[ Sasa Stevic @ 13.04.2005. 17:20 ] @
Molim za pomoc. Naime, na koji se nacin mogu pri stampanju promijeniti standardno definisane margine, tako da kad odstampam sliku ili dokument on bude na citavoj stranici ili bar da bude podjednako udaljen od sve 4 margine? Mozda se nisam izrazio na pravi nacin, ali se nadam da ste me razumjeli. Treba da odstampam nacrtanu tabelu u excel-u, ali kako god da podesim margine u page setup, tabela, koja inace treba da je na citavom A4 papiru, se ne moze nikako odstampati da bijelo polje oko nje bude istih dimenzija. Molim vas za odgovor sto prije.
[ Sasa Stevic @ 13.04.2005. 22:08 ] @
Moze li mi ko pomoci? Mozda je to banalno za ljude kojima je to poznato, ali meni je potrebno da znam.
[ aleksandaraleksandar @ 13.04.2005. 22:16 ] @
pa umesto PRINT idi na opciju PRINT PREVIEW i podesavaj margine
klizacem dok gledas sadrzaj stranice.
[ Sasa Stevic @ 13.04.2005. 22:21 ] @
Pa to je po defaultu tako za A4 format, konkretno. Meni treba da tabela zauzme maksimalni dio papira, objasnio sam gore vec. To sto ti kazes je samo da mogu podesiti do vrijednosti vec postavljenih po defaultu.
[ xxxrugby @ 13.04.2005. 22:25 ] @
Klikni na celije.
Stavi sliku u prvu i podesi Colum Width i Colum Hieght i evo.
Nemozes samo jednu zasebnu celiju da povecavas i smanjujes. MOras cjeli red onda da povecas!
[ Sasa Stevic @ 13.04.2005. 22:36 ] @
Pogresno sam se izrazio, odnosno naveo razlog. Naime, ne treba mi slika za print, nego tabela koju sam napravio (treba da je kopiram 1000 puta, a ne mogu da je postavim na sredinu, ruzno izgleda). U excelu sam je pravio. Top marginu kad postavis 0, Bottom 0, left 0 i right 0, javlja se da postavljene margine po defaultu daju "bijeli papir" oko tabele i to 0.8 mm za top, left i right 10 mm, bottom 37 mm. E, o tome ja govorim. Kako to rijesiti?
[ xxxrugby @ 13.04.2005. 22:42 ] @
Nemozes imat sve 0 0 0 0 zato jer ti to printer nece dat jer ne moze printat.

Oznaci tabelu i tada odi na Page Setup -> Margins i onda pogledaj dolje i imas da zaklikas Center On Page Horizontaly or Veritcal
Tako je barem na Mom Excelu i stavi sve u sredinu!
Tj. stavi u sredinu samo ono sta si zatamnio. Sta si oznacio da bi isprintao!
[ Sasa Stevic @ 13.04.2005. 22:55 ] @
Opet dobijem isto, nemoguce da ne mogu uraditi. Dimenzija tabele je 260 mm x 192 mm, a dimenzije A4 formata papira je 210 x 297 mm, sto pretpostavljam znate. Isprekidane linije koje pokazuju u excelu da je to region za prvu stranicu, podeseno za A4 naravno, su tacno oko moje tabele. Gdje se gube ostali milimetri od 210x297 mm za A4?! Kako god da postavim margine, taj bijeli prostor se ne da ukinuti.
[ Grafičar @ 13.04.2005. 22:56 ] @
Velika je zabluda da Excel barata dobro sa tabelama, naime tako nešto nema šanse da ti se dogodi u Word-u.
Pozdrav.
[ xxxrugby @ 13.04.2005. 23:00 ] @
Zasto ne stavis da je papir polozen. Pa ce da ti sve stane na list papira. pa neces imat tih problema!
[ Sasa Stevic @ 13.04.2005. 23:08 ] @
Pa kako uraditi onda rotaciju tabele?!
[ johnnie @ 14.04.2005. 09:16 ] @
U print preview imas opciju setup, tu podesi procenat uvecanja odnosno umanjenja; igraj se malo.
Za okretanje, opet page setup ili print preview, setup, landscape/portrait.
U ociji view u glavnom prozoru, idi na page break view, pa tu podesavaj prelom strane.
[ mladja-denca @ 08.09.2011. 14:07 ] @
ne znam jel uopste neko cita ovu temu,ali imam problem pa da postavim pitanje..
Kucam diplomski rad, a sa wordom i podesavanja oko njega sam slab bas...
Trebao bi da postavim osnove stari u wordu da kad bi kucao da lepo izgleda,ali nzm to da odradim,a strah me je ako odkucam ceo diplomski od 50 strana,da kasnije necu mocu da sve to ispravim...Pa ako je neko voljan da mi detaljno sve objasni da podesim nek mi se javi na blllack et live.com
pozdrav i hvala
[ Ivek33 @ 08.09.2011. 20:12 ] @
Citat:
mladja-denca: Trebao bi da postavim osnove stari u wordu da kad bi kucao da lepo izgleda,ali nzm to da odradim,a strah me je ako odkucam ceo diplomski od 50 strana,da kasnije necu mocu da sve to ispravim...
Trebao si otvoriti novu temu jer nije vezana samo za margine (možda moderator to odradi za tebe
Zašto privatno, pa ovdje ti se može pomoći a i drugima koji imaju sličan problem.

kao prvo koji Word koristiš?
Dosta si nejasan, znaš li uopće raditi u Wordu i što te muči, ili si ga odnedavno pokrenuo. (sorry na pitanju)
Trebao bi znati barem osnove u Wordu i kako se radi diplomski (seminarski) rad.

