[ neob @ 09.04.2005. 13:42 ] @
Interesuje me koja visa skola ili fakultet ima zanimanje kontrolor letenja i gde se nalazi.
[ Davor Vlajkovic @ 10.04.2005. 00:27 ] @
Avio kompanije imaju svoje centre za obuku kadrova. Evo (doduse neprecizne) informacije sa Jatovog sajta:

Citat:
OSTALE USLUGE koje Jat Airways pruža širom sveta:
avio taxi, održavanje flote, školovanje pilota za sticanje svih meðunarodnih licenci, školovanje ostalih vazduhoplovnih kadrova, ketering, poljoprivredna avijacija, vazduhoplovna medicina, zemaljski prevoz, Jat Airways Air- lift, Media centar, hoteli u centru Beograda ( SLAVIJA**/*** i SLAVIJA LUX*****), Jat Airways apartmani "Sunèani vrhovi" na Kopaoniku...

http://www.jat.com/r/home.php?Jezik=sr&lev=3

Koliko mi je poznato obuka je papreno skupa ali je posao maltene zagarantovan jer se radi o malom broju polaznika.

Kontakti:

JAT Airways
Bratislav Radojevic
direktor delatnosti Skolski centar
tel: +381 11 319 38 49

Montenegro Airlines
Sektor za pravne, kadrovske i zajednicke poslove
Vladimir Djelevic
tel: +381 81 405 511
e-mail: [email protected]
[ neob @ 10.04.2005. 01:10 ] @
Izvinjavam se zbog promasenog foruma i hvala na informacijama
[ vukad @ 13.04.2005. 20:06 ] @
Mislim da kontrola letenja nema veze sa Jatom. Ranije je za to bila nadlezna Savezna uprava za kontrolu letenja i imali su konkurs sa vremena na vreme za obuku kontrolora letenja. Mislim da traje oko 2 godine ne placa se, ali kriterijumi za prijem su dostra strogi.
[ boki @ 14.04.2005. 11:15 ] @
mnogo gadan i odgovoran posao...
[ Davor Vlajkovic @ 14.04.2005. 11:48 ] @
Citat:
vukad: Mislim da kontrola letenja nema veze sa Jatom. Ranije je za to bila nadlezna Savezna uprava za kontrolu letenja i imali su konkurs sa vremena na vreme za obuku kontrolora letenja. Mislim da traje oko 2 godine ne placa se, ali kriterijumi za prijem su dostra strogi.

Moguce, ja sam govorio o kadrovima koje obucava Jat.
[ vukad @ 14.04.2005. 20:05 ] @
Sa http://www.jatacademy.com FAQ:

Citat:

Q: Da li se u Vršcu vrši školovanje za Kontrolore letenja?

A: Ne. Obratite se SUKL-u (Savezna Uprava za Kontrolu Letenja) - Beograd.


JAT nema veze sa kontrolom letenja i ne skoluje kadrove. Obrati se na:

"Centar za obrazovanje i usavršavanje Savezne uprave za kontrolu letenja"
- obučava kadrove za poslove u aerodromskim, terminalnim i oblasnim kontrolama.
- Nalazi se na aerodromu "Beograd"
- tel: 601-555 i 691-235 ; lok.23-03
[ ercegovac @ 20.06.2006. 17:01 ] @
Imate prvo 2 testa iz engleskog.Prvi od 50 "?"-a gramatike,a drugi slusanje izgovora engleskog britanskog , ne americkog sa kasetofona i kasnije usmeni razgovor na temu po izboru.(ne daj Boze da dobijes posao ,inace veoma zahtevan , a pogresno razumes pilota iz aviona,pogresnu poruku das ... )Oba su eliminaciona.Potom testiranja zdravlja,sluha,vida ko za pilote skole u Vrscu na VMA.Tu se dogadjalo da mnogi sidasi otpadnu .Engleski je testiran u Oxford centru Dobracina 27 .



www.smatsa.yu
[ aleksandaraleksandar @ 20.06.2006. 17:29 ] @
Citat:
ercegovac:Potom testiranja zdravlja,sluha,vida ko za pilote skole u Vrscu na VMA.Tu se dogadjalo da mnogi sidasi otpadnu.


kakav je ovo komentar!?
[ loreal @ 20.06.2006. 18:53 ] @
Prvo nepostoji skola za kontrolore leta. Iako sam ja to mislila kada sam upisivala DRapsin smer vazduhoplovni saobracajni tehnicar. Sto se tice engleskkog jezika naravno da ga moras znati kao maternji, jer kontrolori pricaju samo na engleskom (ne na odvratnom americkom). A od ove godine je i usmeni jer predhodna generacija pola njih nisu znali da beknu na engleskom(znam isli su samnom u razred). Samo jos taj test sposobnosti koji niko nezna sta je konkretno cak ni ovi koji vec rade u kontroli pa ako neko zna tacno da ga objasni nek to i uradi. trebalo bi da bude kao za pilote odnosno kolko tebi odvlace paznju druge stvari
[ radojica_superstar @ 24.06.2006. 14:44 ] @
Citat:
loreal:Samo jos taj test sposobnosti koji niko nezna sta je konkretno cak ni ovi koji vec rade u kontroli pa ako neko zna tacno da ga objasni nek to i uradi. trebalo bi da bude kao za pilote odnosno kolko tebi odvlace paznju druge stvari

Test se zove FEAST, ili: First European Air Traffic Controller Selection Tool, i napravljen je od strane EUROCONTROL-a radi standardizacije procesa selekcije kandidata.
Nemam neke proverene informacije (i ja sam samo siroti aplikant) ali mislim da se radi za kompom (online) i da uljučuje neke jednostavnije zadatke na radaru (predznanje sigurno nije potrebno), kao i proveru elementarne logike i zaključivanja (kao kod IQ testova).
[ Gen1us @ 24.06.2006. 15:53 ] @
ja sam se prijavio na konkurs za kontrolu leta sajt je kao sto je neko rekao www.smatsa.yu za sad su bila dva testa iz engleskog pismeni i usmeni (kaseta i razgovor) posle toga ide test sposobnosti ... a zatim i valjda na VMA pregled zdravstveni prijavilo se oko 600 ljudi mada ih je otpalo do sad pola vjerovatno ce i jos pola da otpadne posle ovog testa koji je za par dana ... toliko od mene ... Pozdrav :)
[ ercegovac @ 30.06.2006. 14:10 ] @
sto se tice testa sposobnosti...prvo voznja od JAT stanice kraj Fontane do skole za kontrolore letenja.Onda mala prozivka ,ko je tu ko ne . Zakasneli se ne cekaju . Zgrada je crvena ,krov crven , blizu toplane aerodroma ,polukruzni put,za one koji idu sa 72 moraju malo da se vrate od carinskog skladista takodje crvene boje do tog polukruznog puta . Potom se kandidati penju na sprat i tu im se predaje ugovor sa EUROCONTROL .Posle citanja briselskog ugovora naravno na engleskom ,A4 papir,1 list, kandidati upisuju mesto, datum ,ime i svojerucni potpis . Ja sam poslednji stavio cirilicom , ipak me je Vuk necemu naucio ! Ko zeli ide u WC ... & show-time ! Rock&roll pocinje ulaskom u sobu sa racunarima u grupama od po 2-je i sedanjem za sto sa rednim brojem , sifrom pod kojom smo bili na prvom testu engleskog od 50 "?" na Saobracajnom fakultetu . Onda Olivera cita uputstva za sam test prethodno predstavljajuci svoju saradnicu psihologa gosp Arsenijevic . Uputstva se sastoje iz dobrodoslice koja se cita ,jer oni ne znaju za kulturu govora .Cak su pogresno napisali 7 sa crtom i 4 nespojenih crta kose i vertikalne. Postoje slusalice kraj monitora koje ce posluziti za usmenu rec gdje koja je pozajmila glas za recenicu ili text , zavisno od dela testa , a koji se cita samo 1-om! Eto zasto treba dobro znati jezik, ako imas i maternji engleski jos bolje .Mislim da sada Urosa iz MENSA-e razumem .Em je covek na njihovom jeziku ,em test IQ koji uradi 2 % ljudi ,radio , pa jos 4-i na svetu !! Dalje se sve sastoji iz pazljivog citanja primera ili saveta i instrukcija kao uraditi test i klikova , sto na CONTINUE ,sto na -> . Moram priznati da su se mnogi zalili na tezinu testa,nesto ko u filmovima sa Svarcenegerom , gde sa svih strana on puca , a ovi padaju ,nesvesni sta im se upravo dogadja .Mislim da je pre prvo susretanje sa takvim sistemom ocenjivanja sposobnosti , nego tezina istog presudno uticala na njihove ocene samog testa sposobnosti .
Dakle test se radi bez prestanka oko 60 min , a potom sledi pauza od 10 min . Mislim da je ovo prvi , neka ne zamere mom secanju ako sam zaboravio da li je to prvi . Zamislite matricu 5x5 i jednu ivicu kvadrata oznacenu sa A,B,C,D,E, a drugu sa 1,2,3,4,5. Avion oznacen sa malim kruzicem koji moze biti u tacki preseka linija matrice i negde u polju manjeg kvadrata u tom vecem , matricnom . Sa strane se daje orjentacija koju treba obavezno upamtiti ,jer olovke i papir nisu dozvoljeni ,a i u produzetku testa je neophodno imati je naumu jer se samo u primeru napominje to "kako" ,sto Olivera i napominje u "svom malom uvodu", onako mrzovoljno.Naravno ako nesto nije jasno obavezno treba podici 2 prsta.Koriscenje medikamenata za test sposobnosti nije dozvoljen!!Rastojanje stranica tih malih kvadratica velikog matricnog kvadrata su 10 cm, a dijagonala je 14 .Prvi zadatak se sastoji u oznacavanju tacnog odgovora,jednog od 4 ponudjena koliko je oprilike ili precizno potrebno Boingu iako stoji samo cifra 63 kao oznaka aviona da dodje od jednog mesta do drugog u km (10 cm x X,gde je X broj tih stranica ili dijagonala koje se sabiraju ) ili za koliko stepeni treba avion zaokrenuti da bi stigao na odrediste oznaceno na matrici.Dakle matrica je neka vrsta monitora radarskog ,a tackica avion ko na filmovima o Supermenima i sl .Cini mi se da je 180 st Jug . Ako nije , nek mi ne zamere,jer ovo pisem jos vruce glave od utisaka.
Potom nekakav test reakcije na cifre koje se se ,od 150, svaka po 2 sec pojavljuje . Recimo ako se pojave 2 iste cifre (najvise trocifrene)ili u 2 trocifrene 2 iste ,a treca razlicita 112 131 onda se zaokruzuje 0-200 , a ne 200-400 ... 600- 800 . Ostale se po nekom principu koji nisam razumeo , preko zbirova cifri svrstavaju u preostala tri moguca mesta .
Potom je tu zadnji test IQ i povezivanja slicnih oblika ili boja . Posebno zainteresovanim savetujem da pazljivo citaju jer mnogi nisu obratili paznju na tekstove ispod grafika
Jedan od testova bio je i kao prvi , samo se trazio kao odgovor prednost u letenju , koji avion , ako je data brzina (svi avini su oznaceni sa brojem ili sa TANGO,SIGMA,DELTA...)sa datim usmerenjem (i nekim tekstom ispod!)
To sa sevanjem brojeva i oblika na lici na brzo citanje Tonija Buzana.Zapravo i u samoj knjizi se pominje da je metod prvo testiran kod pilota .
Zatim tu je deo sa slusalicama i govornim engleskim .Samo jednom tekst se slusa i samo jednom po secanju i uvu trebas da zaokruzis neki od ponudjenih odgovora,sta je to po smislu i kontekstu sto najvise odgovara(nesto oko ptica koje avionima smetaju) .Reci i brojevi,do 5 mesta dolaze u obzir.Posebnu paznju treba obratiti na razliku tacke i zareza dok zena govori sa slusalica
I naravno (DZej , DJ) test reakcije sa pokretnim "zidom" i kvadraticem koji iz nekih polukruznih putanja udara u zid . Vase je da reagujete kad udari kvadratic tacno u zid .Aproksimativno to su tacka i prava koje se krecu ko ludi Lako?! Cekajte da vidite davam vreme non-stop ide a da sa tastature treba da udarite ne samo 1 ili 2 , vec 3 i 4 (sva 4 istovremeno! )jer se od primera sam test graficki,vizuelno na ekranu "cepa" na jos prozorcica , gde na svakom u uglu ima broj.dakle istovremeno 4 udara na zid0pravu tim kvadraticem -tackom test reakcije .To je broj sa tastature .Ako se priblizava na sl 2 Vi drzite taster 2 sa tastature , ali oprez! Jer je vrlo verovatno da ce iznenada odnekud na ostalim ,tj na nekim od preostala 3-4 da se pojavi mnogo brzi "asteroid,kometa,meteor",stagod koji bi udario od "nasu milu nam i dragu Zemljicu".Dakle ko decija igrica.Nije ni cudo .Mogu da zamislim "Milosrdnog andjela " nad Beogradom,Batajnicom i sl.Mi im dodjemo ko topovsko meso .Nadam se da mi necete uzeti za zlo poslednje.
U 12:15 ste besplatnim firminim prevozom ispred Mc' Donald -sa kod Fontane . Bio sam u grupi od 18 ljudi ujutro u 9 , sa prevozom koji krece u 8:45.Pozdrav svim elitesecure-ovcima!!
Ne ocekujem cak ni da ce mi zvezda 16 st Vodolije (21/12/1980 16:30 20 I 29 44 S 48)i Majka Bozija pomognu(Imsiragic i astrolab/astroloskiinstitut) .
Neka pretraze i smatsa,eurocontrol,feast i sl radi dodatnih informacija .









