[ visatix @ 19.04.2005. 09:46 ] @
Imam AllPic programator i program IcProg1.05. Hteo sam da isprogramiram 12F675, ubacio sam ga u podnozje, prikljucio RS232 kabel, prikljucio napon (oko 16V) i na kraju dobio poruku "Verify failed at address-0000h". Moze li mi neko odgovoriti u cemu je problem, odnosno da mi objasni korak po korak kako da isprogramiram PIC sa ovim programom i programatorom (u uputstvu se spominje i jumper JP1, sta s`njim). Takodje me interesuje kako da podesim program (pod kojim nazivom program 'vidi' ovaj programator, odabiranje tipa oscilatora (koristim unutrasnji oscilator))...
[ rsinisa @ 19.04.2005. 18:18 ] @
U "Settings" -> "Options" -> "Programming" iskljuci prvu opciju, a
ukljuci drugu, "Verify during programming".
JP1 generalno treba skinuti kada se programira PIC koji ima interni
oscilator (da ne detaljisem).
Odaberi JDM programator.

Pozdrav.
Sinisha
[ vladel @ 19.05.2005. 23:07 ] @
imao sam problema sa tim i posle milion pokusaja nista .
ukapirao sam da rs232 kabal (nozice ) nisu u pravilnom rasporedu.
iskreno digao sam ruke i dobavio USB PROGRAMATOR i vise nikad nisam imao problema.ako si resio problem javi ako nisi poslacu ti na mail detaljno uputstvo sa potrebnim naponima koji treba da budu prilikom programiranja.
pozdrav
vladel
[ okili @ 26.05.2005. 00:04 ] @
Tvoj problem nije u naponima vec u drajveru icprog ili u samom programatoru.Zanimljiva je stvar da allpic moze da programira veliki broj picova al isto tako prilikom izrade njegove stampane ploce dolazi do gresaka.Greska koja ti se javlja mislim da je bas iz tog razloga pogledaj plocicu kako je uradjena i uporedi je sa originalnom semom ako je nemas javi se da ti je posaljem. Dakle ako je bar jedan pin bilo kog podnozja lose spojen ili ako koristis kabl od nekog drugog uredjaja evo problema. Druga verovatnoca greske je software koji koristis ako je polovican tj nepotpun probaj da skines neki drugi sa nekog drugog sajta, a ako nisi podesio drajvere za icprog iz njega samog evo opet problema. Savetujem ti da ne odustajes od projekta jer je to sitna greskica koja ne bi trebalo da te demotivise. NE PRIKLJUCUJ NAPON PREKO 15 VOLTI!!!!! Jer ce veci napon ostetiti pic. [email protected]
[ rsinisa @ 26.05.2005. 20:08 ] @
Citat:
vladel: imao sam problema sa tim i posle milion pokusaja nista .
ukapirao sam da rs232 kabal (nozice ) nisu u pravilnom rasporedu.

Ovo sa nepravilnim rasporedom nozica nisam shvatio? Ili si koristio pogresan kabl ili nepotpun, odn. kabl od npr. UPS-a koji nema spojene sve pinove koji se koriste za ALLPIC.
Citat:
okili: Tvoj problem nije u naponima vec u drajveru icprog ili u samom programatoru.

Problem nije svakako u IC-PROG-u jer on provereno radi odlicno sa PIC-evima. Problem, pored podesavanja, moze da bude i u kablu, kao sto sam napisao gore, i u hardveru.
Citat:
okili: Zanimljiva je stvar da allpic moze da programira veliki broj picova al isto tako prilikom izrade njegove stampane ploce dolazi do gresaka.

U kom smislu dolazi do gresaka? Ne razumem tacno na sta mislis.
Citat:
okili: pogledaj plocicu kako je uradjena i uporedi je sa originalnom semom ako je nemas javi se da ti je posaljem. Dakle ako je bar jedan pin bilo kog podnozja lose spojen

Nema potrebe da uporedjuje plocicu sa shemom (ili obrnuto) jer ono sto je postavljeno na Danijelovom sajtu (konstruktor ALLPIC-a) je 100% tacno i mnogo puta provereno. A ako je lose zalemljen neki pin na bilo kom uredjaju, logicno da nece da radi kako treba.
Citat:
okili: Druga verovatnoca greske je software koji koristis ako je polovican tj nepotpun probaj da skines neki drugi sa nekog drugog sajta

Kao sto rekoh, IC-PROG provereno radi odlicno sa PIC-evima, ali ako bash hoce, moze da proba "WinPIC".
Citat:
okili: NE PRIKLJUCUJ NAPON PREKO 15 VOLTI!!!!! Jer ce veci napon ostetiti pic.

Ne znam kako si dosao do ovog zakljucka (naravno, pogresnog)?

Pozdrav.
Sinisha
[ visatix @ 29.05.2005. 15:12 ] @
Vladel, resio si moje probleme! Naime, imao sam RS232 kabel od Mustek UPS-a, i kada si spomenuo kabel, proverio sam ovaj koji sam ja koristio. Imao je samo 3 zice! Pozajmio sam od kolege drugi (koji je imao svih 9 zica) i naravno, Allpic je proradio! Zato za sve koji koriste Allpic programator i imaju probleme kao ja: PROVERITE RS232 KABEL!

Hvala Vladel!
[ Illman @ 29.05.2005. 23:05 ] @
Ja sam imao problema prilikom programiranja PIC 16F628, treba da se skine JP1 ali tada nije mogao da uđe u programski mod. Stavio sam JP1 kao za PIC16F84 i isprogramirao ga bez problema.
[ tomazek @ 11.07.2005. 08:19 ] @
kakav je razpored pinov na rs232 za allpic proramator??
[ rsinisa @ 11.07.2005. 18:15 ] @
Sam si sebi vec dao odgovor, pinovi su po RS232 standardu.

Pozdrav.
Sinisha
[ vsi @ 13.07.2005. 21:22 ] @
Pozdrav pravio sam all pic programtor,medjutim imam problem.Isto mi se pojavljuje kao i vama gresak 0000,ja sam ga direktno ubo u komp na serijski port ali isto.Pokuisavam programirati pic16f84a.Probao sam i na Xp i 98 al isto.Vladel isti k**** i kod mene aj mi posalji to na [email protected] .Ljudi pomagajte.
[ ddanijel @ 15.07.2005. 18:40 ] @
Ocigledno ga nisi lepo napravio cim nece da radi. Proveri ponovo sve veze , jel zalemljeno sve kako treba i jel nemas negde kratak spoj. Zatim proveri dali imas 5v napon i da li se u toku programiranja pojavljuje 13v na mclr pinu. Najcesci problem je u malom naponu napajanja tako da umesto onih 13v bude mnogo manje pa pic ne moze da udje u programski mod.

[Ovu poruku je menjao ddanijel dana 15.07.2005. u 19:42 GMT+1]
[ vsi @ 15.07.2005. 19:52 ] @
Na napajanje sam doveo malo manje od 15 volti.Gde je mclr, i sta............
gde treba da je pet volti....Pojasni malo molim te.Pojasni mi malo kratkog spoja nema proverio sam i par puta .Kada stavim kratko spojnik na jp1(samo tu) da programiram pic 16f84a i obe ledovke svetle,koje jumpere treba da podesim za programiranje 16f84a i koje ledovke treba da svetle.mada mislim da je problem u zener diodama da nisu bas ok.Tako da cemo se cuti,ako nesto nije ok.Pozdrav.
[ ddanijel @ 15.07.2005. 23:11 ] @
Kako mislis NISU OK ?
Za ostale detalje oko allpic programatora da se ne bih ponavljao idi na moj sajt pa pogledaj i procitaj celo uputstvo oko njega. Ne znam odakle si nabavio plocicu i sa kog sajta si skinuo shemu ali svakako obidji yueletro sajt i vidi. Imas adresu u mom sig-u levo. Pozdav
[ vsi @ 16.07.2005. 16:16 ] @
Kupio plocicu u sinelu.....Da li treba obe ledovke da gore kada stavim jumepr na jp1.
[ ddanijel @ 16.07.2005. 17:13 ] @
Kada je JP1 spojen onda obe led treba da svetle. U tom modu na konektoru CON1 proveri napone. Na nozici 5 je masa (Gnd) i u odnosu na nju na nozici 1 treba da imas napon 5v , a na nozici 2 napon 13v. Ukoliko je sve ovo ok ostaje da proveris zener diode d5 i d6 ( da li si ih ispravno povezao ) i shodno tome da premeris napone u toku programiranja na nozicama 3 i 4 (con1) koji treba da su u granicama -0.7 do 5v

Pozdrav
[ vsi @ 16.07.2005. 18:46 ] @
Hvala ti puno.Takodje sam mislio da su zener diode,ali nisam bio siguran.Provericu pa cu javiti da li sam uspeo nesto da uradim.Pozdrav i drzite mi palceve.:))))
[ *mile* @ 10.03.2006. 15:30 ] @
Pozdrav,

imam problem. Zapravo naponom na CON1->nozica 2 bi kao sto ste rekli trebao biti 13V
a kod mene je 0V. Na nozici 1 je 5V , na nozici 3 je -0.76 V, na nozici 4 je -0.76V
Vise puta sam proveravao plocicu , menjao zener diodu D3 (13V) ,T2, T1, D2, ali bez uspeha, pa vas molim da mi pomognete, jer stvarno vise ne znam sta da radim.
[ lord Vader @ 11.03.2006. 03:23 ] @
Kao prvo AllPIC je dobar programator ali ima jednu grešku.
@ddanijel
Ne znam da li si probao da programiraš 18F seriju? Kada ubaciš recimo 18F452 i pokušaš da ga programiraš sa Ic-Prog -om, PIC ne uđe u mod za programiranje jer mu MCLR 13V e stigne dovoljno brzo, problem je C3 kondenzator od 100nF koji treba da se izvadi i onda je sve u redu.

Pločica je OČAJNO urađena tako da postoji velika verovatnoća da se spoje susedne linije, a da se to ne vidi.

Da bi se istestirao programator treba da se, u Ic-Prog -u, izabere Check Hardware i tu klikće na sve signale. Vcc treba da je 5 V i da je stalno prisutan na podnožiju, MCLR treba da je oko 13V kada je štikliran CheckBox za MCLR u Ic-Prog-u. Data i Clk treba da su -0,7V za neštiklirane kućice, a oko 5V za štiklirane. Ako programator sve radi kako sam napisao, onda je ispravan.

Ja koristim malo modifikovanu verziju ovog programatora(odnosno JDM programatora) i bez problema progrmiram sve PIC-ove i to u kolu. Čak se ceo projekat naapaja preko njega i na taj način za par sekundi promenim kod u PIC-u. Za one koji rade sa novijim PIC -ovima 18F serija i sl. nije dovoljan Ic-Prog jer podržava jako mali broj novih uC-a, a i njih programira 100 godina. Na primer 18F452 programira par minuta. WinPIC to uradi jako brzo ali njegov autor je izgrešio u konfiguracionim bitima i uvek se javlja greška na 18 seriji.

Posle dugog traganja skoro sam našao rešenje. WinPIC800 !!!!!!!!

Ovo je ubedljivo NAJBOLJI softver za programiranje. Na pomenutom 18F452 programiranje traje onoliko dugo koliko je veliki kod, ako imate malo koda završi se u sekundi, što bi kod Ic-Prog-a trajalo bar 1min.

Postoji opcija Refreash koja učita kod koji je poslednji korišćen i tako sa dva klika ubacite novi kod brže nego preko bootloader-a.


