[ Nohope @ 14.04.2005. 20:39 ] @
Da li bi neko mogao da mi objasni kako se "ispisuju" boje u turbo assembler-u...
...npr. po kom osnovu je ovo bela boja:11110000
hvala
[ defufna @ 14.04.2005. 21:47 ] @
Ok nisam tacno siguran.. o kojim bojama je rec.. ali po broju koji si dao predpostavljam da se radi o boji texta ( posto si spomenuo da to daje belu boju.. ) kod texta se boja sastoji od 3bita koja indexiraju boju pozadine, 4 bita za boju slova, i jednog bita koji oznacava da li slovo blinka ili ne,ne znam tacno redosled ( po onome sto si dao verovatno su prva 4 boja slova.. ) isprobaj... ako se ne radi o textu onda napisi molim te malo preciznije sta pokusavas da uradis..
[ Nohope @ 15.04.2005. 11:20 ] @
Evo o cemu se tacno radi...
Htela bih da postavim background boju, npr.:
...
Code:
mov di, 0
mov al, ' '
mov ah, [b]11000000b[/b]       <---- trebalo bi da daje crvenu boju
mov cx, 640
ciklus1:
mov es:[di], ax
add di, 2
loop ciklus1

...
Dakle, interesuje me po kom principu se izracunavaju boje...
10100000 zelena
10010000 plava
[ defufna @ 15.04.2005. 14:14 ] @
ok sad sam poprilicno siguran da se radi o Text rezimu , sta radi ovaj trenutni kod koji koji bi trebao da iscrtava crvenu pozadinu ? U textualnom rezimu boje se ne racunaju.. postoji 16 predefinisanih boja i evo vrednosti za njih

Black = 0
Blue = 1
Green = 2
Cyan = 3
Red = 4
Magenta = 5
Brown = 6
LightGray = 7
DarkGray = 8
LightBlue = 9
LightGreen = 10
LightCyan = 11
LightRed = 12
LightMagenta = 13
Yellow = 14
White = 15
Blink = 128

Ako zelis neku drugu boju koja nije medju navedenih 16 moraces da menjas paletu boja.. ( sto ne znam kako se cini :P ) Ako sam potrefio da se radi o text rezimu.. onda bi ono cudo trebalo da daje neku Svetlo zelenu ( gornja cetiri bita su 1100 sto je 10 a to je Light Green ) za crvenu probaj sa 01000000, inace jos malo informacija o tome sto cinis ne bi skodilo ( sta trenutno ovo iscrtava.. ?, jel DOS u pitanju ? itd.. )
[ Nohope @ 15.04.2005. 16:40 ] @
Daaaaa da da, to je to To je tacno ono sto mi treba, 16 boja, prva 4 bita su boja pozadine... evo, proverila
0000 black
0001 blue
0010 green
0011 cyan
0100 red
0101 magenta
0110 brown ...

...sve stima...
Hvala puno puno
[ defufna @ 15.04.2005. 16:43 ] @
Nema na cemu i drugi put
[ Vojislav Milunovic @ 15.04.2005. 18:30 ] @
jao bre ljudi kada ćete preći na 32bitnu arhitekturu? :)
Nama već kuca na vrata ia64 i x86-64 a vas teraju da učite 16bitni asm :(
[ Nohope @ 15.04.2005. 20:41 ] @
32bitno? Aaaaaaaa ne, mi učimo po 'novom' programu prilagodjenom Bolonjskoj Konvenciji
[ Vojislav Milunovic @ 16.04.2005. 00:52 ] @
haha :)))) Fala bogu da se kod nas na pravnom još ne uči po "bolonjskoj konvenciji" :)))
[ defufna @ 16.04.2005. 08:21 ] @
Pa eto kod nas na FTN-u Novosadskom se od ove godine uci 32bitni asembler i radi se pod linuxom.. sve sa gcc-om i ddd-om i studenti dobijaju remasterovani knoppix da nose kuci itd.. eh da sam rodjen samo godinu dana ranije..
[ Vojislav Milunovic @ 17.04.2005. 09:26 ] @
Padneš ovu godinu i obnoviš je :) I kreneš na pravu stvar <-> asm 32 :)))
[ defufna @ 17.04.2005. 11:54 ] @
hahaha kasno vec sam druga:)a to je na prvoj.. morao bih da se vracam :D sto ne mogu.. uostalom radio sam sa ASM32 da imaju Atlon64 onda bih mozda i razmislio ( molio bih ih da me puste jos jednom na taj predmet ^_^ )
[ Sundance @ 18.04.2005. 14:49 ] @
gcc i ddd i knoppix..baš su debili ti asistenti, tjeraju ljude da se nadrkavaju sa linuxom i CLI kako bi dokazali da nekog kurca znaju, dok na win imaš 10-ak besplatnih integriranih vizualnih asemblera, odlične debuggere i editore i cijelu win32asm scenu...besplatno.

