dev verziji ima hydroboat(trka camcicem kroz kanale) i tunnel(tunel brodic, puno municije i mete :)).

Probaj da nadjes taj sample koji sam spomenuo na pocetku (moguce da se zvao compression ili tako nesto) na netu negde, mislim da ce ti pomoci.


Taj hydroboat demo jako dobro poznajem, posto sam ga ja dizajnirao i programirao za potrebe tutoriala pre nesto vise od par godina.

Citat:
Vranac
Downside webplayer-a je sto je za IE, FF ne podrzava :(, a netscape verziju nece da instalira pod xp-om


Odnedavno funkcionise i pod FF.

Citat:
bkaradzic:
Moj savet je da odradiš prvo gameplay pa tek onda da se baciš na grafiku, efekte i shadere. Na taj način ćeš uvek imati da pokažeš igrivu igru u slučaju da ti je neko zatraži (mislim ako tražiš izdavača, finansiranje, i slično). Igriva igra je više od tech demoa, tj. kada izdavač vidi da imaš igru koja može da se igra od početka do kraja i vidi par propratnih screen shotova kako ti želiš da igra izgleda kada izađe, lakše će se odlučiti da ti na osnovu toga da novac za razvoj igre.

U prilog odugovlačenju sa HLSL ide i da se ovakva igra ubila za PSP, a tamo nema HSLS, ali zato ima $$$ od prodaje igre. ;)


Sto se saveta tice, u pravu si, ali u ovom slucaju programiranje vizuelnih efekata ce ciniti bar 80% citavog koda. Kao sto rekoh radim ovaj demo da bih isprobao neke novije vizuelne tehnike.
Sto se prodaje igrice tice, o tome nisam uopste razmisljao, i svestan sam da sa koristenjem HLSL shadera smanjujem broj krajnjih korisnika. Ali na ovu igricu bi vise trebalo da se gleda kao na Hi-tech demo. Komercijalna strana ce eventualno doci sa nekim sponzorima u vidu Advergame-a.
Inace, sama produkcija igrice ne bi trebalo da traje vise od par nedelja efektivnog rada, e sad, realno vreme razvoja zavisi samo od toga koliko cu slobodnog vremena uspeti da ugrabim.

Citat:
Filip Strugar
Mozes li nam reci malo vise o Virtools-u? Kakvi su uslovi, sta pruzaju?


Virtools je jako mocan i efikasan alat koji je prvenstveno sluzio za prototyping igrica i VR simulacije, ali se u zadnje vreme njegova fleksibilnost jako povecala, te je moguce raditi jako kompleksne projekte. Citav workflow je izuzetno intuitivan. Poseduje podrsku za HLSL shadere, Havoc-ove fizike (kompletne, poput HL2). Projekti su portabilni za PC, Mac OSX, XBOX i uskoro ce biti i za Playstation 3.
Inace, najveci bum se ocekuje sa podrskom za XBOX 2 i XNA.
Sto se uslova tice, program je dosta skup i licenca za citav Suite produkata doseze nekih 20 000 eura po seatu. Za pravljenje igrica koje se igraju preko web playera nije potrebna nikakva dodatna licenca. Za pravljenje offline igica se potpisuje ugovor i odredjuje se cena licence u zavisnosti od projekta.
[ Vranac @ 08.04.2005. 13:51 ] @
@Angel_of_Dark
Props to ya then, keem 'em commin', i sve najbolje

Kad dodje do demo-a, kazi da se proba :)
[ SashaX @ 08.04.2005. 19:59 ] @
Oni shotovi dobro izgledaju a po textu bi rekao da ce igra biti zanimljiva.
Samo napred i srecno u radu :)
[ Angel_of_Dark @ 12.04.2005. 00:44 ] @
Evo, isprobavam dinamike za igricu i u totalnoj sam nedoumici kojim prevcem da krenem (tj. nastavim). S obzirom na ono sto sam zamislio, brodic bi trebalo da je jako fleksibilan. Sa druge strane, fizike koje koristim su jako realisticne i to pricinjava nemali problem. Problem je taj da se sa setovanjima koja sam postavio inicijalno citava igrica priblizava jako puno simulaciji a ne arkadi. To nije ono sto sam ustvari zeleo, ali, meni se svidja i ovakav pristup, tj. jako je zabavno voziti brodic koji se ponasa realisticno. Zabavno, ali tek nakon sto se savladaju komande. Nisam zeleo da komande budu teske s'obzirom da je igra osmisljena za net, i kao igrica uz koju se moze provesti 10 minuta u pauzi.
Nacin voznje je dosta slican voznji helikoptera. Sa kursorskim strelicama se ide napred, nazad, levo, desno. Dodatni tasteri A i Z su za kretanje gore - dole. Kretanje gore-dole je poput letelica sa vertikalnim pogonom - tj. letelica se krece paralelno sa zemljom. Potrebno je dodati kontrole za naginjanje.
Posto je citav sistem dosta realistican, to mi je predstavljalo neke probleme sa stabilnoscu letelice (nakrivljavanje). To sam resio tako sto sam dodao automatski stabilizator. POsle bilo kog manevra letelica se stabilizuje sama u horizontalni polozaj. Razmisljam o tome da ovo ostavim kao opciju, tj. kao dugme koje sluzi samo u tu svrhu.
Evo i novog screenshota:
Ovde sam se najvise pozabavio vodom i normal bump mappingom. Citava voda je jedan plane mesh koji ima HLSL shader sa animiranim V8U8 bump mapom (ukupno 16 mapa od po 128x128 px). POseduje takodje dve mape od po 512x512 px randerovane u realnom vremenu za refrakciju i refleksiju. Efekat ispod broda je postignut uz pomoc drugog plane objekta koji prati letelicu. Taj objekat je mesh sa transparentnim vertexima po ivicama. On poseduje materijal sa Env Bump mappingom za koji sam koristio proceduralnu normal mapu koja simulira kretanje talasa. To je proceduralna mapa u koju aditivnom metodom ucrtam jedan ili vise pixela, a kod na osnovu tih pixela stvara talase. Kao mapu environmenta koristim projektovanu mapu te iste scene. Na ovaj nacin sam uspeo da postignem refleksije koje su dosta realisticne i zanimljive.

