[ Vole Domu @ 09.04.2005. 15:34 ] @
Znam da je mala kinta u pitanju ali ipak i mi pocetnici da se raspitamo!!
(Dare, "stojan" ovde)
Situacija je ovakva:
Kupio sam Sennheiser e835 mikrofon i sad me zanima koji je najbolji nacin da ga za 200€ povezem sa kompom?? Sve sugestije su dobrodosle, sta mislite sta je resenje - mikseta, mikrofonsko predpojacalo, dobra zvucna karta, nesto trece i koji su vasi predlozi sta za ove pare da uzmem i gde???
Hvala unapred!!!
[ vindic8or @ 09.04.2005. 19:01 ] @
mozes da preformulises pitanje, pa da nam kazes sta vec imas od opreme (npr kakav audio interfejs)? i sta zelis da snimas s tim mikrofonom?
[ Vole Domu @ 09.04.2005. 19:50 ] @
Pa... vokalni je mikrofon, dinamicki, kardioidni, hteo bih da snimam vokale za neke hiphopere
i neke vokale za svoje house pesme.
Eto toliko!
Imam pentium4 sa 512rama i INTEGRISANOM zvucnom pa bih hteo da kupim nesto normalno i Nuendo 2 sa gomilom pluginova. Inace imam 16 godina i 200€ u dzepu pa bih hteo da unapredim malo svoje "poslovanje" jer imam neke likove zainteresovane da im radim matrice i imam svoj bend i eto toliko. pa vi sad ako imate neku ideju recite. SVE NAJBOLJE>>>
Those are my principals if you don't like them i have others!!!
[ vindic8or @ 09.04.2005. 20:15 ] @
ufff...

integrisana zvucna ti je generalno beskorisna za to sto hoces da radis. vidi da nadjes neku malo kvalitetniju, npr:

1) M-Audio Audiophile 2496
2) Emu 0404
3) Terratec Phase 22

pored ovoga ti treba i preamp za vokale, verovatno nesto sto je integrisano u neki mali, jeftin mixer. Behringer 802 je valjda 30-40€ polovan.

to bi ti prvo trebalo, zbog vokala. zajedno bi trebalo da bude ispod 200€.

softver.
ne znam ko ti je to rekao, ali Nuendo je program koji ti nikada u zivotu nece trebati. Prvo, sedam puta je preko tvog budzeta. Drugo, duplo je skuplji od Cubase SX, a za muzicku produkciju mu je funkcionalnost identicna.

Najbolje da kupis FL Studio 5 Producer (mislim da je oko $100).

Skini i audio editor audacity sa: http://audacity.sourceforge.net/ , solidan je za besplatan program, kad naucis nesto u njemu, preci ces vec na Sound Forge, Wavelab ili Audition.

Pluginova ima dosta, ali oni dobri kostaju mnogo. Poseti www.kvr-vst.com i skini besplatne verzije raznih EQ, kompresora, limitera, gejtova, reverba, delay fx i phase modulation fx. opet, kad naucis da radis sa ovima, vec ces znati sta dalje. FL Studio dolazi sa paketom pluginova koji su vrlo upotrebljivi u pocetku.
[ Ni ten ichi ryu @ 09.04.2005. 21:06 ] @
ako ćeš već da snimaš hiphop, pogledaj takođe i neka od integrisanih rešenja, u vidu audio interfejsa sa jednim/dva predpojačavača. Pored toga, uz njih jako često dolazi bundled neki softver, multitrack ali često limitiran na 20-30 tracks, što je više nego što je tebi potrebno. Takođe, u većini tih bundles možeš bez problema da koristiš bilo vst ili directx plugins, koje već teraš u nuendu. Naravno možeš i da preskočiš sve to i odmah koristiš nuendo, ali ako već možeš legalno zašto da ne?

mikrofon koji imaš nije studijski vokalni mikrofon - u klubovima služi svrsi jer su klubovi (jako) često očajno ozvučeni i važnije je izvuči nivo nego ceo frekvencijski opseg. Ne znam kako stoje stvari u scg, ali postoji more jako jeftinih kondenzatorskih mikrofona sa velikom membranom (large diapgragm), koji su jako jeftini i vrlo korisni; recimo MXL serije, i novi Audio-Technica AT2020.

najjeftiniji interfejs sa mikrofonskim predpojačavačem koga mogu da se setim je m-audio mobile pre, koji može da se nađe sa oko $150.

sreČno
[ ton_majstor @ 10.04.2005. 10:19 ] @
"Stojane", care...