Znači najbolje rešenje koje može da se kupi je AllPIC, bolje je da se napravi sličan programator, i WinPIC800!!!!!!!
[ dim.branislav @ 15.03.2006. 01:36 ] @
Jel mozes da posaljes semu tog slicnog programatora
[ Blejd @ 15.03.2006. 09:28 ] @
P16PRO programator, kaci se na paralelni port-provereno radi.
Izvor [url]www2.maxi.si[/url]

[Ovu poruku je menjao Blejd dana 15.03.2006. u 10:36 GMT+1]
[ 16f84 @ 15.03.2006. 11:01 ] @
Citat:
P16PRO programator, kaci se na paralelni port-provereno radi.
Izvor [url]www2.maxi.si[/url]


Ovdje se može i skiniti free software. Sam koristim P16pro i PICAALL hardware i provereno dobro radi.




[Ovu poruku je menjao 16f84 dana 15.03.2006. u 12:01 GMT+1]
[ ddanijel @ 24.04.2006. 08:14 ] @
Citat:
lord Vader
Ne znam da li si probao da programiraš 18F seriju? Kada ubaciš recimo 18F452 i pokušaš da ga programiraš sa Ic-Prog -om, PIC ne uđe u mod za programiranje jer mu MCLR 13V e stigne dovoljno brzo, problem je C3 kondenzator od 100nF koji treba da se izvadi i onda je sve u redu.

Pločica je OČAJNO urađena tako da postoji velika verovatnoća da se spoje susedne linije, a da se to ne vidi.


Ovo za C3 mi je malo cudno sto kazes jer ako prebacis u mod da se 5v pojavljuje tek nakon uspostavljenog 13v napona sasvim je nebitno da li ce se na mclr tih 13v pojaviti nakon 10ms ili nakon 2sekunde, jer ce tek nakon sto se pojavi 13v ostatak programatora uspostaviti 5v za napajanje pic-a tako da ova tvoja tvrdnja mi je malo cudna iskren da budem i ne mogu da shvatim kako to moze da bude problem.
A sto se tice OCAJNO uradjene plocice ti uzmi uradi je bolje :) pa cemo da postavimo novu (tvoju) verziju. Plocica je po mom misljenju uradjena odlicno za jednostranu stampu i za sve ono sto ima na njoj. Ako se prilikom izrade kratkospajaju vodovi to nije problem do mog dizajna nego do lose izrade onog ko radi pcb.
[ goranbr @ 11.05.2006. 20:49 ] @
da li je normalno da kada stavim pic u programator ,a ne ukljucim napon napajanja ,sija zelena dioda i stalno mi prijavljuje neku gresku
[ lord Vader @ 11.05.2006. 23:15 ] @
Ovaj programator je odličan jer ima opciju kontrove i Vcc i Vpp. Na JDM baziranim programatorima postoji, softverski, kontrola samo Vpp napona. Postoji varijanta hardverske kontrole Vcc napona kao što je to urađeno na AllPIC programatoru. Džamperom se definiše koji se napon prvi pojavljuje. Ova karakteristika je bitna kada se programiraju određeni PIC-ovi jer postoje modeli kojima prvo treba da se postavi Vpp pa onda Vcc, i obrnuto. Pošto kod COM porta postoje samo tri sinhrone izlazne linije (treća je Tx koja se pomoću podlog trika može naterati da radi kao sinhrona), nije moguće kontrolisati softverski Vcc napon, pošto su nam neophodne kontrole DATA, CLK i Vpp linija. Postoji varijanta da se asinhrono preko Tx - Rx linija aplouduju komande PIC-u koji bi radio pravo programiranje. Takav dizajn je preterano komplikovan za početnike i podržan od malog broja softvera za programiranje. JDM bazirane programatore podržavaju SVI softveri i zato mislim da su oni najbolji za početak.
Ovaj ne znam koliko je podržan. Ic-Prog, WinPIC i WinPIC800 su najbolji programatorski programi, a ovaj poslednji je ubedljivo najbolji.!!!!!!!

Kod AllPIC-a je problem u lošoj štampi pa ako se samo malo pogreši pri lemljenju dolazi do kratkih spojeva. Bez brige skoro da ništa ne možerte da spalite od delova programatora.

AllPIC ima problem kod nekih laptopova jer im izlazni signal nije dovoljan!!!!!!
U tom slučaju može da radi WinPIC sa 16F varijantom, a WinPIC sa 18F varijantom. WinPIC poseduje odličnu opciju kalibrisanja kašnjenja komandi tako da kada dođe do problema na laptopu treba povećati vreme kašnjenja i trebalo bi da upali !!!!
[ goranbr @ 12.05.2006. 19:18 ] @
gde moze da se nadje winPIC
[ lord Vader @ 12.05.2006. 22:22 ] @
Potraži na guglu, to je popularan program i naći ćeš ga odmah.
Ustvari evo
http://www.qsl.net/dl4yhf/winpic/winpicpr.zip

http://perso.wanadoo.es/siscobf/descargas/WinPic800.zip Ovaj je bolji!!!!

[Ovu poruku je menjao lord Vader dana 12.05.2006. u 23:25 GMT+1]
[ buha18 @ 04.06.2006. 14:27 ] @
Citat:
*mile*: Pozdrav,

imam problem. Zapravo naponom na CON1->nozica 2 bi kao sto ste rekli trebao biti 13V
a kod mene je 0V. Na nozici 1 je 5V , na nozici 3 je -0.76 V, na nozici 4 je -0.76V
Vise puta sam proveravao plocicu , menjao zener diodu D3 (13V) ,T2, T1, D2, ali bez uspeha, pa vas molim da mi pomognete, jer stvarno vise ne znam sta da radim.


ja imam isti problem, pa ako netko slucajno zna gdje bi mogao biti problem, neka javi.
[ LGA 775 @ 07.11.2006. 23:34 ] @
Napravio sam AllPIC programator prema shemi sa www.elektronika.rs.ba, koja je identicna shemi na ddanijelovom sajtu.
Medjutim, bez obzira da li je dzamper JP1 spojen ili ne, svetle i LED1 i LED2. Proverio sam PCB i 99% sam siguran da nemam kratkih spojeva, probao sam da zamenim zener diode, ali opet imam isti problem. Kad probam da programiram PIC, PC se zakoci (mada je ovo mozda i zbog podesavanja ICProg-a). Da li neko zna gde bi mogla da bude greska (posto ocigledno JP1 ne odradjuje posao)?
[ goranbr @ 08.11.2006. 10:33 ] @
Probaj da koristis WINPIC
[ juka vk @ 09.11.2006. 14:22 ] @
sori sto upadam ajd >>LGA 775<< odi na onu temu sa TDA1524 nesto sam te pito pa vidi

nemogu slati jos p poruke pa....
[ Seme @ 18.03.2007. 00:41 ] @
Da li je neko ovim programatorom programirao PIC18F4550. Softver koji koristi za programiranje ga ima u izboru ali me interesuje da li je neko to uradio stvarno. Hvala na odgovoru.
[ marinbnm @ 06.09.2007. 19:13 ] @
Citat:
Napravio sam AllPIC programator prema shemi sa www.elektronika.rs.ba, koja je identicna shemi na ddanijelovom sajtu.
Medjutim, bez obzira da li je dzamper JP1 spojen ili ne, svetle i LED1 i LED2. Proverio sam PCB i 99% sam siguran da nemam kratkih spojeva, probao sam da zamenim zener diode, ali opet imam isti problem. Kad probam da programiram PIC, PC se zakoci (mada je ovo mozda i zbog podesavanja ICProg-a). Da li neko zna gde bi mogla da bude greska (posto ocigledno JP1 ne odradjuje posao)?



I ja imam istog i radi bez problema od prvog puštanja u pogon.....i isto koristim ICprog...inače u postavkama ti mora biti upaljen Windows API (ako koirstiš XP) i odabran JDM programer.



[ LGA 775 @ 09.09.2007. 22:33 ] @
U medjuvremenu sam nasao resenje i problem je bio upravo taj Windows API, sad radi odlicno... Hvala u svakom slucaju
[ enaB @ 09.10.2007. 16:59 ] @
Pogrešno sam okrenuo PIC, jel moglo to da ga ošteti....da se tako izrazim? |:

[Ovu poruku je menjao enaB dana 09.10.2007. u 18:36 GMT+1]
[ medamarko @ 21.10.2007. 14:47 ] @
Ja sam se danas logovao pa uskacem ovako, ne znajuci sve poruke od pocetka, mrzelo me da citam!? :-)

Pa moglo je teorijski, ali meni se to mnogo puta desavalo, i nijedan mi nije pravio probleme!
Tako da ne brini, probaj neki glupi program,tipa da ukljucis LED i znaces da li je ispravan, ja imam razvojni sistem pa ga odmah probam, ako imas i ti onda ti nije problem!
[ enaB @ 21.10.2007. 20:03 ] @
Nemam ništa, ali kasnije sam ga programirao i verifikacija je prošla bez problema. A i u to vreme kada sam ga pokrešno okrenuo, programator nije dobro radio, tako da je verovatno PIC ostao ispravan
[ mdj300B @ 26.10.2007. 00:03 ] @
pozdrav.
Imam JDM programator i došao mi je pod ruku pic12f629 (ovaj projekt: http://free-vz.htnet.hr/Ivica-...c/Nokia%20Lcd%20Termometar.htm ) pa me zanima dali je moguće nekako podesiti JDM programator da ga isprogramira a da pic 12f629 bude poslije opet programibilan.
U ic-prog-u 1.05D u postavkama našao sam opciju pod Misc: Enable Vcc control for JDM, što bi to značilo?

Nije nužno da mi se pravi novi programator jer je dosad radio odlično ali ako imaju neke "kozmetičke" izmjene na postojećem dobro će doć.
Slušam komentare.

Hvala
[ Struja01 @ 14.01.2008. 16:30 ] @
Hocu da testiram svoj AllPIC programator. koji hardver u WinPIC8000 da izaberem pa da ga testiram, nigde nema izbor AllPIC . Sta treba da se dogodi kada prikopcam AllPIC sa racunarom, treba li da pokaze New Hardver, meni nista ne pokaze?

**JP2** Sluzi za izabir write protect moda za eeprome 24cXX - Moze li mi neko ovo malo pojasniti?

Kada dam napon progrmatoru njemu svetle i Led1 i Led2, je li tako treba?
[ Struja01 @ 27.01.2008. 12:13 ] @
Posto vidim niko ne odgovara, resio sam da preuzmem stvar u svoje ruke. Procitao sam ovu temu jos jednom, sve njene post-ove.

E ovako ovo je dio iz jednoga post-a od "lord Vader" na prvoj stranici ove teme :

"Da bi se istestirao programator treba da se, u Ic-Prog -u, izabere Check Hardware i tu klikće na sve signale. Vcc treba da je 5 V i da je stalno prisutan na podnožiju, MCLR treba da je oko 13V kada je štikliran CheckBox za MCLR u Ic-Prog-u. Data i Clk treba da su -0,7V za neštiklirane kućice, a oko 5V za štiklirane. Ako programator sve radi kako sam napisao, onda je ispravan."

Ono gore kada je napisano Vcc, mislio sam gde se to nalazi, dok nisam skapirao da je to Vdd.:) E sada mene je ovo mnogo zbunjivalo dok nisam otkrio kako sve to treba da izgleda: http://i34.servimg.com/u/f34/11/93/33/20/untitl10.jpg . Onda kada sam ispitao na Com1 instrumentom dobio sam sledece rezultate:

Vdd=4.95 V
Mclr=12.52 V
Data=-0.77 V
Clk=-0.76 V

Kada na IC-Prog otkacacim "Enable Mclr" i kada krenem da mjerim sve mi pokaze isto samo Mclr bude 0 V.

