[ djmaki @ 10.04.2005. 09:15 ] @
Imam proble!
Pri samoj instalaciji Linux-a, stiklirao sam neke od serverskih varjanti da mi se instaliraju, ali pri podizanju sistema, podigla mi se serverska varjanta (ne znam koja) i slicno je DOS-u, ima mogucnost da se ulogujem, ja to i uradim, ali posle ne znam komande,... ali to nije vazno vec je moje pitanje kako da instaliram desktop varjanu linux-a (rec je o Mandrake Linux 9.0)
[ drdrksa @ 10.04.2005. 10:07 ] @
Vec si je verovatno instalirao. Kada se ulogujes u konzoli otkucaj komandu startx ili xinit.
[ Milan Andjelkovic @ 10.04.2005. 10:58 ] @
Moguće da ćeš pre toga morati da odradiš jedan xf86config ili eventualno neku drugu konfiguracionu skriptu za X koju nudi tvoja distribucija.
[ djmaki @ 10.04.2005. 11:50 ] @
Probao sam i jedno i drugo, ali nece. Probacu opet sa celom instalacijom, samo recite mi sta da stikliram od onih: Desktop varjanda, game station,.... Znate na sta mislim, pa da probam opet!
Kod konfigurisanja lepo sam odradio, ali posle kaze failed, ne znam sto. Pre toga sam pokusao i sa onim startx i xinit. Probao sam i posle onog konfigurisanja ali nista. Ista situacija!
[ djmaki @ 10.04.2005. 11:52 ] @
Da li mozda ima neka caka oko tog instaliranja, ili me barem nagovestite na moguce probleme koji mogu nastati, i usled cega!
[ pawo @ 10.04.2005. 12:21 ] @
Kod Mandrake instalacije te pita u nekom koraku da li zelis da podizes automatski X okruzenje.
Potrebno je da potvrdno odgovoris ( odnosno da cekiras tu opciju na ekranu ).
Nista tesko. Samo obrati paznju...
[ djmaki @ 10.04.2005. 13:08 ] @
Problem je do graficke kartice. Kaze da je moja kartica novija!
Imam g-Force 4 MX440 64mb TV-out
Probao sam sa ponudjenim (VESO) i sa opcijom g-Force 4 iz menija NVIDIA, ali ista situacija. Sta mi preporucujete da izaberem kao upravljaca graficke kartice?

[Ovu poruku je menjao djmaki dana 11.04.2005. u 15:40 GMT+1]
[ djmaki @ 11.04.2005. 14:36 ] @
Skino sam taj drajver za moju karticu. Ekstenzija mu je *.run. Instaliro sam i Linux samo nece da ga podigne. Kako sada iz onog prompta da pokrenem instalaciju drajvera za graficku? Nije kao u dosu, ne znam kako da upravljam direktorijumima, i fajlovima!
Samo ne mojte reci kucaj HELP, jer sam i to radio i nista nisam procitao!
Poz...
[ tdjokic @ 12.04.2005. 00:23 ] @
Citao sam i nesto ti i odgovorio i u onoj drugoj temi oko ovoga, ali mi je tek sad nesto palo u oci - kakav je to drajver koji se zavrsava sa .run? Nemam takvu karticu, nisam nikad pokusavao da instaliram takav drajver, do ovog trenutka. ZA SVAKI SLUCAJ NAPISACU TI OVO OVDE AKO NE BUDEM USPEO DA NADJEM ONU DRUGU TEMU (desi se):

Otisao sam na nvidia sajt i video da su drajveri zaista sa nastavkom run, ali da je cela stvar nesto drugacija nego kod drugih drajvera. Na sajtu sa drajverom imas uputstvo po koracima - Step 1, Step 2 itd. Koliko sam uspeo da shvatim, mnogo je jednostavnije nego sto smo mi objasnjavali. Pokusaj da ono proucis, ali se prakticno sve svodi da udjes u konzolu (=prompt), kao rut i da tamo upises jednu jednostavnu komandu i onda to krene samo. Naravno, na neki nacin treba drajver kopirati u neki direktorij na Linuxu, ali mi nije jasno kako to mozes uraditi - imas li pristup windows particiji i ostalo. Mnogo mi je cudno da instalacija ne moze da se izvede sa nekim osnovnim drajverom (generickim) pa da posle to uradis, kad vec imas grafiku, ipak je lakse. Ja imam neku mnogo slabiju karticu i najcesce mi ponudi nv genericki drajver za nju i gotovo.
[ djmaki @ 12.04.2005. 14:40 ] @
Koje su komande za Linux umesto ovih u DOS-u (koje imaju isto znacenje i funkciju)
DIR:
CD
CD..
[ djmaki @ 12.04.2005. 14:43 ] @
Pogledajte http://neso.freelinuxhost.com/knjige/ Ima dosta lepih knjiga (nazalost neki linkovi trenutno nisu aktivni!)
[ --SOULMaTe-- @ 12.04.2005. 15:25 ] @
Citat:
djmaki: Koje su komande za Linux umesto ovih u DOS-u (koje imaju isto znacenje i funkciju)
DIR:
CD
CD..

Hehe..
ls
cd
cd ..

Jesi probao ti uopste sam da "provalis"?
[ djmaki @ 12.04.2005. 15:34 ] @
Malo pre sam provalio. Prosli put nisam bio ulogovan kao root, pa zbog toga nije reagovalo, a sto se tice ls nisam znao. Kako mogu sa NTFS, ili FAT32 particije da kopiram fajl na linux particiju (Ext3). Cuo sam da ima neki programcic, ali ne znam gde! Goooooooooooooooglao sam i nista. Ako znate pisite!
[ redfusion @ 14.04.2005. 17:54 ] @
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAA, GRRRRRRRRRRRRRR MRZZZZZZZZZZIIIIIIIIIIM LINUX AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!

Oh, ohladio sam se malo. Ogradjujem se od onog gore.
I ja ima isti problem. Imam ATI 9550 i isto kao i on logujem se ali kada ukucam startX napise da ne moze da pokrene display i u tom fazonu. Probao sam pri instalaciji da selektujem Generic Ati Radeon, pa onda onaj njegov ponudjeni Default vga i jos par ali nikako da uspem. Nasao sam na atijevom sajtu RPM pakete drajvera, ali opet ne znam verziju Xwindows, jer za razlicite verzije ima razlicitih paketa.

E sada, ajde vi sto znate(nadam se da nemaju svi krsheve od grafickih):
1)Da li moze u tom crnom prozoru da se pokrene instalacija rpm paketa?
2)Sta posle toga?
3)Da li ima neki safe mod ili tako nesto pa da ja onda iz KDE pokrenem sa tim softwerom za instalaciju paketa taj paket koji cu skinuti sa neta?

Muka mi je od ovoga, 4 puta sam instalirao i nikako da uspe graficka, a pri instalaciji koja je istog izgleda kao i windows, ima one dugmice, kursor sve, nema problema.

POMOZITE LJUDI, mnogo energije trosim na ovo, a ne vidim pomak.
[ djmaki @ 14.04.2005. 19:06 ] @
uloguj se kao root i udji u direktorijum gde ti je taj fajl, uz pomoc cd komande, a fajl pokreni sa sh imefajla.rpm
Ne znam kako vise da ti pomogne, ovaj Linux je veoma osetljiv na harwer. Iznervirao sam se oko njega. Ti si ga instalira 4 puta, a ja ne mogu da izbrojim (oko 20 puta) Probao sam svasta i nista. Cak sam i Red Hat Linux 8 uzeo od druga, i knjigu,... i sje*ao mi particiju gde mi je win. a win sam instalirao svez pre 2 dana. Prosli put sam zaboravio da backup-ujem My Documents, i Desktop (radna povrsina, sve sto trenutno radim mi je na desktop-u) u onoj zurbi i nerviranju.
Batali ga, nije vredan truda, bar po meni!
[ mkdsl @ 14.04.2005. 19:16 ] @
Uh oh, vidim li ja to da se ljudi predaju? Ajde bre, nije linux bauk, samo je potrebno malo truda - i da zaboravite na klasichan windows manipulation

Shto se tiche .run fajlova, kad ih skinete sa neta, morate da ih chmodujete komandom:

Code:
chmod +x imefajla.run


Pokrecete ga sa:

Code:
./imefajla.run


Nishta prostije.