Nuendo ti se "namece" kao resenje. Ipak, izadje i 3.0... kad ga debug-uju, kupi ga...

Vind ti je dao spisak audio-sistema za tu lowu. Ni ten je u pravu da je to "performer" microphone, ali si ti bio dobar djak, pa ces valjda uspeti da snimas ljude i sa njim. Ako, ne, pitaj me...

Kupi stalak i recimo, napravi "pop-shield" od carape (zenske), da bar malo poboljsas snimak. Antares "Microphone Modeller", mozda....

Ostali saveti su ti poluupotrebljivi, posto si u skoli vec presao dosta od toga....

Gde? Ima likova po Bgd koji prodaju opremu, javi se na PP, da ti dam kontakte.

Ziv bio, junace!

Vole Domu je bio polaznik audio-skole koja mi je "bliska"....



[ Vole Domu @ 10.04.2005. 12:50 ] @
Prvo da vam se svima zahvalim sto ste tako opsirno odgovorili.
E, ovako ... ja znam da je integrisana sr*** pa sam zato i pitao sta preporucujute, za emu sam vec cuo da u toj klasi zavrsava posao!
Sto se tice software-a nemam ja para za originale. Audacity - veoma zanimljiv programcic imam ga vec neko vreme a ovo je prvi put da ga neko strucniji pominje.
Ja vec koristim SoundForge i Nuendo piratizovane. Ne bih da vas kritikujem sto ste takvi puritanci jer ste vi manje-vise u obavezi da koristite originale za sve sto radite. Ja medjutim do sad nisam uradio nista zvanicno pa stoga nisam ni imao potrebe da kupujem software. Naravno da je kupljeni bolji ali sta mi vredi da kupim neki program ili plugin ako posle nemam para za zvucnu???
Sta sve ima m-audio mobile pre??? (sreČno, takodŽe)


Ni ten ichi ryu? To bese neka tehnika sa dva maca? Miyamoto Musashi? Jesam li blizu?

Hvala vam svima jos jednom
voLe doMu

[ ton_majstor @ 10.04.2005. 13:39 ] @
Stojane....

prvo, pomenes li jos koji put pirateriju u pozitivnom kontekstu... out si! Noga u dupe!

Dalje...



EMU je COOL, ali ima problem da mora da se KRKNE u komp i INSTALIRA putem grube sile/CD-a. Znaci u PCI slot (koji odumire....)

Cena... manje od 200 $. Moze to i bolje ovde negde u Bgd/Serbia.

IMA MIDI! Prilicno znacajno...

Ostalo, krompiri... hmmm.... ajde da kazem... NIJE LOSE.

[ ton_majstor @ 10.04.2005. 13:47 ] @
Evo sledeceg takmicara... moj mali favorit!



Zasto... manje kosta... navodno. USB je, pa neces za dve godine TRAZITI novi MB sa PCI konektorima... osim... MIDI-ja.

Trece: Avid=Digidesign+ProppelerHeads+T-racks+TC Electronics+Waves+Ableton+Pro-Tools+ima jos... prilicno profi!

NEMA MIDI!!!! E, to je drawback. Ali ko ima adapter-kabl i drajvere...

Pozdrav!
[ ton_majstor @ 10.04.2005. 15:17 ] @
Usput, pogledah mikrofon malcice ozbiljnije....



To ti je MINIMUM sprava...

Mislim, NIJE LOSE, ali ipak moras da kupis kvalitetan HW....

[ Vole Domu @ 10.04.2005. 16:41 ] @
Svidja mi se ovaj M-audio, sta kazu ostali? Hvala jos jedared! Gde ima da se kupi kod nas to cudo i koliko kosta ako neko zna?
A sto se
Citat:
ton_majstor: Stojane....
prvo, pomenes li jos koji put pirateriju u pozitivnom kontekstu...
tice ne mislim ja nista pozitivno o njoj samo idem linijom manjeg otpora
mada sad ne bih vise o tome da ne bi bilo:
Citat:
ton_majstor:out si! Noga u dupe!

pozdrav
[ Ni ten ichi ryu @ 10.04.2005. 18:10 ] @
ja još nisam koristio m-audio proizvod koji nije imao odličan odnos kvalitet/cena. Ja sam našao mobile pre za $128 na studentskom sajtu www.studica.com - rade, ali shipping im je užasno spor. Na ostalim sajtovima i u prodavnicama je oko $150, znači u scg će biti verovatno malo skuplji.

