[ Giga.RI @ 17.04.2005. 15:26 ] @
Instalirao sam micrsoft visual studio .net. Pokrenem new project/win 32 i sada upisem prvu vjezbu iz knjige demistificirani c++ i zanima me kako da pokrenem prevoditelja (compilera)? Knjiga kaze pokrenite odgovrajuceg prevoditelja,te nakon uspjesnog prevodenja pokrenite program....sto moram uciniti?
Da li to treba skinuti s neta ili to ima u programu,mislim na prevoditelja?
BTW Totalni sam pocetnik u ovome...
puno hvala!
[ Merics @ 17.04.2005. 15:43 ] @
pišeš win32 ili console aplikaciju??pa imaš negdje run&debug ili nešto slično...
[ ivbrcic @ 17.04.2005. 16:54 ] @
ctrl + shift + B --> bulid-anje
ctrl + F7 --> compile-iranje
ctrl + F5 --> pokretanje
[ Giga.RI @ 17.04.2005. 17:09 ] @
Pa pisem po knjizi,krenuo sam sa win 32.A koja je razlika izmedu cosole i win 32?

ctrl + shift + B --> bulid-anje,a moze objasnjenje sto je buildanje?
ctrl + F7 --> compile-iranje,ok ovo je prevodenje
ctrl + F5 --> pokretanje,a ovo pokretanje programa...
hvala puno!
Edit:
kod mene ne radi ovo ctrl+f7,moze neki drugi put do compiliranja...
Ja sam prilikom instalacije instalirao prva dva koraka(win componente update i visual stdui .net) ali nisam treci korak(service release) je li mozda zbog toga nemam prevoditelja? ja samo nagadam
[ xxxrugby @ 17.04.2005. 20:52 ] @
Console je msDos aplikacija.
A Win32 je za Windows!

Posto pises iz Demistificirani C++ onda trebas console app.

Skini si radje za to Bloodshed DevC++ kompajler.
Ima par megabajta nije velik!

Jesli li ga probao prevarit. npr napisat u notepadu i onda sajvat kao *.cpp i onda bi ga otvori studio kao Default
[ Giga.RI @ 17.04.2005. 23:13 ] @
Prevarit!? pa ja nemam pojma nis o c++ a kamo li ga prevariti!
ok skinut cu pa probat taj kompajler,ali kako radi ovaj sta je dosao uz visual studio?
[ sstanko78 @ 18.04.2005. 11:48 ] @
Skini sa interneta DevCpp. Ovaj IDE je manji, i lakši za upotrebu.
www.bloodshed.net
Nezaboravi da skineš onu verziju koja uključuje Mingw kompajler!

Visual Studio projekti:
Console application - aplikacija koja izgleda kao dos
MFC aplicaion - aplikcija u c++ sa podrškom za MFC (windows program)
win32 project - aplikacija koja koristi win32 api (teško za izradu)
[ Burgos @ 18.04.2005. 14:31 ] @
Citat:
Console je msDos aplikacija.
A Win32 je za Windows!


Console nije samo msDos aplikacija. U ovom slucaju je Win aplikacija koja se izvrsava u konzoli (command prop..., kako se vec zove ).
[ reject @ 19.04.2005. 14:02 ] @
http://www.aul.fiu.edu/tech/compile.html
http://tis.tulane.edu/How_To/Everything_Else/Visual_C.cfm
[ sstanko78 @ 19.04.2005. 17:47 ] @
Citat:
Console je msDos aplikacija.
A Win32 je za Windows!


Ma to sam rekao ilustracije radi. Čovek je verovatno video DOS
[ sstanko78 @ 19.04.2005. 17:50 ] @
Citat:
The easiest way to create a Win32 project is to use the Win32 Project Wizard. You can create one of the four Win32 project types:

Console application.
Executable (Windows) application.
Dynamic-link library.
Static library.
[ Giga.RI @ 20.04.2005. 21:08 ] @
Hvala!
Skinuo sam s neta taj devcpp 4 i devcpp 4.9.9.2 i sada koliko sam ja skuzi ako radim po knjizi demistificirani c++ i ne radim nikakve projekte treba raditi samo u dev c++ ne treba mi visual studio net za pocetak je tako?
[ Giga.RI @ 20.04.2005. 21:27 ] @
#include <iostream>
using namespace std;
int main() {
int a, b, c;

cout << "Upisi prvi broj:";
cin >> a; // očekuje prvi broj
cout << "Upisi i drugi broj:";
cin >> b; // očekuje drugi broj
c = a + b; // računa njihov zbroj
// ispisuje rezultat:
cout << "Njihov zbroj je: " << c << endl;
return 0;
}