[ ercegovac @ 30.06.2006. 14:16 ] @
a komentar je iskren i ne toliko bezobrazan !
[ loreal @ 11.07.2006. 20:31 ] @
---------------------------------
Do you Yahoo!?
Everyone is raving about the all-new Yahoo! Mail Beta.
--0-608027867-1152646037=:6223
Content-Type: text/html; charset=iso-8859-1
Content-Transfer-Encoding: 8bit

ne znam koju si skolu zavrsio ali da si Oatar Drapsin i to smer za vazduhoplovne tehnicare deo testa koji se bavi snalazenjem u prostoru, tako&nbsp;zadatke smo radili iz&nbsp;predmeta vazduhoplovna prevozna sredstva. A meni i dalje nije jasno zasto postoji moj smer kad ovde mogu da se prijave i oni koji su zavrsili gimnaziju<BR><BR><B><I>ercegovac &lt;[email protected]&gt;</I></B> wrote: <BLOCKQUOTE class=replbq style="PADDING-LEFT: 5px; MARGIN-LEFT: 5px; BORDER-LEFT: #1010ff 2px solid">sto se tice testa sposobnosti...prvo voznja od JAT stanice kraj Fontane do skole za kontrolore letenja.Onda mala prozivka ,ko je tu ko ne . Zakasneli se ne cekaju . Zgrada je crvena ,krov crven , blizu toplane aerodroma ,polukruzni put,za one koji idu sa 72 moraju malo da se vrate od carinskog skladista takodje crvene boje do tog polukruznog puta . Potom se kandidati penju na sprat i tu im se predaje ugovor sa EUROCONTROL .Posle citanja briselskog ugovora naravno na engleskom ,A4 papir,1
list, kandidati upisuju mesto, datum ,ime i svojerucni potpis . Ja sam poslednji stavio cirilicom , ipak me je Vuk necemu naucio ! Ko zeli ide u WC ... &amp; show-time ! Rock&amp;roll pocinje ulaskom u sobu sa racunarima u grupama od po 2-je i sedanjem za sto sa rednim brojem , sifrom pod kojom smo bili na prvom testu engleskog od 50 "?" na Saobracajnom fakultetu . Onda Olivera cita uputstva za sam test prethodno predstavljajuci svoju saradnicu psihologa gosp Arsenijevic . Uputstva se sastoje iz dob<BR>rodoslice koja se cita ,jer oni ne znaju za kulturu govora .Cak su pogresno napisali 7 sa crtom i 4 nespojenih crta kose i vertikalne. Postoje slusalice kraj monitora koje ce posluziti za usmenu rec gdje koja je pozajmila glas za recenicu ili text , zavisno od dela testa , a koji se cita samo 1-om! Eto zasto treba dobro znati jezik, ako imas i maternji engleski jos bolje .Mislim da sada Urosa iz MENSA-e razumem .Em je covek na njihovom jeziku ,em test IQ koji uradi 2 % ljudi
,radio , pa jos 4-i na svetu !! Dalje se sve sastoji iz pazljivog citanja primera ili saveta i instrukcija kao uraditi test i klikova , sto na CONTINUE ,sto na -&gt; . Moram priznati da su se mnogi zalili na tezinu testa,nesto ko u filmovima sa Svarcenegerom , gde sa svih strana on puca , a ovi padaju ,nesvesni sta im se upravo dogadja .Mislim da je pre prvo susretanje sa takvim sistemom ocenjivanja sposobnosti , nego tezina istog presudno uticala na njihove ocene samog testa sposobnosti . <BR>Dakle test se radi bez prestanka oko 60 min , a potom sledi pauza od 10 min . Mislim da je ovo prvi , neka ne zamere mom secanju ako sam zaboravio da li je to prvi . Zamislite matricu 5x5 i jednu ivicu kvadrata oznacenu sa A,B,C,D,E, a drugu sa 1,2,3,4,5. Avion oznacen sa malim kruzicem koji moze biti u tacki preseka linija matrice i negde u polju manjeg kvadrata u tom vecem , matricnom . Sa strane se daje orjentacija koju treba obavezno upamtiti ,jer olovke i papir nisu dozvoljeni
,a i u produzetku testa je neophodno imati je naumu jer se samo u primeru napominje to "kako" ,sto Olivera i napominje u "svom malom uvodu", onako mrzovoljno.Naravno ako nesto nije jasno obavezno treba podici 2 prsta.Koriscenje medikamenata za test sposobnosti nije dozvoljen!!Rastojanje stranica tih malih kvadratica velikog matricnog kvadrata su 10 cm, a dijagonala je 14 .Prvi zadatak se sastoji u oznacavanju tacnog odgovora,jednog od 4 ponudjena koliko je oprilike ili precizno potrebno Boingu<BR>iako stoji samo cifra 63 kao oznaka aviona da dodje od jednog mesta do drugog u km (10 cm x X,gde je X broj tih stranica ili dijagonala koje se sabiraju ) ili za koliko stepeni treba avion zaokrenuti da bi stigao na odrediste oznaceno na matrici.Dakle matrica je neka vrsta monitora radarskog ,a tackica avion ko na filmovima o Supermenima i sl .Cini mi se da je 180 st Jug . Ako nije , nek mi ne zamere,jer ovo pisem jos vruce glave od utisaka.<BR>Potom nekakav test reakcije na cifre
koje se se ,od 150, svaka po 2 sec pojavljuje . Recimo ako se pojave 2 iste cifre (najvise trocifrene)ili u 2 trocifrene 2 iste ,a treca razlicita 112 131 onda se zaokruzuje 0-200 , a ne 200-400 ... 600- 800 . Ostale se po nekom principu koji nisam razumeo , preko zbirova cifri svrstavaju u preostala tri moguca mesta . <BR>Potom je tu zadnji test IQ i povezivanja slicnih oblika ili boja . Posebno zainteresovanim savetujem da pazljivo citaju jer mnogi nisu obratili paznju na tekstove ispod grafika<BR>Jedan od testova bio je i kao prvi , samo se trazio kao odgovor prednost u letenju , koji avion , ako je data brzina (svi avini su oznaceni sa brojem ili sa TANGO,SIGMA,DELTA...)sa datim usmerenjem (i nekim tekstom ispod!)<BR>To sa sevanjem brojeva i oblika na lici na brzo citanje Tonija Buzana.Zapravo i u samoj knjizi se pominje da je metod prvo testiran kod pilota .<BR>Zatim tu je deo sa slusalicama i govornim engleskim .Samo jednom tekst se slusa i samo jednom po secanju i
uvu trebas da zaokruzis neki od ponudjenih odgovora,sta je to po smislu i kontekstu sto najvise odgovara(nesto oko ptica koje avionima smetaju) .Reci i brojevi,do 5 mesta dolaze u obzir.Posebnu paznju treba obratiti na razliku tacke i zareza dok zena govori sa slusalica<BR>I naravno (DZej , DJ) test reakcije sa pokretnim "zidom" i kvadraticem koji iz nekih polukruznih putanja udara u zid . Vase je da reagujete kad udari kvadratic tacno u zid .Aproksimativno to su tacka i prava koje se krecu ko ludi Lako?! Cekajte da vidite davam vreme non-stop ide a da sa tastature treba da udarite ne samo 1 ili 2 , vec 3 i 4 (sva 4 istovremeno! )jer se od primera sam test graficki,vizuelno na ekranu "cepa" na jos prozorcica , gde na svakom u uglu ima broj.dakle istovremeno 4 udara na zid0pravu tim kvadraticem -tackom test reakcije .To je broj sa tastature .Ako se priblizava na sl 2 Vi drzite taster 2 sa tastature , ali oprez! Jer je vrlo verovatno da ce iznenada odnekud na ostalim ,tj na
nekim od preostala 3-4 da se pojavi mnogo brzi "asteroid,kometa,meteor",stagod koji bi udario od "nasu milu nam i dragu Zemljicu".Dakle ko decija igrica.Nije ni cudo .Mogu da zamislim "Milosrdnog andjela " nad Beogradom,Batajnicom i sl.Mi im dodjemo ko topovsko meso .Nadam s<BR>e da mi necete uzeti za zlo poslednje.<BR>U 12:15 ste besplatnim firminim prevozom ispred Mc' Donald -sa kod Fontane . Bio sam u grupi od 18 ljudi ujutro u 9 , sa prevozom koji krece u 8:45.Pozdrav svim elitesecure-ovcima!!<BR>Ne ocekujem cak ni da ce mi zvezda 16 st Vodolije (21/12/1980 16:30 20 I 29 44 S 48)i Majka Bozija pomognu(Imsiragic i astrolab/astroloskiinstitut) .<BR>Neka pretraze i smatsa,eurocontrol,feast i sl radi dodatnih informacija .<BR><BR><BR><BR><BR><BR><BR><BR><BR><BR><BR><BR>--<BR>http://www.elitesecurity.org/p...R><BR>Prijave/odjave: http://www.elitesecurity.org/p...e#108472<BR><BR>Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem
emaila!<BR>esauth:108472:1c27bda2c27a0cad950615e63a7ba0f6<BR>
[ ivanho @ 14.07.2006. 23:35 ] @
SRAMOTA !!!