što se tiče mikrofona, moje iskustvo sa sennheiser dinamičkim mikrofonima je da imaju blagi boost u hi-mids. U svakom slučaju će izvođači biti iznenađeni kako zvuče, ali kilo eq-a i gvozdena vrata otvara.

što se tiče piraterije, dokle god ne deliš linkove na es, sve je ok.

i na kraju: koja je to audio škola u pitanju?

Totalno si u pravu za nick ;]
[ Vole Domu @ 10.04.2005. 18:32 ] @
Najverovatnije cu to i da uzmem. Zasto bas taj nadimak? Audio skolu su organizovali Velja Mijanovic i Nebojsa Markovic (Intruder) a deo casova smo imali kod ton_majstora u studiju pa se otud znamo. Koliko sam ja video ovi Studica ne salju van Amerike ali ako toga ima kod nas naci cu.
Inace (jes' da nema veze sa muzikom ali dobro) ja treniram EFS kod Borisava Cosica jesi li cuo za to??
[ Vole Domu @ 10.04.2005. 18:34 ] @
P.s. odakle ovaj quote dole sa vutrom? Zanimljivo zvuci! Jer sreTstvo namerno ili je greska?
[ Ni ten ichi ryu @ 10.04.2005. 18:45 ] @
nadimak zbog istoimene pesme. Photek - Ni ten ichi ryu *two swords technique*
za školu nisam čuo....
quote sa vutrom je moj omiljeni es quote. Prirastao mi srcu, pa mi se ne da da ga izbrišem.
[ vindic8or @ 10.04.2005. 20:13 ] @
Citat:

Nuendo ti se "namece" kao resenje. Ipak, izadje i 3.0... kad ga debug-uju, kupi ga...



Darko, objasni meni, kako se namece?

posto nece raditi produkciju zvuka za tv ili film, nece mixovati surround, nece raditi network peer produkciju.
zasto bi trebalo da plati tih extra $700?

mislim, koja je to funkcionalna razlika izmedju cubase sx i nuendo pri muzickoj produkciji?

cujem sa dosta strana komentare tipa "nuendo je bolji" i sl. ali kad uzmemo u obzir za sta se koristi i ovde i najcesce, nije mi apsolutno jasno o cemu je tu rec.
ja sam koristio oba ova sekvencera i potpuno su jednaki za pravljenje i produkciju muzike. pa i code im je vecim delom identican, tako da i komentari koje sam cuo "stabilniji je, brze radi" nemaju mnogo smisla (bar su meni jednako radili).

nije mi jasno cemu tolika fama, za razliku u novcu moze da se kupi neki solidan hardver.
[ Vole Domu @ 11.04.2005. 13:39 ] @
Nasao sam ga kod LyraStyle-a za 210€ - kod nas. a na net-u se nalaze cene i oko 150$ pa me zanima da li ga je neko od vas mozda nasao jeftinije na domacem trzistu???
[ Vole Domu @ 11.04.2005. 13:54 ] @
A, sta kazete na ovo???:

ili ovo:
[ Vole Domu @ 11.04.2005. 14:00 ] @

120$ kompaktno...
[ Vole Domu @ 11.04.2005. 14:04 ] @
Znam da sam smorio sa slikama evo ovo je zadnja pa do sad samo komentari:

130$
[ Ni ten ichi ryu @ 11.04.2005. 16:48 ] @
što se audiophile tiče, ima nebalansirane ulaze... bezveze. Ovaj drugi (audiophile 192?) je ok, ali ne rešava problem ulaska mikrofona u komp.
Audio buddy je cool, ali je zapravo samo pre, nema nikakvog kontakta sa kompjuterom. Fasttrack usb izgleda fino (osim što se ja ježim kad vidim te rca konekcije, nema veze). U svakom slučaju ja bih se odlučio za nešto što će i pojačati signal i ući u kompjuter. Razlike u ceni su prilično male (130 naspram 150), i meni se čini da su u pitanju identični preamps i konverteri.

prijatno :)
[ vindic8or @ 12.04.2005. 00:56 ] @
yea.

nebalansirani ulazi na audiophile. to ti je bezveze kad snimas sa mikrofonima.
ali ako uzimas neki mali mixer sa phantom power ulazima uz karticu, onda mozes slobodno i njega da uzmes. jer je quality za te pare.
[ ton_majstor @ 12.04.2005. 09:43 ] @
Citat:
Darko, objasni meni, kako se namece?


