[ Silencer @ 12.04.2005. 00:10 ] @
Probudis se ali jos spavas.

Da li je neko slucajno imao ovaj dozivljaj. Zaspis i onda se probudis, ali i dalje spavas samo sto tvoj mozak funkcionise i zelis da pomeris deo tela (ruka noga) ali ne mozes. Jedino sto osecas je disanje. U tom trenutku u sebi panicis i pokusavas sve snaznije da pomeras ruku ili nogu ali ne mozes, pokusavas da vristis ali ni to ne mozes.

Kako sam googlo na netu naso sam nesto tipa sto je isto mom desavanju koja je pocela da me tripuje od svoje 15 godine.

http://watarts.uwaterloo.ca/~acheyne/S_P2.html
http://www.helpguide.org/aging/narcolepsy.htm
http://www.medicinenet.com/narcolepsy/page7.htm

Pogledajte linkove i bolje ce da shvatite na sta sam mislio.
[ Mihailo @ 12.04.2005. 00:13 ] @
http://www.elitesecurity.org/tema/63600
[ FormatC @ 12.04.2005. 01:13 ] @
Mislim da znam o čemu pričaš... dešavalo mi se falabogu samo nekoliko puta u životu, i to kad sam baš bio mrtav umoran.
Nepodnošljiv osećaj... strašno.
[ Nabukodonosor @ 12.04.2005. 01:14 ] @
Meni na zalost nijednom. Neki gadan trip?
[ FormatC @ 12.04.2005. 01:26 ] @
Otprilike kao posle neke operacije, i to sa malo slabijom narkozom. Osećaš se potpuno nemoćan, kao u zatvoru... a sve čuješ okolo, ponekad osećaš i neki bol ili hladnoću a pritom ne možeš ništa da učiniš. Kažem, drago mi je da sam to istripovao samo nekoliko puta u životu.
[ Silencer @ 12.04.2005. 01:29 ] @
Veruj mi znaci da ne pozelis ovako nesto da ikada dozivis. Tolko se uspanicis da hoces da vristis a ne mozes.
Inace trip je sto sam zaspao i probudio se ali i dalje spavam samo sto je bio i trip da u tom polozaju bas vidim deo sobe koji trba da bude iz tog pogleda a oci mi nisu otvorene. Mislim da ne komentarisem da neki put ide u naletima jednostavno uspem da se probudim i u sekinudi opet zaspim pa opet isto pokusavas da se pomeris a ne mozes mislim odvratno i to tako u nekoliko navrata.
[ FormatC @ 12.04.2005. 01:31 ] @
E da, narkolepsija nije ovo nego nešto savim drugo, to je oblik epilepsije kad se protiv svoje volje u svako doba dana strovaljuješ u san, ali se ovo gore ne dešava.
[ Ivan Dimkovic @ 12.04.2005. 07:34 ] @
Pa da, za ovo sto si doziveo se moze samo reci da si bio jako umoran (i meni se nekoliko puta desio slican trip)

Narkolepsija je ozbiljnija stvar - ne desava se "par puta" nego stalno, i narkolepticni ljudi imaju velike probleme u zivotu kada u sred posla padnu u san i sl...
[ Dusan Marjanovic @ 12.04.2005. 11:52 ] @
E super. A baš sam ubedio sebe da sam sve to samo umislio. Desilo mi se samo jednom hvala bogu, pre nekih godinu dana, znači...prepao sam se kao nikad :) Mislio sam...ovo je kraj :) Haha...baš mi je drago da nisam jedini :PPP Da osnujemo neko udruženje ljudi koji su prošli kroz ovo pa da razmenjujemo iskustva a? :))))) Šalu na stranu, stvarno je gadan trip...
[ ShAd0W @ 12.04.2005. 11:57 ] @
Meni se to desio par puta, odvratan je osecaj, narocito sto mislis da ces da se ugusis. Najbolji nacin da se probudis iz tog stanja je da ne panicis i da se samo skoncetrises na disanje.
[ the.kum @ 12.04.2005. 19:02 ] @
Nije to nikakva narkolepsija. Astral Projection. People can fly. Ne treba samo paniciti i nece biti gadno.
[ Ivan Dimkovic @ 12.04.2005. 19:15 ] @
Uzgred, dobro me podseti the.kum-e da sam par puta imao taj trip odvajanja od tela - uz te efekte da ne mozes da se pomeris i sve vreme se gusis ko blesav - nekoliko sekundi mislis da umires, a onda se probudis i krenes da dises kao da si bio 2 min pod vodom :)

Nije mi najjasnije kako tacno dolazi do toga, ali je to neka kombinacija zesceg umora i loseg polozaja pri spavanju.

Mislim da se to zove Apnea - naime, u sred sna dodje do poremecaja snadbevanja kiseonikom koji moze biti jedno od ova 2:

- Vrat dodje u nezgodan polozaj koji zapusi vod vazduha
ili
- Mozak ne salje signal za disanje kroz nervaturu

Kad se to desi u snu, mozak jedno vreme radi na "baterije" od kiseonika zaostalog u krvotoku a onda krenu da se salju signali da nesto nije OK - uz to obavezno idu i scene odvajanja od tela :-)

Inace, i Narkolepsija i Katapleksija nekad daju slicne simptome - recimo da si u polu snu a da ne mozes uopste da se pomeris. Medjutim narkolepsiju uvek prate i drugi simptomi - spavanje u sred dana i sl...

[ Leftist @ 12.04.2005. 19:43 ] @
Peter Tosh (kome se to redovno desavalo) je dao naucno utemeljeno resenje ovog problema. Naime posto problem nastaje usled zaposedanja od strane zlih duhova, treba se jako koncentrisati, a zatim viknuti "bumbo claat" (ima cak i pesmu tog naziva).