Moze li mi netko reci sta ovdje ne valja,po onome sta pise u kjnizi ovo bi trebalo raditi tako da unesem prvi broj lupim enter unesem drugi broj i lupim enter i izbaci zbroj ta dva broja....ali meni radi tako da unesem prvi broj pa drugi i kada unesem drugi i lupim enter program se zatvori umjesto da ispise zbroj ta dva broja. Zasto!?
[ vladab @ 21.04.2005. 07:03 ] @
Program ti i ispise ta dva broja, ali se ubrzo zavrsi, pa ti ne vidis rezultat. Pokusaj da pre linije return 0 stavis system("pause");. Trebalo bi da radi, posto koristis windows.
[ Burgos @ 21.04.2005. 12:11 ] @
Bolje, elegantnije i prirodnije rešenje je da čovek pokrene program iz konzole.
[ don_mathew @ 28.04.2005. 07:51 ] @
ovaj dev c++ mi non stop izbacuje gresku(kod kompajliranja)... jel on ima svoje header fajlove ???
il ih moram ja dodavati u bin ???
[ idb @ 28.04.2005. 08:27 ] @
Citat:
... jel on ima svoje header fajlove ???
Ima.
Mozda si preuzeo samo Dev-Cpp bez kompajlera. Sa kompajlerom je oko 9MB.
[ don_mathew @ 28.04.2005. 14:19 ] @
da bez kompajlera... a i cudim se malo nesto :) inache radio sam u VC++ veliko i dobro ovo mi je onako da malo na poslu se peglam kad nemam sta radit....



btw da ne bude skroz off topic nabavio sam knjigu demistificirani c++ i preporucujem je svakom pocetniku a i onima (kao ja) sto prelaze s c-a na c++ odlicna knjiga...
[ george_w @ 28.04.2005. 19:13 ] @
Taj bloodshed i nije neko dobro rjesenje (bar za pocetnika) jer je strasno bugovit. Puna verzija moze se naci na jednom od zadnjih BUG DVD-ova.
Po meni, trenutno najelegantnije rjesenje je Borland C++ 4.5 (instalacija velika oko 40 MB).

Na nekim XP masinama je ovaj potonji odbijao da se instalira, ali instalacija prodje ako odaberete kompatibliti mod za Win98.

Ako se furate na legalan softver (a nadam se da jeste), onda ipak Blood...
[ idb @ 04.05.2005. 08:44 ] @
Citat:
Taj bloodshed i nije neko dobro rjesenje (bar za pocetnika) jer je strasno bugovit
Duze vreme radim sa Dev-Cpp ali nisam primetio da je strasno bugovit. Da li je to iz tvog iskustva?
[ NeznamTkoSam @ 04.05.2005. 09:39 ] @
@Giga.RI
Probaj i Relo: http://www.fifsoft.com/relo/
On je mnogo manji od dev-c++ i manje bugovit (mada ni dev-c++ nije baš nešto bugovit ).
Citat:
i lupim enter program se zatvori umjesto da ispise zbroj ta dva broja. Zasto!?
Otvori Demistificirani C++ i pročitaj 24. i 25. stranicu. (Točnije, od "Ako koristite prevoditelj na operacijskom sustavu ..." do "... tj. nakon gore spomenutih naredbi.")
btw, jesi skužio što je build, make, compile... ?
[ george_w @ 04.05.2005. 17:44 ] @
Citat:
idb:
Duze vreme radim sa Dev-Cpp ali nisam primetio da je strasno bugovit. Da li je to iz tvog iskustva?


Naravno, u zadnje vrijeme sam drzao instrukcije iz cpp-a studentima na nekim fakultetima, i naravno, nisam im preporucivao VC++, ili BCB, jer im je sucelje za pocetnike uzasno komplicirano. U pocetku sam preporucivao Borland C++ 4.5, ali kad su se pojavili problemi sa XP-om trazio sam nesto drugo. Nekako u to vrijeme sam procitao recenziju u Bugu za blood, isprobao ga i odmah pohvalio. Medjutim, studenti su se zalili, pa sam ga malo vise testirao, i uspio sam ga srusiti par puta. Naravno, ta mala nestabilnost nije nista strasno, ali za pocetnike moze biti pravo zbunjujuce. zato sam pomislio da je bolje da im neko drugi, iskusniji, instalira Borland c++ 4.5 (ako vec imaju problema sa instalacijom), pa da na miru rade u provjerenom alatu...