Ako si primetio, NAMECE je u zagradi... sto znaci da, ako vec ima ispiratovano sve zivo, neka uzme Nuendo. Ima tu i BOLD-a, u prethodnim porukama.

Nisam licemer, nego pojednostavljujem diskusiju.

Citat:
cujem sa dosta strana komentare tipa "nuendo je bolji" i sl. ali kad uzmemo u obzir za sta se koristi i ovde i najcesce, nije mi apsolutno jasno o cemu je tu rec.
ja sam koristio oba ova sekvencera i potpuno su jednaki za pravljenje i produkciju muzike. pa i code im je vecim delom identican, tako da i komentari koje sam cuo "stabilniji je, brze radi" nemaju mnogo smisla (bar su meni jednako radili).


OBA su diskutabilna i problematicna. Finalna, stereo-shina ili master-output je lose napisan i degradira zvuk. Ovo nije samo moj stav.

Editing, OK. Production & Mastering, NO!
[ vindic8or @ 12.04.2005. 12:21 ] @
pa da. to je isto bio i moj point :-)

gde jedan zakaze, i drugi ce. gde je jedan dobar, i drugi je :)

a za final 2track mix uvek imamo wavelab i sound forge :)
[ MARKO MAXIMUS @ 13.04.2005. 01:12 ] @
fcbz izuzetnu uvrnut sajt

Svaka cast ako je tvoje

Btw jedno pitanje po cemu je pa yo EMU 404 toliko bolji od m-audiophile 2496 4/4
(darko?)
[ Ni ten ichi ryu @ 13.04.2005. 03:06 ] @
audiophile ima nebalansirane ulaze/izlaze. 0404 ima balansirane ulaze/izlaze, sve što i audiophile + optički ulaz/izlaz + nekoliko efekata koji koriste dsp kartice umesto cpu-a kompjutera.
[ Vole Domu @ 20.04.2005. 19:02 ] @
Hvala svima na pomoci. Kupio sam FastTrack USB kod LyraStyle-a za 150EUR i sad cekam da dodje iz engleske a jos malo kad skupim kintu verovatno cu uzeti EMU 0404!!!
POZDRAV
[ krdr @ 25.04.2005. 01:57 ] @
Audio Buddy koji si stavio je samo Preamp. Mozda ti u Liri daju neki popust, posto se kod nas ne kupuje bas nesto. Dobar je jer mozes i gitaru da zakacis na njega. A isto pogledaj i mikrofone koje nude. Imauju Nova mikrofon, jeftinija studijska varijanta. Ma samo idi do njih i kazi da ti je Krle poslao. Raspitas se oko cene. Ili kombinacije. Fora je sto dosta toga imaju na stoku, mozes da se ucenjkas, dobijes na kredit. + zastupnici, pa imas i servis. Ako ti to nesto znaci.

Inace, izbegao bih Behringer 802 samo iz jednog razloga. Behrginger je. Mada, ja znam dosta ljudi kojima Behringer savrseno radi,... dakle sad sam sebe demantujem.

Uglavnom, likovi koji prodaju opremu su mi rekli da im se 80posto beringera vraca, ali svi likovi koji imaju beringera nisu se nesto zalili (osim drugaru kome je crko procesor na mikseti, ali su mu zamenili).

Ps. izgleda da sam zakasnio za sa ovom porukom ....
[ ton_majstor @ 25.04.2005. 09:48 ] @
Citat:
Inace, izbegao bih Behringer 802 samo iz jednog razloga. Behrginger je. Mada, ja znam dosta ljudi kojima Behringer savrseno radi,... dakle sad sam sebe demantujem.


Ne demantujes. Behringer uglavnom radi, tj. trosi struju, svetle mu LE diode i isporucuje zvuk.... ALI KAKAV?!!!!

los.... ono sto udje, OZBILJNO se promeni nagore na izlazu, bio on analogan ili digitalan.

Jedini plus, CENA!

Nisam toliko bogat da kupujem jeftine stvari.... za Behringer, ovo je gotovo SLOGAN.
[ ton_majstor @ 25.04.2005. 09:53 ] @
Ah, da!