[ Filip Strugar @ 14.04.2005. 16:04 ] @
Sta koristis za racun za fiziku?
Imas li sudaranje u igri? Ako nema nikakvog collisiona mozda ti je cak najlakse da sve sam 'simuliras', najprostijim metodama, nego da budzis postojeci model u ono sto bi zeleo? Mada si se verovatno vec snasao :)
[ Angel_of_Dark @ 21.04.2005. 16:05 ] @
Citat:
Filip Strugar: Sta koristis za racun za fiziku?
Imas li sudaranje u igri? Ako nema nikakvog collisiona mozda ti je cak najlakse da sve sam 'simuliras', najprostijim metodama, nego da budzis postojeci model u ono sto bi zeleo? Mada si se verovatno vec snasao :)


Koristim Havok engine za fiziku. Ne zelim da koristim uprostene metode, vec iskljucivo kompleksne metode - reakcije treba da budu jako realisticne i slozene. Gameplay bi bas trebao da bude zasnovan na realisticnim fizikama kao kod half life 2.
[ reject @ 22.04.2005. 11:06 ] @
Mislis kao sto je trebalo da bude u HalfLife2. :)
[ riki1512 @ 23.04.2005. 20:10 ] @
Nesto drugo: letjelice super izgledaju, jesi to sam uradio ili za to ima kojekakvih gotovih modela ?
[ Angel_of_Dark @ 28.04.2005. 10:31 ] @
Citat:
riki1512: Nesto drugo: letjelice super izgledaju, jesi to sam uradio ili za to ima kojekakvih gotovih modela ?

Nisam koristio gotove modele - sve sam sam pravio.
Hvala ;)
[ Yu Raider @ 18.05.2005. 21:48 ] @
Cuo sam da taj Virtools koristi neku metodu povezivanja nekih linijica i kvadrata, a ne programiranje. Da li je to tacno???
[ Angel_of_Dark @ 20.05.2005. 16:29 ] @
Virtools za osnovne funkcije koristi graficki UI koji funkcionise na principu koji si opisao. Radi se o takozvanim 'Building Block' funkcijama koje se organizuju u lako citljive sheme (sa vizuelnim pracemnjem svih procesa i petlji programa). Ovaj sistem je jako mocan jer svodi pisanje i citanje koda na minimum. Naravno, za ostale potrebe poseduje svoj skripting jezik (baziran na C++), a uz to, naravno, bilo koje dodatne funkcije se mogu integrsiati putem SDK-a (C++). Uz podrsku za ove nacine programiranje tu je i podrska za HLSL jezik. Sveovo cini da je citav sistem programiranja izuzetno fleksibilan.
[ Yu Raider @ 20.05.2005. 16:32 ] @
A ovi shaderi koje si koristio, da li su BB ili code?
[ Angel_of_Dark @ 20.05.2005. 16:41 ] @
Ovako izgleda interfejs:

[ Angel_of_Dark @ 20.05.2005. 16:44 ] @
Shaderi su HLSL kod.
[ Yu Raider @ 20.05.2005. 16:58 ] @
Izgleda vrlo impresivno! Koliko kosta najjeftinija verzija?
[ Angel_of_Dark @ 20.05.2005. 19:16 ] @
Hm... to je malo problematicna stvar. Cena je jako visoka - osnovna verzija kosta oko 8 000 evra dok cena sa svim dodatcima doseze nekih 25 000 evra.
[ Yu Raider @ 20.05.2005. 19:43 ] @
Opa! Oh, well, tu su stari dobri FTP indexeri...
[ alexione @ 21.05.2005. 23:47 ] @
Svidja mi se kompletan izgled igre, narocito resenje za refleksiju...

Citat:
Koristim Havok engine za fiziku.


Ima li Havok neki SDK, gde mogu naci vise o njemu?
[ Angel_of_Dark @ 23.05.2005. 15:55 ] @
Mislim da mozes da zatrazis evaluation verziju SDK-a na havok-ovom sajtu.
http://www.havok.com/
[ bkaradzic @ 24.05.2005. 02:21 ] @
Citat:
alexione: Ima li Havok neki SDK, gde mogu naci vise o njemu?

Havok je odličan engine, ali je skup ($70K po naslovu po platformi, ustvari neke platforme možda koštaju više).

Evo sasvim pristojna alternativa:
http://ode.org/