Da li su racunali da niko nece da gubi vreme i da analizira rezultate testova...
... a moze sto sta zanimljivo da se nadje... evo na primer:

kandidat sa brojem 711, je na prvom delu testa iz engleskog jezika imao fascinantih 16 poena (od 50, a bilo je potrebno 35 za prolaz). Posto je preskocio drugi deo engleskog jezika (jer je bio eliminisan u prvom), pojavio se na testu sposobnosti i prosao ?!
Kako?
Pa i ako je dete nekog od zaposlenih, sa platama koje tamo imaju, mogli su barem da ga upisu na intezivni kurs jezika.

Takodje kandidati sa brojevima 184, 258 i 287 su se naprasno pojavili u trecem krugu (od kojih su 184 i 287 prosli u cetvrti), a da pritom nisu pokazali ni toliko postovanje prema ostalim kandidatima pa da se pojave na testu engleskog jezika.

Jos koliko sutra cu da im posaljem pismo i da trazim objasnjenje za ovakav postupak... Predlazem da i vi uradite isto kako bi se ova nepravda ispravila!

[ radojica_superstar @ 15.07.2006. 02:46 ] @
Ladno, i ja sam isto proveravao, samo, meni je ostao sumnjiv jedino 184.
- 711 sam igrom slučaja upoznao kada sam se vraćao sa testiranja i lik kaže da su ga nešto najstrašnije oštetili na tom prvom testu i da je posle cimao, jurio one iz Oxford centra da mu omoguće uvid u rad posle čega se ispostavilo da je ipak imao za prolaz.
- 287 je čudan jer se pojavljuje na prvom spisku (onih koji su položili pismeni iz engleskog), ali se zato ne pojavljuje ni među onima koji su položili niti među onima koji su pali usmeni, pa se onda opet pojavljuje na FEAST-u. Možda se desila neka greška, xebem li ga.
- Kandidatom 258 se nisam ni bavio jer nije prošao.
- Ali drug 184 je već slučaj za analizu: nema ga ni na jednom od spiskova za engleski jezik već se odjednom čudesno materijalizuje među pozvanima na prvu rundu FEAST-a.
Jedno veliko s*****, ako mene pitaš.
Jesi li barem prošao u sledeću rundu?
[ ivanho @ 15.07.2006. 10:50 ] @
Citat:
radojica_superstar
- 711 sam igrom slučaja upoznao kada sam se vraćao sa testiranja i lik kaže da su ga nešto najstrašnije oštetili na tom prvom testu i da je posle cimao, jurio one iz Oxford centra da mu omoguće uvid u rad posle čega se ispostavilo da je ipak imao za prolaz.


Meni ovo ne pije vodu... Nevidim mogucnost da mogu da te ostete na toj vrsti testa. Ili si zaokruzio A, B ili C ili nisi... ili je tacno to sto si zaokruzio ili nije. Kako ja mogu da znam da bi on prosao na drugom delu engleskog? Ako su ti rezultati izasli u sredu, zasto odmah nije intervenisao nego je cekao jos dve nedelje, da prodje test, pa se onda prisetio da je mozda ipak prosao? Druga stvar... ako je ipak postojala mogucnost da su rezultati netacni, trebalo je ponoviti test svima (sta ako su nekako pogresili i kod mene, pa su mi pokazali nizi rezultat od onog koji sam postigao, ili sta ako su nekom pokazali visi rezultat od onog sto je postiga i time ga pustili dalje, a on to ne zasluzuje...)
Sve ovo mnogo smrdi!


Citat:
radojica_superstar:
- 287 je čudan jer se pojavljuje na prvom spisku (onih koji su položili pismeni iz engleskog), ali se zato ne pojavljuje ni među onima koji su položili niti među onima koji su pali usmeni, pa se onda opet pojavljuje na FEAST-u. Možda se desila neka greška, xebem li ga.


I kako onda da prosecan covek ne veruje u globalne zavere...
Da se kladimo da ce ovog na kraju da prime !?

Citat:
radojica_superstar:
- Kandidatom 258 se nisam ni bavio jer nije prošao.


Ovaj je posebno zanimljiv... Neko se iscimao da mu namesti da prodje engleski i onda padne na FEAST-u... Nesto mi mirise da ce se pojaviti na rezultatima sledeceg testa...

Citat:
radojica_superstar:
- Ali drug 184 je već slučaj za analizu: nema ga ni na jednom od spiskova za engleski jezik već se odjednom čudesno materijalizuje među pozvanima na prvu rundu FEAST-a.


Zavera, nema druge....


Citat:
radojica_superstar:
Jesi li barem prošao u sledeću rundu?


Jesam, ali to nije poenta... pitanje je koliko pojtoji slobodnih mesta za regularne kandidate? zasto odmah nisu rekli da primaju 20 (+ 12 specijalnih) ljudi, pa lepo da se zna: ako si medju prvi 20 - ok, ako nisi izvini... Ovo je ispalo mnogo lose, jer ko zna koliko jos postoji maminih i tatnih sinova, kojima su roditelji bili pametniji pa su ih ipak ubacivali na spisak da ne bi izgledalo sumljivo.
[ radojica_superstar @ 15.07.2006. 16:08 ] @
Citat:
ivanho: Jesam, ali to nije poenta... pitanje je koliko pojtoji slobodnih mesta za regularne kandidate? zasto odmah nisu rekli da primaju 20 (+ 12 specijalnih) ljudi, pa lepo da se zna: ako si medju prvi 20 - ok, ako nisi izvini... Ovo je ispalo mnogo lose, jer ko zna koliko jos postoji maminih i tatnih sinova, kojima su roditelji bili pametniji pa su ih ipak ubacivali na spisak da ne bi izgledalo sumljivo.

To jeste prva stvar koja čoveku pada na pamet, ali nemam pojma - stvarno nemam živaca da se sad nešto cimam oko vezara jer čisto sumnjam da bi to imalo ikakvog efekta.
Daću sve od sebe pa šta bude biće.
Xebi ga.

Nego, da ne znaš slučajno na šta liči ovaj 2. deo FEAST-a i šta ide posle njega? Hoće li biti još testiranja ili samo lekarski pa intervju?
[ kaikaina @ 16.07.2006. 12:43 ] @
Ja sam pitala nekog lika koji je zaposlen tamo kako izgleda drugi deo i receno mi je da je opet u pitanju test sposobnosti. I da, ovo jeste poslednji test. Posle njega lekarski i razgovor i to je to. Pretpostavljam da je tvoj termin ponedeljak ili utorak, pa bi bilo lepo da nam napises kako si prosao.
Pozdrav i drzim ti palceve.
[ radojica_superstar @ 16.07.2006. 14:22 ] @
He, hvala, ali moj termin je četvrtak .
Enivej, izvol'te jedan link, mislim da bi mogao biti od koristi:
http://www.pprune.org/forums/showthread.php?t=223989
A pošto si pretpostavila da je moj termin ponedeljak ili utorak, pretpostavljam da je tvoj termin sreda, pa bi bilo lepo da nam napišeš kako si prošla.
Pozdrav i držim ti palčeve .
[ kaikaina @ 16.07.2006. 15:30 ] @
Ja sam u petak popodne...Ucinilo mi se da si u proslom krugu bas rano opisao test, pa sam pretpostavila da si u prvoj polovini nedelje. Mozda mogu u utorak uvece da saznam o cemu se radi, ako uspem napisacu ti.
[ kaikaina @ 16.07.2006. 16:04 ] @
Sada sam procitala na onom linku o cemu se radi. Ok, zamisljala sam ko zna sta.
[ loreal @ 16.07.2006. 21:20 ] @
Znaci nemogu da verujem da veze ipak rade i u ovom konkursu. Jer su mi rakli da ovaj put nemaju veze kao nemogu da odlucuju jer ce ove testove da pregledaju iz glavne filijale koja se nalazi u Briselu. Kad sam procitala da su oni brojevi se naprasno pojavili dodje mi da uzmem masunku i da ih sve poubijam strasno. Definitivno ce sve njih na kraju da prime bez obzira sto ce posle imati komplikacija sa njima kao i na predhodnom konkursu jer nisu znali da beknu na engleskom. Nebudem li prosla do kraja ima da organizujem kontakt sa ljudima iz Brisela i da se ponisti ovaj konkurs zbog debilakoji hoce svoju decu da ubace na ova mesta. Drugim recima jebacu im mater ima da svi ispastaju.
[ kaikaina @ 17.07.2006. 02:43 ] @
Meni se cini da ce posle biti kasno. Verovatno bi trebalo da sada na neki nacin izrazimo protest, mada nemam pojma kako, a i uvek postoji opasnost da se zameris nekom. Ja sam bila mnogo besna, ali eto, sada nikom nista. U svakom slucaju, cini mi se da se borimo za oko dvadeset regularnih mesta, pa ko prodje svaka mu cast.
[ ercegovac @ 17.07.2006. 11:51 ] @
Potpisala si ugovor o nenapadanju!!!
[ radojica_superstar @ 17.07.2006. 12:23 ] @
Citat:
kaikaina: Meni se cini da ce posle biti kasno. Verovatno bi trebalo da sada na neki nacin izrazimo protest, mada nemam pojma kako, a i uvek postoji opasnost da se zameris nekom. Ja sam bila mnogo besna, ali eto, sada nikom nista. U svakom slucaju, cini mi se da se borimo za oko dvadeset regularnih mesta, pa ko prodje svaka mu cast.

Meni se čini da bi njih poprilično bolela patka za naš protest. Na šta da apelujemo? Na njihovu savest?? Kod tih što frizerke, kumiće i sestriće tako bahato uglavljuju u spiskove je ona deficitarna roba, prijatelji.
A da jurimo neke više instance ili da pravdu tražimo na nekom sudu - kako da ne; smejao bih se da mi se ne plače.
Srbija Brale!

E sad sam popizdeo i ima sve da ih razbucam na tom testu .
Ako padnem - dižem ustanak, ako prođem - ćutim i pravim se blesav .
[ loreal @ 17.07.2006. 16:05 ] @
A sta smo mi to potpisali o nenapadanju. A sto moj tata kaze mogu da kazu da je bilo stamparskih gresaka na onim listama. Sve u svemu ista prica i dalje traje sta da se radi.
[ radojica_superstar @ 19.07.2006. 18:58 ] @
Šta se dešava, jel' bio neko na testiranju?
[ kaikaina @ 19.07.2006. 19:23 ] @
Bili su moji drugari. Kazu da je skroz ok, nije ni naporno ni stresno, imas sat i po da procitas tutorijal, a samo testiranje traje 35 minuta. Vezba je opisana na onom linku koji si postavio. Znaci vodis racuna o nekim avionima, menjas im visine i obelezavas moguce kolizije. postoje negativni poeni. Ljudi su mahom izasli zadovoljni, iako im se rezultati drasticno razlikuju.
Toliko od mene.
[ radojica_superstar @ 19.07.2006. 19:49 ] @
Znači, isto je kao na linku. Odlično.
Nego, da ti nisu slučajno rekli koliko maksimalno aviona kontrolišeš u istom trenutku?
Kako znaju da im se rezultati drastično razlikuju?
[ kaikaina @ 19.07.2006. 20:12 ] @
Nisam pitala za broj, ali su mi rekli mnogo. Avioni se pojavljuju onom brzinom kojom ti resavas situacije. Svako resenje donosi poene, pa je brj aviona koje resis veoma vazan. Posle testiranja su rzgovarali sa ljudima iz svojih grupa ko je koliko situacija resio i broj prepoznatih opozitnih kolizija (to je valjda nesto najteze) ide od nijedne do cetiri. Moraz da priznas da je to ipak velika razlika.
[ radojica_superstar @ 19.07.2006. 20:51 ] @
Stani, nešto ne razumem: Da li su u pitanju statični prikazi ili dinamički? Da li se sve odvija kontinualno, na istom ekranu, ili se smenjuju "nezavisne" situacije?