Kada jos okacim "Enable Vcc" pokaze mi mclr (kada nije okacen "enable mclr") da je 12.26V, sve ostalo je isto. A kada okacim onda i njega, znaci tada je sve okaceno opet Mclr=0 V a sve ostalo isto. I sada kada sve zakljucimo moze li mi neko reci da li mi je AllPIC Programator ispravan ili neispravan?

Primetio sam da *mile* i buha 18 imaju slucne probleme kao i ja, mozda ovo bi moglo koristiti i njima a i ostalima koji naidju na isti problem.

[ tma1717 @ 12.02.2008. 17:45 ] @
Meni nikako da dođe famoznih 12V. Napravio dve pločice proverio x puta i opet ništa. Winpic kaze detected hardware unknown Device o.k. XP driver je instaliran.
Izabrao sam JMD programator,..
Obe LED gore i ostali naponi su ok. Taman sam skupio pare za mikroElektronikin EaszPIC5 i poslao im mail da vidim ima li kakav popust za nas u Srbiji, kad ono nije dosta 99 nago treba još 69 za compiler. E sada šta da radim, tolike pare nemam a all pic neće da mi radi. Ako bi neko mogao reci u čemu je bio problem, pošto vidim da su mnogi imali sličnih problema a ne i kako su ih rešili, bude samo "rešeno, hvala". Unapred zahvalan,
[ Struja01 @ 12.02.2008. 19:02 ] @
Nisam te mnogo razumeo, je si li probao da na IC-Prog podesis sve onako kako je bilo u ranijim post-ovima i onda da probas da li radi? Je si li probao da programiras neki PIC sa All PIC programatorom?
[ tma1717 @ 12.02.2008. 22:28 ] @
Evo upravo sam jos jednom sve procitao i sve je podeseno kako treba.

Kada radim Hardware test ako je PIC16F84a na mestu javlja se geska hardware is not responding,a ako ga izvadim kaze hardware ok.Ako citam prazan pic jer drugi ni nemam,
detected -> unknown,
reading Code 1024word,
reading ID 4word
Reading Config. 1word
Reading Data 64 byte

Ako ovo moze pomoci u nalazenju greske. Plocice sam pregledao lupom x puta, menjao diode i opet nista.Nisam valjda toliki baksuz da na obe napravim istu gresku.

Hvala unapred
[ krosKorelacija @ 08.04.2008. 10:33 ] @
Imam jedno pitanjce - zasto koristiti AllPic programator?
Mislim, ima dosta originalnih Microchipovih programatora koji su savim dobri i sa pravom podrskom - pri tom mislim i na DOZIVOTNU GARANCIJU!
[ ZZIKA @ 14.05.2008. 18:58 ] @
> Imam jedno pitanjce - zasto koristiti AllPic programator?
> Mislim, ima dosta originalnih Microchipovih programatora koji su savim dobri i
> sa pravom podrskom - pri tom mislim i na DOZIVOTNU GARANCIJU!

Zato što se AllPIC uz malo truda može napraviti.
Jeftin je (to malo elemenata ukupno ne košta ni 5 EURa), jednostavan za korišćenje i radi odlično.

Problemi koji su ovde navedeni u stvari i nisu problemi AllPICa, već samo loše izrade od strane pojedinaca, lošeg podešavanja softvera ili elementarnog nepoznavanja procesa programiranja mikrokontrolera.

Kada se sve uradi kako treba - AllPIC radi perfektno - potpuno isto kao i daleko, daleko skuplji programatori.

Koliko para - mnogo je muzike. Eto zato je AllPIC popularan i mnogi ga koriste.

Ja ga koristim veoma dugo i nemam potrebu za prelaskom na nešto jače.
[ Branislav83 @ 18.11.2008. 02:09 ] @
Da li moze Allpic programator da se korist za programiranje PIC184550 ka programator u kolu (ICSP)? Pri tome mislim da je kontroler stalno pod naponom napajanja. Dosad sam to radio sa PIC16F877A i to radilo ok, ali za ovaj nisam bas siguran.

Unapred hvala
[ urkeze @ 16.12.2008. 20:28 ] @
Zahvaljujuci iscrpnim komentarima uspesno sam resio problem MCLR=0V sad je 13V sve to uz pomoc Vas, ALLPIC, Hardware Checka i IC-prog

HVALA
[ dejanmaksimovic1976 @ 18.12.2008. 14:30 ] @
Probao sam da napravim neki ALLPIC vec dva puta pa bi me interesovalo da li neko ima konkretnu semu koja provereno radi jer kako sam poceo da pravim i ako pravim jos koji put nakraju ce da bude da je bolje da sam kupio neki razvojni sistem gotov vise bi mi se isplatilo.
Potrebna mi je sema i upustvo koje provereno radi.
[ goranbr @ 18.12.2008. 14:56 ] @
Allpic provereno radi samo koristi WINpic
Evo link-a
http://www.qsl.net/dl4yhf/winpicpr.html
[ dejanmaksimovic1976 @ 18.12.2008. 17:00 ] @
Da li je to ovaj interface
[ dejanmaksimovic1976 @ 18.12.2008. 17:01 ] @
Da li je to ovaj interface
posto ovaj link od goranbr nece da mi otvori slike seme

[Ovu poruku je menjao dejanmaksimovic1976 dana 18.12.2008. u 18:16 GMT+1]
[ goranbr @ 18.12.2008. 17:32 ] @
http://www.sinel.cjb.net/
na ovom sjatu je ALLPIC programator koji ja koristim
[ mali genije @ 18.12.2008. 17:32 ] @
ovaj
[ dejanmaksimovic1976 @ 18.12.2008. 17:34 ] @
Taj sam napravio i neprepoznaje mi ga ni winpic ni icprog. prekopirao sam PCB napravio i nece da radi.
[ goranbr @ 18.12.2008. 17:44 ] @
podesi ga ovako
[ dejanmaksimovic1976 @ 18.12.2008. 18:04 ] @
I dalje ne moze da inicijalizuje hardware
[ dejanmaksimovic1976 @ 18.12.2008. 18:21 ] @
Za sta sluzi konektor 1, da ne treba kojim slucajem da se spoji 2 i trojka da bi dobio na pinu 4 12V?
[ dejanmaksimovic1976 @ 18.12.2008. 18:39 ] @
Uspeo sam, radi sve, pogresno sam okrenuo konektor sa com port
[ goranbr @ 18.12.2008. 18:41 ] @
možda ti nije dobar rs 232 kabl
[ dejanmaksimovic1976 @ 18.12.2008. 18:44 ] @
Dobar je kabl. Kupio sam nov. Na slici gde je stampana plocica konektor DB9 koji treba da zalemi sa gornje strane ploce ustvari treba da ide sa donje strane jer su povezani pinovi na stampi tako da kad se stavi konektor pinovi 4 i 5 ostaju prazni a pinovi 1 i 2 su spojeni tako da treba to da se preokrene. Tj. ako se stavi zenski konektor za stampu sve je ok ali ako se stavi muski onda mora da se stavi sa donje strane stampane plocice. Probao sam sa PIC16F84A i sa winpic i sa winpic800 i sa icprog radi sa svima.
[ rsinisa @ 18.12.2008. 19:06 ] @
Citat:
dejanmaksimovic1976: Tj. ako se stavi zenski konektor za stampu sve je ok ali ako se stavi muski onda mora da se stavi sa donje strane stampane plocice. Probao sam sa PIC16F84A i sa winpic i sa winpic800 i sa icprog radi sa svima.

OK, može i muški ako se okrene, mada u spisku u original arhivi piše ženski. Bitno je da radi, a taj programator proradi bez problema (ni sam ne znam koliko sam ih sastavio).

Pozdrav.
Sinisha
[ dejanmaksimovic1976 @ 18.12.2008. 20:10 ] @
cak sta vise sa winpic800 nema nikakva podesavanja samo se prikaci pokrene program izabere se jdm programer i funkcionise sve.

[ mnn @ 14.01.2009. 21:16 ] @
Dali ima neko iskustva sa programiranjem kada podesimo MCLR OFF kada koristimo tu nožicu kao ulazni pin.Kod mene prvi puta prođe u redu , program radi ali više nemogu da ga reprogramiram niti da ga obrišem.Probao sam sa WinPic 800 da podesim kako je objašnjeno za taj problem kada koristimo interni mclr,ali ništa.Konkretno je u pitanju PIC 16F628.
[ rsinisa @ 14.01.2009. 22:20 ] @
Pretpostavljam da si pročitao i kako se podešava ALLPIC za taj slučaj? Skinuo si džamper JP1? Ako da, da li zelena LED svetli stalno ili samo kad krene programiranje? Proveri da li je RB4 na masi.

Pozdrav.
Sinisha
[ mnn @ 16.01.2009. 21:56 ] @
Kada sam probao sa IC -prog- prošlo je ,dok sa Winpic800 neće ( ne prepoznaje pic i prijavljuje grešku ).
[ vukboban @ 14.02.2009. 18:15 ] @
jeste malo starija tema,ali ...
imam i ja problem sa allpicom!
naime,radio je bez problema do sada,programirao sam 12f629,12f675,16f84,ovaj prvi uvek sa intosc i mclr off,i nisam imao problema.
Medjutim,u poslednjih par dana 12f629 koji je bio programiran sa INTOSC i MCLR off nece ni da procita,a kamoli da programira!
na pinovima imam sve potrebne napone(eksterno napajanje mi je 15V),jumper za izbor pojavljivanja Vpp i Vdd je skinut,mada
se isto dogadja i kad sam probao da ga vratim,kada merim na pinovima kad pocne da programira ima 12,9V na MCLR ;5V na Vdd.
kada uradim hardware check ima sve napone,koristim IC prog,Winpic,Winpic800 i nijedan nece da ga procita ni programira!
PIC bez internog oscilatora i dalje programira bez problema.
Mozda neko zna u cemu moze da bude problem?
Mozda dobija Vdd istovremeno sa Vpp,ili je suvise mali "delay" izmedju ta dva dogadjaja?
diode svetle normalno,znaci sa jumperom svetle obe,bez jumpera zelena pocne da svetli tek kad cita ili programira...
Svaka pomoc je vise nego dobrodosla !
[ vukboban @ 04.03.2009. 15:09 ] @
eh,kad nece niko moram sam sebi da pomognem!
ako nekog zanima,kod ovakvog problema koji se kod mene javio treba skinuti C3 sa programatora!
to je onaj kond kod zener diode.
Kad sam njega skinuo programiranje i citanje PICa radi bez problema!
Pozz svima
[ ADRENALIN @ 10.03.2009. 18:20 ] @
Citat:
vukboban: eh,kad nece niko moram sam sebi da pomognem!
ako nekog zanima,kod ovakvog problema koji se kod mene javio treba skinuti C3 sa programatora!
to je onaj kond kod zener diode.
Kad sam njega skinuo programiranje i citanje PICa radi bez problema!
Pozz svima


Brate ladno nisi procitao sve stranice, vidis da je lord vader na prvoj strani ovo napisao

Ne znam da li si probao da programiraš 18F seriju? Kada ubaciš recimo 18F452 i pokušaš da ga programiraš sa Ic-Prog -om, PIC ne uđe u mod za programiranje jer mu MCLR 13V e stigne dovoljno brzo, problem je C3 kondenzator od 100nF koji treba da se izvadi i onda je sve u redu.