Naravno, ako niste prenapuseni Jamajkanac, mislim da ova prica sa duhovima, "malo" gubi od znacaja : )
[ the.kum @ 12.04.2005. 19:44 ] @
Ivane, to uopste nije trip. Da, u budnom/svesnom stanju se to desava uglavnom kad je covek mnogo premoren, mada i ne mora da bude ispunjen taj uslov. Vrlo je moguce da je manjak kiseonika jedan od faktora zasluzan za to, da u budnom stanju covek moze da kontrolise odvajanje onoga sto ti cini mi se ne verujes da postoji od tela. Da - gusenje (nekad jace/nekad slabije) jeste osecaj u tom momentu, ali opet to i ne mora da znaci da dolazi do manjka kiseonika, mada kao sto rekoh dozvoljavam tu mogucnost. Onaj kome se to desilo, a nije se mnogo uplasio, sigurno zna da je u tom momentu SAVRSENO svestan situacije u kojoj se nalazi - fizicko telo je nepokretno, dok je duh/energija/svest ili kako god nazvali izvan tela i moguce ga je potpuno kontrolisati...people can fly...vrlo verovatno je i da nekima u momentu pre neko sto zapocne ovo odvajanje nesto bljesne pred ocima, ili se frekvencije zvukova promene ili tako nesto...i zabava pocinje ;) U svakom slucaju, samo se ne treba plasiti, i povratak u telo je moguc u svakom momentu, a ako je osoba uplasena to ide malo teze, i koliko sam ja upucen privlacna sila tela bi trebala da slabi sto je "energija" dalja od tela. U pocetku je kretanje dosta tesko, ali cini mi se da ga je moguce uvezbati, a (ovo nisam siguran) ako osoba uspe da pogleda u tom momentu svoje ruke i da ih vidi, kretanje bi trebalo da bude mnogo lakse. People can fly!
[ Ivan Dimkovic @ 12.04.2005. 20:00 ] @
Hmm,

The.kum-e, razumeo sam potpuno sta pises, ali ja sam licno mnogo vise sklon da poverujem prostom medicinskom objasnjenju svega toga - nedostatak kiseonika u mozgu se desava i pri klinickoj smrti, i pri ovim problemima sa disanjem u snu (mehanickim i centralnim) kao i u narkolepsiji ponekad - i simptomi su vrlo slicni: odvajanje "duse" od tela, i lebdenje, kao odgovor mozga na opasnost koja mu preti (mozak jako brzo umire bez kiseonika)

U neki spiritualni smisao toga ne mogu da ulazim, licno mislim da ga nema i da je u pitanju puka hemijska reakcija, mada je svakako interesantno cuti i alternativna objasnjenja - istini za volju, cela ta stvar + njen nastavak zvani Near Death Experience (NDE) koji covek pamti kao "prolazak kroz crni tunel" a koja dolazi posle lebdenja se moze sasvim lepo 100% realno postici supstancom poznatom po hemijskom nazivu ketamin (na ulici poznatiji kao K ;-) koja je hipnotik nekada koriscen za uvodjenje u totalnu anesteziju.

E, sad, ko zeli da tu stvar istrazuje i sa "drugih strana", recimo te spiritualne - moze da proba ili da kontrolisano prekine dotok kiseonika, ili da uvezba samo-sugestivnom metodom meditaciju ili da nabavi negde ketamin (opasno, od toga moze da se umre!) i instant dozivi NDE.

Nisam siguran da cela ta stvar vredi opasnosti po zivot i permenentnom ostecenju mozdanih celija posle nekoliko minuta nedostatka kiseonika, no dobro - ima nas raznih :-))


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 12.04.2005. u 21:05 GMT+1]
[ superbaka @ 12.04.2005. 20:04 ] @
@Ivan Dimkovic
check this out: http://www.breas.com/sleepapnea.html
moguce da si medju onih 4% muskaraca, pa ako si u Beogradu preko nedelje, mogu da ti sredim da se testiras, pa ako si "zreo" da ti "uvalim" ovo :)
[ Ivan Dimkovic @ 12.04.2005. 20:08 ] @
Hvala na ponudi :-) Na zalost, nisam u Bgd-u ovog vikenda (letim na drugi kontinent :-)

Ovaj problem sam inace imao samo 2-3 puta u zivotu, poslednji put pre jedno dve godine... nisam siguran sta ga je izazvalo, mozda neki antihistamin koji sam pio zbog alergije na neku travuljinu koji je prvi dan imao jako cudne efekte na san (ne bas prijatne).