EDIT: Da, i šta kažu ortaci, kako su ljudi generalno uradili test? Koji im je bio prosek tih poena/prepoznatih kolizija/čegagod?
Da mogu da se orijentišem sutra kad završim .
[ kaikaina @ 19.07.2006. 21:13 ] @
Dinamicki, kontinualno.
Ovaj decko, drug moje poznanice, je radio u utorak i imao je cetiri opozitne kolizije. Decko koji je sedeo pored njega je, po njegovim recima, uradio cetiri puta slabije test.
Ova devojka koja je radila danas ima jednu opozitnu i cini joj se da je solidno uradila ostatak. U njenoj grupi je jedan lik uradio cetiri kolizije, ali nije uopste vodio racuna o ostalim zahtevima. Njen utisak je da je medju najboljima u svojoj grupi.
[ kaikaina @ 20.07.2006. 21:32 ] @
Pa Radojice, kako je bilo?
Sta si uradio, kakvi su utisci?
[ gargamel011 @ 20.07.2006. 22:14 ] @
[/quote]
Citat:
kaikaina: Dinamicki, kontinualno.
Ovaj decko, drug moje poznanice, je radio u utorak i imao je cetiri opozitne kolizije. Decko koji je sedeo pored njega je, po njegovim recima, uradio cetiri puta slabije test.
Ova devojka koja je radila danas ima jednu opozitnu i cini joj se da je solidno uradila ostatak. U njenoj grupi je jedan lik uradio cetiri kolizije, ali nije uopste vodio racuna o ostalim zahtevima. Njen utisak je da je medju najboljima u svojoj grupi.


E dragi Radojice zao mi je sto nisam ranije pregledao forum. Ovo sto je kaikaina napisala je tacno s tim sto nije ispala fer bar prema tebi koji si se dobro potrudio na ovoj temi da svima pomognes a tebi niko!!! :-(
Naime kaikaina je broj 335 i bila je na testiranju u sredu sa mnom odnosno ona je ta devojka koja je uradila jednu opozitnu koliziju i koja misli da je bila najbolja u svojoj grupi!?
Slazem se da svako treba da gleda prvo svoj interes a posle druge ali nacin na koji ona to radi je maximalno ljigav. Mislim da nije u redu sto bar tebi nije poslala kako je izgledao test jer zaista mislim da si to zasluzio bar svojim porukama na ovom forumu!!!!!
Iako se ona hvalila onim forumom za koji si ti ostavio link i podelilaga posle testa svima!!!!!! A pre testa je dosla sa pricom istom kao sto je ovde pricala NJEN DRUG, POZNANICA, bla,bla !!!!!!!!
S obzirom kako se pokazala zelim joj da bude 33 na listi!!!!!!!!

Toliko
[ kaikaina @ 20.07.2006. 22:27 ] @
Moj broj nije 335, a na tetiranje idem sutra. Ovde sam detaljno prenela ono sto je meni receno. Nemam ni jedan razlog da bilo kome dajem lazne informacije. I zasto se ti ljutis? Ako te zanimaju moji rezultati poslacuti ih sutra popodne. Da nisi ti taj lik sto nije vodio racuna o visinama?
[ gargamel011 @ 20.07.2006. 22:36 ] @
Citat:
kaikaina: Moj broj nije 335, a na tetiranje idem sutra. Ovde sam detaljno prenela ono sto je meni receno. Nemam ni jedan razlog da bilo kome dajem lazne informacije. I zasto se ti ljutis? Ako te zanimaju moji rezultati poslacuti ih sutra popodne. Da nisi ti taj lik sto nije vodio racuna o visinama?


He,he nisam ja taj ali posto mnogo toga znas a prica je ista kao i 335 znaci ti si samo sad ne bi priznala nema sile, ali i nema veze. Ja se uopste ne ljutim jer meni nisi ni mogla da pomognes jer smo isti dan bili na testu a druga stvar tek sam sada video da je otvorena tema tako da ionako nisam mogao nista da iskoristim, nego mi je krivo sto se koliko vidim Radojica dobrano potrudio u najboljoj nameri da svima pomogne i detaljno je cak opisao prvi deo testa a ti se nisi udostojila makar njemu, ako nisi zelela ostalima, da posaljes brain dump onoga sto je u sredu bilo na testu!!!!
Nista vise!!!
[ gargamel011 @ 20.07.2006. 22:40 ] @
E da i jos nesto ja sam nasao jednu opozitnu i sedam lokalnih kolizija imao jednu ponovljenu lokalnu koliziju i par puta sam promasio vreme i visinu leta a sve sam stripove poredjao po redu i sve sam ih smestio na odgovarajuca mesta!!!
Ali se nisam HVALIO kao neki!!!!
[ kaikaina @ 20.07.2006. 22:44 ] @
Ja stvarno ne mogu da se ubedjujem sa tobom, mislim da nije u redu da mi tako smestas. Ako imas nekoga ko polaze sutra popodne mozes da se raspitas, pa ces videti da ce i u toj grupi biti bar jedna devojka (ja), a mozda i vise (prosli put nas je bilo cetiri).
[ Ivan Dimkovic @ 20.07.2006. 22:47 ] @
Molio bih ucesnike ove diskusije da licne rasprave ostave za neko drugo mesto :)

Hvala.
[ gargamel011 @ 20.07.2006. 22:49 ] @
Nije ni bitno!!! Kao sto sam rekao ne bi priznala, a verovatno ne bih ni ja, boze moj Srbi su cudo!!!

Odoh
Ca'
[ Darez @ 21.07.2006. 12:03 ] @
Ljudi ne znam zasto se svi lozite na oposite konflikte, kad je u vezbi pisalo da su svi zadaci podjednako vazni i da je vazno ne gresiti... A bilo je valjda 5 ili 6 zadataka da se prati, a oposite konflikti su bili jedan od tih zadataka, ali najtezi. Tacnije ne najtezi, nego najgluplji, tj. najvise vremena ti je trebalo da to trazis a da onda izgresis sve ostalo, to je bila navlaka. Ja te oposite uopte nisam trazio, a u mojoj grupi se broj nadjenih kretao od 0-1. Taj sto je naso 4 verovatno laze, posto je moj poznanik iz Madjarske koji vec ide u skolu kontrole letenja tamo kod njih pola godine, radio isti test pre mesec dana u sklopu skolovanja i nasao je 2 oposita i bio je drugi najbolji od svih tamo. Sumljam da je i postojalo 4 oposita, mozda 2-3 maximalno, a i da jeste taj koji je nasao 4 je onda samo to radio, i nista drugo...

Elem kao sto rekoh svi zadaci su bili podjednako vazni, tako je barem pisalo, a inace vezba je stvarno bila preteska, nesto kao da radite proceduralnu kontrolu (bez radara) letenja u 2 popodne na Frankfurtskom aerodromu, citaj NEMOGUCE. Ja se igrom slucaja iz hobija zezam sa pilotazom i kontrlom letenja vec godinama na raznim simulatorima itd...imam nekoliko drugara koji rade u kontroli letenja i ovo je stvarno bilo pretesko.

Mislim da je najbitnije bilo NE praviti greske, tj ne oznacavati nepostojece konflikte, oznacavati iste dva puta, nepravilno ukucavati updejtove koje cita teta, prerano brisati stripove koji vise nisu potrebni itd...
Pokusajte da se setite koliko vam je puta iskocio zvuk upozorenja i narandzasta slovca da oznace da ste pogresili, e tu ce se gubiti mnogo, mnogo poena, za svaku tu gresku, siguran sam.

Kao sto rekoh kada sam procitao kako izgleda oposite konflikt odluicio sam da ih uopste ne trazim, nasao sam jedno 6-7 lokalnih, sve redjao, obrisao gomilu stripova da mi je na kraju iznad 2-3 grada ostao samo po jedan, a updejtove koje je teta citala sve uredno odradio, tako da na kraju nisam imao ni jednu jedinu gresku, tj ni jednom mi nije svirao zvuk i cudesni narandzasti brojevi. Takodje je bilo bitno ni onaj Recall ne koristiti, to ce sigurno da zacepi dosta.

Eto toliko od mene o drugom testu, pa cemo da vidimo dal je bilo pametno da ne trazim opozite, a da ne napravim ni jednu gresku, ili bolje da sam nasao barem 1, koliko i ostalo :P
[ Darez @ 21.07.2006. 12:12 ] @
Zaboravih da dodam da svi ti koje znam iz kontrole letenja se kunu da je sve sada na posteno, da sve pregleda eurocontrol, bla, bla ,bla, a i sa jos hiljadu strana sam cuo da je kao sve na posteno.

Stvarno sam i ja verovao u to, zbog toga sam se i prijavio, jer je sada prvi put u najavi bio posten konkurs, ranijih godina se otvoreno znalo da se samo preko veze moze uci. E sad te veze nisu tipa da znas nekog iz kontrole, ili da ti cak keva ili cale rade u kontroli, to je sve slabo... u ono vreme je bila vojska, generali, itd... a danas su izgleda politicari glavni.

Kada sam procitao ove famozne brojeve ovde na forumu stvarno sam se razocarao i izgubio volju za sve, a sto neko rece ko zna koliko njih ceka tek da uleti u kratkom finalu...

Najzalije ce mi biti ako prodjem sad ovaj test, pa dam 100 jura za lekarski pa prodjem i to, pa me onda pretekne neki sincic, da iz koze iskocis odma...

Al valjda ce neko i na posteno da udje, a mozda su i stvarno greske bile sa tim brojevima, sto mi zvuci nemoguce ali ko zna, i mozda bude na posteno, zivi bili pa videli, da ne gresimo dusu u najavi, ali najgore od svega je to sto iako ne bude na posteno mi koji smo isli na posteno to verovatno necemo znati, jer nas nema dovoljno koji se izmedju sebe znamo, pa da provalimo. Nego moz se desi da u poslednji krug udje nas 50, i da niko od tih 50 ne bude pozvan telefonom da je primljen, a da vec cekaju spremna 32... i svako od nas ce misliti da bas njega nisu zvali, tj da je on u onih 18 od 50, a zapravo cemo svi biti u 50 od 50, naspram spremnih 32 koji se u zivotu nisu pojavili, sve opcije su otvorene
[ radojica_superstar @ 28.07.2006. 16:24 ] @
Jel' bio neko na lekarskom? Imate li kakvu informaciju od čega se sastoji?
[ Darez @ 28.07.2006. 17:21 ] @
Ja u sredu tek idem...