I mene smara da citam sve stranice ali 4 stranice nije puno. Zato sto svi tako pitamo bez citanja, ima mnogo nepotrebnih postova.
[ vukboban @ 12.03.2009. 15:06 ] @
Ne bih da nastavljam offtopic ali...
Procitao sam i to(uvek citam sve postove u temi koja me zanima),ali sam mislio da se odnosi samo na 18F seriju.
Sada vidim da vazi za sve koji imaju INTOSC i MCLR off.
[ JECHAM @ 14.03.2009. 17:10 ] @
Da li je pametno napraviti AllPic programator samo elektroniku na stampi (bez onih raznih podnozja) a onda sa nekim petopolnim(raznobojnim) kablicem spajati nozice na mikrokontroleru koji se programira.
[ rsinisa @ 15.03.2009. 09:32 ] @
Nema nikakvih problema da to uradiš, a već imaš onaj petopinski ICSP konektor na PCB-u. Imam kompletno sastavljen ALLPIC, ali se, kad mi treba programiranje zalemljenog PIC-a, služim trakastim kablićem koji sa jedne strane zalemim na PCB, a na drugom kraju su zalemljeni ostaci od izvoda otpornika i njih ubacim u odgovarajuće pinove u DIL podnožje; nisam imao odgovarajući ženski konektor kad mi je zatrebao, poslužio sam se ovim kablićem i koristim ga i dan-danas (tako mi i treba kad sam lenj da kupim ženski konektor za ICSP).

Pozdrav.
Sinisha
[ stojakovicv @ 30.03.2009. 07:28 ] @
Da li se sa AllPIC programatorom moze isprogramirati PIC18F8722 odnosno PIC18F8520 ?
[ ADRENALIN @ 30.06.2009. 20:27 ] @
AllPIC ne bi trebalo da ima problema da to uradi. Jedino je pitanje da li softver koji koristis za programiranje podrzava taj PIC. Ako imas PIC probaj.
[ stojakovicv @ 01.07.2009. 06:05 ] @
Da li je to iz iskustva ili samo nagadjas?
[ ADRENALIN @ 02.07.2009. 18:14 ] @
Nagadjam, posto je to 18F PIC je verujem da je mnogo razlicit protokol programiranja, mada to nema veze sa AllPIC-om, toima veze sa softverom. Programator nema razloga da ne radi sa tim PIC-om.
[ stojakovicv @ 07.11.2009. 21:42 ] @
Evo da dam odgovor na svoje pitanje: allpic programator moze da prepozna PIC 18F8722 preko WinPic800 softwera, al je softwer zakljucan na neki njihovi USB programator, tako da ne moze nista vise da se ucini po pitanju programiranja i citanja iz PICa

Da li neko zna za neki drugi softwer sa kojim bi mogao ovo da izvedem

Trenutno koristim EasyPIC razvojnu plocu od mikroelektronike sa USB2.0 programatorom na sebi. Odveo sam 5 signala (Vcc,mclr,pgd,pgm,gnd) na PIC i pomocu njihovog picflash softwera zavrsavam posao.

Ipak Allpic je kompaktniji i dosta manji od citave EasyPIc ploce... pa ako neko zna za free software... da javi
[ rsinisa @ 08.11.2009. 15:39 ] @
Nisam baš siguran da sam shvatio šta hoćeš da kažeš. Ja sam sa ALLPIC-om programirao 3 tipa 18F kontrolera i mislim da ne bi trebalo da ima problema ni sa tim tvojim. Pogotovo što kažeš da ga je WINPIC800 prepoznao. Nisam shvatio ovo sa zaključanim softverom. Hoćeš da kažeš da je to već programirani PIC koji si izvadio iz nekog USB programatora, a da je PIC zaštićen od čitanja? Ako je zaštićen, to nije nikakav problem jer imaš opciju brisanja, a i WINPIC800 pre programiranja ionako briše PIC.

Pozdrav.
Sinisha
[ stojakovicv @ 09.11.2009. 03:04 ] @
Uh... hteo sam na brzinu da napisem odgovor, al izgleda da sam uneo konfuziju.
Evo da razjasnim:
winpic800 sam podesio da radi sa JDM programerom na com1 - u stvari to mu je allpic

kao sto rekoh, allpic na taj nacin moze da prepozna PIC 18F8722 preko WinPic800 softwera, medjutim sam WinPic800 je zakljucan za programator koji se prodaje na njihovom sajtu.
Da bih mogao programirati 18F8722 pomocu WinPic800 potreban mi je taj GTP-USB programator koji se kaci na USb port, inace odabir 18f8722 nije moguc (vidi atachment)

http://www.winpic800.com//inde...tegory&id=19&Itemid=88

a ovde je lista kontrolera koji se s winpic800 mogu programirati:

http://www.winpic800.com//inde...tegory&id=23&Itemid=89




Dakle treba mi softwer za programiranje tipa winpic800 ili slicno...koji moze uz pomoc Allpic-a da isprogramira 18F8722

[ rsinisa @ 09.11.2009. 21:50 ] @
ALLPIC programator se priključuje na serijski port i to radi bez greške, samo treba da u hardveru odabereš JDM programator (mada kažeš da si tako i uradio). Ja koristim verziju 3.61 (to je poslednja verzija koja hoće da radi na W2K) i u toj verziji je 18F8722 siv u izborniku kontrolera, ali to ne znači da je zaključan već da ta verzija ne podržava taj model. Skini najnoviju verziju, trebalo bi da radi. E sad, ja ovo sve pričam napamet jer niti imam dotični PIC niti najnoviju verziju WINPIC800, ali sam ubedjen da ne bi trebalo da je "zaključan" ni jedan model - prosto ne vidim zašto bi to radili. Eto, neka neko ko ima XP skine najnoviji WINPIC800 i vidi da li je podržan 18F8722.
Kao drugo rešenje predlažem da predješ na PICkit2 programator - ja ga koristim već neko vreme i radi bez greške.

Pozdrav.
Sinisha
[ stojakovicv @ 11.11.2009. 00:20 ] @
da to je to. 18F8722 je siv u izborniku i ne moze da se koristi ni u najnovijoj verziji winpic-a. vec sam je skinuo i probao.

a taj PICkit2 ..jel imas izradjen pcb za njega? koliko vidim prikljucuje se na USB na racunar.

sta stavis u podesavanju WInPIC-a kada koristis PICkit2 programator?



[ rsinisa @ 11.11.2009. 04:25 ] @
Evo, sad sam malo detaljnije pogledao o čemu se radi: taj PIC je podržan, ali ne za JDM programator, tj. ni za jedan drugi sem za GTP-USB programator. Ne znam zašto, ali je tako što me malo čudi; možda bih shvatio kada bih pogledao proceduru za njegovo programiranje.
A PICkit2 ima svoj softver.

Pozdrav.
Sinisha
[ peca85 @ 11.11.2009. 12:58 ] @
pozz

imam problem sa allpic napon na Mclr je 0 V u slobodnom hodu a kada se poveze na winpic800 on je tada 13V kada je stavljen dzamper a kada se on sklone onda je 10V ali on nece i tada da cita ili programira u cemu je stvar skinuo sam C3 i opet nista.
[ rsinisa @ 11.11.2009. 19:55 ] @
Nemaš mnogo komponenti u kolu za MCLR (iliti Vpp), nije teško da proveriš redom, kreni od diode D3 pa ka pinu 3 serijskog porta.

Pozdrav.
Sinisha
[ mrelusive @ 11.11.2009. 23:28 ] @
Jel zna neko gde ima da se kupi ovaj programator?

Jer mi se nikako ne da da ga napravim kako treba?
[ Stojan Trifunovic @ 12.11.2009. 09:29 ] @
U oglasima postavljenim kao TOP tema. Ovako se mozete jedino nadati da
ce Vam neko poslati privatnu poruku.
[ peca85 @ 12.11.2009. 11:38 ] @
Pozdrav. Sinisha

jel ti nije problem da mi posaljes na mail semu programatora sa spisak [email protected]

unapred zahvalan.pozzz
[ rsinisa @ 12.11.2009. 16:08 ] @
http://www.yuelektro.com/

Imaš tu sve, to je sajt tvorca tog programatora, Danijela.

Pozdrav.
Sinisha
[ radio_NS @ 13.01.2010. 21:24 ] @
Da li neko ima ideju sa kojim softverom raditi sa ALLPIC programatorom u Windows 7 ???
Posto za icprog ne mogu da nadjem drajver za sedmicu :(
[ Darko_zed @ 13.01.2010. 23:34 ] @
winpic800 ,probaj sa njim
[ radio_NS @ 14.01.2010. 01:40 ] @
Na zalost, ista prica, ne odgovara driver :(
[ dejanmaksimovic1976 @ 14.01.2010. 07:06 ] @
Ja koristim WinPic i WinPic800 po Windows 7 i radi ok bez ikakvih problema. Prilikom instalacije sam samo pokrenuo kompatibilni mod da mi ne bi pravio problem i sve ostalo je islo glatko.
[ radio_NS @ 14.01.2010. 10:24 ] @
Ti si onda imao srece, kod mene to ne drzi vodu. Izgleda da cu na kraju napraviti jos jednu pariticiju na hardu i instalirati XP, pa sta nece da mi radi na sedmici, radice tamo. Izgleda mi nema drugog resenja.
[ dejanmaksimovic1976 @ 14.01.2010. 10:44 ] @
Imam Windows 7 ultimate vec vise od 2 meseca i sve radi ok. Jedino mozda pravi problem koji se meni desio da mu net.framework nije nesto odgovarao a nesto se sukobljavao i sa softwerima za autodijagnostiku za interfejse koje pravim i programiram pa sam taj koji mi jepravio problem morao da izbrisem rucno jer nije pomogla nadogradnja novog i posle toga je sve proradilo kako treba. WinPic800 je v3.64, a WinPic nemam pojma pise samo compiled 9.05.2006.
Sada manje koristim ALLPIC presao sam na PicKit2 na USB i radi ok. Sam sam ga napravio i sve radi i dalje cak koristim ALLPIC i njegova podnozja za stavljanje pic-eva jer me je mrzelo da pravim drugu plocicu.
[ radio_NS @ 14.01.2010. 17:16 ] @
Meni se kod WinPic800 instalira program, i kaze da kraju da je sve ok (predhodno mu namestim kompatibilnost sa windows XP). Zatim prikljucim programator, i pokrenem program, podesim ga u meniju "Hardware" za JDM programmer. Kada hocu da detektujem PIC, kliknem na "detect device" on mi izbaci poruku "Failed to install -> WP800IO.sys", kontam da je to driver za IO port. Ista poruka se javlja kad zahtevam bilo kakvu komunikaciju sa programatorom.
[ dejanmaksimovic1976 @ 14.01.2010. 23:06 ] @
Jesi li probao programator po xp-om od kad ti se to pocelo javljati, meni izbacuje takvu gresku kad mi se malo izvuce kabl iz com porta ili kad zaboravim da ukljucim napajanje. Proveri da li ti nije crkao neki deo na plicici neka diodica ili nesto tome slicno, a hoce i da se otkine i veza na konektoru usled iskljucivanja i iskljucivanja kabla. To se sve i meni desavalo.
[ vladimir_nikolic @ 15.01.2010. 20:12 ] @
Procitao sam kompletan forum u vezi problema sa AllPic programatorom. Sve sam napone premerio i isvi su odgovarajuci.(5-13,-07,-07v)Test hardwera u Ic prog je ok.Cak sam skinuo i c3.Konfigurisao software.(winpic800.ic prog winpic) .Jednostavno programator ne ""vidi"" pic 18f452 sto sam zakljucio po vrednostima koje sam dobio primenjujuci razlicite komande sa i bez pic-a u podnozju programatora(pic je pravilno orijentisan) Ukljucena verifikacije tokom programiranja.Koristim Allpic programator.Kabl sa konetorima povezan sa svim pinovimaPre nego sto odem po novi pic koji je moguce stradao u pokusajima da mu ""utuvim"" u glavu program,ima li neko ideju gde da kopam. U svakom slucaju forum je odlican,puno sam naucio. Mozda je bilo lakse da dam nekom da mi programira pic , jer mi je poreban jednokratno. Pravim lpt dmx interface.Ali,ovako je teze i sladje. U svakom slucaju hvala sto razmenjujete informacije, a ljudi poput mene ce vas redovno citati i pomalo krasti znanje u cilju da ga jednog dana nekom drugom poklone.
Ako neko ima ideju kako da nastavim dalje sa nekim novim smernicama bio bih zahvalan.
Pozdrav svima.
[ dejanmaksimovic1976 @ 16.01.2010. 06:46 ] @
Napravi PicKit2 na usb i nema da te boli glava. Ima i da se kupi gotov, cena mu je 1568 dinara u radio klubu. Imaju i dodatnu plocu sa zif40 podnozjem, ona je 2155 dinara.
[ vladimir_nikolic @ 18.01.2010. 20:05 ] @
Napravio PicKit2 na usb , brz je kao metak.Programirao sam 18F452 bez ikakvog cimanja. Uff,zamalo da odustanem.Hvala Dejane.
[ vladimir_nikolic @ 18.01.2010. 20:07 ] @
A da ,da ne zaboravim.Nisam spalio PIC. Nesto nisam uradio kako treba u allpic-u pa mi nije islo.PicKit2 na usb je daleko jednostavniji za amatere poput mene. Hvala jos jednom.
[ Andrija Todorovic @ 16.04.2010. 14:25 ] @
E ljudi ovako. Radi se o All pic programatoru kao što i sama tema kaže. Ovde sam sve izbistrio i nemam pojma gde sam napravio grešku. Greška je što mi fali napon 13v. Na drugom pinu tj mcrl. Nestaje mi oko T2 tačnije koliko sam ja skapirao dolazi na T2 ali na R13 ga nema... Sve sam proverio više puta i nemam pojma gde sam napravio grešku.
Vidim da je još par ljudi imalo problem i da ga je rešilo ali niko nije postovao rešenje, svi se zahvaljuju ali niko nije dao konkretno rešenje... Pločica je manje više OK nema kratkih veza izmedju vodova i tako elementi su zalemljeni kolko tolko dobro, tri puta sam sve lemio ne bi li našao problem više ni ja sam nisam siguran gde i šta da tražim. Ako neko ima rešenje bio bi mu zahvalan...