U svakom slucaju dobro ga se secam... nije bas prijatno.
[ l1nk @ 12.04.2005. 20:20 ] @
Meni se ovo cesto dogadja, pa cu pokusati tacno da opisem to stanje koje sam vec posle duzeg vremena poceo da pamtim i proucavam kod sebe. Znaci meni se dogadja oko 3-4 h posle ponoci i to redovno krece sa cudnim zvukom na sta i dolazim u to polubudno stanje. Vremenom sam to uspeo da uskladim i radi se zaista o usporenoj frekfenciji zvuka prostora. U pocetku sam se toga jako plasio pa sam na sve nacine pokusavao da se probudim sto nije nimalo jednostavno bez koncentacije i prisiljavanja sebe na budjenje, sto je posledica panike. Kasnije je vec bilo lakse kada sam postao svestan u kom stanju se nalazim, tako da sam cesto pokusavao da se poigram sa time i gde sam pokusao da pomerim recimo ruke sto sam uspevao ali jako usporeno. Tacno je to za disanje, da se u tom stanju zista odigrava zanimljiva stvar i bar ja sam cesto imao osecaj i misao da nedisem ili da mi disanje nije vise automatizovano, vec da ga sam moram kontrolisati, sto nimalo nije lak posao...Ovo stanje u medicini je definisan kao uzrok umora, poremecenog sna, naglog budjenja, ometanja kao sto su prolazenje automobila ispre zgrade, lajanje pasa, prica...Ali posto se malo zanimam za REIKI i Svet Energija meni licno je nesumljivo da lako moze da bude i jedan od manifestacija Svesti sto kazu "People can fly!", ali da nebi mnogo opterecivao tim temama..Cilj mi je bio da potvrdim da se to desava mnogima i da do sada niko nije stradao, i netreba paniciti iako je osecaj malo nezgodan...
[ Ivan Dimkovic @ 12.04.2005. 20:22 ] @
l1nk,

Probaj da nabavis diktafon i da snimas svoju sobu dok spavas - u momentu kad pocinje zabava sa letenjem ti si se verovatno u "realnom svetu" zagusio i nestalo ti je vazduha.

Izlaz iz apnea-e je glasno krljlanje koje se cuje pri prekidanju hrkanja :-)
[ the.kum @ 12.04.2005. 20:25 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Hmm,

The.kum-e, razumeo sam potpuno sta pises, ali ja sam licno mnogo vise sklon da poverujem prostom medicinskom objasnjenju svega toga - nedostatak kiseonika u mozgu se desava i pri klinickoj smrti, i pri ovim problemima sa disanjem u snu (mehanickim i centralnim) kao i u narkolepsiji ponekad - i simptomi su vrlo slicni: odvajanje "duse" od tela, i lebdenje, kao odgovor mozga na opasnost koja mu preti (mozak jako brzo umire bez kiseonika)

Ok, ali to nista drugo ne dokazuje ocim cinjenice da se desava odvajanje duse od tela u nekim momentima nedostatka kiseonika. Da li je to iluzija ili realnost ova ispitivanja ne mogu dokazati. Ja bih to sad lepo mogao da preokrenem ovako: Pri nedostatku kiseonika ili upotrebom ketamina, moguce je odvojiti duh od tela. Medjutim to ne mora da znaci i da je to jedini nacin za to. Da, u pravu si moguce je i raznoraznim tehnikama meditacije - i sta cemo ako pri tom ne dolazi do gusenja? ;) U svakom slucaju ti opet mozes da kazes da je to trip osobe koja meditira, medjutim ja bih onda mogao da ti dokazem da je sve oko nas trip, jer eto udisemo kiseonik a ne nesto drugo. Medjutim, da li bi ti rekao da je trip, kada bi u sistemu koji mi svi dozivljavamo kao realnost neko recimo odavde doleteo do tebe i nazvao te telefonom i saopstio ti sta radis ;) Na zalost ja licno ne mogu da ti dokazem ovakve stvari, a ima i stvari koje definitivno nisu za ovaj forum. Tako da ostaje ti da verujes ili ne verujes, ili malo istrazujes...svakakvih ljudi na svetu ima...U svakom slucaju ne bih preporucio dugo ostajanje u ovom stanju onima koji osecaju da se mnogo guse, jer ipak ne vredi se zajebavati pa da kasnije imas brain damaged.


[Ovu poruku je menjao the.kum dana 12.04.2005. u 21:39 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 12.04.2005. 20:28 ] @
Pa dobro, nauka je tu da celu stvar objasni sa te biohemijske strane koja je vise-manje jasna (mislim da sam ranije obijasnio NDE kao hemijsku reakciju u mozgu...)

Za neka alternativna, neko ce reci i "dodatna" objasnjenja i postoje razne religije, filozofije i pravci misljenja - inace cuo sam za neke, i jos podosta toga a i nesto mozda doziveo na svojoj kozi... ;-)
[ the.kum @ 12.04.2005. 20:36 ] @
Citat:
l1nk: i to redovno krece sa cudnim zvukom na sta i dolazim u to polubudno stanje.

Da da, to je to ;)
Citat:
Tacno je to za disanje, da se u tom stanju zista odigrava zanimljiva stvar i bar ja sam cesto imao osecaj i misao da nedisem ili da mi disanje nije vise automatizovano, vec da ga sam moram kontrolisati, sto nimalo nije lak posao...

Da, to bi bilo super, ako bi se disanje moglo u potpunosti kontrolisati, a da ne ispadnes iz tog stanja.

Citat:
Ali posto se malo zanimam za REIKI i Svet Energija meni licno je nesumljivo da lako moze da bude i jedan od manifestacija Svesti sto kazu "People can fly!", ali da nebi mnogo opterecivao tim temama..Cilj mi je bio da potvrdim da se to desava mnogima i da do sada niko nije stradao, i netreba paniciti iako je osecaj malo nezgodan...