Za manipulaciju .rpm paketima, komanda:

Code:
rpm -Uvh --nodeps imefajla.rpm


Naravno, posle morate da vijate binarni fajl i da ga pokrecete (to je u sluchaju ovih ati drajvera sa njihovog sajta). Fajl se nakon otpakivanja paketa nalazi u /usr/X11R6/bin i zove se fglrxconfig. Pokrenite ga, dobicete ceo meni za instalaciju ati-jevih grafichkih kartica (koje su podrzhane, to ispishe chim pokrenete setup).

@redfusion:

Ne znam zashto, ali izgleda da nijedni od tih drajvera ne podrzhavaju ati radeon 9550. I ja sam za druga skinuo najnovije drajvere (podrshka za xorg), i jednostavno nije htelo da radi, zakuca pri startovanju KDE-a. Naravno, morash probati sa validnom verzijom xf86 ili xorg-a (u zavisnosti od distribucije koju koristish, precheshljaj README fajlove na diskovima tvoje distribucije, mora da pishe koja je verzija).

E sad, ako vam nishta od ovoga nije pomoglo, onda stvarno ne znam shta da kazhem. U 99% sluchajeva generichki drajveri za kartice rade bez problema, jeste da je refresh rate malo za kopanje ochiju, ali bolje ishta nego nishta (dok ne nadjete prave drajvere). Bekapujte redovno vash xf86 konfiguracioni fajl (ili xorg.conf) pri chachkanju, da ne bi posle bilo "kuku majko, nisam znao".

Ajde pa se bacajte na posao. Nije toliko strashno
[ redfusion @ 14.04.2005. 21:22 ] @
If you are not sure which version of XFree86 you have installed, please download and run Check.sh from a command line to find out.

Downloadowao iz windowsa i stavio na disketu.
Kako da kazem unixu da ide na disketnu jedinicu?
[ tweeester @ 14.04.2005. 22:04 ] @
kao root:
#mount /mnt/floppy
#cd /mnt/floppy
#./<program_name>
#cd ..
#umount /mnt/floppy
[ Jbyn4e @ 15.04.2005. 08:58 ] @
tweester, a sta ce ako mu je u /etc/fstab definisano (SuSE linux 9.1 je primer):
Citat:

/dev/fd0 /media/floppy auto noauto,user,sync 0 0
?
Onda ce imati:
Citat:

mount /mnt/floppy
mount: can't find /mnt/floppy in /etc/fstab or /etc/mtab

Dakle, prvo pogledaj u /etc/fstab ( komanda je cat /etc/fstab) da li ti je definisano gde se mount-uje floppy... u ovom mom slucaju pisao bi
Code:

mount /media/floppy

ili u slucaju da bas zelis u mnt direktorijum:
Code:

mkdir /mnt/floppy  (ako nema tog direktorijuma vec)
mount /dev/fd0 /mnt/floppy

pa bi dalje isao kako je napisano...
[ redfusion @ 15.04.2005. 11:16 ] @
Odlicno je radilo, pusti coveka ;)

ALi iako sam uspeo da napravim, posle toga, configuracioni fajl, moja kartica nije autodetektovana jer su tamo samo kartice u razmacima 100 u nazivu cini mi se, uglavnom nema 9550 nego 9600 itd. Ja sam, sta cu odabrao 9500 i naravno dobio sipak.

Pitam se da li novije distribucije imaju podrsku za moju karticu.
Pokusao sam da nadjem neki sajt gde bi mogao da preuzmem neke pa bili oni i generic drajveri koji rade, ali opet nista. Nema izgleda.

Jel zna neko sajt za takve drajvere?
[ Jbyn4e @ 15.04.2005. 12:08 ] @
Khm...
http://www2.ati.com/drivers/linux/linux_8.12.10.html
Citat:

ATI Desktop Product Family Support

The ATI Proprietary Linux driver is designed to support the following ATI desktop products:
RADEON™ X800 series
RADEON™ 9000 series
RADEON™ X700 series
RADEON™ 9700 series
RADEON™ X600 series
RADEON™ 9550 series
RADEON™ X300 series
RADEON™ 9500 series
RADEON™ 9800 series
RADEON™ 9100 series
RADEON™ 9600 series
RADEON™ 8500 series
RADEON™ 9200 series

Ja ovde VIDIM 9550, a ti?
Inace...
https://support.ati.com/ics/support/KBAnswer.asp?questionID=3380
pa odaberi.... za arhitekturu i verziju x-a (ako si ovo vec probao - sorry)

[ redfusion @ 15.04.2005. 12:19 ] @
Ma super je to sto pise na sajtu, ali kada preuzmes paket od 3+ mB i instaliras nemas ponudjeno 9550 i ajde ok, ali on krene autodetect-taj program i kaze da nije nasao ni jedan od atijevih display adaptera, jel.

A taj drugi link ne mogu da otvorim
[ redfusion @ 15.04.2005. 12:22 ] @
I jos nesto...

Ti drajveri su za 4.1 i vise verzije xfree86.

Ja sam video da je moja verzija 4.0.3. Da li bi to mogao da bude dobar razlog i ako zelim da updatujem, nasao sam sajt, za verziju 4.1, ima brdo paketa. Pitam ja sada koje da skinem(minimum )pa da se moze reci da ja imam 4.1 To jest koji su paketi zaduzeni za instalacije i hardwer?

Hvala.
[ redfusion @ 15.04.2005. 14:13 ] @
Ne mogu da verujem kako je slab odziva na ovom forumu.

Zanima me ako ima zive duse, da li ja mogu(nasao sam na sajtu :
(http://ftp.xfree86.org/pub/XFr.../binaries/Linux-amd64-glibc22/)
da skinem ovu verziju, jer ja imam AMD64 procesor

A inace imam Red Hat 7.1 koji je verovatno 32 bitni.
Jel ima to nekakve veze i jel moze neko da odgovori brze mali i da u barem narednih par dana cesce svraca ovde, jer tema zahteva iskusnije vukove. Ljudi, ajde da resimo ovo zajedno.
[ Jbyn4e @ 15.04.2005. 14:22 ] @
Pa verovatno nije podrzan za tu verziju xfree-ja - a kako se upgrade-uje xfree nemam pojma jer to nisam nikad radio...
Pretpostavljam da tebi treba verzija za x86 (ne za amd 64 jer nemas 64-bitni linux, nebitno sto imas 64-bitni procesor ako ne koristis i 64-bit OS - barem ja tako mislim). E sad, sta ti tacno treba za upgrade - ne bih znao da ti kazem a nemam vremena da guglam....
[ redfusion @ 15.04.2005. 14:35 ] @
Ja bi bio najsrecniji da mi neko kaze sajt na kom se nalaze nki GENERIC DRIVERI koji rade, bez obzira na performanse.
[ mkdsl @ 15.04.2005. 17:37 ] @
@redfusion:

Generichke drajvere vec IMASH na svom linuxu, pokreni obichan X config (xf86config ili xorgconfig), ne znam vishe ni shta imash, niti sad mogu da pratim celu temu. Tu chekiraj opciju generichkih drajvera, nema bre nishta da skidash sa interneta za generichke drajvere - generichke drajvere poseduje SVAKI OS.