Evo i šeme mada mislim da je svi imate

[ rsinisa @ 16.04.2010. 21:01 ] @
Ako je tako kao što kažeš, ili ti je T2 neispravan, ili si ga pogrešno postavio, ili je pogrešan tip (NPN umesto PNP-a).

Pozdrav.
Sinisha
[ Andrija Todorovic @ 16.04.2010. 21:53 ] @
Tranzistor T2 je bc557 a on je PNP barem tako kaže datasheet, taj mi je po šemi. Na njemu piše da je to taj. E sad najverovatnije sam ga pogrešno onda postavio s obzirom da sam ga već mejao ali nisam baš siguran. Nisam proveravao izvode ali imam onaj placement na pločici pa sam po tome postavljao... Probaću još to pa ću da napišem šta i kako sam uradio

hvala
[ rsinisa @ 16.04.2010. 23:04 ] @
Ako je sa T2 sve u redu, onda ti ostaje T1, D2 i R3. Mislim, nije to komplikovano, samo polako, jedno po jedno, proveri ceo taj deo od R3 pa nadalje.

Pozdrav.
Sinisha
[ Andrija Todorovic @ 20.04.2010. 14:41 ] @
Imam dva pitanja

Q1

Nešto gledam datasheet za tranzistore na AllPicu i piše da je CE = 30v negde 50 recimo BE itd da li je moguće da je to uzrok što mi ne radi AllPic i što nemam čuvenih 12v??? Da li su to maksimalni naponi ili minimalni naponi u datasheet-u. Nešto koliko se sećam (kroz maglu a zna se ko je u magli!) da je prag 5v za provodjenje tranzistora.


Q2

Neko je da li na ovom forumu ili na nekom drugom napisao da za programiranje PIC 16F84A serije nema potrebe za diodama ni zener ni običnim. Ne trebaju zato što picovi te serije u sebi već imaju naponsku zaštitu?? Da li neko može da potvrdi ovu tvrdnju zato što bi počupao sve nepotrebne elemente. Recimo da sam poludeo od AllPic-a i sada je pitanje ili on ili ja

Ako neko ima odgovore može da ih postuje ovde ili tu ispod Hvala :)
[ dejanmaksimovic1976 @ 20.04.2010. 15:00 ] @
Pravo da ti kazem ja niti sam gledao da li nesto treba ili ne, jednostavno sam napravio PIC programator i on radi savrseno. Imao sam problema sa ICProg-om dok ga nisam podesio kako treba, sad mi cak koristi taj programator kao podnozje za PicKit 2 programator samo ne ukljucujem napajanje u njega. Skidam i kodove sa kasetofona pomocu njega sve i svasta(bas ga maltretiram). Nista nisam skidao niti sam brinuo da li nesto treba ili ne. Proveris da samo svi elementi budu ispravni i cepaj. Desava se da probije zenerica pa pravi gluposti, iako mozda nije potrebna.
[ rsinisa @ 20.04.2010. 20:45 ] @
Citat:
Andrija Todorovic:
Q1

Nešto gledam datasheet za tranzistore na AllPicu i piše da je CE = 30v negde 50 recimo BE itd da li je moguće da je to uzrok što mi ne radi AllPic i što nemam čuvenih 12v??? Da li su to maksimalni naponi ili minimalni naponi u datasheet-u. Nešto koliko se sećam (kroz maglu a zna se ko je u magli!) da je prag 5v za provodjenje tranzistora.


Ne obraćaj pažnju na te podatke, napon je tu mnogo manji. I nije čuvenih 12V već 13V.

Citat:

Q2

Neko je da li na ovom forumu ili na nekom drugom napisao da za programiranje PIC 16F84A serije nema potrebe za diodama ni zener ni običnim. Ne trebaju zato što picovi te serije u sebi već imaju naponsku zaštitu?? Da li neko može da potvrdi ovu tvrdnju zato što bi počupao sve nepotrebne elemente. Recimo da sam poludeo od AllPic-a i sada je pitanje ili on ili ja


Ne možeš da izbaciš ni jednu diodu.
Nema potrebe da ludiš, samo polako, korak po korak.

Odgovori na ova pitanja pa će i tebi biti jasno gde je problem:

1. Koliki je napon na kolektoru T1 kada je sa leve strane R3 nizak nivo?
2. Koliki je napon na kolektoru T1 kada je sa leve strane R3 visok nivo?
3. Koliki je napon na kolektoru T2 za uslove u pitanju 1?
4. Koliki je napon na kolektoru T2 za uslove u pitanju 2?

Napravio sam gomilu ALLPIC-eva i ako izuzmem povremeni kratak spoj kalajem, svi su proradili iz prve.

Nego, sad mi pade na pamet, kaži koji softver koristiš i koji si hardver podesio u tom softveru?

Pozdrav.
Sinisha
[ Andrija Todorovic @ 21.04.2010. 10:55 ] @
E radosna vest za mene (a i za vas) mislim da mi je allPic proradio. Kada iz IcProg pustim chek dobijem napone manje više kolike trebam da dobijem. Pošto su svi rekli da im je proradio iz prve a meni nije hteo da postujem rešenje.

Uzeti medicinsku iglu i graverskom metodom proći izmedju vodova tačnije ugravirati kanale izmedju vodova. Gledajući pod lupom nigde nije bilo ni jedno jedinog spoja! Merio sam nigde nije bilo spoja. Poludim uzmem iglu i polako 3dana i 3 noći (malo sam preterao ali meni je toliko trajalo) i grebi, grebi, grebi. Probam ponovo ima napona. Malo sam je oprao alkoholom radi... Znači ispao sam glup za PCB ali prva mi je pa ne odustajem. Ali bolje ispasti glup nego iz voza kao što kaže narodna poslovica...

Nego da li je moguće (a ne vidim zašto ne bi bilo) da sam spržio dva PIC-a 16F84A dok sam testirao programator da li radi. Pokušavam da snimim neki kod u njih ali kada dam čitanje nemam ništa samo tačkice tj nule. Iniicjalni ekran IcProg-a je ispunujen sa 3FFF a kada uradim read onda je 0. Da li to znači da je pic programiran kako ne treba ili da je prazan?! Po meni je prazan ali... E sad nisam siguran da li je to za ovaj deo foruma ili za drugi (mada mi se čini da su me ljudi ovde zavoleli ili hoće da mi pomognu da što pre odem ali jedno od ta dva je sigurno)

I da ne zaboravim hvala svim ljudima koji su bili uz mene i moj epski hod po mukama sa AllPic-om a posebno rsinisi i dejanumaksimovicu a nadam se da će biti i dalje.

Šta reći sem hvala...
[ rsinisa @ 21.04.2010. 11:25 ] @
Postoje 3 razloga da ti programator iščita sve nule:
1. PIC je zaštićen od iščitavanja.
2. PIC je neispravan.
3. Programator je neispravan.

Uradi brisanje pa odmah zatim čitanje i ako dobiješ opet sve nule, onda je 2 ili 3. Ako dobiješ 3FFF, onda je bila varijanta 1.

Pozdrav.
Sinisha
[ Andrija Todorovic @ 21.04.2010. 12:13 ] @
Samo da nije neispravan programator

da se vratim dva-tri posta ranije "koristim" sada winpic800 a do sada sam "koristio" ICprog ...

1. namešten mi je JDM programator
2. U winpicu mi kaže hardware not responding
3. Kada idem detected u softweru prijavi mi unknow hardware on com1 (mada mi deluje logično da je unknow ja sam ga pravio jel?!)
4. Ima neko setovanje hardware u winpic800 (ali ne znam šta da gledam)
5. Da li može da se biše 16f84a-20i/p ja sam mislio da to kada se isprogramira end, fin nema više.
6. Kada ga iščitam dobijem negde na nekom mestu sramežljivu 0000 0040 0000 0000 ili 0000 0002 0000 0000 recimo. Da li to nešto znači.
7. Kabal koji koristim je rs232 (9x9) žice u njemu su zalemljene jedna na drugu jedan konektor je muški drugi ženski tako mi ispalo ja kupio po spisku i eto. Da nisam trebao da ukrstim kabal na njemu? Nešto 2 i 3 da ukrštam?
8. Kada skinem JP1 i pustim test iz hardware settings-a

Data mi ne pali Diodu
Data In nemože da se testira
Clock upali diodu
Vpp upali diodu
mclr isspp ne upali diodu ali da napon na drugoj nožici (čuveni napon koji sam tražio gde nestaje...)