Ali glavno da je %eax i da svi misle da je asm ružan i zastario :) ccc...
[ defufna @ 18.04.2005. 15:28 ] @
Ja ne vidim nista lose u tome, svakako je bolje od TASM-a a i nista ne fali videti alternativu..
[ Sundance @ 18.04.2005. 15:35 ] @
TASM je zastario, tasm32 je već druga priča.

Ne budi lud, win je nositelj 99% underground IA-32 asm scene (Virii/Cracking/RCE/win32asm).
[ defufna @ 18.04.2005. 21:03 ] @
Naravno da jeste, nisam rekao da ni nije, win je i pretezno nosioc svog softvera za IA-32, ali i generalno sumnjam i da rade pod win-om da bi radili neke prave win32 programe sa API-jem prozorcicima i tako to, ne znam cak ni da lice u Linuxu primirisati nesto od ELF-a i ostalog.. trenutno rade tako sto napisu kod komajluju ga i teraju ga iz debugera tako sto na zadnju instrukciju stave breakpoint.. znaci nikakva komunikacija sa OS-om.. u "moje vreme" najvise sto smo dolazili u kontakt sa dosom je bio ispis texta u konzoli i ucitavanje.. i glavna poenta je da osete instrukcije kao sto si rekao mov %eax.. nego.. ne mislis da je ovo malo offtopic mislim.. kakve ovo veze ima sa bojama ?
[ Nohope @ 18.04.2005. 23:37 ] @
Više niiiiiiikada niiiiikada neću pitati za boje, obećavam
[ Vojislav Milunovic @ 19.04.2005. 15:17 ] @
haha :) slobodno pitaj mi smo ovo na temu učenja 80x86 naspram postojećem 386 :)
[ defufna @ 20.04.2005. 06:12 ] @
hahahah sorry.. omaklo se.. nismo te valjda uplasili .. slobodno pitaj
[ introitus @ 21.04.2005. 22:54 ] @
Citat:
Vojislav Milunovic: jao bre ljudi kada ćete preći na 32bitnu arhitekturu? :)
Nama već kuca na vrata ia64 i x86-64 a vas teraju da učite 16bitni asm :(

A sta reci za nas koji ucimo 8 bitni asm /PIC18FXX2/? LOL
[ Vojislav Milunovic @ 22.04.2005. 12:17 ] @
Meni nije jasno što vas muče tim glupostima koje nemaju nikakvu primenu.
Pretpostavljam da je to fazon, profe znaju samo to i ništa više i ajde da vas uče to do iznemoglosti :(
[ netoff @ 22.04.2005. 12:50 ] @
E ne znate vi šta je mučenje i neznaje.

Code:

Arhitektura računara i računarske mreže
Institut: Institut za matematiku i informatiku 


Vežbe
Vežbe iz predmeta Arhitektura računara i računarske mreže sastoje se iz tri dela:

Digitalna elektronika
Programiranje u asembleru
Web programiranje
Vežbe iz oblasti digitalne elektronike izvode se uz pomoć programa Electronic 
Workbench, čiju instalaciju možete preuzeti ovde. Tokom ovog dela kursa studenti 
se upoznaju sa elementarnim logičkim kolima i uz pomoć njih prave složenije 
prekidačke i memorijske elemente kao što su registri, brojači i sabirači.