Slazem se sa tobom - ni ja ne znam nekoga da je stradao od ovoga, a i nesto nemam osecaj da mi je mozak ostecen. U svakom slucaju ne treba paniciti, ali ni preterivati ako se mnogo gusis...najbolje bi bilo kada bi i disanje moglo da se kolko tolko kontrolise...Sto se tici Reiki - nisam ga proucavao, ali mogu samo jednu stvar da ti kazem - slobodno izucavaj sta hoces, ali nikom nemoj do kraja da verujes. Veruj samo sebi i svom osecaju.
[ l1nk @ 12.04.2005. 20:36 ] @
Ivan Dimkovic sve je moguce i nesumnjam u znanje koje posedujes vezano za nauku, stim da sam ja licno resenje za svoje potrebe pronasao upravo u tom spiritualnom svetu koja su meni licno pomogla , e sad da li se radi o autosugestiji ili necemu drugom, meni je pomoglo a to je najvaznije zar ne :)
[ Ivan Dimkovic @ 12.04.2005. 20:40 ] @
As long as it works - naravno da je najvaznije :-)
[ BytEfLUSh @ 12.04.2005. 20:56 ] @
Obožavam teme o snovima. :)

Sleep Paralysis mi se desio par puta - osećaj je zaista odvratan. Najviše mi je ostao u sećanju jedan san koji sam imao pre otprilike godinu dana, noć pre putovanja u Hrvatsku. Tako, u snu, idem ja kolima u Hrvatsku, ćale vozi i tokom celog puta su neke opasne krivine, provalije i slično. Odjednom shvatam da je on zaspao za volanom i u tom trenutku izlećemo iz krivine i padamo u provaliju. Jasno vidim kako mi se trava sa tla sve više i više približava i u trenutku kad je trebalo da udarimo u tlo, ja se "budim".
Pokušavam da se pomerim - ne mogu. Pokušavam da viknem - ne mogu. Da dišem - ne mogu. Osećaj je užasan, totalna paraliza, kao da umirem. Nakon nekog vremena sam se uspešno "vratio u san", a kad sam se konačno probudio sve je bilo normalno... Naravno, samo što sam se gadno tripovao tokom celog puta u Hrvatskoj... :)

Što se OOBE (astralne projekcije) tiče, i tu sam imao jedno iskustvo. Barem ja mislim da jesam. Problem je u tome što sam se te večeri overdozirao Dramaminama (deco, ne pokušavajte to kod kuće - u pitanju je najgora psihoaktivna supstanca sa kojom sam imao kontakta, a može se legalno kupiti u svakoj apoteci...), pa mi nije baš najjasnije to sećanje. Uglavnom, u jednom trenutku sam ležao u svom krevetu, a već u sledećem sam sedeo za kompjuterom i pokušavao da nešto uradim. Kad sam pogledao na krevet, tamo sam ležao!! Mislim da mi se "astralno telo" istog trenutka vratilo u fizičko, pošto sam tako skočio da verujem da se cela kuća protresla kad sam se prizemljio... :)

Uh... ovo mi je jedan od dužih postova... ajde još jedan primer... :)
Da li vam se nekad desilo da u polusnu, kad legnete u krevet, odjednom pomislite da hodate ulicom, igrate neki sport ili nešto slično? Meni se to veoooma često dešava. Problem je u tome što nisam skroz utonuo u san, ali moj um veruje da se to zapravo dešava. Takođe, mozak još uvek ima kontrolu nad pokretima. Da ilustriram kako to izgleda....
Legnem u krevet, utonem u polusan. Odjednom se nalazim na košarkaškom terenu i vidim kako lopta ide prema meni. Pokušavam da je uhvatim, ali zapravo tako zveknem rukama u zid pored kreveta da mi sledeći dan izađu modrice...
Ili ovo... Kontam da idem ulicom, vidim stepenice ispred sebe. Pokušam da se popnem, a zapravo udarim nogom o ivicu kreveta... Užasno...
Da ne govorim o tom šoku kad skontam da ono što sam malopre video zapravo nije bilo stvarno. Kod sna je drugačije - imaš vremena da se razbudiš, dok se u ovom slučaju prelazak iz sna u javu dešava momentalno. Užasan osećaj...


Uf... Kao što rekoh, obožavam teme o snovima... :)
[ the.kum @ 12.04.2005. 21:05 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Za neka alternativna, neko ce reci i "dodatna" objasnjenja i postoje razne religije, filozofije i pravci misljenja - inace cuo sam za neke, i jos podosta toga a i nesto mozda doziveo na svojoj kozi... ;-)

Eto vidis ;)
Inace, pogresno je ne dozvoliti nauci da objasni i ove stvari - kompletna nauka i jeste nastala na nasim iskustvima i opazajima, zar ne? E sad, imali smo davno jednu raspravu gde sam ja tvrdio da je pomocu nasih 5 cula nemoguce naucno objasniti sve pojave tj. sagledati realnost, i da smo u stanju da vidimo samo deo realnosti, dok si ti tvrdio da je pomocu raznoraznih naprava moguce obuhvatiti celokupnu stvarnost. Elem, ja i dalje tvrdim da smo ograniceni zbog nasih cula, ali takodje mislim kada bi uspeli da se razvijemo da recimo svi budemo u stanju da spoznamo jos neke dimenzije realnosti, kao na primer na ovaj nacin o kome smo ovde diskutovali - e tad bi bilo mnooogo mnooogo posla za nauku ;P
[ Ivan Dimkovic @ 12.04.2005. 21:12 ] @
Mislim da su to 2 pogleda na istu stvar - licno volim da se drzim onog baziranog na cinjenicama merljivim sa nasih 5 cula :-) i do sada nisam imao razloga da sumnjam u njega, ali naravno volim da cujem i svako drugo objasnjenje, ako nista drugo - to su vrlo interesantne stvari.