Što više daš detalja o svom nivou znanja lakše će ti netko pomoći.
Poželjno je da znaš što i kako zahtjeva tvoj fakultet (mislim na predložak diplomskog)

Ako je potrebno da u početku diplomskog rada započneš numeriranje od X stranice tada trebaš poznavati rad sa sekcijama. Prilikom pisanja teksta trebaš koristiti stilove jer će ti oni na kraju pomoći u kreiranju sadržaja diplomskog rada. Da li moraš koristiti fusnote prilikom pisanja diplomskg. Trebaš li insertirati slike u diplomski rad? itd itd...

Ima toga puno za izradu diplomskog rada, pogotovo ako si totalni početnik. Sve zavisi o tvojim željama i pitanjima

Ovako globalno ti mogu dati smjernice (koje ne moraju biti ispravne jer zavisi o tvom fakultetu i zahtjevima).

Diplomski rad ima stranicu do dvije ili tri naslova i ostalih info
Sadržaj rada može biti podijeljen na poglavlja ili teme
Prilikom pisanja naslova tema poželjno je ispravno pisati naslove koristeći stilove u Wordu (heading1, heading2, itd...)
Ako je potrebno umetnuti fusnote tada ih treba postaviti na pravo mjesto, kao i insertiranje slika
Potrebno je (poželjno) numerirati naslove tema radi kasnijeg kreiranja sadržaja cijelog dokumenta
itd itd ima toga dosta bna čega trebaš obratiti pažnju ali to zavisi o potrebama i smjernicama tvog faxa (bar mislim)

pozz
[ mladja-denca @ 08.09.2011. 22:51 ] @
auuu brate ti me sad pa sve zbuni..
koristim office 2003
pa kucam telst diplomskog u wordu,jer ne znam u koji bi drugo mogao?
imam temu za tahografe da pisem,ja imam vec neki tekst istampan o tome pa sad samo da ubacim u elektronskoj formi i da sredim otprilike kao sto je na ovom istampanom...
To sam uspeo sam da numerisem svaku stranicu,tj samo mi svaku narednu obelezava.Te stilove ne znam da koristim,a ja mislim da ce mi trebati i te fusnote,o kojima ne znam nista
slike sam neke insertirao i sa strane objasnjenj o njima,a trebalo je bas pored da se pise tekst,pa to dok sam provalio(tabela mi je pomogla).
e to o heading1 itd ne znam o cemu pricas,ako mozes malo detaljnije?
kako da numerisem naslove tema,sto ce mi trebati kasnije??
KAKO LI CU SE SNACI )))
[ Ivek33 @ 09.09.2011. 07:48 ] @
Citat:
mladja-denca: e to o heading1 itd ne znam o cemu pricas,ako mozes malo detaljnije?
kako da numerisem naslove tema,sto ce mi trebati kasnije??
KAKO LI CU SE SNACI
kao prvo pogledaj linkove koje sam ti dao u prethodnom postu.
Također pogledaj i ovu temu http://www.elitesecurity.org/t...ord-Vodic-za-pocetnike-MS-Word
[ EmmaR @ 10.09.2011. 22:00 ] @
Štampanje:
Svaki štampač ima svoje predefinisane margine van kojih ne može da štampa. Izuzetak su ink-jet štampači kod kojih ima onih koji štampaju preko celog lista papira (provereno za fotografije, za tabele i text ne znam u praksi kako se ponašaju)
Da bi nešto bilo odštampano baš na sredini, tu se prvenstveno mora igrati sa marginama (uz obavezno poznavanje predefinisanih vrednosti margina štampača na koji će se štampati. U slučaju Excela često je neophodno i fino podešavanje širina kolona, pored zadavanja - čekičiranja opcija vezanih za centriranje sadržaja.
Page->Page Setup, - ovde su sve neophodne opcije vezane za podešavanje stranice i margina.
Za položeno štampanje: ne okreće se sadržaj (text, tabela) već se stranica postavlja u položenom (vodoravnom) položaju.


Word:
Komplikovano je objasniti totalnom početniku sve odjednom. Najbolje je da nabaviš neku knjigu pa uz nju da učiš, kako ti šta zatreba. Ivek ti je dao dobre savete.
Evo još jednog odličnog linka za Office programe: praktikum.rs

Ako ti se žuri, uvek možeš prvo da otkucaš text a tek onda da podešavaš parametre stranice i da detaljnije formatiraš - stilovi, fusnote (napomene na dnu strane), sadržaj (koji se izrađuje na osnovu stilova ali uvek može i ručno da se unese, s tim što tada nema jednostavne izmene sadržaja ukoliko se nešto doda ili delimično izmeni naslov nekog poglavlja).

Što se tiče margina, jedno opšte pravilo je da leva margina bude nekih 1-1,5cm veća od desne zbog koričenja (može i više, ukoliko leva margina treba da bude veća od desne).
Otprilike nešto ovako: top (gornja) 2-2,5cm; bottom (donja) 1,5-2cm; left (leva) 2,5-3cm:right (desna) 1,5-2cm (razlika od 1cm sasvim je dovoljno za koričenje u standardnim fasciklama sa mehanizmom) - Naravno, najbolje ti je da proveriš kod profesora ili nekog starijeg kolege (profesori ipak vole kada vide da se student potrudio da mu "ugodi")

Da bi se slika i okolni text poravnali pravilno: Selektuješ (označiš, klikneš) sliku i iz konteksnog toolbara (koji se tada pojavi) izabereš Wrap i podesiš kako ti treba (da text bude oko slike, samo sa jedne strane slike, ispod slike, preko slike, da slika ne bude uopšte okružena textom; - pogledaj slikice opcija, prilično verno pokazuju očekivanu situaciju a i ako pogrešiš uvek je tu Undo pa iz početka - važi i za sve ostale greške)