p.s. Citam sad onaj moj prethodni post, i vidim da sam tamo rekao "strasno bugovit". Pa, to "strasno" mi je izletjelo slucajno, jer bugovit jeste, ali ne "strasno"...
[ idb @ 05.05.2005. 08:22 ] @
U pravu si, ima po neku bubicu, ali ne desava se tako cesto da ga srusim. Trenutno koristim verziju 4.9.9.1 (2-3 meseca) i nju nisam nijednom srusio - mozad sam samo imao srece, a i ranije verzije su mi se veoma retko rusile.
U svakom slucaju meni se Dev-Cpp svidja, pogotovu cena...
[ george_w @ 06.05.2005. 00:44 ] @
@idb

jel programiras nesto slozenije (ili mozda komercijalno) na Dev-Cpp? pitam, jer mi se cini da nije bas toliko napredan za neki iole slozeniji projekat, a pogotovo mi se cini da je brzina samog kompajlera prilicno losa? kako se snalazi sa vecim projektima?
[ idb @ 06.05.2005. 13:11 ] @
Citat:
jel programiras nesto slozenije (ili mozda komercijalno)

Komercijalno nije, ali slozeno verovatno jeste - barem za mene, posto radim sam.
Projekt koji sada radim treba da objedini ranije napisana 4 programa u jednu celinu.
1. kontrola podataka (radi se o Sistemu za odbranu od grada Srbije) i njihova analiza.
U toku analize nastaju produkti koji moraju biti prikazani u obliku izvestaja, grafikona i prostornog prikaza nekih pojava. Sve ovo treba da se vidi iz korisnickog interfejsa i po potrebi stampa.
Grafikoni i prostorni prikazi moraju se dopunski exportovati u neki graficki format pogodan za dalju doradu (koristim SVG fajl i besplatne alate Sodipodi i Inkscape).
2. Odredjivanje optimalnih elevacija za ispaljivanje pritivgradnih raketa (naravno uz graficku prezentaciju)
3. Prevodjenje koordinata jednog radara u drugi, sa grafickim prikazom polozaja oblaka na geografskoj karti. Karta je sa malo detalja ali mora biri pecizan, sa obelezenim oblastima nadleznosti, pomocnom mrezom kvadrata, granice, reke, znacajniji objekti, ...
4. Transformacije geografskih koordinata (potrebno prilikom odredjivanja lokacije protivgradne stanice pomocu GPS). Program podrazava koordinatene sisteme WGS84, nas sferni Bessel 1841 (ja ga tako zovem), i naravno nama najbitniji pravougli Gauss Krigerov koordinatni sistem (na njemu se zasniva drzavni premer)
~~~~~~~~
Program pod 1 je bio razvijen samo pomocu Dev-Cpp & Win32 API, a ostali pomocu Dev-Cpp & FLTK.
Svi su pisani u vreme kad sam tek presao na C++, pa nekim resenjima kasnije nisam bio zadovoljan. Ukazala se potreba za promenom svih programa, pa sada to koristim za pisanje koda izpocetka.
Ovoga puta koristim wxWidgets.
Citat:
a pogotovo mi se cini da je brzina samog kompajlera prilicno losa
Istina je, nije brzinski sampion!
Bas iz tog razloga svaki deo programa razvijam i testiram odvojeno.
Na primer conzolana aplikacija sa nekoliko klasa i nesto oko 1500 linija koda se kompajlira za manje od 10 sekundi.
Kada se sve to ubaci u Windows i uz malo vise izvornog koda, kompletan Build traje oko 50 sekundi, a to je jos uvek samo deo glavnog projekta kojeg testiram odvojeno.
Glavni projekt (nedovrsen) u ovom trenutku se builduje za 1 minut i 10 sekundi.
Jeste spooooro - ali to je realnost na koju sam se navikao, dok on kompajlira ja radim gimnastiku. :)
Iz onog sto sam procitao na forumima, Microsoft Visual C++ Toolkit 2003 sve to odradi mnogo brze (bar dva puta)...

E sad, da sve ove brojke mogu da se uporede sa necim drugim, evo na cemu radim, odnosno na cemu su pomenuta vremena izmerena:
Hardwer:
HP Vectra VL420MT
P4/1.60GHz, HD 40GB (ne spada u brze), RAM 512MB, Radeon 9200SE
Softwer:
Dev-Cpp 4.9.9.1 with Mingw/GCC 3.3.1, wxWidgets 2.4.2, VisuaVX 0.8