Uzged - da doprinesem diskusiji i problematicnim budjenjima, u tih par puta kada sam imao probleme sa tim, secam se da sam jednom imao "perpetualni san" - tj. da sanjam a mislim da sam se probudio i nekoliko puta se "probudim" u snu, i posle nekog vremena u snu ukapiram da i dalje sanjam i da se krecem po necemu sto nije realnost :-)
[ the.kum @ 12.04.2005. 23:06 ] @
Dobro, to se desava cesto, ali to je obican san. Bas je dobra fora kad ukapiras da sanjas i da mozes da radis sta hoces. Medjutim uvek nekako kratko traje - jednom sam propustio da opeljesim neki supermarket pun nekih doyaya cokolada, a jednom sam se bas bio nameracio na neku extra dobru ribu (bila je gola naravno) al sam se probudio brzo ;(
Mada, postoji i tumacenje po kom je i san ustvari astralna projekcija, samo u snu se prelazak(izlazak) desava nesvesno i nekako automatski, i zato i nema svih onih neprijatnosti koje se dozivljavaju u svesnom stanju.
[ abishai @ 12.04.2005. 23:10 ] @
Imao sam iskustva sa ovim (probudis se, ali ne mozes da se pomeris), ali predpostavljam i zbog cega. Pre 3-4 godine sam bio zaludjen za Astralnu Proekciju i vezbao sam oko godinu dana. Prestao sam to da vezbam jer sam postao skroz pogubljen i posle toga je pocelo ovo da mi se desava, samo sto (iskreno) nisam imao mu*a tada da probam da izadjem u astral (jednostavno nisam bio spreman i oladio sam se od toga...).

Osecaj je ODVRATAN ali stvarno ODVRATAN. Bitno je samo da ne panicite nego probajte odmah da zaspite ponovo, jer ume da bude zajbano ako se uspanicite pa se jos vise "probudite".

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao abishai dana 13.04.2005. u 03:41 GMT+1]
[ the.kum @ 12.04.2005. 23:48 ] @
Pa izgleda da si uvezbao dobro ;) Zasto sada kada se probudis ukocen, jednostavno ne probas da izadjes? Stvarno mislim da ne moze nista strasno da ti se desi, probaj, makar na kratko. Zanimljivo je i to da je ta situacija sto se vise plasis sve odvratnija - tako da je mozda taj osecaj "odvratnosti" u velikoj meri posledica strahova! Jer ja kad "izadjem" neprijatan osecaj cini mi se da nije vise toliko izrazen - osim sto tada postoje realni strahovi od nepoznatog jer si svo vreme potpuno svestan situacije u kojoj se nalazis. Opet ako se bas plasis, i ako ti je to toliko odvratno mozda je bolje da iskuliras situaciju, nemoj sad da ispadne da te ja nagovaram pa da ispadne neko s***** ne daj Boze...Ako iskuliras situaciju nekako mi je logicno da ce i to stanje vremenom da nestane - kao kad vezbas bilo sta pa prestanes...jos neko vreme ostaju vidljivi znaci vezbanja, pa nestanu...
[ abishai @ 13.04.2005. 01:18 ] @
Ajde sad... zapali me ponovo

Ma batalio sam... doduse i dalje imam zelju da probam.... . Ali eto... znas kako je kada prestanes, posle ti nije svejedno, da mi se to desilo tada uh... bio bih neverovatno srecan
[ Silencer @ 13.04.2005. 01:53 ] @
Ma bre nemam muda da se vratim da spavam posle ovog tripa :( Kakvi astral Projection :) Jel se ovo leci :) ???? Necu ovo da mi se opet desi Ko bre da sam ziv sahranjen i ne mogu iz groba da izadjem :) dobro sad u kill bill 2 neko to i uspe.
[ the.kum @ 13.04.2005. 02:29 ] @
Citat:
abishai: Ajde sad... zapali me ponovo :)

Ma batalio sam... doduse i dalje imam zelju da probam.... :). Ali eto... znas kako je kada prestanes, posle ti nije svejedno, da mi se to desilo tada uh... bio bih neverovatno srecan :)

Xe xe stvarno ne znam sta da ti kazem ;) Ne kontam, kazes da si prestao sa time ali zapadas u stanja ukocenosti - odalte pa do izlaska te deli samo tvoja volja - u tom stanju jednostavno nije potrebno nista posebno da radis, osim da jednostavno pozelis da se kreces kao i normalno sto to cinis (odnosno ovo vise lici na neko puzanje), samo sto nece hteti telo da ti se krece, vec duh - simple as that ;) Bar tako je kod mene, ja nikad nisam ni koristio neke posebne tehnike, vec to dodje samo od sebe. Vidim da zelis, ali i da se plasis toga...ne znam sam odluci...mislim da nista ne gubis ako probas...Pozdrav.
[ abishai @ 13.04.2005. 02:44 ] @
Citat:
the.kum:Ne kontam, kazes da si prestao sa time ali zapadas u stanja ukocenosti.


Veruj mi ni ja. Dok sam vezbao nije mi se to ni jednom desilo, kada sam prestao desilo mi se 5-6 puta do sada??

Znam da je to ona "poslednja faza" kroz koju se prolazi, ali jednostvano.... ne znam, ne bih to da probam, odkud znam da ne pocne to posle cesce da mi se desava, ipak (paraliza) nije bas prijatan osecaj.
[ the.kum @ 13.04.2005. 02:56 ] @
Izgleda da te vezbe imaju odlozeno dejstvo To jeste korak do odvajanja, mada je to kod mene ko sto rekoh ujedno i prvi korak, jer samo od sebe dodje. Paraliza je valjda potrebna upravo iz razloga da bi "duh" iliti astralno telo moglo da izadje...a sad ako bi to praktikovao, pa pretpostavljam da bi ti se to cesce desavalo, mada mozda bi vremenom mogao bolje da kontrolises sve to...Ne znam, nikad nisam probao te tehnike...your choice
Citat:
Silencer
Ma bre nemam muda da se vratim da spavam posle ovog tripa Kakvi astral Projection Jel se ovo leci

Jok Sad si gotov U Lazu ce te strpaju Xexexe...iskuliraj bre
[ l1nk @ 13.04.2005. 07:46 ] @
Zanima me na koji nacin ste vi uvezbavali Astralnu Projekciju ? Moja iskustva se osnivaju uglavnom na raznim tehnikama meditacija.