9. OS Win xp sa SP3
10. WINPIC800 3.64
11. Delovi kupljeni oko Sava Centra..

Više nemam podataka i nemam ideju šta i kako sem da nekome dam da mi isprogramira PIC ako vas još nešto interesuje od podataka...

Dodje mi da odem u potkivače besnih goveda posle ovoga. Ne mogu da verujem da šemu sa uradjenim PCB-om ne mogu da napravim kako treba. Tebi rsiniša svaka čast na strpljenju. Dužan sam ti.
[ rsinisa @ 21.04.2010. 12:46 ] @
Imam ja strpljenja, ali mi ti nešto "kružiš ko kiša oko Kragujevca"; ja ti kažem da proveriš kolektore T1 i T2, ti odgovaraš da si gravirao pločicu, ja ti kažem da obrišeš PIC, ti odgovaraš da ti WINPIC javlja "unknow hardware". :)
Elem, ona 3 moguća kvara su za slučaj da su kabl i napajanje OK, ali pošto vidim da se ne snalaziš, idemo ispočetka i to korak po korak.

Premeri napon na ispravljaču kad je priključen programator i napiši rezultat.

Pozdrav.
Sinisha
[ Andrija Todorovic @ 21.04.2010. 13:40 ] @
Ma ne kružim nego postajem očajan što se ovoga tiče i pokušavam da vas ne optrećujem mnogo oko ovoga.

Napon na džeku je 14.86V

T1

colector 0v
emiter 14.82
baza 0v

T2

colector 0v
emiter 14.84
baza 14.84

Elem kada iz WINPIC800 programa obrišem PIC javi mi da je obrisan. Kada uradim read imam samo 0000 0000 0000 0000 ........................ i tako do kraja to mi je ispis iz pic-a 16f84a

Eto korak prvi odradjen.
[ mnn @ 21.04.2010. 17:16 ] @
Jednom prilikom našao sam šemu sa SMD komponentama.Tada mi nije bila interesantna pa je nisam zapamtio.Sada bi mi trebao PCB u smd ,ali nemogu ga nikako pronaći.Znam ,znam uzmem šemu i nactam ali nekako nedami se posto nisam crtao ni ovu štampu već sam iskoristio postojeću.
[ rsinisa @ 21.04.2010. 19:26 ] @
Citat:
Andrija Todorovic:
T1

colector 0v
emiter 14.82
baza 0v

T2

colector 0v
emiter 14.84
baza 14.84


Eto, opet si odradio pola posla od onog što sam ti rekao ;). Trebalo je da izmeriš za oba slučaja. Čitaj malo pažljivije. Ali dobro, i ovako se vidi da nešto nije u redu, ili si pobrkao izvode. Nema šanse da na emiteru od T1 imaš toliki napon, mora da bude 0V. Ako se pretpostavi da si zamenio E i C za T1, onda lepo startuj IC-PROG, štikliraj u "Hardware check" Enable MCLR i ponovo premeri sve to pa napiši.
A možeš da vidiš i DATA IN da li radi - kada štikliraš Enable Data Out, Data In takodje mora da se automatski štiklira i obrnuto.

Proveri to, pa idemo dalje.

Pozdrav.
Sinisha
[ Andrija Todorovic @ 21.04.2010. 21:39 ] @
Siniša evo ovako stoje stvari kada štikliram Enable Data Out, Data In se ne štiklira tj kada štikliram Data In ništa drugo se ne štiklira.

Odgovori na ova pitanja pa će i tebi biti jasno gde je problem:

1. Koliki je napon na kolektoru T1 kada je sa leve strane R3 nizak nivo?
2. Koliki je napon na kolektoru T1 kada je sa leve strane R3 visok nivo?
3. Koliki je napon na kolektoru T2 za uslove u pitanju 1?
4. Koliki je napon na kolektoru T2 za uslove u pitanju 2?

Ja ovo iskreno nisam razumeo. Da li misliš da merim tj ne razumem. Na šta misliš kada kažeš nizak nivo? Da li misliš da okrenem pipalice na unimeru ili nešto drugo???


A što se tiče napona da probamo ovako moguće da sam ja nešto izbrkao ali slika govori više od hiljadu reči:

svi džamperi na mestu ništa nije skinuto samo je IcProgramu eneblovano MLCR. To je u prvoj koloni a u drugoj je bez enablovanih mlcr. E sad moguće je da malo naponi lažu zato što mi je kućni unimer pokazao da je baterija na izdisaju(ali to se i očekivalo. Nadjem nekoga da mi pomogne i eto nemam baterije, neka zla sila se nadvila nad moj programator i preti da ga izgazi i pretvori u prah... )

[ rsinisa @ 25.04.2010. 21:06 ] @
Andrija, ostaviš PP, ali ne čitaš odgovor na PP.

Pozdrav.
Sinisha
[ Andrija Todorovic @ 29.04.2010. 09:18 ] @
E ljudi ovako. Definitivno mi je proradio AllPic. Tačnije uspeo sam da isprogramiram moj čuveni PIC. Problem je sve vreme bio u kablu 9 na 9 takoztvanom rs232. Naime lemeći kabal nisam obratio pažnju na brojeve pored svakog pina, tek kada sam spojio kabal jedan kraj na drugi ukapirao sam da sam ceo kabal okrenu za 180 stepeni. Jednom reči KONJ! e sad ne bi to otkrio još milion godina (jer moš misliti kabal šta ima tu da se sjebe...) da nije bilo velikog rsiniše kome i ovim putem želim da izrazim veliku zahvalnost zato što je imao strpljenja da se bakće samnom(amaterom). Šta reći o njemu sem veliki čovek. Znači Siniša hvala ti si car šta reći sem hvala ti ko bratu ako nešto treba tu sam...


[ Strujas @ 24.06.2010. 20:51 ] @
Napravio sam All pic programator , i uz pomoc icproga sam isprogramirao chip pic 16f819.
Medjutim kada sam pokusao da isprogramiram chip pic 16f877 ,javlja mi se problem na kraju procesa: "Verify failed at address-0000h " u cemu je problem, da li sam nesto pogresno podesio u opcijama programatora ili...?
[ rsinisa @ 27.06.2010. 07:50 ] @
Da si pročitao ovu temu od početka, ne bi ni morao da postavljaš to pitanje.

Pozdrav.
Sinisha
[ Strujas @ 27.06.2010. 16:03 ] @
Procitao sam ! , siguran sam da je interface potpuno ispravan. Jedino nisam siguran da li se problem javlja u programskim podesavanjima ili je razlog sto koristim usb to serial port kabl, mada sam s njim uspesno programirao 16f819...
[ rsinisa @ 27.06.2010. 18:52 ] @
Prva poruka u ovoj temi je pitanje isto kao i tvoje, a druga je moj odgovor tako da mi nije jasno da li si postupio po tome?

Pozdrav.
Sinisha
[ Strujas @ 28.06.2010. 12:58 ] @
Probao sam i sa opcijom nakon , i sa opcijom u toku programiranja i isto se desava.
E sad ne znam koliko je bitno ali MCLR kod mene iznosi 12,52v a ne 13v
[ rsinisa @ 28.06.2010. 21:07 ] @
U redu je to. A imaš li mogućnosti da probaš taj programator na kompu sa serijskim portom? Jer IC-PROG i slični softveri ne rade sa ser. portom na način na koji se to očekuje i moguće je da ti taj USB konvertor pravi probleme.
Imaš u IC-PROG-u opciju "Check hardware" gde možeš svaku liniju pojedinačno da aktiviraš pa vidi da li sve radi kako treba.
A takodje vidi da li ti je uključen "Code protect"; ako jeste isključi pa probaj tako da programiraš.

Pozdrav.
Sinisha
[ Strujas @ 30.06.2010. 22:58 ] @
To sa "Check hardware-om" sam sve proverio i naponi su ispravni, code protect je iskljucen. Probacu ovih dana sa kablom rs232 , ako ni tada ne bude htelo onda je verovatno problem u picu...
Hvala...
[ rsinisa @ 30.06.2010. 23:38 ] @
Vidi onda posle programiranja da li prolazi ručna verifikacija kada PIC nije zaštićen. Ali obzirom da si uspešno programirao ranije neki PIC, jedino što je logično je da je PIC neispravan. Znači, probaj nekoliko PIC-eva da programiraš bez zaštite i onda da odradiš ručnu verifikaciju.

Pozdrav.
Sinisha
[ Strujas @ 02.07.2010. 19:28 ] @
Danas sam probao na stonom Pc-u sa klasicnim rs 232 kablom i opet se javlja isti problem . Znaci da je pic definitivno neispravan. Jedino me buni sto i sa rs232 kablom winpic 800 nece da funkcionise?
[ rsinisa @ 07.07.2010. 08:00 ] @
Hm, čudno mi je to za winpic800, on odlično radi. Ne reče da li si odradio test hardvera iz IC-PROG-a?

Pozdrav.
Sinisha
[ Strujas @ 07.07.2010. 15:32 ] @
Test sa ic progom sam uradio, pise ti par postova iznad (svi naponi su ok). Sutra mi stize nov chip pa se ndam da ce sve proci kako treba .
A sto se tice winpica 800 mislim da je problem oko podesavanja ili u options/ software ili options/hardware.
[ rsinisa @ 08.07.2010. 06:36 ] @
Za WINPIC800 treba samo podesiti da se radi sa JDM hardverom, sve ostalo može da se ostavi kako jeste i trebalo bi da radi.

Pozdrav.
Sinisha
[ Strujas @ 08.07.2010. 15:11 ] @
Stigao mi je chip, isprogramirao sam ga sa icprogom i usb kablom i radi! :)

Jedino ne znam da li sam trebao da skinem jp1 jer koliko sam skontao pic16f877a ima interni oscilator.

Ja ga isprogramirao sa spojenim jp1, valjda mu to nista ne smeta?
[ Sepa011 @ 08.07.2010. 16:34 ] @
16F877A NEMA interni oscilator. 16F887 ima.
[ Strujas @ 08.07.2010. 17:13 ] @
Ok, onda nisam pogresio.
Hvala.
[ rsinisa @ 09.07.2010. 15:27 ] @
JP1 ne utiče na ispravnost programiranja, bitno je da prodje bez greške. Ima situacija kada čip koji ima interni osc. može da se programira i sa i bez JP1. Ako neće, probaš obrnuto.

Pozdrav.
Sinisha
[ Strujas @ 10.07.2010. 08:01 ] @
Bitno je da sam resio problem.
Hvala puno.
[ tehlab @ 06.08.2010. 06:43 ] @
Pa koliko Vidim od jednog obicnog programatora postavljaju se neka pitanja ko da se radi o svemirskom brodu... Ali dobro je bar da ima nekog interesovanja. Ja sam odavno presao na mikrochipov pickit2 USB kablom, to mi lepo radi. Pre toga koristio sam i ALPIC programator kojeg sam nabavio od SINELa. Lepo je radio i sada se odmara na pocasnom mestu zajedno sa ostalim programatorima. PICKIT2 je mali, brzi, radi na usb, pa moze da se koristi sa laptopovima, koji uglavnom nemaju serijski port. Pozdrav
[ LGA 775 @ 21.10.2010. 17:35 ] @
Kako da isprogramiram PIC 18f2550 ? Treba li da skinem JP1, i da li je bitan polozaj JP2?
WinPic800 odbija da ga isprogramira, tj. prijavljuje gresku pri upisu...
[ subroutine @ 10.12.2010. 18:22 ] @
Imam problem u pisanju programa za PIC16F84. Ja nisam elektroničar, niti sam ikada radio sa PIC kontrolerima, ali mi ovo treba na poslu, pa bih molio za pomoć.