Uzhas, umorih se od 2 rechenice
[ axez @ 15.04.2005. 18:45 ] @
A da ti instaliras neku iole noviju distribuciju pa da i nas i sebe resis bede?
[ redfusion @ 15.04.2005. 19:04 ] @
Ma bas ne pratis. Probao sam te genericke, napisao sam to vec, ali ne konta karticu.
A sto se tice novije distribucije, za koju garantujes, jer mi se pare ne bacaju. Ili jos bolje, mogu sa faxa da downloadujem, tamo je veza brza, koju za multimedia koriscenje preporucujes?
[ djmaki @ 15.04.2005. 21:38 ] @
Ma i ja pricam da nece, ali mi niko ne veruje. Probao sam i Mandrake 9.0 i Red Hat 8.0 i ista situacija. Cuo sam da je linux mnogo osetljiviji na hardwer, pa mozda tu nesto ne valja?!
I da jeste tako, sta me briga.... Odustajem, ne mogu bre vise, umorio sam se or reinstaliranja i Linux-a i Windowsa, posto mi ga Linux stalno rusio (sjebao mbr, koji nije hteo da se popravi). Ako hocu da vidim lepo Linux okruzenje podignem Knopix ;-)
Poz i preporucujem vam da ga se otarasite (do prve police, da hvata prasinu)!
[ redfusion @ 15.04.2005. 22:49 ] @
Potpuno si u pravu, ali posto je meni ostalo 10% zivaca i entuzijazma, pokusacu sutra sa SuSe 9.2 ili ako je moguce da nabavim 9.3 ali ne verujem. Ako to ne uspe i ako bacim pare. Znaci bice frizbi o zid.
[ djmaki @ 15.04.2005. 22:57 ] @
Ja sam ga vec .... frizbi, bolje sluzi!!!!
[ mkdsl @ 15.04.2005. 23:33 ] @
Da je osetljiv - osetljiv je. Shta da vam kazhem momci, vidim da dizhete ruke, pa ok. Nek vam je sa srecom.

Ne znam zashto generichki drajveri nece da vam rade, kad uglavnom oni UVEK rade. Ati 9550 je inache kartica sa kojom sam i ja imao problema (kad sam drugaru nameshtao), ali sa generichkim drajverima za ati (na slacku 10.0) rade. Sa novim drajverima sa sajta nece ni da mrdne...

Zhao mi je shto odustajete. Evo ja sam pre par dana totalno maknuo win sa kompa (nakon pucanja particije posle veoma chudnog restartovanja fully updated XP sp2). Sad samo slack 10.1 drzhim, i ne planiram da se vracam. Ali ne bih sad o tome...

Ako imate josh nekih informacija, lupite ih ovde. Svako ce vam pomoci.


Sve najbolje.
[ mmirilovic @ 16.04.2005. 12:06 ] @
Dobro ajde sada polako. Jedno po jedno. Sve što ste rekli jeste da ste instalirali linux "ali on neće... ajde sada pomognite mi". Šta neće, kako neće? Kako da vam pomognemo? Ni jedan od vas dvojice se nije potrudio da pošalje poruke o grešci koje dobijate. Mi ne umemo da gledamo u pasulj.

Dakle, djmaki, kada si probao startx, ili xinit, i kada "nije htelo", trebao si da nam pošalješ poruku koju si dobio na ekranu, a neku poruku si sigurno dobio! Sumnjam da je pisalo "nije htelo"!

Linux nije osetljiv na hardver. Ako proizvođač izda drajver za svoj hardverki uređaj, onda će on raditi pod linuxom. Ako proizvođač ne napravi drajver, već samo objavi specifikacije za svoj uređaj, uvek se nađe neko ko napiše drajver za uređaj i on posle radi u linuxu. Ako proizvođač ne izda ni jedno ni drugo, onda uređaj neće raditi.

Sa izuzetkom hardverkih eksternih SERIJSKIH modema, grafičkih karti, serijskih i ps/aux miševa i tastatura za koje će UVEK raditi GENERIČKI drajveri, ali u tom slučaju nema 3D grafike, skrolovanja točkićem miša i sl.

Dakle ponavljam, na svakoj grafičkoj će raditi generički drajveri. I linux nije osetljiv na hardver.
[ redfusion @ 16.04.2005. 16:13 ] @
Lepo ti pricas, ali te praksa demantuje. GENERIC driveri ne rade za Ati 9550, a verovatno i za jos novijih kartica.
A to sto "nece" je da kada se zavrsi brdo [OK] testova i kada pocne login:
on pokusa da startuje graficko okruzenje. Ekran se zacrni, na 0.7 sekunde i vrati na normalu,(tako isto i kada posle ukucam startx ili X). Napise poruku No display. Ma sere, a najvaznije je reci da sam istu distribuciju koristio(kratko ali uspesno) - 7.1 na starom kompjuteru sa Voodoo3 karticom. Sada pri instalaciji u moru kartica sam pokusao :
Generic VGA, Generic Ati radeon, jos koji ati, ali uvek isto. Mutavi linux ne moze da pokrene (meni je dosta i bez 3d) obicne generic drajvere, sta je tu generic kada ne ide.

Nije mi zao da narucim suse 9.2, ali ako bi znao da ce da radi. Na suse sajtu sam nasao bazu i u searchu nisam nasao svoju karticu, sto govori da je ne podrzava ni suse. A na Atijevom sajtu je drajver, ali i na netu sam nasao juce dosta likova koji se zale da ne mogu nista po tom pitanju. Dakle, zasto je problem napraviti -kompajlirati drajvere za svaku karticu, ko da je to nekakav ogroman posao od strane kompanije...

Eto, inace voleo bih da mogu da ti napisem tacno tacno sta prijavljuje, ali sam te particije obrisao i linuxa vise nema na ovom hardu.
[ mulaz @ 16.04.2005. 16:59 ] @
kad vec vidis slova to znaci da linux bar minimalno podrzava tvoju graficku.
napisi startx i napisi outup. sigurno se negde zavrsi sa nekim objasnjavajucim tekstom (unable to do that ...." "resolution error.. blabla" sta kaze sto nije uredu.
pokreni xf86config lili xorgconfig i namesti sve rezolucije i frekvencije na najmanje i onda probaj opet startx.

ako ne, ..google, nadji 'linux basics' i procitaj i procitaj README od onih drivera.
probaj da napravis rekompajl kernela, i tamo da namestis koju graficku imas. kad ukucas make menuconfig u kernel-src diru, imas i help, zato netreba da pitas za savku stvar dal ti treba ili ne. i procitaj pazljivo README

citaj citaj citaj :)
[ tdjokic @ 16.04.2005. 17:04 ] @
Citat:
redfusion: Napise poruku No display.

Da li se secas mozda kakvu rezoluciju si birao uz genericki drajver? Mozda je bila suvise velika za takav drajver.

Knoppix ima prilicno dobro prepoznavanje hardvera, pokusaj sa njim, vrlo je jeftin - samo 1 CD i prost za "instalaciju" - Live CD, nema uopste instalcije, odmah ces znati na cemu si. Ali na pocetku napisi screen=800x600.

Edit: posto i Knoppix-a ima raznih, a najnoviji je odbacio kernel 2.4, evo sta se dogadja:
"I have hardware that is definately supported by KNOPPIX: AMD Athlon XP 3200+ processor, 256Mb RAM, ATI Radeon 9550SE video card, among other stuff. KNOPPIX 3.7 works fine, 3.8 doesnt."

Dakle, uzmi Knoppix 3.7 za probu.
[ redfusion @ 16.04.2005. 17:23 ] @
Nisam bio lenj, instalirao sam sve ponovo. Ajde da krenem od pocetka, mozda je tu greska.

Primary partition ext3 6 gb(ex nesto, uglavnom 3)
Swap particija 900 mb


Redhat 7.1 samo sam sada stavio X server i KDE, ovo za printere, multimediju sam iskljucio, da ne cekam dazba.

Prethodno na netu sam nasao horizontal sync i sve ostale specifikacije ovog monitora dole. I posle par nepogresivih koraka oko passworda, dosla je na red graficka, on je stavio na Generic Vga, dole je tacno pogodio sync(horizontal i vertical, ali u broj tacno).
Rezoluciju je preporucio 1024*8xx ili 7 nesto, uglavnom te standardne. Nisam menjao. Isao sam dalje. Onda nisam izabrao Lilo, da mi ne shebe win, nego da napravi boot disketu i to je uradio i kada se restartovao lepo je ucitao sa boot diskete i krenuo da testira i kada je doslo do login, ekran se zacrneo na 1-3 sekunde i onda napisao ovo:



Ideje?
[ mulaz @ 16.04.2005. 17:47 ] @
pise da screen depth (16) nije podrzan. probaj da ga namestis na '8'
[ tdjokic @ 16.04.2005. 17:56 ] @
...ili smanji rezoluciju. Mozda bi ipak bilo bolje da uzmes nesto svezije nego taj RH od 16.04.2001 (www.distrowatch.com).