Kada bi me ovde procitao neki dasa iz Behringer-a, odlucio da reaguje i dao mi ceo studio njihove opreme i odredjenu, znacajnu kintu, samo da okrenem plocu ili zacutim; imao bih ceo studio i tu kintu i ugovor... ALI NE I POSLA!

Mogao bih da zatvorim radnju i da se pomirim da sa time da dugo necu imati dobro misljenje o sebi. Svi bi culi, cak i kod kuce, na Live-tu, da mi zvuk ne valja.....

Isto vazi i za firmu PHONIC... ako je nekome vazno.

IZVINITE za ova dva offtopica! Omatorilo se....
[ vindic8or @ 25.04.2005. 17:47 ] @
ma ok, tema je uopste o jeftinoj opremi ;)


Citat:

Inace, izbegao bih Behringer 802 samo iz jednog razloga. Behrginger je. Mada, ja znam dosta ljudi kojima Behringer savrseno radi,... dakle sad sam sebe demantujem.



sve zavisi od toga sta ocekujes da dobijes od tog uredjaja, i konkretno sta zelis da postignes. ako nemas ideju da ces dobiti kvalitetan analogni summing sa suptilnim eq-om i dobrim kvalitetom signala on the way in, onda je ok. za 30€ koliko kosta 802 mozes da dobijes nesto kao patchbay sa faderima i knobovima, da mozes neku obicnu neprodukcijsku opremu brzo da povezes. to je to.

[ stod @ 26.04.2005. 01:40 ] @
Nadam se da me gospoda profesionalci (u najboljem smislu te reci) nece "ispljuvati" zbog mog pitanja! Mene inteesuje Creative Sound Blaster Live! i to externa - USB verzija cija je cena oko 70 EUR. Koristio bih je za snimanje glasa, ali ne za pevanje vec za jingove i reklame. Dakle, kakvo je Vase misljenje o mogucnostima ove kartice, i kakav bi zvuk dobio kad bih mikrofon prikljucio direktno (ili ipak mora da se nabavi neki mixer ili sl.)? Znam da klasicna (interna) SB Live! zvuci sasvim dobro za ovu primenu, ali preko mixera. Takodje postoji i Audigy 2NX koja bi trebalo da je kvalitetnija ali i skuplja, pa isto pitanje vazi i za nju!
Umalo da zaboravim molim Vas preporucite mi neki mikrofon do 100 EUR. Hvala!
[ vindic8or @ 26.04.2005. 03:27 ] @
umesto creative, pogledaj neku M-audio, Emu ili Terratec opremu, sa ugradjenim Mic inputima (48v Phantom power, XLR connector ce biti u opisu).
Emu 0404 je ok, malo kosta. ali je PCI though.
ili tebi bas treba USB? (laptop?)

mic. shure sm58 je nesto kao standard za te pare, a posto se snima govor, ne pevanje, sasvim je dovoljan.
[ Ni ten ichi ryu @ 26.04.2005. 05:17 ] @
molim te nemoj da snimaš glas sm58 :)

ne znam kako stoje stvari u scg, ali pogledaj radije Audio Technica AT2020 ili neki MXL ili bilo koji kondenzatorski mikrofon sa velikom membranom (large diaphragm condenser jebiga).

AT2020 košta $100.
[ krdr @ 26.04.2005. 05:40 ] @
Opet ja i M-Audio. Imas jeftinu verziju studijskih kondezer mikrofona, zove se Nova, cena je oko 100 Eur. Mozda bi bilo bolje da malo pristedis pa da kupis nesto bolje?
[ ton_majstor @ 26.04.2005. 11:00 ] @
Citat:
Btw jedno pitanje po cemu je pa yo EMU 404 toliko bolji od m-audiophile 2496 4/4
(darko?)


Nemam pojma, nikada nisam ni prisao nijednoj od njih. A da te lazem, necu. Ali mislim, da su tu negde "egal"... obe su home-production. Ali, obe su PCI, pa ne bih kupio nijednu.

@stod:

Externi Live? Sa internim sam se naradio pre dve godine za neku marketinsku agenciju. Sve je to radilo pristojno sa nekim Nuendom ali i zahtev je bio nizak. Mislim da mozes sa time da radis, ali kupi OBAVEZNO dobar mikrofon.



Ovo je 50$...




Ovo je 100$

Hmmm, razmisli ti jos jednom... ovi mikrofonski ULAZI mi u oba slucaja ne izgledaju bogznakako... a JAKO su bitni za reklame.

Pozdrav!