Naime, treba da rešim jednostavan problem, ali nemam ideju. U pitanju je signalizacija kvara. PIC treba da ima 4 ulaza i 4 izlaza. Kada su na ulazima logičke nule, LED-ovi na izlazima, naravno, ne treba da svetle. Za logičku jedinicu na nekom ulazu pali se odgovarajuća LED na izlazu. I/O pinove sam definisao ovako:

list p=16F84 ; Definiše upotrebljeni mikrokontroler
#include <p16F84.inc> ; Ubacuje nazive registra u program
__CONFIG _CP_OFF & _WDT_OFF & _PWRTE_ON & _RC_OSC ; Podešava konfiguracione bitove

; ****** Imenovanje registra ******
STATUS equ 0x03 ; Adresa STATUS registra
TRISA equ 0x85 ; Adresa TRISA registra
TRISB equ 0x86 ; Adresa TRISB registra
PORTA equ 0x05 ; Adresa PORTA registra
PORTB equ 0x06 ; Adresa PORTB registra
RP0 equ 0x05 ; Oznaka bita 5 STATUS registra

org 0x00

; ****** Podešavanje pinova ******

bsf STATUS,RP0 ; Banka 1
movlw b'00000000' ; svi pinovi PORTA su izlazni
movwf TRISA
movlw b'11110000' ; prva 4 pina na PORTB su izlazni, a druga 4 ulazni
movwf TRISB
bcf STATUS,RP0 ; Banka 0

; ****** LED-ovi iskljuceni na startu ******

movlw b'00000000'
movwf PORTA

Sada proveravam logičko stanje na ulaznim pinovima, i definišem stanje na izlaznim:

; ****** Proveri da li je prekidac zatvoren ******

Poc btfsc PORTB,4 ; Testiraj stanje bita 4 porta B. Ako je 0 preskoci sledeci red.
call LED1 ; pozovi potprogram LED1
btfsc PORTB,5 ; Testiraj stanje bita 5 porta B. Ako je 0 preskoci sledeci red.
call LED2 ; pozovi potprogram LED2
btfsc PORTB,6 ; Testiraj stanje bita 6 porta B. Ako je 0 preskoci sledeci red.
call LED3 ; pozovi potprogram LED3
btfsc PORTB,7 ; Testiraj stanje bita 7 porta B. Ako je 0 preskoci sledeci red.
call LED4 ; pozovi potprogram LED4

goto Poc ; Vrati se na pocetak

E sad, moj problem je sledeći: Ako potprogram LED1 (do LED4) napišem ovako:

LED1 movlw b'00000001'
movwf PORTA
return

za log. jedinicu na ulazu RB4 dobiću upaljenu LED an RA0. Ako dobijem log. jedan na drugom ulazu (RB5), pozivam potprogram LED2:

LED2 movlw b'00000010'
movwf PORTA
return

Ali, ja ne znam da li ću dobiti signal na samo jednom ili na više ulaza, pa potprogram LED2 može da izgleda i ovako:

LED2 movlw b'00000011'
movwf PORTA
return

Dakle, nije mi problem da upalim odgovarajući izlaz, ali ne znam šta da radim sa ostalim izlazima.

Probao sam da rešim ovako, ali mi sve 4 LED stalno gore čim dovedem 5V na ulaz kola:

LED1 bsf PORTA, 0
return

LED2 bsf PORTA, 1
return

LED3 bsf PORTA, 2
return

LED4 bsf PORTA, 3
return

end

Ako neko može da mi pomogne, bio bih zahvalan.

Pozdrav.
[ mnn @ 21.01.2011. 17:31 ] @
Citat:
tehlab: Pa koliko Vidim od jednog obicnog programatora postavljaju se neka pitanja ko da se radi o svemirskom brodu... Ali dobro je bar da ima nekog interesovanja. Ja sam odavno presao na mikrochipov pickit2 USB kablom, to mi lepo radi. Pre toga koristio sam i ALPIC programator kojeg sam nabavio od SINELa. Lepo je radio i sada se odmara na pocasnom mestu zajedno sa ostalim programatorima. PICKIT2 je mali, brzi, radi na usb, pa moze da se koristi sa laptopovima, koji uglavnom nemaju serijski port. Pozdrav


[ Hazl @ 24.12.2011. 18:52 ] @
Pozdrav svima
Vidim da je prošlo više od dvije godine od zadnje poruke u ovoj temi u kojoj sam dosta toga saznao o nekim problemima i oko AllPIC programatora. Samo ću kratko napisat da sam ga i ja napravio, sa malo drugačijim crtežom veza na tiskanoj pločici radi drugačijeg upotrebljenog đeka za napajanje i još sam joj malo smanjio veličinu same pločice, ali to nije bitno, već da je shema posve ista. Nakon izrade i provjere da negdje nama kratak spoj, priključio sam je preko adaptera USB na RS232 (COM) i spojio na napajanje od 15V. E sada je trebalo vidjeti i provjeriti da li taj AllPIC radi. Stavio sam najprije PIC16F84 i sve podesio u programu IcProg. Pošto je za njega potreban Jumper stavio sam ga i pokrenuo programiranje. Nakon 15 minuta uspio sam ga programirat, ali bio sam malo začuđen da to tako dugo traje. Nakon umetanja PIC16F84A, programiranje nije uspjelo isto kao i sa PICF628. Išao sam privjeravati sve moguće napone i po ovome što sam tu pročitao, sve je ispravno. Naponi na CON1 su: 1=13,02V ; 2=5,02V ; 3=-0,72 - 5,1V ; 4=-0,73 - 5,16V kada ih se testira u IC-Prog sa Hardware Check. Znači sve radi kao treba, ali PIC16F84A i PIC16F628 nikako nisam mogao programirat. Pošto sam imao više komada od svakog, pomislio sam da je možda neki od njih neispravan, ali njihovom promjenom opet ništa. Gledao sam još jednom sve, ali baš sve na pločici da možda negdje nema kratak spoj ili sam nešto zaboravio zalemiti, ali sve je bilo u redu. Uglavnom nakon puštanja programiranja 13,02V nakon 5-6 sekundi nestane. Kada sam mjerio napon na nogici 3 serijskog porta, napon nakon onih 5-6 sekundi sa 14,5V postane -6,2V. Znači pločica je bila ispravna. Pošto ja na svom kompjuteru nemam COM Port, moram imati taj adapter USB/RS232. Isti dan kupio sam RS232 produžni kabl koji ima sa jedne strane muški, a sa druge strane ženski konektor. Drugi dan sam to sve probao na drugim kompjutoru sa onim adapterom, ali opet isti problem. E sada pošto je taj kompjutor imao COM Port, spojio ja njega preko RS232 kabla i opet ista stvar, ali kada sam u IC-Prog u podešavanju Hardwera umjesto Windows API izabrao Direct I/O i pustio programiranje (Program All) postao sam sretan. Programiranje je krenulo i završilo nakon 10-tak sekundi. Probao sam PIC16F84, 84A i 628, i sve radi. Da to sve provjerim, pustio sam da pročita sadržaj na Mikrokontrolera i sve pročitao kako treba. Znači problem je bio u konvertoru. Operativni sistem na računalu koji nema COM port je Win7, a u firmi XP. Isto tako sve radi sa programom WinPIC800. Znam da bi bilo možda bolje da sam se odlučio za programator na USB, ali dobro je i ovako. Zato bi možda bilo dobro da oni koji koriste USB/RS232 adapter i da sve radi napišu koji su to, jer očito svi ne rade.
Nadam se da će netko ovo pročitati, mada je prošlo već dugo, dugo vremena, od zadnje poruke. Ipak nas još ima koji rade "zastarjele" sheme. Bitno da sve radi kako treba.

[Ovu poruku je menjao Hazl dana 24.12.2011. u 22:46 GMT+1]
[ wlada_85 @ 19.07.2012. 18:27 ] @
POzdrav svima... Prochitah temu, ali imam problem... Napravio AllPic, sa 16F84A nemam problema, ali sad sam hteo da krenem da uchim 16F628A, i kad sam ga stavio u podnozje pokrenuo PICpgm, WINPIC, ili bilo koji drugi program, jednostavno mi kaze NO PIC DETECTED... Naponi su svi ok, sem namesto 13 ima oko 12.5... Ali nece da detektuje PIC... :(

Da kazem da mozda nevalja PIC mada sam ga juche kupio, danas otpakovao ... ? Da li mogu nekako da zakachim taj pic direkt na komp, LPT port ili paralelni, pa da vidim da li je PIC ispravan ???

Hvala vam puno ! (Za sad nisam pisao nikakav program za 16F628, hteo sam da vidim da li ga vidi programator, ali bez uspeha :( )
[ Darko_zed @ 19.07.2012. 18:54 ] @
Citat:
wlada_85: POzdrav svima... Prochitah temu, ali imam problem... Napravio AllPic, sa 16F84A nemam problema, ali sad sam hteo da krenem da uchim 16F628A, i kad sam ga stavio u podnozje pokrenuo PICpgm, WINPIC, ili bilo koji drugi program, jednostavno mi kaze NO PIC DETECTED... Naponi su svi ok, sem namesto 13 ima oko 12.5... Ali nece da detektuje PIC... :(

Da kazem da mozda nevalja PIC mada sam ga juche kupio, danas otpakovao ... ? Da li mogu nekako da zakachim taj pic direkt na komp, LPT port ili paralelni, pa da vidim da li je PIC ispravan ???

Hvala vam puno ! (Za sad nisam pisao nikakav program za 16F628, hteo sam da vidim da li ga vidi programator, ali bez uspeha :( )


Skoro sam siguran da ti pic nije u redu i svi programi(delimicno) koji su za 16F84 ce raditi i na 16F628 samo sto mu je potrebno onemoguciti komparatore i ostatak ce raditi jer su mu pin-port raspored potpuno isti .
[ wlada_85 @ 19.07.2012. 18:57 ] @
E do piiiiiip... Sad novih 250 kinti... A ko ce mi garantuje da ce i taj da radi ... OMG
[ wlada_85 @ 23.07.2012. 16:19 ] @
Da napishem i u ovoj temi... Ako neko napravi AllPic kome nece da detektuje PIC, a pritom svi naponi budu kako treba, (u mom sluchaju nije hteo da detektuje 16F628), treba dodati 22p izmedju data i mase, kao i 22p izmedju clock i mase ... sve to shto blize MCU ... :)
[ ad26ki @ 20.11.2012. 19:20 ] @
Pozdrav!Da li moze sa AllPic programatorom da se programira Pic16F690? Taj podatak nigde nisam nasao a nisam neki strucnjak na tom polju.Jedino sto sam uvideo da pic koji meni treba ima 20pinova i ako moze da se programira sa AllPic programatorom ,u koji slot treba da se utakne taj pic?Unapred hvala na pomoci!
[ rsinisa @ 20.11.2012. 20:05 ] @
Na ALLPIC-u ne postoji podnožje u koje bi ubacio taj PIC, ali možeš da napraviš adapter koji ćeš da priključiš na ISCP konektor, obeležen sa CON1.