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 16.04.2005. u 18:59 GMT+1]
[ mkdsl @ 16.04.2005. 17:59 ] @
Da, kao shto mulaz kazhe, greshka je do color depth. Mada ako stavish na 8, to ce biti tuga od grafike, zhali bozhe takvu karticu i takav monitor. Ja provereno tvrdim da slack 10.0 radi sa generichkim ati drajverima (s obzirom na karticu koju imash), ali dalje od toga nece (drajveri sa atijevog sajta ne rade). 1024x768 sa 32bit color depth-om.

Probaj da konfigurishesh uz pomoc xf86config novo podeshavanje, stavi osvezhavanje 60 hz, color depth 8, vidi da li ce onda raditi. Ne morash svaki put da reinstalirash linux zbog ovoga, samo pokreni xf86config i cepaj. Javi nam kako je proshlo.

Usput, mogao bi log iz /var/log/xf86.(x).log da nam kopirash ovde, mozhda postoji neki drugi problem a da je u vezi sa color depth. Shto vishe informacija, pre (i lakshe) cemo ti pomoci.

Pozdrav.
[ redfusion @ 16.04.2005. 18:35 ] @
Ne mogu da verujem UPSELI SMO.

Ali ljudi, to je 256 boja i rezolucija tako mala da ne mogu da vidim ni toliko da promenim
u nekom od preferensisa rezoluciju. Jel moze to nekako da se izvede u unixu, nekakvom (imam run command) komandom. Sada se plasim da cackam ponovo instalaciju, jel sam jako srecan sto radi :)
[ redfusion @ 16.04.2005. 18:40 ] @
Oh, pa ovde je bilo jos postova.

Sto se tice xf86configa, tu sta god sam ranije podesavao, on nije kontao kao promenu, nego je isao po starom. Kako da ja to kada on zavrsi i pita do you want to save...
ya stavim y
i on sacuva i jel to sve ili jos nesto treba?
[ mkdsl @ 16.04.2005. 20:00 ] @
Ne treba ti nishta vishe, on automatski kreira konf fajl i smeshta ga za upotrebu pri sledecem startovanju KDE-a. Bekapuj taj conf fajl u sluchaju da neshto opet zajebesh, ako zajebesh, samo ga vratish i opet imash svojih 256 boja (lol). Igraj se, mozhe to i bolje da se podesi. Namesti rezolucije (tamo gde te pita koje hocesh rezolucije da koristish sve), rezoluciju menjash sa ctrl+alt+[plus] i ctrl+alt+[minus] na numerichkoj tastaturi. Igraj se, trebalo bi da ti proradi.
[ redfusion @ 16.04.2005. 22:13 ] @
Uspeo sam da povecam rezoluciju na 800x600, ali boja je malo.
Koristio sam Generic 16 driver, a ne Generic Vga.
Ima jedan Generic 32W, pokusacu i sa tim.
Nego kada koristim xf86config, obavezno se s*ebe, makar i ponovio kako je ranije bilo, nece da radi. Jedino instalacija, ali ona traje oko 5 minuta, tako da mi ne pada tesko.

Jos nesto. GDE SU MOJE PARTICIJE!!!
Kako da nadjem particije, ne mogu da otvaram sve ono mnt, etc, bin ima milion foldera.
Jel ima mojih particija ili ne?



[ mkdsl @ 16.04.2005. 22:41 ] @
Citat:
redfusion: Nego kada koristim xf86config, obavezno se s*ebe, makar i ponovio kako je ranije bilo, nece da radi. Jedino instalacija, ali ona traje oko 5 minuta, tako da mi ne pada tesko.


Kada izgenerishesh podeshavanja, on ti kazhe gde smeshta konfiguracioni fajl. Nakon snimanja, idi u taj folder i bekapuj taj fajl (komanda cp imefajla.conf imefajla.conf.bkp)

Naravno, bekapuj fajl sa setovanjima koja su ti radila, posle samo vratish taj bekap u originalno ime i ponovo pokreni kde.

Citat:
Jos nesto. GDE SU MOJE PARTICIJE!!!
Kako da nadjem particije, ne mogu da otvaram sve ono mnt, etc, bin ima milion foldera.
Jel ima mojih particija ili ne?


Edituj /etc/fstab, tu ti se nalaze sve particije koje se mountuju. Imash i putanju gde je shta mountovano, pogledaj dobro fajl. Ima josh jedan, /etc/mtab - u tom fajlu vidish koje su ti particije TRENUTNO mountovane. Prostudiraj pa cesh provaliti gde ti se shta nalazi.
[ redfusion @ 16.04.2005. 23:07 ] @
Ne mogu da funkcionisem sa malo boja. Mislio sam da uzivam u netu...
Pokusacu sa onim knopixom, kad vec ima drajver.
[ axez @ 17.04.2005. 01:38 ] @
Citat:
redfusion: Ne mogu da funkcionisem sa malo boja. Mislio sam da uzivam u netu...
Pokusacu sa onim knopixom, kad vec ima drajver.



Ne stvarno...kako uopste ocekujes da kartica koja je napravljena recimo 2004-te radi sa drajverima iz 2001.????
[ mmirilovic @ 17.04.2005. 09:34 ] @
Eto vidiš. A mogao si i sam da provališ sve ovo samo da nisi bio lenj i da si pažljivije čitao šta ti X server poručuje!

I da, pređi na neku noviju distribuciju. SuSE 9.2 je sasvim OK!
[ redfusion @ 17.04.2005. 10:40 ] @
A suse 9.3?

Posto imam dosta periferija-bluetooth, citac kartica-usb, gamepad. Odnosno sta mislite 0 Suse 9.3? Na netu nadjoh neki review u kom taj lik prvo ispljuje 9.3 jer je obogaljen kako kaze za multimedijalnu podrsku, a kasnije nesto kao popravlja jel su ga demantovali iz suse...smesno je. Sta je bolje apriori 9.3 ili mozda ipak malo stariji 9.2?
[ mmirilovic @ 17.04.2005. 11:03 ] @
Nisam znao da je izašao 9.3. Uzmi njega ako ti je dostupan. Ako ne, i 9.2 će završiti posao!
[ redfusion @ 17.04.2005. 11:14 ] @
Ok, ocu i hvala svima na pomoci!
[ redfusion @ 17.04.2005. 21:24 ] @
[url]http://www.novell.com/products/linuxpackages/professional/index_group.html[/url]

Ja narucio SuSe 9.3 i ajd' reko da vidim sta to ima sve u paketu, da se malo raspitam na netu sta je za sta najbolje, kad ono ovolika lista paketa?
Ja ne bi za 100 dolara ispisao sve te nazive paketa, a ne da ih pravim...c,c,c,c.

Koji je najbolji:
mail client
text editor
muzicki player
video player
dvd player
? Samo to, a za ostalo mi nije odma najbitnije.

Sta je meni najbolji, ne filosofirajte. Samo osnovne f-je da ima, tj da odradjuje posao brzo i kompetentno.

[ mkdsl @ 17.04.2005. 23:15 ] @
Citat:
redfusion: Sta je meni najbolji, ne filosofirajte. Samo osnovne f-je da ima, tj da odradjuje posao brzo i kompetentno.


Stvarno mrzim arogantnost, pogotovo ljudi koji ovde dolaze da potrazhe pomoc. Da ne bih "filosofirao", predlazhem ti da se okanesh linuxa, i ostani na win-u. Jer osnovne funkcije (tj. da ti odradjuje posao brzo i kompetentno) bez ulozhenog truda necesh ni na jednom linuxu naci!. Da sam ja dizao ruke nakon svakog problema koji mi iskrsne na linuxu, ja bih odavno bio najzagrizheniji windozer... A pocheo sam na slackware-u (koji je keva naspram suse-ta itd)...

Batali ti linux ako nemash nerve da uchish. Linux nije windows, i nadam se da nikad nece ni postati.

