[ BrankoM @ 26.06.2002. 00:02 ] @
Excel problem - pomoć molim.

Ako moram imati na Sheet1 upisane podatke

Ime
Prezime
broj bodova u Test1
broj bodova u Test2
broj bodova u Test3
.
.
.
Ukupni zbroj bodova1 kriterij
Ukupni zbroj bodova2 kriterij
Ukupni zbroj bodova3 kriterij


A da na -->Sheet2<---automatski upiše ime i prezime kandidata te desno
ukupni zbroj za 1, 2 i 3 kriterij.
i da to ponavlja za svakog kandidata jedan ispod drugog da bih na
kraju mogao imati rang listu po različitim kriterijima.

Predpostavljam da za ovo treba znati programiranje ili se moze i lakse
rijesiti?
[ afrocuban @ 26.06.2002. 07:41 ] @
Nisi bio najjasniji, ali tebalo bi da ti pomogne istovremeno selektovanje oba radna lista (kliknes prvi, pa drzis CTRL i kliknes drugi) a relativne reference celija bi trebalo da odrade svoj posao.
S tim, sto bi ovo sa imenom i prezimenom moralo da se referncira na nekakvu listu ("bazu") testiranih.
[ BrankoM @ 26.06.2002. 11:00 ] @
Citat:
afrocuban:
Nisi bio najjasniji, ali tebalo bi da ti pomogne istovremeno selektovanje oba radna lista (kliknes prvi, pa drzis CTRL i kliknes drugi) a relativne reference celija bi trebalo da odrade svoj posao.
S tim, sto bi ovo sa imenom i prezimenom moralo da se referncira na nekakvu listu ("bazu") testiranih.


Ovako, napravio sam listu da mi automatski daje rezultate upisom bodova, sad samo nisam siguran kako da mi na neko odvojeno mesto (pomislio sam na sheet2, ali nije pod moranje, moze i bilo gde na sheet1) "slozi" imena i prezimena onih koje upisem pod celije ime i prezime te da mi iz ćelija gde su rezultati za tu upisanu osobu izvadi rezultat (koji ce se automatski pojaviti kad napisem koliko je bodova osvojeno)
Npr. kandidati 1 je i upisem pod ime i prezime : Marko Marković
osvojio je na prvom 3, drugom 4, na trecem testu 6 bodova
ukupno ima 13 bodova
po prvom kriteriju 10 bodova
po drugom 9 bodova
a po trecem 4 boda
(ovo gore sam napravio)

Samo zelim da mi automatski na neko odvojeno mesto izdvoji
Marko Marković 13 10 9 4
i za svakog sledeceg kako ih upisujem isto tako na to mesto jedan ispod drugog gde bih posle lako napravio rang listu koji ima najvise bodova po kojem kriteriju.

Uh malo gnjavim ali nadam se da sam bio jasniji.
[ afrocuban @ 26.06.2002. 15:21 ] @


Uh, sad si bio vec malo jasniji. Ajde sad samo razjasni sta je rezultat, a sta ti ukucavas iz onog tvog primera?

Koliko sam ja skapirao, ti ukucas ime i prezime (Marko Markovic), kao i brojeve 3, 4 i 6, a kao rezultat automatski dobijes brojeve 13, 10, 9 i 4. Jel' tako?

Ako je ovako, napisi jos, gde na toj listi ukucavas sledeceg kandidata? Preko ovog prethodnog, ili za to koristis drugi deo radnog lista (svi kandidati i svi rezultati su ti vidljivi na Sheet1 kada zavrsis sa unosom)?

Takodje, koliko znas o formulama, relativnim i apsolutnim referencama u Excelu? Ovde mislim na sintaksna i semanticka pravila prilikom koriscenja istih.

Kada mi na ova pitanja odgovoris, mislim da cu definitivno moci da ti odgovorim.
[ BrankoM @ 27.06.2002. 09:46 ] @
Citat:
afrocuban:


Uh, sad si bio vec malo jasniji. Ajde sad samo razjasni sta je rezultat, a sta ti ukucavas iz onog tvog primera?