Pozdrav.
Sinisha
[ ad26ki @ 20.11.2012. 20:11 ] @
Hvala na brzom odgovoru @rsinisa.Moze li neka skica ili sema kako da napravim taj adapter.
[ shpiki @ 20.11.2012. 21:09 ] @
Ovako?
[ ad26ki @ 20.11.2012. 21:34 ] @
Ima li neka sema da se to odradi na PCB tako da se od gore utakne PIC16F690 a donja strana da se utakne recimo u podnozije od 40pinova na AllPic-u?Nadam se da sam uspeo objasniti da me i ostali razumeju.
[ shpiki @ 20.11.2012. 22:07 ] @
A da probas sam da uradis semu?
Nadjes lepo gde su MCLR, DATA, CLOCK, VCC i GND za DIL40, pa napravis adapter za DIL20 (po slici od malopre)...
VPP je isto sto i MCLR, VSS je isto sto i GND, VCC je VCC, ICSPCLK je CLOCK, a ICSPDAT je DATA... eto, samo ostaje da povezes odgovarajuce pinove...
[ ad26ki @ 20.11.2012. 22:30 ] @
Hvala puno na pomoci sad ce vec ici i sam da to odradim.Pozdrav!
[ miki-bgd89 @ 18.12.2012. 23:51 ] @
Pozdrav drugari :)

Ovo mi je prva poruka na forumu, ali vec duze vreme ga citam. Nisam elektronicar, studiram programiranje na etf-u, ali mi je elektronika izuzetno interesantna, a u skorije vreme sam se zagrejao za mikrokontrolere. Temu sam izlistao bezbroj puta, zbog nje sam se i odlucio za allpic! :)

Elem, plocicu porucio iz novog sada, juce sam zalemio i poslednje delove. Nisam imao kondenzatore od 100nano pa sam umesto toga stavio paralelno po dva od 47nano, kapiram da je to ok? Sto se tice napajanja, jos nisam kupio napajanje na 15V, pa sam u tu svrhu redno vezao neke baterije, sve u svemu 15.2V. Pregledavao sam plocicu nekoliko puta, nisam uspeo da upisem nista na cip (inace imam 16f628a), a kada sam proveravao signale video sam da je pin 1 umesto 5V na 3.3 cini mi se (nisam 100% siguran, ali je uglavnom jako blizu toj vrednosti). Takodje, kada spojim JMP1 upali se i druga dioda, ali su vrednosti na pinovima iste kao i bez dzampera (signali iz icprog su pogaseni).

Neki predlog, savet, uputstvo?:) Hvala i pozdrav svima!
[ ZAS011 @ 19.12.2012. 09:50 ] @
Još kada bismo znali u kakav je računar to ugtaknuto pa i da ti pomognemo. 'Vako nam se ne "javlja".
[ miki-bgd89 @ 19.12.2012. 11:29 ] @
Znao sam da sam nesto zaboravio. XP je komp, instaliran i ic-prog i winpic800, za ic-prog instaliran i drajver, podeseno na win api, jdm programer... Sve sto je receno u temi.
Da procita sa cipa hoce (sve nule), ali da upise nece. Jedini problem koji ja vidim za sada je 3 umesto 5V na pinu jedan. Plocica je utaknuta direktno u komp.

edit: Kada stavim jmp1 dobijem 5V, ali kada skinem i popalim sve signale u ic-prog onda mi stoji na 3.4V, sada izmereno. Ima li mozda nekih referentnih vrednosti koje bi trebalo da proverim?

[Ovu poruku je menjao miki-bgd89 dana 19.12.2012. u 14:20 GMT+1]
[ ZAS011 @ 19.12.2012. 17:23 ] @
Ajde olpet iz početka, XP je operativni sistem a ne računar.
Koliki su ti naponski nivoi na RS-232 (COM) port-u?
Ako je neka od novijih računarskih skalamerija,...
Otiđi kod nekoga ko ima neku staru "kantu" pa probaj taj AllPic.

Odavno ne koristim nikakav programator na serijskom tako da teško mogu da ti pomognem. Siniša ima mnogo više iskustva sa AllPic-om, možda ti se on oglasi.

Moj ti je savet da napraviš/nabaviš PicKit2 klon i da te ne boli glava.
[ miki-bgd89 @ 19.12.2012. 22:46 ] @
Kanta je stara 5,6 godina sigurno, prbbao sam na jos jednoj i ista prica - kada popalim signale u ic-prog, daje samo 3.3V na prvom pinu, ostalo je ok. Nisam merio naponske nivoe, prvo cu sad da proverim kontakte na plocici, da izbacim mogucnost loseg lema, pa onda idem dalje.
Razmisljam o pickit2 clone, preko kupinda ima za ~2500 sa ptt troskovima, samo bih da dam sansu jos jednom ovom kad sam vec ulozio :)

[ rsinisa @ 20.12.2012. 11:27 ] @
Premeri napone na svim pinovima od CON1 sa isključenim i uključenim signalom, jedan po jedan. Ne bi trebalo da je ništa opasno, može da bude nekoliko stvari, ali da ne nagadjamo uradi testove i napiši rezultate.

Pozdrav.
Sinisha
[ miki-bgd89 @ 20.12.2012. 12:15 ] @
Sinoc sam pregledao plocicu i nasao jedno mesto gde nije bilo dobro zalemljeno. Sada izgleda da radi.

Evo stanja:
Bez signala 1)0.27 2)0.76 3)0.06 4)0.05
Sa signalima 1)5.77 2)13.54 3)5.2 4)5.3

Napon napajanja 15.14

Znaci, dobio sam 5V, ali i dalje ne mogu da programiram. Evo sta se desava u programima
Ic-prog: Erase kaze da radi, blank check isto. Pri citanju daje sve 3fff. Promenim jedno slovo u baferu i idem na program all, izbaci pri verifikaciji gresku, kaze tamo pise 3fff, a trebalo bi 3ff4.
Kada se stavi jmp1 onda procita nesto cudno, uglavnom budu 3fff, ali negde ubaci i c i 1, npr 1fff... Upis isto nece.

winpic800: hardware not recognized, erase kaze da radi. Readall daje sve 3fff. Program all (kad promenim jedno slovo) uz verifying during programming nece.
Sa jmp1 prepoznaje hardware, ostalo radi isto.

Da napomenem usput da sam juce pri citanju uspeo da dobijem sve nule u nekom trenutku, tako da je mozda i cip spaljen. Ici cu jos malo da pazarim novi (16f628a)


EDIT: Kupio novi pic, skinuo neki hex file, upisao, procitao, sve radi! :) Znaci onaj stari spaljen. Sada krecem sa izucavanjem okruzenja za razvoj programa za mikrokontroler, i da napravim svoj prvi program :) Pozdrav svima!

[Ovu poruku je menjao miki-bgd89 dana 20.12.2012. u 17:28 GMT+1]
[ rsinisa @ 20.12.2012. 20:40 ] @
E fino, bitno da je sad sve u redu. Mada, bolje da si kupio 16F1827 pošto će da idu tutorijali za 4 programska jezika, možeš da biraš šta ti drago.

Pozdrav.
Sinisha
[ miki-bgd89 @ 20.12.2012. 23:33 ] @
Juce sam bio blizu kupovine pickit2 clona na kupindu za nesto vise od 2k, ali srecom je ovo proradilo pa mi za sada to ne treba.

Sad videh temu, nista to drugi put onda. :)

Pozdrav
[ miki-bgd89 @ 25.12.2012. 02:32 ] @
Drugari, imam jedno pitanje u vezi programatora. Nadam se da je dobra tema :)

Imam punjac od 16V, da li odgovara on za allpic programator ili ne? Da napomenem da sam pocetnik u elektronici. Palo mi je na pamet da ubacim jos jednu diodu na ulazu punjaca, ona bi trebala da spusti napon za 0.7V, to bi bilo blize 15V, znaci oko 15.3. Da li ovo moze da ide? Ako ne bili biste bili ljubazni da kazete zasto? :)

Hvala i pozdrav!

[Ovu poruku je menjao miki-bgd89 dana 25.12.2012. u 14:36 GMT+1]
[ rsinisa @ 25.12.2012. 09:43 ] @
Može 16V.
Za ovo drugo otvori novu temu.

Pozdrav.
Sinisha
[ enaB @ 30.01.2013. 00:42 ] @
Jel neko pokušao da isprogramira dsPIC30F i kako je prošlo? Ja sad pokušavam, ali nešto neće
Sa ovim programom kao nešto uradi, ali po brzini kojom "programira" i iščitava vidi se da ne uradi ništa, što kasnije i potvrdi verifikacija.
WinPIC800 ne prepoznaje hardver kad priključim mikrokontroler (preko ICSP). Da li bi problem mogli da prave kondenzatori na Vdd, 1.4uF ukupno?

Programator ne verujem da je problem, koristio sam ga ranije za PIC18F sa WinPIC800 i sve je OK bilo, samo što tada nije mikrokontroler bio u kolu nego direktno njegovi pinovi žičicama spojeni na ICSP pinove

[Ovu poruku je menjao enaB dana 30.01.2013. u 02:08 GMT+1]
[ enaB @ 30.01.2013. 10:59 ] @
Rešeno!

Nisu problem bili kondenzatori, nego nesposoban softver. PICPgm radi odlično, sa automatskom detekcijom programatora i mikrokontrolera, a postoji i verzija za Linux :)
[ miki-bgd89 @ 30.06.2014. 19:41 ] @
Pozdrav opet drugari. Nisam puno aktivan oko elektronike, to mi je hobi. Pa se posle nekog vremena vratio na mikrokontrolere.

Ono sto me trenutno muci je da imam ovaj programator, ali na lap topu nemam RS232 (desktop je u medjuvremenu otisao dalje). Gledao sam neke adaptere RS232 na usb, ali ovde kod nas nista nisam nasao za manje od 900din. Programatori na kupindu koji idu na usb su minimum 1900din. Nisam siguran da li da ulazem 900din na adapter jer ne znam da li ce raditi. Ili bolje da odmah uzmem usb programator?

Trazio sam i neke seme na netu za DIY varijantu, ali izgleda da konverter nije pravolinijski, ima tu posla pa se ne bih igrao.

PS. Jedina stvar koju sam nasao a koja bi odmah mogla da resi posao je ovo http://trimaxmeters.com/rs232-usb.html , kaze da je "programming cable". Samo ne bih da pokusavam sam bez konsultacija, da nesto ne spalim.

Pozdrav



[ dejanmaksimovic1976 @ 30.06.2014. 22:26 ] @
[ dejanmaksimovic1976 @ 30.06.2014. 22:51 ] @
Moje misljenje je da potrazis na netu PicKit programer šemu, ja sam u pocetku koristio AllPic ali sam posle toga napravio PicKit2. Trebaće ti komp sa RS232 da bi isprogramirao preko AllPic programatora ( ja mislim da ide PIC2850) Pic, i posle toga sam koristio AllPic kao univerzalnu plocicu sa podnožjima u koje sam stavljao razne Pic-ove. PicKit2 se na tu pločicu od AllPic programatora povezuje na ona 5 pina što stoje u produžetku DIP40 podnožja ne na RS232, samo se nešto ukrste žice, nisam potpuno siguran. Nemam šemu kod mene a i programator mi je ostao kod drugara kad sam se preselio u Ameriku.
Pozdrav.
[ vucko47 @ 01.07.2014. 10:46 ] @
Kupi ili napravi programator. Nemoj pokusavati sa tim kablovima
[ miki-bgd89 @ 01.07.2014. 16:15 ] @
@dejanmaksimovic
Nije mi problem programator nego konektor - nemam vise desktop pa ni RS232 i moram da se prebacim na usb, pa sam gledao najjeftiniju varijantu.

@vucko
Vazi, tako cu i da uradim.

Hvala na odgovorima :)