Just my 2 cents.
[ redfusion @ 18.04.2005. 00:35 ] @
Malooo, si me pogresno shvatio. Kada sam pitao najbolji, mislio sam od tamo u paketima 9.3 ponudjenih. Ne zelim da zatrpavam hard sa 10 programa za mp3, kada mi je jedan dovoljan, zar ne?Niti zelim da za svaku pesmu kuckam play...itd. Zato sam hteo da mi korisnici sa iskustvom napisu koji je taj jedan, a po kriterijumu da moze da radi funkciju bolje od ostalih koji su u paketu. Jel trazim puno?

Zasto ujedas. :) Kada sam napisao ne filosofirajte, mislio sam da po normalnim kriterijumima kazete koji je najbolji, a ne recimo po tome sto "ovaj" moze da radi i bez gui i takve slicne zamisli. Znaci po nekakvim normalnim kriterijumima prosecnog korisnika multimedijalnog desktopa.

Nemoj da mrzis, jer arogantnosti(gde li si je samo iskopao) u mom postu nema. I drago mi je sto si ti krenuo iz kamenog doba-Slackware. Siguran sam da znas kako se civilizacija razvijala, tako da bi trebao da imas vise razumevanja za one koji ne misle da treba krenuti od nule. Moje ambicije su vezane za ekonomiju, a ne za informatiku, tako da mi nije neophodno da znam toliko o detaljima koji zivot ne znace.

I ne znam gde si video odustajanje, tu si nesto cudno ispovezivao. Ko odustaje? Pa iznjakao sam se sa 7.1, sa Mandrake 9x i na kraju kupio Suse 9.3 i nemam nameru da odustanem dok ne dobijem ono sto sam naumio. Legalan besplatan multimedijalni sistem.
Sada cekam da stigne suse 9.3, a do tada molim da mi se odgovori na ("arogantno")pitanje iz proslog posta.
[ mkdsl @ 18.04.2005. 01:06 ] @
Citat:
redfusion: Malooo, si me pogresno shvatio. Kada sam pitao najbolji, mislio sam od tamo u paketima 9.3 ponudjenih. Ne zelim da zatrpavam hard sa 10 programa za mp3, kada mi je jedan dovoljan, zar ne?Niti zelim da za svaku pesmu kuckam play...itd. Zato sam hteo da mi korisnici sa iskustvom napisu koji je taj jedan, a po kriterijumu da moze da radi funkciju bolje od ostalih koji su u paketu. Jel trazim puno?


Ne trazhish puno, trazhish od nas da ovde iznosimo shta je po nama najbolje. Ja cu reci jedno, neko drugi ce reci drugo, neko treci ce reci trece... I onda ce izbiti flame i mod ce zakljuchati temu. Ti lepo instaliraj prvi put sve, pa chachkaj, pa vidi shta ti se najvishe svidja, pa makni ono shto ti se ne svidja... Eksperimentishi, niko to nece hteti da radi za tebe.

Citat:
Zasto ujedas. Kada sam napisao ne filosofirajte, mislio sam da po normalnim kriterijumima kazete koji je najbolji, a ne recimo po tome sto "ovaj" moze da radi i bez gui i takve slicne zamisli. Znaci po nekakvim normalnim kriterijumima prosecnog korisnika multimedijalnog desktopa.


Imash toliki izbor softvera za linux, da pojam "normalni kriterijumi" slabo stoji kod linuxa. Neko voli mplayer, neko voli xine, neko voli noatun... Sva tri su ok, jelte... Imaju svoje prednosti i mane... a to su samo 3 video plejera koje sam naveo... Imash ih josh par stotina...

Citat:
Nemoj da mrzis, jer arogantnosti(gde li si je samo iskopao) u mom postu nema. I drago mi je sto si ti krenuo iz kamenog doba-Slackware. Siguran sam da znas kako se civilizacija razvijala, tako da bi trebao da imas vise razumevanja za one koji ne misle da treba krenuti od nule. Moje ambicije su vezane za ekonomiju, a ne za informatiku, tako da mi nije neophodno da znam toliko o detaljima koji zivot ne znace.


Ja sam bio spreman da krenem da uchim od najtezhe distribucije. Ne smatram da je to ubedljivo najbolja distribucija na svetu (iako ja od nje ne dizhem ruke vec godinama - iz razloga shto mi najvishe odgovara). I imam razumevanja za one koji ne misle da treba krenuti od nule, godinama ljudima pomazhem oko linuxa... Ali ne razumem ljude koji promene 4 distribucije u roku od nedelju dana - i onda trazhe od ostalih shta to treba najvishe da odgovara njima (?!?). Izvini, ali niko ne razmishlja za tebe - osim tebe.

Citat:
I ne znam gde si video odustajanje, tu si nesto cudno ispovezivao. Ko odustaje? Pa iznjakao sam se sa 7.1, sa Mandrake 9x i na kraju kupio Suse 9.3 i nemam nameru da odustanem dok ne dobijem ono sto sam naumio. Legalan besplatan multimedijalni sistem.
Sada cekam da stigne suse 9.3, a do tada molim da mi se odgovori na ("arogantno")pitanje iz proslog posta.


Ok, ako nisi reshio da odustajesh, bash fino. Tek ce da se iscimash dok namestish sve da radish, ti si samo zagrebao povrshinu onoga shto se zove "alternative world".

I na kraju, da ti odgovorim na pitanje. Izvini, ali onoliki spisak da bilo ko prochita - pa da ti kazhe shta je od toga najbolje... O izvini... mi takodje imamo zhivot van linuxa .

Mail klijent: Kmail
Text editor: pico (vi)
Muzichki plejer: xmms
Video plejer: xine (mplayer)
Dvd plejer: Pojma nemam

Eto moj spisak, pa ti sad zakljuchi da li ce to i tebi da odgovara. A sad tek kad krenu ostali sa predlozima... Pa kad se zbunish... Al ajde... sa srecom i svako dobro...
[ redfusion @ 18.04.2005. 07:29 ] @
Hvala na preporukama, a moram da kazem da te koliko si mi dao 3 (2 zapravo)distribucije ja nisam promenio, nego sam pozajmio i nisu radile, tako da nekakvo iskustvo novijeg datuma nemam. Mislim da mi je najvaznije sto sam saznao iz tvog posta da mogu da uninstalliram programe i na linuxu. Ako je tako, onda cu da krenem sa full instalacijom(naravno bez servera itd...), pa da brisem visak. Jel ima gui za to ili moram da kuckam u konzolama?+ Jel moze vise programa od jednom da se izbrise ili kao na glupavom Windowsu jedan po jedan?

I jos jedno pitanje, vaznije. Imam partition magic i pitam se da li mi za lin kako sam smatrao treba samo:

1)Swap particija - 900 MB(imam 512 rama, a negde sam procitao kao pravilo ~duplo rama za swap)
2)Jedna ext3 koja je podesena kao "/"

i to je to. Jel ovo logicno ili mi treba/preporucujete jos nesto?

Hvala.
[ tdjokic @ 18.04.2005. 08:14 ] @
Citat:
redfusion:
1)Swap particija - 900 MB(imam 512 rama, a negde sam procitao kao pravilo ~duplo rama za swap)

To pravilo je bilo ranije, kad je RAM bio sirotinjski. Mislim da moze i manje swap-a, da bi se vise koristila RAM memorija, a manje swap.
Citat:
2)Jedna ext3 koja je podesena kao "/" i to je to.

Ovo obicno dobro radi. Treba ti minimum 3GB za Linux, a moze i vise. Part.Magic po nekad zezne stvar. Vecina Linuxa ima neki program za to takodje. Ja licno najvise volim cfdisk, malo je spartanski ali me nikad nije izneverio. Sto se tice izbora paketa, mislim da ti je lakse da dodajes naknadno nego da imas gomilu bezveznih koje treba brisati. Osnovna instalacija ce ti dati sigurno od svega po malo, dovoljno da pocnes rad.
[ mkdsl @ 18.04.2005. 11:13 ] @
Citat:
redfusion: Ako je tako, onda cu da krenem sa full instalacijom(naravno bez servera itd...), pa da brisem visak. Jel ima gui za to ili moram da kuckam u konzolama?+ Jel moze vise programa od jednom da se izbrise ili kao na glupavom Windowsu jedan po jedan?