Ince nema tu leka, nije ni potreban. Ko jednom otkrije sto the.kum kaze da smo ograniceni zbog nasih cula, Svest ce teziti ka samoprepoznavanju... A najbolje resenje je prepustanje, gde se olaksava da "Um" lakse prihvati njemu nepoznato...poz :)
[ `and @ 13.04.2005. 12:19 ] @
Uh ovo se i meni neki put desi i nimalo mi nije bilo prijatno prvih nekoliko puta ali kao sto su neki vec rekli samo se opustite i sve ce biti u redu ...
[ Andrej Čvoro @ 13.04.2005. 12:59 ] @
Ovo sa paralizom mi se do sada nije desavalo...I nadam se da nikad nece...Kako ste vi opisali,izgleda kao mnogo gadna stvar?
Nego,jel se desavalo nekome (sigurno jeste) da se u onom periodu dok pokusavate da zaspite,odjednom cimnete kao da vas je nesto opalilo po glavi?Ja uvek pomislim da sam pao sa kreveta :) Zasto se ovo desava (trzanje)?


Pozdrav
[ abishai @ 13.04.2005. 14:18 ] @
Ako cemo da gledamo sa "spiritualne" strane, astralno telo je krenulo da ti klizi iz tela i onda se odjednom naglo vratilo u telo (verovatno se nisu otvorile sve cakre itd... itd...)
[ BytEfLUSh @ 13.04.2005. 15:27 ] @
@andrej
Pročitaj moj post iznad, treći paragraf... Verovatno mislimo na istu stvar...
[ l1nk @ 13.04.2005. 16:13 ] @
Sto se tice toga, cesto se dogodi kada moja devojka zaspi, da se jednog momenta trgne i otprilike tada znam i da je zaspala posto dolazi do opustanja nerava i misica povodom cega i dolazi do tog impulsa koji ume i da probudi. A utisak kao da je nesto puklo u glavi kada zaspimo je upravo taj trzaj koji izazove udarac, zvuk...

Sa "spiritualne" strane bih pre rekao da se radi o spustanju mozdanih talasa koji dovode do protoka podsvesnih informacija koje nekada umeju da izazovu trzaj od neke misli recimo da nas je nesto udarilo u glavu ili je nesto puklo. Sa Astralnom Projekcijom nema neke povezanosti, bar sto se tice mojih izvora i saznanja, a tacno je to da su chakre jedan od uslova za tu manifestaciju i pravilan protok energije... poz :)
[ Andrej Čvoro @ 13.04.2005. 21:32 ] @
@byteflush
Nisam siguran da mislimo na istu stvar...Ja razmisljam o necemu levom,i odjednom se cimnem...

@l1nk Da,to je to sto si ti opisao...Ali radi cega do toga dolazi?To ne izaziva nikakav udarac ni zvuk...Jednostavno,odjednom se zesce cimnem...



Pozdrav
[ l1nk @ 13.04.2005. 22:00 ] @
Pa posledice mogu da budu mnogobrojne, ja licno sam napisao moje misljenje koje se svodi na neko lakse opterecenje nervnog sistema koja dovodi do otezanog uskladjivanja psiho-fizicke ravnoteze i time dolazi do navedenog efekta. Za moju devojku imam objasnjenje, ona puno radi, dosta razmilja i dosta puta je opterecena, pa kada legne, pre nego sto zaspi puno razmislja i u tom trenutku se desi da zaspi a jos uvek joj te misli "teku" i na to se telo uzprotivi i trgne...Mozda i nije sto sam napisao i rado bi da cujem i tudja misljenja ako gresim, ja sam samo eto naveo jedan od dosta mogucnosti kao sto mogu da budu los polozaj kreveta, geopatoloska zracenja, neuskladjenost zivotne energije...Kao i na polju medicine konzumiranje nekih lekova, losa ishrana....Uglavnom nije nista strasno, problem nastaje kada si i u svesnom stanju sklon tim reakcijama, poz :)
[ Dark Icarus @ 14.04.2005. 00:09 ] @
Hm, čini mi se da ona procena od 4% muškaraca ogrooomno precenjivanje. Još kada se uzme u obzir da na istom sajtu prodaju aparat koji rešava problem... hm... :)

Dobro, možda ako pod "sleep apnea" misle na bilo koju epizodu otežanog disanja u snu... uđite u bilo kojoj klinici na interno odeljenje, odsek kardiologija, i od kreveta do kreveta pitajte bolesnike da li mogu normalno da spavaju noću. Uzmite onda i da je svaki treći čovek iznad 50 u Srbiji (a i šire) srčani bolesnik...


E sada, pretpostavljam da članovi ovog foruma nemaju problema sa srcem, pa ćemo se baciti na druge moguće opcije :)

Cela ta teorija o nezgodnom položaju u snu stoji na klimavim nogama: čak i ako uzmemo da pojedini položaji tela potpuno prekidaju disanje, ipak postoje refleksi koji su zaduženi za momentalnu promenu položaja ukoliko nešto nije u redu sa dovodom kiseonika. Preporučujem i praktični eksperiment: pokrijte nekome od ukućana nos dok spava. Vrlo brzo, skoro odmah, će početi da diše na usta. Prekrijte i usta i vrlo brzo će početi da se meškolji, da menja položaj, da se trza i na kraju će potpuno da se razbudi. (Sledeća faza eksperimenta je da pokušate da objasnite istražnom sudiji zašto se usred noći dotičnom ukućanu došunjavate u sobu i prekidate mu dovod vazduha. Trudite se da ne podavite svoje najmilije dok spavaju).