Bio mi poznanik juce, sedeo ceo dan gore :)

Ujutru valjda das mokracu i krv, provere ti nivo secera, i onda popijes casu glukoze, i krenes da obilazis doktore svih specijalnosti po redu, a na svakih sat vremena moras da se vracas da ti izvade krv da prate kako ide secer, i tako valjda 3-4 puta. Taman za to vreme obidjes sve specijaliste i to je to za prvi dan. On je sedeo do 4-5 popodne, ali kaze da bi u principu trebalo da se zavrsi ranije, nego je malo frka zbog lekara posto ih je dosta na odmorima, pa sve sporije ide.

Od specijalista sve imas, sve ti pregleda, kozu, usi, grlo,nos, kicmu, misice, stomak, pluca, srce, vid, sluh, rengen valjda pluca i srca, ekg, radis cak i malo sklekova, trbusnjaka, zgibova, cucnjeva, pa onda posle opterecenja da se vidi ekg, pritisak, puls... Njemu najgore od svega bilo sto nista ne smes da jedes, a sedeo do 4-5 popodne tamo, jos ti zgibovi, cucnjevi..., zamalo se nije srusio, kaze da nije bilo te glukoze pao bi, to spasava : :)))

A drugi dan je mnogo opusteniji, posto je skoro sve psiha, popunjavanje upitnika, razgovori, itd..., a od ostalih pregleda samo se valjda zenice sire, posto sve ostalo zavrsis prvi dan. Dobro sad ovo kako kome, nekome je lakse da daje 5 puta krv, da ga kace na aparate i da radi zgibove, nego da popunjava upitnike i razgovara, meni bogme nije :P
Ja kazem da prvi dan preguram, a posle ce lako, ako nesto mrzim, to je da me bockaju iglama, a vala ima da nas izbodu samo tako : ))

Eto koliko sam ja saznao ukratko, meni sve jedno posto se zentam doktora inace... :(

Valjda ce da uzimaju u obzir momenat treme, uzbidjenja i cega vec kad se mere ti pritisci, pulsevi, itd... :)
[ radojica_superstar @ 28.07.2006. 17:58 ] @
E, hvala ti puno. Ovo je bilo poprilično detaljno.
Nego, da ne znaš slučajno koliki obično bude procenat prolaznosti na tim pregledima tj. koje su "diskvalifikacione falinke"?
Mislim, zdrav sam ja kano dren, fit sam i nemam frku sa vađenjem krvi (ponosni trostruki davalac ), ali se sve cimam da mi ne nađu neko tamo sitno sranjce, neki vanzemaljski enzim ili povećanu koncentraciju ko-zna-čega, pa da se smorim k'o siroče.
Inače, ja sam takođe u sredu i ako si na prošlom testiranju bio ujutro 20.7. (četvrtak) verovatno se već znamo iz viđenja.

EDIT: da, a što se tiče onih sumnjivih brojeva - zapazi da je ostao samo 711 tj. onaj lik koji kaže da su ga na pismenom iz engleskog oštetili pa je posle žalbe prošao dalje, što i nije nemoguće. Izgleda da para/veza ipak ne "vrti" baš najbolje u ovoj selekciji i da je nekima samo omogućeno da test sposobnosti polažu, ali ne i da ga prođu "na lepe okice".

[Ovu poruku je menjao radojica_superstar dana 28.07.2006. u 19:39 GMT+1]
[ Darez @ 28.07.2006. 20:20 ] @
Ma ne mogu da te obore zbog neceg akutnog, sto ti se popelo trenutno, ili si ne znam bolestan (imas grip, curi ti nos, prehladjen si itd...). Ljudi su prolazili cak i da odu pod temperaturom, ili da se onesveste tamo od gladi, atmosfere i previse vadjenja krvi. Tako da nije to neko picanjenje trenutno, tu se uglavnom gleda ono sto je urodjeno, tj. kako tebi generalno radi organizam, kako si rodjen, dal imas neku urodjenu manu isl... Stvarno ne znam kolika je prolaznost po nekoj statistici, ali mi kevina prijateljica doktorka kaze da se ne opterecujem, i da po postenim normama tu treba skoro svako prosecno zdrav da prodje. E sad sto je na ranijim selekcijama otpadalo dosta ljudi kao sto se prica, barem kolko sam ja cuo, to se moze povezati sa vezama i vezicama, jer je taj lekarski mozda bio jedno od idalnih mesta da propustis one koje treba da propustis, a da zacepis one koji su dosli na posteno.

Kolko sam ja cuo sluh i vid su dosta vazni, tj. tu mogu da cepidlace, posebno sto vecina ljudi koja recimo nikad nije nosila naocare nije ni radila neke toliko zahtevne specijalne testove za vid, ili sa druge strane za sluh. Ja sam vid mozda kontrolisao poslednji put tamo na kraju osnovne na sistematskom, ili recimo za vozacku dozvolu, ali su to sve mnogo blazi kriterijumi i mnogo manje stvari se zahteva. Ovde se bas onako kompletno ispituje i vid i sluh koliko znam, pa covek koji misli da savrseno vidi ili cuje, moze da otpadne veoma lako, jer jednostavno nije svestan koliko zapravo savrseno cuje i vidi, jer nikad nije radio toliko opsezne testove.

Eto ja mislim da samo za te dve stvari mogu onako na sitnicu da skinu, a ovo ostalo je uglavnom sve nesto prosecno, cisto da nemas urodjenih ili stecenih mana koje bi mogle ugroziti buduci posao. Mislim da je i propisano za vid i sluh da moraju da zadovolje kriterijum A kao za pilota, to sam negde procitao, a ostalo sve moze B da bude.

Da bas sam i ja pogledo one brojeve koji su ovde navedeni, i samo je 711 prosao, mozda je stvarno sve na posteno ;-)
A mozda ce se opet neko pojavi iz rukava posle lekarskog : )))

Prosli test sam radio u sredu, 19-tog, popodne, tako da se sad u sredu prvi put vidimo :P
[ radojica_superstar @ 29.07.2006. 00:17 ] @
Procunjao sam malo po netu da proverim ovo za vid pošto sam se malo bio istripovao (imam -0.75 i -1.00 ) i evo šta nađoh:
http://forum.keypublishing.co.uk/archive/index.php?t-19836.html
Citat:
Originally posted by tenthije
maximum of +2,0 and -5,0 and the difference between the two eyes may not exceed 2,5. That's for ATC, I read that a while back at the website of Dutch ATC.

The information is not quite correct. I've been a tower and approach controller for some 35 years and have also been a member of an Eurocontrol committee which has reviewed the medical requirements for air traffic controllers.

At initial examination for ATC (Class 3 requirements) you need 20/20 eyesight in both eyes with or without correction between +3 and -3. Provided it is established that there is no underlying disease, correction factors may be extended between +3 and -5. For renewal examinations in principal the same limits apply. However beyond these limits recertification may be granted provided there is no underlying disease and full correction to 20/20 can be obtained.

For aerodrome (tower) controllers perfect eyesight for distant subjects is still very important, as aerodrome control is in principle still based on outside observation!! For radar controllers only (approach control and area control) recertification could be considered with less than perfect distant eyesight, provided that full correction can be obtained at the relevant eyesight distances for reading and radardisplay observation.

Tako, još samo da nađem šta se traži za sluh (pretpostavljam da se bavljenje muzikom ne računa ).
[ Darez @ 29.07.2006. 10:20 ] @
Nadjoh jos bolju stvar.

Ne mogu ti saljem PM posto nisam registrovan vise od 2 nedelje, a ne znam dal je to sto sam naso slobodno za sirenje sirokim javnim masam, da me ne apse : )))

Daj mi neki mail ili MSN messenger contact, ima oko 5,5 MB RAR-ovano...sve pise ;-)
[ radojica_superstar @ 29.07.2006. 16:28 ] @
'si primio PM?

EDIT: 'Ajde da u međuvremenu postujem neku statistiku što sam odradio; mislim da jasno šta je u pitanju, da ne objašnjavam pojedinačno:
Citat:
FEAST:

Phase I
---------------
Advanced 2 : 6 >> 5 = 83.3%
Advanced 1 : 18 >> 10 = 55.5%
Upper 2 : 56 >> 37 = 66.1%
Upper 1 : 67 >> 34 = 50.7%
Intermediate 2: 104 >> 39 = 37.5%
Intermediate 1: 76 >> 24 = 31.5%

Sveukupno, ostalo je 152 ljudi

napomena: 711 [?greška?], 287 [prošao pismeni, nema ga na spiskovima za usmeni], 184 [nigde ga nema, odjednom se pojavljuje na FEAST-u])

Phase II
---------------
Advanced 2 : 5 >> 4 = 80.0%
Advanced 1 : 10 >> 3 = 30.0%
Upper 2 : 37 >> 22 = 59.4%
Upper 1 : 34 >> 16 = 47.1%
Intermediate 2: 39 >> 16 = 41.0%
Intermediate 1: 24 >> 5 = 20.8%

+ 711 (ne zna se)

Prolaz na kraju testiranja sposobnosti:
---------------
Advanced 2 : 6 >> 4 = 66.7%
Advanced 1 : 18 >> 3 = 16.7%
Upper 2 : 56 >> 22 = 39.3%
Upper 1 : 67 >> 16 = 23.9%
Intermediate 2: 104 >> 16 = 15.4%
Intermediate 1: 76 >> 5 = 6.57%

Daklen, sofisticiranom statističkom analizom, uz upotrebu najsavremenijih NASA-inih algoritama za obradu podataka i superkompjutera, u prevodu - pomoću papira i digitrona dobiVaju se sledeći rezultati:
Od 503 regularno i nekoliko diskutabilno prijavljenih aplikanata, na pismenom iz engleskog otpalo je 138 (27.43%), na usmenom 33 (6.56%), u prvoj fazi FEAST-a 179 (35.59%), u drugoj 85 (16.9%), što kad se sabere i oduzme kazuje da je posle testiranja engleskog i testiranja sposobnosti, ostalo svega 67 ljudi, što je 13.32% ukupno prijavljenih, pri čemu se jasno uočava direktna proporcionalnost između poznavanja engleskog i prolaza na testovima (sa izuzetkom grupe Advanced 1 koja je prdnula u čabar).


[Ovu poruku je menjao radojica_superstar dana 29.07.2006. u 19:11 GMT+1]
[ Darez @ 30.07.2006. 19:33 ] @
Da, i ja sam bas gledao i zakjucio da je level znanja engleskog imao presudunu ulogu za dalje testiranje. Nisam pravio ovako detaljnu analizu, ali sam uporedio levele engleskog svih koji su prosli na lekarski.