Imacesh paket menadzer na svojoj distribuciji (na slacku postoji Kpackage za KDE, a konzolarni postoji pkgtool), uz pomoc njega cesh se lako otarasiti onoga shto ti ne treba. Da, mozhe vishe odjednom, chekirash sve shto hocesh da skinesh, kliknesh uninstall i to je to.

Citat:
I jos jedno pitanje, vaznije. Imam partition magic i pitam se da li mi za lin kako sam smatrao treba samo:

1)Swap particija - 900 MB(imam 512 rama, a negde sam procitao kao pravilo ~duplo rama za swap)
2)Jedna ext3 koja je podesena kao "/"


Partition magic (kao shto tdjokic reche) ume da zhestoko sje*e particije, ja sam prestao da ga koristim odavno josh, kad sam izgubio sve bitne podatke koji su mi bili na win-u (iako sam bekapovao prvo dobar deo...). Generalno, ljudi danas poshtuju sledece pravilo: particije za win praviti u win-u, particije za liux - praviti u linuxu. Ostavi praznu particiju za linux nakon instalacije windows-a, a posle uz pomoc cfdisk-a (da, spartanski, ali vishe nego funkcionalno ) stavi koliko ti je potrebno particija. Josh jedan savet (i to dobar): ako planirash da drzhish bitnije podatke na linuxu, a takodje planirash da, pri izlasku novije verzije svoje distribucije upgrade-ujesh sistem, predlazhem ti da napravish jednu root particiju (/), i jednu /home particiju (gde ce se nalaziti tvoj shell i tvoji podaci). Pri instalaciji novije verzije, ostaje ti uvek /home sa tvojim podacima (naravno, moracesh bekapovati par stvari u /etc tipa passwd, shadow, groups...).

Predlazhem ti da stavish max 300mb swap, ne treba ti vishe, kao shto tdjokic reche, to je pravilo bilo nekad. Necesh drzhati server, niti cesh koristiti bilo kakve procese koji zahtevaju chesto pozivanje swap-a, uglavnom ce ti ram izgurati sve.

Particija ext3 je ok, ali evo ja, posle toliko godina korishcenja ext2 - predjoh na reiserfs journal system. Iako su i ext3 i reiserfs journal fajl sistemi, reiser je donekle brzhi. Imash na netu prednosti i mane svakog, pa baci pogled. I jedan i drugi inache rade posao .


Citat:
i to je to. Jel ovo logicno ili mi treba/preporucujete jos nesto?

Hvala.


U principu, to je to. Trudi se da zaboravish windows filozofiju, bice ti tezhe da se naviknesh na novo okruzhenje i novi sistem rada. Pochetnici chesto prave greshke zbog toga shto misle da na linuxu mogu da urade sve shto im treba kao na windows-u. Da, mogu da urade uglavnom sve, ali ne kao na windows-u.

Citat:
tdjokic: Sto se tice izbora paketa, mislim da ti je lakse da dodajes naknadno nego da imas gomilu bezveznih koje treba brisati. Osnovna instalacija ce ti dati sigurno od svega po malo, dovoljno da pocnes rad.


Da, ali ako ne proba, nece znati koji su bezveze a koji su korisni. Poshto dechko zheli da nauchi, mozhda je bolje da instalirash shto je moguce vishe propratnog softvera, ceo linux (full) staje na 3gb, tako da nemash shta da izgubish. A lako cesh maknuti program koji ti se ne svidi (nakon startovanja istog, i izraza na licu kao da se neko upuvao) .

Ajde, chekamo dalje postove, pa da se bacimo i na podeshavanje suse-ta

Pozdrav.
[ redfusion @ 20.04.2005. 15:32 ] @
Yeah, stiglo Suse danas i ja ga instalirao.
Yast 2 otkida kako je dobar, sve je sam nasao, konfigurisao, prosto za divljenje. Samo sam kad kad definisao neke sitnice(name kod bluetootha ili pop3 i smtp server za mail) itd. bas je ovaj Linux napredovao, gledajuci onaj Redhat 7.1, ne mogu da verujem. Kde je prelepo dizajniran, poredeci sa onim windowsovim kineskim folderima. Ali da ne bude sve ko po loju, pobrinuo se:

Kinternet, mali program u treyu koji iako je konekcija i provajder podesen, kada mu iz kontekst menija kazem "Dial in", ona njegova ikonica u obliku utikaca samo prikaze munju na 2 sekinde i nista dalje. To mi nije jasno, iako je nasao modem i to tacno i model.

Dalje, Mixer Kmix radi i u trayu je ali nema iz liste mixera da se pozove neki. Predpostavljam da ja sada treba da nekako instaliram neki mixer, zar ne? Pa kako to da izvedem?

Hvala ljudi, ovo je tako strava, tek sam ga pre 20 min zavrsio-install, i otkidam kako je nekako moderno dizajniran Kde i kako brzo ide sve, nisam se tome nadao. A i boot menadzer je simpatican. Yahoo!
[ mkdsl @ 20.04.2005. 15:43 ] @
Citat:
redfusion: Ali da ne bude sve ko po loju, pobrinuo se:

Kinternet, mali program u treyu koji iako je konekcija i provajder podesen, kada mu iz kontekst menija kazem "Dial in", ona njegova ikonica u obliku utikaca samo prikaze munju na 2 sekinde i nista dalje. To mi nije jasno, iako je nasao modem i to tacno i model.


Morash dati malo vishe info o podeshavanju konekcije, da li si podeshavao iz wizarda ili manuelno, koji provajder, pap/chap protokol itd itd itd... Raspishi se malo

Citat:
Dalje, Mixer Kmix radi i u trayu je ali nema iz liste mixera da se pozove neki. Predpostavljam da ja sada treba da nekako instaliram neki mixer, zar ne? Pa kako to da izvedem?


U konzoli kao root kucaj alsamixer i podesi sve na zheljenu velichinu (ja to uvek krknem na max SVE), sa ESC dugmencetom izadji napolje, pa kucaj alsactl store. Onda upali KDE i furaj

Citat:
Hvala ljudi, ovo je tako strava, tek sam ga pre 20 min zavrsio-install, i otkidam kako je nekako moderno dizajniran Kde i kako brzo ide sve, nisam se tome nadao. A i boot menadzer je simpatican. Yahoo!


Ajde ajde, ni 20 min ga ne koristish, a vec ti je drazhi i od keve i od caleta zajedno . Shalim se, ima da uchish kao nikad, zaboravi lep desktop i baci se na chitanje knjiga. Ako te to naravno stvarno zanima
[ mmirilovic @ 20.04.2005. 15:59 ] @
Koji modem imaš? Jesi li siguran da je podržan drajverima? Pogledaj postove na
forumu i http://linmodems.technion.ac.il.

Kao i OBAVEZNO http://linmodems.technion.ac.il/packages/scanModem.gz. Pomoći
će ti!

Imaš log koji otvaraš klikom na ikonicu KInterneta. Vidi šta tamo kaže, pa ako
ne možeš sam da rešiš, javi se.

Sve dalje postove u vezi modema bolje šalji na odgovarajući forum.
[ redfusion @ 20.04.2005. 17:20 ] @
E sto se tice zvuka, sa yastom sam ponovo usao u sound card i sada je sve sredio.
Inace kada sam iako ulogovan kao root pokusavao da zadam komandu alsamixer, izbacivao mi je da nemam perminision, ali verovatno zbog hardwara...ma ok je sad.

Sto se tice modema, napredujam...ali kada bi se zezali, evo koji je model:
Intel (r) 536 ep modem.

[ redfusion @ 20.04.2005. 19:17 ] @
Ljudi sta znaci ovo:

SuSE Meta pppd (smpppd-ifcfg), Version 1.58 on linux.
Status is: disconnected
trying to connect to smpppd
connect to smpppd
Status is: disconnected
Status is: connecting
Status is: disconnected
pppd[0] died: pppd options error (exit code 2)


Kako ja da sredim to oko smpppd?
[ tdjokic @ 20.04.2005. 20:01 ] @
A mi se iskilavismo savetujuci te da uzmes "nesto svezije"! Inace, KDE je program nezavisan od SUSE kompanije, mozda je isto tako "lepo dizajniran" i u nekoj drugoj distribuciji, a osim svega korisnik moze da ga re-dizajnira po svom ukusu, da menja boje, fontove, dekoraciju "prozora" i jos po nesto.