Ja sam se takođe par puta u snu osećao paralisano i bespomoćno (to vam je ono kada hoćete da vrisnete da biste se probudili ali nemate snage ni za to). Ovo je univerzalna pojava (neki ljudi tvrde da tzv. "NLO abduction" iskustva potiču od ovog fenomena). Moje lično mišljenje je da je cela priča posledica neke pogrešne aktivacije/inhibicije pojedinih centara u mozgu za vreme sna, gde asocijativni korteks ("sedište svesti", pa čak i za čoveka koji sanja) privremeno prestaje da prima fantomske signale iz lokomotornih centara i to tumači kao paralizu.

Ili, pojednostavljeno: kada sanjamo, doživljavamo svet snova kao da je stvaran. Onaj deo mozga koji treba da nas obavesti da smo mi kao "pomerili" nogu/prst/kapak u "zemlji snova" naprosto ponekad privremeno prestane da radi (možda zato što i on treba da se odmori/regeneriše potencijal/defragmentiše podatke akumulirane tokom dana), i naša usnula svest to odmah registruje kao paralizu.

Btw. da raščistimo medicinsku terminologiju.

apnöe - potpuni prestanak disanja, u trajanju od bar dva normalna udisaja
dyspnöe - otežano, ali neprekinuto, disanje koje se javlja bez obzira na položaj bolesnika.
ortopnöe - otežano disanje u ležećem položaju, ali poteškoće prestaju pri uspravljanju u sedeći položaj (problem koji ljudi sa ortopnejom rešavaju spavajući na 2-3 jastuka) - ovo je ujedno i najčešća manifestacija na respiratorni sistem kod srčanih oboljenja.
[ the.kum @ 14.04.2005. 01:16 ] @
Hmmm...bojim se da bas nisi u potpunosti shvatio situaciju - to nije bukvalno paraliza. Kada covek upadne u to stanje, oseca paralizu, ukocenost i (ne uvek) oseca da otezano dise. Medjutim moguce je (uz veliki napor) pokrenuti se i "hodati" , leteti - preciznije pomerati se u zeljenom pravcu. Osecaj kretanja je toliko realan (osim sto je dosta otezano) da recimo ja kada je to pocelo da mi se desava nisam znao da li to sanjam ili sam prs'o i zaista se krecem (mislim na fizicko telo). Tek kasnije sam shvatio sta se ustavri desava - astralno telo se odvaja od fizickog i krece se. Ovo nije isto kao obican san, niti je isto kao lucidni san (san u kome si svestan da sanjas), mada vec sam to napisao - po nekima i u snovima dolazi do ast. projekcije. Dakle da ponovim vrlo je karakteristicno to sto u stanju polusna, dolazi do nekog bljeska ili promena frekvencije zvukova u sobi (muzike npr.) ili slicnih efekata momentalno. Siguran sam da osoba tada uopste ne upada u san, vec se potpuno probudi i potpuno je svesna situacije. Cak je moguce uz vrlo jaku volju, ispasti iz tog stanja i upasti u sasvim normalno stanje budnosti i zatim se (sto brze to je vec sansa da uspe) vratiti opet u ovo stanje ukocenosti i astralno se projektovati. Moguci su i pravi kosmari, kada na momenat uspes da se vratis u normalno stanje, ne zelis da se ukocis, tj. jednostavno zelis da lezis u krevetu normalno i u delicu sekunde ponovo upadnes u stanje ukocenosti - naravno potpuno svestan svega sta se desava. Tako da tu govora o snu nema. Da ne pominjem to da je moguce meditacijama uvezbati vrlo brz skok u ovo stanje....i da ne pominjem gomilu stvari koje nisu za ovaj forum...
Sto se tice dovoda kiseonika, tu se slazem sa tobom - dakle ako bi dovod vaduha bio potpuno odsecen verovatno da bi osoba pocela da se trza i da bi vrlo brzo dosla u normalno stanje. Medjutim moguce je da je smanjen dovod vazduha jedan od faktora koji brze dovodi osobu u ovo stanje, i moguce je da se kada "duh" izadje napolje sve to stabilizuje na normalu, jer tada taj osecaj gusenja slabi. Zanimljivo je to da se recimo meni to desava samo kad sam okrenut licem u jastuk. Kad malo bolje razmislim par puta mi je osecaj gusenja toliko bio jak, da sam morao da nateram sebe da ispadnem iz stanja ukocenosti u normalno stanje, iako to naravno nisam zeleo. Mada otezano disanje sigurno nije neophodan uslov jer kao sto rekoh tehnikama meditacije je moguce uvezbati vrlo brz ulazak u ovo stanje. Ovo bi mozda bolje mogli abishai i l1nk da objasne, posto su se bavili tim tehnikama...
[ superbaka @ 14.04.2005. 09:03 ] @
Citat:
Dark Icarus: Hm, čini mi se da ona procena od 4% muškaraca ogrooomno precenjivanje. Još kada se uzme u obzir da na istom sajtu prodaju aparat koji rešava problem... hm... :)



nisu oni to izmislili, to isto je prezentirano na evropskom kongresu pulmonologa u Inter Continental-u pre nekoliko meseci...
[ l1nk @ 14.04.2005. 09:22 ] @
Evo skeniracu iz literature deo za Astralnu Projekciju...