Koliko sam ja skapirao, ti ukucas ime i prezime (Marko Markovic), kao i brojeve 3, 4 i 6, a kao rezultat automatski dobijes brojeve 13, 10, 9 i 4. Jel' tako?
--------------------
Tako je, ukucavanjem osvojenih bodova dobiti cu rezultat(e) - proverio sam to i radi. Samo sad da mi njih i ime i prezime kandidata izdvoji na neko mesto-bilo sa strane bilo sheet2 i da slaze to jedno ispod drugog da posle mogu napraviti rang listu.

Ako je ovako, napisi jos, gde na toj listi ukucavas sledeceg kandidata? Preko ovog prethodnog, ili za to koristis drugi deo radnog lista (svi kandidati i svi rezultati su ti vidljivi na Sheet1 kada zavrsis sa unosom)?
-----------------------------------
To mi je svejedno-kako god je lakse, bilo koje resenje ce me zadovoljiti- kandidata ce da bude predpostavljam oko 40-tak, mislim da bi mozda bilo lakse da ih ukucavam jedan preko drugog (cisto zbog stednje prostora i preglednosti) jer cu njihove rezultate-bodove na osnovu kojih dobijam rezultat imati ispred sebe na papiru i posle mi je lako proveriti eventualnu poogresu ako sto ne bude bilo dobro.
-----
Takodje, koliko znas o formulama, relativnim i apsolutnim referencama u Excelu? Ovde mislim na sintaksna i semanticka pravila prilikom koriscenja istih.
------
Nisam bas neki ekspert (inace ne bih gnjavio ovde tebe i druge), ali razumem pojmove formula, relativna i apsolutna referenca, pokusao sam i sam nesto napraviti ali sam zapeo na tome kako da mi sledeci kandidat ne prebrise na rang listi onog predhodno dobijenog, tj. nisam uspeo da napravim automatsko popunjavanje jedan ispod drugog, tako da verujem da cu se snaci.

Kada mi na ova pitanja odgovoris, mislim da cu definitivno moci da ti odgovorim.


Unapred hvala, bas mi je dosta hitno, ukoliko ne uspem ovo napraviti-resiti vec me jeza hvata kako moram raditi na stari dobri nacin papir i olovku u ruke i lupajj. :-(
[ afrocuban @ 27.06.2002. 16:07 ] @
Evo ovako.

Neka ti svi unosi ostanu na listi1. Napravices listu rezultata na listi2 (sheet2).

Recimo da su ti na listi1 podaci koje si uneo, odnosno dobio kao rezultat u sledecim celijama:

B7 - Marko Markovic
G6 - 13
L11 - 10
H22 - 9
P8 - 4


Sve sto treba da uradis je da prethodno na Listu2 ovako definises sledece celije (SVE BEZ NAVODNIKA):

A1 - "=sheet1!B7"
B1 - "=sheet1!G6"
C1- "=sheet1!L11"
D1 - "=sheet1!H22"
E1 - "=sheet1!P8"

I dobices ono sto si trazio. Da ne bi unapred za svakog korisnika definisao svaku celiju ponaosob, predlazem ti da na prvoj listi unos organizujes tako da se i unos i rezultati odvijaju horizontalno.

Dakle A1 ime, B1 prvi broj bodova, C1 drugi broj bodova, D1 treci broj bodova, E1 ukupan broj bodova, F1, G1, H1 rezultati kriterijuma.

Unos za drugog korisnika ide u drugu vrstu:A2, B2, C2, etc za sve korisnike (do 40-og korisnika, tj 40-te vrste)

Poslednji je dakle A40, B40, C40...