Studenti se tokom drugog dela kursa upoznaju sa arhitekturom procesora Intel 
8086 i pišu jednostavnije programe koristeći Microsoft-ov prevodilac Masm, a 
jednim delom i na mašinskom jeziku ovog procesora uz pomoć programa Debug. 
Microsoft asembler možete preuzeti ovde.

U trećem delu kursa studenti se upoznaju sa osnovama Web programiranja uz 
pomoć jezika za označavanje HTML i skript jezika PHP. Pored sintaksi ova dva 
jezika obrađuju se i teoretske osnove HTTP protokola, koncepti sesija, kukija i 
regularnih izraza. Instalaciju za web server Apache (za Windows OS) možete 
preuzeti ovde. 

Korisni linkovi

PHP manual, kompletan priručnik za php
Learning to Use Regular Expressions by Example, naučite regularne izraze kroz primere. 
Build your own Database Driven Website using PHP & MySQL, duži i napredniji
tutorial za pravljenje složenih web aplikacija koje se oslanjaju na mysql bazu 
podataka.



E sada kakve veze ima HTML, PHP sa arhitekturom računara.....
Kakve veze imaju HTML i PHP uopšte sa fakultetom
A da ne govorim o ".....jednim delom i na mašinskom jeziku ovog procesora uz pomoć programa Debug"
Tek samo da vidite ostale predmete
[ netoff @ 22.04.2005. 12:55 ] @
PS
savetova bih vam da počnete da se upoznajete sa "mašinskim jezikom procesora 8086", ali kod pišite isključivo uz pomoć "programa Debug"
[ Nohope @ 22.04.2005. 14:27 ] @
Kod nas na Višoj Tehničkoj u Su je problem izuzetno starog programa (relativno skoro je izbačen DBase3 iz programa), nestručnih profesora koji uglavnom znaju samo šablone koje ispredaju. Ako student naiđe na problem i upita profesora za eventualno rešenje... e tu se čika profa nađe u nebranom grožđu... Ili... polažeš osnove računara, imaš zadatak da napraviš jednostavan algoritam koji puni matricu i ništa više, ako tvoj algoritam nije taaaaačno onako zamišljen kao što profa ima rešenje, svaka petlja da se slaže, to nije dobro, nije bitno što radi... Ja sam pala ispit jer čovek neće ni da pokuša da razmisli o mom algoritmu (koji, btw, radi savršeno). Čak problem ide do ove mere, da profesorica koja predaje OS drži laptop pred sobom, niiiiiisam sigurna da je ikada bio upaljen, priča nam o virusima, i na pitanje šta ona radi da se zaštiti, ona kaže: "Ne idem sa laptopom na internet, samo sa onim računarom kod kuće"... DA, ovo je citat!

A mi ćemo biti DIPL.ing. informatike jer nam je program prilagođen već pomenutoj "Bolonjskoj Konvenciji"... ljudi verujte mi mene je sramota...

I zato kao jedino rešenje nalazim završiti školu kako-tako zbog diplome, a radi svog zadovoljstva i proširivanja znanja učiti i experimentisati o svom ćefu, jer jedino ono što iskopaš i naučiš sam će ti nešto značiti i koristiti...
[ introitus @ 22.04.2005. 16:12 ] @
Citat:
Vojislav Milunovic: Meni nije jasno što vas muče tim glupostima koje nemaju nikakvu primenu.
Pretpostavljam da je to fazon, profe znaju samo to i ništa više i ajde da vas uče to do iznemoglosti :(

Ma ja sam se salio, Microchip-ov PIC mikrokontroler serije 18FXX2 itekako ima primenu u elektronici, a i u drugim oblastima...


[ Vojislav Milunovic @ 22.04.2005. 18:16 ] @
Ne znam bratac =) Ja sam pravnik, a od asm iskljucivo furam 32bitni mada ne mogu nikgde da nadjem IA64 u Beogradu (imam vec Athlon64) pa da predjem na to cudo od arhitekture.

Nohope: Reci koja zastita od virusa =) A ti je pitaj iskusno, profesorka kako se stitimo mi koji nemamo laptop i imamo samo kompjuter u kuci =)))