Ja sam jedan od onih "cast izuzetcima" :)), imam intermediate 2 na engleskom, nisam se proslavio na onom pismenom...mnogo je to sve knjizevno za mene bilo :P, ja samo ovaj tarzanski engleski, al vazno da razumem sve i da mogu da kazem sve sto ocu, a sad sto je na tarzanskom nema veze :))

Ne znam kolko ce to u konacnom zbiru da gledaju, sigurno ce imati nekog uticaja, ali cenim da ce bodovi postignuti na FEAST 1 i 2 imati mnogo jaci uticaj, kao i sam intervju na kraju... kako im se dopadnes :)
[ radojica_superstar @ 30.07.2006. 20:04 ] @
Taj fazon.
Ja sam u početku bio pun sebe što sam pokidao engleski (adv. 1), ali sam onda skontao da bi meni, da sam pravio konkurs, najvažnije bilo da osoba ima funkcionalno poznavanje jezika tj. da može da ga razume, da se sporazume i izvrši određeni zadatak (što se i proveravalo na FEAST-u). Na kraju krajeva, kontrolor prilikom rada 99% vremena koristi standardne fraze koje se nauče tokom školovanja (s tim što ipak mora koliko-toliko razumljivo da ih izgovara, jbg :)).
Iskreno, mislim da će, kao i na svakom konkursu za bilo koji posao, intervju biti presudan, neka vrsta foto-finiša. Svi koji do njega doguraju su provereno sposobni za obavljanje posla kontrolora, prema tome ostaje samo da se utvrdi "ko je kakav lik" tj. da li je komunikativan i opušten ili je neki namrgođeni drkoš koji će samo pregrevati radnu atmosferu, ima li ikakvu predstavu šta je posao kontrolora i kakvu odgovornost i psiho-fizički stres mora iz dana u dan da podnosi, i možda najvažnije - koliko je motivisan (to je ono famozno, neizbežno pitanje: "Žašto želite da radite ovaj posao") jer njih ne zanima da posle tri meseca ponovo otvaraju konkurs za dva slobodna mesta jer su se neki zaleteli na kintu pa su, posle pola sata prakse, skapirali da "to baš i nije za njih".

p.s. hvala na onom fajlu, mislim da možeš slobodno da ga okačiš jer na dnu svake strane (u poglavlju o zdravstvenim uslovima) piše da je to ujedno objavljeno i u "Službenom listu SFRJ", dakle - javno je.
[ chile_pg @ 31.07.2006. 04:36 ] @
cao svima... evo i ja da se javnem...
i ja sam prosao sve testove dosada....nemam nikakvu vez :)... dakle sve posteno..mada i ja mislim da ce veza sad da radi, jer koliko ja kapiram testiranja od strane eurocontrola su prosla. radojice i ja imam frku u vezi pregleda vezanih za oci. imam dioptriju, nije velika -1,0.reci mi jesi li jos sto doznao u vezi toga...namrtvo bih se ucrnjacio kad bi posle svega, svih testova, putovanja i troskova(ja sam iz pg) pao radi vida, radi male dioptrije koja se lako koriguje naocarima. i recite mi da li mogu ja kako da saznam rezultat u % testova sposobnosti i gdje (ja samo znam da sam prosao ali ne i sa koliko)...
pozdrav svima i srecno!
[ chile_pg @ 31.07.2006. 04:39 ] @
i jos nesto.moji pregledi su 4. pa ako si ti radojice prije mene reci kako je bilo kod ocnog i sta oni kazu u vezi toga.
[ Darez @ 31.07.2006. 10:55 ] @
Rezultate FEAST-a niko od kandidata za sada ne zna, to verovatno drze u rukavu za kraj. Ja se nadam da ce na kraju ipak biti javno dostupni.

Koliko sam skapirao dioptrija nije problem, tj. ako je uz korekciju sve OK, nema frke.

A ovaj moj poznanik sto je bio na lekarskom jos prvog dana kaze da nista zivo nece da ti kazu, sto je skroz bezveze. Vuces se od jednog do drugog lekara i oni ti bukvalno odrade ceo pregled, ali nema nikakve komunikacije sa tobom, tipa bice ovo OK, ovde je sve u redu, ili hmmmmm ovo bas nije najbolje, ne verujem da mozes da prodjes sa ovim rezultatom, a zapravo oni rezultate imaju istog momenta za sve, eventualno za krv i mokracu treba da prodje malo, mada i to moze za par sati da se sve zavrsi.

Ne znam kako bi bilo da sam kandidat forsira sa pitanjcima i podpitanjcima, mozda bi onda i nesto rekli, a mozda i ne bi :))
Uglavnom kako mi ovaj rece, cutis, prodjes sve preglede, ides kuci i cekas tamo 21. avg. da izadju rezultati :P
[ gargamel011 @ 31.07.2006. 21:50 ] @
E ovako, upravo sam se vratio sa lekarskog. Raspored zavisi od grupe do grupe ali u principu sve ovo se prolazi u toku prvog dana:
- Prvo ujutru mokraća pa krv iz vene (to traje maximum 30 min)
- Onda vađenje krvi iz prsta, pa popijes flasu glukoze, pa za pola sata ponovo na vađenje krvi iz prsta, posle toga jos dva puta na po svaki sat po jedanput!!!
- U međuvremenu na EKG i merenje pritiska i na rengen (dobiješ suknjicu)!!!
- Pa kod ušnog na pregled pa u gluvu sobu slušalice na uši i ručice u ruke kad čuješ ton pritisneš dugme!!!
- A onda lekarski kod očnog najduže traje i sve gledaju i što ste videli i što niste videli do sada!!! Prvo gledanje brojeva sa zatvorenim jednim pa drugim okom, pa ti daju neki uređaj držiš na desnom oku i u njemu vidiš crvenu liniju koju treba da poravnaš sa sijalicom u drugom kraju sobe a drugim okom treba da nišaniš!!!
Pa ti gleda nekim pištoljem sa crvenim zrakom okom a u jednom trenutku ti grune neki vazduh u oko sa 2-3 cm!!!
Onda gledaš koji ti je krug bliži odnosno koji je ispupčen!!!
Pa onda noćni vid treba da vidiš bravu i da im kažeš na koliko sati pokazuje, ne mogu da nacrtam ali izgleda kao brava bez cilindra i onaj patrljak treba da pokaže koliko je sati!!!
Onda na merenje težine, visine pa oko 7 zgibova pa trčkanje oko čunjeva, onda doktor čučni bez podizanja peta, pa nagni se dodirni prste.
I na kraju kod psihijatra dobiješ fleke i treba da popuniš na šta te podseća, imaš ponuđene odgovore ( a nema među ponuđenim odgovorima NEKTAR MARMELADA :-)).
I vidimo se sutra u 8h kod psihijatra!!! Testovi inteligencije i širenje zenica!!!

U suštini samo opušteno i bez mnogo razmišljanja a doktori Vam ništa neće reći samo kukaju kako nije to to, nije to za B kategoriju testova ali izgleda da su kriterijumi niži nego što bi trebalo da budu pa zato i kukaju!!! Kod mene je bio lik ne raspoznaje boje u potpunosti samo delimično i mrcvarili su ga valjda da bi ga pustili nekako jer ne vidim drugi razlog mogli su da mu kažu nemože i gotovo!!!

I to je sve gotovo bilo oko 14:40, recimo do 15h svi gotovi, a možete na jelo kad vam 4-ti put uzmu krv iz prsta do tada ni voda nemože!!!
[ 335 @ 31.07.2006. 22:15 ] @
Pozdrav svima! Moje ime je Ceca i vodila sam se pod brojem 335. Nisam prosla dalje, a imala sam 1 ok i 7 lk. O svemu sam vodila racuna, ali moja pretpostavka je da sam imala dovoljno gresaka da budem diskvalifikona. Sto se tice engleskog moj nivo znanja je srednji 1 ( ovo je podatak za statisticare ).
[ 335 @ 31.07.2006. 22:19 ] @
Imala sam nameru da pomognem kolegama i pokazem kooperativnost, sto u nekim slucajevima nije naislo na odobravanje. Zelim puno srece svima koji pokusavaju bez veze da se zaposle, a narocito Kaikaini i jos jednom mom drugu. Pozdrav jos jednom :)
[ Darez @ 31.07.2006. 23:18 ] @
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa 5 puta vadjenje krvi, aaaaaaaaaaaaaaa :))))))))))
[ radojica_superstar @ 01.08.2006. 00:04 ] @
:)))) opušteno - moglo je da bude iz vene ;).
meni je frka što ne mogu da dodirnem prste bez savijanja nogu :D; šta ETF napravi od čoveka :)))
Al' dobro - barem i dalje mogu da uradim 7 zgibova i čučnem bez podizanja peta ;).
[ gargamel011 @ 01.08.2006. 22:11 ] @
I dan drugi, tri pregleda i trajalo duže nego prvi dan!!!
Prvo sa psihologom najzanimljiviji deo testovi inteligencije, pamćenja, pomeranja aviona po visini i po redu (ali to ćete videti, mislim da je najiteresantniji test), matematika (sabiranje i množenje pa oduzimanje i deljenje) i koječega do 11h,
onda svako sa psihologom po pola sata razgovor u četiri oka ( spremite tri svoje mane i tri pozitivne osobine, ali da ih izgovorite iz rukava) a posle razgovora test sa tačkicama na papiru u redu grupisane tačkice (dve, tri, četiri, pet, šest) i treba precrtati samo gde su grupisane 4 tačke u bilo kom rasporedu (mada ovaj test može i da se promeni pa da budu i tri, pet,...).
Posle kod neuropsihijatra, gotivan lik (bar je tako delovao), ista pitanja kao i kod psihologa pa standardno zatvori oči raširi prste dodirni vrh nosa, bla,bla.
I onda širenje zenica, za one koji nikada to nisu radili na pet minuta tri puta po kap neke tečnosti u oči (peče da suze krenu) i posle treće kapi nakon 30 minuta kod doktora da gledaš TRAKTOR i da ti doca pogleda sa lampom oči i to je to. Inače vidiš kao i normalno osim na blizinu je mutno ali ništa strašno, samo kad izađeš napolje ako je jako sunce, smeta moraš da žmuriš!!!
I to je to!!!
Ustvari nije čuo sam, odnosno na osnovu razgovora doktora zaključio da rezultati svih ispitivanja idu na Višu vojnolekarsku komisiju (specijalisti iz različitih oblasti) pregledaju rezultate i na osnovu rezultata daju zaključak odnosno prave listu spremnosti kandidata!!! A komisija se sastaje 8. avgusta pa ako neko zna nekoga na VMA možda bi i ranije mogao da sazna rezultate, pre 21.08.
E sad je gotovo!!!