ASTRALNA PROJEKCIJA (PUTOVANJA)

Pojam astralne projekcije

Astralna projekcija ili putovanje predstavlja izuzetan dogadaj. Mnogi su ga doživeli i ne znajući pravo objašnjenje. Najčešće je to bilo u polusnu, ili u stanju buđenja od narkoze posle medicinske intervencije, ili u nekom izuzetno opuštenom stanju. Retki pojedinci do nje dolaze voljno i kontrolisano u toku meditacije.

Istražujući astralnu projekciju, vršili smo eksperimente na taj način što smo izdvajali i slali astralno telo u nepoznate prostore (park, zgrada, drugi grad i sl.), beležili izgled okoline, broj ljudi i druge podatke, a zatim na licu mesta to proveravali, i na taj način dolazili do zaključaka na koje ukazujemo.

Astralna proekcija je proces, stvaranje (konstituisanje) astralnog tela, lika ili oblika, kojima se može svesno upravljati.

U predelu Anahate (četrvrte čakre), počinje da se konstituiše Energija prozirnobele ili belosive boje. Tada se na kraju snopa Vibracija, a na udaljenosti 3-4 metra, konstituiše energetski oblik koji može da izgleda kao:

- ljudsko telo sa većim ili manjim odstupanjem od osnovnog oblika, što dolazi kao asocijacija na naš fizički lik;

- elipsoidna struktura;

- neki drugi oblik.

U principu astralno telo može da ima oblik koji se poželi, što zavisi od dostignutih mentalnih mogućnosti, ali za astralno putovanje sam oblik uopšte nije bitan.

Astralno telo, astralni lik ili astralni oblik (sve je isto) predstavlja energetsku manifestaciju naše Svesti! To znači da je to energetska struktura čije je konstituisanje izazvala naša Svest.

Funkcionisanje astralne projekcije

Kada se konstituiše astralno telo i pošalje, na primer, u centar grada, ono zaista kao energetska struktura tamo stiže. Molbom se dalje izrašavaju konkretni zahtevi, kao što su da se vidi spomenik, restoran i sl.

Ukoliko je molba bila da se aktivira astralno telo, informacioni talasi se emituju iz energetske strukture glave astralnog tela. Ako se aktivira astralni oblik, informacioni talasi se emituju iz celog oblika. Talasi informacione energije u oba slučaja stižu do cilja posmatranja, odbijaju se od njega i vraćaju ka astralnom telu ili obliku. Talasi su prozirni i sve vreme posmatranja se emituju i reflektuju.

Zatim se informacioni talasi od astralnog tela ili oblika (bez molbe) gotovo automatski šalju ka čoveku. Talasi dolaze do 3-4 m iznad glave, pa se polako spuštaju do same glave, odnosno latica inteligencije. Svođenjem frekvendja talasa, uz pomoć latica inteligencije na prepoznatljive, centar za vid (bez učeša očiju) pretvara informacione talase u doživljaj slike.

Kvalitet astralnog viđenja (putovanja) zavisi od niza faktora kao što su: ujednačenost moždanih talasa, optimalna frekvencija moždanih talasa, uvežbanost da se isključe oči kao organ vida, a maksimalno aktivira centar za vid, zrelost Svesti itd.

Propratna pojava astralne projekcije gotovo uvek je snižavanje telesne temperature ispod 36,0 stepeni Celzijusa, pogotovo na čelu (tzv. hladno čelo).

U literaturi se često sreću objašnjenja da je astralno telo vezano zlatnom ili srebrnom trakom za čoveka, te da može doći do problema ako se traka (nit) prekine. Kako je Svest čoveka jedinstvena (nedeljiva), tako i astralno telo ili oblik nisu posebni oblici Svesti, nego njene energetske manifestacije, nastale uz pomoć Vibracija. Prema tome, astralno telo, lik ili oblik su energetske strukture koje mogu biti "upućene", odnosno, mogu se konstituisati bilo gde, ali su uvek rezultat vibriranja Svesti. Astralno telo, lik ili oblik su za čoveka "vezani" samo u prenesenom smislu. Suštinski, veza postoji na nivou Vibracija. Tako, prekid Vibracija znači dekonstituisanje astralnog tela, lika ili oblika, pa samim tim ne može doći do problematičnog prekida koji se spominje u literaturi.

Na kraju, treba reći da su astralna putovanja izuzetno korisna kao uvodna vežba za paranormalno viđenje. S obzirom da se radi o energetskej strukturi (astralno telo, lik ili oblik), ono ima ograničenja u vidu postojanja mnogih drugih energetskih struktura koje ometaju proces. "Viđenje" uz pomoć Svesti, odnosno mogućnost da individualna Svest postoji svugde, je znatno kvalitetnije.

Sto se tice tehnike meditacije, da nebi previse smarao posto postoji dosta preduslova za uspesno izvodjenje...toliko, poz :)
[ Dark Icarus @ 14.04.2005. 10:32 ] @
Citat:
superbaka: nisu oni to izmislili, to isto je prezentirano na evropskom kongresu pulmonologa u Inter Continental-u pre nekoliko meseci...
Hvala na informaciji! Lepo kažu da medicinari čitav život uče svoj zanat i nikad ga ne nauče... Svejedno, voleo bih da se uradi neka kvalitetna domaća studija (imam tendenciju da ne verujem brojkama bolesno preoprezne zapadne medicine) i da pokaže da su iz ta 4% isključeni klinički entiteti vezani za srčane tegobe. Jer 4% muške i 2% ženske populacije čini 3% kompletne populacije... što je u našoj državi 300 000 ljudi!!!