[ OpticalWAN @ 14.04.2005. 20:21 ] @
Da li neko zna kako da uparim dve loga antene kako bih dobio vece pojacanje?
[ HerQl @ 15.04.2005. 00:30 ] @
preko splitera,za koji opseg???
[ pbenka @ 15.04.2005. 14:33 ] @
Bojim se da u spliteru bude gubitaka pa se ona 2-3 dB dobitka lako izgube. Antene moraju biti identične, njihov razmak se bira u zavisnosti od pojačanja koje daje sistem, odnosa napred nazad i sl. Kabel od jedne i druge antene treba da bude iste dužine ili tako određen da se signali sabiraju u fazi. Na mestu gde spajaš kablove u zajednički, dobijaš paralelno spojene impedanse pa tako umesto 75 oma dobiješ 37,5. Da bi se to izbeglo, prave se transformacije impedanse. Sad zavisi od transformatora, može biti uskopojasan, što tebi na logi pretpostavljam nije cilj, jer je sama antena širokopojasna. Nisi rekao za koju namenu želiš da koristiš antenu, pa da vidimo dalje.
[ OpticalWAN @ 17.04.2005. 23:28 ] @
Namena mo je da dobijem pojacenje u signalu (VHF i UHF opseg).
Pa bih zeleo da mi objasnish detalnjnije postupak..
-udaljenost izmedju antena
-duzina kabala
-spliter
[ YT1RX @ 19.04.2005. 00:40 ] @
Mislim da trazis mnogo i da je VHF i UHF opseg veoma sirok pojam. Duzine kablova koje trazis su za opseg koji je mnogo uzi.
Imas mnogo nacina za uparivanje ali za tako sirok opseg je malo veci problem.
[ vana11 @ 03.07.2005. 15:29 ] @
ja bih htio dvije uhf antene(ofell;dobit 14-18db)koje su namjenjene za peti band tj.ch38-69 upariti,pa me konkretno zanima koji je razmak potreban medju njima kao i nekakvu shemu sabirnice signala.napominjem da bi ta sabirnica trebala imati i propust napona posto mislim stavljati i dva malosumna predpojacala.
[ Dual @ 16.07.2005. 21:00 ] @
1. Uparivanje antena je obicno uskopojasno.
2. Da bi se pravilno izvrsila transformacija impedanse, antene takodje moraju da imaju da imaju definisanu impedansu. Kod loga to nije slucaj.
3. Umesto loga antene ako se stavi dobra Yagi antena za odredjeni raspon frekvencija dobice se mnogo vise od ta 3 teoretska decibela koja bi se se mogla dobiti uparivanjem 2 loga antene.
Nase iskustvo govori da sa nasim antenama se najcesce dobija 6 do 7dB vise nego sa Loga3 antenom.
Naravno antene su uskopojasne ili za odredjenu grupu kanala (10 - 15)
Pozdrav Goran YU1CF