Pozz i srećno!!!
[ gargamel011 @ 02.08.2006. 21:23 ] @
E da veoma bitnu stvar da zaboravim:
cifra pala na 66, u mojoj grupi je jedan kandidat ODUSTAO
kod dr Ljiljane na papiru pored rednog broja je pisalo ODUSTAO!!!
Ali moguće da se pojavi sa nekom drugom grupom mada sumnjam!
[ Darez @ 02.08.2006. 21:40 ] @
Ja poznajem tog lika, odustao je stvarno, ode covek na fakultet, tako da se nece pojaviti :P
[ radojica_superstar @ 03.08.2006. 20:30 ] @
One down, 34 to go .
[ kaikaina @ 14.08.2006. 20:17 ] @
Izasli su rezultati. Intervjui krecu u ponedeljak. Ako pretpostavimo da je 711 primljen, ostalo je 46 kandidata koji se bore za 31 mesto. Srecno.
[ radojica_superstar @ 15.08.2006. 19:29 ] @
Okinuo sam, 'ladno.
I to ne zbog dioptrije (-1) već zbog "naturalnog vida" (to je ono kako vidiš bez cvikera) koji mi je bio 0.3, a minimum je 0.7.
Dakle, za sve koji planiraju u budućnosti da konkurišu, a imaju problema sa vidom:
Dozvoljena dioptrija je do -5, ali naturalni vid mora biti min. 0.7 i bolje to unapred proverite kod oftamologa da se ne ispalite kao ja i spucate 3 meseca života da biste ispušili u pretposlednjem krugu, nezavisno od toga što ste pokidali engleski, testove sposobnosti i psiho testove.
Ostalima - srećno na intervjuu...pederi! :)

Poz.
[ chile_pg @ 16.08.2006. 01:22 ] @
RADOJICE NISI JEDINI, BRATE...
i ja sam okinuo kod ocnog, a meni je naturalni 60%, sta drugo da kazem...depresija...bila je to zivotna sansa


zna li neko ima li neki tel. na koji mogu da se dobiju informacije u vezi rezultata pregleda...da vidim makar kako stojim sa zdravljem kad sam se vec ispregledao od glave do pete...

poz. i srecno svima!
[ radojica_superstar @ 16.08.2006. 03:48 ] @
Citat:
chile_pg: RADOJICE NISI JEDINI, BRATE...
i ja sam okinuo kod ocnog, a meni je naturalni 60%, sta drugo da kazem...depresija...bila je to zivotna sansa

Mogu da zamislim kako ti je - cimao si se čak iz PG i na kraju padneš za 0.1.
Meni je najviše žao meseci cimanja oko svega ovoga zbog čega sam sada u teškoj frci da dam uslov na faksu. Popizdim kad skontam zbog kakve sam gluposti diskvalifikovan jer me to, realno, ni malo ne bi sprečavalo da, uz korekciju, dobro obavljam taj posao. Smor je, ali jbg - život ide dalje;
Citat:
chile_pg
zna li neko ima li neki tel. na koji mogu da se dobiju informacije u vezi rezultata pregleda...da vidim makar kako stojim sa zdravljem kad sam se vec ispregledao od glave do pete...

Pazi, zvanično, uvid i refundiranje su tek tamo od 28. do 2. čini mi se, ali sam ja, na primer, jutros čim sam pročitao rezultate zvao ove iz Agencije, koji su me iskulirali i ponovili mi ovo što već stoji na sajtu, pa VMA koji su mi rekli da nije nikakav problem da odmah dođem ako želim - što sam i uradio. Tamo me lepo sačekao taj neki baja, načelnik vazduhoplovne medicine ili tako nešto, debeljuškasti, sedi čikica - deluje kao jako gotivan lik; ušli kod njega u kancelariju, seli, on izvadio moje rezultate i bla-bla-bla, tak'a-i-tak'a-stvar, ja ga pitao za one laserske korekcije dioptrije, on kaže da je ovo sada gotova priča i da ukoliko uradiš bilo kakvu intervenciju mora proći barem 12 meseci da bi uopšte bio razmatran, kaže "ako to planiraš da uradiš, konkuriši ponovo sledeći put - sve ostalo ti je u savršenom redu", ja kažem "boli me patka, ko zna gde ću tada biti i šta ću raditi" (ne doslovno, naravno :)) i tako, "Hvala puno. Doviđenja." i to ti je to prijatelju...
[ darkomi @ 19.08.2006. 01:43 ] @
znam da ce me mnogi od vas mrzeti jer sam prosao i lekarski.. i to bez veze i vezice... :) :)
e sad, paranoja ili ne, ali imam osecaj da ce vezice tek sad da prorade kako treba..
so, da li iko ima predstavu KO ce da obavlja intervju?! svi koje sam pitao nemaju pojma i niko koga oni znaju ne zna (ili nece ) da kaze. Cak sam cuo za varijantu da pitanja za intervju stizu isto iz Brisela tj da ih sprema njihov centar za Human Resources...
Jel neko upucen u to kako taj intervju izgleda i sta ce da pitaju? Ne mogu da skapiram koji ce TU biti sistem selekcije, jer u intervjuu obicno glavni bude taj neki subjektivni utisak isipitivaca, a ako je do sada sve islo po PSu, gde nema volim-ne volim, onda bi i ovde trebalo da se definise sta i kako ce da gledaju..
A meni stvarno ne pada na pamet STA osim da ce da posalju nekog tipa iz Eurocontrola koji ce da bude kao CESID i da nadgleda "regularnost glasanja"...
[ Darez @ 24.08.2006. 20:14 ] @
Bio sam na moru pa nisam pratio ovaj forum, elem prosao sam i ja lekarski i bio sam juce na intervjuu.

Imas 5 clanova komisije, ispitaju te 30 min sve sto im padne na pamet i to je to. Sve vise mi izgleda da nece biti veza, jer sam upoznao barem 10-ak ljudi od ovih 46 kroz ranije faze, pogotovo na lekarskom i ni za koga ne mogu da kazem da sam i najmanje posumljao da ima vezu. Sve su to ljudi koji rade nesto drugo u zivotu, studiraju, gotivni likovi, koji su dosli da se okusaju, pa sta bude. E sad kao sto onda rekoh jedino ako ne ceka spremnih 32 koji se nisu u zivotu pojavili, a da je sve ovo ostalo maska, ali kako mi se stvari za sada cine, mislim da nece biti tako.

Sto se tice samog intervjua u slucaju da je sve na posteno, mislim da on nema neku ulogu, da bi klasicno moglo da se kaze e ovaj je proso, e ovaj je otpao, vec je to jedan celokupni utisak, dal im se prosto svidjas ili ne, a sa druge strane pored toga oni vec imaju sve rezultate crno na belo sa ranijih testova i tacno moze da se napravi rang lista. Naravno nece da ti kaze nista na intervjuu, ali ti preko stola vidis spisak imena sa citavim nizom brojica u produzetku za svaki test, sta si i kako uradio. Tako da ce ljudi jednostavno proci kroz taj intervju, oni ce se jos jednom uveriti da se nije provukao neki idijot i kada im se svih 47 "svidi", jednostavno ce da podvuku crtu ispod 32, tj. bice primljenih 32 koji su najbolje uradili testove. Sad za engleski nema bodova, ima samo tih 6 levela, tako da ce i sa tim mozda biti neka kombinacija, ali mislim da ce prvenstveno da se gleda test sposobnosti, a ovo mozda ako dvoje ima isti ili priblizan rezultat. Takodje ima i fora sa tim ko je mladji od 25 god, pa onda ko je mladji od tih mladjih koji vec imaju ispod 25, pa na kraju ako si musko dal si odsluzio vojsku ili ne, i kada se to sve sabere vrlo lako ce da odstrane 15, tj. 15 je prakticno vec odstranjeno, samo treba to da se ozvanici, tako da uopste ne mislim da ce taj intervju nesto znacajno uticati na ishod, ako je vec sve na posteno, sve crno na belo. E sad ako rade vezice, to je vec druga pesma... :)

Rezultati ce biti poznati jako brzo, vec sledece nedelje, tako da i to govori da je sve vec poznato. Sutra zavrsava poslednja grupa sa intervjuom, proci ce vikend i vec od sledece nedelje se ocekuju konacni rezultati, po njihovim recima najkasnije do kraja meseca, a to je sledeci cetvrtak, a verovatno i ranije.

Pozdrav i srecno svima koji su stigli do ovde!

@ kaikaina: Upoznao sam decka "711", bio je i na lekarskom sa mnom i bio je na intervjuu pre mene. Potpuno opusten, dobar lik, i ni najmanje ne odaje utisak da ima vezu, mislim da je cak na lekarkom isao i na neke dodatne preglede, da bi se pokazalo da je sve OK. Na pismenom engleskom je doslo do kako oni kazu "administrativne" greske, i jednostavno su ga prevideli, tj. nisu ga ubacili na spisak, iako je imao preko 60%. Zamalo je mogao da ispadne da se nije borio kao lav i zahtevao uvid u rezultate i da se to malo proceslja, jer je bio siguran da je uradio barem za 60% i posle je regularno isao na usmeni, samo ga naravno nije bilo na rasporedu, vec su ga ubacili jedan dan kad je bilo mesta.

PS. Cuo sam sa nekoliko strana od drugova koji rade u kontroli letenja, da se tamo naveliko prica kako je poptpadalo 90% kontrolorske dece, tj. dece trenutno tamo aktivnih kontrolora, koji su muda tamo, pa su se nadali da ce i decicu da ubace da ih naslede. Bilo ih je kako kazu odprilike po 2 na jedno mesto sto ce reci 60-ak, a otpalo ih je mnogo, tako da i to govori da je postenje na pomolu :)

[Ovu poruku je menjao Darez dana 24.08.2006. u 21:27 GMT+1]
[ X-FIGHTER @ 17.12.2007. 10:28 ] @
LJUDI, JA SAM JEDAN OD NOVIH KANDIDATA ZA SKOLOVANJE!

iMA LI JOS NEKOGA...PISITE...POMAGAJTE!!!

Koliko nas bre uopste ima za 2007?

[ El Grande @ 17.12.2007. 10:43 ] @
E, i ja sam bio na testiranju u subotu...

Mislim da nas je bilo oko 250-300. Mada...misam siguran dali je bilo onih koji su polagali prosli put.

Jel zna neko cenu pregleda na VMA?
[ vukus @ 17.12.2007. 12:02 ] @
Brate..ti odma na lekarski;)...a usmeni,pa feast..to preskaces?:))

Inace,na spisku nas je bilo 254...ali cini mi se da se neki deo ljudi nije ni pojavio...

Sad svi cekamo rezultate i usmeni...

Btw..mislim da je lekarski 9500din
[ X-FIGHTER @ 17.12.2007. 19:26 ] @
A kad su rezultati? Mislim sa engleskog, naravno pismeni!

Cek bre malo! 9500 RSD ili ti dinara je lekarski pregled?

AJDE LJUDI UKLJUCITE SE, DAJ DA SE INFORMISEMO MEDJUSOBNO!
(POZIV NA UKLJUCENJE VAZI I ZA ZAPOSLENE U SMATSI, MOZDA CE NEKO OD NAS POSTATI VAS KOLEGA! :D )
[ X-FIGHTER @ 19.12.2007. 17:51 ] @
Da li je moguce da niko ne posecuje ovaj forum!?
[ kulaodkarata @ 05.06.2008. 12:42 ] @
Da li netko zna kad ce biti sledeci konkurs za kontrolore leta ? Hvala !!!
[ ercegovac @ 05.06.2008. 23:36 ] @
koliko sam neobavesten trebao je vec biti
mozda do kraja leta ali cisto sumnjam
poz!
[ kulaodkarata @ 06.06.2008. 08:51 ] @
Hvala Ercegovac, ako nesto saznas u vezi toga molim te javi ovde. Caos
[ ercegovac @ 14.09.2008. 21:47 ] @
www.srbatca.org.yu za mozda neke jos informacije
[ ercegovac @ 28.09.2008. 19:31 ] @
Zelim da dodam za one koji ne znaju , ali koliko je meni poznato kontrola letenja je nezavisno preduzece, dakle nije javno kako bi ekonomista nazvao onog ko se finansira iz budzeta Srbije , te su im zarade mnogo vise no na aerodromu "Nikola Tesla" . Finansiraju se od preleta , a fala Bogu u poslednje vreme broj znacajnije raste iako radnicima aerodroma zarada ne raste(radio sam na pretovaru tereta pa znam) ...ide i Univerzijada koja bi konacno trebala da skine embargo na letacki prostor nase drage zemljice ...dakle jasno postoji i razlika u zaradi kada je u pitanju JAT , JAt tehnika (koja je isto na spisku za prodaju) , aerodrom "Nikola Tesla" (ili "Beograd" po starom), kontrola letanja, carina , ...