E sad na listu2 definises celije onako kako sam ti objasnio, samo ovako:

A1 - "=sheet1!A1"
B1 - "=sheet1!E1"
C1 - "=sheet1!F1"
D1- "=sheet1!G1"
E1 - "=sheet1!H1".

Sredio si za prvog korisnika. Da ne bi za svakog korisnika kucao ove reference, ali samo sa brojevima 2,3, do 40, bice dovoljno da selektujes blok A1:E1 na drugom listu, i povuces marker popune (to je ona mala tackica u donjem desnom cosku selektovanog bloka) i razvuces je do 40-te vrste!

Zahvaljujuci relativnim referencama one ce dobiti brojeve od 2 do 40 u formulama.

Tako, kako budes popunjavao prvu listu, druga ce se automatski popunjavati trazenum podacima, naravno ako prvu listu budes organizovao onako kako sam ti predlozio.
[ BrankoM @ 28.06.2002. 15:46 ] @
Citat:
afrocuban:
Evo ovako.

Neka ti svi unosi ostanu na listi1. Napravices listu rezultata na listi2 (sheet2).

Recimo da su ti na listi1 podaci koje si uneo, odnosno dobio kao rezultat u sledecim celijama:

B7 - Marko Markovic
G6 - 13
L11 - 10
H22 - 9
P8 - 4


Sve sto treba da uradis je da prethodno na Listu2 ovako definises sledece celije (SVE BEZ NAVODNIKA):

A1 - "=sheet1!B7"
B1 - "=sheet1!G6"
C1- "=sheet1!L11"
D1 - "=sheet1!H22"
E1 - "=sheet1!P8"

I dobices ono sto si trazio. Da ne bi unapred za svakog korisnika definisao svaku celiju ponaosob, predlazem ti da na prvoj listi unos organizujes tako da se i unos i rezultati odvijaju horizontalno.

Dakle A1 ime, B1 prvi broj bodova, C1 drugi broj bodova, D1 treci broj bodova, E1 ukupan broj bodova, F1, G1, H1 rezultati kriterijuma.

Unos za drugog korisnika ide u drugu vrstu:A2, B2, C2, etc za sve korisnike (do 40-og korisnika, tj 40-te vrste)

Poslednji je dakle A40, B40, C40...

E sad na listu2 definises celije onako kako sam ti objasnio, samo ovako:

A1 - "=sheet1!A1"
B1 - "=sheet1!E1"
C1 - "=sheet1!F1"
D1- "=sheet1!G1"
E1 - "=sheet1!H1".

Sredio si za prvog korisnika. Da ne bi za svakog korisnika kucao ove reference, ali samo sa brojevima 2,3, do 40, bice dovoljno da selektujes blok A1:E1 na drugom listu, i povuces marker popune (to je ona mala tackica u donjem desnom cosku selektovanog bloka) i razvuces je do 40-te vrste!

Zahvaljujuci relativnim referencama one ce dobiti brojeve od 2 do 40 u formulama.

Tako, kako budes popunjavao prvu listu, druga ce se automatski popunjavati trazenum podacima, naravno ako prvu listu budes organizovao onako kako sam ti predlozio.


SVE RADI PRILAGODIO SAM SVOJIM POTREBAMA I SVE JE SUPER!!! HVALA MNOGO, NADAM SE I VERUJEM DA CU I JA JEDNOM MOCI OVAKO POMAGATI DRUGIMA.
[ afrocuban @ 30.06.2002. 03:34 ] @
Citat:

SVE RADI PRILAGODIO SAM SVOJIM POTREBAMA I SVE JE SUPER!!! HVALA MNOGO, NADAM SE I VERUJEM DA CU I JA JEDNOM MOCI OVAKO POMAGATI DRUGIMA.



Nema na cemu Branko, i drugi put. Lepo je znati da si nekom pomogao.

Btw, ima i ja jedno pitanje vezano za Excel. naime, kako istovremeno selektovati sve parne (ili neparne) vrste (ili kolone) radnog lista (ili bloka celija)?