Taj modem radi pod Linuxom. Mozda ces morati nesto malo da podesavas itd., ali - radi.

@mkdsl: "Da, ali ako ne proba, nece znati koji su bezveze a koji su korisni." Mislio sam na one gde bas svako moze da vidi da mu to nije potrebno - recimo - koreanski spell checker ili slicno.
[ redfusion @ 20.04.2005. 22:55 ] @
Ma znam sta je KDE covece, nisam se juce rodio, ali secajuci se RH7.1 i opste slike koju je davao ocima i te sporosti, ovo je raj. Mozda cu morati nesto da malo podesavam, super, ali kad pogledam najvaznija komponenta mi je modem, i moram to nekako da izgladim. Ima u paketima i Kppp i Wvdial i imam jedno pitanje koje je mozda lako iskusnijuma.

U Yast(podesavanju-Control panel like) kod modema mogu da odaberem da li ce biti
dev/modem
dev/tso i sve te ostale stvari, sta to zapravo znaci, jer i u Kppp dialeru isto kada oznacavam koji mi je modem treba da izaberem to. I uspem da mi kaze da je Modem ready i posle Initializing modem, u statusu Log prozora pise Waiting OK, ali tu je najdalje sto ode.

Jel ima neko ideju sta je to kod modema dev/tso0, tso1(nije mozda so, ali T jeste :) )
U nedi da ce neki od narednih postova biti sa lina, pozdrav.
[ tdjokic @ 21.04.2005. 02:35 ] @
Da bi modemom pristupio Internetu, potrebne su ti dve stvari: modem koji funkcionise i nekakav provajder, kod koga imas otvoren nalog.

Da bi ti modem funkcionisao pod Linuxom postoje 2 mogucnosti: da imas hardverski modem - eksterni, seriski ili neki PCI (veoma, veoma retki, ali postoje) ili neki ISA, sto zahteva ISA slot itd., sto je sada velika retkost, ili - da imas winmodem, za koji postoje drajveri. Za tvoj modem postoje drajveri i treba da ih trazis na tvojim instalcionim CD-ovima (ili si uzeo DVD, nisam zapamtio) i taj modem je vrlo kvalitetan i dosta cest i radi pod Linuxom.

Kad si realizovao ovaj uslov, tek onda mozes da udjes u Yast i biras kog provajdera ces zvati i ostalo. Obicno je /dev/modem winmodem ili ta pozicija predstavlaj neki drugi modem a koji se nekim komandama preusmeri na to mesto. Pozicija ttyS0 i S1 su oni modemi koji su prikljuceni na seriske portove com 1 i com 2 (naravno, sve oznake su ispremestane, iz tamo nekih opravdanih razloga). Ostale pozicije u kppp tabeli ne znam sta tacno znace, ali to ti je od prilike osnova.

U kppp koristi komandu Query, ona ti pokaze da li modem funkcionise ili ne. Ono sto ti govori Modem ready i jos neke (Iniciram modem, Modem zauzet) to je sve nesto virtualno i lazno. Ako ti Query izlista gomilu podataka, onda je to to. Obicno se i cuje kad komunicira sa modemom.

Postoje neke distribucije koje to imaju reseno drugacije, ali to za sada jos nije mnogo rasireno, sto iz tehnickih, sto iz komercijalnih razloga. Recimo: distribucija Mepis ima instalirane i podesene drajvere za par modela modema i onda ti modemi rade odmah, bez ikakvog podesavanja, samo upises svoje korisnicko ime, pasvord, tel.broj provajdera, kako u Live, tako i u instaliranoj verziji, na hdd-u. Distribucija Xandros ima za neke modeme (ne znam za koliko njih) takdoje instalirane drajvere, ali se to tamo pokrece nalik na MS Win - postoji wizard, pa ti postavi par pitanja, ponudi drajver i to je to.
[ redfusion @ 21.04.2005. 10:29 ] @
Yast kada je nasao modem, stavio ga je u:
/dev/536EP


Ja sam kasnije kada udjem u Yast imao priliku da ga premestam u to /tt0 i sve ostalo.
Ovo za ispitivanje modema ne znam tacno gde je, ali cu se potruditi da nadjem u kpppu

Nego da ja ostavim modem u dev/536EP ili da ga metnem u /dev/modem ?

I da li ako zelim da koristim Kppp moram da ugasim Kinternet?

[ redfusion @ 21.04.2005. 11:20 ] @
Nikeko ne moze "Kvajri" da mi da nesto osim "modem not detected"

Kako da u shell u kazem linuxu(posto mi modem detektovao kao "dev/536ep") da ga u programima za dial up kada iz list modema odaberem dev/modem kotisti to dev/536ep

Ima neka komanda jel tako?


[ redfusion @ 21.04.2005. 13:17 ] @
Ok, zaboravimo postove iznad, ovo su konkretna stanja i pitanja:

-Modema Intel 536ep nema konfigurisanog iako ga je Suse 9.3(Yast2) nasao i konfigurisao. U yast kada se udje, on se nalazi na listi konfigurisanih.

-U trayu stoji mala ikona koja je kao neki Hardware list, i jedino medem ima status:
Configured:No ,Ostali uredjaji imaju :Yes

=Koji externi/hardverski modem da kupim da bi mi radilo 100%?
[ axez @ 21.04.2005. 13:35 ] @
Citat:
redfusion: Ok, zaboravimo postove iznad, ovo su konkretna stanja i pitanja:

-Modema Intel 536ep nema konfigurisanog iako ga je Suse 9.3(Yast2) nasao i konfigurisao. U yast kada se udje, on se nalazi na listi konfigurisanih.

-U trayu stoji mala ikona koja je kao neki Hardware list, i jedino medem ima status:
Configured:No ,Ostali uredjaji imaju :Yes

=Koji externi/hardverski modem da kupim da bi mi radilo 100%?




Ama jel ti citas sta ljudi pisu...jesi li ti instalirao drajver za taj modem ili nisi?
[ mmirilovic @ 21.04.2005. 13:40 ] @
Poruka o grešci (exit status 2) znači da je došlo do greške prilikom
procesiranja opcija pppd-a, kao na primer da je pokrenut sa dve ili više
opcija koje se uzajamno isključuju.

U YaST-u postavi da ti je modem /dev/536ep. I podesi parametre konekcije za
tvoj ISP. Možda ćeš morati da uključiš opciju Stupid Mode da bi se konektovao
(ovo zavisi od tvog provajdera). Takođe, uključi sledeće opcije:
- Modify DNS when connected
- Automaticly retrive DNS
- Dynamic IP address
- Default Route

Probaj i opcije kao što su Detect Dial Tone i Tone/Pulse dialing. Sve to imaš
u YaST-u u modulu za podešavanje modema.

Konektuj se iz KInterneta koji je mnogo bolje integrisan sa YaST-om nego KPPP.

Pogledaj i da li je uopšte modul za modem učitan. U konzoli otkucaj "lsmod" i
jedan od izlistanih modula mora da bude i modul za tvoj modem. Treba da
u imenu ima 536.

Ako bude bilo problema, iz kontekst menija KInternet-a pogledaj log.
[ redfusion @ 21.04.2005. 16:18 ] @
Axez, naravno da sam ga instalirao-drajver i to je lepo dosao u paketu na prvom CD u. To nije problem. Cak sam i proverio kasnije sa Yastom i kada ukucam intel, on nadje taj paket 536ep driver i otkaceno je znaci da jeste instaliran.