Ilustracije radi obican fizikalac sada prima jedva 20 000 din a lomi kicmu(kicma-trans ) i zaradjuje kontrolorima 1000-e evra . Neka kontrolori ...treba da se zivi ali niste jedini ... ok ?! Od obecane zarade od 310 evra (po zakonu javna preduzeca ne smeju vise od 20000 din da isplate za fizicki posao bilo gde da se na teritoriji Srbije preduzece nalazi) nema nista , dobija se samo 6 o mesecna stimulacija(sa pismenom pohvalom od sefa aerodoma ) od profita koji aerodrom kao jedino likvidno preduzece (drzavno i javno,bez kontrole letenja) na aerodromu, ima , dok se JAT u se po principu nacinalnih racuna( dakle onih slicnih kao u finansijskom racunovodstvu,samo na nivou drzave)ponistava dug prema aerodromu

400 evra je dobijao radnik bivse Jugoslavije , imao je sendvic sa aviona , sok , hranu dzabe , prevoz(bus slican ovom JAT ovom do praga kuce gde god ziveo!!!) , restoran . Sada restoran Borik dobro zaradjuje na pljeskavicama i sl , dok je kuvani (!!!) rucak bio do 70 din i to da se nakrkas bas u stilu Balasevic a pesme ... Da i ne pominjem da sredstava rada nema , flota zastarela (Onog nesretnog Ziku ubise zbog kapare u Airbus u - inace za one koji ne znaju kako je raditi u bagazniku aviona , da kazem da prostor za kicmu dosta znaci tako da ako moram izmedju Boinga , Airbus a , Gasproma-JAK aviona ili Tupoljeva da biram, Airbus je pun pogodak !!!)...Da ne pominjem da ni rezervno odelo i cipele nemaju za zimu ...

[ ercegovac @ 08.11.2008. 22:47 ] @
http://www.youtube.com/watch?v=vZgVcX3nVNM

ne zna se ko pije a ko placa ... nabavili su opremu nemackog porekla iz drzavnog budzeta Srbije i Crne Gore iako se ne vode kao drzavna ustanova , jer se finansiraju od preleta aviona(250 evra po preletu a takvih je u proseku 100 na dan do preko 2500 u sezoni...a nemamo ni novu flotu ni masine na Aerodromu "Nikola Tesla"), pa se ni dan danas ne zna koji deo pripada Montenegro Airlines -u...

http://www.youtube.com/watch?v=M9roMBwOX8s&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=fyNTSA9pbMw&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=MxKEGOjACqs&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Om73R6v7T2g&feature=related

smesna strana ... http://www.youtube.com/watch?v=MeI154gaWL4&feature=related

ozbiljna strana ... http://www.youtube.com/watch?v=7KNtBQ1FDvU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=JdrSBzy8NwQ&feature=related

EUROCONTROL http://www.youtube.com/watch?v=_etzr0MH3GY
http://www.youtube.com/watch?v=GK1tGwK9ecs&feature=related

SESAR, NEXTGEN neke su jos kontrole letenja ali u Americi

neki od onih koji slecu na nas aerodrom :
DC-10 http://www.youtube.com/watch?v=Pl9DsE4tjAY&feature=related ... njega vise nemamo imalii smo ga,a cekamo da se kapara za airbus doplati
BOING 737 (300,500,800)
ATR 72 http://www.youtube.com/watch?v=Di3nzPV7mbA&feature=related , http://www.youtube.com/watch?v=PfvW1dG8BJk&NR=1 (nisu pozadi pokazali malu sipku koja se pod rep stavi da se ne bi prevrnuo avion, da ne bi legao ,a vecina putnika "Indijanaca" ne kapira da se izlazi jedan po jedan a da prednost imaju povredjeni...ponekad se tu nadje i pajkan koji ceka "isporuku") , Olympia grcki je ATR
AIRBUS (319,320,321...recimo Airfrance je 319,British Airlines i Germanwings ili tzv brzi Svaba je 320 , 321 je recimo Turkish Airlines , onaj sa reklame na bilbordu stanica za bus sa crvenim tepihom,ovog puta ne za masone...svi oni imaju po jedan motor koga Rols Rojs verovatno proizvodi, 380 ne moze da sleti na Aerodrom " Nikola Tesla" ) http://www.youtube.com/watch?v=hjKD09gHtk4
AVIOGENEX ne bi da pominjem ali leti i on za Skoplje , Sarajevo itd
JAK-42(Jakovljev) Ty -154 (Tupoljev...koji vrlo lako moze da se opremi i bojevim glavama !)http://www.youtube.com/watch?v=ePx3GZX6D1w

Jambolina Lufthansa i Swiss , kanaderi ...to je otprilike ono sto slece , ostali su kargo avioni , najcesce iz Italije i Slovenije
http://www.youtube.com/watch?v=gfAvCpx8zUc
http://www.youtube.com/watch?v=z_37Go65OvY


[Ovu poruku je menjao ercegovac dana 09.11.2008. u 00:44 GMT+1]
[ peraabc @ 01.01.2010. 12:50 ] @
moze pomoc?


zna li neko kakva pitanja ce biti na testu 10 januara?

iz kojih oblasti? koji nivo znanja ce biti potreban? zaokruzivanje? upisivanje tacnih odgovora? gramatika, glagoli......



hvala unapred.
[ ercegovac @ 06.01.2010. 01:20 ] @
verovatno 50 pitanja na dopunjavanje ili zaokruživanje ,potom u drugoj rundi drugog dana već kada kome zakažu usmeni deo sa 100 nekih praznih mesta koja popunjavaš rečima sa kasetofona , pa usmeni razgovor sa profom engleskog i proverom znanja ili bolje rečeno snalaženja u konverzaciji , pa FEAST 1 ,2 pa ako sve prodješ VMA.Ostalo imaš na forumu.Čuo sam da 30 konkuriše na 1 o mesto !!Tako nije bilo kada sam ja pokušao proći . 407 broj 47 og konkursa pao sam na FEAST 1 verovatno zato što nisam razumeo sve one rombove u raznim bojama testa IQ a..znam da je ali je istina . Toliko.poz!

http://www.youtube.com/watch?v=xPTucJRSBaE

[Ovu poruku je menjao ercegovac dana 06.01.2010. u 20:45 GMT+1]
[ techgirl @ 15.02.2010. 04:04 ] @
:)

Slucajno zapeh ovde na forum nakon par godina i krenem da odgovaram na pitanja o testu i utom naidjem i na ovaj topic.
Sve u svemu hvala ercegovac i radojica za odlican info o kompletnom testu i pregledu.
Ako sam nekog zaboravila, izvinjavam se, dugacak je topic i pun informacija.
Nama je sad prosao prvi deo FEAST testa i cekamo rezultate.
Doduse ja nemam sta da cekam sve i da prodjem, ionako sam prestar kandidat.
Kud to nije bilo hm...davno pre... :)

Iskreno mi je zao sto niste prosli.


Sve najbolje!
[ ercegovac @ 15.02.2010. 18:33 ] @
Nema na čemu osim na muzičkoj asocijaciji

- nisam naveo mada se to može pronaći na facebook u da su određeni kandidati diskvalifikovani , jer prvi put nisu prosli Feast ... kao mora da postoji 2 godine razmaka (a već prošlo 3) ... da se zna da ljudi ne ponove greške drugih ... znači samo jednom imate prava na prolaz ..

neverovatno je prosto da se ima uvid u podatke kandidata na početku testiranja engleskog i da se onda "tek tako" otpišu ili precrtaju kasnije u toku testiranja,kao tobož previd

znači njihova igra njihova pravila

http://www.youtube.com/watch?v...I&feature=player_embedded#

http://www.facebook.com/group....mp;sid=1178016629.622789887..1

tako da ako si prošla Feast 1 i deo to je super jer onda imaš prava da nastaviš dalje i naredni put ..pa sretno sa rezultatima !!!

- samo da ne bude opet zato što ministar traži da se deseti sa liste primi mesto prvog .. znam da je neka cura koja je sve 10 ke imala , a siromašna , mršavica neka , a bila prva na listi sve prošla ali nije imala vezu i ispala ... žalosno zaista !

Ako ima nekoga ko je pokušao u Makstritu preko sajta Eurocontrol a da postane ATC ja bih voleo da čujem više o tome ..

http://www.pprune.org/atc-issu...-any-questions-please-ask.html

http://www.eurocontrol.int/mua...public/docs/MA-2010-OP-001.pdf

http://www.kongregate.com/games/IcyLime/multitask?sfa=facebook

http://www.bigfatsimulations.com/

http://www.eurocontrol.int/mua...d_page/atco_careers_FAQ.html#9

http://gwydir.demon.co.uk/jo/solid/cube.htm

http://www.relta.org/onlinedemo/bl4_atc_sample/index.php

http://www.caa.co.uk/docs/33/CAP413.PDF

a evo ti za simulaciju da vežbaš ..

http://www.atc-sim.com/

poz i svako dobro !!






[ techgirl @ 16.02.2010. 01:15 ] @
Muzicka asocijacija ti je bila prigodna!
Znam za pravo da se samo jednom izlazi no ne brinem nista jer drugi put ne bih ni konkurisala zbog godina.
Niko nece da ti finansira edukaciju da bi radio 15-16 godina samo. Sve i da prodjem kompletan FEAST test zbog godina bi me odbili na intervju...uzgred sam "siromasna i mrsavica"...
Mozes da probas kod druge agencije, doduse moraces da odputujes tamo i godine ti nece biti problem kao sto je to slucaj kod Eurocontrol. A mozes da probas i u U.S sto da ne, ti realno imas vremena bar 5-6 godina.
NATS

Sto se tice linkova na pprune to je odlican resource za informacije, sve sam procitala i isto sve preporuke za procitati.
Hvala ti za simulator sto da ne, iako sam vec neko vreme na VATSIMU ali cekam promenu divizije vec duze vreme (imam neke raspolozene ljude u ZAB za trening) pa ga ni ne koristim trenutno.

Da se zaradujes malo (da ne editujem linkove za video ponovo, evo ti link topica)
Konkurs za kontrolora letenja 2009/2010
Pushing tin...da ne verujes sta covek radi, kontrolorcina!
Obrati paznju Siberian landing

Jos jedan odlican resource za zainteresovane
LIVEATC
Imate live stream, samo odaberite prometniji aerodrom, i LYBE mozete da nadjete mada ne streamuju stalno.
I jos Live ATC & Airport Webcams

[ marko45 @ 03.04.2011. 13:52 ] @
Da li moze molim vas neko da mi odgovori samo kako saznajete kada je konkurs i gde se odrzava???
[ verb @ 07.03.2012. 22:59 ] @
Drugari, džaba se ložite na te priče konkursi, testovi i ostale kerefeke. Znam lično dva lika koji rade u toj kontroli leta, i jedan i drugi nisu videli ni testove ni preglede a zaposlili su se u navedenoj ustanovi. Od škole jedan ima saobraćajnu, drugi tehničku.

Iiii da, da ne zaboravim, ne znam da li je slučajnost, ali i jedan i drugi su sa Kosova.