MM, sve sam uradio kako si savetovao, ali nije hteo da proradi. Yast je modem instalirao kao /dev/536ep i to je ok. Posle sam sve parametre konekcije podesio normalno. Kinternet nije hteo da zove, a polse lsmod iz konzole evo sta sam dobio:

Citat:

linux:~ # lsmod
Module Size Used by
thinkpad 6148 0
subfs 7296 1
ipt_LOG 6912 0
ipt_limit 2432 0
ipt_pkttype 1792 0
usbserial 28008 0
speedstep_lib 4100 0
freq_table 4484 0
thermal 14088 0
processor 23732 1 thermal
fan 4868 0
button 7056 0
battery 10116 0
ac 5252 0
nvram 8200 0
ir_kbd_i2c 7948 0
ir_common 4868 1 ir_kbd_i2c
snd_pcm_oss 57632 0
snd_mixer_oss 18944 1 snd_pcm_oss
bttv 146448 0
video_buf 20356 1 bttv
firmware_class 9472 1 bttv
i2c_algo_bit 8968 1 bttv
v4l2_common 5760 1 bttv
btcx_risc 4744 1 bttv
tveeprom 12824 1 bttv
videodev 9088 1 bttv
rfcomm 36636 6
hidp 15360 2
l2cap 23556 10 rfcomm,hidp
sg 36256 0
st 37788 0
sr_mod 16548 0
af_packet 20744 2
joydev 9664 0
usbhid 41312 0
pcmcia 24072 0
yenta_socket 21128 0
rsrc_nonstatic 10112 1 yenta_socket
pcmcia_core 47024 3 pcmcia,yenta_socket,rsrc_nonstatic
usb_storage 63680 0
evdev 8832 0
hci_usb 14088 6
bluetooth 47108 16 rfcomm,hidp,l2cap,hci_usb
edd 10080 0
ipt_state 2048 0
ip6t_REJECT 6784 0
ipt_REJECT 6656 0
iptable_mangle 2816 0
iptable_filter 2944 0
ip6table_mangle 2432 0
ip_nat_ftp 3072 0
iptable_nat 22236 1 ip_nat_ftp
ip_conntrack_ftp 72592 1 ip_nat_ftp
ip_conntrack 42168 4 ipt_state,ip_nat_ftp,iptable_nat,ip_conntrack_ftp
ip_tables 20352 8 ipt_LOG,ipt_limit,ipt_pkttype,ipt_state,ipt_REJECT,iptable_mangle,iptable_filter,iptable_nat
ip6table_filter 2816 0
ip6_tables 18304 3 ip6t_REJECT,ip6table_mangle,ip6table_filter
ipv6 236672 11 ip6t_REJECT
snd_intel8x0 31808 1
snd_ac97_codec 71416 1 snd_intel8x0
snd_pcm 93832 3 snd_pcm_oss,snd_intel8x0,snd_ac97_codec
snd_timer 24452 1 snd_pcm
snd 60548 8 snd_pcm_oss,snd_mixer_oss,snd_intel8x0,snd_ac97_codec,snd_pcm,snd_timer
soundcore 8928 1 snd
snd_page_alloc 9988 2 snd_intel8x0,snd_pcm
ohci_hcd 20232 0
forcedeth 17408 0
amd64_agp 11720 1
ehci_hcd 31624 0
usbcore 108760 7 usbserial,usbhid,usb_storage,hci_usb,ohci_hcd,ehci_hcd
agpgart 32296 1 amd64_agp
i2c_nforce2 6400 0
i2c_core 21776 5 ir_kbd_i2c,bttv,i2c_algo_bit,tveeprom,i2c_nforce2
video1394 17612 0
ohci1394 31492 1 video1394
raw1394 28140 0
ieee1394 97976 3 video1394,ohci1394,raw1394
capability 3256 0
parport_pc 38212 1
lp 11076 0
parport 33864 2 parport_pc,lp
nls_utf8 2048 1
ntfs 167184 1
nls_iso8859_1 4096 1
nls_cp437 5760 1
vfat 12800 1
fat 37916 1 vfat
dm_mod 56316 0
reiserfs 242928 1
ide_cd 37892 0
cdrom 36640 2 sr_mod,ide_cd
ide_disk 16640 5
sata_nv 8708 0
libata 49156 1 sata_nv
amd74xx 12060 0 [permanent]
ide_core 120020 4 usb_storage,ide_cd,ide_disk,amd74xx
sd_mod 17936 0
scsi_mod 125256 6 sg,st,sr_mod,usb_storage,libata,sd_mod
linux:~ #


Tu nema 536 (osim u size u jednom od redova-1536)

A sto se tice loga od kinterneta, evo sta on tvrdi:

Citat:

SuSE Meta pppd (smpppd-ifcfg), Version 1.58 on linux.
Status is: disconnected
trying to connect to smpppd
connect to smpppd
Status is: disconnected
Status is: connecting
Status is: disconnected
pppd[0] died: pppd options error (exit code 2)


Znaci taj 536 se nije pokrenuo i ne zeli da se pokrene. Takodje nece da pise Connected u vezi sa smpppd. U cemu je stvar?
[ redfusion @ 21.04.2005. 21:34 ] @
Ej MM, sada imam u listi lsmod Intel modem lepo izlistan, ali me hebe sto Kinternet nece ni log da da. Stoji ona crvena ikonica sto znaci fatalna greska, i nece da radi.

Znas sta bi mi koristilo jako? Da mi malo ukratko obljasnih koncept usera i grupa, jer mi to deluje kao jedan od izvora kvarova.
Ajde, a preselicu se u drugi topik, kod Linux modema.
[ redfusion @ 22.04.2005. 00:15 ] @
[url]http://www.elitesecurity.org/tema/111205-SuSe-Intel-536ep[/url]

Konacno osecam napredak. Ljudi ajde pomozite da na ovom topiku iznad zavrsimo stvar zauvek.
Hvala!!!
[ mraovic @ 20.07.2005. 17:51 ] @
Ja se vec 3. dan mucim s ovim i vaj mi stalno odgovara da mi je tema prazna, kad zelim nesto pitat.
Modem
U konzoli mislim da sam pokusao sve. Po savjetima koje sam procitao u REDME.TXT i na jednom drugom forumu gdje je bio savjet da se instaliraju source, gnu i gcc programe i to sam naravno odradio. Skinuo sam 10 drajvera neki su zipovani, a neki RPM Package file na koje kad kliknem ponudi mi opciju instaliranja na koju sam naravno kliknuo OK, ali mi onda izbaci:
Some package requested cannot be installed:
ltmodem-kv_2.4.25_7mdk-8.30a3-1.i686(due to unsatisfied kernel[==2.4.25-7mdk])
Sta moram napravit da ga zdovoljim ?
Svi REDME .TXT fajlovi su isti i nista ne pomazu.
Instalirao sam Mandrivu, a modem je lucent.
Postji li u Linux-u Komander osim onoga koji sam nasao u Konzoli kao u Vin-u ?
[ BastardX @ 21.07.2005. 06:11 ] @
/dev/modem je obicno samo simbolicni link na tvoj modem /dev/536ep i pri instalaciji drajvera je verovatno povezan na /dev/modem a to znaci da mozes staviti /dev/modem
Sad to sto nije loadovan modul moze biti da nije konfigurisan drajver.Pogledaj /usr/share/doc/packages i potrazi od tog paketa sa drajverima readme
[ mraovic @ 21.07.2005. 08:36 ] @
>
Odgovor je: No such file or directory
U svakom slucaju hvala na pokusaju.
[ Demoritus @ 18.08.2005. 23:52 ] @
Citat:
mraovic:
Some package requested cannot be installed:
ltmodem-kv_2.4.25_7mdk-8.30a3-1.i686(due to unsatisfied kernel[==2.4.25-7mdk])
Sta moram napravit da ga zdovoljim ?
Svi REDME .TXT fajlovi su isti i nista ne pomazu.
Instalirao sam Mandrivu, a modem je lucent.
Postji li u Linux-u Komander osim onoga koji sam nasao u Konzoli kao u Vin-u ?


Možda je kasno, ali kako god..

Ne moraš ništa *napraviti*, to je drajver za stariji kernel.. Dakle, moraš naći drajver za tvoj kernel..

Da proveriš koji je kernel, u konzoli kucaj uname -a..

Primer

Code:
[demoritus@atlanta ~]$ uname -a
Linux atlanta 2.6.11-1.1369_FC4smp #1 SMP Thu Jun 2 23:08:39 EDT 2005 i686 i686 i386 GNU/Linux


Što se tiče *komandera*, probaj Krusader:
http://krusader.sourceforge.net/